3 I I WO RKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Verpachten van los land in de Workumerwaard. in GAASTRA'S Boekh. UEME DE BOER, Autoverhuur Controle Bevolkingsregister. -,Een uur voor een toekomst” BEL 170 S.V.W. AGENDA No. 42 77ste Jaargang Zaterdag 23 October 1954 Dit nummer bestaat uit twee bladen officiële mededelingen 4 plaatselijk nieuws en de beste garantie opbrengst gestegen. i U> F- MMtoi HET rj kGESCHENK,'^ IK EEN J/r CO Fryske Brief LXIX. Hl Unwenningens is in minne kwael. In kwael hwer ’t gjin krdden foar w woeksen binne en hwer ’t gjin ien dokter rie foar wit. En leau mar W grif dat it foar de minaken dy‘t der oan sukkelje, in lijen bitsjut. Nou wurdt der wolris sein: Unwennigens is oars neat as ynbylding en men kin jin der maklik tsjin forsette. It kin wier wêze en it sil yn bipaelde gefallen miskien wol helpe of holpen hawwe. Mar net yn alle 'gefallen. Der binne minsken dy’t de moedfearren hingje litte en de krêft net hawwe om der ünder üt to kommen. It hinget op ‘t lést ek in hiele bulte fan de omstandigheden öf en fan de minsken seis. En dan noch it greate forskil tusken jonge en Side minsken. Och, sa lykasbern, as dy ütfanhüs binne, en hja wurde ünwennich, och dan is der al gau dwaen oan. Wy hawwe ek ris sa‘n ütfanhüzerke hawn. De earste dei, neat to rédden. Mar de twade dei, wie ‘t sa mar mis. Net ite wolle, net mei de oare bern boartsje en mar stil yn in hoekje sitten bliuwe. De jouns doe’t hja op béd moaste, wie ‘t skrieme: Ik wol nei hüs ta. Wy sieten der al PEN Ledenvergadering Algemeen Provinciaal Friesch Ziekenfonds „Eén van onze uren voor hün hele toekomst” hwat mei. Mar al hwat wy seine of diene it holp allegearre gjin byt. Der wie gjin salve oan to striken. It bern hie gjin wille mear en wy in bulte lést. Dat mei trije dagen wie de ütfanhuzer wer fuort. Slimmer, folie slimmer is it, by hwanear aide minsken ünwennich wurde. Itsij troch it forstjêrren fan ien fan harren, of dat hja op har aide dei it eigen plak farwol sizze moatte. Wis in bulte rédde it wol, komme wol oer de foroaring hinne, mar dochs allegearre net. Sa lyk as de man, dy't syn hiele libben op ien enitselde plakje wenne hie, mar doe't syn frou forstoar, by syn soan yn in greate stêd kaem to wenjen. It wie sa yn syn work gien. Doe't syn frou wei wie, woe hy in hüs- haldster nimme. Mar der wiene de bern op tsjin. Hja seine: „Hwat sil it bitsjutte dat heit hjir mei in frjemd oer de flier sitte sil. Towyl heit by us in goed thüs kommen hawwe kin. Hjir wennet onuners gjin ien fan de bern mear?" En op ‘t lést hie de Aid man bilies jaenmoatten. It hüs waerd forkoft, der waerd boelguod halden en pake sei it aide sté farwol. De earste tiid hie er it wol aerdich nei't sin. Alles wie nij. Mar doe't er ta rest kaem, bigoun er to prakkesearjen en to mimmerjen. Hy wurde ünwennich. Om ‘t ik noch alris yn it plak kaem hwer hy wenne, haw ik him noch in kearmanich to wurden west. Hy sjoude deis in kearmanich nei ‘t stasejon ta, op hope fan bikinden to sjen. Dat waerd op't lést wol sa slim, dat syn soan it him forbea om der mear hinne to gean. Mar pake woe net harkje en gyng dochs. Doe hawwe hja him yn in ynrjochting opnimme litten, hwer ‘t hy wei kwynt is. In wike manich lyn seach Ik yn ien fan de kranten in deaadfortinsje stean. Sa fan: „zacht en kalm van ons heen gegaan." Ja. ja, pake is wei. Hwa wit hoe ünwennich, hoe'n langstme de aid siel hawn hat nei it aide sté. Of syn bern it ea witten hawwe? Ik soe't net sizze kinne. - FRISO. FRISO i KERKDIENSTEN met en zonder chauffeur vertrek 4.00 uur 1.45 uur BURGERLIJKE STAND I J. 'Bouma 23; II G. de I G. Speerstra 24; II M. Jezus Christus l vjvertwntietarief7 cent per m.m. van buiten Friaslaod 9 et.* per tn,in; Ccatracton volgens algemene regeling 3.30 uur 1.45 uur Benoemd tot kerkeraadslid bij de Doops gezinde Gemeente alhier, de heer J. de Groot. UITSLAG VISWEDSTRIJD. 20 Oct. Op de heden gehouden viswed strijd van de visclub W.S.V.C. is de eerste prijs gewonnen door Br. Hamstra; tweede prijs S. Beinstra, 4—3 7—0 1-3 7-0 1-7 Door enkele nagiften steeg de opbrengst van de Unie.collecte alhier tot f 802,95. Ook Uw adrea voor tfrote en kleinere ritten NOORD D 61 (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. uur Voorm. 10 uur ds R. Hofman Westhill Zondagsschool. uur en ,’s avonds 7.30 Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgiafl Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagmorgens voor 10 uur WORKUM. Door het vertrek van de heer C, G. Mooij naar de Rijkspolitie te Groote- broek is ingaande begin October tot wacht meester bij de Rijkspolitie alhier, benoemd de heer G. H. K. Woltjer, voorheen te Limmen (N.-H.J. |wr port t X5B per halfjaar I—x door Ouderling gemeente van Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter .kennis van belanghebbenden, dat het in hun bedoeling ligt, ingaande 1 Januari 1955, een gedeelte van de noordelijke waard in percelen los land te verpachten. Gegadigden worden verzocht zich schriftelijk aan te melden vóór 1 November a.s. onder opgaaf van de gewenste oppervlakte. Workum, 20 October 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Gemeente Workum Vanaf 15 tot en met 21 October 1954. Geboren: Petra, dv Johannes Dijkstra en Fimkje Roskam. Thea Hennie, dv Sape Elzinga en Annechien Scholten. Jan Pieter, zv Steffen van der Pal en Anna Blom. Gehuwd en overleden: Geen. I VarMkfjnt ÏMmial per wMk w Uitgave run Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum „EXCELSIOR” MOET HAAR NAAM EER AAN DOEN. 19 October 1954. Vanavond hield de Chr. Gymnastiekvereniging „Excelsior” haar jaarlijkse onderlinge wedstrijd, waaraan de meeste leden deelnamen. Er bleek flink geoefend te zijn op de rcpetitie.avonden, al konden hier en daar „S.V.W.”.NIEUWS. Uitslagen van de Zaterdag j.l. gespeelde wedstrijden: D W P. 1Workum 1 Workum 2—IJ.V.C. 2 Workum 1BQ.V.C. 1B Oudega 1BWorkum 2B Workum 3BMakkum 1B Afd. Gymnastiek. Het was voor turn.minnend Nederland een hele teleurstelling toen bekend werd, dat het tournée, dat do Oostenrijkse keurturners uur ds Moll van door ons land zouden maken, niet doorging. O.a. Bolsward zou worden bezocht op 18 October, waar de plaatselijke gymnastiek vereniging Lycurgus-Wilhelmina als gastvrouw zou optreden. Bovengenoemde vereniging be sloot de medewerking in te roepen van de verschillende zusterverenigingen uit de omge ving, teneinde deze avond toch te laten doorgaan. Een damesploeg van S.V. „Wor kum”, T.G.P. van Sneek, Sparta, Arum, V. en O., Witmarsum, zegden hun medewer king toe en zo kon Bolsward toch nog op een geslaagde gymnastenavond terugzien, Zoals elders in dit blad wordt aangekondigd xtl een ledenvergadering worden gehouden voor onze verzekerden in de gemeenten H.O.N., Hindeloopen en Staveren, o.m. ter verkiezing van vertegenwoordigers der verzekerden en hun plaatsvervangers. Het bestuur van ons ziekenfonds bestaat voor de helft uit verzekerden die worden gekozen uit de vertegenwoordigers der ver zekerden. Deze op hun beurt worden weer gekozen uit en door de verzekerden. Iedere verzekerde kan derhalve zijn invloed uoen gelden in de besturing van ons zieken fonds, door deze vergadering te bezoeken en zijn stem uit te brengen. Ingevolge het Huishoudelijk Reglement van ons ziekenfonds worden de vertegenwoordigers der verzekerden gekozen uit en door de kies gerechtigde verzekerden. Dit zijn alle man nelijke en vrouwelijke verzekerden boven de 21 jaar die gedurende 1 jaar onafgebroken verzekerd zijn geweest. Maar niet alleen hierom is de belangstelling van onze verzekerden gewenst. Het ziekenfondswezen staat allerwege in het brandpunt van de belangstelling. De uitgaven nemen steeds toe door prijsstijgingen, door uitbreiding van de medische wetenschap en door allerlei andere factoren. Ook daarom is het van belang voor onze verzekerden om tet vergadering te verschijnen, om voorgelicht te worden over allerlei brandende ziekenfonds kwesties. Met klem roepen wij onze verzekerden op hun belangstelling te tonen door deze leden vergadering ie bezoeken. Het bestuur van het Alg. Prov. Friesch Ziekenfonds. de prestaties hoger zijn geweest, heel wat hoger zelfs. Bij de jeugdgroepen gaven verschillende ouders blijk van belangstelling door hun aan wezigheid, De heren.afdeling heeft dit jaar geen onder linge wedstrijd gehouden. Dat verwachten we een volgend jaar anders, heren[ Laat de naarn „Excelsior” geen klank alleen zijn, maar denk aan de betekenis ervan: Steeds hoger. De uitslag was als volgt: Dames 3e graad: 8 geslaagden; dames 2e graad: 9 geslaagden; gr. jongens: 16 ge. slaagden; meisjes I: 14 geslaagden; meisjes Telefoon Redactie en een enorme watersnood te boven kwam, merkt het niet, wanneer het een uur voor een ander werkt in plaats van voor zichzelf. En toch levert dat uur millioenen guldens op. De tegenstelling is schril: één kort uur, waarvan wij er zo vele hebben een lange toekomst, dfe de vluchtelingen niet hebben. Zij zijn mensen als wij. Ze hebben dezelfde eigenschappen, dezelfde liefhebberijen, dezelfde verdrietigheden. Maar ook dezelfde rechten. De rechten die verbonden zijn aan het mens zijn,. Het recht op werk, het recht op liefde, op vrijheid, op eten. Het recht op een toe komst. Wij Nederlanders hebben een toekomst. Het gaat ons land goed. Daarom is het onze menselijke plicht de vluchtelingen tot ons op te trekken. Juridische argumenten over verantwoordelijkheden en taken kunnen we thuis laten. We hoeven alleen maar ons hart mee te nemen naar fabriek, kantoor, labora torium, school en winkel als we het uur voor die anderen gaan werken. Want harten verstaan elkaar. En in Griekenland en Oosten rijk kloppen er nu honderdduizenden met een glimp van nieuwe hoop. Het antwoord moet duidelijk zijn: Aangezien eenmaal per jaar dient te worden nagegaan of alle daarvoor in aanmerking komende personen terecht in het bevolkings register zijn opgenomen, zal dit jaar wederom een huis.aan-huis contröle worden ingesteld. In de eerstvolgende weken zult U derhalve een ambtenaar kunnen verwachten, die enige inlichtingen zal vragen omtrent de samen stelling van gezin of samenwoning. Workum, 22 October 1954. Burgemeester en Wethouders van Workum, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Senioren Workum 1Q.V.C. 1 Balk 2Workum 3 Junioren: Workum 2BBolswardia 2B Balk 1AWorkum 1A Vertrek per bus Woudsend IBWorkum IB Vertrek per bus Hielpen IBWorkum 3B Vertrek per fiets 3.00 uur van de markt Het motto, dat het Comité Vluchtelingen hulp 1954 heeft gekozen voor zijn actie ten bate van de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland, is de laatste Jagen alom bekend geworden, „Een uur voor een toekomst” men heeft het kunnen lezen in kranten en vakbladen, men heeft het kunnen horen door de radio. Eén uur van ons inkomen kan vluchtelingen een nieuwe toekomst geven. Is het eigenlijk geen beklemmende gedachte? De tegenstelling is zo schril: een uur en een hele toekomst van jaren. In ons jachtende Westeuropese leven duurt een uur niet lang. Amper heeft de klok drie uur geslagen, of het is al weer vier uur. En hoe vaak gebeurt het niet, dat we ver rast opkijken naar de klok en zeggen: „Hè, is het al weer zo laat?” Een uur plezier is kort. Een uur werken ook. Het bedrag dat we met een uur werken verdienen is dan ook, absoluut gezien, niet groot. Maar we wer ken achtenveertig uren per week en achten veertig maal een uurloon is in ons land wèl een behoorlijk bedrag. In een vluchtelingenkamp in Oostenrijk of Griekenland duurt een uur wel lang. Een uur is daar: zestig minuten vol smartelijke herinneringen, vol leed, vol ontbering, maar zonder werk, zonder hoop, zonder voedsel vaak. En iedere dag telt daar vierentwintig maal zestig van zulke minuten. Elk uur is de voorganger van het volgende, dat even leeg en doelloos zal zijn. Elke tik van de klok leidt honderdduizenden vluchtelingen nader naar een toekomst die geen toekomst is. Want er is geen perspectief voor mensen die geen huis hebben, geen werk, geen in komen, geen kleding, geen familie soms. Die aTfeen maar gebrek hebben aan zelfs de meest elementaire levensbehoeften. Voor deze men sen is een uur alleen maar: zestig minuten verder op de weg, die eens zal leiden naar het einde van alles. Een uur voor een toekomst. Geld. Het moet mogelijk zijn, de vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland weer een toe komst te geven. Het moet mogelijk zijn, een uur voor hen weer dezelfde inhoud te geven als het heeft voor ons. En die mogelijkheid moet worden aangegrepen. J)e vluchtelingen moeten weer een huis krijgen, waarin zij elkaar ongestoord kunnen liefhebben, waarin zij in intieme kring gelukkig kunnen zijn. Zij moeten weer werk krijgen, waardoor hun leven zin krijgt en waardoor zij zelf kunnen zorgen voor eten, kleding, ontspanning, ont wikkeling. Zij moeten weer de kans krijgen zichzelf te zijn, zich een toekomst te scheppen. Dat kan allemaal als wij één uur inkomen afstaan: dat kleine bedrag, dat wij ver dienen in die zestig minuten, die zo snel voorbijgaan. Een volk, dat zich zo snel van de oorlog herstelde als het Nederlandse, een volk dat |n een goed jaar de gevolgen van J. Beker Nam. 1 3o Voorber. H.A. Ferwsude (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Fokkema van Exmorra. Gaast (Herv.) Voorm. 9 Wons. Hindelsopen de Wolf Gezinsdienst. ’s Avonds 7.30 ds H. de Wolf. (Geref.) Niet ontvangen. (Doopsgez.) Niet ontvangen. Koudunt (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds J. Brouwer H.A. Nam. Nam. 2 uur ds J. Brouwer H.A. ’s Av. 7 3Q uur ds J. Brouwer Gezinsdienst. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds R. Hofman. Mslkwcitum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds A. J. Schneider Voorber. H.A. Nam. 2 uur ds A, J. Schneider Gezinsdienst. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 1.30 uur ds mr Q. Rovers, Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds B. J. Riemersma Voorber. H.A. Nam. 245 uur ds B. J. Riemersma H. Doop. 1.45 uur Zondag 24 October 1954. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis. Av. 7.30 uur Lof (Herv) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling Voorber. H.A. ’s Avonds 7.30 uur ds E. J. Beker, (Doopsgez.) 11.30 uur (Geref.) Voorm. 9.30 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.30 uur Zondagsschool. Heidenschip (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. uur ds D. J. Spaling Gr. jongens: I T. de Zwart 24; II J. Speerstra 231/2< Meisjes I: I Jager 22ï/2. Meisjes II: Lubberts 23I/2. INTREDE Ds. H. VISSER. 17 Oct, Na des morgens bevestigd te zijn door Ds, B. Fabrie uit Enschede, deed Ds, Visser hedenmiddag zijn intrede bij de Baptisten gemeente van Workum en Makkum. Spr. had als tekst voor de samenkomst 1 Cor, 1 vers 21b met als hoofdthema: „De dwaasheid der prediking”. Ds, Visser stond eerst stil bij Paulus in de eerste helft van z’n leven nl. zijn grote actie tegen de ge meente van Jezus Christus. Dan de grote ommekeer in z’n leven en zijn vreemde uit spraken, die hij durft te doen, ook in deze tekst, Gods dwaasheid is wijzer dan de mensen. De Goddelijke ironie, waar de bijbel zo vol van is, God maakt de wijsheid dezer wereld beschaamd door de eenvoudige prediking van Jezus Christus en Die gekruisigd. Dit is sprekers enige begeerte, om dat ook te mogen doen in zijn nieuwe gemeenten. Nog wijst hij op de dwaasheid van deze wereld met z’n atoomwapenen, een vinding waar ze zelf de grenzen niet van weet te stellen. Gelukkig te weten, dat God alles bestuurt en Hij door de dwaasheid der prediking het mensdom wil behouden. Hierna sprak hij nog een kort persoonlijk woord, waarin hij liet uitkomen Gods won- dere weg in zijn leven. Van 1928’33 had Ds. Visser de gemeente van Hoorn en Wor kum gediend en zei toen nooit twee gemeenten meer te zullen dienen en nu heeft God het zo geleid dat hij toch .weer tot deze ge meente moest komen. Hierna werd een begroetingswoord gespro ken door Ouderling W. Dijkstra, namens de gemeente van Workum en G. Reinsma, namens de Makkum. De heer Modderman sprak namens de Unie van Bapt, gem, in Nederland, terwijl De. Hofman, Doopgeiind predikant, sprak namens II: 12 geslaagden. Hoogst aantal punten: Dames 3e graad: I J. Romkema 36V?; II K. Pruiksma 351/2- Dames 2e graad: I P. Haagsma 37; II S. Bokma 361/2. de plaatselijke kerken alhier en Ds. Suurmond namens de plaatselijko kerken van Makkum. Als laatste spreker voerde Burgemeester Russchen het woord als hoofd der burgerlijke gemeente. Ds, Visser dankte allen voor de hartelijke woorden tot hem gericht. Tot slot werd nog gezongen Gez. 226. Omdat er uiteraard voor deze intrede een grote belangstelling verwacht mocht worden, werd deze dienst in de Geref. kerk gehouden, welke flink bezet was. B. V. PL. VR., OFD. WOBKUM. De foarsitster koe oan 32 dames it wolkom taroppe, tagelyk mei de sprekker foar dizze joun, Ds. Bender üt Marssum. Yn it sjongen fan it bigjinliet woene wy ris hwat fariaesje bringe en hiene derotn nije bledsjes oanskaft, wer in tal lieten yn- steane. Wy bigounen dizze joun mei '„It Heitelan”. Nei de notulen folgen noch inkelde saekelike dingen. Mefr. van Dam woe wol as öffurdige nei de Algem. gearkomste yn it Fean op 20 Oktober. Dan kamen noch efkes de forskillende kur- sussen oan bar en it bliek, dat der hiel hwat animo bjstie foar in kursus oer „het leren luisteren naar muziek”. De skriuwster sil har hjirfoar yn forbining stelle mei de hear Schrik üt Snits. Dan kaem Ds. Jender oan it wurd, dy foar üs bisprekke soe it boek „Tranen over Johan nesburg”. Foardat de sprekker oan syn eigen- like hnd-'rwirp bigoun, biskreau hy earst de wantastannen dy ’t der ünder de swarte bi- folking fan Süd.Afrika, hwer dit boek spilet, hearskje. En yn dit boek komt düdlik nei foaren hoe of de negers troch de blanken brükt en dan fuort trape wurde. De swarte dominé Commello stiet hjir as in prachtige figuer tuskenyn. De foarsitster tanke Ds. Bender hertlik foar de goede joun, dy ’t hy üs bisoarge hie, en slüte nei de rounfrage dizze by- ienkomst.

Friso nl | 1954 | | pagina 1