I WORKUMER KRANT Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Het platteland is karig bedeeld met leidingwater EFKES BEL 170 S.V.W. AGENDA PLUIMVEE - VARIA Zaterdag 11 December 1954 No. 49 77ste Jaargang dy stien, mar der is mear hwat dy kant üt wiist. FRISO. Fryske Brief LXXIV. FAN TREKSKIP TA STOMBOAT Wij kinne der net oars yn sjen as in stAl foar de hynders fan it trekskip Warkum—Boalsert. Hwant it stiet foar my fêst, dat sünt dy tiid it trekskip is bigoun te farren. Nou is it net allinne it jieital op kipper mar dwaen en litte koe hwat him ob Net allinne dat it stedsbistjQr, yn oer- liz mei Boalsert de tsjinstregeling fêststelde. mar hy hie him ek mar to halden oan it tarief" sa ‘t de beide gemeentebistjflrt n it fêstlein hiene yn it: „Reglement van Vragtloonen voor de Trekschippers, varende van Bols ward op Workum en van Workum op Bolsward." Wy sille dat hjir net alhielendal oernimme, foral ek om ‘t de skriu- wer fan Warkums Erfskip der alris it iene en oar oer skreaun hat. Mar wy wolle it dochs ek net foarby rinne. Nije wike fierder. Honden onder appèl In 1964: nog 122.000 boerenbedrijven zonder aansluiting Neffens in aide oarkonde, dy’t nei ik mien to witten, noch yn it gemeentearchyf biwarre wurdt, krige Warkum yn 1647 tastimming ia it oanlizzen fan in trekwei, of trekdjk, fan Warkum nei Boalsert. In krewei hwat in slompe jild kostje moaste en de stedspong wie sa goed as leech. En dochs is de trekdyk oanlein wurden en ek noch al ridlik gau. Hoe't men dat doe klearspile hat, kinne wy léze yn „Geschiedenis van de stad Workum", fan Ds. T, H. Siemelink. Om ‘t net eltsenien dat boek by de hAn hawwe sil, moasten wy mar oerskriuwe hwat ik bidcel. It stiet op «iede 168/69. „De landwegen waren minder ruim in getal. De zeedijken naar Makkum en Hindelopen bleven tot 1648 de hoofdwegen vormen en dan nog bij zomer- en wintertijd aan Gods genade oveigelaten. Doch de ijver om te verbeteren, die in den aanvang der 17e eeuw’ magi straten en vroedschappen aangreep, sloeg ook op de verbindingen te land over. Den 17en Maart van het genoemde jaar nemen de magistraten in deliberatie „het maken van een treckwegh van Worcum tot Bolswert volgens hun octroy, „waarop zij’ hebben ge- resolveert en resolveren mits desen dat men met den aldereersten en bequaamste gelegenheijt het maken van de treckwegh sal bij de handt (nemen) en dat men om ‘t selve werk te effectueren en ut te wereken voor de helft sal inlaten onse eigenen borgeiije tot sodanige parten off delen ‘t sij twee en dartichste parten, vier en zestichste parten off half 64e parten nae dat een yder lust heeft ofte believen sal te avonturen en dat men de andere helft sal maken tot last van de stadt dewelcke stadt en participanten elck pro rato nae elck sijn deel de profijte van de tollen en andere gerechtichheden incomen sullen genieten." Aldus werd Workum in verbinding gesteld met den weg, die bij Bols- ward liep naar Sneek en Harlingen en werd in 1652 zelfs plan gemaakt en octrooy verleend tot het graven van een vaart en het maken van een trekweg naar Stavoren” As wy dos de tiid fan it trekskip op 1649 stelle, binne wy grif net sa fier mis. Foar sa fier ik neigean kin, hat it trekskip altyd eigendom fan 'e stêd west. De stêd liet it skip bouwe en soarge foar it ünderhald. Mar de skipper moaste seis foar hynders soargje. Der koe de stêd gjin dwaenmei hawwe. De trekskipper sil yn de measte gefallen wol de „pachter" west hawwe. Hwant krektlyk as tolhüzen, de brêggen ensfh. waerd ek it trek skip forpachte. Nou wie it net sa, dat sa’n ski seis goed tochte. Né, sa wie ‘t net. Ve»aohijnt eenmaal per w«*k 1—1 11 i BURGERLIJKE STAND KERKDIENSTEN en ds J. T. Nielsen Dat I tnej. da uur en nam. nam. en PLAATSELIJK nieuws Workum. OverledenGeen. Administratie 45 Postrekening 82259 AbonnarnftiMBpriia: f 1.15 par |gwa*ta*l per post f 2.50 per halfjaar Wees voorzichtig bij het aankopen van voel^iiddelen. Ook Uw adrM voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buiten Friesland 9 otj per tn,m; Contracten volgens algemene regeling WORKUM. Benoemd tot onderwijzer (7e leerkracht) aan de School met don Bijbel alhier, de heer A. C. Kramer te Heeg. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaafl zonder voedsel en drinken en bij dag voldoende te nuttigen van aan HET WAS WEER VOOR GIRO 51.00. Door het personeel van de N.V. Kaas, en Roomboterfabriek Workum” voorheen Tjebbes Co., is de actie van hot Comité Vluchtelingenhulp 1954 gesteund met een be drag van f 59,hetwelk intussen door de Directie werd verdubbeld. Ook van kleinara bedrijven, die uiteraard KNAP STAALTJE VAN HUISVLIJT. Op de van 1 tot en met 5 December j.l, gehouden huisvlijttentoonstelling te Kou- dum verwief onze stadgenoot de heer W. Visser met zijn inzending miniatuur water molen een eerste prijs met lof. Voor deze molen was onlangs op do histo rische tentoon» lel-ing van „Warkuins Erfskip’’ een opvallende plaats ingeruimd en dit mees sterlijke werkstuk had toen ook veler be wondering. Senioren Zeerobben 1Workum 2 Vertrek 1.30 nuf Workum 3Hielpen 2 Aanvang 2,30 uur Junioren: Heerenveensche Boys IAWorkum 2A Vertrek 1-30 uur Workum IB—Woudsend 1B Aanvang 2.30 uur Zeerobben 1BWorkum 2B Vertrek 1.30 uur Hielpen 1BWorkum 3B Vertrek per fiets om 2 uur De sa- ver- meld. In het algemeen moet worden aange raden, geen voermiddelen aan te kopen waar van men het gehalte niet kan opgeven. Vooral met onbekende voedermiddelen dient men voorzichtig te zijn. Zo wordt b,v. m»men' teel aangeboden, moAerdzaadschrootmeel, Er zullen weinig boeren zijn, die dit product kennen, zelfs niet bij name. Het wordt ver kocht tegen een prijs van f 35.per 100 kilo. Een analyse wordt niet altijd verstrekt, zodat men dan omtrent de waarde volkomen in het duister tast, De reden van aankoop is hier blijkbaar alleen het feit, dat dit meel enige guldens goedkoper is dan de gebruikelijke meelsoorten van bekende samen stel ing. Het is immers niet mogelijk, te be oordelen of een dergelijk product bij do rant soenen past die men verstrekt. Bovendien heeft men geen enkele waarborg, dat dit voeder- middel geen giftige stoffen bevat. Doorgaans bevat mosterdzaadschrootmeel min of meer al'.yl-mosterdolie, een giftige en bittere stof. Men zij dus voorzichtig met dergelijke onbe kende voedersoorten. Verder wordt o.a. aangeboden lijnzaadkaf, ook wel bolkaf genoemd. Zit hier nog wat lijnzaad in, hetgeen niet altijd het geval is, dan is men spoedig geneigd er een vrij hoge De Ned, Ver, tot Bescherming van Dieren deelt ons mede Nu bijna alle koeien op stal zijn gezet, rust er een extra plicht op alle eigenaren van honden, vooral op het platteland, om deze dieren streng onder appèl te houden. Immers de schapen, die nu alleen in het land ver blijven, vinden in de koeien geen bescher mers meer tegen loslopende honden. Van verschillende zijden komen al weer klachten dat honden, eerst speels, maar dan in volle ernst achter de schapen aanjagen en vaak de dieren op ernstige wijze verwon den, ja zelfs verscheuren. Eigenaren van honden zijn verantwoordelijk voor hun viervoeters, De schade, welke zij veroorzaken, kan dus op hen worden ver haald, maar zwaarder weegt bij ons het onnodig leed dat aan de schapen wordt be rokkend, Met een beetje goede wil kan dat leed voor mens en dier zeker worden voor komen; waarde aan toe te kennen. Men bedenke echter, dat het kaf is en geen lijnzaad of lijnmeel. Wat de zetmeel waarde betreft ligt het beneden haverkaf en iets boven haverstro. Vergelijkt men nu de prijs van dit bolkaf, nl.’ f 20.per 100 kilo, met die van haver stro en -kaf, dan mag het eerste wel van uitzonderlijke kwaliteit zijn, zal de aankoop verantwoord zijn| Ook meel en koeksoorten, waarbij een zgn. analyse is vermeld, laten zich soms moeilijk op hun waarde taxeren. Wanneer bij dergelijke producten vermeld wordt, dat zij 25 delen „diversen” bevatten, dan kan dit laatste vierdepart zowel waardeloos als waardevol zijn. Vooral nu er grote behoefte is aan aange kochte producten, worden er vele voermidde len van onbekende kwaliteit aangeboden. Men zij hiermee voorzichtig. Koop bekende voedcr- middelen aan bij een vertrouwd adres. Bij twijfel raadplege men de Landbouwvoorlich- tingsdienst. En bedenk, dat de prijs spreekt, maar dat de kwaliteit het laatste woord heeft. Als men een paar dubbeltjes bespaart maar men ontvangt een paar gulden minder aan melkgeld, dan zullen de moeilijkheden, die toch al groot genoeg zijn, nog toenemen. R.L.V.D., Snoek J. K. Telefoon Redactie en Op tal van vergaderingen van pluimvee houders komt de vraag: wat is het beste de kippen in de winter los te laten lopen of vasthouden. On» antwoord kan uiterstkort wezen: beschikt U over een goede piuimvee- stai, dan absoluut vastnouden. Wij kunnen ons het pluimveehouden van plm. 30 jaar geleden nog zeer goed herinneren. Bij de boer_pluimveehouder zagen wij vaak bij slecht weer, met regen en wind, de dieren nauwelijks door de rui, een modderpoel am en voor het hok en een lekkende dakbedekking, al thans wanneer wij over een dakbedekking kunnen spreken. De wind giert door de naden en reten en de verzorging liet als regel veel te wensen over. Wij, die geregeld de boer opgingen, hebben het genoegen genoten, dat de vooruitgang vooral wat de hokken- bouw betreft, meer en meer veld won. De oude krotten zijn grotendeels opgeruimd voor in de plaats uur en Een oceaan van drinkwater wordt iedere dag via buizennetten van duizenden kilometers lengte kris kras door ons gehele land gepompt naar keukens en badkamers en fabrieken en werkplaatsen. Honderdduizenden Nederlanders krijgen er, door middel van een kraantje, net zoveel van thuisbezorgd als zij maar willen gebruiken en..v betalen. Nog niet overal is de waterleiding doorgedrongen. In ongeveer 400.000 percelen in ons land behelpt men zich op andere wijze. Maar 82 pCt, van alle percelen in ons land kent wél het comfort van het geduldige kraantje en dat percentage is hoog, wanneer men het met andere landen vergelijkt. Bovendien: er wordt hard gewerkt om het nog verder op te voeren. Dit jaar is men begonnen met de uitvoering van een 10-jarenpIan, waardoor het Rijk grote kapitalen beschikbaar stelt. Als in 1964 dit plan zal zijn verwezenlijkt, zullen nog ongeveer 150-000 per- aterleiding, dat is minder dan 7 pCt. van het totaal. steld van het aantal Nederlandse percelen, dat nog niet op een waterleidingnet was aangesloten. Het bleken er, zoals gezegd, 400.000 te zijn. Voor ongeveer 80.000 perce. len was een aansluiting in voorbereiding of in uitvoering. Van de ruim 300.000 overige percelen is de commissie de aansluitkosten per perceel gaan berekenen. De uitkomst wa», dat ruim 160.000 percelen zouden kun nen worden aangesloten voor minder dan f 1000.per stuk. De 150.000 resterende percelen zouden aan aansluitkosten meer vra gen dan f 1000.per stuk. Berekend werd bovendien, dat het aansluiten van do eerste 160.000 percelen voor de waterleidingbedrijven een jaarlijks exploitatietekort tot gevolg zou hebben van ongeveer 5 millioen gulden. De Minister van Sociale Zaken besloot een subsidieprogramma te ontwerpen, met behulp waarvan de 160.000 goedkope” percelen in 10 jaar tijd op een waterleidingnet zouden kunnen worden aangesloten. In 1954 werd voor het eerst een bedrag voor dit doel op de begroting van sociale zaken geplaatst. Het jaarlijks tekort, dat deze aansluitingen aan de waterleidingbedrijven zullen oplevcren zal voor 2/3 door het Rijk en voor 1 3 door provincie, gemeente en verbruiker zelf worden betaald. De provincies moeten uitmaken hoe de kosten over deze drie par tijen moeten worden verdeeld. Uit de studie die de Stichting voor de Landbouw aan dit onderwerp gewijd heeft, blijkt dus, dat de waarde van dit grote 10-jarenplan voor de landbouw maar betrek kelijk gering is. Wel zullen er in de periode tot 1964 ongeveer 50.000 bedrijven op een waterleidingnet worden aangesloten, maar voor agrarisch Nederland is veel belangrijker het antwoord op de vraag, wat er gedaan zal worden om de resterende ruim 122.000 be drijven van leidingwater te voorzien. Een moeilijkheid is, dat men, wetenschappelijk ge sproken, nog niet precies weet wat voor landbouw of veeteelt nu goed water of slecht water is. Er zijn nog geen feiten bekend over de ipvloed van het gebruik van leiding water op de bedrijfsresultaten in landbouw en veeteelt, De Stichting voor de Landbouw heeft zich voorgenomen deze vraag te laten onderzoeken. Maar vooruitlopend op het resultaat van dat onderzoek, dat nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, heeft de Stichting zich ook tot doel gesteld: waterleiding overal, waar niet op goedkopere wijze in de behoefte aan goed water kan worden voorzien. Aan de Minister van Sociale Zaken is gevraagd het 10-jarenplan in versneld tempo te laten uitvoeren en aan de Minister van Landbouw is verzocht om subsidie voor de aansluiting van de grote rest van 122.000 landbouwbe drijven, Zo wordt, op hoog niveau, gepleit voor een zo snel mogelijke uitbreiding van de waterleiding tot werkelijk élle uithoeken van het platteland. Dat doel: overal goed drinkwater voor mensen en voor vee, zal eerder bereikt kunnen worden, naarmate men ook op het platteland vooruitstrevendheid aan de dag legt en zich niet laat beïnvloeden door het nog al te vaak gehoorde argument: het is al eeuwenlang goed gegaan zonder waterleiding, waarom moet het dan nu anders? (Nadruk verboden). Nu de voederpositie op de meeste vee houderijbedrijven niet rooskleurig is en soms zelfs verontrustend genoemd moet worden, dient iedere aankoop met zorg te geschieden. Doorgaans zal veel meer moeten worden aan gekocht dan andere jaren, zodat hiermee grote bedragen gemoeid zijn, In dergelijke gevallen gaat men op de dubbeltjes letten, in de meest letterlijke zin. Wanneer een voer. middel wordt aangeboden, waarvan de prijs een paar dubbeltjes lager ligt dan van een ander, is dikwijls spoedig de beslissing ge vallen, De lagere prijs spreekt direct aan, want er moet zoveel en zovaak worden ge kocht. Nu is vooral bij voedermiddelen de waarde niet gemakkeiijk te beoordelen. De werkelijke waarde is onzichtbaar. Men kan aan een vee- koekje of aan een partij grasmeel niet zien welke voederwaarde er in schuilt. Men dient, in ieder geval het gehalte te kennen. Pas dan kan men zich enigszins een voorstelling maken omtrent de waarde en de prijs, menstelling wordt echter niet altijd celen verstoken zijn van wi Dit is een hoopvol toekomstbeeld, tenminste, voor wie het bekijkt door een algemene bril. Er komen heel andere cijfers voor de dag wanneer men nagaat hoe het op de Neder land e landbouwbedrijven met de drinkwater voorziening is gesteld. De Stichting voor de Landbouw heeft dat gedaan en onlangs een rapport gepubliceerd over „De drinkwater voorziening op het platteland”. En wat blijkt daaruit? Als in 1964 het 10-jarenplan ge heel zal zijn uitgevoerd, dan nóg zal onge veer de helft van de landbouwbedrijven in ons land niet op een of andere waterleiding zijn aangesloten. Van de 150.000 percelen, die in dat jaar nog overschieten, zijn er nl. niet minder dan ruim 122.000 landbouw bedrijven, Er is dus, wat de landbouw betreft, een grote achterstand. Hoe komt dat, en waarom wordt in het 10-jarenplan niet me®r aandacht aan de agrarische belangen ge schonken? Enkele jaren geleden heeft een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van ver scheidene departementen, een balans opge- Zondag 12 December 1954 Werkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker. Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. da M, J. van Hamel. Extra collecte. 11.30 uur Westhill-Zondagsschool, (Geref.) Voorm. 9.30 uur Leesdienst. ’s Av, 7.30 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.30 uur Zondagsschool Oudste klas. Nam, 2 uur Zondagsschool jongste klas. Heidcnschap (Herv,) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds Fokkema van Exmorra. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur 'ds D. J. Spa ling van Workum. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur «n nam. 2 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Av. 7.3o uur (Geref.) Niet ontvangen. Kaudum (Herv.) Voorin. 9.3o uur en nam. 2 uur ds J. Brouwer, (Doopsgez.) Avonds 7.30 uur M. 'J, van Hamel. Mulkwerum (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds W. L. Dekker. Wai-us (Herv.) Voorm. 9.30 2 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. Gemeente Workum .Vanaf 3 tot en met 9 December 1954 Geboren: Ijsbrand, zv Cornells van den Akker en Willemke Boorsma. Foekje, dv Christiaan Draijer en Berendina de Boer. Jetske, dv /Eebe Miedema en Jitske Folkorts. Gehuwd: Ids Piekema, 27 jr te ’s.Graven. hage en Sieberta Agatha Muller, 22 jr te prima verblijven zijn er gekomen. Zie zo, dit is de eerste stap in de goede richting, doch wil bedenken dat het bezit van een goed hok geen waarborg is om in deze tijd meer dure eieren te rapen, alleen is nog niet voldoende. De hoenders hebben met dit gure weer een groot warmteverlies; de dagen zijn te kort, laat licht en vroeg donker. Ergo een te korte dag en te lange nacht. Ongeveer 15 uur nauwelijks de tijd om Voor levensonderhoud. Een verlenging de dag door verlichting in de hokken te brengen, is dan ook raadzaam. Wanneer wij de dieren binnenhouden zulks doen wij reeds jaren, dan beseffen wij dat aan de verzorging en verpleging hoge eisen worden gesteld. Ondanks dat er in ’t hok een aangename atmosfeer behoort te heersen, zorge men toch vooral voor een goede ventilatie. De meest nauwlettende rein heid dient in het oog te worden gehouden. Iedere morgen do mestplanken absoluut schoongeveegd. De bodem moet droog wezen en blijven. De bedekking bestaat uit een laagje scherp zand, waarop een flink® laag turfstrooisel en daarop een laagje stro. Hoeveel kippen mogen wij in een goed hok plaatsen? Vroeger noemde men vier op een vierkante meter, tegenwoordig houdt men meestal met drie op. Do ramen, draairamen, mogen gerust, wan neer de wind er niet op staat, gedeeltelijk open blijven staan, doch let vooral op tocht. Een enkele maal hebben wij mogen constateren dat bij een zonnige winterdag allo ramen werden opengeworpen. De nadelige gevolgen bleven als regel niet uit, De plotselinge over, gang was te groot en stagnatie in de leg. Eerst in het vroege voorjaar kan men ge- leide'ijk de ramen langer en wijder openen. Wij zouden eindigen, doch menen goed te doen U te adviseren: verstrek de dieren tijdens de winterdagen drie delen graan tegen twee delen ochtendvoer en wat zeer zeker aan te bevelen is, een weinig levertraan. Na tuurlijk groenvoer mag niet ontbreken. Of wij hiermee in ons advies juist zijn, daar twijfelen wij zelf aan, In ’t ochtendvoer zitten bestanddelen welk® de vitaminen in het groenvoer vervangen en de levertraan werkt ook zeer heilzaam; slechts luttele guldens bijdroegen, werd die personeelsbijdrage minstens verdubbeld of tot een hoger bcurag afge-oad. Vrij zeker zullen bij allerlei branches en instellingen, ook al mocht het uitsluitend administratief personeel betreffen, hierin niemand ten achter blijven; zodat aangenomen mag worden dat Workum» bedrijfsleven en burgerij goed uit do hoek zal komen, voorzover er niet reed» parti culiere giften zijn gestort op het bekend» gironummer 51.00. ST. NICOLAAS IN DE O.L.S. 6 December, Hedenmorgen om half tien arriveerden Sint Nicolaas en Zwarte Piet, gezeten in een rijtuig, bespannen met twee prachtige schimmels en bestuurd door een ervaren pikeur bij de Openbare Lagere School te Workum, Na in de school te zijn toegozongen door de kinderen, ontving Sint eerst de kleintjes waarbij deze verblijd werden met pepernoten en een zakje lekkers. .Daarna begon de rond gang door de school. Door de Sint werden verscheidene kinderen bij zich geroepen, omdat bleek, dat er in het dikke boek een aantal verkeerde daden van d® slachtoffers was opgeschreven. INadat de kinderen beterschap hadden be loofd, streek de Sint over zijn goede hart en gaf Piet opd acht hun een handvol peper noten uit te reiken. Vervolgens kregen alle kinderen een ge. schenk en snoep en vertrok de Sint, om naar aller hoop het volgende jaar terug M karen, Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum

Friso nl | 1954 | | pagina 1