ERFSKIP GESLOTEN WORKUMER KRANT F. DE LANGE, Tel.92 k FRÉ DE BOER Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur 1 1 ^^^££5525 S53S32£5?SSSSS2 S.V.W. AGENDA F BEL 170 No. 32 77ste Jaargang Zaterdag 14 Augustus 1954 plaatselijk NIEUWS ta üs, sij it sünderwurden. BURGERLIJKE STAND WARKUMS Bilangryk nijs Wegens vacantie Maandag 23 Aug. van Maandag 16 t.e.m. Zaterdag 21 Aug. weer volop GROENTEN en FRUIT sa foar in dei nei ien fan de moaijo want üs lan bat safolle moaije plakjes, ^assurantie My „ACHLUM r t? a n r i p Fryske Brief L1X. Wy wiene mei in hiel selskip oarden fan üs iftn ta reisge. H allinne mar spitich dat men mar sa hiel inkeld ris yn de gelegenheit is, der hinne to gean. En as men der al komt is 't oarnaris mar in eagenblik, hat men gjin tiid genöch om it spul rêstich op to nimmen. Men forspilet faek to folie tiid mei reisgjen. Uren yn ‘e bus, auto of spoar foar ‘t men goed en wol to plak is. Doch de dei hwer ’t ik it nou oer haw, hien wy it tige skoan oan tiid. De tiid oan üs seis, seit men dan wolris en sa wie ’t. Wy koene fan de moarns oan de jouns ta, swalkje hwer ‘t wy woene. Alhielendal üs eigen baes As wy mar soargen de jouns njoggen üre wer ré to stean foar de werom reis. Hwat hawwe wy dy deis hwat öfswalke. Rinne en jitris rinne. Troch bosken hwer ‘t men süver yn fordwaelde. Dün op, dün del. San yn ‘e skuon yn ‘t hier en stln tusken it brea. Sa swalkjende wei kaemen wy op in plak hwer in greate blauwe stien stie. In soarte fan tinkstien. Der stie op to lézen: „Hier werden twee en negentig vermoorden gevonden. 1945.“ Fierders neat, ek gjin nammen. Wy binne der deun by, op in hichte sitten gien. Mar gjin ien fan üs sei hwat, koe hwat sizze. Dy ienfaldige stien haldde üs tinzen fêst. Spriek ta üs, sij it sünderwurden. Hjir op dit plakje, hwer 't de natuer sa moai, sa rêstich en fredich is, hjir op dit iepene plakje raids bosk en dün, hwer ’t de stiltme allinne mar forbrutsen wurdt troch it rüzen fan de wyn en it gülen fan de sé- fügels, hawwe wy üs in eagenblik deljêwn. Hjir op dit selde plak hawwe 92 minsken it libben litte moatten. Mins- ken lyk as wy. Hja binne itselde smelle dünpaed lans kommen, as wy niis kaemen. Hja hawwe deselde, jimmerwei griene spjirrebosken skége dy‘t wy seagen. En wylst hja der op in rige stiene, ien kommandodoe itfloitsjen fan kftgels en it waerd wer stil. Twa en njoggentich minsken delsketten. Hwerom? Hwerta? Nou, dagen nei üs reis, tink ik noch manich kear oan de stien der yn dat stille oarde, hwer ‘t mar inkeld ris in minske lans komt. FRISO. Verschijnt eenmaal per week Uitgave ISO Telefoon Redactie Ss Geachte Redactie. in met en zonder chauffeur van B. PAARDENSPORT Prijzen 2210 pnt 1707 pnt AboDnemsBttpr^a: i 1.15 p*e kwartaal per post f 2.50 per halfjaar i Zaterdag 14 Augustus Workum 2— Y.V.C. 1 Aanvang 6.30 uur vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertentie» van buiten Friesland 9 ot; per m.m; Contracten volgens algemene regeling .at». - I NOORD D 61 de naar van ’t na een vele geeste- Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten ONSTUIMIG EINDE VAN DE ONDERLINGE ZEILWEDSTRIJDEN De Zeilvereniging „Workum” hield Za. terdagmiddag haar vijfde en laatste onder linge wedstrijd. Waarschijnlijk door do va- canties en de wetenschap van sommige zeilers dat ze kansloos waren, startten slechts vier jachten in de 16 M2 klasse. Nadat één van de vele buien die deze co rner over de meren razen, voorbij getrokken was, werd de strijd aangebonden. De Zuid westelijke wind werd wat minder hevig en daar stoven de scheepjes over de startlijn. De Sam.Sam was even te snel weg en kwam terug. Aanvankelijk leek het er op dat de Arcus Pluvius, die direct de leiding nam, onbe dreigd zou kunnen winnen. Maar in de tweede route nam de Anneke haar kans waar. Van Wieren liet Valk los, de wind wak kerde weer wat aan en de opzet gelukte, Valk was de anderen vóór gekomen. Toch werd er nog steeds hevig gevochten en in de laatste route was van Wieren het eerst om de ton bij 'de Inthiema.sloot. De scheepjes voeren alle vier vlak bij elkaar en pr was nog steeds niets van te zeggen in welke Zaterdagmiddag werd te Twijzel de tra ditionele Paardensportdag gehouden, waarbij onze plaatsgenoot de heer A. Gaastra in de rubriek Bovenlandse Stamboekmerries de eerste prijs behaalde met Winda (tevens win naar Gouden Zweep), terwijl in de Open klasse Jodocus van dezelfde eigenaar tweede werd. I gaedlik is oan üs yn brüklien óf to stean. Mei it each op de koarte tiid fan tarissing en de tige biskieden middels der ’t wy noch oer biskikke, sil dizzo tentoanstelling in provisoarysk karakter hawwe moatte. It bom mende winterskoft kin dan brfikt wurde om it gehiel sa yn to rjuchtsjen dat wy fan ’t foarjier de offisjele iepening tomjitte sjen kinne. Graech wolle wy sa gau muglik witte hwat wy foar de tentoanstelling yn brüklien krije kinne. Men kin dit meidiele oan de skriuwer fan Warkums Erfskip: W. T. Beetstra, War- kum A 180, Wy sille dan wol soargje dat it fan hós öf ophelle wurdt. Siz dit fierder! Laat oni U deze kleding tonen en U zult ervaren dat deze herenconfectie inderdaad aan de spit» staat wat betreft kwaliteit, vorm en afwerking. Wij komen l niet met prachtige woorden of mooie omschrijvingen het behoud van deze hetzij door de eigenaar zeker niet zoveel voor over heeft, hetzij met steun van de gemeente of de regering. Workum, dat zich niet zo erg kan beroemen als cultuurminnende stad, kan hier een mo nument behouden of niet. Van 5 tot en PAROCHIE WORKUM HULDIGDE HAAR JUBILERENDE HERDER Ter gelegenheid van het 40-jarig pries terjubileum zijn hier prachtig geslaagde fees telijkheden gehouden, de kinderen hun deel hebben gekregen. Zaterdagavond keek de lucht, toen talloze vlaggen werden uit gestoken en een grote menigte parochianen en stadgenoten op het Noord samenstroomden om de Zeereerw. heer Pastoor A. van Hofslot als jubilaris te verwelkomen. Ondanks drei gingen hield het weer zich goed; alleen was ’t wat erg winderig op het zeer smaakvol versierde kerkplein, toen de stoet van auto’s naderde met de jeugdbeweging en het muziek corps Crescendo voorop. Op het kerkplein hadden zich onder leiding van de Eerw. Zusters een dubbele haag witte bruidjes opgesteld, waartussen de ju bilaris vergezeld van oud-kapelaans en an dere geestelijken en gevolgd door kerk- en armbestuur en feestcomité tot de smaakvol versierde erepoort schreed, welke was getooid met de woorden: „Tu es Sacerdos”. De kapelaan der parochie, pater Van Bre da, hield hier met welgekozen woorden een welkomstwoord, waarna ’t corps een koraal speelde. Na een keurige felicitatie van voor zitter J. S. Bokma en een serenade voor de Eerw. jubilaris, volgde onder jubelend orgel spel de plechtige intocht in de kerk. Het altaar was schitterend versierd met kaarsen en een schat van bloemen en het zal met een bijzondere ontroering geweest zijn, dat de jubilaris het Lof hield, met assistentie van de Eerw. Paters Lataster SMM en De Groot OESA. Het zangkoor (met jongens koor) verzorgde op voortreffelijke wijze o.l.v. directeur Van Santen, een kort Lof van J. Nieland, waarna de plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk door koor en volk gezongen welkomstlied. De Zondag volgde met een algemene H. Communie, waarna gedurende de plechtige gezongen Hoogmis de parochiekerk bijna te klein was, om alle gelovigen, belangstel lenden en genodigden, te bevatten. Onder an dere was het voltallig dagelijks bestuur van de gemeente met de secretaris- aanwezig. As sistentie bij de Hoogmis verleenden de oüd- Aan het slot van de avond sprak de Eerw. jubilaris nog een kort dankwoord, ontroerd door de vele blijken van aanhankelijkheid en medeleven en nog een blijvend aandenken toezeggend in de vorm van een foto voor ieder gezin. Zij nog vermeld dat de vorige standplaats, Stadskanaal, bij deze feestviering ook verte genwoordigd was. Voor de kinderen was er een speciale Kin dermis 'met algemene H. Communie tot inten tie van de jubilaris. De sluiting van het feest stond in het teken van de jeugd, waarbij ’s middags voor de kinderen der scholen met een aantal Oudjes uit het St. Gertrudisgesticht en ’s avonds voor de schoolvrije jeugd van 1417 jaar plus de Ouders der meespelende kinderen en de comité-leden met hun dames een mooi en goed verzorgd zangspel ten tonele werd gebracht, wederom onder leiding van Meester van Santen, terwijl D. Jongstra voor de begeleiding zorg droeg. Er is bij deze gelegenheid door de jongens en meisjes leuk spel geleverd en er vielen goede zang stemmen te beluisteren. In het slot- en dankwoord door de Jubi laris gesproken werden naast de vele comité- werkers zeker met toestemming van dezen, zeer bijzonder genoemd de heer P. J. Flapper (als spil waar alles om draaide) en Meester van Santen, die naast alle comité-werkzaamhe- den d» leiding van alle repetities en uitvoerin gen van koor, toneelclub cn kinderkoor voor z’n rekening heeft gehad. Voorwaar geen kleinigheid in deze vacantiedagen. Z.Eerw. noemde deze feestdagen onvergetelijk en hij sprak de hoop uit dat de banden tussen pa rochianen en Herder er nog door verstevigd mogen worden, en Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Gheon, door de R. K. Toneelclub „Jimmer Omheech” o.l.v. de heer H. van Santen. Zeer waarschijnlijk zal de waardering van dit voortreffelijk gespeelde toneelwerk ver schillend zijn geweest, maar bij een gelegen heid als deze was de keuze zeker wel verant woord. De rollen Waren beslist in goede handen en er is van uitstekend spel genoten bij een keurige aankleding van het toneel. In de pauze werd nog gelegenheid gegeven het woord te voeren, waarvan door de voor zitter der drie standsorganisaties gebruik werd gemaakt en waarbij de functie van geeste lijk adviseur naar voren werd geschoven. men vol zorg naar Gemeente Workum volgorde gefinisht zou worden. Maar er ‘zou nog meer gebeuren. De lucht werd onheilspel lend en in het kruisrak van Lieuwedam naar de Sont barstte de bui los. Windstoten en plensregens vergden het uiterste van de be manningen. Valk en van Wieren lagen plat en hun schepen waren practisch stuurloos. Wind en golven joegen hen de wal op en beider kansen waren verkeken. De Windekind die de hele middag goed partij had gegeven wist op een halve scheepslengte gevolgd door de Sam-Sam de routes uit te zeilen. De uit slag van de geanimeerde vijf wedstrijden luidt, volgens de Olympische punten.telling, waar bij de slechtste wedstrijd niet wordt meege rekend, als volgt: 1. S, A. Visser met Windekind 3501 pnt 2. W. Valk met Anneke 3450 pnt 3. R. v. Wieren met Arcus Pluvius 3103 pnt In de Handicap.klasse werd Sj. Steensma met Kon-Tiki overwinnaar. G. Zeilstra vlucht, te in de bui naar de z.g. Doorsnijding, voordat dit tjottertje in moeilijkheden kwam. De einduitslag in deze klasse luidt: 1. Sj. Steensma met Kon.Tiki 2. K. v. Gosliga met Oeral Thus kapelaans pater Michielsen, als diaken, en kapelaan De Bree als subdiaken, terwijl als ceremoniarius optrad de Hoogeerw. Deken Van Galkom, van Sneek. Do feestpredikatie werd gehouden door pater De Groot OESA, dje op treffende wijze de verhevenheid van het priesterschap schilderde. Het zangkoor voerde de jjrie-stemmige Mis van Edw. Huigens „Pro Pace” uit en daarna de korte priestercantate van De Fries (voor vierstemmig mannenkoor) „Tu es Sacerdos in Aeternum”. Na de plechtige Hoogmis vormden bruidjes een haag van de pastorie het parochiehuis, waar de voorzitter feestcomité, de heer P. J. Flapper, welkomstwoord tot de deken, lijken en tot een volle zaal, op de hem eigen wijze een hartelijk woord sprak. Hij wierp een blik op het welbesteed priester leven van de jubilaris, waaruit we, voor de parochie Workum, aan willen stippen drie ni'uwe luidklokken met electrischc luidin- de volgende verbeteringen en verfraaiingen: stallatie, vele nieuwe paramenten, oen nieuwe credensbank en tafel plus staander voor wierookvat, blpemtafels bij het altaar, de vernieuwing van de jongensbanken, een kerst groep, Verder ging bij het 75-jarig bestaan der kerk een hartewens van de pastoor in vervulling: de verhoging van het altaar en het priesterkoor, met prachtige wandkleden en lopers. Een nieuw jeugdhuis verrees en het parochiehuis werd gemoderniseerd, ter wijl een nieuwe conciërgewoning werd bij gebouwd. Eveneens werd de sacristie naar de eis des tijds ingericht en kort geleden werd de kerk verfraaid met nieuwe kerkdeuren. Tenslotte werd de nadruk gelegd op de R. K. Centrale, de overkoepeling der stands organisaties, waartoe de Z.E. heer pastoor de eerste stoot had gegeven. Bij deze ge legenheid bood de voorzitter tevens als pa- rochie-cadeau aan, naast een enveloppe met inhoud, een mooi uitgevoerd brevier. Namens de Eerw. Zusters bood spr. nog een fraaie aanvulling van misgewaden aan, alles met de jiand bewerkt. Door de presidente van de Boerinnebond werd, mede namens de Vrouwengemeenschap, een fraai gewerkt kussen aangeboden, terwijl de schooljeugd zorgde voor een prachtig altaarvaantje voor het H. Sacrament. De heer deken 'sprak een hartelijk felici- tatiewoord en prees zich o.a. gelukkig destijds een zo goed vriend en warmvoelend priester in het dekenaat welkom te hebben mogen heten. Hij hoopte dat deze vriendschap lang bestendigd moge blijven. Het zangkoor zorg de op goed verzorgde wijze voor de muzi kale omlijsting door o.a. nog een 4-stemmige priestercantate van Olivier Coop te zingen. Dan volgde een hartelijk dankwoord van de Eerw. jubilaris, die alle eer, hem in deze dagen gebracht, wilde beschouwen als te zijn bedoeld voor God zelf, Wiens nederige dienaar hij zich slechts voelt. Na dit dank woord werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid de Eerw. Herder persoonlijk de hand te drukken, waarbij allen een herin- neringsplaatje ontvingen. Te 5 uur volgde wederom een plechtig Lof. ’s Avonds 8 uur ving, onder overweldigende belangstelling, de huldiging’p'.echtigheid aan in het parochiehuis, waarbij het hoogtepunt van het programma was: opvoering van het mirakelspel: „De gestrafte met de koorde” een klucht in drie bedrijven van Henri Gaarne zou ik onderstaand schrijven Uw blad zien opgenomen. Bij voorbaat mijn hartelijk© dank. Hoogachtend, Aan de Ferwoudster Weg op het Noord, staat een ramp te gebeuren. De oude molen,- die daar aan het water staat, verkeert in ernstige staat van verval. Het is mij niet bekend, aan wie dit brokje cultuur toe behoort, het feit alleen dat ze in deze staat verkeert, moet aanleiding zijn, om de nodige stappen voor het behoud van molen te nemen, zelf, die er waarvan ook zeker WORKUM. Bij de vorige week te Lemmer gehouden zeilwedstrijden werden door enkele leden van de Zeilvereniging „Workum” ook mooie successen geboekt. In de 16 m2 klasse A werd op de eerste dag no. 1 Windekind van S. A. Visser, 3 Hannie van Joh. Dikkes, Hindeloopen. In de 16 m2 klasse B kwam Arcus Pluvius van R. J. van Wieren, Nij- huizum op de tweede plaats. De tweede dag werd in 16 m2 klasse A: Hannie van Joh. Dikkes no. 1 en Winde kind van S. A. Visser no. 2, terwijl in de 16 in2 klasse B Arcus Pluvius van R. J. Wieren toen de eerste plaats bezette. met 12 Augustus 1954 Geboren: Gerrit, zv Roelof de Jong en Minke Folkertsma. Gehuwd en Overleden: Geen, It is net üs gewoante midden yn ’e simm6r dizze rubryk yn de Friso forskine to litten. Dat wy hjir nou fan ófwike moat dus wol in bysündere reden foar wèze en dat is dan ek yndied it gefal. Wy kinne üs lezers meidiele dat it üs einlings slagge is in Onderdak foar in aldhcitkeamer to finen. De weesfalden hawwe n.l. goed foun, dat wy in part fan it weeshüs, fóar oan de strjitte ta fis biskikking krije om der in aldheitkea- mer yn to rjuchtsjen. Lang hawwe wy üs leden yn it Onwisse litte moatten, üssels ek tige min hei’t sin, mar dochs hawwe wy altyd wol goede hope hawn, dat it in kear klear komme soe. Noch binne wy der net. Der sil noch hiel hwat tiid, jild en geduld nedich wêze om it sa to krijen sa as it wèze moat, mar as alle Warkumers, dy’t it mei harren stêd goed miene, üs helpe, dan hawwe wy it folste bitrouwen dat ek dat foarelkoar komme sil. Wy miene lykwols, dat üs leden en alle oare bilang- stellenden der rjucht op hawwe op koarte termyn mei üs aldhcitkeamer kennis to mei ts jen. It bistjör fan Warkums Erfskip hat dan ek bisluten de wike der ’t keuringsdei yn 'fait, du? 2025 Sept, yn it weeshüs in tentoanstelling to organiscarjen. It ropt der ta de meiwurking fan allo minsken üt War- kum en omkriten yn, Mies hwat ta dit doel

Friso nl | 1954 | | pagina 1