WORKUMER KRANT HI Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chanffeur 352S32S52gS2S52SS33K MOEDERDAG 'T GESCHENKENHUIS ^^^^^525225 S.V.W. AGENDA BEL 170 No. 18 Zaterdag 8 Mei 1954 77ste Jaargang INGEZONDEN VOOR De slaagt U altijd in speciaalzaak voor alle cadeaux S. R. DE BOER Noord D 79—81 Workum „Kom ik gean nei etteren, kin ik Fryske Brief XLVI. De oare moarns, it wie kreas waer en ek net sa küld as oars, ik nei ‘t hok om it ark by'noar to siikjen. De lodde, de tünklauwer, in skoffel en de gêrsskjirre, alles «joude ik nei foaren ta. Mar de frou sei„Jo hawwe oars net nedieh as de tünklauwer en de skoffel it oare kin wol wer yn ‘t hok Doe wie ‘c dau njonkeulytsen safier ik sette üt ein. ‘k Wie noch mar krekt oan e gong of dér róp Griet, dy‘t skean oer üs wennet: „Hwat nou Ouorman, jo oan ‘t tünkjen? De frou net by ‘t spul?” Ik andere: „De frou is ‘t Ian yn to aeisiikjen en ik sil ta tünman stüdearje is ‘t doel It ienige hwat hja mear sei wie „Ei healwizekeardel, rin to ‘t Liket my mar better en skriuw it wurd net op hwat der efter oan kaem. It wurk slagge my wol aerdich. Né it foei my seis lang net óf, en de frou ek net. Hja wie der tige oer to sprekken en dat seit noch al hwat. Krekt doe 't ik it krewei birêdden hie en de stege troch nei ef teren soe, om der myn wurk dien to meitsjen, kaem Jehannes oan kuijerjen. De tommen yn de earmsgatten fan ‘t fesje en lyk as altyd, stapke foar stapke as roun er op aeijen ynsté fan op stiennen. Hy bleau stean en bigoun „Ik soe sa «izze dat liket er op mei jo. To deale, hwat is dat opkreaze. Nou, jo hawwe wol eare fan jou wurk, dat mei sein wurde." „Tocht ik ek,“ joech ik ta biskie. Al in hiele treast, dat Jehannes bést oer myn wurk 10 sprekken wie. Hwant it is him net gau nei ’t sin. Net dat er nou seis safolle üt ‘e wei set. Ik leau net dat er ea hwat yn ‘e hannen nimt om to meitsjen. Der wurdt ommers altyd fan him sein„As Jehannes syn hannen sa goed wiene as syn wurd, soe ‘t in wünderminske wêze." En hy is by de tiid. Hwat er faek allegearre wol net biprakkesearret, der is ‘t ein fan wei. Sa yn tinzen hat er it altyd fleanende drok, mar lyk as sein, syn hannen steane nou ienris forkeard. Wylst ik it ark opnaem sei ‘k: foar iten noch klear mei ‘t spul.“ Mar Jehannes wie net fan doel om fierder en roun mei my de stege troch. „Jonge noch ta,“ bearde er, „hwat hawwe jimme hjir in aeidich tüntsje. Sa moai yn ‘e lijte en in bulte sinne sjoch ik wol O«h. och, hwat dochs in great forskil by üs. Wy der op ‘e buert mei üs lyts bleekje efter hüs, hwer ‘t men de sinne nea sjocht. Oars hie ‘k der al lang in tüntsje makke, mar ünkrüd wol der net ienrisgroeielit stean fan blommen." Doe kaem myn frou ta de doar üt en sünder har moarn to sizzen bigoan er: „Ik siz krekt tsjin jou man, hwat hawwe jimme it hjir kreas efterhüs. En dan sa smout en smük en neat gjin lést fan de buorren. Hiel hwat oars as der by üzes." «Ja’wv hiene it wol minder treffe kinnen", miende de frou. Nije wike fierder FRISO. Verschijnt eenmaal per week Uitgave ISO BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum fiets 3 PLAATSELIJK nieuws waren: r Terwisga zond'r Het Bestuur: 1 Abonnementsprijs: t 1.15 per tweetaal per post f 2.50 per halfjaar i '/2-’/2 0—1 1—0 '/2-'/2 5'/2-4'/2 van: Fa. T. GAASTRA Bz. Bockhandel en Drukkerij, Workum IJ, OOSTEN, Voorritt-r S GA’STRA, VPe-vonr-i t r J. STKKFS S cretaris S. W. DE BOER, Penningmeester S, DE VRIES 8, GIEL8TRA Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten friesland 9 et. pet m.m. Contracten volgens algemene regeling Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 en de pere- waren op vrese- i lustmoordenaar aangaan van het Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur f—0 'I2 'I2 1—0 dv S. de Boer en GehuwdGeen. Overleden: Aukjen Vrolijk, 67 ij. echtg. van E. E. Stallmann; Berend Mulder, .92 jr., wedn. van T. de Vries. EEN ZWARTE ORaNJEDaG Ik ben maar een klein vogeltje. Met dui zenden soortgenoten woon ik in één van Workums vele tuinen. Met het duizendstem- mig vogelkoor, waarin elk vogeltje zingt zo als het gebekt is, zing ik elke dag mee in jubelende zangen. Bijna allen zijn wij geboren Workumers, vrij en blij leven wij in hagen en heggen, in bomen en beemden. Maar een vreselijk gevaar bedreigt ons allen. Vorige j aren werden wij telkens weer ver ontrust door een toenemende wreedheid van Workums jeugd. Maar dit voorjaar kent het vandalisme geen grenzen en is er geen nestje meer veilig. Al uw gevederde vrienden worden met vernietiging bedreigd. ’t Klein vogelijn op groene tak zingt niet meer een aardig lied, maar een angstig lied. Niet alleen de bonte vogelpracht in waard en weiland, maar ook de zangers in uw tuin en hof worden dag.in dag.uit gedompeld in de diepste rouw. Do vele vernielde nesten van zo menig vogelpaar iijn de stille getuigen van een innig en groot verdriet. Onze vaak bewonderde en veelal kunstig gebouwde nestjes worden door bruut geweld geschonden en ver woest, Machteloos en weerloos moeten we toezien als steeds maar weer roof en verniel zuchtige mensenkinderen hun lafhartige sport botvieren. Over ons, die toch de vogelen des hemels zijn, is een onzegbaar groot leed ge komen. Luistert U even, dan zal ik U vertellen welk een ramp ons eens zo gelukkig vogelge- zin heeft getroffen. U zult dan begrijpen waarom het dit jaar voor mij een zwarte Oranjedag is geweest. Evenals vorig jaar hadden wij het zelfde nestkastje in de oude pereboom weer be trokken. Met grote zorg en toewijding hebben we ons nestje gereedgemaakt. Reeds waren onze jongen geboren en toen werd op deze ongeluks-Vrijdag ons groot geluk wreed verstoord. Op het zelfde uur dat vele kinderen op de Markt hun zanghulde brachten ter ere van Je jarige Vorstin, kwamen enkele onverlaten op het onzalige plan ons knusse nestje te chenden op lugubere wijze. O, de tijd was listig gekozen. Er was niemand die de drei gende ramp kon afwenden. Ons angstig tjil pen werd niet vernomen. Toen een der wreed aards in de boom klauterde kwam het menie lijke in het dhr bij me boven en wenste ik Gemeente Hindeloopen Maand April 1954. Geboren: Douwe zv S. Bokma en K. W. Abma (8 April); Catharina Maria Elisabeth J. Veldman (14 April). opvoeders, tracht met alle mid delen Uw kinderen te beletten zulke schand daden te plegen. Kinderen wanneer jullie de moordenaars kennen, wees dan dapper en zeg het aan je meester of bij de politie. Wij vogeltjes filosoferen veel, we begrijpen de mensen zo slecht. Sommige jongens vin den het een groot genot om vogelnestjes uit te halen, anderen verdrinken zonder mededogen een onschuldig hondje. En toch zijn er kinderen die ontroostbaar zijn als op een kwade morgen hun konijntje dood in zijn hok ligt, of als de witte muizen door de poes zijn verslonden. Grote mensen maken wcreldvernieiigende waterstof- en koba’t'om- men en dezelfde mensen zoeken naarstig naar de kankerba-il en bouwen ziekenhuizen en sanatoria. Wij vogeltjes kunnen dit niet bevatten. Wie weet het. Niemand weet het. Een vriendelijke man heeft nu ïn onze oude perelaar een afgedankte fluitketel ge hangen. Dankbaar gaan we hierin ons nieuwe nestje bouwen. Want het leven gaat immers door tijd moet alle wonden helen. Onze boom staat nu in volle bloei. Maar als de laatste stralen der ondergaande zon door de takken weerkaat^n op onze zilveren nood woning dan bekruipt ons soms een benauwende angst. We weten hoe broos of het geluk is. En wij weten dat er een vloek op deze schepping rust en dat het ganse schepsel zucht. Een Pimpelmeesje. voor te komen, of de stand gelijk te houden. De Enschedeërs wisten echter, door de laatste party in hun voordeel te beslissen, nog juist de overwinning te behalen. De ontmoeting Sissa—D.S.G. Pallas ein digde in een 55 gelijk spel. Door deze resultaten is Onder Ons nu reeds zeker van één der *beide promotie-plaatsen, ter- wijl momenteel Deventer de beste papieren heeft om als tweede te promoveren, tenminste wanneer zij haar laatste wedstrijd tegen En schede weet te winnen. .Alleen wanneer De venter niet de volle winst weet te Jbehalen, is er zowel voor O. D. I. als voor Sissa nog een kans op promotie. De resultaten tegen Onder Ons Onder Ons OD.I. C. van GooiL. E. Meijer G. van Dalen-E. D. de Boer J KoeseJ. S IJbema E M. HeslingaP. Niemantsvcrdriet 01 J J, van EgmondK. M ij t fï. FikkertD. van der Goot Ir W. B. OortM. Rozendal f>rs ’,1. Je BruynW. van D. DragtS. IJntema L J. Feunekes-H. A. tourna Eindstand ONGEHOORDE VERNIELZUCHT 30 April. Hedenmorgen werd in een tuin niet ver van de Tillefennesteeg een vogelkastje van een boom gerukt en meegenomen. De booswicht trof het dat de toevallig naderbij gekomen ooggetuige niet even eerder versche nen was, want dan had hij zeker minder ge makkelijk kunnen ontsnappen. Voor zulke lafhartige streken is geen pardon, vooral omdat men hoort klagen dat het uithalen van vogelnestjes hier ver de perken te buiten gaat. Het mezennestje dat de grote dichter Guido Gezelle eens inspireerde tot een gevoelig ge dicht, Was nu het voorwerp van de grofste vernietiging. Foei, loei, dat er in Workum nog zulke doortrapt gemene knaapjes op groeien, daarin zijn we bitter teleurgesteld. Omtrent dit schandelijke voorval werd ondrstaande klacht van het slachtoffer Opge tekend: Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl Workum 1Blauw Wit 1 (Bekerwedstrijd) 4.15 uur Workum 2 BBolswardia 2 B, aanv. 4 uur Makkum 1 BWorkum 1 B, Vertrek per fiets 3 uur van de Markt. Woudsend 2—Workum 2 ,S.V.W.” NIEUWS Workum 1 A—Balk 1 A: 3—1. Workum dat belust was op revanche, kwam geladen binnen do lijnen. De wil om te win. nen was er, en succes zou niet uitblijven. Reeds vrij spoedig zat Workum op de Balk- veste te beuken en een lage schuiver van aanvoerder Sjoerd gaf Workum de leiding. Steeds kwam Workum terug en een mooie combinatie tussen Sj. Wiersma en Durk Ve- nema besloot laatstgenoemde met een vol treffer 30, want kort tevoren glipte Durk Dijkstra er tussen uit en scoorde onbe rispelijk. Een mooi doelpunt. Balk kwam er weinig aan te pas. Na de rust werd dit and-rs en was B. sterker, doch het achtertrio BakkerDooperHui man wist van opruimen. Met nog tien minuten ,te spe len kreeg Corrie de Wit een hoog schot te verwerken en hij kon de bal niet on der controle krijgen, waarvan een Balk-speler dankbaar wist te profiteren 31. Tevoren had doelverdediger de Wit prima werk ge daan, zodat we hem deze fout gaarne ver geven. Een wedstrijd die het aankijken meer dan waard was. SCHAKEN Vor de tweede ronde van de promotie- ompetitre speelde O.D.I, j.l. Zaterdag in Z ol'e 'e en Ond-r Ons” van En-chede. Ook in deze ontmoeting heeft het aan spanning niet ontbroken, In een gelijk-opgaan- de strijd wist O.D.I, aanvankelijk steeds iets te Workum Ferwoude. Overleden: (te Sneek) Theunis Vlieger, 62 jr, echtg. van Berendje Wildschut. WORKUM. Met een examinator uit "Leeu warden slaagden voor het E. H. B. O.-diplo- ma van de cursus welke onder leiding stond van Dr. Magendans en Zr. van der Meulen alle deelneemsters n.l. in alphabetische volg orde de dames I Boekema. mw. J. de Boer Kndrr, M. Bouma, A. Brouwer, R. de Jong, mw. S. Nautavan Dijk. B. Schilstra, Joh. Visser, G. Vlas en M. de Vries, allen te Workum. Opperwachtmeester, de heer K. Dijkster- huis, postcommandant bij de rijkspolitie te Staveren, voorheen alhier, is in gelijke functie overgeplaatst naar Goor (O.) Onze oud-stadgenoot, de heer B. R. de Boer, inspecteur bij de N.S. te Utrecht, onf ing dezer dagen de koninklijke onderschei- 'ing van Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Herenveen Ds. R. Hofman, alhier. dat zijn beulsklauw'en mochten verdorren, eer het ons kostbaar bezit had aangeraakt. Op het onheilsmoment, toen het nestkastje krakend van de boom werd losgescheurd en in wilde vlucht werd meegesleurd, zweeg de natuur. Een doodse stilte heerste tijdens de schending der schepping. Onze pasgeboren jongen lijke wijze vermoord. Een had z’n perversiteit bevredigd en z’n drang tot doden gestild. Zouden deze jongens misschien voorbestemd zijn om straks ergens kampbeul te worden? Jij, Workumer jongen, die je geweten met deze lustmoord hebt bezwaard, ik hoop dat je deze aanklacht leest. Waarschijnlijk ga je in het christelijke Workum naar een christelijke school. Misschien bid je ’s avonds voor je gaat slapen. Vraag dan vanavond of onze Lieve Heer je deze misdaad tegen Zijn schepping wilt vergeven, en dat nimmer in je leven de lust tot moorden je weer zal besluipen. Waarom ben je toch zo wreed? Als je eierdoppen verzamelt dan hoeft dat toch niet op een zo bloeddorstige wijze. Wij vogeltjes zien niet cp een eitje en VOLM iCHTEN.1 ERG DERING M’ESTERGO’s IJSSELMEER!) IJKEN 3 Mei 1954. Volmachten van het Water schap Westergo’s IJsselmeerdijken kwamen vandaa" in vergadering bijeen in 'het Water- schapsgebouw te Workum, onder presidium van de Dijkgraaf, ,de heer H. R. Kingma. Een agenda van 15 punten werd in vlot tempo afgewerkt. Uit de mededelingen bleek dat het bestuur van het waterschap het Workumer Nieuwland geen financiële verplichtingen wil ten behoeve van de verharding laatste gedeelte der Oudedijk. Eveneens dat met het Gemeentebestuur van Hindeloopen voorlopig is overeengekomen dat het Oo.terstrand gezamenlijk zal worden be weid met Oosterdijk en Gatsdijk. De voorstellen van het Dijksbestuur tot wij ziging der begroting voor 19j3 en van 19s4 werden vastgesteld, evenals het jaarverslag over 1953. De Commissie belast met het nazien der rekening 1953, bestaande uit de Heren S. S. Kooistra, S. op de Hoek en L. B. Plan- tinga, bracht een gunstig rapport uit over de financiële toestand van het Waterschap. De rekening over dat jaar kon met een voor- t»li<r «aldo worden vastgesteld. Besloten werd voorts de buitendijks ge- 1-cen gronden tussen Workum en Gaast de •’aam te geven „Jouke Sjoerds Polder”, zulks in verband met het feit dat wijlen de heer I. S. Gerbrandv, voorheen Dijkgraaf van het Watcrschap een groot aandeel heeft gehad in do cultivering van dit complex. (De heer Jouke Sjoerds Gerbrandy was dijkgraaf van het Waterschap gedurende de periode 5 Octo- b r 1938 tot 5 October 1950). Getracht zal worden thans op do Noorde lijkste punt van dit terrein door de Ned. Heidemaatschappij nog enige werken uit te voeren. GUNNING AANBESTEDING Door het Heemraadschap „De Wie- ringermeer” te Wieringerwerf (N.H-) is aan besteed het verlengen van de loswal van stalen Jamwand aan de Westfriesevaart beoosten de brug in de Rijksweg in de Wieringermeer- polder, waarvoor als hoogste bedrag i 103.770 werd ingeschreven. De andere acht gegadigden waren minstens tien- tot twintigduizend gul den lager, waarvan de laagste «schrijfster was de fa. J. W. de Jong te Sneek en G H. de Bot te Workum met de som van f 82.800, voor welk bedrag het werk intussen is gegund. „HEITJE VOOR KARWEIT'JE” De gidsen van de St. Bernadettegroep alhier zijn allen, die spontaan een heitje gegeven hebben voor hun karweitje erg dank baar Da actie heeft f 59.45 opgebracht. Intu’sen zijn de karweitjes dus allemaal aan kant, maar tot de tijd dat de ijverige hulpjes weer verschijnen, zijn er wel enkele karweitjes op te sparen: konden we ze maar zolang inb’ikken, dan ging elk heitje op zij en moest het goed gaan om er zonder wi s len uit te springen. COOP, grasdrogerij in werking Naar ons ter ore komt, zal de Coöp. Grasdrogerij alhier Maandag a.s. haar seizoen arbeid beginnen. Door de geringe groei is dit vergeleken bij vorig jaar enkele weken later, maar bij een regelmatige aanvoer (met aanbevolen vóór.drogen) is die door de weers omstandigheden vertraagde start, nog wel goed te maken. noest hopen tonen. Maar het is het belang der wijzen zich van daag te sparen voor morgen en niet alle eieren in één mand te leggen. Allereerst vragen we om Uw medewerking, belangstelling en vertrouwen. P. B. begint opnieuw met 60 leden (bij het verschijnen van dit blad is het ledental inmiddels tot 80 gestegen). Maar het streefgetal is 500 leden. Een werf-actie om dat droomgetal te ver wezenlijken wordt de eerste taak van het nieuwe Bestuur. Dit nieuwe Bestuur bestaat uit zes optimisten en is in alle opzichten van zessen klaar. In de komende weken kunt U huisbezoek verwachten van een dezer be stuursleden. Dit zal een tijdrovende arbeid vergen van deze heren, maar we verwachten dat U deze opoffering zult waarderen door U spontaan als lid te laten inschrijven. Deze wijze van ledenwerving is voor U een bewijs dat de actie grondig wordt aangepakt en dat P. B. ernst maakt van de ppbouw. U kunt de taak van het bestuur verlichten en ver aangenamen als U vrienden, kennissen, bu ren en klanten opwekt om lid te worden. Ook oud.Workumers zullen we gaarne op de leden lijst zien. De financiële medewerking kan voor nie mand een bezwaar zijn. Tegen de vooroorlogse prijs van f 1.is U reeds lid van P. B. De contributie is zo laag gesteld opdat iedereen kan meehelpen. Zakenmensen, fir ma’s en andere directe belanghebbenden bij V. V. V, kunnen een bijdrage storten van f 5.of hoger. Reeds deze zomer ho^pt V. V, V. bemiddeling te moeten verlenen voor het onderbrengen van toeristen bij parti culieren. Natuurlijk genieten P. B. leden hier dan voorrang. Voor velen zal dit een wel kome bijverdienste opleveren. Mochten er ingezetenen zijn die interessante foto’s van Workum in bezit hebben, dan zal het Be stuur deze gaarne ter inzage ontvangen. Deze foto’s zijn bestemd om in do uit te geven folders te worden geplaatst. Als P. B. een financiële steun ontvangt dan kan ze veel goeds bereiken .Ook het stichten van een zwembad staat op het programma. Helpt, helpt dus allen en laat dit zwembad niet in ’t water vallen. In de nadagen van deze zotper hoopt Plaatselijk Belang haar 50-jarig bestaan te herdenken. Als Workums burgerij enthousiast meewerkt aan de plannen, dan hopen we dit feit te herdenken met een origineel feest. In vergelijking met deze feest- plannen zal het Tramfeest van 1949 een kraamvisite zijn geweest. Dit zijn geen baker, praatjes. Maar eerst moet P. B. minstens 500 leden tellen. Dan pas weten we dat er waardering en medewerking zal zijn. Het nieuwe Bestuur begint met nieuwe energie: dat is het begin Dit begin zou echter weer verloren kunnen gaan als het niet gestimuleerd wordt door succes. Straks bellen wij bij U aan, laat ons niet uw „gulden” medewerking gaan. Van 29 April tot en met 6 Mei ’54. GeborenGeen, Gehuwd: Haije Groustra, 28 jr te Oosterend en Anna Smits, 24 jr te Workum; Timen Boersma, 26 jr en Minke Folkertsma, 22 jr, beiden te Workum; Broer van Dijk, 26 jr en Annigje Bajema, 24 jr te Gedurende lange jaren bevindt zich de Workumer vereniging Plaatse.ijk Belang op dood spoor. Alle energie die toch eens deze vereniging kenmerkte scheen wel uitgeblust. Deze ernstige impasse waar P. B. in was geraakt scheen dodelijk. Het moet een ieder verwonderen dat er tenslotte nog een 60-tal leden overbleef. Het was deze Gideonsbende een ergernis dat haar vereniging een papieren vereniging was geworden. Burgemeester Russchen, de erevoorzitter van P. B. komt de ere toe, de steen der wijzen te hebben gevonden Het levens elixer wat de oud-voorzitter zo speculatief toediende aan het nieuwe Bestuur zal een voortdurende bron van energie blijken te zijn. Terwijl P. B. met de oprichting van V, V. V. Workum een bron van welvaart heeft aangeboord. De vél den zijn wit om te oogsten en V. V. V. zal de steeds toenemende toeristenstroom we ten af te takken en tot zich te trekken. Doch een noodzakelijke eis is dat ook de Workumer burgerij meer plaatselijk belang toont en minder plaatselijk bang is. Zonder moeite bereikt men alleen iets dat de moeite niet waard is Wanneer een bijenhouder zijn bijen de vleugels afknipt en manden vol bloemen verzamelt, zodat zjjn bijen niet be hoeven uit te vliegen, denkt U dan dat er een droppeltje honing zou komen. Er moet gewerkt worden, V. V. V. Vinding rijkheid Vernuftigheid. Voortvarendheid Dit zijn de drie pijlers die een herboren F. B. zullen dragen. Als een Phoenix herrijst het nieuwe P B. uit haar as ,Er zijn obipeten ee- die om uitvoerins. vragen Regelmatig we U de plannen en resultaten te jouw verzameling hoeft niet te druipen van onschuldig bloed. Heb mede, lijden met ons en versta dat wij ook door onze Lieve Heer „gemaakt zijn en onder Zijn bescherming staan. Ouders en

Friso nl | 1954 | | pagina 1