ERFSKIP WORKUMER KRANT Hindeloopen Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, en Zuidwesthoek van Friesland Zaterdagmiddag van 3-6 uur UEME DE BOER, Autoverhuur Verkiezingen Flatwoningen „Mariënacker BEL 170 S.V.W. AGENDA U KREEG TOCH OOK de nieuwe modellen-catalogus met voordelige schoenen-aanbiedingen van HENGST? Vijf en twintig gulden Verschijnt eenmaal per week - - No. 13 77ste Jaargang Zaterdag 3 April 1954 ft met en zonder chauffeur Binne jo Murk iek- Workum, 1 April 1954. WARKUMS BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. PLAATSELIJK NIEUWS ♦De verzorging van het grasland na de winter de opig aats Abonnementsprijs: f 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar loopt U toch ook even de trap in het Waaggebouw op voor een (natuurlijk vrijblijvende en koste loze) bezichtiging van de nieuwe huisvesting onzer Openbare Lees zaal en de tentoon stelling van boeken ter gelegenheid van de Boeken week, die op 3 April eindigt. Aanvang 4.15 i, 9 Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten NOORD D 61 a.s. ter gemeentesecretarie te melden. Workum, 1 April 1954. De voorzitter van het stichting»" bestuur, En de 7 betaal-cheques totaal voor een waarde van De aandacht wordt erop gevestigd dat 7 April a.s. de laatste dag is waarop verzoeken kunnen worden ingediend om bij volmacht te stem men, of om in een andere gemeente (binnen de zelfde provincie) aan de verkiezingen voor de Provinciale Staten deel te nemen. Nadere inlichtingen worden ter secretarie verstrekt. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgsafl Fryske Brief XLI. In Ald-Warkumer sei sa ris tsjin my: „Wolle jo wol leauwe dat ik yn gjin jierren yn Warkum west bin. Dochs soe ik der graech ris in kear binne wolie. Mar dan tink ik ek wer, hwat moat ik er dwaen Wy hawwe der gjin folk mear wenjen en myn aide maten, och dy binne sahwat allegearre, lyk as ik seis ek, üt Warkum weigien." Ja, sa is ’t nou mar. It tal hwat hjir bliuwt en hjir wurk en brea fynt, is forhaldingsgewize mar o sa lyts. Sadwaende kin men dan komme hwer t men wol, mar men fynt suver rounom ald-Warkumers. Sa hie ik it in hiel hoart lyn ek. Ik roun earne op in great stasjon to wachtsjen op e trein. Nou duorret wachtsjen altyd lang en binammen as de trein dan ek noch in ketier to let is. Ik roun sa hwat hinne en wer, op hope dat ik tusken al dy wachtsjende minsken miskien noch bikinden treffe soe. Mar ik hie t lok net mei sa t skynt, hwant it wiene allegearre pür- frjemden om my hinne. Oan ‘t ik in tige hege „oome" stean seach. Sa‘n baes fan de soldaten sil ‘k mar sizze. Ien mei gans hwat stjêrren op ‘e kraech fan‘ejas.Ik bleau op distansje stean, en naem him ris goed op. Wie dat Murk Westra net? Murk myn aide skoalkammeiaet Ei jonge ja, dat koe net misse, noch krekt deselde. Allinne hwat alder wurden lyk as ik seis ek al. Hwat soe ‘k dwaen? Nei him tagean en freegje Westra? Nou wit ik net hoe'titin oar giet, mar ik bin altyd hwat skrüten foar sa'n man mei stjêrren. Ja, oars nearne net om hear, mar ik haw yndertyd ek „des koningsrok“ droegen en wit dos by Underlining hoe heech sa'n stjêrredrager ütstekt by in gewoan minske. Sa ‘n man hat ommers de macht om jin as soldaet de frijheit to binimmen. Ien forkearde died, ien forkeard wurd faek en it wie safolle nachien de pelysjekeamer yn. Of yn'e prefoast of jins twa kear fjouwer en tweintich Oren nei git hem It mei dan wier wéze, dat ik nou gjin soldaet mear bin, mar jonge noch‘n ta, ik in hiel deagewoau boargermAntsje sa'n hegen ien oansprekke, dêr is moed ta nedich. Né, ik bin wier de tiid noch net forgetten dat ik earst in kreas briefke skriuwe moaste foar en allear ik sa'n man hwat freegje mochte. En fakentiids krige men dan noch „nul op ‘t rekest". Op ‘t lést ik de drieste skuon oan en frege dimmen: „Sjuch ik it goed, binne jo Murk Westra?" Hy in holle greater en helte breder as ik, seach efkes op my del, ja mar ien eagenblik hear, doe joech er my in dust op 't skouder en sei: „To deale noch ‘n ta, nou sjoch ik it. Hoe stiet it libben, Aide?" En wy füsken. It forskil yn rang en stam bistie sa ynienen net mear. Der stiene net mear de ofsier en it boargermantsje, mar twa aide maten seagen elkoar nei jierren wer. Van de flatwoningen van het be jaardencentrum „Mariënacker" is nog één flat beschikbaar. Gegadigden hiervoor wonende in de gemeente Workum worden in de gelegenheid gesteld zich tot 6 April It trof tige dat wy allebeide deselde kant üt moasten en in aerdich ein meielkoar reisgje. Doe ‘t de trein kaem sei hy: „Tink er om wy stappe yn ’e „resteraesje wein”, hear. Dan sitte wy noflik.” Al ridlik gau sieten wy mei in bést bakje kofje foar üs, in greate se- gaer yn ‘e holle en it wie allegearre Warkum hwat de klok sloech. Wy sieten yn ‘t spoar, fier büten it Aide skiere lAn, mar de tiid foei wei en wy beide, hy en ik, hawwe efkes libbe yn it „Parredys" fan it tobek sjen. Twa Aide maten, swalken yn tinzen troch it fredige en rêstige stêdtsje hwer ‘t hja allebeide, de moaijste jierren fan har libben sliten hawwe. FRISO. In Aide frachtlist Uitgave Telefoon Redactie Jgl OFFICIËLE MEDEDELINGEN er” tf Jmi oer- die waf aan- I* uur 3.00 uur 3.00 uur aar oor ime rake van van ver- iden •eau en ■het licht Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT >ke- teur laar In- en is ring een ouw, „te naar «ts ster J. ;on- >ver sjuch fan de forskate fier yn vans Fa. T. GAASTRA Bz. B jekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent pet tn.rn. Advertenties van buiten Friesland 9 et. per rn.ra. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Workum 3Bakhuizen 3 Workum 1ABolswardia IA Workum 2BBolswardia 2B J. RUSSCHEN Aan de Chr, Landbouwhuuhoudsschool te Bolsward slaagden o.a. voor het diploma Hulp in de huishouding onze stadgenote mej. D. Boeijenga en de dames J. op de Hoek, onder Workum en A. JVIcllema, Warns, Voor het diploma tweejarige primaire op leiding slaagden de dames J. Harkema, J. Hendriksma, K. Pruiksma, H. Sikkes en A. Wouda te Workum, H. de Ringh en F« Tigchelaar te Parrega en K, de Boer te Gaast. fanseis ek al wer in great probleem. Der wie gelegenheid ta it stellen fan fragen, wer drok gebrftk fan makke waerd. De foarsitster tanke de hr. Dykstra rjocht hertlik foar Syn düdlike en boeiende rede. Noch efkes kaem it reiske oan ’e oarder, mar der wiene wy it gau oer iens, sadat mefr. Visser dizze joun slute. 25 Mrt. Ek dizze joun kamen wy yn de Doopogez. Consist, byelkoar. De opkomst wie bést en doe ’t de foarsitster iepene, wiene alle stuollen biset. Nei it sjongen fan it mienskipsliet folgen de notulen. Der wiene .dan 2 öffurdigen dy ’t forslach ütbringe moas- ten, nl. mefr. Cnossen oer de kaderdei en mefr. Dykstra oer de pres, en secr^ forg., dy ’t beide yn Ljouwert w'ene. De beide dames brochten dit der mar kreas öf, hwer- foar har dan ek tank brocht waard. De sprekker foar dizze joun kaem nou oan it wurd It wie de hear W. C. Dykstra üt Ljouwert, directeur fan do Stichting Fries land van Maatsch, .Werk*’, hweroer hy üs joun fortelle soe. Dat dit wurk hiel hwat is, hawwe wy nou grif begrepen. De Hr. Dykstra fortelde, dat hja yn 1948 bigoun wiene mei it oprjochtsjen fan in „Medisch Opvoedk. Bureau en in Psycho- Technisch laboratorium”; dit is foar birops- I keuze Dernei wiene folget jt Instituut v. gees- EEN GELUKKIGE PRIJSWINNAAR. Van de grote prijsvraag, uitgeschreven door het Weekblad „De Spiegel” viel de eerste prijs, groot tweehonderd gulden, ten deel aan onze plaatsgenoot de heer R. Vrolijk die toen hij het bericht vernam, zich zeker geen toepasselijker naam kon wensen om z’n reactie op dit nieuws uit te drukken. A.R. KIESVERENIGING. 30 Maart, Hedenavond vergaderde de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje” onder leiding van de heer R. G. Visser. Nadat de voorzitter deze laatste vergadering in dit sei zoen op de gebruikelijke wijze had geopend en de aanwezigen welkom had geheten, wer den de notulen gelezen. Daarna was het woord aan de heer F. Nauta die een referaat hield over Socialisatie en Coöperatie. Spr. herinnerde er aan hoe we in deze tijd gevangen zijn tussen verschillende systemen en dwangposities, van het particulier initiatief blijft heel weinig over. Dit wordt, aldus spr., mede veroorzaakt door het feit dat de Overheid meer en meer ingrijpt in het maatschappelijk leven, ook in de verschil lende organisaties heeft de Overheid steeds een verdergaande invloed. Steeds meer zien we een verder om zich heengrijpen der so cialisatie van het bedrijfsleven. Daartegenover stelde spr. het A.R.-beginsel van de souve- reiniteit in eigen kring. Bij het bespreken van het ontstaan en do werkwijze der coöpe raties, werd vastgesteld dat de coöperaties op verschillend gebied zeer goed werk hebben gedaan en nog steeds doen, maar we moeten volgens spr. waken voor te ver doorge voerde .oöperatie, want dan wordt de persoonlijke vrijheid gedood. Op dit referaat volgde nog een zeer leven dige discussie. Nadat de voorzitter nog enkele mededelingen betreffende de a.s. verkiezingen had gedaan, sloot de heer F. Nauta deze vergadering met dankgebed. NIEUWS S.V. „WORKUM”. Workum IHeeg I 21. Het was Zaterdag weer eens de moeite waard om 90 minuten ,in de kou te, staan. Niet dat er nu bepaald hoogstaand voetbal VIER LN ÉÉN KLAP. Nadat vorige week Woensdag hier het eerste kievitsei was gevonden, kwam zowaar de 23-jarige H. Grasman j.l. Zondag reeds met een „broedtsje” thuis, wat op zichzelf altijd al een vreugdevolle ontdekking is, jnaar zo kort na de eerste vondst nog groter sen satie moet zijn. holle open zode kan leiden tot veel onkruid in de de de op humus- daardoor vochthoudende gronden, De en Administratie 45 Postrekening 82259 telijke gezondheidszorg; dit is u.o. neisoarch foar B.L.O. bern, as dizze ien kear fan skoalle binne. Bureau v. d. Volksgezondheid, Bureau v. Alcoholisme, Onderzoek n. h. kleu teronderwijs, Gezinsverzorging, Kinderbescher ming, Kadervorming, Jeugdzorg, Vormings werk onder meisjes en oudere jongens, Buurt en Dorpshuizen, Bejaardenzorg, hwerby Frys- lan boppeoan stiet. Dan is der noch de soarch foar A-sociale gezinnen, hwat in protte geduld ferget. By al dizze ünderdielen for telde de hr. Dykstra it ien en oar op tige ünderhéldende yvize. De jildkwesje wie hjir De afgelopen vorstperiode is aan het gras land niet onopgemerkt voorbijgegaan. Na een winter, die aanvankelijk opvallend zacht en droog was, zodat na de jaarwisseling het land er vrijwel zomers bijlag, trad een lang durige strenge vorstperiode in, waaraan de grasmat dus onbedekt en onbeschut werd blootgesteld. De gevolgen konden dan ook niet uitblijven, want in het algemeen ziet men, dat een groot aantal planten afsterft van de grassoorten, die niet voldoende be stand zijn tegen strenge kou; tot die soorten, behoort helaas ook het beste Engelse raai- gras. Na vroegere strenge winters is vastge steld, dat het aandeel van Engels raaigras in de grasmat wel kan dalen van bijvoorbeeld 40 tot 10 pCt. flet spreekt vanzelf, dat gras landen waarin deze grassoort veel voorkomt, na een strenge winter een T zullen hebben, hetgeen soms de ontwikkeling van volgende zomer. Een ander gevolg vorst is het zogenaamde opvriezen zode; dit doet zich vooral voor rijke en bovenste grondlaag komt dan met de daarin aanwezige grasstengels omhoog; soms worden deze dan zelfs losgescheurd van de wortels. Het is zonder meer duidelijk, aldus Ir C. P. Scheepers, Rijkslandbouwconsulent te Rot terdam, in een dezer dagen gehouden radio praatje, dat tegen deze beide gevolgen van strenge vorst, maatregelen moeten worden ge nomen. Open plekken moeten worden bijge zaaid met Engels raaigras. Als het euvel zich verspreid voordoet over het gehele perceel, kan het graszaad vermegd worden met een nog uit te strooien kunstmeststof of met; wat zand. Afhankelijk van de mate waarin het uitvriezen heeft plaats gehad, is 4 tot 10 kilo zaad van Engels raaigras per ha nodig. Als het enigszins mogelijk is, moet het uitgestrooide zaad worden bedekt met een laagje aarde, om de kieming en daarna de uitstoeling te bevorderen. Jlet met de naam toemaak aangeduide mengsel van sloot bagger en stalmest, dat in de weidestreken van Noord- en Zuidholland en Utrecht algemeen bekend is, kan voor dit doel uitstekend dienen. Na het uitstrooien van de aarde, moet het land flink gerold worden, om zaad en grond goed met elkaar in aanraking te brengen. Ook in gevallen, waar geen gras zaad behoefde te worden bijgezaaid, is rol len van het grasland toch nodig, omdat daar mee het tweede nadeel van de vorst de opgevroren zodelaag kan worden hersteld. Men moet echter met deze bewerking, die vooral in dit voorjaar groot voordeel kan geven, wachten tot de .grond voldoende droog is. want anders smeert men de grond teveel dicht, waardoor later niet voldoende Jucht in de bodem kan dringen voor de ademhaling der plantenwortels en bodemorganismen, B-halve spécia'e maatregelen om de gevol gen van de winter ongedaan te maken, vraagt het grasland ook zijn normale voor- jaarsverzorging. Aangenomen mag worden, dat direct na de vorstperiode greppels en drainages zijn nagekeken, om eventuele stoornissen in de waterafvoer op te heffen. Kali- en fos- faatbemesting zal ook al wel grotendeels ge geven zijn. Daarnaast is een stikstofbemesting bij het begin van de grasgroei al even belang rijk. Op de weidepercelen een kleine portie, 100 tot 150 kg meststof per ha. Op percelen, die direct blijven liggen voor kuilgras of hooi dè drievoudige hoeveelheid. Waar gier wordt gebracht is natuurlijk geen of minder kunstmeststikstof nodig. Men zij er op be dacht, dat gier een gevaarlijke meststof is voor weidepercelen op bedrijven, die last heb ben van kopziekte! Emelten kunnen soms grote schade veroor zaken aan de grasmat in het voorjaar. Mis schien zijn deze boosdoeners grotendeels dood na de strenge vorst; is dit echter niet het ge val, pas dan de bekende bestrijdingsmiddelen toe. Alle goede zorgen, nu aan het grasland be steed, zullen zich beloond maken in de ko mende oogsttijd. WORKUM. Benoemd tot hoofd van de R.K. school te Haren (Gr.) de heer N. van Santen, hoofd der Jongensschool alhier. f Der binne fan dy boekjes dy ’t op it earste gesicht in frijhwat droege ynhald haw we, 'mar bigjint men der ris mei oandacht yn to lézen, dan komme der dochs hiel hwat nijsgjirrige dingen nei foaren. Sa’n boekje is ek in Warkumer frachtlist üt it jier 1784. Der hjit it dan in „Lyst of Taux der vragt- lonen voor de gewone 'Trekveerschippers, va rende van Bolsward op Workum, en van Workum op Bolsward, bij de Magistraten van beide Steden gemaakt en vastgesteld, ten einde een yder, daar in belang hebbende, weete waar na zig te gedragen.” De list bifettet dus de tariven foar frachtguod (en persoaneforfier) sa as dy ofiisjeel troch de beide stêdden mienskiplik fêststeld wiene. Der hie dus elts him oan to hélden. It boekje is printe to ‘Warkum by „de Erven van de Wed. Petrus Olingius, Boek- en Papierverkopers in ’t Vergulden Hoofd”. Dizze bikende prin- tery hat sa as ü.o. üt in akte fan 1728 bliken docht stien op de Merk, üngefear Op it plak der ’t nou hotel „De Wynberg” is. Der hat dus frij wis in forgulde holle üt- hongen. It boekje dan jowt üs in alphabetysk waer dy ’t foar for- oanmerking kaem mei der efter it taryf. Der komme fansels ek dingen yn foar dy ’t nou hielendal of hast net mear yn gebrük binne. De piano Ts der noch net mar wol Syn foarganger de „clavecimbaal of staartstuk”, mar it wurd „kanefassen” kinne wy net to plak bringe. ’t Taryf foar in greater tal wie faek, lyk as ek nou noch, foardieliger. Dêrom jowt de list meastal de mjitte of it tal der by op. En krekt hjir treffe wy in protte êlderwetske wurden oan. Wy litte sa’n rychje folgje. Jittik b.g. waerd forfierd by ’t „oxhoofd’^ ’t „aam of teersjc” en ’t „gnker” (in aam is 1/6 okshoofd is 4 anker is plm. 3? liter). Büter by de ton en ’t „kinnetje” (fan it Latyske wurd quintale, oarspronkelik 1/5 part, mar letter 1/4 ton is plm. 39 liter). By granen spriek men fan last (is 30 hl.) en lopen (Ijippen is 0,830 hl.) Kastanjes gyngen by ’t besjou, mar de bitsjutting soene wy nei riede moatte. Kin it safolle wéze as ien man sjouwe koe? Men spriek fan in „schrok” of 72 stiks klaphout Hwat wy Under in werp potten en pannen forstean moatte, kinne de pottebakkers üs miskien noch fortelle, en faeks binne der ek noch guon, dy ’t witte hwat In „zester’I oalje is. Benoemd tot assistent aan de Lijempf- fabriek, voorheen Tjebbes Go. alhier, de I heer I, Verbeek te Bergum. te zien werd gegeven, maar het was weer zoals we dat meer tussen deze beide ploe gen zagen, een voetbalgevecht met spanning en sensatie. Spanning, die echter de gemoede ren van spelers en publiek wat te veel ver hitte, waardoor de sportiviteit wel eens af en toe te wensen overliet. Pit werd nog in de hand gewerkt, door de voor het publiek soms onbegrijpelijke beslissingen van de scheidsrechter. Vooral tegen het einde, toen de thuisclub zonder van Goslinga, die naar de kleedkamer was gestuurd, met tien man verbeten door vocht, was de atmosfeer in en rond het veld zwaargeladen, De stand was toen 11 met nog 20 min. te spelen, De 10 voorsprong, die de thuisclub tot een kwartier na de rust had kunnen be houden was door de rechtsbuiten van Heeg in de 16e minuut van do tweede helft met een hard schot in de hoek weggeschoten. Vlak na de rust kregen ze daartoe reeds de kans, Nijenhuis maakte hands in het beruchte ge bied, maar de toegekende penalty werd tegen de paal geschoten, Heeg had trouwens al meer kansen gemist. Vanaf het begin waren ze voortdurend het meest in de aanval geweest, maar ze verzuimden hun kampioenskans veilig te stellen. Trouwens Wesselius als stopperspil was uit eindelijk steeds weer het struikelblok voor de fanariek aanvallende Heeg-voorhoede, die daar toe door hun achterspelers geregeld worden opgestuwd. Toch waren ook de uitvallen van de thuis club lang niet ongevaarlijk. Maar Douma bleek nog altijd een keeper van klasse to zijn. En de stootkracht van Workum’s aanval bleef aanvankelijk juist iets beneden de maat. Op het beslissende moment ontbrak het ook bij de thuisclub steeds weer aan de goede afwerking. Zo schoot midvoor de Vries een mooie voorzet van Folkertsma precies in handen van Douma en had hij even later een boogballetje van rechts met een hoofd knikje in een doelpunt om kunnen zetten. Maar hij maakte toch zijn fout weer goed, toen hij na een goede combinatie tussen Geneo en de Gebr. Boersma, voor Douma kwam te staan en deze het nakijken gaf. Wel probeerde Heeg alles om de achterstand ongedaan te maken, maar de poort naar van Goslinga’s doel bleef voorlopig gesloten. En dat duurde, zoals gezegd, tot enkele minuten na de misgeschoten strafschop. Toen ontstond uit een klein foutje in de verdediging der gastheren de gelijkmaker. Algemeen werd toen gedacht dat Workum geslagen zou zijn, maar niets bleek minder waar te wezen. En toen bij een volgende aanval van Heeg de veruitgelopen tan Goslinga het aan de stok kreeg met linksbuiten Zijlstra, waardoor de thuisclub zijn keeper uit het veld zag ge stuurd, werd de geest over de resterende tien pas vaardig. Nijenhuis kwam onder do lat te staan en deze bleek niet alleen een 'goede achter speler, maar ook een keeper van formaat te zijn. Een keiharde strafschop door Jorritsma ingeschoten, ving hij klemvast tegen zijn borst. Voor de tweede maal ging voor Heeg een zekere kans op winst verloren. Aange vuurd door een loeiend publiek werd Douma’s veste onder hogedruk gesteld. En toen Tom Geneo bij een snelle aanval zich vrij kon spelen en alleen voor Douma kwam te staan was Heeg een geslagen ploeg. pen harde droge knal Inoet hot enige geweest zijn wat Douma van dit doelpunt gemarkt heeft. Onder oor verdovende toejuichingen van het publiek werd Heeg in de resterende minuten door tien strode duivels” Van de kbart gwspeeld, aangevuurd door een loeiende massa. Heeg probeerde nog wel een geljjk spel te forceren, want zelfs keeper Douma trok af en toe mee ten aanval, maar de defensie, van de thuisclub, versterkt door Tiemen Boersma, stond als een levende afweermuur volkomen ook die kans voor Heeg in de weg. Zo zegevierde een zwakkere, maar enthou siast en fel spelende ploeg over hun oude rivaal, in deze wel aantrekkelijke, doch spor tief niet hoogstaande wedstrijd.

Friso nl | 1954 | | pagina 1