4 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Gelegenheidskoopjes Toelating van Leerlingen Openbare Lagere School Verblijdende activiteit I S.V.W. AGENDA G. S. VISSER Gaastra’s Boekhandel - Workum BEL 170 Wij leveren ook allerlei modellen RUBBERSTEMPELS tegen fabrieksprijzen No. 30 77ste Jaargang Zaterdag 31 Juli 1954 1 FRISO. nieuwe Sparta bromfiets met J. L. O. motor f 475.— Rijw. Solex Service WORKUM i gebruikte Kaptein Mobylette f 115.— opmakke mei mar leafst sa’n 135 nammen. Hwer ’t wy op wiisden wie, dat dizze list fuortdaliks net nei it ge- meentebistjür stjürd waerd, mar foar eltsenien to bisjen lei. Soks barde om de minsken gelegenheit to jaen har miening der oer kenber to mei- tsjen. Der is neffens in meidieling fan B. en W. wol gebrOk fan makke en binne in stikmanich nammen foroare. len op oanstean fan de forieniging PI. belang. Sa ’t wy de foarge kear al seine is dit de earste kear dat soks yn in gemeente dien wurden is. In moanne lyn krige ik it rapport tastjürd. En it blykt dat men dêr yn Kollumerlan wol wurk fan makke hat om mei hwat goeds to kommen. Gjin healslachtich wurk. Yn dizze twa talige, (of trije talige) gemeente, kriget men foar in diel Hollanske en foar in oar diel Fryske strjittenan.men. Inkelde nije, mar foar it greatste part nammen dy‘t fan slachte op slachte oergien binne. Men fynt der ek inkelde belangryke wizigingen yn sa asbygelyks yn Kollum: Het Park, wurdt nou Schreiershoek. De Raadhuisdwarsstraat yn Gasthuisstraat. Yn De Triemen wizigt men de Langelaan yn Triemsterleane, en de Zandweg yn de Van Hanecrootleane. De aide nammen komme wer yn eare. It hiele rapport is in biwiis dat de minsken der har seis bliuwe wolle en harren der net om bikroadzje of oaren dy nammen nou moai fine as net. Derom bliuwe in hiele bulte aide nammen dan ek gelyk sa as: De Dolle. Lykpaed. De Müntsewei. De Kalkhüswei. Keatlingwier. Pompepaed. It Wykjesmoeistiltsje, ensfh. Mei oandacht haw ik dat rapport lézen en by my seis tocht: Hwat sil de Ried der fan sizze? Hwant en dat witte wy allegearre wol, der binne jit altyd minsken, dy't raer guod op jowe as it giet om Fryske nammen. Wis de eigen tael leit in protte minsken swier op ‘e mage. Men moatde riedsforslaggen fan de ünderskate gemeenten der mar ris op nei léze. Forline wike hat de Ried fan Kollumerlan ütspraek dien. Alve sprek- kers oer de strjittenammen. En dochs, wiene hja it allegearre tige iens. Hwat hja allegearre krekt sein hawwe witte wy jit net, mar yn de Ljouwerter krante fan 23 July léze wy der dit oer: „Alle sprekers brach ten lof aan de commissie voor haar omvangrijk en moeilijk werk, wat tenslotte de heer W. Westerhof (c.h.), de laatste spreker, aanleiding gaf te zeggen, dat de raad het werk van de commissie niet beter kan waar deren dan door het voorstel eenparig te aanvaarden. Waartoe dan ook werd besloten." Ik kin der mis mei wêze, mar ik leau net dat der oan ‘t nou ta ien gemeente oan to wizen is, hwer ‘t men yn dit stik fan saken sa ienrie- dich wie as yn Kollumerlan. En it moat my fan ‘t hert: Hwer bliuwt Warkum mei syn strjitte nammen? Hwer wachtet men dochs op? Wurdt it sa njonkenlytsen gjin tiid dat de Ried nou ris ütspraek docht? En dat wy net mear yn ‘e kranten léze, (lyk as foar in wikemanich) fan „Telefoonsteeg" mar hiel deagewoan Tillefonne. Fryske Brief LVII. Bigjin Janewaerje hawwe wy it hjir hawn oer: It fraechstik fan de strjittenammen. Wy hawwe doe skreaun oer in stikmanich Fryske gemeenten, hwer ’t de saek al roun wie, de kwesje fan de strjitte nammen ta in goed ein brocht. Mar ek oer in gemeente hwer ’t de kommisje mei har wurk ré wie, dochs hwer’t de rie noch in bislüt nimme moast. Wy neamden m. Kollumerlan. De kommisje dêrre, hie in list Versikfpt Mtwiaal jm w>*k Telefoon Redarctie OFFICIËLE MEDEDELINGEN V, f mag de verontschuldiging zijn BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum met 29 Juli ’54 vorige keer het onderwerp: l KERKDIENSTEN merken Zondag 1 Augustus 1954 zoiets kost f 1.75 i de heer Ooster- PLAATSELIJK nieuws r Oever- Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertentie* van bulten Friesland 9 at. pee m,m. Contracten volgens algemene regeling i a a s arme een Geslaagd voor het R. K. Mulo.examcn M. A. IJpma, onder Workum. Datumstempeltjes f 1.50 en f 3.50 Stempelkussens en -Inkt alleen de bekende le prijs Oeverzwaluwen 2e prijs Workum 3e prijs C. A. B. 4e prijs Bolswardia Aantekenen, 35 cent 4 punten 4 punten 3 punten 1 punt r o Q 9 I D 9 e a 1— 6 2— 0 1-1 0-0 1- 0 2- 0 'Zaterdagavond 6.30 uur: WorkumL.S.C., Sneek vaarwater, èn om bedrijven Firmastempels of handtekeningstempels (waarbij dan ook een clicbeetje) zijn met enkele dagen reeds ge reed als U ze bestelt bij .De uitslagen waren als volgt: OeverzwaluwenWorkum C. A. B.Bolswardia BolswardiaWorkum WorkumC. A. B. ^OeverzwaluwenBolswardia OeverzwaluwenC, A. B. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wolf, ’s Av. 7.30 uur ds J. Brou wer van Koudum. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur haven van Epe. Dat keert niet weer en daarotp te meer is het zaak om te trachten voor deze streek andere mogelijkheden te scheppen, wil ze op den duur zich handhaven ten opzichte van andere provinciedelen. Het zou toe te juichen zijn wanneer op overtuigende wijze bleek, dat de autoriteiten metterdaad deze mening delen. 9 uur ds. ds D. J: en fa. in landbouwwerktuigen Losse stempeltjes met o.a.: Drukwerk, Franco, Bijlage enz. Voor het Middenstandsexamen Algemene Handelskennis slaagde te Leeuwarden onze stadgenoot P. Douma. „S.V.W.” NIEUWS Het Junioren A tournooi werd door het ongunstjge weer nadelig bejnvloed. Het ter- Junioren B tournooi. Aanvang 2 uur OeverzwaluwenWorkum C. A. B.Bolswardia BolswardiaWorkum WorkumC. A. B. OeverzwaluwenBolswardia OeverzwaluwenC. A. B. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur 10 uur Geslaagd voor het diploma Coupeuse aan de E. N. S. A. I. D. te Zwolle, mej L. Bakker, alhier. Uitgave vrat Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum door talrijke verbindingen met Sneek Heerenveen, al wordt er in de uiterste hoek van onze streek wel gemompeld dat ze graag betere verbindingen hadden (bijv. Molkwerum dat nu ondanks haar nieuwe brede bruggen geheel is uitgeschakeld). In ieder geval op verkeersgebied kan nu moeilijk meer gesproken worden van „on houdbare” of „beroerde’’ toestanden. Het bezwaar, dat voor opbloei dikwijls opgeld doet, is: „Geen achterland”. De Zuidwesthoek ligt toch als een schier eiland aan de uiterste hoek der provincie, van twee zijden omspoeld door het Ijssel meer, de vroegere Zuiderzee, en door achter uitgang van de visserij niet alleen wat het aantal vissers betreft is daar een be staansmogelijkheid gedeeltelijk verloren gegaan, Heidenschap (Herv.) Voorm- E. J. Beker. Nam. 1.30 uur Spaling. Ferwoude (Herv.) Voorm. Oosterhaven van Epe. De door betitelen als niet worden ontkend WORKUM. Geslaagd voor het diploma A (theorie en praktijk) Kleuteronderwijs onze stadgenote mej. B. Wagenaar. Voor het di ploma A (theorie) slaagde verder nog mej. IJ. Schotsman alhier en voor diploma A (praktijk) mej. G. Hoekstra te Koudum, allen opgeleid aan de Chr. Opleidingscursus voor Kleuteronderwijs te Sneek. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds J. Nooter van Akkrum. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer, ’s Av. 7.30 uur ds H. de Wolf van Hindeloopen. (Doopsgez.) Geen dienst. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur (Geref.) Voorm. 9 en nam 2 uur ds J. J. Bouwman van Koog aan de Zaan. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds H D. Hoogh- winkel van Rotterdam. Vroegmis, Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof ds D. J. Spaling. ds E. J. Beker ds R. Hofmanjj ze zo Bijvoorbeeld zo’n handig apparaatje waar U naar keuze één van de volgende teksten voor draait: BETAALD AANTEKENEN BEANTWOORD 14 DAGEN ZICHT EXPRESSE DUPLICAAT REMBOURS ONGEFRANKEERD FRANCO GEBOEKT MONSTER ZONDER WAARDE DRUKWERK dus 12 mogelijkheden en en Administratie 45 Postrekening 82259 9 uur de heer (Herv.) Voorm. 9 H. Doop, ’s Av. 7 30 (Doopsgez.) Voorm. 10 uur Van 23 tot en Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat per 1 September 1954 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot do openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der School, de heer Th. Breukelaar. WORKUM. 16 Juni 1954. Burgemeester en Wethouders van WORKUM, J. RUSSCHEN. De Secretaris VAN DER GOOT Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7J30 uur Eerw. Heer K. Twijnstra van Sneek. Een verblijdende activiteit ontdekten wij ook te Staveren. Daar is de heer H. Smit gevestigd en deze gewone smederij ontwikkelt zich de laatste jaren geheel in de richting die in een haven, en vissersplaats voor de hand ligt, herstellen van schepen, inbouw en verbouw van motoren enz. Wij hoorden van een der in het bedrijf werkende zoons dat zij lang het werk niet aan konden, veel moesten weigeren en dat is al even erg als geen werk te hebben, vooral voor actieve ondernemende zaken mensen. Zal uit dit bedrijf een scheepshelling kun nen groeien? Bijvoorbeeld een dwarshelling op dat eilandje, dat daar vlak bij in de Warnser vaart ligt? Dat zou een gerede kans van slagen hebben: het was er voor in te richten! De bestaande helling wordt door gezondheids redenen van de eigenaar niet meer intensief gebruikt. Geruchten over verkoop doen in zulke gevallen al spoedig de ronde, doch van serieuze plannen van overdracht is ze ker nog geen sprake. ons genoemde feiten, welke wij verblijdende activiteit” kunnen en zij getuigen dat er toch mogelijkheden liggen. Ze zijn nu nog als „een wolkje als een ’s mans hand” maar kunnen en 'moe ten uitdijen tot een dicht wolkendek dat over onze Zuidwesthoek de milde regen van een goed geleide industrie uitstoot (zomer 1954 mag de verontschuldiging zijn voor deze beeldspraak). Tenminste als de Zuid westhoek gesteld is op een toenemende wel vaart inplaats van verarming door achter uitgang der bevolking met al de aankleve van dien. Landbouw, veehouderij en tuinbouw kunnen ons hier niet redden! De vreemdelingenin dustrie is alleen in de zomermaanden te wachten en heeft hoofdzakelijk voor de ge meente Gaasterland practische betekenis (tfio- gelijk ook dat te Hindeloopen enigermate profijt wordt getrokken van de dagjesmensen1), maar voor vermeerdering van de welvaart is meer nodig. Als wij naar de Z.O.-hoek van onze pro vincie zien dan blijkt dat we behoorlijk ten achter zijn. Aan de toestanden daar schijnt meerdere aandacht te worden besteed dan aan de greid. hoek. Mogelijk speelt het probleem van de grotere arbeidsbevolking daarbij een rol. Toch vragen wij ons af waarom juist dat model- dorp Rottevalle moet zijn. Waarom in de greidhoek niet iets dergelijks te stichten? Hier valt toch ook nog wel iets te ver beteren. Al gaat de mechanisatie van het boe renbedrijf ook hier met sprongen vooruit, men krijgt toch de indruk dat het nog wel anders kan. Vooral wanneer men een kijkje genomen heeft in de nieuwe polders, al liggen daar de zaken wel iets Sliders omdat men daar ge heel vanaf de grond de nieuwe plannen hier rekening gehouden «e- toe van dat niet binnen kon komen, zo vanzelfsprekend niet. De grasdrogerij moge dan seizoenwerk op leveren, het is toch in de zomermaanden een grote arbeidsverruiming en mogelijk is deze zaak voor uitbreiding vatbaar door ver werken van grondstoffen (gras, klaver) uit de N.O. en Wieringermeerpolder, zoals dat de laatste jaren geeds enigermate geschiedde. Verbetering van de gesignaleerde toestan den behoort tot de mogelijkheden welke op korte termijn zouden kunnen worden opge knapt. Doch dan moet er actie gevoerd wor den; vanzelf gaat zulks niet, maar voor de welvaart van de stad moet alles gedaan, zowel door overheid als burgers. O.i. lig gen er mogelijkheden al zijn ze zo maar niet voor het grijpen. Of is het wachten op het rapport van het E.t.i.f.? Durft men op zichzelf geen ini tiatieven aan? Dan wordt de zaak meer ge compliceerd. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur Eerw. Heer J. de Vries van Leeuwarden. kon opbouwen en moet worden met het door de eeuwen groeide en helaasook met af en een onverstandige kortzichtigheid. Zie maar eens naar de achterlijkheid van het Heidenschap op het gebied van moderne verlichting en krachtgebruik. Weliswaar is dit gedeeltelijk de schuld van deze mensen zelf, omdat er nog te veel waren die bij de laatste poging tot electrificatie opzagen tegen hun waarlijk niet geringe bijdrage in de kosten, maar hadden de voorstanders toen niet een eenvoudiger uitvoering van de ont worpen plannen verdiend? Met mopperen dat in de tijd toen de Jcosten enorm veel lager waren, er een veel minder soepele mede werking van de 'overheid was, zet men de zaken toch eigenlijk op hun kop. Toen waren de omstandigheden in andere opzichten weer veel ongunstiger en met gelegenheden die men voorbij laat gaan, worden nu eenmaal geen verbeteringen opgebouwd. In één opzicht kunnen wij van vooruitgang spreken en dat is het treinverkeer. De Nederl. Spoorwegen hebben uiteindelijk begrip getoond voor de klachten uit de Zuidwesthoek en de „blauwe engels” zijn nu wel voorgoed populair geworden. De betere dienstregelingen, het stoppen ook van de vroegere sneltreinen aan de stations Hindeloopen en Koudum Molkwerum bevorderen het passagiersvervoer in toenemende mate. Naast de „spoor” zorgt de autobusdienst van de Z.W.H. voor het passagiersvervoer door talrijke verbindingen met Sneek en ZUIDWESTHOEK, Juli J954. In onze aan industrie zo arme Zuidwesthoek is elk teken dat er Op wijst enige verruiming van arbeids mogelijkheden in zich te dragen wel zeer belangrijk en hoopvol, zouden wij haast zeggen. Hoopvol omdat het bewijst dat het toch anders kan! Het eertijds zo arme dorp Bakhuizen dat nu uitgroeit tot een welvarend dorp is hiervan een sprekend bewijs. En dat alleen door de industrie! De constructie fabriek van Mous Gebr. de Blaauw dragen daartoe het hare bij. Maar de andere dorpen in de Zuidwest hoek, plus de kleine stadjes zijn gespeend van elke industrie, behalve dan de Zuivel fabrieken. Workum maakt op deze regel een uit zondering, maar dat is dan ook weer een grotere plaats, waar men uit de aard der zaak meer werkgelegenheid aantreft. Maar toch zou Workum zeker een ander gezicht vertonen als ook daar een industrie van betekenis kon worden opgebouwd. De mogelijkheden daartoe zijn o. i. aanwezig, èn wegens ligging aan spoor en doordat er ruimte genoeg is te stichten. Toen wij een „Bestaan in de Zuidwesthoek mogelijkheden voor vestiging van industrie” aansneden, was de reactie daarop naar buiten, dus in de plaatselijke en provinciale pers niet uitge sproken bemoedigend. Slechts één stem liet zich horen over de mogelijkheid va.n scheeps bouw in de geest van firma Amels te Makkum. Inderdaad daar zit leven en toekomst in die werfs buitendijks! Mogelijkheden voor de bevolking, want er zullen zeker verscheidene personen werk en brood vinden. Kan in Workum zoiets niet, zo werd er toen gevraagd? Ja een vraag die voor de hand ligt. Ook te Workum is op de zaak van de heren Holkema de laatste jaren het roer omgegooid, want de smederij van vroe ger lijkt nu meer op een scheapsbouwerij in ’t klein en men wordt steeds getroffen door de activiteit welke daar heerst. Als aan een dergelijke industrie uitbreiding kon worden gegeven met medewerking en zo tiodig finan ciële steun van de overheid, dan zou dat geld goed besteed zijn. Den Haag mag heus wel, als het Friesland betreft, iets meer uit de hoek komen en dan lag het ook voor de hand dat steun ge geven werd aan elke vorm van uitbreiding industrie mits deze levensvatbaarheid zou blijken te bezitten. En het wil er bij ons niet in dat dit voor Workum onmogelijk zou zijn. Natuurlijk zijn er dingen die dan een gron dige verandering moeten ondergaan, daar is bijv, de haven en de uitmonding daarvan in het Ijsselmeer. ■ïoals voor ’n paar 'weken in Friso” gemeld werd, dat gevalletje van een schip moet het rein en de bal was glad, zodat weinig fraai spel te zien was. De gastheren liepen in de eerste wedstrijd hard van stapel door Oever zwaluwen met 61 te slaan, doch in de resterende ‘wedstrijden speelde moeheid de spelers parten, vooral in de wedstrijd tegen C.A.B. Lg,1 elftal zou, zo werd gedacht, wel winnaar van dit tournooi worden, doch Oeverzwaluwen dacht er anders over en won de beide slotwedstrijden tegen Bolswardia en C.A.B. Een bijzonder goede prestatie van de jongens uit Koudum. Door deze beide overwinningen behaalden zij, evenals Wor kum, vier punten. Door het beter benutten van de te nemen strafschoppen kwam Oever zwaluwen met de eerste prijs, een fraaie zilveren tak, thuis. A.s. Zaterdag wordt het Junioren B tour nooi te Workum georganiseerd, waaraan de B elftallen van Bolswardia, C. A. B., zwaluwen en Workum deelnemen. Geboren: Johannes Geert, zv Durk de Jong en Akke Walda; Anne Jelte, zv Hen drik Haanstra en Sjoukje van der Zee. Gehuwd: Gerrit Jacob Bouma, 24 jr. te Hemelum en Sjoukje Hagen, 22 jr te Wor kum. Overleden: Lijdia Burrij, 73 jr, wed. vaij Johannes Talsma. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur vicaris W. S. Evenhuis van Loos, duinen. uur uur

Friso nl | 1954 | | pagina 1