WORKUMER KRANT de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor UEME DE BOER, Autoverhuur BEL 170 EFKES S.V.W. AGENDA 4 ,r- Zaterdag 23 Januari 1954 No. 3 77ste Jaargang Een Friese Film Heeft ons melkvee behoefte aan vet? II. Provinciaal Anjerfonds Ten bate der Kankerbestrijding Verschijnt eenmaal per week Telefoon Redactie a g it i- rs NOORD D 61 :t met eo zonder chauffeur 24 it. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workuni met 21 Jan. ’54. en KERKDIENSTEN Zondag 24 Januari 1954. ds. D. J. Spaling FRISO. Hjir komme wy nije wike noch efkes op werom. ds P. E. uur ds P. E. van van ds J. T. uur (Herv.) Voorm. 9.30 uur C. B. T. B. betrekking "Rebben öp vorige collecten. R. L. V. D. deze zal Het Vormingscentrum „Vinea Domini” ZAKENNIEUWS VOOR DAMES PLAATSELIJK NIEUWS hem Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties va» buiten Friesland 9 ot." pet m.m; Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.14 per kw»rta«J per post f 2.50 per halfjaar Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum in was marsum Workum. Overleden: Anne Bosma, 81 jr. ge- uk snt tot 2 naar :h ir nd bij lij, ug lad to? ian ten ;e. 5, ar en d, en rd et T el ite ju 2D g" rft li en ;e- ils op is- rie ar en ag w- 1U n- n: as an fel He ik en ter in, iw iar »ns ze Iet t.” V' Jw moderne zaak van momenteel bezig is om tot keurige toonkamers gazijn in te richten. is voor wij hier water ds B. uur ds Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl worden aangewend ter be de Kanker. Dit besluit behoort opdracht te zijn, gekomen „Koningin (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Nam. 2 uur ds Bonda van Staveren. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 Nielsen. r n Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 J. Beker. Nam. 1.30 uur De Afdeling Leeuwarden van de Nederlandse Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelmina- Fonds voor de Kankerbestrijding en 25 Februari S.V.W.-feestavond 1 Maart Gymnastiekuitvoering S.V.W. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 van Ooijen. WONING VERKOCHT - Naar we A.R. KADERCURSUS 20 Jan. 1954. Hedenavond werd door A.R. Kiesvereniging en „A.R.J.O.S.” de tweede kadercursus gehouden. De spreker, de heer K. J. de Jong te Leeuwarden vervolgde deze avond met zijn toelichting over: „De Anti Revolutionaire beginselpolitiek onder kruis vuur”. Deze maal stond spreker uitvoerig stil bij de beginselpolitiek van Ir. Dippel. Hij zette uiteen hoe de politiek van Ir. Dippel sterk beïnvloed was door Barth. Volgens Dippel is geloven risico dragen. Het Evan gelie is zelf revolutionair, daarom is de leuze van Groen v. Prinsterer: „Tegen de revolutie het Evangelie” door Dippel niet te aanvaarden. Tegenover deze stellingen van Dippel stelde spr. de beginselpolitiek van de Anti Revolutionairen. Gods Woord is het kompas voor het gehele terrein van het leven. Revolutionair is hij, die Gods Woord aan de kant schuift. Christus is Heer en Koning over alles. Bij alles wat we doen in gezin, in de maatschappij, in ons politieke leven moet slechts één gedachte ons be heersen: „Hoe kan ik tot Gods ere leven.” In de bespreking die volgde werden door spreker nog verschillende vragen betreffende A. R. beginselpolitiek nader toegejicht. Het laatste deel van deze kadercursus zal worden gehouden op Woensdag 3 Febr. a.s. Fryske Brief XXX11I. It fraechstik fan de strjittenammen. Wy hawwe forline wike al sein: In gelegenheit lyk as nou, komt der miskien nea wer. Derom tsjinnet it wurk nou goed dien to warden. Wy witte as ienkear de strjittenammen offisieel fêstlein binne, it letter in hiele toer wurde sil der noch wer foroearing yn to krijen. Nou is it in hiele gerêststelling dat men by dit wurk de wittenskip ta help roppe kin. De Fryske Akademy to Ljouwert hat al manich ge meente üt ‘e rie holpen. Is in kommisje ienkear klear mei har wurk, dan leit it herders oan ‘e Ried it rapport oan to nimmen of net fanseis. Bwant it is altj d noch mar de greate frage of de Ried fan it selde bitinken is as de kommisje. Wis dat heakket wolris. Doch der sille wy it letter oer hawwe. Ik soe earst op hwat oars wize wolle. Lang net alle gemeenten hannelje j n it stik fan de nanme- jowing, gelyk. Nim nou ris Kollumerlan en Nij Kruslan. In hkse greate gemeente dos, mei sa‘n lyts alve tüzen ynwennei s. Boe bat men it der dien? Op 1 Sept. 1953, nimt de Ried it bislut, ta it bineamen fan in strjitte- nammekommisje. En nou, (Jan. ‘54,) fornije de kranten üs, dizze kom misje is ré mei har wurk, en hat in list mei 135 nammen derop gearstald. Oan saüer ta is dat wol sahwat de gewoane gang fan saken It büten- gewoane is lykwols, dizze list giet fuortdaliks net nei it gemeentebistjür. Mar aPe ynwenners kinne dy ynsjen en der har miening oer kenber meitsje. Foar saüer ik neigean kin is it foar it earst dat soks bard. En derom sil it my danich benije hwer dat yn Kollum op üt draeit. Hwant it is noch altyd sa: Safolle minsken safolle sinnen. Doch ien ding stiet fêst, men kin de kommisje dêrre net foar de fuotten smite dat hja it rapport net foldwaende iepenbier makke hawwe. Fan Kollumerlan en Nij Kruslan geane wy nei Barradiel. In frijwat lytsere gemeente dos as de earstneamde. Lyk wol bikind wêze sil hat Barradiel sa‘n 8200 ynwenners en telt 8 doarpen. Boe hat men it fraechstik fan de strjittenammen oanpakt en ta in goed ein brocht It sil mids Novimber ’53 west hawwe, dat wy yn ünderskate kranten berichten founen oer de plannen dy‘t B. enW. hiene. En hwat wy der fan ünder eagen krigen wiisde der wol op, der wiene minsken oan ‘t wurk dy ‘t wisten hwat hja woene. Ik haw alle war dien om hwat der oer skreaun waerd byenoar to krijen en dat is my aerdich goed slagge. Sa haw ik dan in folslein oersjoch fan itjinge der barde. te Witmarsum, dat enige tijd geleden de al- leenvertoningsrechten voor Nederland verwierf van de film „La Vie de Jésus” van de Franse cineast Marcel Gibaud, heeft deze film behalve van een Nederlandse ook doen voorzien van een in ’t Fries gesproken tekst. De Friese versie een vertaling van Wi- bren Altena is dezer dagen gereed geko men. Men hoopt rond half Februari te Leeuwarden de première te kunnen houden. T.z.t. komen wij gaarne op dit gelukkige initiatief terug. een corset laten aanpassen, verzekerde hij ons wel, dat dit in de nabije toekomst spoe dig zal veranderen. Als een dame zich een corset of B. H. wil aanschaffen, heeft zij ook het volste recht om een goed passend en voor haar model het best mogelijke artikel te krijgen, en dat kan als men zich door goed geschoold personeel laat voorlichten en aanpassen, aldus de heer de Boer. Een oude spreuk vertelt ons: „Regeren is vooruitzien” en dit gezegde is ook van toepassing op del speciale corset-afdeling met paskamer in de Fré de Boer, waar men ook de ruime zolder en overzichtelijk ma- Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds A. J. Schneider. ds mr van Liere (Herv.) Voorm. 9.30 uur Nam. 5 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds. R. Hofman (Geref.) Voorm. 9 uur (Voorber. H. A.) Nam. 2 Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst Geen Zondagsschool om het aldus tot stand Wilhelminafonds” in staat te stellen zijn voor onze volksgezondheid zo gewichtige taak met toenemende kracht ten uitvoer te kunnen brengen. Deze vereniging heeft zich nu verplicht het Nederlands Kankerinstituut jaarlijks te sub sidiëren met een bedrag van maximaal f 500.000. Om dit bedrag bijeen te brengen heeft do directie Inkoop van „Vroom en Dreesman” een grote hoeveelheid verzilverde artikelen (lepeltjes, suikerschepjes, sleutel ringen, theezeefjes en asbakjes) voorzien vaii| het bekende embleem, aangekocht, welke than» in een groot aantal V. en D. zaken ten verkoop aan het publiek worden aangeboden. In de redelijke verkoopsprijzen is een aan zienlijke toeslag voor de Nederlandse Ver eniging tot steun van het Koningin Wil helminafonds voor de Kankerbestrijding” ver disconteerd, zodat zij uit deze verkoop be langrijke inkomsten zal verwerven. Zo heeft de directie van V en D te Leeu warden deze artikelen in haar zaak in een speciale stand geëtaleerd, waarbij een aantal, dames, zo nauw betrokken bij de actie voor, de kankerbestrijding, als verkoopsters op treden. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur uur ds E. ds D. J. Spaling. ds H. C. Endedijk 2 uur ds H. G. en Administratie 45 Postrekening 82259 Kouduni (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer (H.A.) Nam. 2 uur ds J. Brouwer! (H.A.) ’s Av. 7,30 uur ds J. Brouwer (Dankz. H.A.) (Doopsgez.) Geen dienst. Dat de Workumer winkeliers wel met de tijd meegaan, bewees ditmaal Fré de Boer, door in de etalage zijn Dames-cliêntele er op attent te maken dat er in zijn zaak thans aanwezig is een speciale afdeling met paskamer voor de verkoop van corsetten en B. H.’s. De drie vrouwelijke personeelsleden van de firma 3e Boer, hebben op de „Iduna” corsettenfabriek een instructieve cursus ge volgd, zodat de klanten thans met de meest mogelijke service bediend kunnen worden. Hoewel de heer de Boer zelf de mening is toegedaan, dat vele dames in Workum en omgeving nog niet zo ver zijn, "dat zij zich WORKUM. Op 28 Januari a.s. heeft de heer H. J. Soomers een kwarteeuw meege lopen (en af en toe ook wel meegereden) in spoorwegbedrijf. Op 28 Januari 1929 is Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. Altena (Voorber. H.A.) Nam. 2 uur ds H. Altena. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur Q. Rovers. Nam. 2 uur ds K. van Oudega (H.O.N.) Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur J. Riemersma (H.A.) Nam. 2.15 B. J. Riemersma (Dankz. H.A.) en nam. De in 1953 in Friesland gehouden Anjer fondscollecte heeft in totaal opgebrachti f 10.061.79 (vorig jaar f 8.825.99). Voor een uitkering uit die collecte komen in aanmerking die verenigingen en instellin gen, welker arbeid geacht kan worden de zelf werkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen én die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belanghebbende verenigingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstelling en de financiële omstandigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zomede of al dan niet aan de in 1953 gehouden collecte is medegewerkt, vóór 15 Februari a.s. moeten worden ingediend bij genoemd Bestuur, secretaris de heer A. Holkema, Referendaris ter Provinciale Griffie te Leeu warden, telefoonnummer 3541 (K 5100), bij wie eventueel nadere inlichtingen kunnen wor den ingewonnen. Aanvragen, welke inmiddels reeds zijn in gediend, zullen zonder meer in behandeling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke Deze vraag is o.a. ter sprake gekomen op het Internationaal Vee voeder congres te Ham burg, dat enige tijd geleden werd gehouden. Zowel een Deense als een Nederlandse des kundige heeft over deze kwestie zijn licht laten schijnen. Uit het besprokene geven wij enige punten weer, omdat alles, wat in vele en ingewikkelde veevoederproblemen enige verheldering kan geven, de aandacht waard is. Onze Nederlandse melkkoeien leveren aan zienlijke hoeveelheden melkvet. Om deze vet- productie nog verder op te voeren moet voortdurend aandacht besteed worden zowel aan de voeding als aan de fokkerij. Tot nog toe zijn geen middelen gevonden om door middel van de voeding noemenswaardige vorderingen op dit terrein te maken. De mogelijkheden schijnen derhalve niet groot; te zijn. Toch zijn er duidelijke aanwijzingen, dat het mogelijk is, de melkvetvorming in gunstige zin te beïnvloeden. Zo deelde de Deense deskundige mede, dat uitgebreide proe ven hebben aangetoond, dat, om de vetvor- ming en de melkproductie tot het maximale peil op te voeren, aan het vee een rantsoen verstrekt moet worden, dat enig vet bevat. Nu is het ruwvoederrantsoen in Denemarken arm aan vet. Men voedert er n.l. veel hak- vruchten, vooral bieten, en betrekkelijk wei nig hooi. Gras, hooi en kuil bevatten vet achtige stoffen, .die in aardappelen en bie ten vrijwel geheel ontbreken. Aangezien er sterke aanwijzingen zijn, dat de vorming van melkvet uit niet-vetachtige stoffen op gang gebracht of gestimuleerd wordt door de aan wezigheid van enig plantaardig vet, zal het bij de Deense rantsoenen aanbeveling verdie nen vet-houdend krachtvoer te verstrekken. Inderdaad werden hiermee duidelijk merk bare resultaten verkregen. Het vetgehalte van het krachtvoer moest dan ten minste 3 pCt. bedragen. Op bedrijven in onze omgeving, waar soms ook nogal grote hoeveelheden bieten en aardappelen gevoerd worden, zal men er wellicht goed aan doen, hierop te letten. Bestaat het rantsoen grotendeels uit hooi, gedroogd gras en kuil dan ligt het geval anders. Een dergelijk rantsoen bevat 'na tuurlijk veel minder vet dan een normaal producerende koe met de melk afscheidt, maar men zou kunnen menen, dat er toch voldoende vetachtige stoffen in zitten voor de maximale melkvetvorming. Hieraan nu twijfelde de Nederlandse deskundige Frens, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Zoals bekend zijn voor de vorming van vet diverse vetzuren nodig. Deze vetzuren worden in de spijsverteringsorganen uit ge heel andere stoffen gevormd of afgescheiden ■■•an de met het voeder verstrekte vetten. Een vrij belangrijk deel der vetzuren zal dus moe ten worden opgebouwd bij de spijsvertering en deze opbouw wordt zeer waarschijnlijk versneld en vergemakkelijkt door de aan wezigheid van vetten zoals die b.v. voor komen in cocos en palmpitten. Om dus zeker fe zijn, dat ook bij hooi- en kuil- r»ntsoenen de juiste vetzuren niet in het minimum geraken, is het ook bij deze rant soenen gewenst enig vet te verstakken. Voor de normale Nederlandse omstandigheden a-ht Je heer Frens een vetgehalte van ll/0 pCt. in het mengvoeder voldoende. Wanneer het krachtvoer dus enig cocoS- of palmnitmeel bevat, wordt doorgaans aan deze eis naar behoren voldaan. Sneek. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur Oojjen. De laatste daad van Koningin Wilhelmina vóór Haar troonsafstand was, dat het ge schenk, dat het Nederlandse volk Haar ter gelegenheid van Haar regeringsjubileum had aangeboden, zou worden aangewend ter be strijding van een tegen 5 stemmen en besloten. Het bestuur, dat nu bijna vijf jaar zitting heeft, gaf zelf in overweging om hierin ver andering te brengen. Met goedvinden van de aanwezige leden zal elk jaar volgens rooster een bestuurslid aftreden en dan direct niet herkiesbaar zijn. De contributie, die volgens afd. Leeuwarden verhoogd moest worden wegens het pach ten van veel Provinciaal water onze club op f 6.gesteld, daar geen gelegenheid hebben in dit water te vissen. Door deze verhoging kan de contri butie nu in twee keer worden betaald. Deze vergadering had weer een vlot verloop en er werd bij de kachel natuurlijk weer veel gevangen. VISCLUB W.S.V.C. De vergadering van bovengenoemde club was in hoofdzaak belegd voor bespreking van een te houden feestavond die jaarlijks gegeven wordt door de grote afd. Leeuwarden Na een kort openingswoord kreeg de secre taris het woord. Deze gaf het behandelde weer kan. de vergadering, die bijna twee jaar terug bij E. Kolk was gehouden. Hierna volgde nog een verslag. Al deze aantekeningen werden zonder op. of aanmer king goedgekeurd. De boeken van de penningmeester werden door de heren P. Dijkstra en W. Mein na gezien en in orde bevonden. Dit in orde zijn was wel te verwachten, daar onze pen ningmeester op een door het bestuur be zochte vergadering in Leeuwarden geprezen werd voor zijn duidelijk en accuraat werk. Toen kwam als onderwerp de feestavond ter tafel. Deze was het vorige jaar bezocht door een 30-tal Workumer hengelaars en zeker in de smaak gevallen, want spontaan gaven zich nu van de aanwezigen weer heel wat op. Ons lid A. Boersma werd gelukgewenst met zijn grootste snoek in dit seizoen gevangen. Door een van de bestuursleden werd voor de dikste gevangen snoek een wisselbeker beschikbaar gesteld, welke prijs driemaaj achtereen of vijf keer in ’t geheel gewonnen moet worden om definitief eigenaar te worden. Bij de rondvraag werd de wenselijkheid uitgesproken om het vissen op snoek in de sloten op de Waard op 1 Januari te sluiten. De bewering is dat de snoekstand daar slecht is. Bij stemming werd met 7 één onthouding hiertoe en dat lachte de heer Soomers nog beter toe. Z’n verzoek werd ingewilligd en zodoende zal hij dus met Mei de bezettingstijd inbegre pen, al zestien jaren in Workum woonachtig zijn. Met zijn komst is er bij het amateur-toneel ter plaatse een grote opleving te bespeuren geweest want aan het toneelspel heeft hij z’n hart verpand. Onder zijn regie is een glorie tijd beleefd, doch zoals dat in kleine plaatsen wel meer gaat, door toevallige omstandighe den luwt de belangstelling, ook bij het publiek, weer tot een normaler peil, maar toch zien we dat „Het Masker” onder de bezielende leiding van de heer Soomers nog vele mooie avonden verzorgd heeft en dat ook in de toekomst hoopt te doen. Dat konden we niet nalaten om pok even te vermelden bij de a.s. viering van het zilveren ambtsjubileum, want mede door die liefhebberij voor het toneel heeft de jubila ris zich een populariteit verworven, welke in de wereld van het amateur-toneel niet zon- -’«r tal van opofferingen te bereiken is. Volgende week Donderdag speelt de heer Soomers een hoofdrol, waarmee we van harte feliciteren en nog veel goede maar soms ons a hij te Hengelo als arbeider bij de N. |S. dienst getreden. Vanaf 27 Juni 1937 hij slechts enkele maanden als arbeider telegrafist in Ommen werkzaam nl. Sept. 1937 toen z’n overplaatsing Echteld volgde. Op 1 Mei 1938 kwam er jaren toegewenst onder de stugge, een plaatsje op het Workumer station open toch ook zeer dankbare Friezen. Forline wike kaem de C. B. T. B., ófd. Warkuin byien yn „Ons Gebouw”. Nei it sjongen fan een psalmfers, gebet en Skrift- lêzing, spriek de foarsitter in Ywolkomst- wurd ta de oanwêzigen, yn ’t bysünder ta de sprekker fan dizze moarn de Eale Hear Hoogland, skriuwer fan ’e grounkeamer (dizze kaem as forf anger fan ir. Tonkes dy?t troch syktme net komme koe) en Boarge- master Russchen fan Warkum. De oanteikens waerden lezen en goedkard. Ut it jierfor- slach fan ’e skriuwer bliek dat it ledetal mei ien sakke wie. De skathMder joech forslach fan ’e sinteraesje, der wie noch in foardielig saldo, mar as de noch to for- wachtsjen rekkens bitelle binne sil er in lyts tokoart wêze. Hjirnei Jcaem de hear Hoogland oan it wurd oer: Groun. en hiersaeken. Sprekker joech yn it koart in oersjuch ho as it foarhlnne wie. De pachtwet 1937 waerd biljochte; ek it pachtbislut 1941 waerd oantsjut, mar foaral waerd yngien op ’e léste wiziging en wol de wet fan Desimber 1953. Spr. wiisde op ’e foroaringen dy ’t dizze wet meibrocht en foaral fan bitsjutting binne foar de prizen fan lannen en pleatsen. Op dizze utiensetting dy’t mei aandacht bilüstre waerd folge in tige goede besprekking, sadat elk foldien wêze koe oer dizze lezing. De foarsitter tanke spr. Jan ek tige. In pear ynkommen stikken waerden noch bisprutsen. By de rounfrage seit de foarsitter dat it bist j Ar In praetmoarn oanfrege hat by it Prov. Bistjör. De leden waerden oantrune om sa trou mooglik dizze gearkomste te bi- sykjen, en binn’ der leden dy ’t fragen ha op organisatorysk gebiet, dan kin dy by de fbar-itter yntsjinne wurde. Hjirnei waerd dizze sel’ige goed bisochte gearkomste eindige mei tankgebet. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. Van 15 tot GeborenGeen. Gehuwd: Tjitte Tadema, 27 jr. te Wit- en Maria Vogelzang, 22 \jr. te vernemen is de burgerwoning de heer IJ. S. Haagsma aan de Stations weg uit de hand verkocht aan de heer B. Sijpersma, Markt alhier. Nu in de loop van de volgende week de eerst^ bewoners reeds in het Verzorgings huis „Mariënacker” hun intrek gaan nemen, zullen de verhuizingen hier dit jaar woj vroeg beginnen eft gaan er ongetwijfeld nog verscheidene huizen van eigenaar en be woner verwisselen.

Friso nl | 1954 | | pagina 1