POKKEN WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Bijbeldag. Onze ijsbaan BEL 170 e witte ‘54 Zaterdag 6 Februari 1954 No. 5 77ste Jaargang ARTSEN SPREKEN I. EL ie> en tis Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 UEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur „Ottema State", waarvan nog lesteert „de Otumaw ier“. X ccrettjÓttema- leane of Otteinalaan. Toelichting: Bekend is hiervan de oorsprong en niet van die van de Jan Gerritslaan. Bijzonderheden De wier is een vluchtheuvel dienende ter bescher ming in geval van vijandelijke aanvallen oi watersnooen. Er zijn nog slechts enkele wiers in Friesland aanwezig. Hieraan staat de vroegere stemgerechtigde boerderij „Brandtsma State" bewoond door gebr. Nammensma". Foarbyld II, fine wy by Tzummarum. Volgnr 12. Thans bekend staande benaming: Oosterbierumerweg. Begin en eind punt Lopende vanaf de brug Tzummarumervaart, eindpunt van de Buorren tot aan de Pastoarspyp, (N O. richting). Ontstaan der benaming: Weg lopende in de richting Oosterbierum. Voorstel: Kloosterweg. Toelichting: De weg lopende tot aan de Pastoarspyp, welke brug haar naam ontleent aan het in haar onmiddellijke omgeving gelegen klooster aan de Kappelleweg. Daar de weg feitelijk eerst loopt tot Klooster-Lidlum en tot nu toe geen straat naar een in de omgeving gelegen dorp is genoemd, wordt feite lijk de voorkeur aan „Kloosterweg" gegeven. Bijzonderheden: Ten Noorden van deze weg en gelegen tussen de Kapelleweg en de Vissersvaart heeft vroeger een stemgerechtigde naam loze boerderij gestaan.’’ Wy sjogge hjirüt dos wol, men hat der alhielendal net eang west, ta it wizigjen fan besteande nammen. Sa wurdt it ütstel dien, (en it is oan- nommen ek,) om de Miedlean fuortoan de Bethaniëleane to neamen. En hwat sei nou de Ried fan dit rapport? Hwant op 23 Nov. 1953 hawwe de Vroede Vaderen fan Barradiel har der oer ütsprekke moatten. UndersKate kranten hawwe der in great forslach fan opnommen.Mar ■ik bin sa lokkich en haw in üttreksel fan de oantekeningen fan dy Rieds- forgearring. Sadwaende witte wy nou moai skoan hwat der sein wurden is. Mar foar ik der hwat üt oanhelje, soe ik earst op hwat oars wize wolle. Sa gau yn in gemeenteried de strjittenammen/)p 't aljemint komme, sit der oarnaris ek noch hwat oars oan fêst. Nammentlik defrageMoatte de nammen yn ’t Frysk, of yn ‘t Hollansk of twatalich? Ja der is men it lang altyd net oer iens. Dat jowt wolris hwat spul n t wier. Forline jier hat der yn de Ried fan Haskerlan ek noch alfrijhwat drokte west oer de Fryske nammen. De Ried dêrre naem it bislüt, in stikmanich strjitten soene nammen krije al- linne yn ‘t Frysk. Soks wie tsjin it advys fan B. en W. De Boargem hat doe birop oantekene, mar nei ‘t wy letter lézen hawwe, hat de Ried dochs har sin krige. It is allinne mar spitich to neamen, dat yn dit stik fan saken, de Friezen elkoar sa min forsteane. Spitich dat in great diel fan üs folk, it eigene net achtet, mar mear fielt foar it üneigene en foar frjemdsin. Nije wike it léste I. „Dorp Sexbierum. Volgnr 26. Thans bekend staande benaming Jan Gerritslaan. Lopende vanaf de Hearewei in N.W. richting tot de i Hornestreek. Ontstaan der benaming: Niet bekend. Werd ook wel „Ottemaleane" genoemd naar de in deze omgeving gestaan hebbende stemgerechtigde /V t .1 t ZX XX 11 Xï V» X ar X-» ^4 a l* fc-X A - - -1 - ■*- X -- Laat Uw kinderen in het eerste levensjaar Vaccineren Fryske Brief XXXV. It fraechstik fan de strjittenammen. IV. Foar hwat de strjittenammen oanbilanget, dizze wurde ek wiidwei- dich biskreaun. Derta hat men elts blêd fordield yn sawnen en sjocht er sa üt 1. Volgnr. 2. Thans bekende benaming. 3. Begin en eindpunt. 4. Ontstaan der benaming. 5. Voorstel. 6. Toelichting. 7. Bijzonderheden. Om sjen to litten hoefolle wurk der fan dizze hantliefling makke is en hoe düdlik en klear alles ütlein wurdt, sille wy twa foarbylden oernimme. Dorp Sexbierum. Volgnr 26. Thans bekend staande benaming Verschijnt eenmaal pet week Uitgave nga üt it ws- ura EEN NIEUWE LES! 9 BURGERLIJKE STAND itjse GEVONDEN VOORWERPEN eerste 1 werden is vermeld, zijn Bestuur Ijsclub „Workum”. 2. uit BOUN FAN PLATTELANS-FROULJU pt 2. pt. 2. S. de Boer 3 pt. al yn aan forsnaperingen en SCHAAKWEDSTRIJDEN PLAATSELIJK NIEUWS de d.) Dr. H. W. SCALONGNE, Arts Administratie 45 Postrekening 82259 igte eter Ex- TV. aar v»n le- iet ie. is- eu tte en ak en hij er oba vi- dit jaar zal in Den Haag cd. we oer J. sit- Abennemeaitsprijsf 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar ud ar as l-V ep le en le en en ler an se. je, de lie en je st, en ge se len sje te vam Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 et. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Fiets, Royal De Luxe; dubbele fietstassen; portemonnaie; een rood.bonte hond; sjaal; 1 vulpen; muts; wanten; zilveren heren hor loge (vestzak); dames jasje (zwart). Workum, Februari 1954. ons lid, dat „slaapziekte” lijdt, met deze korte te hebben ge- 'i van de beide en ek dit is wer tige goed slagge. Boppedat is elts hast wol mei in lyts pryske nei hüs ta gien. It wie hast healwei ülven doe’t de foar- sitster dizze joun slute. i—i Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur het werk dat zij en bood eens voor hen een Gemeente Workum Van 28 Januari t.e.m. 3 Februari ’54. Geboren en Gehuwd: Geen. Overleden: te Assen, Maaike Molenaar, 59 jaar. WORKUM. Met ingang van 1 Maart a.s. is benoemd (als opvolger van de heer Tj. Folmer) tot directeur van de N. V. Kaas- en Roomboterfabriek „Workum” voorheen Tjebbes Co. (geassocieerd in de N. V. Lijempf) de heer A. Wedzinga te Kampen, die hier al eens tijdelijk als assistent-direc- teur werkzaam is geweest. Mundt 2 pt. Groep C: 1. Folkert Venema 3 Henk Wagenaar 2 pt. Groep D: 1. Herman Douma 3 Taeke Hoekema 2 pt. Groep E: (6 deeln.): 1. Wibo v. Terwisga, Koudum 4'/9 apt. 2. Bennie Adema 3 /a pt. 3. Rintsje S. de Boer 3 pt. De 29ste Jannewaris haldde de Boun fan Plattelans-Froulju, ófdieling Warkum, har jiergearkomste yn de Doopsgez. consist., de jouns healwei achten. Hoewol it waer min wie, koe de foarsitster dochs noch sa’n lytse tritich leden wolkom hjitte. De sifers fan de skathaldster lieten sjen, dat men krekt droech oer de sleat kommen wie, en ek üt it forslach fan de skriuwster bliek, dat ’r op in goed jier werom sjen wurde koe. Dernei spriek de foarsitster wurden fan wurdearring ta de skiedende skriuwster, mefr. van der Zijpp, dy ’t 17 jier lang de stuw- krèft fan de forieniging west hat. Nei noch in wurdtsje fan mefr. van der Zijpp kaem de bistjürsforkiezing, hwat dizze kear samar klear wie. Mefr. Smits fan ’e Langeleane siet der de earste kear lokkich daliks oan. Nei it skoft mei thé kaem it gesellige diel fan dizze joun oan bar ek dit is wer tige goed slagge. Boppedat Zaterdag 30 Jan. 1954 werden weer de jaarlijkse districtswedstrijden F.S.B., georga niseerd door de Schaakclub O.D.I., te Wor kum gehouden. De Heer Niemantsverdriet kon in zijn openingswoord, ondanks de concurrentie van de schaatssport, nog 32 oudere en 22 jeugdige schaaksters en schakers welkom heten. De Heer J. D. Kramer van Sneek sprak als bestuurslid van de Friese Schaakbond. Hij vond het verheugend, dat zovele meisjes en jongens hier bijeen gekomen waren, om hun schaaktalenten met elkander te meten, en hoopte, dat dit voorbeeld ook in andere plaatsen navolging zou vinden. Hierna werd met de wedstrijden begonnen en menige span nende partij werd gespeeld. Vooral bij de ieugd kwamen enkele verrassende uitslagen voor, o.m. een 3-tal partijen, die in remise eindigden door „pat”. men be- ongeveer verwekte, toen de eersto na vaccinatie Telefoon Redactie en v. d. Meulen, 3 pt. niet nog dikwijls op de vergaderingen mochten komen. In zijn sluitingswoord sprak de voorzit ter de wens uit dat de Jongerein-afdeling een tijd van bloei tegemoet mocht gaan en brarht de algemene vergadering van 17 Fobr. die verzorgd zal worden door de „Centrale Raifaissenbank” te Utrecht, nog eens onder de aandacht en hoopte, dat deze eoed b“zo>'ht zal worden door leden en belangstellenden. De uitslagen in de verschillende klassen waren alsvolgt: le klasse A: 1. E. D. de Boer, 21/, pt. 2. J. Sj. IJbema 2 pt. le klasse B: 1. K. Meijer, 21/, pt. 2. L. E. Meijer, Koudum 2 pt. 2e klasse A. 1. J. Werkhoven, Mak- ,kum, 21/, pt. (na loting) 2. W. Lubberts 21/, pt. 2e klasse B: 1. J. 2. J. Seekles 2 pt. 3e klasse A: 1. M. v. d. Meer, Bakhuizen 3 pt. 2. A. Goedhart 2 pt. 3e klasse B: 1. K. Visser, Staveren 21/, pt. d. Zee, Oudemirduna voerig. Hierop volgde een vlotte nabespreking, welke volledig door de spreker werd be antwoord. Daarna kwamen de jaarverslagen secretaris en penningmeester. Deze waren keu"ig verzorgd. Vervolgens kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Na heel wat stemmingen en herstem mingen kwam er een viertal uit de bus. Dit waren: S. de Witte, voorzitter; G. van Dam, secretaris; S. Bajema, penning meester en A. van der Zijpp, 2e secretaris. Bij de rondvraag maakte de 2e voorzit ter, de heer B. Algera, van de gelegenheid gebruik, om de scheidende bestuursleden nog te Bedanken voor de vereniging hebben gedaan kleine herinnering aan. Hij hoopte dat ze „De Jongerein” spoedig zouden vergeten en mochten A.R. KADERCURSUS 3 Febr. ’54. Hedenavond werd het derde gedeelte van de A. R. Kadercursus ge houden. De heer K. de Jong van Leeuwar den handelde op deze laatste cursusavond vooral over de doelstellingen van het Geref. Politiek Verbond. Spr. zette uiteen hoe de breuk van verschillende leden der Geref. Kerken (art. 31) met de A. R. Partij be halve door het ethisch conflict veroorzaakt werd door een verschillende visie van de Christelijke Politiek. Volgens het G. P. Vj. moet de Kerk in het centrum staan, het ge4 hele staatkundige leven is onderworpen aan de suprematie van de kerk. Alles, ook het Staatkundige leven moet medewerken om der Verlossingswil, om de kerk. De politieke beginselen van het G. P.V. zijn gebonden aan Kerk en Belijdenis. Spr. toonde met verschillende voorbeelden aan tot welke consequenties genoemde op vattingen kunnen voeren. Ook werd nog even stilgestaan bij de richting van Prof. Dr. A. A. van Ruler. Deze bestrijdt ook de Chr. Politiek als zodanig; van Ruler staat de Christelijke Staatsidee voor ogen. Tegenover deze beide richtingen stelde spr, tenslotte de A. R. Beginselpolitiek. De A. R. Partij is niet kerkelijk of interkerkelijk, het is een Christelijke Partij die gebonden ig aan een Program van Beginselen, dat ge fundeerd is op Gods Woord. Nadat de, spreker naar aanleiding van ver scheidene gestelde vragen nog een nadere toelichting had gegeven, bracht de voorzitter hem dank voor het houden van deze cur susavonden. De wens werd hierbij uitgesproken in de toekomst meer van zulke cursussen te or ganiseren, omdat deze ongetwijfeld Uilen tot diepere kennis van de A. R. beginselen. Naar aanleiding van een door „Een Lid” geplaatst artikeltje in onze Workumer Krant „Friso” van 29 Januari j.l. willen wij pro beren ons „ontstemd” lid weer tevreden te stellen (een goede vereniging mag geen on tevreden leden hebben). Inderdaad is op de laatst en aangenomen dat de eerste hardrijderij er een zou zijn van mannen zonder onderscheid. Door de plotseling strenge invallende koude, kon men verwachten dat de eerste dagen onze kranten vol zouden staan met aankondigingen van grote hardrijderijen met als gevolg dat slechts kleine groepje werkelijke hardrijders te kust en te keur kon gaan en men dus op een zeer matige belangstelling van de kant der snelle rijders moest rekenen. Lazen wij niet deze week in onze Friese kranten dat de Ijsvereniging Dokkum een aangekondigde grote hardrijderij (totaal prijzen ca. f 200. moest laten overgaan wegens gebrek aan be langstelling van de kant der rijders? Te lefonisch had men nog geprobeerd enkele goede rijders te krijgen door ze vrij reis kosten etc. aan te bieden maar ook dit lukte niet. Om dit ook hier in Workum te voor komen besloot het Bestuur met wat be scheidener rijderijen te beginnen en direct niet alle kruit te verschieten. Vanaf Woens dag is de baan elke avond verlicht en is er door velen een dankbaar gebruik van ge maakt; om de goede stemming te verhogen was er zelfs muziek op de baan! Blijft de winter doorgaan dan zal het Bestuur zeker niet schromen en proberen de snelste rijdsters en rijders naar Workum te trekken. Heeft het Bestuur niet gezorgd dat wij eindelijk in Workum de beschikking hebben gekregen over een goede en vertrouwde ijsbaan? Men bedenke wel dat dit alles buitengewoon grote kosten met zich heeft meegebracht, met als gevolg een niet al te vette kas. Hoewel het met dit koude weer onder goede dekens aange naam slapen is verzekeren wij het Bestuur nog niet aan Wij hopen ook ons lid uiteenzetting weer tevreden steld. en naem' it De Opperwachtm. postcommandant W. KELDERHUIS gehouden jaarvergadering voorgesteld Op 16 Juni van in de Houtrusthallen het feit worden herdacht dat 150 jaar geleden de wereld-bijbelvoor- ziening door de bijbelgenootschappen een aan vang nam. Een grote interkerkelijke, natio nale samenkomst wordt op die dag belegd, waar veel te horen en te zien zal zijn over het éne Boek, dat de weg des behouds wijst voor de gehele wereld. Deze Bijbeldag duurt van half 11 tot 4 uur. De kosten voor deelname aan deze grootse betoging voor personen uit Workum bedragen f 9. In deze prijs is begrepen: De reis der deelnemers naar Den Haag en terug. In het middaguur een eenvoudige lunch, ’s Morgens koffie en ’s middags thee. Vrije toegang tot de Houtrusthallen. Een herinnering aan de „Bijbeldag”. Wil men zijn reis zelf bekostigen, dan be taalt men f 3.als deelnemersbijdrage onderstaand adres. Voor verenigingen en clubs is dit een prachtige gelegenheid om samen een dag uit te gaan. Zulk een uitgaansdag is ook zeer aan trekkelijk, omdat de Bijbeldag om 4 uur ij afgelopen en Houtrust vlak bij Scheveningen is gelegen. Ook Den Haag biedt allerlei mogelijkheden om deze dag verder prettig te besteden. Er bestaat ook de mogelijkheid om door middel van spaarzegels de deelnemersbijdrage bij kleine bedragen tegelijk bij elkaar te sparen. Voor opgave als deelnemer en voor het verkrijgen van verdere inlichtingen wende men zich tot de Bijbeldag-organisator voor Workum e.o. de heer J. Koornstra. Van nu af aan Ten enenmale onvoldoende Het zou zo behoren te zijn, dat alle kinderen beneden het jaar steeds tegen pok ken waren gevaccineerd (wacht men totdat het kind tussen 1 en 2 jaar is, dan kom(t maar al te vaak van uitstel afstel) en dat telkens na tien jaren de geheel ongevaar lijke herinenting bij hen plaats heeft. Geïmporteerd pokkenvirus zou dan stuiten op een grondig geïmmuniseerde bevolking; er zouden zich in dat geval praktisch geen ziektegevallen voordoen, van een epidemisch optreden van pokken zou dan in het ge heel geen sprake kunnen zijn. De werkelijkheid is helaas anders. De vac cinatie toestand van de nederlandse bevol king is ten enenmale onvoldoende. Dat wil zeggen, dat een wel zeer groot aantal mensen onder ons nog nooit tegen pokken zijn, ingeënt! Dat is een heel treurige zaak, maar het is ook wel weer begrijpelijk, als denkt, welk een consternatie het dertig jaar geleden encephalitisgevallen waargenomen. JAARVERGADERING JONGUREIN. Op Woensdag 27 Jan. kwam „De Jon gerein afd. Workum in hotel „De Wijn berg” bijeen, voor het houden van de jaar vergadering. Deze vergadering stond hoofdzakelijk in het teken van de bestuursverkiezing. Dit was een belangrijk punt van de agenda omdat er vier nieuwe bestuursleden moesten worden gekozen. Dit kwam door speciale omstandigheden zoals: emigratie, vertrek en verplicht af treden. Ing -komen stukken waren er enige, hoofd- -akflijk van de volkshogescholen. Het speet de voorzitter dat voor dit, toch zo nuttige 'nderdeel van de algemene ontwikkeling, zo weinig belangstelling bestond en hij hoopte dat dit spoedig veranderen mocht. Hierna hield de heer G. van Dam een in- Iri ’ing over de: „Me’kwinning en de daaraan verbonden consequenties”. Spreker behandelde dit onderwerp zeer uit. Gevaccineerde personen zijn voldoende tegen het pokkenvirus beschermd. De aldus verkregen onvatbaarheid is echter van tijde lijke aard. De inenting dient eigenlijk iedere tien jaar opnieuw te geschieden, in tijden van daad werkelijk gevaar is zulks na vijf jaar al weer noodzakelijk! Revaccinatie levert geen bijzondere gevaren op. Met de inenting die voor de allereerstet maal plaats vindt, is het iets anders gesteld. In zeldzame gevallen kan na zulk een eerste inenting namelijk een ontstekingsproces in de hersenen optreden. Bij kinderen onder de twee jaar is deze inenting echter steeds ongevaarlijk. (na loting) 2. D. P. 21/v pt. 3e klasse C: 1. Mej. A. Martens, Oudega, H.O.N. 3 pt. 2. H. Westerhuis, 2 pt: 3e klasse D: 1. G. de Boer, 21/, pt. 2. G. de Zwart 11/, pt. Waar geen plaatsnaam i de spelers afkomstig uit Workum. Jeugdgroepen Groep A: 1. Tineke Mulder 3 pt. Douwe de Jager 2 pt. Groep B: Menkie Venema 3 pt. 2. Frits, Wanneer van nu af aan alle kinderen tegen pokken worden ingeënt, voordat zij hun eerste, desnoods voordat zij hun tweede ver jaardag vieren, is er voor de toekomst veel gewonnen. Bij zulke kinderen zal een eventuele be smetting op latere leeftijd lichter verlopen en ....zij kunnen zonder bezwaren worden ge- revaccineerd, wanneer de toestand dat wense lijk of noodzakelijk maakt. Vaccinatie be schermt zowel tegen gewone pokken als te gen witte pokken of alastrim. Wanneer alle ouders van nu af aan ook in dit opzicht voor het welzijn van hun eigen kinderen zorgen, zal het nog wel geruime tijd duren, .voordat de vaccinatie- toestand van de bevolking bevredigend kan worden genoemd, maar hier ligt toch de sleutel voor dit probleem, zowel voor de enkeling, als voor de gemeenschap. Ouders, laat uw baby’s inënten tegen pok ken. Niet alleen nu, maar altijd! Ieders medewerking is noodzakelijk om ons volk voor een ramp als een pokkenepidemie te behoeden. Buitengewoon kwetsbaar De bestaande indirecte vaccinatiedwang is toen telkens voor één en twee jaar opgeheven, zodat er nu grote en zeer zwakke plekken in onze weerstand tegen de pokken bestaan. Pas later heeft men kunnen vaststellen, dat een eerste inenting in het eerste of tweede levensjaar geen enkel gevaar oplevert, maar de bedoelde leemten waren er toen en de aard der zaak zijn ze er nog. Op deze wijze zijn wij als volk buitenge-, woon kwetsbaar als het om besmetting met pokkenvirus gaat. Telkens worden wij op geschrikt door nieuwe, dreigende gevaren op dit gebied. In 1949 was er ernstige ongerustheid. Kort na elkander deden zich toen op twee troe pentransportschepen, die van Indonesië op weg naar huis waren, gevallen van pokken voor. Het gevaar voor een epidemie is toen overgedreven. In 1951 werd Nederland opgeschrikt door een pokkenepidemie in Tilburg. Dank zij de uitgebreide, toen getroffen maatregelen heeft men het kwaad in de kiem kunnen smoren. Afgelopen maand waren het de witte pok ken in Den Haag, die de geneeskundige auto riteiten zorgen baarden. Gelukkig is dit virus tot nu toe betrekkelijk onschuldig gebleken en hoopt men verdere uitbreiding te kunnen voorkomen.

Friso nl | 1954 | | pagina 1