Hotel „De Wijnberg" ERFSKIP— WORKUMER KRANT Nieuws- en NIEUWJAAR •S en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Ook voor het komende jaar J 8 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Sluiting kantoren op 2 Januari 1954. ■■I BEL 170 S.V.W. AGENDA K Donderdag 31 December 1953 No. 52 76ste Jaargang De silveren bruiloft fan Paulus en Teatske dit jier Juny WARKUMS yn Canada fierd in WIJNEN LIKEUREN en GEDISTILLEERD ruime keuze I Zaterdag 2 Januari gesloten zullen zijn. Gelegenheitsbrieven (Slot) hr 4 7MEH Verschijnt eenmaal per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN Workuni, 29 December 1953. on na en Folie lok en seine, lêzers! PLAATSELIJK NIEUWS Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 et. pet m.m. Contracten volgens algemene regeling Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur UITVOERING KERSTORATORIUM VERZORGD DOOR HET NED. HERV. KERKKOOR TE WORKUM wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Abonnementsprijs: f 1.10 per kwartaal per post f 2.40 per halfjaar weer verrezen is, ziel veel blijdschap geven: Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl leven, gelijk het hoe dat alles als de NOORD D 61 Administratie 45 Postrekening 82259 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten neat 1 er yn HERV. ZONDAGSSCHOOL In verband met de uitvoering van het Kerst-Oratorium op de 2de Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk alhier, werd het kerstfeest van de Zondagsschool op de 1ste Kerstdag gehouden. Op het middagkerstfeest voor de kleine kinderen geleid door mej. A. van den Ak ker, werd verteld de Kerstgeschiedenis en een vrij verhaal „Toch nog een goed Kerst feest”. ABC-spel uitge- „Het doel van WORKUM. Met ingang van 1 Februari a.s. is benoemd tot leraar boekdrukken aan de School voor de Grafische Vakken, Instituut voor Patroonsopleiding, te Utrecht, onze vroe gere stadgenoot de heer J. Gaastra, thans te Leeuwarden. COLLECTE V.H.V. De onlangs gehouden collecte van het comité Vrouwelijke Hulpverlening heeft in onze gemeente (dus Workum en Heidenschap) opgebracht f 243.80. Burgemeester en Wethouders van Workum brengen ter kennis dat de gemeentelijke kan toren (secretarie, sociale zaken, gemeente ontvanger en gemeentewerken) op Voor spoedeisende gevallen wende men zich tot de concierge in het stadhuis. 2.30 uur Selectiewedstrijd tussen 2 K. N. V. B. elftallen Donateurs en leden hebben geen vrije toegang Nieuwjaarsdag Hielpen 2Workum 2 De Jun. A 2 wedstrijd tegen Bolswardia is uitgesteld. ófslute, tinkt üs, as en, om yn styl to Burgemeester en Telefoon Redactie en Mei ’s Hearen Seine jimm’ bestriele! Mei Hy jimm’ hoedzje nacht en dei, Dan sil jimm’ libben wêze ien jubel Ek op jimm’ fierdere libbenswei. Mei Hy jimm’ sparje foar ünk en neden, Foar drófnis en smert Dan sil jimm’ wei nou Ijochtsjend wêze Dit ’s de utring fan in frjeonehert. Voorts werd nog een kerstverhaal verteld door mej. A. Rozendal. Niettegenstaande 150 kleine kinderen, had het feest een ordelijk en vlot verloop. ’s Avonds om half acht kwamen ongeveer 100 grote kinderen in „Rehoboth” rondom «■en mooie versierde en verlichte kerstboom bijeen. Dit feest werd geleid door de voor zitter, de heer L. de Haan. Gebruikt werd voor dit feest de liturgie „Vrede zal op aarde dagen, God heeft in de mens behagen”, uitgegeven door de Ned. Zondagsschoolver- eniging. De zang van de kerstliederen werd geleid door mej. Joh. Visser, die ook de kinderen de liederen had geleerd. De Kerstgeschiedenis, alsmede een vrij kerst verhaal dat met grote stilte werd aangehoord, werden beide door de voorzitter verteld. Door 26 meisjes werd een voerd dat in dichtvorm Jezus’ komst op aarde” vertolkt. Beide kerstfeesten werden voorts bijgewoond door ’n zeer groot aantal ouders. Dat stie ’r boppe by ynsletten, mar moannen i rei WIJZIGING DIENSTREGELING N. S. Op het baanvak LeeuwardenStaveren zal ingaande 4 Januari, de om 17.58 van Sneek terugkerende trein voortaan te 18.06 van Sneek vertrekken en te 18.23 te Leeuwar. den aankomen. Reizigers uit het Westen, uit Enkhuizen en uit Staveren met bestem ming KoudurnMolkwerum of Hindeloopen, die op werkdagen reizen met de boot van 15.43 van Enkhuizen, resp. met de boottrein van 16.58 van Staveren, die in de genoemde plaatsen niet stopt, zal worden toegestaan zonder bijbetaling tot Workum door te reizen (a. 17.10) en vandaar onmiddellijk met de trein van 17.13 uit Workum terug te keren naar hun bestemming. Laatstgenoemde trein, die reeds te Hinde loopen en KoudumMo'kwerum stopt, wordt daartoe enkele minuten later geste’d (Leeu warden v. 16.37, thans 16.35 Staveren a. 17.29, thans 17.26). In groten getale was het publiek bp- gekomen om te luisteren naar het oratorium „Christus geboorte” van Beintema. Het koor onder leiding van de cantor-organist de heer B. Sijpersma alhier heeft zich van zijn beste kant laten horen én het komt mij voor dat een uitvoering als deze de leden meer bevrediging moet schenken dan de gang naar een zangconcours, waarbij in zovele gevallen de liederentafel mishandeld wordt. De piano begeleiding was in handen van de componist, die, wat de uitvoering van zijn werk be treft, geen spijt van zijn gang naar Workum moet hebben gehad. De stevig.rhytmische be geleiding was ontegenzcggelijk een grote steun voor het koor, de leden moeten dat gevoeld hebben. Een enkele keer b.v. in het Er® zij God trachtte de pianist de climax nog tie verhogen, doch de dirigent liet zich niet verleiden; het experiment was waarschijnlijk te gewaagd, een „.jaagpartij” was niet denk beeldig geweest. Muzikaal blijft er natuurlijk altijd wel iets te wensen, doch het geheel mag als zeer geslaagd worden beschouwd. De zuiverheid viel te prijzen, de dyna mische schakeringen en accellerando’s kwa men uitnemend tot hun recht en wat wel het meest opviel: er werd enthousiast ge zongen (de dirigent wist deze keer een „klin kend” fortissimo te laten horen) m.a.w. de leden beleefden ook wat ze zongen en dit slaat onmiddellijk over op het publiek uitgezonderd dan diegenen die aan stokken en stenen gelijk zijn. Het koor is op de goede weg en is in staat een volgende keer een werk te zingen van een groter compo nist, de wil is er blijkbaar. De sopraan, mej. Beintema, had een aange naam stemgeluid, de bas-bariton was aan de neuzige kant: beiden kweten zich uitnemend van hun taak. Tijdens de gemeentezang ontpopte de jonge v. d. Valk te Parrega zich als een voor treffelijk trompetblazer, met een fraaie toon. Daarover was men het in Workum eens. Echter zijn er van ouds in Workum ook meerdere voortreffelijke blazers waar te velen tot nog toe niet naar willen luisteren. Wel licht dat dit op 1 Januari a.s. verandert. AI met al kon het koor met zijn dirigent op een zeer geslaagde uitvoering terugzien, die anderhalf uur in beslag nam, juist lang genoeg om de aandacht gespannen te houden. G. 'H. ’t Wie Shein 14 Juny dat wy as ald- Warkumers ütnoege wiene om de Silveren Bruiloft fan Paulus en Teatske lichtsjes oer to dwaen en de 60 myl dy ’t *wy ride moasten, foelen üs net lang. De natür stie yn simmerpronk en dan sjogt men jin de éagen hast üt ’e holle om al dat moaije hwat God üs dêryn jowt. Do ’t wy by van der Tuin oankamen wie alles al wer yn blide feeststimming. Al de gasten sieten smuk petearjend, mei in alder- wetsk bakje kofje om ’e tafel. Nei ’t wy der ek fan forsjoen wiene, moasten wy alder- earst de presintsjes bisjen en dat wie net in bytsje. Ek hjir is de wente fan van der Tuin in hüske fan haldoan, derom ek de greate bilangstelling mei har 25-jierrich houlik. Al pratende, sjongend en spyljend fleach de dei om. woord, met als onderwerp: „Dingen die het bedrijf raken”. We zijn thans in de stille tijd van' de boer, aldus spr. Het meeste werk is aan de kant. Een tijd om de gedachten nog eens te laten gaan over de werkzaamheden die achter de rug liggen ook weer tijd De dagen des mensen zijn als het gras; gelijk een bloem des velds alzo bloeit hij. Als de wind daarover gegaan is, zo is zij niet meer, en hare plaats kent haar niet meer. Maar de goedertierenheid des Heeren is van eeu wigheid en tot eeuwigheid over degenen, die hem vrezen, en Zijn gerechtig heid aan kindskinderen. (Psalm 103: 1517). De middeis binne wy mei elkoar nei tsjerke west; it like suver in optocht. Dy joune gyngen wy nei hüs bliid en tankber dat wy elkoar wer moetsje mochten. Wy praten dan ek óf om ris hwat faker by elkoar to kommen, om hjir yn Canada as frjeonen üt it aide Heitelan de ban to forstferkjen. Wy winskje hjirwei van der Tuin en frou folie lok en Gods seine ta. Dat it silveren wurde mei: it gouden. Dat is üs aller hertewinsk. tevens wordt het nu ook weer tijd om een blik te werpen op de toekomst. Spr. behandelde hierna onder houd en ’t bewaren van de machines. Ook het paard ligt spr. na aan het hart. En dit laat bij de meeste boeren nog wel wat te wensen over. Want ook een paard vraagt uiterst nauwkeurige verzorging. Toen het paard eerst als huisdier ge houden werd, had dit geen zin, maar nu het als trekdier gehouden wordt, komt het er, zoveel te meer op aan. Alle paarden worden goed geboren als ze maar geregeld nagezien en bekapt worden, aldus spr. Hierover werden nogal enige vragen ge steld welke dan ook door de .heer Molenaar tot volle tevredenheid werden beantwoord. Daar de rondvraag niets meer opleverd^ dankte de voorz. de heer Molenaar vooij zijn leerzame maar tevens gezellige lezing die hij deze avond gehouden had. Met een wel thuis, vrolijke kerstdagen, zalig uiteinde en goed begin eindigde dé voorzitter. Een gast kon als lid worden ingeschreven. De volgende vergadering is vastgesteld op 27 Januari; dit is dan de jaarvergadering. „S.V.W.” NIEUWS t— Zaterdag 2 Jan. wordt op het sportter rein een selectie-wedstrijd gespeeld tussen twee 4de klas K.N.V.B. elftallen. De technische commissie heeft de elftallen zo opgesteld dat door elftal A het stopper spil-, en door elftal B het aanvallend spil- systeem wordt toegepast. De opstelling der elftallen is als volgt: Elftal A. 'i Doel: B. van Gosliga (Workum) R. achter: Sj. Weyer (L. Zwaluwen) L. achter: H. Kooien (BI. Wit) R. half: F. de Vries (L. Zwaluwen) Spil: O. de Jong (BI. Wit) L. half: A. Attema (Heeg) R. buiten: F. Boersma (Workum) R. binnen: T. Boersma (Workum) Midvoor: Joh. Weyer (L. Zwaluwen) L. binnen: K. Dijkstra (L. Zwaluwen) L. buitenH. Zijlstra (Heeg) Elftal B. Doel: H. Douma (Heeg) R. achter: E. Blok (O.N.S.) L. achter: D. Smits (Q.V.C.) R. half: R. Feitsma (O.N.S.) Spil: P. Sihaya (D.W.P.) L. half: L. Waterlander (D.W.P.) R. buiten: W. Visser (D.W.P.) R. binnen: W. Jorritsma (Heeg) Midvoor: M. Akkerman (D.W.P.) L. binnen: H. Borger (Hark. Boys) L. buiten: T. v. d. Veen (Hark. Boys) „DE JONGEREIN” 23 Dec. Hedenavond vergaderde „De Jongerein” afd. Workum en Omstr. in Hotel „De Wijnberg”. Met een hartelijk welkoms- woord aan allen en wel in ’t bijzonder aan, de spreker van deze avond de heer S. J. Molenaar en met enkele mededelingen opende de voorzitter J. Vaartjes deze vergadering. Notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna werden de ingekomen stukken be handeld. Een uitvoerig verslag werd gedaan van de Algemene Vergadering door B. Algera, hetgeen een kleine nabespreking opleverde. Na de pauze kreeg de heer Molenaar het In deze psalm worden wij uitgenodigd om God te loven voor Zijn vele zegeningen, die Hij ons geschonken heeft. Het is een psalm van David, die met zijn gehele ziel God looft. Hij overdenkt hierbij de barmhar tigheid, genade en goedertierenheid van zijn God als een Vader, die zich over Zijn kinderen ontfermt, die Hem vrezen, omdat Hij weet wat maaksel wij zijn, gedachtig zijnde, dat wij stof zijn. Dan wijst hij op de kortstondigheid van ons gras en de bloem, en wind voorbijgaat. Het is heel goed als wij bij de wisseling des jaars weer eens worden herinnerd, dat ons leven snel voorbij gaat. Velen zullen met droefheid denken aan wat in het afgelo pen jaar plaats had, bij het verlies van ge liefden, of bij de zorgen in zaken, bedrijf of arbeid, terwijl anderen veel reden hebben om verheugd te zijn om wat zij in dit jaar mochten ervaren. Maar bij al deze ver schillen in ervaringen is het toch goed er aan te denken, dat ons leven is als het gras en als een bloem. Als het iemand altijd voor de wind gaat, zal hij er ongetwijfeld minder, of misschien helemaal niet aan den ken. Als er veel tegenspoed en leed en rouw is, wordt er misschien wel eens aan gedacht. Sommigen konden door leed en rouw en door gestadige tegenspoed wel eens in opstand komen tegen hun Schepper, maar als wij de gehele psalm doorlezen, dan komen wij toch onder de indruk van Gods grote barmhartig heid en genade en goedertierenheid over ons. Hij doet ons niet naar onze zonden, en ver geldt ons niet naar onze ongerechtigheden. Zo ver het Oosten is van het Westen, zo ver doet Hij onze overtredingen van ons. Hoe was ons leven in dit voorbij gegane jaar? Hebben wij dag aan dag onze God ge diend, geloofd en geprezen? Of hebben wij zelfs niet eens aan Hem gedacht, en zijn onze eigen weg gegaan, geheel naar het goeddunken van ons hart? Menen wij, dat we altijd op deze aarde zullen blijven en er 'nu maar van moeten plukken, wat we kunnen, zonder er aan te denken, dat ook voor ons eens de dood komt? Sommigen zeg gen: daar denk ik niet aan, dat zullen we wel zien, als het zover is. Anderen zeggen: wij leven maar eens, en zullen van het leven genieten wat wij kunnen. God zegt echter, dat het- leven van een mens is als het gras en als een bloem, en met de wind verdwijnt Gods goedertierenheid is geweldig over de genen, die Hem vrezen. En zij is ook voor dezen van eeuwigheid tot eeuwigheid, en Zijn gerechtigheid aan kindskinderen, dus tot in verre geslachten.' Elk mens heeft in het voorbijgegane jaar van die goedertieren heid Gods kunnen genieten, onder alle om standigheden, waaronder hij heeft verkeerd, indien hij in de vreze Gods heeft gewandeld. Hij zal dan God als zijn Vader liefhebben, omdat Hij een ontfermer is over Zijn kin deren. Weten wij, hoe ver het Oosten is verwijderd van het Westen? Zo vér werpt Hij al onze schuld van ons. Hij werpt ze in de diepte van de zee en Hij gedenkt ze niet meer. Welk een Ontfermer! Welk een barmhartigheid en genade! Als David al Gods zegeningen heeft neer geschreven in deze psalm, dan eindigt hij deze met een: Looft den Heere! Zo was hij ook begonnen. In het begin doet hij dat tweemaal en aan het einde driemaal. Als wij nu eens ernstig overdenken onze weg, die achter ons ligt, ook in het voorbijgegane jaar, en daarbij denken aan Gods goeder tierenheid over ons, moge het dan ook bij ons zo zijn als het bij David was, die tenslotte uitriep: „Loof den Heere, mijne ziel!” Dan kunnen wij met vreugde en ver trouwen, en met dankbaarheid het nieuwe jaar tegemoet gaan, het Nieuwejaar in. S. Sr. As léste foarbyld hawwe wy hjir in „Paaschbrief” foar üs lizzen, ek al wer fan Harmen Pieters Wetsenga. It is it iennig- ste eksemplaer fan dit soarte dat wy hawwe. Wy soene der üt opmeitsjc kinne dat it skriuwen fan Peaskebrieven net sa yn ge- brük wie as b.g. fan nijjiersbrieven, mar wissichheit kinne wy hjir net oer jaen. De brief datearre 22 Maart 1818 en rjuchte oan in omke en muoike, sjucht der sa üt: - Het Paasch feest en mijn kinderpligt, Bedwongen mij, U dit gedigt En ook mijn Schrijfkonst te vertonen Schoon dat het niet en is als ’t (hoortf zijt daarom niet verstoort, En wil mijn zwakheid dog verschonen. De vrolijke gedagtenis, dat Jezus wil aan u En dat volmaakte Offer lam, Dat onze zonden op hem nam, Breng u hierna in ’t Eeuwig De léste stipkes stean d’r yn de foarm fan in trijehoek en moatte fansels „leven” bitsjutte. Wy kinne üs Tubryk dit jier net tapasliker mei in nijjierswinsk; bliuwen, mei ien üt it Warkumer forline. Al is de winsk dan 129 jier forlyn ta ütering brocht en soene wy it faeks mei hwat oare wurden sizze, dochs bidoele wy it allegearre sa as Simkjen Potma it har pake en beppe tawinske: Terwijl dit nieuwe jaar begint, Kom ik, als een eerbiedig kind, U zegen wenschend tegen! Genoegens, voorspoed, heil en vree, Deel’ U dit jaar Gods goedheid mee, En op Uw doen, veel zegen. in lytse foto wie ’r 'dat alles kaem inkele neidat it feest er west hie op de ;daksjetafel to lizzen en plakromte wie doe de earste wiken net to finen. Derfandinne tochten wydat is dan noch it meast geskikt foar it aldjiersnümmer, hwannear elk noch ris efkes omsjogt op it forroune jier. Tige düdlik om yn de krante op to nimmen, wie de foto ek noch net, mar hawar, it sil foar de famylje van der Tuin dochs wol in lytse forrassing wêze. Ek oer de ünderteikening wie net krekt oanjown hoe ’t wy der mei oan moasten en om[, de saek net to bidjerren sille we er dan mar ündersette. In „frjeonehert”, dat is i it HeiteHn ek noch wol hjir en der to finen. Mei de goede winsken sil elk graech ynstemme wolle. Hjir dan it skriuwen üt Canada: r" --- tl 1

Friso nl | 1953 | | pagina 1