F Nieuws- en Schieten Honderden guldens aan waardebonnen Honderd kaasjes en extra prijzen en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Sjoelen -T- Kegelen 2 WORKUMER KRANT IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur k BEL leidt via de etalages van de deelnemers aan de St. Nicolaas Foto-wedstrijd naar Zaterdagavond Vrijdag 4 December vanaf 8 uur 's avonds Sint Nicolaasfeest van de S. V. W. niet in gym.-lokaal, maar in Rehoböth om Rollades 170 S.V.W. AGENDA v? o o o i i Zaterdag 5 December 1953 No. 48 76ste Jaargang En ik jow myn man mei Sinterklaes vanaf 7 uur sa’n elektrise Gramefoan mei platen it ’t Hüs mei de Noatebalke to Salts Aanvang 4.45 uur HOTEL „DE WIJNBERG" WORKUM en o i o o V, i o in het} pakhuis van R O B IJ N S opfde Markt. Komt allen, het wordt gezellig o 1 5VZ Verschijnt eenmaal per week De tocht door Friesland van uur enz. 20. Drukkerij PLAATSELIJK NIEUWS Rintje S. de Boer weer de partijen hadden de S. Uitga v* we: Fa. T. GAASTRA Bi. Bsefehaadel en Drukkerij, Workum Administratie 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ctt peg tn.m. Contracten volgens algemene regeling Deelnemende winkeliers zijn: 1. G. Tjalsma, Manufacture* 2. F. van Duinen, Textilia 3. fa. Romkema, RijwielenRadio 4. O. S. Dijkstra, Galanterieën 5. J. Dijkstra Wz., Levensmiddelen 6. Gebr. Flapper, Herenkleding 7. G. L. de Jong, ’t Handwerkhuis WORKUM. Beroepen bij de Baptisten Ge meente te Enschede Ds. B. Fabrie, alhier. 13. 14. allemaal goed werk Geeske Dijkstra Tini Homminga Nellie Ketelaar Tammie Postma Hilly Gielstra Anny de Boer Joltje Vrolijk Sjoukje Oosterbaan Marietje Postma Annie de Groot Siike de Boer Boukje Ruyter Tineke Postma 15. 16. 17. 18. 19. Agatha de Jong Sietie de Boer Aukje Dijkstra Tineke Mulder P. R. J. F. E. de de vloeibarfe enkele SCHAKEN De competitie 8. 9. ID. 11. 12. eens 1448 wat staagden Jongens Rintje Fr. de Boer Meisjes: Janny Wijker Grietje Postma Annie Holkema Boukje IJbema AboaneoaentaprQ*f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar t msm Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten Workum 2Balk 2, aanvang 2.30 uur Workum 2 BBolswardia 2 B, aanv. 3 i Q.V.C. 2Workum 3 4V? Sneek 3 J. Hofstra O. Stoelinga Y. Plat J. Luth H. H. Elzinga M. Bergsma R. Siesling S. Breuker A. M. Brouwer Y. J. Dijkstra Totaal Va* verslagan, berichte* anz. gaarne ipuedife opgaaf! Arnold Visser Sjerp Blom Lieuwe Brandenburgh NOORD D 61 Workum 2 W. Lubberts G. Faber J. S. 'Bokma v. d. Valk F. de Boer Seekles H. Klijnsma Robijns O. de Boer B. R, de Jong Totaal Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur fa. E. J. Robijns, Woninginrichting fa. R. Gielstra, Levensmiddelen fa. H. P. Nauta, SmederijIjzerwaren fa. Abbring Hingst, RadioRijwielen enz. S. de Vries, ’t Warenhuis fa. Brandenburgh, Drukkerij C. Gorter, Horloges enz. Gaastra’s Boekhandel en LEDENVERGADERING C. A. F. AFD. WORKUM i i i o o „WORKUM” 0 V, V2 i x/? i o 1 Telefoon Redactie en aan de die tot onderwerp had: „So- Een paar simpele woorden, maar de waarde en inhoud van volk tot een hoewel er bijna niets van afweten of althans de betekenis er van zich hoogst onvoldoende realiseren. Spr. wist deze droge stof door voorbeelden uit het dagelijks leven op zo’n onderhoudende manier naar voren te brengen, dat het voor ieder duidelijk te begrijpen was. Hierover kwamen nog heel wat vragen los, zodat de tijd eigenlijk veel te kort was, want aan de beantwoording werd ook de uiterste aandacht besteed. Toen de rondvraag niets meer oploverde, dankte de voorzitter alle aanwezigen en wel in ’t bijzonder de heer Tilstra. die deze avond zo’n prachtige, maar ook leerzame lezing voor onze afd. ten beste had ge geven. Vermoedelijk zal de volgende vergadering op Woensdag 16 December worden ge houden. DE JONGEREIN Woensdagavond 25 Nov. vergaderde „De Jongerein” afd. Workum en omstr, in Hotel „De Wijnberg”. De voorzitter heette alle aanwezigen harte lijk welkom en wel in ’t bijzonder de spre ker van deze avond, de heer Tilstra, die een actueel onderwerp ter sprake zou brengen. De notulen werden voorgelezen en onveran derd goedgekeurd. Als afgevaardigde voor de algemene ver gadering te Leeuwarden werden benoemd de heren B. Algera en IJ. Haagsma. Hierna werd het woord gegeven heer Tilstra, ciale wetten”, aldus spr., deze woorden zijn voor ons groot nationaal belang uitgegroeid, jammer genoeg velen K!: het vorige boekjaar, waardoor afname van bietenblad ver beneden normaal bleef. De verkoopsprijzen liepen iets terug, wat wel blijkt daar de geldomzet thans met 18.53 pCt. vermeerderde, terwijl de totale om zet steeg met 20.93 pCt. doordat de gemid delde kostprijs met ruim 2 pCt. daalde. Verder werd opgemerkt dat de pas in wer king getreden afdeling landbouwwerktuigen en -benodigdheden reeds haar voordelen voor de gebruikers begint op te leveren door sterk concurrerende prijzen en de service die deze dienst aan de veehouders biedt. Bij de bespreking ove.’ de gang van zaken bij dit filiaal viel een optimistische toon te beluisteren, waarin tevens tot uitdrukking kwam dat er grote voldoening bestaat over de uitbouw van deze coöperatieve aankoopver- eniging. Dergelijke vergaderingen zullen ook nog gehouden worden voor de leden van de af delingen Fetwoude, Makkum en Hindeloopen, die alle onder dit filiaal ressorteren. C. N. V.-AVOND 28 Nov. Woensdagavond j.l. kwamen de onderscheidene Bonden van de Afdeling Wor- kun van het C. N. V. als ,één grote C. N. V.- familie samen in gebouw „Rehoboth”. Deze avond viel in het kader van de No- vember.actie van het C. N. V. en wilde op wekken tot bezinning en propaganda. Om 8 uur heette de voorzitter van de Chr. Besturenbond de heer J. D. de Jager allen hartelijk welkom, nadat eerst gemeen schappelijk was gezongen en de voorzitter was voorgegaan in Schriftlezing en gebed. Het verheugde hem, een goede opkomst te mogen constateren. Naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte werden enige woorden het boerenbedrijf een duidelijke achterstand heerste en nog verder, dreigde te ontstaan tussen de landbouwwetenschap en de prac- tijk. In die tijd was ook het inkomen op het bedrijf slecht met alle gevolgen van dien. Er werd toen voornoemde dienst ingesteld, met de bedoeling om hetgeen door de land bouwwetenschap werd ontdekt en uitgedacht ten nutte van het boerenbedrijf, spoediger op het bedrijf ingang te doen vinden en dit daardoor in economische zin op een hoger plan te brengen. Na de oorlog is deze dienst sterk uitgebreid en is er dan ook voel ver anderd. Was de boer aanvankelijk geheel onbekend met het bestaan en de werkwijze van de R. L. V. D., thans is dat practisch niet meer het geval. In de naoorlogse tijd is er veel veranderj op het bedrijf, aldus spraker. Dit is tot stand gekomen door een samengaan van wetenschap en praktijk. Ds door proefnemingen verkregen resultaten op het gebied van bemesting, maaien, be weiden, conserveren enz. enz. werden door R. L. V. D. op het bedrijf gebracht en door de boer toegepast. Wederkerig werden wij dan op de hoogte gesteld van het prac tisch resultaat, aldus spreker, De bemesting .werd veel meer gebaseerd op de bemestingstoestand, zoals deze op de analyse van het grondonderzoek tot uitdruk king komt. Spreker vermeldde, dat reeds veel meer dan 25.000 percelen door de R. L. V. D. voor Z.-W. Friesland waren be monsterd en Van bemestingsadvjes voorzien. Het conserveren van het ruwvoer geschiedt nu door veel betere methoden, waardoor veel minder verliezen aan voedingsstoffen optreden. In de eerste plaats is daar} het hooiruiteren, dat na 1947 z’n vaste plaats heeft gekregen op tal van bedrijven. Het Inkuilen met een conserveringsmiddel neemt telken jare toe, zoals het gebruik van A. I. V. zuur, gedroogde- en vloeibarfe me lasse en melksuikermelasse. In enkele ge vallen werd door een loonwerker of een combinatie van boeren een Hardeland-ma- chine aangeschaft en hiermee het gras ver werkt en geconserveerd. Met name noemde spreker ook het drogen van gras dat z’n weg naar het boerenbedrijf heeft gevonden. Het verheugde spreker dat de Grasdrogerij hier ter plaatse zo’n bij uitstek gunstig onkostencijfer vertoont, hetgeen een renda bele vervanging van kostbaar krachtvoer waarborgt. Spreker legde nadruk op het feit, dat de vervoedering van al het gewonnen voer, het sluitstuk is van alles dat aan kosten en arbeid besteed is aan de voerwinning. Een nuttige besteding kan alleen verkregen worden door het toepassen van stalvoeder- controle. Verschillende fouten kunnen daar mee worden opgespoord, vooral de verkwis ting van die dure voedingsstoffen. Onder zoek van de te voeren producten verdiende, naar het oordeel van de spreker, daarbij aan beveling. Ook de beweiding is onder invloed van de R. L. V. D.. veranderd. Weidde men vroeger de eerste weken tot na de hooitijd „in de fenne” en vervolgens in grotere percelen, nu wordt veel meer in kleinere percelen ge- J. Sikkes, Herenmodehuis Fré de Boer, Manufact.Confectie enz. Haye van der Werf, Levensmiddelen J. R. de Jong, Adm. W. Mundt, Manufacturen S. R. de Boer, De Noorderbazar fa. Hunii Kemker, Drukkerij Gebr. Flapper, Herenkleding 30 Nov. Donderdagavond kwamen de le den van de afdeling Workum van de Coöp. vereniging tot Aankoop en bewerking van landbouwbenodigdheden voor Friesland, C.A.F. in vergadering bijeen in hotel „De Wijnberg”. In z’n openingswoord verwelkomde de voor zitter, de heer R. H. Jonkman, inzonder heid de directeur der C.A.F. de heer J. M. Boudewijn en de Commissarissen de heren M. J. van der Zijpp en A M. Brandsma en wees op de betekenis die deze aankoopver- eniging heeft voor de veehouders en land bouwers. Na het verslag van de ledenraadsvergade ring 1952 volgde bestuursverkiezing waarbij de heer G. Ketelaar zich weer gekozen zag in het afdelingsbestuur, terwijl de heer F. de Jong als lid van de ledenraad werd benoemd in het nieuwe boekjaar, waarna de agenda van die vergadering werd besproken en een voordracht opgemaakt voor de Commissaris verkiezing. Door de beheerder, de heer S. A. Visser, werd het jaaroverzicht uitgebracht, waaruit we ontlenen dat het aantal leden toenam, ter. wijl na de sluitingsdatum van het boekjaar (30 Juni) reeds weer 5 nieuwe leden konden worden ingeschreven, zodat het ledental nu 84 bedraagt. De jaaromzet steeg van 5336 ton in het voorlaatste boekjaar tot 6453 ton, dus een vermeerdering van 1117 ton of 20,93 pCt. Door leden en afnemers werd 1008 ton krachtvoeder afgenomen tegen 729, wat neer, komt op een verhoogde omzet van 279 ton of 38.27 pCt. In de afdeling kunstmeststoffen viel even- een grote stijging te boeken daar nu ton verkocht werd tegen 1043 ton, een vermeerdering betekent van 405 ton of 38,83 pCt., terwijl er in de afdeling ruwvoeders 433 ton meer werd omgezet, nl. 3997 ton of 12.12 pCt, Dit laatste cijfer werd nadelig beïnvloed door de natte herfst In NIEUWS S.Vl Afd. Gymnastiek Op Maandag 30 Nov. werden weer de nationale vaardigheidsproeven van de Ned. Jeugd, georganiseerd in het K. N. G. V. ge houden. De jury bestond uit de bestuurs leden van de S. V. W. onder toezicht van een kring gedelegeerde van Turnkring Fries land. Er werd begonnen met jeugdgroep A. Ze ven onderdelen van deze oefenstof waren reeds afgenomen op het sportterrein op 23 Juli j.l. De oefenstof op ‘de brug kon destijds niet worden afgenomen vanwege de vernieu wing van het gymnastieklokaal en moest dus alleen nog afgewerkt. Van de 26 meisjes die hieraan deelnamen werd geen enkele afgewezen. Dus dat was van: Appie Veenstra Boukje IJntema Ginie Hingst Gretha Tjalsma Wietske Dooper Pietje Dijkstra Boukje v. d. Lageweg Dicky -Dijkstra Janny Visser IJmke Hagen Cobi de Boer Geertje de Boer Julie Siemonsma De jongens in groep A kwamen er minder gelukkig onderuit. Hier waren acht deel nemers; twee ervan moesten worden afge wezen, omdat ze enkele onderdelen niet vol ledig beheersten. De namen van de zes ge slaagden zijn: Bouke Folkerts Joh. Heins Cor Ruyter tot de aanwezigen gerieht en de wens geuit, dat de Geest welke gegeven wordt tot ge loof, kennis, wijsheid, onderscheiding geesten enz., d.i. de Heilige Geest, steeds meer mocht doordringen in de gelederen van de diverse Bonden van het C. N. V. in Workum en bij ieder persoonlijk. Hierna werd het woord gegeven aan heer A. de Vries, Hoofdbestuurder van Ned. Chr. Landarb. Bond, welke door om standigheden voor de heer H. de Groot moest invallen. Deze begon met op te merken, te hopen dat hij er in mocht slagen de in eerste in stantie begeerde spreker zo goed mogelijk te Vervangen. Uit het hierop volgend betoog bleek, dat hij daarin op uitnemende wijze is geslaagd. Er werd met veel aandacht naar deze spreker geluisterd, die in het Fries, rustig, eenvoudig en duidelijk rijn rede uit sprak, die handelde over: „Eén vraag',i en Uw antwoord”. Sprekker sei, dat by him soms de frage op kaem, of ’t er yn it formidden fan de ófdielingen fan de taderskate Bounen fan it C. N. V. wol genöch bilangstelling libbe, oangjeande de striid for in Kristlike maet- skappijoarder. De tendinzen binne der dat bilangstelling en aktivjteit by de leden 6f- nimt, sei sprekker. Men jowt him faeks hwat del mei de tins, dat *it öfdielingsbistjür en it haedbistjür it fierders wol rédde sille öf mar rédde moatte. It materiaelisme oerhearsket wolris, oer it geastlike. Dit mei nea yn in Kristenmins oerhearskje. Yn it foarste plak moat stean en sjoen wurde de opdracht en de taek dy wy fan Godswege hawwe yn dizze wrilld. En dan sjogge we, dat it net allinne en yn ’t earst giet om leanen en sosiaele for- sjenningen, mar om it sykjen fan Gods Keningkryk. Om it sykjen fan forhéldingen oangjeande it sosiaele, maetskippeljk en eko- nomyske libben sa as dy yn ’e Bibel fêst- lein binne. Om it opbouwen en stiftsjen fan in Kristlike maetskappij.oarder. Dat is hiel hwat oars as klassestriid. Ek yn it forkearde en it stadige dat er yn it for- line wie en hjoed de dei 'noch is op it terrein fan it maetskippelik libben kin al linne it Wurd fan God, dat wol dteindlik sizZe, Jezus Kristus oerwjnne. It is jam mer, dat noch folie Kristenminsken nei "’t sprekker sei, hjir fan noch net oertsjüge Hnne, Kristenminsken dy ’t eltse Snein yn Tsjerke bi’ide it Apostolicum: „Ik leauw yn God de Himelse Heit en yn Jezus Kristus Syn ienige Soan ens.”, mar fan dizze tsjftge fan it Leauwe, nea blyk jowe yn it deistich ’ibben, ’troch hja öfsidich to hélden, fan God en de Kristus. Dat hja parasiteare en it gewaeks rispje fan in oar syn arbeidzjen en biteljen, is it slimste net, mar dat hja forsaeke óm warber to wêzen en mei ds it Ljocht fan ’e Bibel skine to litten oer it méd fan it maetskippelik libben, dat is it slimste. Hwant de ropstim fan God, om Him to tsjinjen komt ek ta hja. Ek docht it fortriet dat minsken hwa sjoen en heard hja tsjftge fan it Leauwe, orga- nisjerre binne by de algemiene of neutrale Boun. Hia forjitte, dat Kristus gjin neu traliteit kint, mar dat Hy hawwe wol dat Syn namme en Svn Keningdcap ek biliden wurdt op it gebiet fan it sosiael-maetskip- pe’ik- en economysk libben. Sprekker einige mei de jemstige oprop om ek foral yn it gebet to bitinken en foar Gods troan to bringen it wurk fan de Kriste- ’ike Fakbeweging, sadat dit ta in rike seine wêze mocht foar ds folkslibben. Er wed daarna nog gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Na de pauze was men nog enige tijd In een gezellige en ongedwongen sfeer bijeen, waartoe wedstrijden in .„mastklimmen’’ en ..geheuVen.e’tafette” veel büdroegen, temeer -laar het Bestuur hier enige prijzen aan had verbonden. Het was een heel goede en geslaagde avond, die de heer de Vries met dankgebed sloot. VER. VOOR BEDRIJFSVOORLICHTING „WORKUM EN ZUID-M ONSERADEEL” Vorige Week Maandagmorgen kwam de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting „Workum en Zuid-Wonseradeel” voor een bijzonder^ Al gemene vergadering bijeen. Haar voorzitter de heer J. B. van Dijk kon een 40-tal aanwezigen, waaronder enkele gasten welkom heten. In het bijzonder de Weled. Gestr. Heer Ir. H. v. d. Molen, voor 1 Nov. dezes nog Rijkslandbouwconsu- lent te Sneek. Namens de vergadering richt te de voorzitter enkele woorden van dank en waardering tot de heer v. d. Molen voor het feit, dat deze nog tijd en gelegenheid heeft willen inruimen om een spreekbeurt voor deze vereniging te vervullen en met hem stil te staan bij hetgeen ïn de laatste jaren op het boerenbedrijf is veranderd. Nadat enkele agendapunten van huishou delijke aard waren afgehandeld, kreeg de heer Ir. v. d. Molen het woord om te spreken over „Elf jaar landbouwvoorlich ting en de invloed daarvan op het boeren bedrijf”. Spreker begon met op te merken, dat de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst is ont staan in de „tachtiger jaren”, toen er op Na de groepen A kwamen de groepen B aan beurt. Aan proef B mochten slechts die jongens en meisjes meedoen die met goed gevolg proef A hadden afgelegd. Het was dan ook te zien dat in ’deze ploegen met wat meer vaardigheid werd ge werkt. Het onderdeel „Hindernisbaan” werd Don derdagmiddag wegens plaatsruimte.gebrek in het gym.-lokaal, nog op het plein van de „Openbare School” afgenomen. Van de acht meisjes en twee jongens die hieraan deelnamen, werd niemand afgewezen. Hieronder volgen 'de namen van de ge- voor de bij de Friese Schaakbond aangesloten clubs is weer be gonnen. Het le tiental van het Workumer „O. D. I.” is ingedeeld in de le klasse, het 2e tiental speelt in de 3e klasse. De eerste wedstrijden betekenden voor beide tientallen nederlagen. Vorige week Vrij dag speelde O. D. I. 1 te Leeuwarden tegen Phiüdor 3 en verloor met 3d/26'/2. Deze tien partijen hadden de volgende uitslag: Phiüdor 3 Twijnstra F. Oosterbaan Scholl H. J. Smink R. v. Wijngaarden 1 de Blaauw v. d. Schaaf W. Beemers Lont A. R. v. d. Linden 1 Totaal 61/,, Workum 1 J. IJbema E. de Boer ,Dr. L. Meijer D. van der Goot M. Rozendal P. Niemantsverdriet 1 K- Meijer 1/, W. v. Terwisga V? IJntema 0 J. P. Kuipers 0 Totaal 34/y O. D. I. 2 speelde haar eerste competitie wedstrijd in dit seizoen op Dinsdag 1 Dec. j.l. Rekening houdende met het feit, dat de club niet op z’n sterkst uitkwam (enkele leden, die in de onderlinge competitie een goed figuur slaan, lieten, misschien in ver band met de voorbereiding van het a.s. St. Nic. feest verstek gaan, zodat zwakkere spe lers moesten invallen) was de nederlaag ge ring. Er 'bestaat dus alle kans dat Sneek straks bij een wedstrijd in Workum, prompt zal ver. liezen 1

Friso nl | 1953 | | pagina 1