WORKUMER KRANT Riemersma’s Schoenwinkel Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland va IJEME DE BOER, Autoverhuur JR Gemeente-reiniging Grasverkoop Dit nummer bestaat uit 2 bladen S.V.W. AGENDA I BEL 170 No. 22 Zaterdag 5 Juni 1954 77ste Jaargang FRISO. plaatselijk nieuws Markt - Workum Rijwielen-, Bromfiets- en Motorhandel In de week na Pinksteren wordt het huisvuil en de haardas alleen des Vrijdags opgehaald <F«a Vlieger, ,1 Komt zeker in GROTE KEUZE APARTE MODELLEN Zoekt U voor de Pinkster een paar Nieuwe Schoenen Zomer Schoentjes Kinder Sandalen Sterke Fort-sandalen Gymnastiekschoenen wit en zwart dan eens kijken en U slaagt V Fryske Brief XLX. Hoenear kin in minske Aid neamd wurde Hwer leit de skieding W tuskennet aid en aid Kin men mei 50, mei 60 of mei sawntichjier ta de Side minsken rekkene wurde of moat men jit aider wêze? Nüvere fragen sil der sein wurde kinne. En dat fyn ik selsek. Kwant ik miende altyd dat as immen sa’n stik hinne sechstich is, dy gerêst aid neame to meyen. Mar soks skynt dochs net it gefal to wêzen. Alteast nef- fens immen dy ’t gans heger yn jierren is, as ik bin. Dy hald dêr in hiele oare miening op nei. Dat kaem sa: Noch net sa lang lyn siet ik by in pear aide minsken. Aid, yn myn eagen dan altyd. Hja hawwe beide de sawn krüskes al in hiel ein efter ’e rêch. Nou mei it wier wêze dat hja allebeide sa soun binne as fiskjes. Sa fluch as Ijipkes en noch tige skoan by de tiid, mar dat nimt dochs net wei, dat hja sa njonkenlytsen de leeftyd fan de „sterken” birikt hawwe. Ja, men kin hast wol sizze, fan de aidersterksten. En wy hiene sitten to praten oer aid en nij en doe kaem itpraetop Mariënacker. En wy wiene it der alle trije grif oer iensIn tige oanwinst foar Warkum. In ynrjochting der ‘t wol forlet fan wie en dy ‘t it wol dwaen sil. Mar doe, sOnder it seis to witten die ik in set, sa dom as ‘t mar kin. Ik sei: My tocht it soe foar jimme ek wol hwat wêze en gean der yn. Hat de frou it frijhwat, it gans rêstiger en makliker as nou, mei syn beiden yn sa’n great hüs. Kwant alles moat dochs op ‘e tiid syn ünderhald hawwe". Mis wie‘t. Alhielendal mis. Mar frijhwat sneu andere hja: „Hoe krije jo it yn ’e holle, dat wy nou al nei Mariënacker gean soene. Hwer sjogge jo üs foar oan? Dat is inkeld foar Side minsken, of foar dyjinge dy'tallinne binne of har min rédde kinne faeks. Miskien dat wy dêr letter noch wol- ris nei dogge, as wy aid binne, mar safier is ‘t noch net. Hwat sizze jo ris?" Dit léste tsjin har man, dy‘t dêr gjin andert op joech. Ik haw har mar net frege hwat hja aid neamd. En sadwaende dan ek de frage: Hoenear kin in minske aid neamd wurde? Hwa it wit, mei it sizze, hwant ik wit it wier net. De (aid)man bigoun letter jitris oer Mariënacker, hy sei: „Hwat fyn ik it dochs moai, dat de weesfoogden bisletten hawwe it weeshösklokje it bistjür fan Mariënacker oan to bieden. Ik haw sa wol faek tocht, dat moaije klokje hinget der mar to hingen. Sünde dat it nea mear brükt wurdt. En sjoch, der kriget it sa mar ynienen in nije taek to folbringen. It sil fuort- oan de biwenners fan it nije hüs, bipaelde üren fan de dei oansizze.Of dat nou moarns, middeis en jouns wêze sil, wit ik jitnet. Haedsaek is, it klokje sil wer brükt wurde. En sa faek ik it lieden hearre sil, sil ik tinke oan de tiid dat ikyn it weeshüs wie. Dat it foar üs wie, it klokje fan „gehoarsaemheit." Itenstiid, Bêdtiid of Sneis, tsjerketiid. Jawisse dat aide klokje It wie efkes stil en doe sei er: „Ik haw prebearre dêr in rymke oer to meitsjen. Harkje mar: It klokje fan it weeshüsdak. Kriget in oar, in hiel nij plak, It giet nei Mariënacker It hong al jierren stil en stom Mar nou sil wer it bim, bam, bom Oer ‘t aide Warkum klinke. It wytget üs, sa faek it liedt: De tiid dy komt, de tiid dy giet. En slachten komme en geane. By it ófskie nimmen fan de beide (aide?) minsken krige ik it rymke mei en sadwaende kinne ek jimme it léze. W. Bakker G. Boersma G. Donia 0. Genee Th. Genee D. Meijer W. de Vries (aanv.) J. Canrinus Tj. de Jong A. Boersma C. Ottema Kort programma van het bezoek van Prins Bernhard aan Friesland op 10 en 11 Juni 1954. Camerata gaat extreme cultuurspreiding toegassen van py K) ■g. Verschijnt eenmaal pet week Uitgave I OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOORD D 61 met en zonder chauffeur bij de gunning mede- de gunning vóór dat trein 1 BURGERLIJKE STAND GESLAAGD. I 1 I 1 r i i i Gehuwd: Bertus Veenstra, 20 jr en Stijntje Valk, 16 jaren (15 Mei). i i 1 van van Ge- Abonnementaprija: I 1.15 pe» kwartaal per post f 2.50 per halfjaar I—: Overleden: Hendrik Nijholt, 84 jr, echtg, van: Pa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 ct; per m.m; Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Gemeente Hindeloopen Maand Mei 1954 Geboren: Ybeltje, dv J. Bajema Jongsma (6 Mei). y 1 Administratie 45 Postrekening 82259 s van de Oud-Workumer spelers Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Zaterdagavond 7.00 uur: Workum 1Oud Workumer spelers Competitie: O.N.S. IAWorkum IA. Vertrek per om 1341 uur. (reiskosten: f 0.60.) D.W.P. IAWorkum 2A. Vertrek per auto om 3.00 uur van de markt (reiskosten f 0.60.) De athletiekwedstrijden op Pinkstermaandag gaan niet door wegens afschrijven van „West-Frisia” 2 Juni. Heden herdacht de heer M. Feit- sma, ploegbaas bij de N.S. te Franeker z’n 40-jarig dienstjubileum. Qp 2 Juni 1914 werd hij als wegwerker aangesteld bij het Hollandse Spoor te Workum, waar hij twaalf jaren werkzaam was. Daarna volgde hij z’n schoon vader te Dronrijp op als ploegbaas en in die omgeving zijn de 40 dienstjaren dan ook volgemaakt. COLLECTE VOOR DRANKBESTRIJDING. De collecte die hier volgens traditie omstreeks Hemelvaartsdag in de zgn. Blauwe Week is gehouden, heeft opgebracht f 124.15, waarvoor aan alle milde gevers hartelijk dank wordt gebracht. COLLECTE HERDENKINGSDIENST. De op 4 Mei j.l. tijdens de Herdenkings. dienst in de Ned Herv. kerk gehouden collecte bracht op de som van f75.52. WORKUM. Een 25-jarige trouwe dienst als machinist bij de N.V. Lijempf herdacht deze week de heer D. van der Laan te Drachten, die ook aan de Workumer fabriek werkzaam is geweest. 12.05 uur: Aankomst te Sint Anna Parochie. Hier bezichtiging van het proefbedrijf de Stichting Keuringsdienst Friesland de N.A.K. en lunch op de boerderij van deputeerde J. L. Hoogland, VOETBALNIEUWS. Zoals vorige week reeds gemeld is, zal er ten bate van de Oudjesdag 1954 op a.s. Zaterdagavond 7 uur een voetbalwedstrijd worden gehouden tussen Workum 1 en een elftal, grotendeels bestaande uit Oud-Wor- kumers, thans provinciale hoofdstedelingen, die tegen Pinkster hun oude woonplaats toch weer eens zouden opzoeken en nu meteen hun sportieve .JHjdrag© willen geven, opdat ook deze zomer weer het jaarlijkse tochtje voor de ouderen van dagen zal slagen. Dit kan ’n goede en in elk geval ’n prettige ont moeting worden, die aan oude glorie zal her inneren, maar over het fabeltje, dat er vroe ger veel beter gespeeld werd, zal men het toch niet eens worden. De opstelling is als volgt: Aan de L.T.S. te Bolsward werden de diploma’s van de cursus leerlingenstelsel o.a. uitgereikt aan Timmeren: S. Abma te Burgwerd, J. van Abbema te Schettens, P. Bouma te Nijland, S. van der Bijl te Makkum, L. Dijkstra te Bolsward, M. Gerritsma, P. Gerlsma te Hin deloopen, W. Leeman te Oosterend, G. de Vreeze te Bakhuizen, E. van der Werf te Bolsward en T. Gerlsma te Hindeloopen. MetaalbewerkenD. van der Eems te Bols ward, E, Haagsma te Dedgum, A. Hoekstra te Koudum, J. A. Huitema en R. Hüitema te Bolsward, R. Poelstra te Dedgum, V. Pries te Koudum, D, Stroosma te Schettens, G. Visser te Bolsward, J. de Vries te Koudum en W, Wiersma te Dedgum. 15 uur: Aankomst te Leeuwarden. Eerste steenlegging van drie industriehallen, bezich tiging van Koopmans’ Meelfabrieken en van de Coöp. Condensfabriek „Friesland”, eerste steenlegging van het laboratorium van laatst genoemde onderneming, ontvangst door het gemeentebestuur van Leeuwarden in ’t Kunst centrum in de Prinsentuin, 17.15 uur: Vertrek uit de Prinsentuin naar de vliegbasis, waar om half zes wordt opge- j •tegen, 1 Telefoon Redactie en I Gegadigden voor één of meer percelen grasland in de Waard kunnen voor Dinsdag 8 Juni a.s. des nam. 5 uur, ter secretarie opgaaf doen van het door hen gewenste aan tal percelen. De percelen zijn ongeveer 1 ha. groot en worden door loting aan de ge gadigden toegewezen. De prijs wordt door taxatie vastgesteld en gedeeld. Betaling direct na met het maaien wordt begonnen. De per celen moeten vóór 12 Juni a.s. zijn gemaaid. Ruiteren kan niet worden toegestaan. Workum, 3 Juni 1954. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN. De Secretaris, VAN DER GOOT. NIEUWS „S.V.W.” Afd. gymnastiek. Op Hemelvaartsdag werd in Joure de jaarlijkse turnbetoging gehouden van turn, kring Friesland van het K.N.G.V., waaraan ook onze afd. actief heeft deelgenomen. De morgen was bestemd voor de wedstrijden, welke ongeveer tot half één duurde. Toen de uitslag bekend werd gemaakt, bleek dat er vele eerste prijzen konden worden toegekend. Wel een teken dat er serieus is gewerkt. Ook onze .adspirant meisjes zagen hun werk met een eerste prijs beloond (41,6 pnt.) Dit was ook wel verdiend, want deze meisjes hebben in de laatste weken voor „de grote dag” met veel animo geoefend. De dames brachten het tot een derde prijs (39,4 punten). ’s Middags kon men de plm. 3200 mede werkende gymnasten door do straten van Joure zien marcheren, vergezeld van 6 musi cerende muziekcorpsen. Daarna begonnen op het sportterrein de demonstraties, waarbij vooral de verschillende massale oefeningen een prachtig schouwspel opleverden. Aan het einde van deze schitterende turndag werden door de meisjes-leden van gymnastiekver. V. en K.H. te Joure een herinneringslint aan de vlaggen van de deelnemende verenigingen ge speld. Het woord werd o.m. nog gevoerd door burgemeester Hoekstra, die o.a. opmerkte: „dat andermaal duidelijk is geworden, welk een prachtige sport het turnen is, juist omdat er zovelen actief aan mee kunnen doen.” Mr. Hoekstra sprak daarbij verder de hoop uit, dat deze demonstratie zodanig propagandistisch zou mogen werken, dat velen ook eens daad werkelijk met het turnen kennis zouden willen maken. Een wens waarmee men het van harte eens kan zijn. en A. Donderdag 10 Juni 9 'uur: Aankomst van Z.K.H. op de vlieg basis Leeuwarden. 9.15 uur: Verwelkoming op het Provincie huis door Ged. Staten van Friesland. 10 uur: Vertrek via Akkrum, Oldeboorn, Zwettegebied, Boornbergum, Kortehcmmen naar Beetsterzwaag, waar om 11 uur de La gere Landbouwschool bezichtigd wordt. 11.30 uur: Aankomst bij Philips-fabriek te Drachten, die bezichtigd zal worden. Te Drachten wordt tevens de lunch gebruikt, aangeboden door het bestuur van het Indu- strieschap Oostelijk-Friesland, waarna een ver gadering van dit Indnstrieschap op het ge meentehuis van Smallingerland wordt bijge woond. 15 uur: Vertrek naar Surhuisterveen, waai de Ambachtsschool bezichtigd zal worden, 15.50 uur: Vertrek naar Grouw (aankomst 16.35), waar ’n korte tocht met ’t Statenjacht Friso” gemaakt wordt, 18 uur: Ontvangst in de ambtswoning van de Commissaris der Koningin waar gedineerd wordt en vervolgens besprekingen gehouden worden met vooraanstaande personen uit het Friese bedrijfsleven. Vrijdag 11 Juni 8.30 uur: Vertrek naar Dokkum (aankomst 9.15), waar op het stadhuis besprekingen ge voerd gullen worden met burgemeesters en ondernemers, en de .Landbouwwerktuigen- en machinefabriek P, Prins bezichtigd wordt. 10.45 uurt Vanaf Ferwerd wordt een tocht gemaakt door buitendijks land langs de land- aanwinningswerken en de broedkolonie in het Noorderleegs-Buitenveld. gewesten tournee te organiseren. Overal zijn stadjes en dorpen die per schip bereikbaar of althans tot op enkele kilometers afstand te naderen zijn en waar een dergelijke voorstelling zou kunnen worden gegeven, Camerata hoopt na tuurlijk dat dit Friese initiatief zal worden gevolgd door soortgelijke initiatieven uit de andere landsdelen. MEI DE FEDERAESJE OP STAP. It wie de léste Sneon van Maeije net sok moai waer as wy hope hiene, doe ’t inkelde leden fan „Warkum’s Erfskip” har ren oansluten by it selskip dat in bisyk oan Inkhuzen bringe soe. ft duorre derom miskien ek efkes langer foardat de leden, dy ’t de Federaesjegearkomste fan êldheitkeamers bij wen je woene, in hwat gaedlik en smout plakje op de boat foun hiene. Hjir soe, sa wie de bidoeling, it saeklike ‘part sa folie möglik ófhandele wurde en, it moat sein wurde, dit is ek aerdich goed slagge. De Federaesje-foarsitter wie der tige binijd nei oft Warkums Erfskip nou einlings ris in posityf lüd hearre litte koe oangeande in êldheitkeamer. Noch altyd yn „blijde ver wachting” (as wy dit hwat nuvere byld brüke meije) mar mei goede hope 'Jat dizze simsner it „forlossend” wurd ris sprutsen wurdt. Dêr kaem mei hwat oare wurden üs ant- wurd op del. (It forslach yn de Ljouwerter Krante wie op dit punt Ünkrekt en foar- barich), De üntf angst yn Inkhuzen troch de directeur fan it Sudersémuseum, de hear S. J. Bottma, wie tige hertlik en it bysdndere by dit bi syk wie, dat hy üs ek ris efter de skermen ■jen lltten hat (bibliotheek, fotografyAce kea. mer, wurkpleatsen en sa). Teffens hie üs sel skip it foarrjucht as earste in nij-ynrjuchte fleugel fan dit museum blsjen to tneijen. Ink huzen hie lykwols noch mear to bieden. Wy moatte it wol by in opsomming litte, hwant soks moat men mei eigen eagen sjen: sa hawwe wy it pracht-stedhüs mei in greate êldheitkeamer op ’e boppefordjipping bisjoen, de aide finzenis der efter, it waechmuseum an- neks chirurgijnskeamer en de Westertsjerko (yn restauraesje). Foar dyjingen, dy ’t de put der noch net üt hiene, joegen üs beide gidsen noch gelegenheit de Sudertsjerke mei syn aide plafondskilderingen to bisjen. In koart bisyk oan it patriciershüs fan de fam. Snouck van Loosen (nou in rêsthüs foar aide .dames) wie it slot fan üs ütstapke nei dizze West- Fryske stêd. De boat brocht it selskip wer nei de aide biwende lansdouwe. Gemeente Workum Van 27 Mei—3 Juni 1954. Geboren: Wiebe, zv Pieter Piebe de Vries en Grietje Beintema, Fokje, dv Jan van der Weij en Tjitske Stiemsma. Sjouwe, zv Harmen Haanstra en Jitske Eekma. Catharina Klaaske dv Obe IJntema en Catharina Bijlsma. Gehuwd: Geen. Overleden: Piertje van der Hoff, 78 jr, wed. van Sjoerd van der Zee. Reis per schip optreden in parken enop een terp Het operagezelschap Camerata gaat pioniers, werk verrichten: het heeft een methode ge vonden om met heel zijn ensemble, dat uit 25 kunstenaars bestaat, op te treden in kleine plaatsen, die normaal nooit in de gelegen heid zouden zijn een volledige operavoorstel ling te zien, omdat ze ofwel niet beschikken over een schouwburg, ofwel slechts zo weinig publiek kunnen opleveren, dat optreden met een groot ensemble er economisch niet ver antwoord is. De methode is even ingenieus als een voudig. Een belangrijk deel van de kosten van een groot-bezette voorstelling wordt ver oorzaakt door transport van artisten, decors en costuums en door logies, verder ver blijf enz. van de artisten. Welnu,. Camerata heeft een boot gehuurd, een tot motor schip verbouwde tjalk, de Uylenspieghel, die het gezelschap met decors, costuums, requi- sieten en al kan vervoeren en de artisten kan huisvesten. Zoals Engeland zijn rijdend theater kent, zo zal Nederland nu zijn varend opera gezelschap leren kennen I Donderdag 3 Juni vertrok de Uylenspieghel met de dirigent Max van Doorn, de solisten Elisabeth Glastra van Loon, Nelly Smit, Jeanne van de Rosicre, Wiebe Drayer, Henk Meyer en Piet Tra, enkele leden van het Nederlandse Vocalistenensemble die het koor zullen vormen en het Camerata.kamerorkest naar Friesland, waar tie eerste boottourneq zal worden gemaakt. Te Bolsward, Joure, Beetsterzwaag, Heerenveen, Drachten en Fra neker zal het gezelschap twee één-acters opvoeren: De Apotheker van Haydn, onder regie van Wim Vesseur, en Landhuis te koop van Dalayrac, onder regie van Otto Cou perus, het geheel onder leiding van Max van Doorn. Vrijdagmiddag 4 Juni is de boot te Bols ward gearriveerd, waar het ensemble door het gemeentebestuur ten stadhuize werd ont- gen en door de burgemeester werd toegespro ken. Te Joure speelt hot gezelschap in het gemeentepark Heremastrate, te Beetsterzwaag in het openluchttheatertje in het bos, te Franeker.... op een terp(l) op het ter rein van de kaatsvereniging. In de andere plaatsen bespeelt het de schouwburg of een feestzaaltje. Er zijn enkele vrije dagen; dan hopen solisten, koor- en orkestleden elkaar de loef af te steken met de hengel of bij de beoefening van de zwemkunst, die weer andere capaciteiten dan de operakunst vereist. Een der koorleden zal gedurende de tocht als schipper fungeren; een ander als kok. Veel medewerking. Deze tournee is niet slechts mogelijk ge worden door het feit dat Camerata per boot reist, maar ook door de financiële steun van de landsoverheid, die voor deze vorm van extreme cultuurspreiding alle waardering heeft, zowel als door de financiële en organi satorische medewerking van enige gemeente besturen en van de culturele commissies en de kunstkringen in de te bezoeken plaatsen. Een Tegenverzekering dekt voor het gezelschap het risico van eventueel wegens slechte weers omstandigheden af te gelasten voorstellingen. Het initiatief tot een dergelijke tournee is van de heer Albert de Jong afkomstig, kunst schilder en hotelhouder, die ook tot de ver wezenlijking van de plannen veel bijdroeg. Overigens behoeft een dergelijke tournee uiteraard geenszins tot Friesland beperkt te blijven. Met vindingrijkheid, enthousiasme on doorzettingsvermogen is het overal, in alle van ons land mogelijk zulk een organiseren. Overal zijn stadjes VOET VIT py I

Friso nl | 1954 | | pagina 1