PIPS en gloeierig es ERFSKIP WORKUMER KRANT en IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Inschaling Workumerwaard Woonruimteverdeling BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 20 Maart 1954 No. 11 77ste Jaargang ARTSEN SPREKEN VI. WARKUMS in en )t 6 elfsteden wandeltocht plaatselijk nieuws r. Ook Uw adrea voor grot* en kleinere ritten ■•■3a De revalidatie van lichamelijk gebrekkige kinderen Tragyske ófbraek stbatingh, Het steeds terugkerend probleem het gezin met kinderen Verschijnt eenmaal pet week ■iid- i i—t >k”, sag OFFICIËLE MEDEDELINGEN t« 4 KERKDIENSTEN 38 uur H”. een onze DE JONGEREIN. kwam Uitgave nm Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Werkun Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ot. per m.m. Contracten volgens algemene regeling t in Mis- i de liet? oest. weg- setje hier rekt gaat erk- Pet als zodanig wordt veel iks... men- iten rede iten roor Gijs De Secretaris, VAN DEB GOOT lam. ook ten en irite 1 en üt NOORD D 61 loest .laat de kon Abonnementsprijs: f 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar ince, telde dam. in. gloos Workum, 18 Maart 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BUSSCHEN Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Voor hen die in. 1954 in aanmerking wen sen te komen voor hot inscharen van koeien, hokkelingen en/of paarden in de Workumer waard zijn ter secretarie voorwaarden en aanvraagformulieren verkrijgbaar. Het ingevulde aanvraagformulier moet uiter lijk voor of op 29 Maart a»s. ter secretarie worden ingeloverd. WOBKUM, 17 Maart 1954. Het Gemeentebestuur van Workum, J. BUSSCHEN, Burgemeester VAN DEB GOOT, Secretaris Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige epgaafl Geslaagd te Leeuwarden voor het ge houden Praktijk-examen Belastingrecht, plaatsgenoot de heer T. Visser, werkzaam bij het Boekhoudkantoor de Jong, alhier. Zondag 21 Maart Workum (B.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis. 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds. D. J. Spaling Nam. 5 uur ds E. J. Beker stemmen opgegaan om wedstrijd te verbinden, i de belangstelling zou doen groeien, maar dit even voor zelfbehoud in hun kraam te zo neerleggen, dat waar men precies uur Workum 1Blauw Wit 1 L’warden D. W. P. 1 AWorkum 1 A Vertrek van de Markt per auto om 2 uur. uur Candidaat v.d. en we er ver- uur en nam. In woord en geschrift wordt wel eens met enige trots beweerd, dat Nederland, wat be treft de wijze waarop in ons land voor de hulp- en steunbehoevenden, de ouden van dagen, de arme, de zieke en de gebrekkige mensen wordt gezorgd, een op de voorgrond tredende plaats inneemt. In ons land zijn immers eén zéér groot aantal verenigingen en instellingen werkzaam, die ontzaglijk veel zegenrijke arbeid verrichten ten behoeve van de tijdelijk of blijvend hulpbehoevenden in de ruimste zin. In dit verband moge worden ge noemd de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gvbrekkigenzorg, een overkoepelende Or ganisatie, die coördinerend werkt en de zorg voor de lichamelijk gebrekkigen zoveel mo gelijk wil bevorderen. Ook de door de Overheid genomen maat regelen kunnen in vele opzichten de toets der vergelijking met andere Europese en niet Europese landen glansrijk doorstaan. Tal van wetten, de z.g. sociale verzekerings wetten (o.a. do Ziektewet, de Ongevallenwet, de Armenwet, de Noodwet Ouderdomsvoor ziening, de Wet op de Plaatsing van minder- valide Arbeidkrachten e.d.) hebben reeds on berekenbaar veel goeds gebracht voor zéér grote aantallen hulpbehoevenden in de ruimste betekenis van dat begrip. Inderdaad! In veler lei opzichten kan Nederland met recht trots zijn op hetgeen in ons kleine landje ten bate van de mens, die om de een of andere reden hulp nodig heeft, tot stand werd gebracht. Daarom zal het wel ietwat vreemd klinken als wordt beweerd, dat er tóch nog wel ge bieden zijn aan te wijzen, waarop Nederland internationaal beoordeeld een achter stand heeft in te halen. Hierbij wordt in het bijzonder gedoeld op de moderne opvattin gen en methoden wat betreft de „zorg” voor de lichamelijk gebrekkigen in de zin van de revalidatie. Tevergeefs zal men in Nederland zoeken naar een wet of een andere van overheids wege genomen „officiële” maatregel inzake de verzorging - in de moderne betekenis van dat begrip van het lichamelijk gebrekkige kind. Zeker! We hebben wèl onderwijswetge- ving, waarbij ook het onderwijs (in de vorm van het Buitengewoon Lager Onderwijs) aan lichamelijk gebrekkige, blinde en doofstomme kinderen wordt geregeld, doch van overheids maatregelen betreffende Je behunde'.ing (d.w.z. de meest volledige medische en paramedische rietje vannacht zo sa mear foar WOBKUM. In de vacature, ontstaan door het a.s. vertrek van Ds. B. Fabric, is be roepen bij de Baptisten Gemeenten Wor kumMakkum Ds. F. G. J. Hofhuis van Drachten. êlde bitimmeringen üt- I nommen om der meastal neatsizzende, stive, en uur en Nei de iepening fan it restaurearde War- kumer stedhüs hie ien fan üs bistjürsleden de eare de gasthear wêze to kinnen fan de foarsitter fan de Federaesje fan Aldheit- kcamers yn Fryslin. Dizze Dokkumer, dy’t omtrint in Ijbben lang, nést syn birop, him ütlein hat op it sammeljen fan üldheden ut en om Dokkum, en wol yn it bysttnder fan terpfynsten, hat de grounlizzer west fan de earste Uldheitkeamer yn Fryslan dy noch altyd ta in foarbyld foar oare Ald- heitkeamers tsjinnet. Net aBinnich de kul- tueroerbliuwsels, dy’t yn de museumromten byelkoar brocht binne hawwe altyd syn bi- langstelling hawn, mar ek en faeks noch mear hat er in skerp each foar- en oardiel oer itjinge noch ta in sieraed foar stêd en uoarp, hüs en hiem, troch gean kin. Wy wiene dan ek tige binijd nei syn oardiel oer Warkum yn dit opsicht, hwant syn oardiel koe sünder mis deskundich neamd wurde. Wy hawwe him de stêd sjen litten, of kinne wy it miskien better omdraeije? Hwant lózers, dingen dy’t üs altyd üntgien wiene, der wist dizze fine opmerker üs op to wizen. Gevels, fansels, dy sjugge wy net sa gau oer de holle, mar dan it izersmeid- wurk, biwurke stoepepeallen, doarstilen, hwer- earne sjucht men se oars noch sa folie as hjir? De hear Kamminga wy .wolle syn namme dochs neatnme forklearre net folie plakken yn Frisian sjoen to hawwen, der’t noch sa folie to biwönderjen is. Ek it êlde Dokkum net, syn berte-en wenplak. Dit alles hie fansels bitrekking op de büten- kant; hwat der yn de huzen noch fan wearde is, hat ek tige syn bitsjutting. It is dêrom dan ek sa spitich dat .hjir der’t gjin „monumentenzorg” hwat oan dwaen kin de öfbraek rêstich troch giet. Foar in hantsje-fol-jild wurde der karakteristike doen! 1 poartsjes ütsloopt en 1 we eens a van luste- i Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 nam. 2 (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman (extra collecte voor de zending) (Geref.) Voorm. 9 ds H. C. Endedijk (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds B. Fabrie. Nam. 2 30 uur ds I. Tammeling van Foxhol Woensdagavond 8 uur Bijbellezing Heidcnschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur Eerw. Heer W. Postma Nam. 1,30 uur ds D. J. Spaling In de terpentijd organiseerden de boeren zich reeds. Dit was misschien niet doelbe wust, maar men stond dan toch met elkaar sterker in de strijd tegen het water dan elk voor zich zelf. En dit is het doel nog steeds, sterk staan! De oprichting van de Fr. Mij. in 1852 ging echter niet van de boeren uit, .maar van de landeigenaren. Deze redeneerden zo: als het de boeren goed gaat, gaat het de ge meenschap goed. Om groter opbrengst en betere bedrijfsuitvoering te krijgen moest men zich organiseren. Uit deze vereniging vloeiden weer andere verenigingen voort, omdat men het allemaal niet meer aankon. Enige hiervan zijn coöpe ratieve melkfabrieken, credietverenigingen en aankoopverenigingen van veevoer. Men moet echter niet denken dat dit van hogerhand opgelegd werd. Het was een zuiver eigenbelang. Spreker noemde de boerevereni- behandeling, de opvoeding, de vakopleiding en het geschikt maken voor het maatschap pelijke leven) is tot dusverre geen sprake ge weest. In het voorafgaande werd gesproken over „gebrekkige kinderen” en werd ook het in allerlei geschriften steeds meer aangetroffen begrip „revalidatie” gebruikt. Wellicht is het nuttig om in het kort wat dieper in te gaan Op de begrippen „gebrekkige” en „reva lidatie”. Wat moeten we in het algemeen ver staan onder een gebrekkige? Doordat de artsen, de arbeidsbemiddelaars en de werkge vers vaak een uiteenlopende maatstaf aanleg gen en dikwijls een verschillend uitgangs punt hebben, wanneer gesproken wordt over een „gebrekkige” of „minder-valide”, is het erg moeilijk om precies te zeggen wat een gebrekkige man, een gebrekkige vrouw of een gebrekkig kind is. Immers, feitelijk is niemand lichamelijk, geestelijk en maatschap pelijk volmaakt. In het algemeen kan wor den gezegd, dat een lichamelijk gebrekkige iemand is, die tengevolge van een aangeboren of verkregen gebrek aan hoofd, romp of ledematen of aan de zintuigen of aan de z.g. inwendige organen een belangrijk verminderde prestatie kan leveren en daardoor abnormaal veel moeite zal hebben om zich een plaats te verwerven in het maatschappelijke leven en zich daarin te handhaven. Een lichamelijk gebrekkig kind zou dus kunnen worden omschreven als een kind, waarvan met grote waarschijnlijkheid ver wacht moet worden, dat het, tengevolge van een lichamelijk (of zintuigelijk) gebrek als bovenbedoeld, een verminderde prestatie kan leveren, hetzij in het schoolleven, hetzij in het arbeidsproces, hetzij in het normale maat schappelijke leven. Vroeger werd bij een .ge brekkige de nadruk gelegd op het gebrek en op de gevolgen daarvan. Thans meer aandacht geschonken aan de mogelijkheden, die ondanks het gebrek zijn overgebleven; vnl. met het doel die resterende capaciteiten zoveel als uitvoerbaar is te be nutten. Bij de eerste steenlegging van het Bevali- datie-centrum „De Hoogstraat” gaf Prof. Muntendam de volgende definitie van het be grip „revalidatie”. Bevalidatie omvat alle maatregelen, die ge richt zijn op het volledige herstel van de be trokkene, op het herstel van de arbeidsge schiktheid en op de .plaatsing (eventueel de herplaatsing) in het arbeidsproces. Bij de revalidatie worden dus alle .resterende moge lijkheden door toepassing van de meest mo derne behandelingsmethodiek (d.w z. de meest volledige geneeskundige behandeling, de op voeding, de opleiding enz.) benut, ja zelfs uitgebuit. Bevalidatie is dus te beschouwen als het proces, dat er op gericht is om geheel of gedeeltelijk invaliden zo goed tnogelijk ge schikt te maken voor het gewone arbeidsleven en voor het normale maatschappelijke leven. Terugkerend tot ons uitgangspunt moet worden geconstateerd, dat in ons land een „officiële” bemoeiing met het gebrekkige kind in de zin van de revalidatie nog onbekend is. En tèch is het van zéér groot belang om aan de zorg voor het gebrekkige kind voldoende aandacht te schenken. Als we bedenken dat -T thans in ons land ongeveer 600.000 i 700.000 personen zouden kunnen worden ge teld, die een ernstig of minder ernstig li chamelijk of geestelijk gebrek hebben, dat bijna de helft hiervan wel als invalide moet worden beschouwd en dat van het grote aantal lichamelijk of zintuigelijk gebrekkige kinderen minstens het twee derde gedeelte door revali datie mits tijdig en onder deskundige lei ding uitgevoerd een hun passende plaats in het normale leven had kunnen innemen, dan blijkt hier toch wel uit, dat er ók in Nederland nog véél is te doen en ook nog héél veel zou zijn te bereiken, pén van de voornaamste voorwaarden voor het verkrij gen van de beste resultaten is wel, dat tijdig kan worden ingegrepen en dat tijdig de meest doelmatige handeling kan worden ingesteld. Een tijdige opname en behandeling in een revalidatie-inrichting of in een instituut voor de zintuigelijk gebrekkigen wordt helaas maar al te vaak belemmerd door de hoge kosten waarmee deze vormen van „zorg” gepaard gaan. Deze kosten worden immers slechts ten dele gedekt door de voorzieningen vol gens de sociale verzekeringswetten. Bij her haling kan men kennis nemen van de grote moeite en van de vele opofferingen, die ouders zich moeten getroosten om een ge brekkig kind op geregelde tijden een nieuwe prothese te verschaffen of een prothese te laten repareren, of een zintuigelijk gebrek kig kind te laten opuemen in een speciale inrichting. In de allerlaatste tijd zijn ge lukkig plannen in voorbereiding om langs de weg van een vrijwillige en onderlinge verzekering de ouders de middelen te ver schaffen om hen t» helpen de bovenbedoelde en voor de toekomst van hun kind van zo grote betekenis zijnde tijdige behandeling en 'olbdige verzorging mogelijk te maken. Secretaris Ned. Centr. Ver. voor G b el.kigenzo-g, gevestigd te Amsterdam» 16 Maart, Hedenavond kwam „De Jongerein” afd. Workum in het kleine zaal tje van Hotel „De Wijnberg” bijeen. Pe voorzitter, de heer S. de Witte, heette allen hartelijk welkom en in het bijzonder de spreker de heer G. van Dam, adj. secre taris van de Friese Mij., hoofdbestuurslid de User J. Tuinier en de plaatselijko secre taris van de Fr. Mij., de heer S. Smit». Daar de heer Van Dam aan tijd gebonden was, werden de gebruikelijke punten verscho ven en kreeg deze spreker eerst het woord. Hij had als onderwerp: „Is organisatie voor de boer van belang.” Spreker legde uit dat organisatie van de i boerenstand al zeer oud is. Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds p. E. van Ooijen (H. Doop) Gaa t (Herv.) Nam. 1.30 Heide Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker Nam. 2 uur ds A. J. Schneider van Molkwerum (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds Ellen Nam. 2 uur ds Jelsen Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds J. Brouwer (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds B. Hofman (extra collecte voor de zending) Molkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider (H. Doop) ,s Av. 7,30 uur ds A. J. Schneider Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Bie- mersma van Staveren Nam. 2 uur ds tnr Q. Boovers Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds mr Q. Boovers van Warns Nam. 2.15 uur ds B- J. Biemersma I konfeksje-skoarstienmantels yn it plak to setten. It mei nou ienris net de bidoeling wêze ek net fan „Warkums Erfskip” dat dit alles allinnich mar yn in museum torjuchte komt. Hwat mei hwat skik en fatsoen syn oarspronklike bistim- ming hélde kin, hat altyd noch de measte wearde. Kin it bislist net oars, en wol men sokke ünderdielen forkeapje, dan is „War kums Erfskip” it earste adres der’t men oanklopje moat. Kinne of wolle wy it net keapje, dan is it „Friesch museum” to Ljouwert der noch altyd. Dan bliuwt it yn elts gefal yn Fryslén en hilldt ek War kum in redelike kans it guod noch ris werom to krijen Pas dernei komme de ryksmusea yn Amhim en Inkhuzen yn oanmerking, mar bitink dan goed, dat it der net wer wei komme sil. Wy leauwe dat it goed is dat üs timmerlju, fervors ensafh. oan harren opdrachtjowers yn dy rjuchting adfys jaen kinne. Burgemeester en Wethouders van WOB- KUM brengen ter kennis, dat de commissie voor de woonruimteverdeling kortweg aan geduid als woningcommissie voorlopig geen zitting zal houden. Aanvragen om woonruimte kunnen schrif telijk ter secretarie worden ingediend. Beeds ingediende aanvragen bij de Woning commissie of bij ons college blijven van kracht en behoeven dus niet te worden her haald. Nader zal worden bekend gemaakt wanneer en waar gelegenheid zal bestaan om deze aan vragen zo nodig mondeling toe te lichten. „Kleine Keesje heeft geen trek. Dan is er vast iets met hem aan de hand Anders eet ie immers als een wolf, maar niet aan het ziek was hij ook Als hij nu worden is. Vanmiddag al zo hangerig”. „Hoe zou het toch komen, dat Ma- heeft gespuugd? Ze zal toch niets verkeerds gegeten hebben? Moeten we haar vanmorgen nu wel naar school laten gaan? Do laatste dagen ziet ze er wat pips uit. Als ze maar niks onder de leden heeft.” In elk gezin, waar kinderen zijn hoort men Steeds weer dezelfde vra gen: „Zou het erg zijn? Zou het vanzelf weer overgaan? Moeten we iets doen? Wat zou er nu het beste zijn?” „Er steekt vast iets achter, dat Henk zo brutaal tegen vader was. Hij is anders immers zo gezeggelijk. De jongen heeft misschien wel iets. Hij kan soms zo wit wegtrekken.” In ieder gezin, waar kinderen zijn, is meestal wel een koortsthermometer aanwezig. Daar is vroeger eens iemand mee thuisge komen. Zo’n ding mocht immers in geen enkel huishouden ontbreken. Opdat dit kostbare voorwerp vooral niet zou breken, is het ding toen op een veilig plaatsje opgeborgen en sedertdien heeft nie mand de koortsthermometer ooit weer tevoor schijn gehaald, want gebruikt...., nee, ge bruikt wordt hij eigenlijk nooit. Niet zeuren, maar En dat is nu juist hetgene, wat moeten doen: de temperatuur opnemen al die kinderen die hangerig, lastig en loos zijn en waarvan we de mogelijkheid overwegen, dat ze ziek zijn. In plaats van over gloeierigheid en pipsig- heid te blijven zeuren, moesten we de koorts thermometer eens voor de dag halen! Want het is volslagen doelloos om in eindeloze gesprekken steeds nieuwe gissingen van alle kanten te bekijken. Het is ook niet goed om voor ieder kind dat eens wat flets uit z’n ogen kijkt of dat eens een beetje buikpijn heeft, de dokter maar dadelijk op te bellen. Even opschrijven I We nemen geen temperatuur op in de mond of onder de oksel; we doen dat ge woon in de bibs. Eerst de thermometer goed afslaan, dan wat vaseline aan de punt doen en vervolgens het kind men duidelijk kan zien, moet zijn. Is de lichaamswarmte hoger dan 37.6 gr. C. dan behoort onze patiënt in bed wachten in dat geval rustig af, wat der te gebeuren staat. En niet zenuwachtig iedere tien minuten opnieuw temperaturen. Drie maal op dag is ruimschoots voldoende. De getallen, die we op de thermometer hebben gelezen, schrijven we op een papiertje, opdat we die niet weer ver geten zijn, wanneer de dokter er onverhoopt nog aan te pas moet komen, want die zal er dan zeker belang in stellen. Dr H. G. VAN DEB KLAAUW, arts. ging karakteristiek door zelfwerkzaamheid. Natuurlijk werden er specialisten aange trokken, maar de winst vloeit toch in boere- handen. Voor organisatie is een goede opleiding noodzakelijk en spreker sprak er dan ook zijn vreugde over uit dat de oprichting van de M. L. S. nu een feit was geworden, zij het 3an ook met veel moeite. Hierdoor wordt het mogelijk dat de Friese platteland jongeren goed opgeleid worden om de belangen van de boerenstand te beharti gen. Hierna volgde een zeer geanimeerde bespre king en alle vragen werden tot volle tevreden heid beantwoord. De voorzitter dankte de heer Van Dam voor de mooie uiteenzetting die hij gegeven had en wenste hem wel thuis. Hierna werden de notulen en het verslag van de algemene vergadering te Leeuwarden voorgelezen. Het ligt in de bedoeling dat de volgendle vergadering het touwsplitsen een beurt krijgt en voorzitter hoopte dan ook dat hij veel op deze vergadering mag verwachten. Hierna sluiting, t De Elfstedenwandeltocht wordt dit jaar 'oor do negende keer gehouden van 25 tot 29 Mei. Er zijn wel eens aan deze tocht een wat de sensatie en de belangstelling voor dit sportevenement zou doen groeien, maar het eigenlijke doel lag toch in het volbrengen van de tocht en dan liefst op een gezellige wijze inplaats van in een afmattende, weinig spannende strijd: althans voor de toeschou wers niet erg adembenemend. Mocht men er nog al eens toe overgaan om de snelwande- laars naar Friesland te trekken, dan zullen re over deze tocht minstena twee dagen moeten doen. Hun aantal moet niet al te gering zijn en hun prestaties niet te veel verschillen, anders zal het aanzien van deze sportgebeurtenis zeker niet verhoogd worden. De mogelijkheid om dagtochten mee te maken en voetbalclubs of gymnastiekvereniy gingen of andere jeugdorganisaties tot deel name te animeren, zou allicht meer succes hebben. Als de muziekcorpsen van de bezochte sjeden ook nog voor een feestelijke intocht of een vrolijk verblijf konden zorgen, dan was op die wijze deze elfstedenwandeling ook nog wel iets aantrekkelijker te maken, hoewel er in de plaatsen van overnachting tot dusver meestal wel van enige feestelijk heden sprake was. In dit opzicht was ’t in Workum, volgens de organisatoren, altijd erg gezellig, dus wat dat betreft zou men veronderstellen, dat da keus niet moeilijk zou zijn. Of hieromtrent al beslissingen zijn genomen, weten wa piet, maar er zijn natuurlijk meer gegadigden, die voor de ene gelegenheid 3» toerbeurt als bilHjkste oplos’ing aanprijzen, hard van de hand wijzen als de oude traditie beter pas komt. Een zo sewichtige en belangrijke zaak is die overnachting niet, maar *t is tekenend voor Workum, dat het veel meer op haar tellen moet passen als dit nodig geoordeeld wordt.

Friso nl | 1954 | | pagina 1