I WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Gem. Gasfabriek IJEME DE BOER, Autoverhuur Geslotenverklaring „Nederlands fabrikaat" Aanbesteding. I Kon ij nenziekte (myxomatose) van wegen FKÉ DE BOER S83S32S33S32SS2S82S82 BEL 170 „ACHLUM S.V.W. AGENDA 1 Zaterdag 28 Augustus 1954 No. 34 77ste Jaargang dag 1 Sept, des avonds 9 uur NOORD D 61 FRISO. ook in het reisseizoen - De toonkamer bij O. Veld man wordt GESLOTEN Woens. het maken van een verbin dingsweg tussen Algeraburen en de Oude Heidenschapster- weg, een en ander met bij komende werken (lengte plm. 400 m). ^assurantie My Onze blik verruimd Fryske Brief LXI. It bard net sa faek dat ik hjir nammen neam. Nou ja, wol nammen mar de echte net. As ik it bygelyks oer myn freon Piter haw, kin it hiel bést wêze dat ik Durk, Jan, Kiaes of noch immen oars bidoel. Mar it is dizz’kear hwat oars. Ik moat nou wol de echte, of wier echte nammen brüke, sil dit skriuwen ta syn doel komme. Hja is al hiel jong üt Warkum wei rekke nei Den Haech. En der moette hja dan letter de jongfeint, dy't har man wurden is. Cellophane-papier per vel 40 cent Grote vellen rood 50 cent Bruin Kaftpapier zwaarste kwaliteit 12 cent per vel Zwart Kaftpapier 15 cent per vel in GAASTRA’S Boekh. i Hja hawwe in fjirtich jier yn Den Haech wenne. Doe ‘t yn 1925-;de hear Boelsma pensioen krige, gyngen hja nei Seist'. Hawwe noch yn inkelde oare plakken wenne en binne dan nou yn it rêsthüs Onderwatershof te Rijswijk. Hwer ‘t wy it oer hawn hawwe? Och it sprekt hast wol fansels, dat it hert noch altyd hinget oan it aide sté, hwer ‘t hja to wrald kaem binne. Der oer prate en ophelje oer aide tiden dogge hja graech. Né, net omt it aide allegearre sa moai, sa best en sa Ijocht west hat. Fier fan dat.Hwant hja witte my to fortellen fan de minne jierren sa om 1870/80 hinne. En net fan hearren en sizzen, mar hja sprekke üt eigen ünderfining. Oer de tiid dat sa manich warbre boer de boelguodstafel foar de doar krige. De tiid dat sa manich boer fan de pleats reage waerd en mei in stealtsje wrak hüsrie in hinnekommen sochte yn ien fan de greate stêdden as Amsterdam, Rotterdam en Den Haech. Boeren, ienris kening op eigen hiem, sochten in nij bistean, in nije takomst op to bouwen as boatwurker, sjouwerman, pak- hüsfeint, ensfh. De striid om it bistean hat foar folie in swiere striid west. It leed en it lijen fan sa manichien üt dy tiid lit him net biskriuwe. Mar wy sjogge ek, dat it in hiele bulte fan dy minsken slagge is, wer by de wal op to klauwen en bêrn en bêrnsbern wer in goede posysje yn‘e maet- skippy ynnimme, en de eare fan har slachte heech halde. Myn hertlike lokwinsk oan jimme der yn Rijswijk. Oan jimme beide, dy't nou sechtich jier it sür en swiet, hwat it libben bringt, dielt hawwe. Myn lokwinsk ek oan de bern, pake- en beppe- en oerpake- en -beppe- sizzers. Forliden wike krige ik in kaert hwer 't op stie: „Zondag 29 Augustus a.s. hopen onze ouders, grootouders en overgrootouders Johannes Boelsma en Antje Ybema hun 60-jarige echtvereniging te herdenken." Hwat er mear op stie, hoecht hjir net by, allinne dat hja yn Rijswijk (S. H.) wenje. Ta de minsken dy’t my sa foar en nei noch al ris skriuwe, aimeast nei oanlieding fan de Fryske Brief, heart ek, de hear Boelsma. Wy kinne mekoarren dos. Ja, mar net fan oansjen, allinne üt de brieven dy 't wy wikselje. Nou moast ik tafallich fan 'e wike by harren yn ‘e buert wêze, en dat like my in moaije gelegenheit om ris efkes mei dit 60-jierrich breids- pear to praten. Ik gau in briefke skreaun en it antwurd wie: Komme jo mar. Men mient dan wolris dat minsken dy't al 60 jier troud binne, aid, krebintich en stiif wêze sille. Dan meitsje dizze oerpake en -beppe grif wol in ütsündering op 'e regel. Hwant ik kaem by in pear minsken, dy't tige kras neamd wurde kinne. Ek al is beppe dan it léste healjier hwat min op ‘e gong, Doch dat nimt net wei, hja kinne har allebeide noch tige rédde en binne skoan by de tiid. Mar lit ik marris hwat oer harren fortelie. Johannes Boelsma is to Balk berne, en is nou goed njoggen en tachtich. Syn pake A. de Jong wie snider en wenne op it Noard to Warkum. Doe ‘t Johannes fan skoalle koe, kaem er by pake op ‘e sniderstafel, doch itfoldie üs maet mar min. Sniderje wie neat foar him. Hy rekke ünder tsjinst en waerd ünder-offisier. Letter waerd by amtner op it Min. fan oarloch. Syn frou Antje Ybema, nou fjouwer en tachtich, is berne op Thomas- hóf. De namme Ybema, seit üs al dat hja ófstammet üt in tige aide War- kumer famylje. Hwant al yn it bigjin fan de 18e ieu fine wy die namme yn de aide registers neamd. Nog zijn we zuinig Nederlandse leermiddelen Verschijnt êenma&l per week OFFICIËLE MEDEDELINGEN en BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum en KERKDIENSTEN Zondag 29 Augustus 1954 uur TheoL student uur en nam. de heer uur de heer van J. uur ons ’s av. ds R. Hofman. een PLAATSELIJK NIEUWS CONCERT FRYSK ORKEST van cent met en zonder chauffeur Uitgive ven: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workutn van weer ook in artikelen en ver- Dit om Gegarandeerd krlmpvrij Bestek en tekeningen verkrijgbaar ter secre tarie f 5,per stel, vanaf Dinsdag 24 Augustus a.s. Inlichtingen volgens bestek. Workum, 20 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT uur A.' ds J. AbonneaaeBtopziia: 1 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar i FRANEKfR I Zaterdag 28 Augustus Workum ISneekcombinatia Aanvang 6 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Bovendien, nu velen ook eens de Toestan den buiten de grenzen hebben waargenomen, beseft men 'dat het noodzakelijk is datj er een verantwoorde internationale arbeidsver deling wordt opgebouwd. Daarin past het zeker de eigen mogelijkheden ten volle te benutten en de eigen industrie zo sterk mo gelijk te maken. Zowel de werknemers in de betreffende bedrijven als allen wier taak het is inkopen te doen kunnen daaraan mede werken. Ook onze export en het vinden van een internationaal handelsevenwicht zal daar door worden bevorderd. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrqdagsmorgens voor 10 uur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertentie» van buiten Friesland 9 et; per m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! per tot bijna nu vetgehalte van WORKUM. Met ingang van 1 October a.s. is benoemd tot onderwijzeres aan de Herv. School alhier, mej. T. Hooghart te Schiermon nikoog. V De nieuwe ’’overall”, welke door een robuSte coupe en doeltreffende afwerking aan de spits staat van de moderne werkkleding. (Geref.) Niet ontvangen. Kouilum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur Burgemeester en Wethouders van WOR KUM zullen op Maandag 6 September 1954 aanbesteden uur ds B. J. mr. Q. Rovers uur en en ’s av. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 Riemersma. ’s Av. 7.30 uur ds van Warns. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur 7.30 uur ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1,30 uur Eerw. Heer B. R. Lammertsma van Oosthem. Naar wij vernemen zal het Frysk Orkest op 15 Februari 1955 in de Ned. Herv. Kerk alhier een concert geven onder auspiciën van het gemeentebestuur. In deze tijd beperkt men over het algemeen zijn inkopen, maar weldra komt een nieuw seizoen zijn eisen stellen en staat vooral de huisvrouw weer voor vele uitgaven. Dan is het hoogst belangrijk dat zij zich realiseert; dat haar keuze gevolgen heeft niet alleen voor haar gezin en voor het moment zelf, maar ook voor de welvaart van ons land in een toekomstige periode. Indien zij dan een Nederlands product, dat wat betreft prijs en kwaliteit met het buitenlandse kan wed ijveren, de voorkeur geeft, heeft dok zij het I hare bijgedragen aan een gunstige ontwikke- 1 Ung van ons bedrijfsleven. Aan het eind van het vorig jaar richtte de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een omzendbrief tot Directeuren en Rectoren van het Middelbaar Onderwijs en tot Gemeentebesturen waarin hij %r de aan dacht op vestigde, dat het voor de economie van ons land van zeer groot belang is indien de leerlingen leermiddelen van Nederlands fabrikaat gebruiken. Op haar beurt vraagt de Ver. Nederlands Fabrikaat nu aan de ouders dit belang in het oog te houden bij het doen van hun inkopen voor het nieuwe schooljaar. Wanneer de schooltas met artikelen van Ne derlands fabrikaat wordt gevuld gaat het belang daarvan ver uit boven het directe gewin voor onze industrie, ’t Zal de jeugd dan niet langer worden ingestampt dat men voor alle mogelijke dingen het best In het buitenland terecht kan. Zij zal opgroeien in het besef, dat er ook in ons land vele goede, bruikbare artikelen worden ver vaardigd. Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Van 20 tot en met 26 Augustus 1954. GeborenCornelia, dv Gatze Schakel Johanna Idsinga. Gehuwd: Jozeph Bouma, 27 jr en Jahanna Siemonsma, 24 jr beiden te Workum. Overleden: Geen. Wnrkum (R.K.) Voorm. 7 30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm1. 9 uur ds H. Sondorp van Sneek. ’s Av. 7.30 uurr ds E- 7. Beker. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 ds D. N. Haberm hl van Wormir. (Herv.) Voorm. 9.30 Nam. 2 uur ds Schneider van Molkwerum (H. Doop). (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur ds H. de Wilde van Balk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur N. Bandstra. HeéEnschap (Herv.) Voorm. 9 1.30 uur ds E. J. Beker- FerwouRe (Herv.) Nam. 1.30 van Brug. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur Brug. llinReloopen H. de Wolf. melk aan de fabriek leverden van wie er nu nog 48 over zijn. Thans, na 25 jaar, wordt er de melk van 265 bedrijven verwerkt, dus een vooruitgang van 140, dat is meer dan een verdubbeling, wat ook in de jaar lijkse melkaanvor tot uitdrukking komt. Het aantal kilo’s melk steeg in die jaren van ruim tien millioen tot twee-en_twintig mil- lioen, waarmee Workum reeds enige jaren de grootste fabriek van Friesland is. jaar wordt een aanvoer Verwacht en de bij 24 millioen kilo melk. De melkprijs steeg van 0.85 procent vet in een kilo melk zes cent. De jaarprijs van de melk is 23.76 cent per kilo bij een 3.93 procent. Het aantal deelnemers aan het pensioen verzekeringsfonds neemt geleidelijk toe er is reeds meer dan een millioen gulden zekerd kapitaal. Een bestuursvoorstel tot uitbreiding en ver dere mechanisering van het bedrijf werd uit voerig toegelicht en nadien met algemene stemmen aangenomen. Met deze verbouwing zal de fabriek een der modernste in Fries land worden, De laatste maanden zijn duizenden Neder landers de grenzen over getrokken en dui zenden buitenlandse toeristen bezochten land. Van hoog tot laag denkt men meer dan ooit internationaal. Is dit dan wel het juiste moment aandacht te vragen voor Nederlands Fabrikaat”? Ja zeker. Juist nu moeten we ons er rekenschap van geven hoe belangrijk het is, dat het Nederlandse product méé telt. Want Volgend jaar hopen we ons weer vacantiereis te kunnen veroorloven en dat kan alleen als het ons economisch goed gaat. En willen wij in stijgende mate vreem delingen trekken dan kan dat des te beter wanneer wij hen kunnen laten kennis maken met een goed Nederlands product. nou horen in Workum? Wat zouden die coasters, zonder veel kosten, na de tewaterlating, prachtig kun nen proefstomen op het Ijsselmeer. Maar nu een vraag: Heeft Workums Raad industrieterrein afgebakend? Adverteert men met dit industrieterrein? met haar prachtige ligging enz.? Veel plaatsen adverteren met industrieter rein. Van Workum heb ik zo’n annonce jam mer genoeg nooit gelezen. Met het naar Workum trekken van in dustrie als b.v. genoemde scheepswerf „Hoo- gezand” zou er leven in de 'brouwerij zijn gekomen. Jongemannen vanaf de Ambachtsschool zou den op zo’n industrie tewerk kunnen worden gesteld. De bne tak van industrie trekt vaak een andere tak van nijverheid naar zich toe. Workum zou weer bedrijviger, bloeiender, kunnen worden. Voor de jeugd zou het in de toekomst misschien weer mogelijk worden emplooi te krijgen. Zonder industrie echter is Workum in de toekomst gedoemd een dood stadje te wor den bestaande uit merendeels oude mensen. Ik zou dan ook graag mijn mijmering willen besluiten met tot de Gemeenteraad te zeggen: Richt Uw belangstelling ten volle op de industrie; doe iets! Dankend voor afgestane plaatsruimte, Oud-Workumer A. K. COOP. ZUIVELFABRIEK 23 Aug. Hedenmorgen werd in Hotel ,,De Wijnberg” een zeer druk bezochte le denvergadering gehouden van de Coöp. Zui velfabriek .,De Goede Verwachting” alhier. In z’n openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer D. S. Bokma, eraan, dat de directeur, do heer R. A. Bouma, reeds 25 jaar de leiding van de fabriek had gehad, waarbij hij zijn taak had verricht op een wijze, die boven alle lof verheven is. In 1929 waren er 125 boeren, die hun Alle naden "ultra gestikt. 5”Ultra’* versterkte zakken. 2 Doortasten. Overdekte shitting. ROODMERK 16.90 GROENMERK 1&90 De Burgcm ester der gemeente WORKUM brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het, met het oog op de bestrijding van de konijnenzi kte (myxomatose),- noodzakelijk is, dat fokkers of houders van tamme konijnen en jagers op in het wild levende konijnen, wanneer de bovenvermelde ziekte door hen wordt vermoed of geconstateerd, daarvan onverwijld aangifte doen ter ge meentesecretarie. Hierdoor wordt bereikt, dat onmiddellijk na het optreden van de ziekte voorzieningen kunnen worden getroffen, om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Voorts wordt aan de fokkers of houders van konijnen dringend in overweging gegeven deze te doen inenten en te verhinderen, dat personen, die op enigerlei wijze in contact zijn geweest met een besmet bedrijf of per ceel, met hun konijnen in aanraking komen. Workum, 25 Augustus 1954. De Burgemeester voornoemd, A. GAASTRA, l.b. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat krachtens raads besluit van 19 Augustus 1954, no. 31, alle tegelpaden op het terrein van „Mariënacker” gesloten zijn voor het verkeer in beide richtingen met motorrijtuigen op twee wielen en met rijwielen. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de bekendmaking in het publi- catiekastje aan het Stadhuis. WORKUM, 26 Augustus 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. GAASTRA, Loco-Burgeme ester De Secretaris, VAN DER GOOT. Als jonge Oud-Workumer op vacantie in je geboorteplaats, loop je vaak eens van Zuid naar Noord. Jammer denk je dan, dat je hier vandaan moest. Ja, dat hier uit Workum vandaan moeten is toch iets wat eigenlijk elke jonge man en jonge vrouw, dieiets bereiken wil, gaat bezighouden als hij 18 jaar is ge worden. Workum biedt geen mogelijkheden! Buiten de zuivelfabrieken, de aardewerkfa brieken en de agrarische bedrijven om, is hier eigenlijk niets, waar 'een jongeman een levenspositie kan vinden. Toevallig las ik een gedicht over Workum wat besloot: „Wensen dat Uw nijvre Burgers 'Brengen de Oude Welvaart weer!” Juist dezer dagen las ik in 'de Leeuwarder Courant, dat de Gemeenteraad van Tietjerk- steradeel, in een spoedeisende vergadering heeft besloten, een stuk Industrieterrein te gaan verkopen aan de Scheepswerf Hooge- zand N.V. Je gedachten gaan dan naar je geboorte plaats en je denkt dan direct grimmig, zou zo’n scheepswerf nou niet veel beter thuis

Friso nl | 1954 | | pagina 1