Florence Nightingale n J te ERFSKIP WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I1EME DE BOER, Autoverhuur 1854 1954 Friese Bijbeldag S.V.W. AGENDA PLaaTSELIJK nieuws BEL 170 Houdt haar lamp brandende! No. 41 Zaterdag 16 October 1954 77ste Jaargang 0 Ay WARKUMS FRISO. patrimonium. Fryske Brief LXVIII. Wy hawwe it forliden wike hawn oer it artikel yn de Ljouwerter krante fan 24 Sept. ’54, hwer 't boppe stie: „De pottenbakkers van zestig jaar geleden spraken van ,,werp“, „renapot" en „bispot". Wy soene it der noch in kear oer hawwe, mar dan nou oer de tael fan de pottebakkers. Lyk as yn elk fak en bidriuw hiene de pottebakkers ek har eigen jVaktermen”, wurden en nammen hwer in bQtensteander faek net folie bigryp oer hie. In bulte fan dy nammen en wurden, brükt men net mear en sille nei koarter of langer tiid alhielendal forgetten wêze. Yn in aide Friso fan 1873 stiet in adfortinsje: „Öp de pottenfabriek van J. de Boer te Workum, wordt voor direct gevraagd een bekwame handelaar. Vast werk". Hoefolle minsken sille der nou noch to finen wêze, dy't witte hwat in „handelaar" wie. Wis men kin der it wurdboek op nei slaen en dan fynt men grif net oars as dat in handelaar in keapman is. Mar sa is ‘t dochs net. In „handler" yn de tael fan de pottebakkers, wie immen dy‘t earen oan ‘e potten sette. Poatsjes ünder komfoaren en gütsje- pannen, ensfh. Hy wie de man dy't it wurk fan de draeijer öfmakke. Yn üs tiid wiene Cobus Nijenhuis en Tjeerd Banning de handlers. Cobus yn it foarste- en Tsjeerd yn it achterste pothüs. Dit oer de „handelaar". Wy wolle hjir noch wize op in oar wurd en wol „werp". Yn it niisneamde stik léze wy: „Bij het berekenen van lonen, beta lingen, vracht en dergelijke speelde de „werp" een belangrijke rol. Wat een werp nu precies was, kon de heer De Boer moeilijk omschrijven. Wel wist hij dat een van de grootste potten twee werp was en er zes kleine potten en zeven testen in een werp gingen. Een oven kon negenhonderd werp bevatten". Nou soene wy klear wêze as wy seine: in werp têsten wie safolle en in werp potten safolle. Mar der giet it üs net om. Hoe komt men oan dat wurd? Kin it faeks ek west hawwe, dat men by aids in stik klaei, hwer’t safolle fan dit of dat üt makke wurde koe, in „werp" neamd hat? Of soe it allinne mar slein hawwe op it „eindproduct". Krekt lyk as in snies aeijen, 20 wie en in fearn bakken 26. Hwat miskien net algemien bikind is, is dat it wurd „werp" eartiids mear algemien brükt waerd. Dos net allinne troch de pottebakkers. Sa wie, (en is miskien noch,) twa skeaf reid, in werp. Mar wy tine dat selde wurd ek noch oars. Yn it „Friesch woorden boek" (Lexicon Frisicum) bewerkt door Waling Dijkstra" (1911)stiet ditto lézen: „Werp, worp, het toewerpen, ter verkorting van regelmatig toetel len, van zilveren muntstukken, bij 4 of 5 in eene rij. Ook de waarde daar van. In werp sechstehealen, een worp van 4 zestehalven, (27 >/z centstukken) bedroeg f 1.10. Later werd ze gerekend op f 1.00 (4 kwartguldens). It jild wurdt by werpen tasjitten. Dou silste wol tsjien werp sechstehealen ha moatte. Hoatse bea my fyftich werp, (f55.—for it jongbist." Der soene moai grif noch in hiele bulte fan dy wurden to finen wêze. Doch wy wolle it hjirby litte. Hwerom wy hjir op wize? Soe der gjin dwaen oan wêze om al dy aide nammen, wurden en siz- wizen üt ‘e pottebakkerswrald fêst to lizzen? It is miskien nou noch net to let. Yn letter tiid sil men der grif tankber foar wêze. En hwa wit is de Fryske Akademy der ek tige wiis mei. Ja, der sil in protte wurk oan fêst sitte, mar it leanet grif de muoite om der mei üt ein to setten. Derom litte wy prebearje op skrift to stellen hwat wy nou noch to witten komme kinne. V^rtdtfjnt emóaal per treek x i n met en zonder chauffeur uur BURGERLIJKE STAND om •ver- de r 1 r dan 1 van 1 t Advert»ntietiriof7 cent per m.tn.' ftdwteritfee van bulten Friesland 9 et. per tn,m. Contracten volgen» algemene regeling 3—2 0—5 2—3 8-1 Uitgave ram Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum t t i Florence Nightingale was één der eersten die overtuigd was, dat hierin verandering moest komen en er zich op voorbereid heeft. Op het landgoed van haar vader bezocht zij de l I t r i. L Het Bijbelgenootschap heeft besloten i LU jw MïMmI por post i 2.39 per halfjaar i— n h o g 11 9. it !- 19 ;r >r Workum 2IJ.V.C. 2 Junioren: Workum IB—Q.V.C. 1B Workum 3BMakkum 1B Oudega W 1BWorkum 2B Vertrek per auto om 3.30 Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! i deling van Ananias krijgt hij vrrede. j nu af aan wordt hij zelf een verkor en hygiëne.” goed heden ten dage kunnen wij heel veel Inzending »an advertentie* ui ter lijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 unr 415 uur 3,00 uur -?s| geneeskunde, chirurgie dan kon dat net zo zijn geschreven. i'.n zo van de tegenwoordige facetten van de ver pleging terugvoeren tot Florence Nightingale. aanval, doch zonder succes. Toen Workum met enkele kansen, die ge vaarlijker waren, toch geen succes kon boe ken (Anne Bouwman liet de lat met een best schot kraken) en nog volgden enkele missers, hadden wij hoop op een gelijk spel, wat o.i. wel verdiend zou zijn geweest. Helaas gelukte het de gasten nog eenmaal door te breken met het voor hen gewenste succes. Eindstand 23. Er is van beide kanten werkelijk gevochten om de overwinning. In de wedstrijd, welke er op volgde (Sen. Workum 2O.N.S. 2) lagen de cijfers juist andersom. Men zag echter in beide wedstrijden het zelfde spelpeil met spanning gedurende de ge hele strijd, alleen met dit verschil dat de junioren pech hebben gehad. 12 October 1954, Hedenavond vergaderde Patrimonium onder leiding van haar voor zitter, de heer IJ. van <J«r Heide. In deze eerste vergadering van dit seizoen heette deze de aanwezige leden hartelijk welkom en sprak de wens uit, dat allen zouden mede werken om goede Patrimonium.avonden te hebben deze winter. Daarna leidde de voorzitter bij ons in het onderwerp: „De roeping van Paulus”. Spr. wees er op hoe ook ten Jijde van de eerste Christen.gemeente in Jeruzalem het bloed der martelaren het zaad der kerk was. Sau- lus van Tarsen was een verwoed vervolger der Christenen, niet alleen in Jeruzalem, maar ook daarbuiten. Op weg naar Damascus verscheen hem de verheerlijkte Christus. Daar werd hem een halt toegeroepen. Als een blinde komt hij in Damascus. Door bemid- Van verkondiger van het Evangelie. Hij wordt de grote apostel der Heidenen. Tenslotte betoogde spr. dat we allen slechts werktuigen in Gods hand zijn. Al onze arbeid moeten we altijd doen alleen tot Gods eer. Na de bespreking op dit referaat werd een feestcommissie benoemd voor de komende jaarvergadering, nl. de heren I. G. de Boer, K, Deinum, D. de Jager en F. Laanstra. Deze vergadering werd met dankgebed ge- aloten door do hoer H. Hilverda. WORKUM. Met grote dankbaarheid deelt het locaal.comité mee, dat de Unie.collectc voor het Christelijk onderwijs f 771.70 op bracht. Nog enkele nagiften worden verwacht. zieken, zorgde voor hun eten, zag toe, dat zij voldoende kleren en beddegoed hadden, maar voelde, dat er meer moest worden ge- ?aan. Het kostte haar echter al veel over redingskracht om te mogen gaan zien wat de Diaconessen in Kaiserswerth of de Liefdezus ters in Parijs bereikten. Toch stond haar na deze bezoeken nog iets anders voor de geest. Zij wilde een opleiding, die alleen op de verpleging zou zijn gericht en die voor iedere ontwikkelde vrouw zou open staan, zonder dat bovendien een religieuse belofte van haar zou worden geëist. Maar, evengoed als zij voelde, dat een meisje in staat moest zijn om na een opleiding met verplegen haar brood te kunnen verdienen, evengoed begreep zij, dat voor dit beroep meer nodig is dan op leiding alleen: dat men er de toewijding en do liefde voor moet hebben. In 1853 stonden haar ouders eindelijk toe, dat zij de leiding op zich nam van een tehuis voor verzorging en verpleging van oude dames. Het jaar daarop echter werd Engeland in de Krimoorlog betrokken en al heel snel drongen de berichten door over de erbarmelijke toestanden, die in de hospitalen heersten en over de zeer hoge sterftecijfers onder de patiënten. Toen bovendien de Minis ter van Oorlog een goede vriend, die haar al dikwijls bij haar pogingen had gesteund zich tot haar wendde, kon niets haar meer weerhouden naar de Krim te vertrekken. Met haar gingen een veertigtal verpleegsters mede, die zij met zorg had uitgekozen. Hieronder waren zowel Liefdezusters en Diaconessen, als verpleegsters, die al bij haar werkten. Dit is het begin geweest van Florence Nightin gale’s werk in het openbaar. Dat wil niet 15 October wordt hier te lande het feit her dacht, dat Florence Nightingale van het Britse Ministerie van Oorlog haar aanstelling kreeg als hoofd van de verpleegsters, die naar de Krim zouden vertrekken. Waarom herdenken wij deze aanstelling van honderd jaar geleden en huldigen wij bijvoor beeld niet om tevens dichter bij huis te blijven Zuster C. M. Koopman, die een Amerikaanse onderscheiding verwierf voor haar werk in een Amerikaans legerhospitaal in Tokio voor de slachtoffers van de strijd in Korea? Om het simpele feit, dat als die éne aanstelling van honderd jaar geleden niet had plaats gehad, het de vraag zou zijn, of er nu wel een Zuster Koopman geweest zou zijn. Het is moeilijk voor de tegenwoordige gene ratie te beseffen dat men honderd jaar ge leden nog geen ruime, lichte, vriendelijke ziekenhuizen kende met een hele staf toege wijde verpleegsters. Het is heel moeilijk zich in te denken, dat iets meer dan een mensen leeftijd geleden aan drank verslaafde vrouwen de zieken moesten bewaken; dat deze vrou wen zich bovendien niet ontzagen het voed sel, dat voor de zieken bestemd was, zelf te verorberen. Van verplegen of zelfs maar van verzorgen kon men in de meeste ge tallen niet eens spreken. Senioren (P.W.P. 1Workum 1 vertrek 2*45 uuf aan vang 4 00 uur ■V „S.V.W.”.NIEUWS. Uitslagen van de op Zaterdag 9 October gespeelde wedstrijden: Workum 2O.N.S. 2 Hielpen 2—Workum 3 Workum 2AO.N.S. 2A Q.V.C, 1BWorkum 3B Workum 2—O.N.S. 2. Begunstigd door mooi voetbalweer speel de Workum hedenmiddag een zeer goede wedstrijd tegen de reserve? van O.N.S. Na een felle en enerverende strijd wist Workum uiteindelijk de volle winst thuis te halen, zodat de oud.eersteklassers met lege handen terug naar de Waterpoort-Stad werden ge stuurd. Dat deze wedstrijd door Workum gewonnen zou worden, leek er eerst niet op, want toen er een half uur gespeeld was, leidde O.N.S. met een 20 voorsprong. Beide doel punten stonden op naam van de midvoor Abma, welke geregeld uitkomt in O.N.S. 1 en ook wel in vertegenwoordigende Bonds- elftallen. Workum liet zich echter door deze achterstand niet ontmoedigen en Tnet élan wierp men zich in de strijd. Succes bleef dan ook niet uit, In de 35ste minuut was het Fré Boersma die goed doorliep op een bal van Tom Genee en met alleen nog de keeper voor zich bracht hij de stand op 21. Vijf minuten later was het weer dezelfde speler die de balans in evenwicht bracht en met een prachtig doelpunt onhoudbaar inschoot: 22, Met deze stand werd er gerust. Na rust was het O.N.S. welke direct weer op volle toeren draaide en de Workumer verdediging moest alle zeilen bijzetten om onheil te voorkomen, wat hun echter ge lukte. Het publiek, dat in grote getale langs het lijntje stond, werd ook warm en het begon zijn ploeg aan te moedigen. Dit deed onze jongens goed en het spel ging zich enigszins verplaatsen. Met nog een 20 mi nuten te spelen moest Slootjes zich laten ver vangen. Het duurde echter haast vijf minuten eer de reserve zijn plaats innam. Dit wachten had wel eens fatale gevolgen kunnen heb ben, want in de periode dat Workum met tien man speelde, rook O.N.S. de over winning, Aanval op aanval golfde op Eabe’s doel. H. de Jong moest tot driemaal redding brengen ten koste van drie corners. De man, die de corners nam, verstond zijn vak uitstekend, want ze kwamen allen gevaarlijk voor de doelmond. Toch wist men met kunst en vliegwerk het heiligdom te verdedigen. De supporters roerden zich alsof het een profwedstrijd was, Er werd zo geschreeuwd Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten NOORD D 61 Telefoon Redactie en It greate feest fan 1907: Warkum 1OOO jier. II 10 July 19o7 Soe de greate dei fan Warkum wurde. Moarns om 9 üre waerden Ander it swiere droanen fan Me klokken op de fjouwer hoeken fan de toer de flaggen del- plante en ien der boppe ut op de koepel. De treinen der ’t ekstra tsjinsten foar ynlejn wiene| brochten wylst massa’s bisikers oan dy ’t ünder in earepoarte troch mei it opskrift: „Welkom bij de ingang onzer oude stad’’ de stêd ynkamen. Ek op it Sud, op ’e hichte fan Rehoboth der ’t foarhinne de suderpoarte stien hat, wie sa’n triomfböge oprjuchte, Oeral forsiering mei flaggen, guir landes, grien en blommen mei der tuskenyn de lampions dy ’t jouns de stêd in sprookjes- eftich oansjen jaen sjlle. De forslachjowerS fan de ünderskate kranten rounom wei binne tige optein en de fotografen fan ü.o. de „Wereldkroniek” en „De Prins’’ knippe it iene plaetsje nei it oare. (Hwa kin üs oan dy „Wereldkroniek” helpe?) Dan bigjint om 10 üre in bjtjnkingstsjijnst yn de greate tsjerke dy ’t ynset mei it sjongen troch in koar fan 70 persoanen fan Psalm 84 en it „Heer die Uw tent in de Hemelen spreidt”. Ds, Siemelink, de greate h[stoarjeskriuwer fan üs stêd, h&ldt dan syn bilangrike rede oer de skiednis fan Warkum, in histoarysk oersjuch, dat men ek nou noch mei nocht lést, mar der ’t wy hjir om de romte net fierder op yngean sille. It koar sjongt noch as intermezzo: „Gelukkig vaderland zoo g’op Gods waarheid bouwt” en bislüt de tsjinst mei „Holland is niet oud geworden” en it Wilhelmus. It sil dan wol in stikhinne 12 üre wurden wêze hwant neffens it program bigjint om dy tiid in konsert fan Crescendo op de Merk as ynlieding op in boattocht der ’t eigentlik it hiele feest foar op tou set is. Hwat wie nl, it gefal? Warkum syn for- biening mei de sé, der ’t de stêd it al ieuwen lang foar in great part fan hawwe moast, dy forbining dan wie altyd yn ge- faer troch it hieltyd weroan forsênjen fan it soal dat de skipfeart tige hindere. De stêd wie net by steat seis it ütdjipjen hielen dal to biteljen en hie dêrom de stipe fan Ryk en JProvinsje nedich. Tonei mear. aan het verzoek van velen uit het Noorden, die niet in Den Haag konden zijn, gehoor te geven en in Leeuwarden een herhaling van deze bijbeldag te geven en wel op Zaterdag 13 Nsv. in de Harmonie, ’s middags 25 uur. Het prachtige spel, dat in Den Haag is •pgevoerd onder de titel „Eén wereld, één Bijbel”, zal ook in Leeuwarden worden ver toond, Zij, die in Den Haag waren, hebben onvergetelijke indrukken bewaard. Meer dan zevenduizend mensen waren daar bijeen, ter wijl H.M. de Koningin de bijeenkomst tot het einde met Haar tegenwoordigheid vereerde. Ondanks de hoge kosten heeft men de toegangsprijs zo laag mogelijk gehouden. De bedoeling van deze Bijbeldag is niet om winst te maken, maar om de betekenis van de Bijbel t» belichten in de verschillende perioden der historie en onder de onderscheidene vol ken der aarde. Kaarten f 1,kunt U bestellen tot 20 Oct, bij W. J. Dijkstra, Zuid, J. Zoethout, Markt *n J. Koornatra, Niauwawag- zeggen, dat zij sindsdien voor de publieke tribune werkte. Niets is minder waar. In de Krim ondervond zij veel tegenwer king, maar zij ging rustig haar gang. Wilde men haar niet op de ziekenzalen toelaten, goed, dan was er vooreerst nog wel ander werk te doen. Er moesten nog lokalen wor den Schoongemaakt om een nieuw gewonden- transport te kunnen opnemen; in de keuken viel nog veel te reorganiseren. En zo werkten zij en haar helpsters waar het maar nodig was. Niettemin heeft zij later gezegd, dat wanneer een verpleegster tijd moet gebruiken om iets schoon te maken, dat eigenlijk niet vuil had moeten zijn, deze tijd wederrechtelijk aan de verpleging van een patient wordt onttrokken. Door met een omweg te reizen onttrok zij zich bij haar thuiskomst aan een grootse ontvangst. Onmiddellijk begon zij een rap port over haar bevindingen samen te stellen. Hieraan zijn vele hervormingen in de militair- geneeskundige diensten te danken. Bovendien kreeg zij een ruime som gelds ter beschikking waaraan alle rangen en standen van het leger tot een bedrag van f 180.000 hadden bijge dragen. Hiermede stichtte zij de eerste zuivere verpleegstersopleiding: de Florence Nightin. gale.school voor verpleegsters, die verbonden werd (en nog is) aan het St. Thomas.zieken- huis te Londen. De invloed van deze school is zeer groot geweest en niet alleen in En geland. Nadat de zusters hier waren opgeleid werden zij op verzoek van vele landen, o.a. Amerika en Australië, uitgezonden om aldaar opleidingen te organiseren. Anderen begon nen met wijkverpleging en allen bleven in contact met Florence Nightingale zelf. Ook hier te lande kan men deze invloed be speuren, Zuster Kruysse, de latere Mevrouw De Bussy, die velen onzer nog hebben gekend als adjunct-directrice van het Wilhelmina- Gasthuis te Amsterdam, ontving haar oplei ding gedeeltelijk in Edinburg aan de op deze wijze gestichte school en werkte later nog in de wijkverpleging in Dublin, die ook voort gekomen is uit deze opleidingen. Vele van Florence Nightingale’s uitspra ken gelden nog heden ten dage en zo is het door haar in 1859 uitgegeven boekje „Notes on Nursing” (aantekeningen over de verpleging) nog dit jaar weer herdrukt en niet alleen als curiositeit. Wanneer men bij voorbeeld leest: „Verplegen is de patient helpen te leven.” „De verpleegstersopleiding is de pleegster leren de patient te helpen om te leven.” „Verplegen is een kunst en een kunst, die een georganiseerde, practische en weten schappelijke opleiding vereist, want de ver pleegster is de geschoolde dienares van d- Gemeente Warkuin Vanaf 7 tot en met 14 October 1954. Geboren: Sible Tjebbe Maria, zv Tjebbe Westendorp en Maria Johanna Catharina Pas. Fokke, zv Eelke Postma en Afke Faber. Gehuwd: Kornelis Anne van der Leij, 29 jaar, te Huizum en Margretha Johanna Wie- gerinek, 29 jaar, te Workum. Cornells Rie- mersrna, 26 jaar, te Workum en Afke Attema, 24 jaar, te Nijhuizum. Overleden: Geen, en gejoeld, dat tnen vanuit de stad kwam om te kijken wat er toch aan de hand was. Daar kwam de reserve het veld opdraVen. Hij werd door de menigte verwelkomd met luid applaus. Er waren toen nog een tien minuten te spelen. Workum wrong zich uit de verdediging en trok zelf ten aanval. Tom Genee vuurde tweemaal keihard op de vijandelijke veste, maar zijn schot was niet zuiver. Toch was het dezelfde Tom die de grondlegger werd voor de winnende goal. Na veel omwegen had hij de bal eindelijk vrij en een keurige trekbal belandde bij onze links buiten, welke geen fout maakte en het win nende doelpunt in de touwen joeg. (Jet pu bliek kwam nu tot kookpunt. Er werd ge schreeuwd van Tijger en Puskas, maar onze jongens hielden het hoofd koel. Enthousiast streden zij de laatste minuten en toen de goed leidende Smid voor de laatste maal zijn „slecht horend” fluitsignaal liet klinken, stond Workum bovenaan op het competitie- ranglijstje. Of zij deze plaats zullen behouden, wij betwijfelen het ten zeerste. Naar onze mening zijn de Zeerobben uit Harlingen de favo rieten in deze klasse. Hielpen 2Workum 3. Ook ons derde elftal deed van zich spre ken, door in Hindeloopen een 50 over winning te behalen op Hielpen 2. Dit is dan de eerste overwinning voor Workum 3, doch er zullen zeker meerdere volgen. Wij hebben een flinke versterking gekregen, doordat er zfch weer een aantal nieuwe leden hebben aangemeld. Hoewel deze nieuwe leden tot de oude garde behoren, kunnen wij hier zeer trots op zijn. Ze vormen de steunpilaren voor onze jongeren. En wij kunnen ook niet anders zeggen dan „do oudjes doen het nog best.” Jun. 2A—O.N.S- 2A. In het eerste kwartier waren de kansen wisselend. Na vijf minuten spelen loste één der gasten een vliegend schot: de paal werd geraakt en... de bal verdween ietwat onver wacht in het netl Overigens onhoudbaar voor de keeper. De Workumer jongens lieten zich niet on betuigd, want even later volgde uit een mooie voorzet van Guus Brauner de gelijk maker, door Durk Dijkstra gescoord; juist op tijd raakte hij het leder aan en doelpuntte. Het was dezelfde speler die in het tweede kwartier met een snelle run voor een voor sprong zorgde. Jammer dat Sipke even later de bal niet klemvast had, zodat de stand nog vóór de rust 22 werd. Na de rust was Sneek eerst meest in de

Friso nl | 1954 | | pagina 1