WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I1EME DE BOER, Autoverhuur I Raadsvergadering Workum BEL 170 S.V.W. AGENDA No. 23 77ste Jaargang Zaterdag 12 Juni 1954 I FRISO. plaatselijk nieuws S.V.W. nieuws i I I I I I hwat bydünders of wol hwat moaijs to sjen is. Sa'n plak of streek wurdt dos dader de oandacht fan de lêzers brocht, hwat grif in moaije reklame Fryske Brief LI. Underskate greate kranten komme Sneons noch mei in appart blêd üt. Men fynt der yn net sa sear it nijs fan alle dagen, mar aimeast stik ken op it gebiet fan de wittenskip, skiednis, en al sa mear. Satsjin de fekansjetiid wurdt der noch al gauris skreaun oer plakken hwer ‘t neamd wurde kin. Hwant allicht binne der dan minsken dy’t sizze; It liket my doehs wq! aerdich en gean der yn ’e fekansje ris hinne to sjen. En foldocht It dan hwat, hündert om ien dat hja letter wer komme en ek oaren oanfiterje der ris hinne to gean. Lyk as sein, sa’n skriuwerij is altyd in moaije reklame. In deimanich lyn krige ik tafallich ek sa‘n byblêd ünder eagen, fan in Hollanske krante fan 29 Maeije. Noch net sa aid dos. Ik foun der in stik yn oer: „Frieslands Zuidwesthoek. Dorado voor ,,rustzoekers“ onder va- eantiegangers," sa stiet er boppe skreaun. En eare hwa 't eare takomt, de man dy‘t dit stik skreaun hat, hat syn eagen net yn ‘e büse hawn en is ek aerdich goed op ‘e hichte mei de skiednis. Ik haw mei nocht mar ek mei oandacht dizze skriuwerij lézen. Hwat hy skriuwt oer de dei fan hjoed is ek lang net mis. Hjir is it. „De koeien zijn zonder twijfel de gewichtigste figuien geworden ook in de economie van dit deel van Friesland. De visserij is wat de werkge legenheid betreft, geen tegenwicht meer voor de veeteelt, waarin relatief weinig arbeidskrachten worden gevraagd. Vandaar de veroudering van de bevolking in het grootste deel van de Zuidwesthoek de jongeren trek ken naar andere delen van het land of van de wereld en zijn in de toe komst misschien nog tegen te houden door de vestiging van bedrijven die het hier „doen". Dit zijn allemaal typerende omstandigheden voor een ge bied, waar men gaat trachten een zekere vreemdelingenindusliie op te zetten met mate, want de accommodatie is niet berekend op grote drommen vacantiegangers. Maar wie zijn vacantie beschouwt als een peri ode van rust temidden van een hoop drukte, moet eens in de Zuidwest hoek gaan kijken. Hij zou het bijvoorbeeld kunnen combineren met wat watersport op de Friese meren." Hwat jimme der fan sizze wit ik net, mar ik fyn it wier aerdich goed sein. Nei earst oer Hynljippen skreaun to hawwen is hy oan Warkum ta en ek dat wol ik hjir oernimme. „Workum, nog Noordelijker, is door de geschiedenis een beetje land inwaarts geschoven als gevolg van de verzanding van zijn haven en heeft daardoor wel veel oorlogsgeweld op een afstand kunnen houden. Vandaar misschien, dat er nog een aardig oud marktplein met een sierlijke waag is, die hier en daar door bekoorlijke gevels begrensd wordt. Van de palingvisserij op de meren in het achterland heeft Workum al heel vroeg een bloeiende export gemaakt. Het begrip „goodwill" als voorwaarde daar toe kenden zij nog niet, maar dat ze het wel toepasten bleek uit het op treden van een aantal Workumer paiingvissers in Londen tijdens een brand. Hun blussingswerk werd zo gewaardeerd, dat zij de gunst kregen om bij de Towerbridge te landen en te lossen, een zeer benijdenswaardig voor recht. Van het drietal genoemde Zuiderzeehavens is Workum zeker het welvarendst, het heeft verscheidene kleine industrieën, waaronder een zuivelfabriek waar dertig millioen kilo melk per jaar verwerkt wordt, wel de voornaamste mag heten. Ach ja, Workum is welvarend genoeg om het grapje van de Leidse studenten, die een aantal groenen met kalken pijpen derwaarts stuurden „om de haven uit te diepen" te waarderen Zuide lijker was het misschien iets pijnlijker uitgevallen." Wy sille it hjir dan mar by litte. Verschijnt eenmaal per week t t fl van n°0 35.000.— met en zonder chauffeur 4.000.— en a. b BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum c B. en W. luidde als voor II. a en r b. It de bomen te I i t I I 1 Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum 1. 2. een van het voorstel genomen. z’n wel Te Den Haag slaagde voor het eerste gedeelte van het staats®xamen voor de akte Na (lerares naaldvakkenl onze stadgenote mej. A. Gaastra, opgeleid aan de Leeuwarder In. dustrie. en Huishoudschool. Nijhuizum in totaal I 611,50. Abonnementsprijs: f 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar i Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 WORKUM, De gehouden collecte ten bate van het Roode Kruis heeft in Workum, Hei. denschap, Oude dijk en opgebracht de .som van in het raadsbesluit van f 95.000.op Van dit bedrag zal van terugontvangen een bedrag n,l. f 121,500.voor Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 et; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 unr Punt 1. Beëdiging van de heer K. Boonstra als waarnemend gemeente-ontvanger. van gemeentewege een gelijke bijdrage als het Rijk verleent beschikbaar te stel, len over het zelfde tijdvak als waarvoor de rijksbijdragc wordt verleend. Een en ander kan een totale huurverlaging v'an plmi, f 2000.per jaar met zich mee brengen waarvan 50 pCt of plm. f 1000. ten laste van de gemeente komt. Z.h.s. aldus besloten. Administratie 45 Postrekening 82259 met enkele af- maar dat er dan geen mo- kan op de aangegeven wijze lichting garandeert en vervanging gasverlichting door verlichting in de woningen vernieuwing en ombouw van gastoestellen verbouwing meterkamer tot ontvangstation plaatsen van een odoriseer- olieverdampingstoestel maken van een noodvoorziening en zo hoog mogelijke bijdrage uit ’s Rijks kas beschikbaar te stellen ter gedeeltelijke voorziening van de ongedekte jaarlijkse kosten, voortspruitend" uit de exploitatie van de hiervoor bedoelde woningen,* van de aardgasleiding, zeggen, dat er geen over verdere plannen graag meer ingelicht geweest cijfers, bijvoorbeeld ook en W. voor: aan de Minister van Wederopbouw Volkshuisvesting te verzoeken een O.N.S. 1 AWorkum 1 A: 31. Voor de rust gaf Workum de kampioenen zeer goed partij en had zelfs de beste kansen voor de leiding te nemen. 'Onze voorhoede profiteerde echter niet Van de kansen. Rust 00. Vrij spoedig na de wisseling nam O.N.S. 'e leiding. Workum beet echter fel van zich af: de achterhoede was in prima vorm en suncte de kampioenen weinig kansen. Toen echter O.N.S. opnieuw scoorde in duidelijke buitenspel-positie was de fut er uit. De eindstand 31 was o.i. geflatteerd te noe. men. Het tegenpunt scoorde Broer Burghgraef uit goed individueel werk van Durk Dijkstra, en W. toegezonden is, voor. Van 4 tot en met 10 Juni ’54. Geboren: Pieter, zv Pieter Feenstra en Antje de Boer; Matthijs, ,zv Klaas Galema en Lambertha Catharina Dalstra. Gehuwd: Bauke Theodorus de Boer, 25 jr en Jeltje de Lange, 24 jr, beiden te Workum. Overleden: Geen. demping van de aangrenzende vaarten ook een flink bedrag komen te kosten, welke uit gaaf voorlopig weinig kans op goedkeuring heeft. De heer Harkema meent dat het woon wagenkamp gemakkelijk vergroot kan wor den door de oneffenheden van dat terrein weg te werken, zodat daar meer ruimte vrij komt en bovendien vraagt spr. pm voor een behoorlijke watervoorziening daar een kraan te laten aanbrengen, wat zeker niet zo be zwaarlijk is, omdat de waterleidingbuizen er immers langs liggen. De reeds veel besproken Basijnebrug zou, volgens spr.. minder te lijden hebben als enkele eenvoudige voorzie ningen werden aangebracht, waardoor een betere stand van het brugdek verkregen werd en het lawaai ook zou verminderen, hoewel dit laatste niet de hoofdzaak is, zelfs niet voor een goede nachtrust. Verheugd te horen dat het slapen niets te wensen overlaat, verzekert de voorzitter Jat de verschillende wensen in overweging ’uilen worden genomen. Op een vraag van de heer Bakker of er rieenlijk nog wel bouwterrein be-chikbaar is als het op het Noord volgebouwd is, ant woordt de voorzitter dat we dan aan het uitbreidingsplan Zuid toe zijn, maar dit is een millioenenwerk, dus daar zal voorlopig nog niet aan begonnen worden en krotop- ruiming levert direct ook maar weinig bouw grond op. De heer Folmer vraagt naar aanleiding van tegenstrijdige b-weringen of elke bewoner van „Mariënacker” bij ziekte de maaltijden uit het hoofdgebouw kan betrekken, waarop het antwoord nu duidelijk en beslist: „ja” luidde, dus dat is een geruststelling. Wegens het afscheid van de heer Folmer, verraste deze allen met enkele geurige en pittige tractaties, waarvan niet te verwach ten is dat ze het gebruikelijk slot van elke raadsvergadering zullen worden. burgemeester en de raadsleden voor werking en spreekt tot slot voor hun gezinnen de beste wensen uit. troffen, waarvoor in totaal rond f 65.000.nodig zal zijn, hetgeen als- volgt kan worden gespecificeerd: electrische f 15.000.— Dinsdag 8 Juni, ’s avonds half acht kwam de gemeenteraad in vergadering bijeen. Voorzitter de heer J. Russchen, Burge, meester. Secretaris ,de heer D. van der Goot. deelde de verhinde. de horen S. Na de gebruikelijke opening voorzitter mede dat bericht van ring was binnengekomen van Westendorp aen J. D. de Jager. Dit vindt de heer Harkema ook zeer be langrijk en spr. zag niet graag dat de ver lichting straks zou teleurstellen, waarom hij op een ander type lantaarn attendeert. Do voorzitter antwoordt dat het P. E. B. een uitmuntende ver- ’s winters wanneer de bomen kaal zijn, is de verlichting immers ook het meest nodig. Zonder hoofdelijke stemming wordt daarop, van B. en W. ongewijzigd aan- Telefoon Redactie en Rondvraag. De heer Jonkman vraagt de aandacht voor een brief handelende over baggeren en onder houd van de Larts, welke brief, naar spr. meende ook aan B. en waarvan de inhoud, volgens de zitter, reeds de volle aandacht heeft. De heer van der Wal vraagt of het al bekend is waar de nieuwe kleuterschool ge. bouwd zal worden, waarop de voorzitter ant woordt dat het niet definitief is. /naar er is wel eens aan het terrein waarop de oude „Plaats” staat, gedacht, doch dan zal Binnen afzienbare tijd zal derhalve met de aflevering van aardgas kunnen worden be gonnen. Het is echter noodzakelijk dat vooraf enige noodzakclijke voorzieningen worden ge troffen, waarvoor in totaal een bedrag van Zaterdag 12 Juni Laatste competitie wedstrijd Jun. Workum 2 ABolswardia IA, 4 uur Workum 2Oeverzwaluwen 1, 7 uur yerzoek van het R.K. Parochiaal Arm bestuur om op grond van artikel 72 der Lager.onderwijswet 1920 uit de gemeente kas gelden beschikbaar te stellen voor de bouw en de inrichting van een nieuwe school voor lager onderwijs op een ander terrein. Dit verzoek wordt in handen van B. en W. gesteld voor het geven van prae.advies. g. Mededeling van het bestuur der Onder linge Brandwaarborg Maatschappij „De Zuidwesthoek” dat, in verband met het 50-jarig jubileum der Maatschappij, een bedrag van f 500.aan de gemeente is geschonken, bestemd voor de brand weer. Deze jubileumgift wordt onder dankbetui ging aanvaard. Punt 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlaging van de huur vnn z g. bejaarden woningen, het aanvragen en eventueel aanvaarden van een z.g. extra. en het beschikbaar stellen van gelden uit de gemeentekas voor hetzelfde doel. Bij ministeriële beschikking is onlatigs een wijziging gebracht in de beschikking „Bij dragen Woningwetbouw 1950”, waarbij is be paald, dat de huren voor z.g. bejaardenwo ningen op een lager bedrag kunnen worden gesteld, dan uit de gewone regelen voor do huurbetaling zou voortvloeien. Tengevolge van deze huurverlaging, welke gefixeerd is op f 100.per jaar per woning, kan de huur op een lager bedrag worden vast gesteld, indien: de bewoners de leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, met dien verstande, dat, indien ten hoogste één kind in gezinsver band met beide of met één der ouders eamenwoont, 'deze Jeeftijdïrens ten aan zien van dit kind niet geldt; het inkomenspeil van de bewoners niet hoger ligt, dan een inkomen van f2000.per jaar voor in gezinsverband samenwonenden of f 13OO.-r- per jaar voor .piet in gezinsverband samenwonen den. Daar vermoedelijk een 20-tal bewoners van de zelfstandige woningen van „Mariënacker’’ voor bedoelde huurverlaging in aanmerking kan komen, stellen B. 1 Punt 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het ambte narenreglement en het arbeidsovereenkom stenbesluit met een regeling inzake va- cantieuitkering. Om een zoveel mogelijk aansluitende rege ling te krijgen als voor het Rijkspersoneel geldt, wordt geadviseerd de vacantie-uitke- ring vast te stellen op 2 pCt. van het jaarloon dat de betrokkene geniet op 1 Januari van het kalenderjaar. Bij tussentijdse beëindiging van de dienstbetrekking wordt een evenredig gedeelte uitgekeerd. Door de aanvullende bepalingen wordt het karakter van een positieve aanspraak voor het perso neel verkregen, wat aller instemming heeft. De voorzitter richt zich nu tot de heer Folmer, die deze avond voor het laatst in ons midden is. Na hartelijk dank te heb ben gezegd voor alhetgeen de heer Folmer in het belang van Workum heeft gedaan en de prettige manier waarop dit steeds geschiedde, wenst spr. het scheidende raadslid en huisgenoten toe dat het hun verder moge gaan. De heer Folmer dankt daarop zowel de het gemeentepersoneel als de ondervonden samen allen met Punt 2. Ingekomen stukken en mededelingen. Goedkeuring door de Gedeputeerde Sta ten van de volgende raadsbesluiten: aanschaffen van een baby-motorspuit; aankoop van gronden en een huis ten behoeve van 3e verbindingsweg Buren Heidenschapsterweg. Dankbetuiging van de Nederlandse Mi litaire Bond „Pro Rege” voor de toege zegde subsidie. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden bovengenoemde stukken voor ken nisgeving aangenomen en ook alle volgende stukken worden zonder hoofdelijke stemming afgehandeld zoals voorgesteld werd. Schrijven van de Gedeputeerde Staten waarbij in overweging wordt gegeven, in het raadsbesluit tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Ver eniging „De Christelijke Bewaarschool” aan te gane geldlening een maximum be drag te vermelden. Het antwoord van volgt: Aangezien de plannen een nieuwe school nog de bouw van niet vast stonden, kon geen raming van kosten worden gemaakt. Het spreekt vanzelf, dat de door de gemeente te verstrekken garantie zich beperkt tot de kosten, die aan de bouw en de inrichting van de nieuwe school zijn verbonden. Deze worden thans geraamd op f 80.000.bouw kosten en f 15.000.voor de inrichting, totaal f 95.000.B. en W. stellen voor aan het verlangen van de Gedeputeerde Staten tegenmoet te komen en een maximum bedrag te nemen, Aldus besloten. 8, Verzoek van weduwe H. A. de Groot Grasman om op grond van artikel 13 der Lager.onderwijswet 1920 uit de ge meentekas een tegemoetkoming te mogen r ontvangen in de reiskosten van haar dochter Froukje die de bijzondere school voor buitengewoon lager onderwijs te Sneek bezoekt, Gevraagde tegemoetkoming f 12 80 per piaand. Op grond van de financiële draagkracht van de verzoekster wordt een tegemoetkoming ver leend van 100 pCt der te maken reiskosten. Verzoek van de Vakraad voor het Kap- pzrsbedrijf om de verordening op de Maandagmiddagsluiting zodanig te wijzi gen, dat deze verplichte sluiting niet zal gelden in de week voorafgaande aan Pasen en Pinksteren. Daar vier van de vijf in onze gemeente ge'esti’de kapp'r’bedrijven hebben meegedeeld geen prijs te stellen op inwilliging van het verzoek van de Vakraad, wordt dit comform B en W.’s voorstel voor kennisgeving aan genomen. f Punt 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot beschikbaarstelling van een crediet in verband mot de omschakeling op aardgas en vervanging van de gas straatverlichting door electrische ver lichting B en W. zeggen in hun prae-advies o.a. dat de voortgezette onderhandelingen er toe hebben geleid, dat de prijs voor het aardgas thans door de Minister is bepaald op 6 cent per eenheid van 4000 K.cal., wat voor onze gemeente als alleszins redelijk kan wor den aanvaard De aardgasleiding van Bolsward naar Workum is op enkele zinkers na ge legd, terwijl dit werk in de kom van onze gsmaente inmiddels al gereed is gekomen. 4.000.— voor de gaslevering tijdens de werkzaam heden 2000. aanleg van leidingen en het plaatsen van een membraamregulateur, twee meetflessen en manometers 5.000 Totaal f 65.000.— het Rijk worden van f 38.500. .- -- de vervanging van de gasverlichting door electrische verlichting a f 100.per perceel en f 26.000.voor ver nieuwing en ombouw van gastoestellen f 35.per aansluiting. B. en W. stellen voor het hierboven ge noemde crediet van f 65.000.beschikbaar te stellen. .Een ander gevolg van de omschakeling op aardgas is, dat de straatverlichting met gas lantaarns niet gehandhaafd kan worden en dus moet worden vervangen door electrische verlichting Het hiervoor door het Provinciaal Electriciteitsbedrijf opgemaakte plan komt in het kort hierop neer, dat de thans bestaande 74 gaslantaarns en 21 electrische lantaarns zullen worden vervangen door 184 electri sche lantaarns, waarvan 81 als nachtbran- ders gedacht zijn. Om economische redenen worden ook de bestaande lantaarns met gloei lampen vervangen door lantaarns met gas- ontladingslampen. Zo heeft bijv, de kleinste kwiklamp met een vermogen van 80 watt een lichtopbrengst van ruim 2800 lumen, terwijl de thans aanwezige gloeilampen met een vermogen van 60 watt een lichtop brengst van ten hoogste 700 lumen hebben. Op een enkele uitzondering na zijn de be staande stalen masten niet geschikt voor gas- ontladingslampen, daar in het gietijzeren voet stuk geen voorschakelapparatuur kon worden ondergebracht. Teneinde tot een zo rationeel mogelijke oplossing te komen, zullen zo wei nig mogelijk verschillende typen lichtbron, nen en de doelmatigste lantaammasten ge bruikt worden. Wat betreft de jaarlijkse exploitatiekosten, deze worden, het stroomverbruik inbegrepen, geschat op f 16.341,waarbij gerekend is op een doving van de avondbranders om 24 uur en een vermindering van het aantal lantaarns tussen het R. K. gesticht en de Hollemeersbrug van zeven tot vier. Voor de bestaande straatverlichting bedragen de jaarlijkse exploitatiekosten bijna f 7100, derhalve een vermeerdering van uitgaven van f 9241.per jaar. Uit het met de staat te sluiten con tract inzake de levering van aardgas vloeit soort dat de Staat aan de gemeente voor elke gasstraatlantaarn die door een electri sche lantaarn wordt vervangen een vergoe- ding-ineens betaalt van f 285.—, dus totale vergoeding voor 74 lantaarns i?4 x f 285 =.f 21.090. De heer Oosten meent dat dit voorstel wel min of meer de consequentie is van het in principe aanvaarde raadsbesluit tot aanleg maar dat wil niet keus wordt gelaten en daarom was spr. met enkele over de te ver wachten resultaten. Er zal immers nog heel wat meer moeten gebeuren, zoals met de bestemming van de fabrieksgebouwen en der gelijke. Welke vooruitzichten zijn er verder hoe komt het met het tekort bij het gasbedrijf, dat vorig jaar vrij aanzienlijk was. De voorzitter merkt op dat voor de nieuwe straatverlichting geen kapitaal ingezet be. hoeft te worden, want het jaarlijkse onkosten- bodrag is voor stroom en rente en aflossing, terwijl de heer Niemantsverdriet desgevraagd van oordeel is, dat wat de personeelsbezet ting betreft, de omstandigheden vrij gunstig zijn. Voorlopig moet nog 1—t schrij'ingen rekening worden gehouden, overigens is de verwachting c tekort meer zal zijn, zodat naderhand gelijk een gasprijsverlaging overwogen worden. Een verbreding van de rijweg is een meer- rnalen gehoorde wens en kan daarmee nu ook rekening worden gehouden bij het plaat sen van de lantaarns, vraagt de heer Oosten. De voorzitter weet niet of dat mogelijk is, want nu heeft speciaal de aandacht gehad om zo weinig mogelijk last van d- -- krijgen, N

Friso nl | 1954 | | pagina 1