NIEUWE HERVORMDE SCHOOL TE WORKUM a WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland S.V.W. AGENDA BEL 170 I nd) Zaterdag 20 Februari 1954 No. 7 77ste Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen B. LEEMAN - Architect B. N. A. te Sneek met en zonder chauffeur FRISO. - J Aèannem'entaprija: f 1.15 per kwarttel per post f 2.50 per halfjaar Fryske Brief XXXVII. Oan alle Winkelljue: „De moaiste Broadtsjes nou for 't rut En stek de daggen üt It sil fan ‘t simmer krekt fiif en tweintich jier lyn wêze, dat Warkum 24 en 25 Februari S V. W. Feestavonden aanvang 8 uur in Hotel „De Wijnberg" Zaterdagavond tussen 7.30 en 9.30uur KAARTEN AFHALEN met het oog op de plaatsverdeling Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 IJEME DE BOER, Autoverhuur Sil Plaatseljjk Belang noch wer ris op libje en dochs it gouden feest fiere Sille wy sizze kinne, lyk as yn de krante fan fiif en tweintich jier lyn stiet: „Ik gean nei it feest to Warkum?" „Der 't ik boarte lans de gieltsjes Der ‘t ik by de barte swom Der ‘t ik de Side klok mei lette, En op de „klameare" klom. Der ‘t ik yn de tillefenne Mei de draek to fleanen gie Der ‘t ik by de Sésylsbregge By de spjirringfiskers stie". yn ’e feestpronk wie. Twa dagen feest ter gelegeiiheit fan it fiit en twein tich jierrich bistean fan Plaatselijk Belang. In feest dat tige by tige slagge en hünderten minsken om ütens wei teagen nei Warkum ta. In wikemanich foar dy tiid wie der in krante üijown dy ‘t as namme hie: Warkum Kopt. Under redaksje fan Aucke Tutes en noch twa oaren. Dy krante leit hjir nou foar my en der helle ik ek it boppesteand rymke üt. ‘t Is altyd noch wer ris aerdich om soks hwat to lézen. Wylst ik der sa yn siet to sneupen foun ik eat hwat ik h it oernimme wol. Oan de kop fan Warkum Ropt, stiet dit„Dizze krante forskjni ien- kear yn‘e fiif en tweintich jier". Moai sa. Derneffens kinne wy dos fan 't simmer w< t in nümerfun dy krante tomjitte sjen. Dat sil dan dos wêze ta gelegenhtit fan it gouden feest fan Plaatselijk Belang. De forieniging dy ‘t foai Walkin iïn greatt bitsjutting west hat. Nou is dat „west hat" yn dit gefal in raer wurd It wiist op itforline, op de tiid dy ‘t foarby is. Hwant, yn de „nou“tiid, vn de léste jierren h- ar t men neat mear oer- en fan Plaatselyk Belang De waibre foritnig ig fan alear, leit nou op ien ear. (Dat rymt ek noch) Soks is wis tige spitich to neamen, hwant ek yn de „nou“tiid soe der grif foar PI Belang wurk genöch to dwaen wêze. Al soe it allinne mar wêze, om nei büten üt hwat mear reklame foar üs stêd to meitsjen. Oan ’t nou ta misse wy yn üuderskate boekjes, nammen, adressen en bysünderheden fan- en oer Warkum Wy hawwe it der al eard-T en faker oer hawn, it wurdt heech tiid dat der wer in boekje, (it hoecht wier sa great net) oer Warkum de wrald yn giet. De needsaek der fan sjugge wy allegearre wol vn. In jiermanich lyn hat it like as soene wy hjir in „V.V.V." kiije.Doch it skynt wol dat soks mislearre is. Sa sitte wy hjoed de dei sünder Plaatselijk Belang en sfinder de V.V.V. Ik fan myn kant bin nou allinne mar nijsgjirrith nei hwat it fm ‘t simmer wurdesil. Krije wy, neffens de tasizzing, wer in kt ante ’iWarkum Ropt? Sil Plaatselljk Belang noch wer ris op libje en dochs it gouden feest Verschijnt éénmaal per week Uitgave Telefoon Redactie ncie ramen hardgebakken PLAATSELIJK NIEUWS 19 PARTIJ VAN DE ARBEID noet waarom- jd. tijn de itie ngt, van cant :nde kel- ’oen pas- ram het zei en •ven on- am- pas- jigd, een hem soest t is hij het paar ■ding ony- Uw Uw wit huis ies- len. A.s- het leg- rdi- een 'de •ifts- j>e- het :eel liet len. die :edt akt oor >ese laar orn i.m. in opa be- 951 den :ht- zijn enst ige- hij sm ient ta- Fe- omt rde, de ting lec- irna do In mst lan- ge- lere rer- het arna De Boer naar zou- ven- tjes- eg- een e 8 uari om- ste- ad- Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! De verwarming berust op een nieuw systeem, fen deze school is de tweede in Nederland waar dit zal worden toegepast. In het kort is de werking als volgt: In de kelder worden twee stuks Chrysler- Unit oliegestookte warmeluchtketels opgesteld, welke geheel automatisch via luchtdichte kana len de koude lucht afzuigon uit de lokalen en te verwarmen ruimten. Deze luchtstroom passeert een fi’.terapparaat, dat allo verontreiniging opneemt en do lucht de gewenste vochtigheidsgraad geeft waarna deze lucht om de verbrandingskamer wordt gestuwd en via de warme.luchtkanalen in de te verwarmen vertrekken wordt gevoerd. Door een geringe overdruk is er geen kans op tocht, eerder wordt de verwarmde lucht door kieren naar buiten geperst. In het buitenland is men reeds lang met deze yerwarming vertrouwd en we twijfelen er niet aan of de Fa. N. V. Ruhaak Co te Den Haag, Generaal Importeur van de Airtemps zal met haar 160 Installateurs er wel voor zorgen dat in ons land deze verwar ming binnen afzienbare tijd algemeen bekend zal zijn. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Vriesland 9 ot. per m.m. Contracten volgens algemene regeling van staal, gevat in houten vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum en Administratie 45 Postrekening 82259 Al jaren is er gesproken over de bouw van een nieuwe Hervormde School en nu deze dit najaar vermoedelijk gereed zal komen, deed het bns een groot genoegen, dat we de beschikking kregen over een tekening en enkele gegevens over de bouwplannen. De Doltewal wordt straks wel een bijzon- een fraai stadsgedeelte, trouwens alle hoek jes nieuwbouw mogen er in ons stadie wel wezen. Het blijft allemaal bij. het oude, ’t is hier rustig in Workum, hoort men vaak beweren, maar iemand die in een kwarteeuw z’n ge boortestadje niet bezocht heeft, zal er ver wonderd over staan wat er zo langzamerhand veranderd en verbeterd is. Gelijk de perspectief-tekening aangeeft, zal de Hervormde Lagere school te Workum ge bouwd worden op de hoek van de Schoolstraat en de Diepe Dolte. De klippen van gewapend beton zijn onge veer alle reeds op het vaste zand geplaatst, terwijl men thans bezig is met de verwar- tningskelder. om het democra- meer ingang te I terwijl vier van do vijf bestuursleden en hot nieuwe bestuurslid een keus uit de aardige adeautjes konden maken. Voor de onstoffelijke bijdragi mes was Het stemt tot blijdschap dat w. te Workum er in bewilligden deze verwarming te plaatsen zodat men nu ook in warme zo mers do temperatuur kan beheersen, door t. p. v. warme lucht koele lucht in de lokalen te blazen en de warme lucht af te zuigen. Een electrische klok zorgt ervoor, dat op een vastgestelde tijd de thermostaten worden ingeschakeld op de vooraf op de thermostaten afgestelde temperatuur. De verwarming geschiedt zeer snel, het is mogelijk in 2 minuten de temperatuur 1 graad op te voeren. De installateur J. Feenstra te Heerenveen zorgt voor de installatie van de verwarming. Op de begane grond vinden we 6 leslokalen en een onderzoekkamer, en op de verdieping een lokaal voor handenarbeid. Do ingang heeft een open portiek aan de Schoolstraat, hierachter bevindt zich de hall, waaraan de gangen rechtuit en links aanslui ten; de toiletten vormen .een vrije ruimte tegenover de linker gang, en zijn met por talen en wasgelegenheid geheel afgescheiden van de gangen. Het gebouw en de rijwielstalling wordt op getrokken op een fundering van gewapend beton, met een trasraam van gesinterde rode Waalsteen en do muren zijn uitgevoerd als spouwmuur. Op het trasraam gele Waalsteen, het dak gedekt met rode en bruine mat-verglaasde pannen. Grote kozijnen. De vloeren van holle baksteen met opge plakte tegels, in gangen en toilettpn dubbel tegels. Do plafonds worden van zachtbaord, aan de balken gelijmd. De Architect B. Leeman te Sneek heeft bij deze school tevens een gymnastieklokaal ont worpen, daar de mogelijkheid bestaat dat binnen afzienbare tijd een dergelijke lokali teit bijgebouwd zal worden, waar thans reeds rekening mee is gehouden. Verwacht wordt dat de school gedurende de zomer van 1954 zal worden gebouwd en in het najaar in gebruik zal worden genomen, wat voor Bestuur, Onderwijzers en leerlingen een hele verruiming zal worden, waarnaar reeds lang is uitgezien. 10 Febr. Onder voorzitterschap van de heer B. Harkema hield de afd. Workum van de Partij van de Arbeid haar jaarver gadering, waarvoor ook van de zijde der dames een flinke belangstelling bestond. In een kleine terugblik over het afgelopen jaar herinnerde de voorzitter o.a. aan het ver loop van de verkiezingen, die ondanks het kleineren van de doorbraakgedachte door do confessionele partijen, voor de P. v. d. A. lan delijk zeer gunstig waren, doch plaatselijk was dat helaas een ander beeld. De a.s. Statenverkiezingen zullen daarom ook van meer belang zijn dan anders, omdat deze als ’t ware een graadmeter zijn voor de po litieke stand van zaken. Spr. wil alle leden opwekken mee te strijden tisch socialisme meer en doen vinden. De secretaris, de heer S. Brouwer, las do notulen en het jaarverslag voor, trent niets viel qp te merken. Niet aldus de financiële verantwoording van de penningmeester, de heer J. Wagenaar, want deze sloot het laatste boekjaar af met een nadelig saldo van f 108.98. Meerdere kleine afdelingen zitten in hetzelfde schuitje, omdat de afdracht per lid aan het hoofdbe stuur voor hun veel te bezwaarlijk is en er eigenlijk voor de eerste vijftig of honderd leden een andere regeling moest wezen. Bij het toegezegde onderzoek door de gewestelijko bestuurders wordt gehoopt een oplossing te zullen vinden, want dit nadelig saldo is mo menteel anders niet dan zegelschuld aan de Partij. Kwijtschelden van het gehele bedrag Ss zeker niet te verwachten) maar wanneer WORKUM, 15 Febr. Terwijl de niet bij uitstek matineuze burgerij nog in zoete, laatste sluimer gedompeld was, werd hedenmorgen het brandweerpersoneel door middel van de telefonische alarminstallatie tot bekwame spoed aangemaand, maar toen ze present waren, wist niemand waar de plaats des onheils zich bevond, noch waar de waarschuwing vandaan gekomen was. jen van de da- verder weinig tijd meer over, zodat alleen mw. van der MeerVellinga met een Falklandje de aanwezigen in het verleden verplaatste. Daarna werden nog enkele liede ren gezongen. De rondvraag leverde nog een geanimeerde bespreking op. Op deze jaarvergadering was een verslag van de raadsfractie zeker wel op z’n plaats geweest en hoewel ’t niet de gewoonte was om dat beslist op deze avond te doen, meende de voorzittter dat het inderdaad wel tijij was om dit punt op de agenda voor de eerst volgende vergadering te plaatsen. Een andere vraag was wat het standpunt; van de Partij van de Arbeid is inzake de le.gerparade op Koninginnedag. Sommige leden voelden er veel voor om hun sterke afkeuring hierover te doen uitspreken. Het bewapenings probleem is veel ingewikkelder dan dit opper- 'lakkig lijkt, aldus een der bestuursleden, maar dat wordt hier niet in ’t geding gebracht. Alleen maar het gesol met de vreselijkste moordtuigen op een feestdag, notabene, wordt cherp veroordeeld en niet het minst om de verderfelijke invloed die zo’n demonstratie ■'Ou hebben op de ontvankelijke jeugd. Voor een. „mooi schouwspel” is de entourage en achtergrond naar ’t gevoel van de ouderen a.'ker wel huiveringwekkend genoeg! De noodzaak van bewapening is hierbij niet aan do 'orde en met struisvogelpolitiek heeft deze afkeuring ook niets te maken, maar zo’n lemonstratief machtsvertoon is gevaarlijk en nnut, waar noch dankbaarheid, noch dapper heid, noch vaderlandsliefde of welke goede eigenschappen ook maar even aan te pas komen. Bovendien werd er op gewezen dat ’oor de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk brieven zijn gezonden aan de ministers van Oorlog en Onderwijs naar aanleiding van de wijze waarop de scholen worden ingeschakeld bij de werving van kader voor leger, vloot en luchtmacht, met welk protest ook van harte werd ingestemd. Dit standpunt zou men gaarne door andere afdelingen en door het gewest ondersteund zien, opdat het hoofdbestuur geen twijfel wordt gelaten over de gezindheid van z’n leden ten opzichte van deze kwestie. De geringe belangstelling van de jeugd voor politieke vraagstukken had de voorzitter in z’n openingswoord al even gesignaleerd en nu vroeg een der damesleden of het bestuur zich niet ëens op de hoogte kon stellen hoe dit jeugdwerk in andere plaatsen werd aangepakt, want dan moet hier toch ook wel iets te be reiken zijn. De voorzitter antwoordde dat er zich dan in de eerste plaats goede jeugdleiders disponibel moesten stellen en dat is direct al een groot probleem; daarom had hij meer het oog op gewone jeugdige leden, waaruit dan later de jeugdleiders gerequireerd konden worden. Doch deze aangelegenheid kon volgens hem, ook beter in een volgende vergadering nader onder ogen worden gezien. Tot belangstelling voor de politieke ge beurtenissen in groot verband, maar evenzeer1 in eigen kleine kring, zoals bijvoorbeeld het bij wonen van raadsvergaderingen, wil spr. alle leden animeren, want in 'dit opzicht voelen de partijvertegenwoordigers soms een onverschilligheid, die niet bevordelijk is voor hun ijver, maar die bovenal fnuikend is voor een gezonde democratische bestuursvorm. ’t Was met dit al knap laat geworden toen de voorzitter sloot en hij noemde deze verga dering buitengewoon gezellig door de ver rassende aanwezigheid en de aanwezige ver rassing van de dames, daarbij de hoop uit sprekend dat op die wijze de opkomst in ’t vervolg nog steeds zou mogen toenemen. blijkt dat alle bestede uitgaven beslist onver, mijdelijk waren, dan zal er toch een of andere ronde toegepast moeten worden. De ingekomen stukken bestonden slechts uit enkele circulaires, die betrekking hadden op de Statenverkiezingen, doch van het aan geboden reclamemateriaal waren reeds behoor lijke aantallen besteld, zodat de leden aleen verzocht werd om medewerking voor de ver spreiding en verdere propaganda. Van de aftredende bestuursleden had de penningmeester, de heer J. Wagenaar, te kennen gegeven niet weer voor een bestuurs zetel in aanmerking te willen komen. De heer S. Brouwer werd met het grootst mogelijke aantal stemmen herkozen terwijl voor de vrij gekomen plaats de heer J. Faber gekozen werd. Het scheidende bestuurslid, die jarenlang met grote accuratesse de kas beheerd had en ook overigens geen werk te veel was, werd daarvoor door de voorzitter hartelijk bedankt en hij vertrouwt dat, al verdwijnt de heer Wagenaar uit het bestuur, bij bepaalde ge legenheden niet tevergeefs een beroep op zijn hulp gedaan zal worden. De heer Brouwer dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen en de heer Faber kreeg daarop gelegenheid z’n ver slag uit te brengen als afgevaardigde naar de gewestelijke vergadering, welke taak hij niet als een sinecure had opgevat, De soms woor delijke weergave van het behandelde, deed de voorzitter vrezen dat de aangesneden onder werpen nu ook in discussie zouden komen, doch dat was, volgens hem, niet de bedoeling van dit verslag, omdat verschillende „besluiten immers al afgehandeld waren. Voor het vele werk, dat de heer Faber aan z’n bijdrage had gegeven, was een woord van lof zeker op z’n plaats, De Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid had voor een verrassing gezorgd in de vorm van een verloting, die ongeveer de helft van de aanwezigen van een prijsje kon voor zien. Dit werd kosteloos aangeboden, maar het bestuur meende dat, gezien de berooide kas en de tractatie van verscheidene kopjes thee met koekjes, -een kleine collecte wel gerechtvaar digd was. Het resultaat was dat men hiermee het tekort tot rond i 100.had teruggebracht

Friso nl | 1954 | | pagina 1