ERFSKIP— i i I I i I I I I I I I I WORKUMER KRANT I I I f 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workurn, Hindeloopen No. 36 en Zuidwesthoek van Friesland Onze Volksgezondheid I Nogmaals: Beatrixoord! BEL 170 I I I f I I I g S.V.W. AGENDA GREVENBICHT 77ste Jaargang Zaterdag 11 September 1954 WARKUMS ft FRISO. uitslag aanbesteding W Léste oprop. 'I tg Belangrijk contingent Fryske Brief LXIII. ‘k. Hie yn de Friso fan forliden Sneon noch al hwat nijs fan Warkums Erfskip forwachte. Hwant it bericht fan de wyks tofoaren, wie nou just net om oer to pochen. Ja net om ‘t in diel ald-Warkumers in blom op ‘t jak stutsen krigen, mar dat de eigen Warkumers it foar dy in stalling hwat sitte litte. Net de meiwurking jowe dy‘t men eigentlik for wachte. En dat foei my danich óf. Nou kin der yn in wike tiid hiel hwat foroarje en sadwaende wie ik dan ek tige nijsgjirrich of ‘t der nou faeks hwat oer yn stie. Mar neat, hear. Doch doe ‘t ik noch ris goed nei tocht, moast ik by my seis sizzei hoe hat it bistjür nou tiid om to skriuwen? Fiersto drok fansels. Hwant sil it spul in bytsje kreas yn oarder, dan kostet dat in hiel bulte tiid. Sa‘n installing is op ‘t lést gjin ütdragerij, hwer ‘t men alles mar op- en yn- elkoar set. Derom nim ik it it bistjür dan ek alhielendal net kwealk dat hja gjin tiid fine kinnen hawwe en skriuw hwat oer de installing. In minske hat mar ien pear bannen en kin mar op ien plak tagelyk wêze. Om ‘t ik dochs oan ‘t skriuwen bin, wol ik’ der dan noch mar in spuontsje ünder stekke, hwant it fjürke moat brannen bliuwe. Fan de kant fan it- bistjür is sein wurden, dat de üld Warkumers aerdich üt ‘e hoeke komme. En soks is wier. Hwat ik ,sa [hjir en der al sjoen haw fan hwat er nei Warkum ta giet, nou it is it sjen wol wur- dich, hear. Lit mij der marris hwat oer fortelle. In jier twa lyn haw ik skreaun oer „De Warkumer kofskippers yn de 18e ieu“. Wy hawwe doe léze kinnen, dat sokke skippers faek moannen ünderweis wiene. As hja dan wer bihülden thüs kamen, krigen hja wolris in sulveren leppel presint. In tige moai eksemplaer, sil men yn de wike fan 20 oan 25 Sept, to sjen krije. Boppedien in stikmanich dingen dy‘t sa‘n kofskipper, foar in twa ieuwen lyn, mei ta wolkom thüs naem. Fierwei de measten fan jimme witte wol, dat yn de gildetiid, de mas ters en ek de „gezellen," de saneamde „gildeproef" dwaen moasten, foar ‘t hja de titel fan master of gesel krigen. Sa hat in Warkumer sulversmid as gildeproef in lodderein-doaske meitsje moatten. In stik wurk wol sa moai, dat meh seit: Hoe hat de man it foar-en-oar krige. Ek dat doaske komt nei jierren wer yn Warkum. Nou soe ik hjir wol folie mear skriuwe kinne, mar och dan is de aerdichheit der óf. Allinne dit noch. Immen, dy’t seis gjin Warkumer is, hat my forline wike in moaije tasizzing dien. Ja „my“ net, mar Warkums Erfskip. Hwat hy de aldheitkundige forieniging ta sein hat, bliuwt oan 20 Sept, ta in „forrassing". Of better sein, ien fan de „forrassingen". Hwant der wurdt sa troch inkelde ,,ald-brijbekken“ aerdich hwat biküpe. Ek efter de rêch fan it bistjür om. En net allinne om der in wike mei to pronkjen, mar om it letter in plak to jaen yn de aldheitkeamer. Soks wiist goed en moat üs oanfiterje om foral üs bést to dwaen dat dizze ütstalling slagget. Extra lasten Streven naar gelijkheid Offensief der vrijgezellen A bol V«r«ch^nt eenmaal per week Telefoon Redactie KERKDIENSTEN uur ds E. J. lil de heer Ooster- Dienst. omge- da. S. E. uur av. uur en Lik.— maar PLaaTSELIJK nieuws bent WORKUM. Aan pater W. C. voor uur uur uur een cru om' om verschijnen middag in I 37860.— f 37450.— eBtoprqoi t L15 pet IcwMtaal p«r pout f 2.50 per halfjaar i Uitgave S.V.W. NIEUWS De competitie-voetbal begint a.s. Za terdag voor Workurn wel flink te rollen. Er komen dan direct zeven elftallen in ’t veld, in drie wedstrijden voor de senioren en drie voor de junioren, want van deze laatste is er 90k een ontmoeting tussen clubgenoten. Alles tezamen dus een wedstrijdprogramma dat de diverse elftallen in staat stelt om Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur zich meteen maar goed los te spelen. Een goed begin is ’t halve werk, zegt men wel eens, dus zijn w© na de zomerrust wel be nieuwd naar de resultaten van deze start- middag. Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 cti pet m.m; Contracten volgens algemene regeling f 36975.— f 36964.— f 36659 36240.— f 35380.— 33950 i wezen wij, daar- groot aantal dok- hoeken gaande Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Woudsend/Sneek D, Pijnacker, Kollum T. de Vries, Workurn Firma Rombout, Franeker J. Kuipers, Zurich Gebr. de Boer, Hindeloopen G. de Boer en 1 rrie n gewerkt. Het is ons van verschillende kanten ver- Mldstd, dat het stellig niet denkbeeldig is, As wy tsjintwurdich de kranten neigean dan fait it op safolle historyske ütstallings d’r dizze simmer hélden binne. De oanlie- dingen der ta wiene net oeral gelyk: it ieno plak hie safolle ieuwen bistien, in oar plak woe ris in feestwike hawwe en in tredden-ien die it om noch wer in oare reden. Mar hwat dan ek de oanlieding wèze mocht, nef- fens de kranteforslaggen koe men f rij wol oeral bést tofreden wèze mei de bihelle resul taten, sawol hwat de meiwurking fan de boargerij oangie as it tal bisikers. Wy hoege hjir allinnich mar to neamen de tentoanstel- lings to Dokkum, Harns en de Jouwer. Men wit, dat wy it yn Warkum mei in goed wike ek safier hoopje to krijen, al wolle wy us net mei niisneamde tentoanstellings mjitte. Der ta wie nou ienris foar us de tiid fan tarissing to koart en ek rnoat hjir mei biheinde middels noch to folie ympro- visearre wurde. Dit nimt net wei dat wy yn elts gefal dochs sa goed möglik foar ’t Ijocht komme wolle. Fan forskate kanten is us al meiwurking tasein en wy binne der tige bliid mei, mar as der noch minsken binne dy’t us noch hwat yn brüklien ofstean wolle, dan si 11e wy dat graech sa gau müglik for- nimme. Der ta dizze léste oprop. dat binnen slechts enkele jaren voor het Noorden heel best zou kunnen worden vol staan met een sanatorium van zodanig kleine omvang, dat het zou kunnen worden on dergebracht in de nog bruikbare gebouwen te Appelscha (enige verbouwing inbegrepen). Kijk, leden van Beatrixoord, als men dat uit bevoegde mond meer dan eens hoort en als wij dan de open brief van Dr. Dijkstra daar naast houden, moet er dan wel gebeuren wat hét bestuur nu voorstelt? Naar onze mening: Neen! Neen, omdat het waarschijnlijk lijkt dat zo’n grootse bouw helemaal niet meer nodig zal zijn; Neen, omdat allerminst vaststaat, dat, het belang der patiënten verplaatsing van de gelegenheid voor operatief ingrijpen eist; Neen óók, omdat het vliegveld Eelde het bouwen vlak bij de Groninger Universi- teit ten ©nen male onmogelijk maakt! Aan U de beslissing! Oosterwolde (Fr.), September 1954. Mr. G. A. BONTEKOE. GEVONDEN VOORWERPEN Vulpen, enkele doublé armbanden, doublé halsketting, zonnebril, portemonnaie met in houd, zakmes, kinderpet, kniekousen, staaf Soldeeptin, ceintuur, postzegels, overall, lede ren riem, jockey pet, enkele muntbiljetten, zadeldek, vetspuit, zaag, vulpotlood, sjaal, enz. Workurn, September 1954. De Opperwachtmeester Postcommandant, P. POSTMA I uur ds mr Q. ds B. J. Riemersma van ons zelfs on- com- I BBMn I vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workam en Zn.,. St. Nicolaasga f 33500. Gebr. Elzinga, Arum f 32873. Fa. Hoeksma, Hardegarijp f 29940. Begroting f 35600. Gegund aan de Jaagste inschrijver. Uitslag van de door het gemeentebe stuur van Workurn gehouden aanbesteding van het maken van een verbindingsweg tussen Algeraburen en de Oude Heidenschapsterweg. Er waren twaalf inschrijvingen. C. van Meekeren, Hindeloopen T. Kats, Surhuizum C. Nagelhout en J. Kerkstra, NIEUWS CRESCENDO’S BAZAR Met uitzondering van de radio.wagen van Abbring Hingst, welke Dinsdagavond j.l. in de stad enige maatregelen bekend maakte over de in te leveren goederen voor de te houden bazar, is er tot dusver niet veel nieuws over de bazar gehoord. Ondertussen is er wel ijverig en met het grootste ge noegen door het comité gewerkt, want tij dens <Je rondgangen van het corps door de stad zijn er zoveel goederen opgehaald en/of toegezegd, dat dit een groot succes is ge worden. Hierdoor is het mogelijk de bazar welke in de garage van de heer Speerstra zal worden gehouden, zo groot mogelijk op te zetten. Naast meerdere verkoopstalletjes zal men er verschillende sport en spelen kun nen beoefenen, terwijl tevens de gelegenheid zal worden geboden om de een of andere verversing te gebruiken in een goed verzorgde theetuin. Het ligt in de bedoeling de bazar op Dins dag 21 September a.s. des middags van 25 uur ter bezichtiging open te stellen, terwijl des avonds do officiële opening zal worden verricht door de EdelAchtbare heer Burge meester J. Russchen. Voorts zal de bazar geopend zijn op Woensdag 22 September en Donderdag 23 September, terwijl de restan tenverkoop zal plaats vinden op Zaterdag avond 25 September a.s. „huwelijksmarkt”. Hoewel de vrijgezel, met de schoonmoeders en deurwaarders, maar al te vaak wordt geplaatst in de klasse, waarover dusgenaam de humoristen zo gaarne grapje» maken, neemt hij in onze samenleving een belang rijke plaats in. Niet alleen kwantitatief, maar ook kwalitatief. Nog afgezien van hen, die om religieuze redenen de ongehuwde staat verkiezen en zo veel prachtig en opofferend werk verrichten, zijn er de ongehuwden, die iü do ziekenhuizen, of als pioniers op een- en Administratie 45 Postrekening 82259 De tuberculosebestrijding moet helaas nog altijd een voorname plaats innemen in de zorg voor onze volksgezondheid. Er wordt vaak beweerd, dat het met de bestrijding van de tuberculose gerust wel wat kalmer aan kan, omdat deze ziekte als overwonnen kan worden beschouwd. Niets is echter min der waar. Wel neemt gelukkig het aantal nieuw ingeschreven patiënten bij de consul- tatie-bureaux jaarlijks af, doch bedroeg over het jaar 1953 nog bijna 13000. Het gunstige verloop van de tuberculose- sterfte in Nederland heeft zich in 1953 voort gezet. Voor het eerst in, de geschiedenis heeft de sterfte aan tuberculose in ons land het laagtepunt van 9.3 per 100.000 in woners bereikt. Het blijft evenwel nodig dat de krachten ter bestrijding niet verslap pen, want al mogen de cijfers gunstig zijn, het totaal aantal nieuwe (en oude) lijders aan tuberculose is toch nog een ernstige waarschuwing dat deze volksziekte nog lang niet overwonnen is, In de maand September zullen de t.b.c.- fondsen „Draagt Elkanders Lasten” en het „Zuid.Ned. Sanatorium” een dringend beroep op u doen hen bij de bestrijding van de tuberculose te helpen en u kunt dit doen in de week van 13 Sept, tot 19 September door een flinke bijdrage in de door onze collectanten aangeboden bus te deponeren of in te tekenen voor een gift op de aangeboden lijst. Elke collectant(e) is voorzien van een deugdelijk legimitatiebewijs. Door uw bijdrage helpt u echter niet alleen de tuberculose bestrijden, maar stelt u boven genoemde fondsen bovendien in staat de volksgezondheid te bevorderen door rustbe- hoevende patiënten op medisch advies te doen opnemen in een rusthuis en de bleek neusjes via onze Stichting „Kinderuitzending” op advies van do huis- of schoolarts uit te zenden naar een gezondheidskolonie. Wij vertrouwen dat u ons niet zult teleur stellen, maar het door uw gift mogelijk zult maken ons werk ter bestrijding van de tuberculose en ter bevordering der volks gezondheid onverminderd voort te zetten. Een gezond volk is ook uw belang! WORKUM. Aan pater W. C, van "Breda is eervol ontslag verleend als kapelaan te Wor- kum, terwijl hier op voordracht van de provinciaal der paters Augustijnen benoemd werd, pater R, C. Vink O.E,S.A. uit Wit- marsum. Afd. Jeugdvoetbal De competitie gaat morgen beginnen, de jeugd zal ongetwijfeld dit jaar haar best doen ©en zo gunstig mogelijke plaats op de ranglijst te krijgen. We kennen de kracht van de tegenstanders niet, doch pas op jongens, onderschat je tegenstander niet. Een voorbeschouwing gaan we niet geven. Laat het devies voor alle wedstrijden zijn: Speel eerlijk, wees sportief, doch „vecht” voor 'een mogelijke overwinning of gelijk spel. Lukt dit niet, toon je dan een waardig verliezer en feliciteer je tegenstander met diens overwinning. Wees steeds actief voor je club werkzaam en als je verhinderd te spelen (laat dit echter een hoge uitzondering zijn) geef hiervan dan tijdig kennis aan de jeugdleiding. De opstellingen zo mogelijk iedere Donderdag- het clubkast je. Zie voor het programma <j© S.V.W.^-agenda. zijn de regering niet gering wij zien de nodige zo vlot bin- Senioren: Delfstrahuizen 1Workurn 1, vertr. 1.45 De Kooi Z.M.Workurn 2, vertrek 3 Q. V. C. 2Workurn 3, vertrek 1.45 Zie opstelling in kastje. Junioren: Workurn 1 ABolswardia 1 A: 4 uur Workurn 1 B—Workurn 3B: 5.30 uur (3 B in wit shirt) Workurn 2BBolswardia 2B: 2.30 uur zame posten, het werk verrichten dat door gehuwden niet zonder veel bezwaren zou kunnen worden gedaan. Onze maatschappij kan het buiten de vrijgezellen niet stellen. Dat zou men echter niet zeggen wanneer men waarneemt hoe die maatschappij zich tegenover de vrijgezellen stelt. Er is veel on_ en wanbegrip. Men realiseert zich niet het gemis van de ongehuwden en maakt zich er af met de opmerking „Waarom trou wen ze dan niet?”. De vrijgezel, die altijd zijn benen „onder andermans tafel” moet steken, voert geen goedkope huishouding. De voordelen van de vrijgezellen tegenover de gehuwdenstaat zijn uiterst gering of zelfs denkbeeldig, de na delen duidelijk aan te wijzen. Maar behalve dat neemt de vrijgezel nog een allesbehalve prettige „uitzonderingsposi tie” in, zodra hij met de fiscus in aanraking komt. Een blik op de belastingtabel 1954 (na de herziening dus) bewijst dat. De positie van de vrijgezel is, vergeleken bij die van een echtpaar zonder kinderen, waarlijk niet voordelig. Want terwijl zulk een echtpaar eerst belasting begint te betalen bij een inkomen van f 1.920.(n.k, f 24. per jaar) moet de vrijgezel al veel eerder gaan betalen en wordt hij bij een gelijk in komen voor niet minder 3 an f 121.aange slagen. Stijgt het inkomen tot f 2400 dan betaalt het kinderloze -echtpaar f 90. aan belasting, de vrijgezel echter f 223. dat is twee en een half maal zoveel! Een vrijgezel die iets meer verdient dan f 5000. per jaar draagt aan de fiscus f 956.dat is bijna 19 pCt. van zijn inkomen af. En zo moet men dan ook niet denken, dat de vrijgezellen in Nederland hun Bond hebben ópgericht om eens per jaar in Grevenbicht een paar dagen feest te vieren en elkaar te ontmoeten. Achter heel deze „Vrijgezelligheid” gaat een ernstig streven schuil. De onge huwden willen verlost worden uit hun uit zonderingspositie. Zij willen gelijkberechtig- heid met alle andere Nederlands© burgers. Zij willen de fiscale regeling, die practisch een „vrijgezellenbelasting” is, gewijzigd zien. Dat is een der eerste punten op hun pro gram, dat er naar streeft de status der ongehuwden te verbeteren. Van 17 tot 21 September a.s. zal in de Limburgse Gemeente Grevenbicht het Tweede Wereld Vrijgezellencon gres worden gehouden. Alle café’s zullen schilderachtige brandpunten van gezelligheid worden, er wordt een feestelijke optocht „in het teken van de vrijgezel” gehouden, de initia tiefnemer, gemeentesecretaris Greyn, en andere prominenten zullen er het vrijgezel.zijn van vele kanten be lichten. Wanneer pen dit alles verneemt, ziet men alleen de „vrijgezelligheid”. Maar de pret in ‘Grevenbicht geeft toch geen juist beeld van wat het streven is van de vrijgezellen organisatie, di© haar wieg had in dit ge noeglijk Limburgse dorp. Het gaat niet in de eerste plaats het maken van wat pret onder elkaar, ontmoetingspunt” of zoals anderen het uitdrukken een „huwelijksmarkt”. uur cn 's Zon'dag 12 September 1954. Warkum (R.K.) Voorm. 7 30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer W.; Postniji van Heidenschap. Fryske Tsjinst. ’s Av. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. (Geref.) Voorm. 9 uur 'en nam. 2 ds H. C. Endedijk Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 uur Beker. Nam. 1.30 uur Eerw. Heer W. Postrna. Fryske Tsjinst. Ferwoude (Herv.) Nam. 1.30 uur de heer Oosterhaven van Epe. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur haven van Epe. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur Nam. 2 uur ds Bellier van Balk. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 Treffers van Berükum. (Geref.) Niet ontvangen. Knullum (Herv.) Voorm. 9.30 7.30 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur ds R. Hofman; Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur ds A. J. Schneider. Voorber. H.A. Nam. 1:30 ds A. J. Schneider. Warns (Herv.) Voorm. 9 Rovers, ’s Av. 7.30 uur van Staveren. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B.i J. Riemersma. H. Doop, ’s Av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers van Warns. In een vorig artikeltje behandelden wij de bezwaren tegen een eventuele vestiging van een deel van hot sanatorium bij het drukke vliegveld Eelde en bij voorgelicht door een toren uit verschillende land, op veel te ver gaande en juiste beweringen in het rapport der missie Bronkhorst. Nog een ander aspect van deze zaak dat tot dusver nog niet werd behandeld, zal ons ditmaal bezig houden, In 1947 ontging do gemeenteOoststelling- werf de vestiging van een grote inrichting voor zwakzinnigen, omdat, toen het besluit tot de bouw in Appelscha reeds zo goed als genomen was, plotseling voor de be trokken vereniging da kans ontstond de nieuwe inrichting te bouwen dicht bij een reeds door haar geëxploiteerde te Asseö. Op deze manier kon de keukeninrichtïng worden uitgespaard, het oude gesticht kon ’s middags de warme maaltijd opgediend krijgen, het nieuwe ’s avonds, of keerd. Alléén het uitsparen van die tweede keu ken deed dus de kansen voor Appelscha keren. Gaat nu het voorstel dat het bestuur 'an „Beatrixoord” doet, werkelijkheid wor den, dan moet er niet alleen een tweede keuken komen, maar óók een tweede röntgen- inrichting, een tweede laboratorium, een tweede apotheek, een tweede wetenschappe lijke bibliotheek, een tweede ontspannings- bibliotheek. een tweede cantine en toch ook wel een tweede installatie voor longfunctie- onderzoek, als men tenminste niet voort durend de patiënten heen en weer wil slepen van Glimmen naar Appelscha en terug. De operatiezaal te Appelscha -zal wel in stand moeten worden gehouden, dus daar van zouden er ook twee komen. De commisie Banning heeft de economi sche kant van de zaak buiten beschouwing gelaten, maar ook het bestuur heeft hierover gezwegen. Het is naar ons gevoelen onverantwoor delijk om de algemene vergadering beslui ten te laten nemen als thans zijn voorgesteld, wanneer djt alles niet is onderzocht. Daar is tijd tè over voor: er wordt voor lopig tóch niet gebouwd, want acht Vnillioen is geen kleinigheid, het bouwvolume dat voor de voorgenomen bouw nodig zou is óók een voor te schatten factor en toestemmingen dus heus niet nenkomen. Waarom eigenlijk die haast? In Denemarken doet men het al jaren met sanatoria van maar enkele tientallen bedden en dénkt men niet meer aan het bouwen an grote inrichtingen. Onze Nederland e tuberculo-ecijfers zijn, wat de sterfte betreft, nu al lager dan de Deense, o c’ oon d» voorbehoedende enting tegen tu- b cnlo in ons land maar op enkele klei- der bevolking is toegepast, ter- daór op grote schaal "mee heeft J. W. de Jong, Workum/Sneek f 33650. Fa. D. Steneker

Friso nl | 1954 | | pagina 1