Sinterklaas in proza en poëzie Friese droge worst I J I WORKUMER KRANT 10. K. V. P. IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Gereserveerd optimistisch Winkelsluiting 4 BLOM’s SLAGERIJ BEL 170 S.V.W. AGENDA - 5100 No. 47 Zaterdag 27 November 1954 77ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen j. j. J DE VAN OUDS BEKENDE IN RUIME VOORRAAD Mr. G. J. van Heuven Goedhart: vergadering „de jongerein’’ GIRONUMMER Verschijnt eenmaal per week 7 i— I KERKDIENSTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD D 61 uur 2.45 uur 3,00 uur T uur en nam. uur neen. PLaaTSeLIJK nieuws Advertentietarief: 7 cent pet m.m. AdtartanÜM van buiten Frinlawd 9 etl pet tn.m; Contracten volgens algemene regeling Wethouders voornoetnd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT De Hoge Commissaris der Verenigde Natjes vogr de Vlychteqtiggn, Mr, G, J. van Heuven Aböoi»n®nW,^: 1 M5 kwartel per post f 2.50 per halfjaar „ja” voor- Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Inzending van advertenties oiterlqk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Deze week slaagde te Wolvega voor het praktijkdiploma Typen, onze vroegere stad genote mej. A. Kobijns. 12: ganse hart” werd predikatie ontwikkeld, waarin tegenover Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige epgaafl en er zestal nieuwe leden worden in- Junjoren: Workum 1BMakkum 1B Bolswardia 1BWorkum 2B van zijn paard, enz. WORKUM. Op z’n verzoek is aan de heer H. Gielstra eervol ontslag verleend als post- besteller met ingang van 1 Januari 1955, na een diensttijd van bijna 42 jaar. Hij kwam in 1903 eerst bij zijn vader in het kruideniersvak, doch is een paar jaar later in dienst van de timmerman C. Gielstra getreden. Na het volbrengen van zijn mili taire dienst kwam hij op 16 Januari 1913 als besteller bij de P.T.T. te Workum en bleef hier tot zijn ontslag, nadat hij in 1948 bevorderd was tot besteller le klas. Heeft verschillende malen als hulp.conductcur der P.T.T. dienst gedaan op de lijn Leeuwarden StaverenEnkhuizen, kels vanaf 29 November tot ber a.s, des avonds tot 9 uur zijn. Workum, 23 November 1954. uur ds T. Ai Burgemeester én Wethouders van WORKUM vestigen de aandacht van belanghebbenden op het bepaalde bij artikel 3 der Winkel sluitingswet, krachtens welke bepaling de win kels vanaf 29 November tot en met 4 Decem- geopend mogen Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Bockhandel en Drukkerij, Workum Geslaagd voor het examen van het leer'.ingenstolsel Vakopleiding Schildersbedrijf, onto stadgenoot do heer L> Gerritsma. Vrijdagavond hield „De Jongerein” afd. Workum haar tweede vergadering van dit seizoen, Na de opening en notulen werden de inge komen stukken behandeld. Er werden twee afgevaardigden benoemd om de Algemene Ledenvergadering te Leeuwarden op Vrijdag 3 December te bezoeken. Tevens zal een lid de Kaderdagen in Oranje, woud bijwonen. Hierna was het woord aan de heer Heeringa, dierenarts te Workum, die sprak over Abortns Bang en de bestrijding daarvan. Spr. begon met te vertellen dat de ver wekker van deze ziekte een bacterie is, die in grote massa’s voorkomen in de uier van de besmette koeien. .Vandaar dan ook dat de opsporing van de besmette dieren geschiedt met een reactie op de melk. Besmetting kan heel gemakkelijk geschieden n.l. vooral door de bek en de huid. Met aankopen van vee moet men dan ook zeer voorzichtig zijn. Dit onderwerp dat thans zeer actueel is, jiu de bestrijding met kracht ter hand moet worden genomen werd op onderhoudende wijze duidelijk gemaakt waarbij dikwijls de ko mische noot niet ontbrak. De vergadering was goed bezocht konden een geschreven. „S.V.W.”-NIEUWS. Workum 1Delfstrahuizen 1. In een vlotte wedstrijd is het Workum gelukt ook de returnwedstrijd tegen Delfstra huizen te winnen. Evenals in de vorige wed strijd, welke de eerste van de competitie was en die werd gewonnen met 43, is deze overwinning voor een groot deel te danken aan het sublieme spel van de linksbuiten Folkertsma. Was hij in de eerste wedstrijd in Delfstrahuizen pas in de tweede helft op volle toeren, Zaterdag was dit net andersom, nu had hij in de eerste helft zijn meeste kruit verschoten. Tot twee maal toe probeert hij in ’t begin van ue wedstrijd met harde schoten het D.-doel onder vuur te nemen, doch zijn schoten gaan over doel. De derde keer is het echter raak en de stand is 10. Delfstrahuizen put uit dit doelpunt ook moed en na drie minuten weet de midvoor de partijen weer op gelijke voet te brengen: 11, De aanvallen van Workum blijven echter aanhouden en als Folkertsma in een snelle ren de bal op de vleugel vrij krijgt plaatst hij deze prachtig voor doel, net op ’t hoofd van de steeds doorlopende Huis man en met ’n prachtige kopbal brengt deze de stand weer in ’t voordeel van W. 21. Het derde doelpunt komt weer van do voet van Folkertsma. Met een fraai schot plaatst hij de derde treffer in het vijandelijke doel: 31. Ook het vierde doelpunt, dat door T. Boersma wordt gemaakt, wordt geboren uit een voorzet van Folkertsma: 41. Nog vaor de rust weet de linksbuiten nog eenmaal Binke te passeren en met 42 in ’t voordeel van W. komt de rust. Na rust zijn het de Workumers die meer en meer in ’t defensief worden gedrukt. Toch zijn de aanvallen van Workum niet geheel van gevaar ontbloot. Als Huisman een voorzet geeft naar B. Faber, schiet deze op *t doel en hoewel de bal zeker houdbaar was, valt de keeper net iets te laat en duikt over de bal heen: 52. Doorlopend duurt de druk op Binke’s veste. Een hoge bal wordt verkeerd door Binke beoordeeld. In plaats van de bal weg te stompen zal hij vangen, maar grijpt mis. Uit de scrimage dje hieruit volgt, komt het derde doelpunt voor D. 53, Met deze stand komt ook het einde van deze wedstrijd. Een paar mi nuten voor tijd moet de scheidsrechter af fluiten wegens de ingevallen duisternis. Senioren: Workum 2De Kooi Z. M. Bakhuizen Z. M.Workum 3 Vertrek 2.00 uur en nam. INTREEDIENST DOOPSGEZINDE KERK. 21 Nov. Hedenmiddag deed mej. da. M. J. van Hamel, gekomen van Rottevalle, haar intrede bij de Doopsgezinde Gemeente alhier. Het kerkgebouw was vrijwel geheel be zet; ook vanuit de vorige gemeente waren veel belangstellenden. Terwijl het kerkkoor zong, kwam de nieuwe predikante binnen. Dit zingen gaf evenals do verdere medewerking van het koor een gro tere plechtigheid aan deze dienst dan het uitsluitend gemeenschappelijk zingen. Naar aanleiding van Joel 2, vers „Bekeert u tot Mij met uw een de aanvechtbaarheid van het geloof met na druk werd gewezen op de grote kracht en steun die er uit de Bijbel geput kan worden en op de rijke verscheidenheid in ons gods dienstig leven, die ons oproept elkaar tot steun te zijn, voor elkaar waardering te hebben. Na de prediking richtte de voorzitter van de kerkeraad, de heer R. Hoekema, zich met een woord van welkom tot de nieuwe predi kante en beval zowel de verschillende ver enigingen als de Westhill Zondagsschool in een toegenegen belangstelling aan. Tot slot hoopte spr, dat da. van Hamel hier in dé toekomst met vreugde en tot zegen 'werk zaam zal mogen zijn. Namens de Algemene, en de Friese Doops gezinde Sociëteit sprak Mr. K. Bijlsma van Franeker, die behalve met het trekken van een karakteristieke parallel tevens de plaats Goedhart, is met „gereserveerd optimisme” teruggekeerd uit New York, waar hij de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties heeft bijgewoond. Vorige week heeft hij bp een persconferentie in Amsterdam uiteengezet, waarom zijn optimisme gereserveerd is. „Weliswaar heeft de Algemene Vergadering mijn vijfjarenplan voor oplossing van het vluchte'ingenprobleem goedgekeurd, en welis waar is zij het er mee eens dat dit plan twaalf millioen dollar moet kosten, maar dat betekant nog helemaal niet, dat ik dat geld nu ook automat;,ch krijg. Ik ben zeker niet teruggekeerd met een cheque van twaalf milljoen dollar in mijn zak. Ik heb nog geen cent, en ik zal moeten afwachten of ik ooit één dollar zal zien”, zei de Hoge Com missaris, De goedkeuring van het plan hield namelijk in, dat dit plan naar een bepaalde commissie werd verwezen, en dat deze commissie nu moet gaan proberen het geld bij elkaar te krijgen. Zij zal alle landen vragen of en zo ja hoeveel zij in het fonds voor de vluchte lingen willen bijdragen, De commissie heeft dat werk ook onderhanden voor enkele andere hulpfondsen, en de Hoge Commissaris noemde ie resultaten ervan tot Ou toe „matig”. pantofeltjes voor moeder; een lippenstift en poeder; tante Miep een boek met platen; Jantje een doosje met soldaten; Kees een vliegtuig dubbeldeks, zelf heb je op ’t lest een rijmcomplex-.è Nu ja, zóver behoeft het niet te komen. Het moet niet zo worden, dat U op de duur geen twee woorden meer kunt zeggen, of het rijmt. Maar je hebt van die mensen, die het rijmen als het ware in het bloed zit. Aangeboren zo gezegd. Verleden jaar was ik in een grote winkel, en als je da^r voor e«n bepaald bedrag besteedde aan Sintgrkïaasc|deautjes, dan kreeg je er gratis rijmen bij. Ergens in die zaak zat een jongedame en boven haar hoofd een bord: „Jpffrouw Fientje dicht voor U”. Die juf frouw Fientje »at dan ook naarstig te rij men, Aan de lopende band, zullen we maar Het is dus nog helemaal niet zeker, dat de twaalf millioen er komen. Als alle landen het voorbeeld van Engeland volgen en zeggen: we hebben dat plan wel goedge keurd, maar voor de uitvoering ervan geven we niets, dan komt er van dat plan niets terecht. Toch is de Hoge Commissaris niet meer zo pessimistisch als drie maanden geleden. „Tot nu toe vroeg ik de regeringen geld op eigen houtje, de Verenigde Naties deden er njets agn. Maar nu kan ik hun geld gaan vragen voor een plan, dat zij zelf hebben he'pen goedkeu"*'’. Ik spreek dus nu met meer recht en met meer gezag. Begin volgend jaar ga ik een wereldreis maken om te proberen geld los te krijgen.” Overigens zouden twaalf millioen dollar lang niet genoeg zijn voor de oplossing van het vluchtelingenprobleem. Maar Mr. van Heuven Goedhart durfde niet meer dan dat bedrag te vragen, omdat hij bang was anders helemaal njets te krijgen, Daarom is hij ook zo ujtermate verheugd pver het verloop van de actje voor de vluchtelingen, die nu in Nederland aan de gang is. Want van der lijke 'acties zal ten slotte afhangen, of het probleem werkelijk helemaal wordt opgelost. „De actie is een signaal, en ik zal al het mogelijke doen om dat signaal over de hele wereld uit te toeteren”, zo verklaarde de Hoge Commissaris tegenover de pers. „Als ander» volkeren het Nederlandse voorbeeld volgeu, zullen ook de regeringen wellicht eer der bereid zijn steun te verlenen. Want rege. ringen trekken heus wel geld uit als ze weten daardoor te handelen volgens de wensen van hun volkeren”. Er mag in Nederland misschien enig opti misme hebben geheerst over het resultaat van Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Aan de Praktijk-School voor Landbouw mechanisatie slaagde voor het diploma Trac toren onze stadgenoot de heer H. Bekkema, Vorige week slaagde te Utrecht voor het Vakdiploma detailhandel in meubels, onze stadgenoot de heer F. J. Robijns. zingt de jeugd gaarne In deze dagen zit iedereen gebogen over een stuk papier, kluivend aan de achterkant van een potlood en pijnigt men zijn hersens af om geschikte rijmwoorden te vinden. Nu is het erg eenvoudig om wat te vinden op speculaas of marsepein, maar vind nu eens een geschikt rijmwoord op borstplaat. Nee, dat moet je helemaal omwerken. Voor al die pakjes en geschenken geschikte rijmen te bedenken: voor Pa een doos goede sigaren en ’n kam voor z’n acht grijze haren; warme j voor Zus voor voor voor Als er een beurs zou bestaan voor het dichten, rijmen, verzen maken, dan kunt U ervan op aan, dat de aandelen in de loop van November met sprongen zouden gaan stijgen, om rond de 5e December via een hausse een ongekend hoogtepunt te bereiken. Doch daarna zouden deze aandelen weer als een baksteen zakken. Dat rijmen en dichten schijnt ons Neder landers in het bloed te zitten. Heeft ons voor geslacht geen beroemde dichters voortgebracht? Ik denk aan Vondel, Jacob Cats, De Cenestot, en in het eenvoudiger genre aan de School meester, U weet wel, de schepper van: Een leeuw is eigenlijk iemand, die bang is voor niemand; met zijn staart slaat hij een ruiter In dit genre zouden we over Sinterklaas als volgt kunnen rijmen: Sinterklaas is een phenomeen, die gek is op iedereen. En voor hem en Zwarte Piet een lied. Het wordt de jongeren wel eens verweten, dat zij alleen maar oog hebben voor spart, spel en amusement, en dat zij weinig interesse tonen voor de problemen van onze tijd, vooral op politiek gebied, Is dit in Workum ook het geval? Ik zou deze vraag niet gaarne met een willen beantwoorden. Men moet altijd zichtig zijn in zijn beweringen, en een Vroeg tijdig’ oordeel heeft menigeen berouwd. Een „neen” op deze vraag zal door velen met een blijde glimlach worden geaccepteerd, zij zouden de krant weer opzij leggen en... alles vergeten. Daarom zeg ik noch ja, noch De tijd zal dit nog uitmaken. Do J. O.K.V.P. heeft op 20 en 21 Nov. een 'wdekend georganiseerd, waaraan niet alleen Workumers, maar ook jongelui uit Sneek, Bolsward, Qe Joure, Wólyega, en weet ik vanwaar npg meer, deelnamen. De opkfims| was bijzonder goed. Wftt wgs het doel vgn dit weekend? Wilde men ons alleen maar een klein beetje van de politiek laten proeven en ons dan maar weer naar huis sturen- Of wilde men meer? Ja, men wilde inderdaad meer. De voor zitter zelf heeft ’t immers duidelijk gezegd: „Dit weekend is volkomen mislukt, wanneer we nu zonder meer uit elkaar zouden gaan, ytant wij hebfcen deze bijeenkomst juist daarom in Workum gehouden, omdat wij de politieke interesse van de Workumers willen stimuleren, zodat men ook bier zal komen tot de oprichting van een J.O.K.V-p.'’ Een poging tot ’t oprichten van een J O. K. V P. zal men de volgende maand doen Zal deze poging lukken? Wanneer deze pogjng is gelukt °I mislukt zul’en wij een «ntwoord kunnen geven op de vraag die we ons in het begin gesteld hebben Overigens m-gen we het beste hopen want dat er interesse bestaat is duidelijk in dit weekend gebleken. Burgemeester en van de A.D.S. en F.D.S. en trouwens ook van predikant en gemeente in de Doopsgezinde Broederschap op zo’n tactvolle wijze beschreef, dat z’n wens om niet misverstaan te worden zeker op hetzelfde moment kon worden in gelost. Hierna verwelkomde de heer Jorritsma van Bolsward, namens do ring de nieuwe predi kante, terwijl bij ontstentenis van de plaat selijke predikanten de heer L. de Haan namens hun enkele woorden sprak, daarbij herinnerend aan het interkerkelijke contact, speciaal tussen de onderscheidene k«rkeraden, en vertrouwend dat do nieuwe predikante zal meewerken om dit contact te doen groeien. Namens de burgerlijke gemeente sprak Bur gemeester Russchen, die met de beide wet houders deze dienst bijwoonde. Hierna werden alle sprekers door de predi kant hartelijk bedankt voor hun sympathieke woorden en speciaal de burgemeester werd voor z’n aanwezigheid dank gezegd en het kerkkoor voor de toegezongen liederen, ter wijl 'de belangstellenden uit Rottevalle even zeer overtuigd konden wezen van spr.’s waardering. ’t Was een goede middag voor de Doops gezinde Gemeente te Workum, die drie weken na de afscheidspreek van Ds. R. Hofman, thans te Heerenveen, zowaar haar pastorie weer bewoond ziet. Na afloop van de dienst was er gelegenheid om met de nieuwe predikante kennis te tnakeu. A.s. Zondagmorgen 10 uur wordt te Koudum de intreedienst gehouden, 's Avonds half acht is er kerk te Workum, dus andere aanvangsuren dan aanvankelijk bekend ge maakt werden. Zendag 28 November 1954. Wcrkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9,30 uur ds E. J. Beker, ’s Avonds 7,30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur mej. da M. 'J. van Hamel. 11.30 uur Westhill-Zondagsschool, (Gerof.) Voorm. 9 uur en nam. 2 i ds H, C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9,30 uur ds G. Visser. 11.30 uur Zondagsschool oudste klas. Nam, 2 uur Zondagsschool jongste klas. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. #am. 1.30 uur ds E. J. Beker Ferwoude (Herv,) Voorm. 9 uur ds Wagenaar van Rotterdam. Gaast (Herv.) Nam. 1,30 uur ds Wagenaar van Rotterdam. Hindeloopen (Herv.) Voorm, 9,30 uur en nam, 2 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 van Veen van Leeuwarden. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9,30 uur en nam. 2 uur ds J. Brouwer. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. da M. J. van Hamel (Intreedienst). Mulkwcrum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv,) Voorm. 11.30 uur Leesdienst. ’s Avonds 7.30 uur Eerw. Heer D. G» Lammertsma van Oosthem. Mr. van Heuven Goedharts bemoeiingen in New York. Maar nu blijkt, dat dat optimisme over die twaalf millioen wellicht wat voor barig i’, kan dat alleen maar een aansporing zijn om de actie in Nederland nog intensiever te voeren dan nu al gebeurt. Laten de regeringen tegenover de geld- inzamelende commissie de Vluchtelingen in de kou staan, opnieuw, wel.... dan zal Neder land hen beschamen] zeggen. En de mensen, die een rijm moesten hebben, stonden netjes in de rij. Tijdens een rustig ogenblik, vroeg ik aan die jongedame: Mijn beste juf, hoe lap je ’m dat? Wat rijmt er zo qp „lieve schat”? En als ze iets hebben voor Karei, denk je dan dadelijk aan „parel”? Ze lachte en zei: Dat gaat heel gauw. Ik schud zo zo maar uit mijn mouw. Een man, die daar ook stond te kijken, sprak: zoiets zou mij ook wel lijken. Wanneer je klaar bent, juffrouw Fientje, geef ’k voor die mouw van jou een tientje. De poëzie over de goede Sint is rijk. Niet zozeer kwalitatief, dan toch wel kwan titatief, Er zijn honderden Sinterklaasliedjes, vanaf het klassieke: „Zie, de maan schijnt door de bomen”, tot het „Zie, ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan.” Ach, die stoomboot is eigenlijk helemaal uit de tijd. We leven in de eeuw van televisie en straaljagers, helicopters en snelle auto’s. Vandaar dan ook, dat men hiervan beter zou kunnen maken Zie, ginds komt de vliegboot uit Spanje weer aan. ’k Zie hem op het televisie.toestel gaan. De Sint spreekt een woordje voor de microfoon En zegt tot heel Neërland op deftige toon: Straks kom ik per helicopter bij U aan, U ziet me dan wel in Uw voortuintje staan. M’n gaven geef 'k dit keer heel vlot en heel vlug «n keer in een straaljager dan weer terug. Ja, die moderne tijd... Sint moet natuurlijk meegaan, al is hij iemand uit een tijdperk, toen al dat moderne comfort er nog niet was. Misschien verzucht hij nog wel eens: Ach, die goede oude tijd, toen kwam ’k nog met de stoomboot hier. Reed ik over Holland’s daken op mijn schimmel voor plezier. Strooide jk al mijn gulle gaven dqor de schoorsteen in dc schoen. Maar met die centraal’ verwarming, hoe kan ik dat nu nog doen? Nu ja, wat fantasje moet er toch bij komen, We willen allemaal wel eens op z’n tijd een beetje voor de gek gehouden wor den: U en ik. En of dat nu door de schoorsteen gegooid wordt en of het al dan niet uit de zak van Sinterklaas komt, doet er allemaal niet toe: als het eenmaal vijf December is en we hebben onze gaven met begeleidende gedichtjes ontvangen, denken we, onder het genot van een stukje banketletter: Sint, al is het maar een sprookje, dat verhaal van jou en Piet, ’k ben toch blij met vijf December, missen wil ik ’t feest vast niet. Dank je Sint, voor al dat lekkers, en ook voor die mooie das (’t hindert niet, al heb ’k er twintig, zoiets komt altijd van pas). Dank je wel, dat jij blijft komen, ’t breekt de dagelijkse sleur; Sinterklaasfeest brengt in ’t leven weer wat poëzie en kleur (Nadruk verboden), H. van H.

Friso nl | 1954 | | pagina 1