ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Wederom Beatrixoord IJEME DE BOER, Autoverhuur BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 18 September 1954 No. 37 77ste Jaargang WARKUMS Fryske Brief LXIV. Lyk as safolle oare minsken ek al, binne Sjoerd en Bouk der yn ’e fekansje ek op ut west. Hja wiene yn Den Haech titfanhüs by harren soan Durk. By Durk en Tine. Hja soene der foar in wike hinne wie ’t doel, doch it is mar fjouwer dagen wurden en de oare trije hawwe hja mei syn beiden thus sitten to mal en to sür sjen. En boppedien gjin tsjien wurden mei el- koar wiksele, al dy trije dagen net. Ja, en it moaijste fan it hiele spul is i in neimiddei rounen Bouk en ik yn 'e stêd. En fansels, hoe binne ija kinne gjin winkel foarby komme- Nou trof it, der wie oeral ex-- e x-x t-..'i sjen ju, hwat binne hjir de jurken goedkeap. Foar noch gjin tientsje in kreaze jurk. Hoe kinne de minsken it er foar meitsje." Ik sei der neat op, hwant men seit oarnaris gau tofolle. Hja fieach stiver by de róten op en doe yn ienen wie ‘t: „Gean marris efkes mei de winkel yn. Ik wolris sjen of 't er noch hwat gaedliks foar my by is." Wy der yn en mei de lift nei de safolste fordjipping. It krioelde der fan 'e froulju en as heale wylden yn de jurken omskuorre. Nou, Bouk koe der ek mei torjochte en al gau seach ik har mei twa jurken oer ‘e earm, in foech keammerke yn skouwen. Ik siet noflik op in bank en it forfeelde my neat, hear. Hwant hwat warden dv froulju har der. Wis in aerdichheit om nei to sjen. Der ynienen stie Bouk foar my in nije jurk oan. „En“frege hja, „hoe stiet dizze my? En hwat sizze jo fan de kleur?" Ja, hwat moast ik er fan sizze? Ik haw it measte forsten ek net fan dat spul, dat ik sei: „It skeelt net safolle tinkt my. Allinne dy blommen, bin dy net hwat great?" Mar hja lei der tsjin yn: „It wie moaije stof en greate blommen wie moade." De keap waerd sletten en de nijkeap bleau fuort mar oan en har eigen jurk ynpakt. It winkel bisjen wie oer en wy op hüs oan. Komme wy thus, siet Tine krekt mei ‘t lyts famke op ‘e skerte. Sa gau hja Bouk seach wie it: „Goede genade, der ik sa'n wurd om siz, hwat hat mem nou oan Bouk wol sa greatsk draeide noch in kearmanich yn ‘t roun en sei: „Ja, hwat seist er fan; mar kreas, bwatte?. En jow ik dy to rieden hwat dy mar kostet." Tine lei de ïytse yn ‘e widze, kaem op Bouk ta en bigoun: „Mar hoe kriget mem it yp ‘e holle en keapje in jurk dy't mem alhielendal net stiet. Grien mei greate reade blommen en boppedien is er mem fiersto krap en to koart." ‘k Seach Bouk wyt om ‘e troanje wurden en frijhwat sneu andere hja: „Soa, stietmy dy jurk net? Nou wy sille sizze dastó kreas biste ast hjir moarns yn ’e hüs omfljochst yn in fleeskleurige pyama. Ik fynitskandael". „Hoecht mem net lilk to wurden," Tine wer, „mar dy jurk, earlik wier, dy kin mem net drage." ‘t Wie pik yn 't fjür’ hwant Bouk wie pürrazend. En hwat hja Tine allegeare wol net foar de fuotten smiet, it ein wie der fan wei. Under dy bidriuwen kaem Durk thüs en doe 't dy sei: „Hwat nou hat mem it jak mei blommen oan?" nou doe wie de kaert alhielendal forjöwn. Bouk mei in nidige holle op bêd. En de oare moarns sünder ófskie to nimmen fuort. Ja, ja, dy goedkeape, nije jurk hat üs fekAnsje raer bidoarn. FRISO. wol, gjin minske op ’e buert hat der witten fan hawn. Wol dat hja earder thus kaem wiene. fansels dat wol. Mar Bouk hie it der op smiten, hja hie wer sa’n allerheislike lést fan ’e galle krige en sadwaende wie hja mar leaver yn har eigen hüs. Sa hie Bouk sein. Mar Sjoerd, dy’t ik in deimanich lyn tafallich trof, hat it my hiel oars forhelle. Neffens syn sizzenhat it der yn Den Haech in hiel drama west mei Bouk en Tine. De beide froulju hiene it oan ’e stok krige en wol sa slim, dat Bouk de oare moarns sein hie: „Wy geane fuort, ik wol hjir gjin üre langer bliuwe.” En sa wiene Sjoerd en ‘t wiif de middeis wer thüs fan de ütfanhuzerij. Hwat him der krekt Ofspile hat? Nou lit Sjoerd it jimme seis mar fortelle. „Op froulju, h. titforkeap. Steane wy foar in greate” winkel, ropt Bouk ynienen „Moatst ris De historyske titstalling Versch^nt éénmaal per week Uitgive V met en zonder chauffeur Fryske offerfear- PLaaTSELIJK meows BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN S.V.W. NIEUWS cn ds Bosnia van de heer dr Siccema een naar en (Geref.) Niet ontvangen. Durk 3 doelpunten benutten door fel met 16 September 1954 Geboren, Gehuwd en Overleden: Geen. Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertentie» van bulten friesland 9 «tl pet m,m; Contracten volgens algemene regeling voor gelijk Molkwcrum (Herv.) Voorin. 9.30 J, Schneider (H.A.) Natn. 1.30 J. Schneider. Dankz. (Doopsgez.) Voorm. 10 Abeanf—*»pri|e‘ LU pat kwaMmi per poet f 2.50 per halfjaar i - V n io Ds, G. Visser te Harlingen heeft het beroep naar de Baptisten Gemeenten Workutn Makkum aangenomen. van: Pa. T. GAASTRA Bï. Boekhandel en Drukkerij, Workum Ook Uw adret voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Al uur H. Doop. >s Av. 7.30 uur Hin'delonpcn ’s av. 7.30 van Utrecht. Gemeente Workum Van 10 tot en WORKUM, 15 Sept. 1954. Op de gehou den Landelijke Kaaskeuring te Nijmegen, uit gaande van de Koninkl. Nederl. Zuivelbond te Den Haag, behaalde de Coöp. Zuivelfabriek ,,De Goede Verwachting” alhier, een eerste prijs met haar inzending kaas, waarvoor een gouden medaille werd verstrekt. Het programma voor a.s. Zaterdag voor de jeugdafd. is zwaarder dan de vorige week. Wijzigingen kunnen echter nog plaats vin den, men lette dus Zaterdagmorgen op de mededelingen in het clubkastje. 1 B moet thuis spelen tegen de kampioenen ’53/’54 Heeg 1B. 'Een zware opgaaf onze jeugd, doch vertrouwen op een spel mogen we toch wel hebben Workum 3 B komt met een nederlaag uit Woudsend terug tegen het veel sterker 1B elftal, .Speel echter wat je kunt jongens, om de nederlaag zo klein mogelijk te houden. Afd. Jeugdvoetbal. De junioren A en B elftallen startten de eer3te competitie.Zaterdag bijzonder goed. Workum 1A behaalde door veel beter spel eens dikke overwinning op Bolswardia 1 A, 71. Onze jongens trokken zich niets aan van de voorbeschouwing in het Bolswar- der Nieuwsblad. Het zou nl. voor Workum op een nederlaag uitlopen. 2 B wou niet voor de grote broers onder doen en won met 80 van Bolswardia 2 B. De 102 overwinning van Workum 1 B op 3 B was te verwachten. Geen schande, hoor jongens. Kou'dum (Herv.) Voorm. 9.30 uur cn nanij 2 uur ds J. Brouwer. menen zij goed te doen hierop ernstige critiek te moeten laten horen.' Terwille van de plaatsruimte volgt hier alleen nog een andere instemmende conclusie, in de „memmetael” gesteld: De Ried fan de Fryske Biweging achtet it nedich yn forban mei de striidfraech oer it plak fan it Sanatorium „Beatrixoord” der 'op te wizen, dat it de foarstanners fan spjalting en forpleatsing fan „Beatrixoord” net slagge is oan to toanen, dat har plan yn it bilang fan de pasjinten needsaeklik of seis mar winsklik wèze soe, dat Appelskea sintrael en gaedlik leit foar alle trije Noardlike provinsjes, dat der dus gjin inkelde reden is dizze troch Frysk initiatyf en Fryske offerfear- dichhejt yn’t libben roppen ynstelling üt Gemeentedag in Staveren, uur aldaar ds J. T. Nielsen; zii het gedeeltelijke hierbij aansluitende aan het tweede rapport van de Commissie Pan’-ins, dat in Augustus van dit jaar ver scheen. '■angezj-Ti e^n eventuele verplaatsing van n ■ke"i’’rich’ing over een afstand van m. ♦-rwille van een medisch-wetenschap- ar-'u'nent de Ver. van Friese Snecia- t en ve'e medici elders in den lande, ie 'i'chu-'iv'r i*aire kringen, hoogst ónbegriipelük en overdreven voorkomt en er oen belangrijke algemeen medisch-apecialis- tlsche problematiek in deze zaak aohuilt, Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Leeuwarden. op de bal te zitten en Workum komt er niet meer aan te pas. Aangezien Nijenhuis ook in deze wedstrijd al enige malen zijn handbal- kunst had vertoond, werd hij zeer terecht ge waarschuwd door zijn medespelers, toch met hoofd en voeten te voetballen. Dit gezegde werkte als een rode lap op een dolle stier, en ,op een gegeven moment weet hij niets beters te doen dan de bal in het beruchte gebied weer met de hand fe bewerken en da toegestane strafschop brengt de stand op 32. Dit doelpunt werkt deprimerend op de hele Workumer ploeg. Het zijn vooral Nijenhuis en de hardwerkende Buma, welke hun vleugel niet meer kunnen houden. Telkens moet Tiemen hun bijspringen om redding te brengen, maar als ook hij eenmaal niet op tijd kan zijn, wordt van een voorzet over links de gelijkmaker voor Delfstra- huizen langs Binke geschoten. Nu schijnt Delfstrahuizen de overwinning voor het grij pen te hebben. De achterhoede weet met forse trappen telkens gevaar te stichten in het strafschopgebied van 'Workum. Het is weer 'Nijenhuis die niet beter weet, dan de bal maar weer met de hand te bewerken. Opnieuw krijgt D. de kans om dit voetbal schandaal af te straffen, doch het strakke schot gaat naast. Vjeugde in de Workumer gelederen. Nu zal men het nog eens pro beren. De W. aanvoerder stuurt Nijenhuis voor alle zekerheid maar naar voren, om verder onheil te voorkomen. De voorhoede werkt als een paard om de schade weer in te halen. Over links, daar moet het van komen. De snelle linksbuiten op zijn nieuwe Hongaren is daar iedereen te vlug af. Als er nog vijf minuten te spelen is, rent Fol- kertsma weer langs het lijntje. Een goede voorzet volgt, en Jonkman weet met .een prachtige kopbal zijn ploeg voor de zo veelste maal aan de leiding te brengen. Allen getten de tanden op elkaar, en als de scheids rechter voor de laatste maal fluit, verlaten elf 1 eeggespeelde jongens met vreugde het stadion van Delfstrahuizen. N°g een goede raad, jongens ga de training trouw bezoe ken, en tracht uithoudingsvermogen te krijgen. De Kooi—Workum 2: 24. in een vlotte maar stevige partij voetbal wist Workum 2 de eerste twee puntjes van de competitie mee naar huis te nemen. Na ruim 15 minuten spelen wist Huite de goal te vinden: 10 voor Workum. De Zondag 19 September 1954 Workum (R.K-) Voorm. 7 30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J.' Beker, ds D. J. Spaling Telefoon Redactie en (Herv.) Voorm. '9.30 uur cn uur cand. J. P. van Santen Fry si an wei to heljen, docht dêrom in birop op al dejingen, dy’t yn dizzen har ynfloed jilde litte kinne, der mei man en macht foar op to kommen, dat Beatrixoord” to Appelskea bliuwt. Heidonschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1-30 uur ds E. J. Beker, H. Doop. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur van Sneek. Ferwou'de (Herv.) Voorm. 9 uur Lootsma van Zurich. De eerste dag van de competitie is voor de S.V.W. dit seizoen goed ingezet. Mochten wij vorig seizoen op de eerste dag niet een wedstrijd winnen, de start was c]Cze niet een wedstrijd winnen, de start was deze keer beter, en van de zes wedstrijden zijn er vijf gewonnen. Alleen het derde senior e'ftal moest in Q.V.C. 2 zijn meerdere erkennen en verloor eervol met 32. Het tweede elftal moest de strijd opnemen tegen een zeer sterk elftal van de v. .v. De Kooi uit Joure. Het was een zeer harde wedstrijd met een spannend verloop waarin uiteindelijk Workum als overwin naar 42 te voorschijn kwam. Deze over winning hebben wij zeker te danken aan onze oud-leden W. de Vries en de gebr. Genee, welke thans in Leeuwarden wonen, die nu hun club enigszins in moeilijkheden zit met spelersmateriaal, zoveel clubliefde toonden en zich weer als lid aanmeldden. Bravo jongens, een voorbeeld voor de an dere leden. Het eerste elftal moest op bezoek Delfstrahuizen naar de club van die naam, heeft daar in een spannende wedstrijd de volle winst mee naar huis genomen. Dit gebeurde tegen aller verwachting in, want met niet minder dan vier invallers is deze strijd gestreden. Het waren onze steunpilaren Fré Boersma, B. Wesselius en B. Tjeerde welke door verschillende omstandigheden niet van de partij waren. Wij moeten echter eer lijk erkennen, dat de reserves dank zij het stugge volhouden tot het bittere einde een groot aandeel in de overwinning hebben ge had. Er is in deze wedstrijd bntzettend hard gewerkt en de nimmer falende T. Boersma dook altijd weer daar op waar gevaar dreigde en wist op deze manier de gevaarlijke aanval len,' steeds weer onschadelijk te maken. Over het verloop van de wedstrijd het volgende. Workum wint de toss en kiest tegen de harde wind. Het blijkt al spoedig dat Delfstra- huizen van plan is deze wedstrijd te winnen, want de druk op Binke’s veste is aanhoudend. Door telkens tactisch op eigen doelman terug te spelen, wordt het maken van doelpunten voorlopig voorkomen. Als na een zeer goede aanval over rechts onze nieuwbakken rechts buiten een goede voorzet geeft naar S. de Vries, maakt deze geen fout en jaagt de eerste goal in de touwen. De scheidsrechter heeft echter buitenspel geconstateerd en an nuleert het doelpunt. Jammer, maar geen vijf minuten later is het de snelle links buiten Folkertsma die in een prachtige ren een hard schot lost en de keeper het nakijken geeft. Binnen vijf minuten is het echter weer gelijk, als onze achterhoede blijft staan voor ver- rneenct buitenspel' en de middenvoor van Delfstrahuizen op gemakkelijke manier Binke weet te passeren. Nog voor rust weet W. door L, Jonkman de stag'd echter weer in ’t voordeel om te zetten door no. 2 in het vijandelijke doel te deponeren. Wel myikt ook S. de Vries nog een doelpunt, doch ook deze goal vindt geen genade bij de scheids rechter. omdat de bal volgens hem buiten de lijnen was geweest. Vol goede moed en met de wind in de rug begint Workum aan de tweede helft. Het blijkt echter dat de wind inhevigheid sterk is afgenomen, wat Delfstrahuizen west te benutten door fel Kooi nam hier geen genoegen mee, in de twintigste minuut was de stand 11. Even voor rust zag Pier Venema een van z’n doorbraken bekroond met een goal: 21. Na de rust kwam De Kooi _geweldig op zetten; uit een wirwar van spelers werd *t 22. Dit werd Willem de Vries te bar. Met lange trappen naar voren werd er nu opgeruimd. Jan Selvius nam, na eerst ge vloerd te zijn, bezit van ’t middenveld. Obe haalde nieuwe zuurstof en Tom gaf een van z’n schroeiers weg: 32. Met nog tien minuten spelen werd achter de zaak af gegrendeld. Pier kreeg de sleutel mee voor de overkant en ’t werd 42 voor Workum. Uitslagen wedstrijden Jun. A en B: Workum 2BBolswardia 2B: 80. De eerste dag der competities is met succes sen begonnen. 2 B behaalde een mooie overwinning op Bolswardia 2 B. Van de 8 doelpunten maakte Dirk Wie- linga 4, Henkie de Wit 3 en Sjoerd Yn- tema 1. Noch inkelde dagen lizze der tnsken it forskinen fan dizze Friso en it offisjele iepenjen fan de historyske ütstalling. Da gen, lêzers, der’t noch tige folie wurk yn forset wurde moat der’t de bütensteander faek sa gjin erch yn hat, mar dy’t üs noch forskate problemen en probleemkes foar- lizze der’t in oplossing foar socht wurde moat. Hoe kin it materiael it beste yndield wurde, hwat moat Al en hwat kin better om de romte of om Syn aerd net ütstald wurde? Hwat is bilangryk yn it ramt fan de ütstalling en hwat fait üt de toap? Sjuch lezers, dat binne inkelde fan dy fraech- stikken der’t it bistjür in oplossing foar fine moat en it sil dat neffens eigen feilber ynsjen dwaen. It is in earste bisykjen en as sadanich sil men it sjen ea bioardielje moatte. ïen ding wolle wy lykwols foarop stelle: sender de stine en meiwurking fan de Warkumers en Ald-Warkumers, nou en yn de pear jier dy’t efter üs lizze, hiene wy dit ündernimmen net oangean kin nen. Wis, wy hiene ek üs toloarstellings op Syn tiid, mar wy mochten dochs ek troch de wurdearring dy’t wy ünderfounen dy oantreasting krije dy’t nedich is om mei üs wurk troch to gean. Dizze ütstalling wol hwat fan it eigen wezen fan Warkum jaen, men fynt hwat fan jin seis der yn werotn, likefolle as jins widze hjir stien bat. as hoenear men jin mei dizze Ïytse Stedsmienskip solidair fielt. Moandei-to-joun om 8 üre sil dizze üt stalling dan offisjeel iepene wurde yn it bywèzen fan de fortsjintwurdigers fan de Stêd, it Pleatselik Bilang en it wceshüs. Wv stelle it op hege priis dat de earste hoarger fan Warkum, boargemader Rirschen him daliks ré forklearre hat dizze taek op him to nimmen. De fiif dagen dy’t der op folgje sil elts yn de geleeenhcit steld wurde de ütstalling to bisjen. Men kin dar. fan 35 üre en de jouns fan 79 üre yn it weeshüs to- Tjuchte. Keuringsdfi ek poch de moarns fan 1012 üre. De tagongspriis fan f D.25 leden en m"iwurkers binne frij fan biteljen sil grif gjin al to great biswier wèze. Workum 1Surhuisterveen 14.15 uur Workum 2Heeg 2: 2.30 uur Afd. Jeugvoetbal: Workum 1BHeeg 1B: 4.15 uur Woudsend 1 B—Workum 3B: 4.15 uur Zie voor vertrektijden de mededelingen in het clubkastje. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma* De Vereniging Van Friesche Specialisten richtte deze week een zeer uitvoerig adres tot de colleges van Gedeputeerde Staten van Groningen, Friesland en Drente, tot Geneesk. Hoofdinspecteur en Inspecteurs van de Volks gezondheid, tot hoofdbestuur en afdelingen van de Vereniging „Beatrixoord” en tot de redacties van de Noordelijke dag- en week bladen. Vier jaar geleden werd de medisch-specia- listische wereld in het Noorden van ons land beroerd door voorstellen van het Hoofd bestuur van de Vereniging „Beatrixoord” om het door deze vereniging geëxploiteer de Sanatorium „Beatrixoord” te Appelscha naar een plaats in de naaste omgeving van Gronineen te verplaatsen, zogenaamd op me- disch-wetenschappelijke gronden. fir is toen zowel uit de boezem der ver eniging alsook uit medische kringen verzet tegen deze plannen gerezen, hetgeen tenge volge heeft gehad dat een z.g. Commissie ,P atrixoord” onder voorzitterschap van de Geneeskundig Hoofdinspecteur der Volksge zondheid, Dr. Banning, werd geïnstalleerd, om in deze zaak van advies te dienen. Deze commissie kwam in 1950 tot de con clusie, dat het om medische redenen niet noodzakelijk was, het Sanatorium te ver- p’aaVen, doch dat nieuwbouw of (en) ver- hciuw in Ap^epcha de voorkeur verdiende. De Veren! ing van Friese Specialisten diende des- tiids bn d’ze commissie een rapport in, het welk voor belangstellenden bij de redactie ter inzage ligt. Thans, vier jaren later, nu geen wezen lijke veranderingen in de behandeling der longtuberculose hebben plaatsgevonden, het medisch perspectief van deze ziekte npg even onzeker is als in 1950, de noodzakelijke voortgang en uitbreiding van het chirurgisch element jn de behandeling in Appelscha vol ledig tot zijn recht is gekomen en alle noodzakelijke ingrepen daar goed kunnen ge. beuren, komt het Hoofdbestuur van het Sana torium opni’uw met plannen tot verplaatsing, (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. ds M. J. van Hamel van Rottevalle (op beroep). (Geref.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. C. Endedijk. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur Mej. ds M. J. van Hamel van Rottevalle (op beroep). uur ds A. uur ds A. Workum 1 ABolswardia 1 A: 71. Ondanks de voorspellingen in de Bolswarder Courant van een nederlaag voor Workum, wisten de jongens daarentegen overtuigend te winnen. Vóór do rust stond Workum 'reeds voor, door een paar mooie doelpunten van Sjoerd Wiersma. Na de rust brak ook Durk Dijkstra enkele malen met succes door. Sjoerd nam 4 en voor zijn rekening. liet gelukte de gasten de eer te redden. Onze keeper liep iets te vlug uit, waardoor dit doelpunt gemakkelijk kon worden geno men. Workum 1BWorkum 3B: 102. flet was te voorzien, dat de 1 B-ers een ge makkelijke prooi aan de 3 B-ers zouden heb ben. Van de 10 doelpunten maakte Gerrit Dei- num 4, Corrie de Wit 3, Dirk Wielinga 2 en Herman Brandenburg 1. De tegenpartij, waarvan enkele jongens echter „füleindig” speelden, zorgde toch voor 2 tegenpunten, beide door Douwe de Jong gescoord,

Friso nl | 1954 | | pagina 1