ERFSKIP 1 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland S52SS3SS23S2SS3S33S83 ^SSSSS'SSS'SSSSZSSSSSSS BEL 170 ■54 Zaterdag 6 Maart 1954 No. 9 77ste Jaargang WARKUMS De bilêstingen yn it forline V (slot) FRISO. plaatseluk nieuws 1. Wv moasten it nou sa mar litte. En dan yn nije wike hwat skriuwe oer„Warkum, de stêd sünder nammebuordtsjes'.“ Fryske Brief XXXVIII. Hwat jin de léste tiid opfalt, is it great tal adfortinsjes en oanplak- biljetten, hweryn folk frege wurdt troch Ryks- en gemeenteynstel- lingen, troeh greate maetskippijen en bidriuwen. En nou sille wy noch mar swije oer de adfortinsjes fan leger en float, hwer ’t dan oarnaris ünder stiet: „Maak dat je er ook bij komt." Dat oangeande soe men al sizze dat der sa troch de tiid hinne gans foroare skynt to wezen. Hwant eartiids moast men al tige béste papieren hawwe, of in fikse kroade koe ek, om hjir of der yn to kommen. Neffens de kranten wurde der frege: Pelysjes; folk by ’t spoar en by de tram yn Amsterdam en tal fan dat soarte bidriuwen mear. Nou soe men hast miene, dat hjir yn üs lan, hwer ’t wy sahwat op 'e skerte sitte, en hwer 't tüzenen emigrearje, folk genöch to krijen wêze moat. Mar soks skynt dochs net it gefal, hwant hwerom steane der dan eltse amerij adfortinsjes in de kranten Wol de jougerein gjin fêst baentsje mear? Fiele hja harren dan faeks tofolle boon? Of bitankje hja der foar om it Ongeregelde libben hwat oan in bulte fan dy baentsjes lést sit? Of oars: Fortsjinnet dat soarte wurk net genöch en kinne hja earne oars mear fortsjinje? Ja, ik wit der neat fan hear, mar ik haw dy miening alris forkün- digjen heart. It wol my mar min oan. Der wurdt oarnaris in hiele bulte sein, hwer ‘t de lommerd gjin sint op jowt. As ik sa foarennei ris mei jonge minsken oan ’e praet reitsje, fornim ik wol, der binne forskate ünder, dy‘t minlike graech hwat mear festichheit hawwe wolle as dat hja nou hawwe. Sa krige ik ek manich kear to hearren, hja hawwe al op ünderskate fan dy adfor tinsjes skreaun. Waerden foar de keuring reppen en moasten in soarte fan eksamen dwaen. Doch nei in wike manich krigen hja in briefke thüs, dat hja net ge- skikt wiene foar it baentsje hwer ‘t hja om frege hiene. Fikse, soune jongkeardels, soun fan liif en lea, mei bannen oan ‘t liif dy‘t fan oanpakken witte, op ‘e skealjes fan de „psychologie" woegen mar tó licht bifoun. len sa‘n jongfeint sei„Alear wie ‘t sa, as men jin mei jins bannen rédde koe, dan helle men it ‘n hiel ein. ForstÊn fan it wurk hwat men to dwaen krige, och dat kaem fansels. Hjoed de dei is‘t sa, de hannen komme twad. Men moat nou in heale abbekaet wêze om alle fragen dy‘t jin dien wurde, to bianderjen Foar it ülderminste baentsje wurde al de nedige akten frege." Sa slim sil ‘t dochs wol net wêze, tocht ik by my seis. Dat men eltsen- ien net sa mar sünder mear oannimt, lit him wol tinke. Mar ik leau dochs dat de jongfeint net alhielendal üngelyk hat. Hwant hwat is ‘t gefal? 'k Lés yn in krante dat hy in greate maetskippij, hwer in bulte folk nedich is, fan eltse tsjien gegadigden mar fjouwer oannommen wurde. Seis fan de tsjien wurde öfwizen. Sadwaende is de kans om in baentsje to krijen ek al net sa botte great en is it as mei iens dudlik hwerom wy eltse wike dy adfortinsjes léze. Mar de kans is yn elts gefal noch aerdich greater, as om gemeente- boade to warden yn Baerderadiel. Foar dat iene baentsje binne mar leafst 512 leafhabbers. It sil foar dat gemeentebistjür in hiele toer wurde en siikje der de alderbêste üt. o 1 o V, 1 _Vo 61/. 3V, Verschijnt eenmaal per week Administratie 45 en nga dt it ws- urs BURGERLIJKE STAND ion. turf, I J. wen» Fe. T. GAASTRA Br. Boekhandel en Drukkerq, Workum Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 ot. per m.m. Contracten volgens algemene regeling aar van mg. :erk niet niet OPENBARE LEESZAAL TERUG IN BOVENGEDEELTE WAAGGEBOUW :rk- van to Th. mse ndje be vaar ive- laar einq erde wat sten zich en K. Abonnementsprijs: t 1J5 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar tgte eter huis letje mud nid- svaze ndat ge kort >veel he- een lalve af- tge. re. drie als laas, vin, wis dien auis, ond. ein- do en men bin. Iers heid jen- so. uwe >l>eni ?ren nik. '«L igs- tjes, na- >opt Do jren met en zonder chauffeur Uitgave 0 0 1 o 1 o V, V, o 9 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 IJEME DE BOER, Autoverhuur WORKUM. Benoemd tot onderwijzer aan een bijzondere lagere school te Franeker onze vroegere stadgenoot, de heer F. Koorn- Stra, thans te Britsum. Gemeente Workum Van 25 Febr. tot en met 3 Maart 1954 Geboren: Feikje Sjoukje, dv Doekele Haag- Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl van dit keu en wil de 'prettige vorstand er steeds was, nu bij het mej. Visser niet alleen maar ook met en Kooistra en 1’ dv L. Veldstra en 1 Hendrik, zv H. Valk en Gehuwd en Overleden: D. Boven (L’warden)K. D. Mulder v. L. Dijkstra (Wier) Er wordt gespeeld in het Stationskoffie- huis van 37 uur. Telefoon Redactie en Postrekening 82259 O.D.I. 1 J. IJberna 1 Dr. L. ,E. Meijer 1 E. D. de Boer D. v. d. Goot K. Meijer M. Rozendal W. v. Terwisga B. A. Bouma S. IJntema G. Faber Gemeente Hindeloopen Maand Februari Geboren: Elisabeth Margaretha dv J. Dikkes St. de Vries (3 Febr.); Johannes, zv S. H. Vrijenhoek (12 Febr); Antje, B. Aukema (20 Febr); Roelof R. Smith (28 Febr) geen gerechtigd aan deze wedstrijden deel te nemen. Het programma voor Zaterdag luidt: j H. Blokker (L’warden)Tj. Haitjema (Wijckel) i M. Jaasma (L,wadden)L. E. Meijer (Koudum) E. Ploegh (L’warden)H. Kramer (L’warden) D. Hokwerda (Oosthem)E. D. de Boer (Workum) 1 .9 aan een tweetal recente SCHAAKNIEUWS Vorige week Vrijdag speelde O.D.I. 1 haar vierde competitiewedstrijd voor dit sei zoen, tegen Franeker 1, Overeenkomstig de verwachtingen werd dit een Workumer overwinning De gedetailleerde uitslag luidde: Franeker 1 v. d. Loon O. Brandsma R. v. d. Berg P. D. Tiemersma J. H. Bakker J. Tigchelaar W. v. d. Berg B H. Miedema P. Blaauw R. v. d. Berg Gzn 1/, In het komende weekend komen de spelers van Drachten 1 op bezoek. Zes partijen wor den Vrijdagavond gespeeld, de overige vier partijen op Zaterdagmiddag. Dit belooft een spannende wedstrijd te worden, want beide 10-tallen hebben nog kans om in de le klasse Friese Schaakbond als tweede te eindigen. Ook is er nog een theoretische kans op het kampioenschap, wanneer Philidor 3, in haar laatste wedstrijden (tegen Franeker en Heeren- veen) nog punten zou verspelen. Eveneens a. s. Zaterdag 7 Maart wordt In Workum de vierde ronde gespeeld voor de wedstr-’d pereenlijk kamploen-ehep van Frloo. land, Twee loden ven O. D, 1. alju dit |aar r Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur pe, gie 21/9 pCt yn de skatkist. 'Sa witte wy nou hoe’t Fryslên in pear hindert jier lyn bilgsting bitelle hat. Wy witte ek dat Fryslên sünt de frijwillige bilêsting forheging yn de djüre tiid fan graef Leicester (tachtich jierrige oarloch) al- tyd yn forhalding ta it ynkomtnen fan de qare provinsjes, fiersten-to-folle bilêsting oan (Je Republyk bitelje moast. Mannen as Prof. N. Ypey, heechlearaer yn de wiskunde oan de Frentsjerter akademy en Jr. Philippus Vggelin van Keerbergen hawwe dat mei wiid- weidige bisifer[ngs oantoand, mar de re kesten fan de Steaten fan Fryslên hiene gjin sukses. It soe in forhael op himsels wurde, njar wy hSIde op. De saek is forjierre en wy krije us jild dus dochs net werom. van dit gebouw, tnanr van Gemeentewerken, de een hartelijk woord sma en Dieuwke Kok. Gehuwd en overleden: Geen. instelling zou zijn, waarnaar de jeugd voor bepaalde serieuze interesses verwezen kan wor den en hij hoopte dat er dan ook van die populair wetenschappelijke werkjes, in ’t bij zonder geschikt voor de (rijpere) jeugd te vinden mochten zijn. Mevrouw Quarles had de uitnodiging om deze middag hier aanwezig te zijn, bij zonder op prijs gesteld, want ze had aan Workum zo ontzettend veel herinneringen, waarvan de aanwezigen enkele opgenoemd kregen, welke eerst niet zonder ontroering, maar later met een verrassende openhartig- hied medegedeeld werden. ,Het hier geleer de Fries is nog altijd de taal, waarin spr. zich het liefst uitdrukt. Enkele voorvallen uit vroegere jaren werden met kleur en verwe (natuurlijk van HeiteUnse bodem) ge memoreerd. Trouwens ook in haar tegen woordige betrekking als lerares aan een land- bouwhuishoudschool Bleek nog wel eens wat te beleven te zijn, waarin ook al weer van een invloed uit Workum sprake was. Hoewel er af en toe smakelijk gelachen werd, wilde nie mand de bewering dat de Leeszaal voor deze opgroeiende jeugd juist zoveel te betekenen heeft, in twijfel trekken; daarvoor spraken de opgedane ervaringen een te duidelijke taal. De belangstelling voor de Leeszaal (vooral onder de jongeren) levendig te houden, is de taak van het bestuur en spr. hoopt dat dit in Workum een volkomen welslagen mag worden. Ds. Hofman had de Workumer Leeszaal nooit in haar oude gedaante gekend, zodat de eerste indruk voor hem niet erg imponerend was, maar alras bleek dat het uiterlijk ook in dit geval niet een afspiegeling was van het innerlijk. Nu thans weer een waardiger onderdak is gevonden, wenste spr. namens de plaatselijke predikanten het bestuur toe, dat de Leeszaal tot verdere bloei mag komen. Nadat de voorzitter de sprekers stuk voor stuk bedankt had, richtte hij zich tot mej. Visser, aan wie de Leeszaal zoveel te danken heeft, daaraan herinneren telkens de notu len van de jaarvergaderingen als ze op deze of gene verbetering even de aandacht ves tigde. Voor de serieuze opvatting van haar taak, die veel verder cing dan de vastgestelde uren, heeft spr. niets dan lof en nu het afscheid daar is, meende het bestuur aan z’n dank tevens uiting te moeten geven door hierbij een Smymakleedje aan te bieden, dat naar hij hoopt, nog vaak zal herinneren am die tijd tussen de boeken doorgebracht. De opvolgster, die de haam reeds gemeen heeft, moge zich hier spoedig thuis voelen en we vertrouwen, na de eerste kennismaking, ook stellig dat zij haar werk met een zelfde ambitie zal üitvoeren, aldus spr. Mevrouw Visser verklaarde daarop dat ze natuurlijk haar best zal doen en hoe moeilijk het ook moge wezen om haar voorgangster geheel te vervangen, ze zal graag in haar voetsporen verder gaan. Terloops had de voorzitter nog meegedeelj dat er binnenkort een ledenvergadering zal worden gehouden, waarin dan twee nieuwe bestuursleden gekozen moeten worden, want de penningmeester, de heer E. de Roest, en spreker zelf als voorzitter, wensen dan, af te treden om hun plaatsen aan jongere krachten over te dragen. Een vrij radicale vernieuwing dus, die eigenlijk niet aan deze vreugdevolle heropening vastgekoppcld behoef de te worden, maar enfin, ’t is misschien ook, het beste bewijs van vertrouwen in can minder kommervolle toekomst. I voor de Zuidwesthoek was en tenslotte dat de persoonlijke oordeelsvorming nogal iets te wensen overliet. Het bestaan van een plattelandsleeszaal te Workum, de eerste in ons land (tot voor kort trouwens nergens, behalve in Friesland voorkomend) was de schrijver blijkbaar ontgaan. Aan het hele leeszaal wezen en de vrijwel op elk dorp bestaande particuliere of verenigingsbibliothe- Ds. Idema had i ken was trouwens te weinig aandacht besteed, elders aanvaard, I Een verheugend feit is dat er binnenkort een rijksregeling tot stand komt, die voor de leeszalen gunstiger perspectieven opent en dan zal aan de verhouding zoals die steeds tussen Sneek en Workum geweest is, sanctie worden verleend, dus dat is een mooie er kenning voor de goede regeling, die hier van begin af aan werd toegepast. Natuurlijk zullen tegenover de gunstiger bepalingen ook •tekere voorwaarden staan waaraan voldaan moet worden, maar deze zullen zeker niet te bezwaarlijk zijn. Voor opleiding tot hulp- assistente in de leeszaal komen straks bijvoor beeld ook meisjes in aanmerking die een u.l.o.-opleiding genoten hebben. Het bestuur van de V. O. L. F. is gevoelig voor de zo net uitgesproken woorden van dank, hoewel wetend dat z’n hulp ontoereikend was, doch toen niet groter kon wezen. Niets liever dus, dan dat dit met de nieuwe regeling beter kan worden en ter gelegenheid van deze terugkeer in het zelfs uitgebreide interieur van dit mooie Waaggebouw, zou het bestuur graag een blijvende herinnering willen aan bieden, in de hoop dat aan daartoe ge schikte wensen tegemoet kan worden ge komen. Mej. Vonk, directrice van de Leeszaal te Sneek, wenst daarna het bestuur geluk met het weder in gebruik nemen rige gebouw houding die afscheid van mej. Visser niet alleen met waarderende woorden, maar ook met een tastbare herinnering, tot uitdrukking bren gen. De heer Tj. Meijer, verbonden aan de Leeszaal te Veendam, zegt dank voor de eerste opleiding die hij hier genoten heeft en die de aanleiding is geweest, dat hij nu de baan gevonden heeft, waarnaar z’n grote belangstelling uitging. Voor alle on dervonden steun van mej. Visser en trou wens voor haar gehele optreden, had hij een aardige vorm gekozen om een vriendelijk woordje te zeggen, ’t Was ongetwijfeld de meest ongedwongen toespraak van deze mid dag. De heer Breukelaar sprak er z’n ver heugenis over uit, dat er voortaan ook een 26 Febr. De verhuizing van de in ventaris van de Openbare Leeszaal heeft deze week haar beslag gekregen. Het in terieur is intussen weer wat opgeknapt en het rommelvertrek van voorheen, is nu ook een keurig appartementje geworden, waar straks de leestafel met verschillende dag-, week-, opiniebladen en tijdschriften wel spoe dig weer in trek zal raken. Dit is een be langrijke uitbreiding, omdat dan het vroegere zaaltje alleen als uitleenbibliotheek gebruikt zal worden en dus de boeken voorraad over zichtelijker kan worden opgeborgen, terwijl in de nieuwe afdeling de lezers zich onge stoord in hun lectuur kunnen verdiepen. Dht liet voorheen wel eens wat te wensen over, hoewel onnodig rumoer ook toen wel voorkomen werd, maar door het vragen en geven van inlichtingen, het komen en gaan van bezoekers, werden de lezers toch ge makkelijk afgeleid door die uiteraard hinder lijke en onrustige drukte. Neen, hoe men het ook bekijkt, de leeszaal heeft zich enkele jaren moeten behelpen, maar bij haar terug keer is de inrichting gerieflijker dan men Ooit had durven dromen. Een zeer prac- tisch, eigenlijk onmi baar meube'stuk, waar mee het kleine zaaltje verrijkt was, bleek een keurige courantenstander te zijn, ver vaardigd door een van de bejaardste, plaat selijke timmerlui, de heer C. Gielstra, die daarmee toonde nog immer interesse te heb ben voor zaken het algemeen welzijn rakende. Die verhuizing is aanleiding geweest tot deze officiële heropening, waarvoor een be perkt aantal uitnodigingen zijn verzonden, omdat men deze samenkomst ’t liefst in de vernieuwde omgeving wilde houden, ook al ter vermijding van extra.kosten, aldus de voorzitter, de heer IJ. Oosten. Want dat de kosten van begin af aan een voortdurende zorg zijn geweest, daar werd geen geheim van gemaakt. Behalve het bestuur zag ook de V. O. L. F. graag dat aan deze herope ning een min of meer feestelijk cachet werd gegeven, omdat zodoende weer even de aan dacht op de Openbare Leeszaal gevestigd zou worden en ze terecht weer eens in het middelpunt van de belangstelling zou komen te staan. Financiële steun en medewerking is zowel van de gemeente, ..als van de Lees zaal te Sneek en de V. O. L. F. te Leeuwar den ontvangen, terwijl ook steeds door de P. W. Jansen.stichting een zeer gewaardeerde bijdrage werd afgestaan. De secretaresse werd verzocht aan dit stichtingsbestuur een brief te zenden, waarin een korte samenvatting van deze bijeenkomst kon worden gegeven en de dank voor de belangrijke en jarenlang genoten subsidie tot uitdrukking komt. Ook plaatselijk kon steeds op een subsidie van van de Werkliedenvereniging „Helpt Elkan der” en van het Nutsdepartement gerekend worden. Toch moest nog herhaaldelijk een beroep op de V. O. L. F. gedaan worden en dan werd het petekind, zoals we onze lees zaal wel mogen betitelen, niet verwaarloosd. Integendeel, daar had men begrip voor deze ook daar niet onbekende verschijnselen en deed men wat gedaan kon worden. Hoe belangrijk de financiële steun ook moge wezen, de morele steun van predikanten, onderwijzers, jeugdleiders, kortom van allen die de waarde van een leeszaal beseffen, kan niet gemist worden, omdat zij de mensenj zijn, die de belangstelling voor dit werk gunstig kunnen beïnvloeden. Voor de mede werking, die de pers, en met name de plaat selijke krant „Friso” steeds bereid was te geven door haar kolommen voor diverse mededelingen beschikbaar te stellen, wilde de voorzitter z’n erkentelijkheid ook even met nadruk uitspreken. In de toekomst zal dus ook de .morele steun van enorme be tekenis zijn om de Leeszaal die plaats te laten benaderen, welke haar toekomt. Bovendien is van particuliere zijde ook door verschil'ende boekenschenkingen het be zit verrijkt. In den beginne al doordat de Nutsl'esbibliotheek haar werkzaamheid toen meende te kunnen beëindigen en al haar boeken o'erdroeg, terwijl later door wijlen de heren J. Boonstra en L. H. Bogtstra nog verscheidene belangrijke bo-kwerken zijn af gestaan, De medewerking van het gemeente bestuur was reeds genoemd door het wederom beschikbaar stellen ook de Directeur heer H. Wiersma, komt van dank toe voor z’n aandeel in de keurige huisvesting, terwijl tevens dank werd ge bracht voor de ontvangen bloemstukken. Spr. heeft de voorgeschiedenis niet tot in de finesses meegemaakt, maar weet wol mee te delen dat de eerste besprekingen omstreeks 1919 gehouden zijn tussen Jhr. Quarles van Ufford, de toenmalige burgemeester van Wor kum, dokter Landman en dominee Idema. Eerstgenoemde heeft zich later wegens ernstige ziekte uit dit werk moeten terugtrekken, maar z’n echtgenote (ook thans aanwezig) heeft daarna jiet secretariaat waargenomen. Dokter Landman is na de eerste wereld oorlog als slachtoffer gevallen van de toen heersende Spaanse griep en intussen een beroep naar zodat er van de oorspronkelijke voorstan ders niemand in het bestuur kwam, toen de eigenlijke oprichting een feit werd. Het hoog gestemde optimisme van Dr. Hertzberger van Sneek had z’n uitwerking niet gemist, al liep het met diens voorspellingen van subsidies wel even anders, maar toch wist hij steeds de opkomende bezwaren weg te redeneren. In het eerste bestuur kregen zitting, be halve genoemde secretaresse: mevrouw Quar les, vier predikanten en twee hoofdonderwij zers. Van Jegenen die voor en na de functies van voorzitter, secretaris, penningmeester en bibliothecaresse hadden waargenomen werden alle namen genoemd. Aan de langste voor- zittersperiode van Ds. I. Hulshoff had spr. nog de levendigste herinneringen en ook de trouwe penningmeester, wijlen de heer P. Gaastra, verdiende grote bewondering voor z’n onuitputtelijke doorzettingskracht in de vaak moeilijke situaties. Na de benoeming van mej. T. Visser als bibliothecaresse, in een tijd dat de betekenis van de Leeszaal ook meer gewaardeerd werd, zijn langzamerhand allerlei verbeteringen tot stand gekomen en aan haar ongeveer 20-jarig beleid is dan ook veel te danken, doch hierop wenst spr. na de bezichtiging van het interieur en het nut tigen van een kopje koffie met bijbehoren, nog even terug te komen. Burgemeester Russchen verklaarde zich op gelucht, nu bleek dat het gemeentebestuur geen verwijten werden gemaakt, zowel van wege het verdrijven uit de Waag tijdens de restauratie van het stadhuis, als van het afhandig maken van de bibliothecaresse en spr. hoopte dat de Leeszaal een belangrijk aandeel mocht hebben in de culturele verhef fing van onze plaatselijke gemeenschap. De heer Scholten, sprekende in 't Fries namens de V. O. L. F., merkte op dat hij ambtshalve met allerlei geschriften in ■•aking komt en zo ook publicaties over de Zuidwesthoek in handen kreeg. In één van deze stond o.a. dat de bevolking niet veel las, meer belangstelling had voor streekbladen dan dagbladen, dat Workum het natuurlijke verzorgingscentrum Wy wolle nou ta bislut noch in oer- êjuch jaen hwat üs foarfaers fierder op- bringe moasten. Wy gean der by koart om ’e hoeke omdat üs forhael oars te lang wurde soe. In oansjenlike bilêsting wie dy op it ge- mael, dat wol sizze dat foar allerhande mealde waer as fan rogge, boekweit, weet, earten, beannen ens., dy’t fan büten yn- fierd waerden, in bipaeld bidrach bitelle wurde moast. Ek foar it meallen seis moasten de molenaers, öfhinklik fan de greatens fan har mole, skatting bitelje, sadat hja, om de kontröle makliker to meitsjen, nachts tus- ken 4 en 8 üro net mealle mochten. It Beestrael moast foar it slachtsjen fan fé bitelle wurde. Soe faeks yn dy tiid it bigryp „slükje” üntstien wêze? Der wie hiel hwat waer, der’t by ynfier fan büten bilêsting foar bitelle wurde moast „impost”, dus in soarte fan ynfierbilês- ting. Greate smokkelaffaires wiene der fansels it gefolch fan. Op 10 Maert 1726 waerd dan ek oanbistege it bouwen fan in stiennen hüs oan it ein fan it Soal „tot weering der smokkelarij”. Fan dy waer neamme wy kofje, thé, tabak, dranken, salt, specerijen en folie net genöch. ’t Waechrjucht moast foar alle waer, dy’t by it gewicht forkocht waerd bitelle wurde. De waech wie it plak der’t soks barde. By al dizze bilêstingen rinne de bigripen ac cijnzen en omsetbilêsting trochinoar. Minsken moasten, as hja büten de pro- vinsje reisgje woene, it s.n. passag-jild bi telje. Dit jilde ek foar fé en guod. Men wist, lyk as nou, oeral hwat üt to slaen. By forkeaping fan fêstichheden moast 21/, pCt. omsetbilêsting opbrocht wurde, de s.n. 40ste pinning. Bikend is ek it feit dat de amtners har baentsje foar grou jild keapje moasten: foar eltse funksje wie dat bidrach krekt fêststeld. Mar wie dat ienkear klear, dan wie men üt ’e niten. In frjemd wurd, it aequivalent, moast dizze ynstelling wettigje. Segeljild foar kontrakten, testaminten, ens. wie ek yn dy tiid in gewoan bigryp en hwat Wy tsjintwurdich successyrjocht neamme, hie doe de natnrne fan it Kollaterael. By in erf- Bkip, der’t gjin rjuchtlinige erfgenamten w{6-

Friso nl | 1954 | | pagina 1