M ERFSKIP - .^11 WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Reiniger-Reserve Chauffeur bij de reinigingsdienst. BEL 170 Schrijf maar even op, kruidenier 1 1 No. 2 Zaterdag 15 Januari 1955 78ite Jaargang Herhaalde oproeping. WARKUMS Fryske Brief LXXVII. FAN TREKSKIP TA STOMBOAT Dos gjin stomboaten de trekfeart lans. De riehie twaderleibiswieren. Earstens sa‘n boat foer docks neat hurder as de barge, en twad, de wallen lijden der flersto folie fan. Sa sahwat wie der yn de rie oer sprutsen. Mar der stiek docks mear efter as dat allinne. Ja, ik leau kast, de neamde biswieren hawwe mar bysaek west. Hwant in jiermanick letter komt de aep üt ‘e mouwe en fornimme wy kwerom Warkums „vroede vaad‘ren“ sa tsjin in stomboat en foar it bikald fan de barge wiene. Doch der sille wy it fiederop wol oer kawwe. Yn it jier hwat wy de foarge kear neamden, (1874), waerd de barge wer foar trije jier forpachte. Yn de Friso fan 14 Nov. 1874 fine wy dizze adfortinsje: „De Gemeentebesturen van Bolsward en Workum, zullen Woensdag den 18 November e.k. des middags ten 12*/z ure, in het Logement „De Wynberg" te Bolsward, publiek voor den tijd van drie jaar ver pachten: Het regt van bevaring der barges en het veer van Bolsvai u op Workum vice versa met het genot dtr opkomsten van dezelve. De conditiën liggen ter lezing op de Secretariën van Bolsward en Workum. Bolsward en Workum, 10 Nov. 1874. Het gemeentebestuur van Bolsward, M. A. Jentink, Burgem. J. H. Snijder, Secr. Het gemeentebestuur van Workum, T. S. Ybema, Burgem. S. B. Drijber, Secr.“ In wikemanich nei de forpachting docht de Boargemaster de ried to witten: „Dat de verpachting der barges tusschen Workum en Bolsward j.l. Woensdag heeft plaats gehad en hebben opgebracht die van Workum f 521, vroeger f 132 en die van Bolsward f 675, vroeger f 461, en de pachters zyn geworden F. Faber en O. van der Meer.’’ De nye pachters seagen sa’t skynt wol aerdich Ijocht yn de barges, j en beide Vogelvrienden, denk om onze vogels in de winter NIET ALLEEN SCHULD VAN DE KLANT. Hwant lyk wy ajogge brocht de Warkumer barge 389 goune mear op de Boalserter 214 goune. Aerdich stryk yn ’t laedtsje foar de gemeenten. Gjin ien fan de riedsleden sil er doe ek mar in eagenblik oan tocht hawwe, dat de nye pachters in jiermanich letter stomboat-Ondernimmeis wêze soene. Mar der moast earst noch al hwat wetter troch de trekfeart streame, ear ‘t de Warkumer gemeenteried bilies joech. Né, hja koene it op ‘t lést net mear tsjin k»/»re, hwant Deputearre Steaten joegen tastimming. Doch der binne wy noch net oan ta. It blykt al ridlik gau, dat Faber en van der Meer net fan doel binne om har hiele libben lang mei de barge to farren. Yn de trije jier dat hja as pachters to boek steane, prebearje hja in kearmanich om tastimming to kj(jen ta in stomboattsjinst. Mar itmislearre en ek Deputearre steaten woene der earst neat fan witte. Foar safier ik neigean kin, skriuwe Faber en van der Meer nei trije jier, net wer yn. De nye pachter is J. Sangers. It is Juny 1877 wurden. Noch altyd reisgje de Warkumers, de Parre- geasters, de Tsjerkwerters en de Boalserters mei de barge. Mar dan ynienen komt it greate uijs: Faber en van der Meer hawwe in stomboat kocht en sille der mei fan Warkum op Boalsert faire. En hja hear, de boat komt. It is de „Prins van Oranje." Yn de Friso fan 6 Juny 1877 stiet der dit oer: „Workum. Heden namiddag arriveerde alhier voor het eerst de Stoomboot „Prins van Oranje", om dagelyks te varen tusschen Bols ward en hier. De boot ziet er netjes uit, vooral de eerste kajuit, die ruimte bevat voor ongeveer veertig passagiers. Ook de 2de klasse is zeer goed ingericht. Mede verneemt men, dat met een drietal weken ook de andere boot in de vaart zal komen, die alle dagen zal varen van Workum over Parrega, Tjerkwerd en Bolswaïd raar Sneek en terug De minsken makken har bliid mei in deade mosk. Hwant al lei de stomboat dan ré om to farren, derom hiene de ündernimmers noch gjin ta stimming. It soe noch in jier duorje moatte ear it safier wie. En hwat barde er yn dy tiid mei de „Prins van Oranje"? Letter mear FRISO. Voteohjjnl pM wtob i— ISO OFFICIËLE MEDEDELINGEN 11 rijbewijs PLaaTSELUK nieuws en en 3 •t*S Adminiatrstia 45 Postrekening 82259 De Commissie der Afd. Voge'ver.or i g.dimt van de B.F.V.W., Abonnen^sjjt^; I 1,15 per post f 2.50 per halfjaar Advertentietarief: cent per m.m. Advertenties buiten Fr inlaad 9stipettn.nl; Contracten volgens algemene regeling H. Gaarman, Bo'.award, Voorzitter Nots. A. Visser, Balk, Secretaris Nots. J. de Boer, B r ikum, Penningmeester Dr. J, P. Otto, Snaak E. W, Dijkstra, Oudwouda. i Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige upgsafl met en zonder chauffeur Inzending van advertentie»» ui ter lijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 nar Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 Werk hieraan mee (De mogelijkheid van een hogere bezoloiging met een maximum van f 68.64 per weck is niet uitgesloten). Kindertoelage volgens rijks- regeling. Sollicitaties (ongezegeld) in te zenden vóór 22 Januari 1955. Zij die reeds gesolliciteerd hebben behoeven niet opnieuw een sollicitatie in te zenden. Instructie ligt des voormiddags ter inzage ter secretarie. Geen persoonlijk bezoek dan na oproeping. Workum, 12 Januari 1955. Bsrrgsaseaster en Wethouders voornoemd, J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Het va tge telde vo"tbalprogramma zal even als vo ige Zaterdag toch wel afgelast worden. Er wordt zeker niet veel geriskeerd met deze wiek geen S.V.W.agenda op te nemen, hoewel we toch liever niet blijvend de weer- voorspellers en terreinkeurder» willen var* Evenals vorige winters doet de Vogelver- zorgingsdienst van de Bond van Friesche Voge'.be chcrmingswachten een dringend be roep op ieder iets bij te dragen om de nood van onze vogels te lenigen. Onze dienst heeft vprige jaren, in het bijzonder de voorgaande winter, op vlotte wijze duizenden kilo’s voer over Friesland gedHtribue rd waar dit nodig was en he ft daardoor veie vogels van de hongerdood kunnen redden. We hofen ook deze wjnte' in samenwerking met de afde i.igen der Vereniging van Dieren- becherui g van Bolsward en Sneek te kunnen helpen, waar nood heerst. Om ons dit mogelijk te maken, dient ieder daarvoor zijn bijdrage te verlenen. Een bijzondere opwekking richten wij t©t de penningmeesters der Vogelbescher- mingswcchten om aan bet verzoek gehoor te geven, S'ortingen kunnen worden gedaan op giro nummer 97734 ten name van onze penning meester Notaris J. de Boer te B riikum. Uitga vs nm Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum ORANJE. VERENIGING. 10 Jan. Hedenavond vergaderde i» jranje-Vereniging met h#..r leden L d .461 an Ho el „D- Wijnberg” t« Workum, Niet tegenstaande de opkom-t weer zeer gering was, kwam er toch weer een gezellige be spreking en kreeg het bestuur vrij mandaat om de feestelijkheden op 30 April a.a. te regeleb. Gezien de weinige belangstelling voor de )ranje-vergad»rlnoen meende- het bestuur goed e doen enige cijfers uit het verslag van de erna gmeester bekend te maken. Ontvang ten f ^8 8,34 Ui ga.en f2Ö‘3>—- Sa’.do i 2ÜÓ.J4 Bij de ontvung-ten zijn inbegrepen de cpp.- rihutie der leden plm. f luQil»de overige ontvang ten kwamen van bezoekers van de ent. Voor kinderen wordt ieder jaar plm. f UjO.ui getrokken voor tractatie en kin. dervoarste.üiig enz. De laatste helft van Jan. zu.lan de contributiegelden weer worden op. gehaald. KAMPIOENSWEDSTRIJD VOOR MANNEN. 8 Jan. Nadat Vrijdagavond de verlichte ijsbaan al aardig bezoek trok, werd heden middag de eerste hardrijderij gehouden en wel voor mannen om het kampioenschap van Workum. Na veel moeke kwamen er ten slotte veertien deelnemers aan de start. Zij .everden een sportieve strijd op de mooie, gladde baan. Van de beginronde tot ’t laatst bleef er spanning en deze steeg ten top toen tandarts Schaap met J. de Jong om prijs en premie moest rijden, nadat D. Venema in drie ritten had afgerekend met Mulder. De sportieve tandarts won na drie ritten door taai volhouden en werd voor de tweede maal kampioen. In 1947 wist hij ook reed» Je kampioenstitel te veroveren. en toande wurkstikjes US JIERGEARKOMSTE. Tongersdei.to.joun 20 Jannewaris hêldt de Mdheitkundige fo.tiening Warkums Erfskip” wer syn jiergearkomste, de tredde nei de oprjuchting (sjuch de adfortinsje). Ut it sükes fan forline jier, doe ’t wy hast plak to min hiene yn it lytse Ondersealtsje, hawwe wy miend opmeitsje to kinnen, dat wy op dizze w[ze trochgean moasten mei it bieden fan in oantreklik program. Wy leauwe dat dit ós slagge is troch Ds. J. Kalma ré to finen hjir foar ós to sprekken oer: „Drink hoornen en drinkgewoanten yn Frysian”. In sery Ijochtbylden dy ’t Ds. Kalma hjirby projektearret foar in part opnommen yn it Frysk Museum to Ljouwert, sa as wy miene to witten sil ós «jen litte hwat ós foarfaers op dit gebiet presteard hawwe. Troch syn talrike publikaesjes op histoarysk gebiet yn in oantal kranten en tiidskriften is D\ Kalma wierskynük foar forskate leden gjin ónbikende mear, sadat in ekstra oan- trón amperoan nedich wê»e slb Foar de rest, it mear saek’.ike diel fan de wurklist, forwize wy nei de konvokaesjes dy ’t de leden tastjórd krije. It plak fan gearkommen is de boppeseal fan „De Wijnberg”. Wy sjuggo ek graech nije gedichten fan minaken dy *t noch net ris mei forianing kennis makke hawwe! Telefoon Redactie en Burgemeester en Wethouders van Workum toepen sollicitanten op naar de betrekking van Leeftijd niet boven 35 jaar. Zij die in het bezit zijn van een genieten de voorkeur. dag aan niet toe.’’ Op ditzelfde feit wees me een ambtenaar van de Friese Kamer van Koophandel. „Het is niet alleen de schuld van de klanten, maar vaak ook van de zakenlui zelf, die óf niet toekomen aan het uitschrijven van rekeningen, óf niet vaker dan eens per half jaar durven aankloppen om geld.” Het lijkt me het beste, dat wij, als klanten, van onze kant er bewust op aansturen om direct te betalen en na het ontvangen van goederen of na het beëindigen van een karwei door timmerman, schilder, loodgieter e.d. met een vragen: „Wat kost het? Ik aal U meteen even betalen.’’ Dan zijn meteen de verhalen uit de wereld van bakkers en slagers, die, als ze tenslotte met de rekening komen, te horen krijgen: ,,Maar bakker, maar slager, zoveel hei» ik toch heus niet gehad. Dat hebt U vast niet goed opge chreven.” Wie zal dat nog nagaan na een maand, na een haif jaar? De slager en de bakker hebben het in hun boekje staan en de klant kan niets meer con troleren. Wederzijds wantrouwen en deswege on aangename verhoudingen, kletspraatjes, en het steeds maar veranderen v*n leveranciers zijn de nare gevolgen van dat zo gemakkelijk en luchtig geuite: „Schrijft U maar even op.” U zult nog wel meer horen van deze Betaal cont,mt”-actie. De Friese Kamer van Koophandel deelt ons mee, dat alle vrouwen, organi a ies in Friesland binnenkort circu laires zullen ontvangen. Aanstelling in vaste dienst met een proef tijd van één jaar. Bezoldiging f 57.50f 63.68 per week, met 5 éénjaar.ijxe verhogingen van f 1.24 per week. Aanstelling bocen minimum is mogelijk. Inhoui ing wegens peiuioo..b ,dr gen 7i/2pGt. strookjes afgenomen, die ze op hun rekeningen plakken met de mededeling: Snede geldcirculatie bevordert de welvaart. door spoedige betaling van deze nota. Kamer van Koophandel. En anders hadden zeker niet tweeduizend zakenlieden een transparant op hun etalage- ramen geplakt met de slagzin: Breng welvaart. Betaal contant] VOORBEELD VAN MELKHANDEL. De melkslijters in sommige Friese steden en dorpen heboen al een poos geleden cir culaires rondgezonden met de mededeling, dat ze niet langer crediet zouden geven dan een week. Een heel verstandig besluit en zeker doeltreffend, wanneer de onderlinge concurrentie niet zover gedreven wordt, dat de een een nieuwe klant aanneemt, die nog in het krijt staat bij een collega. ,,It is forskriklik safolle jild as wy ónder ós klanten sitten hawwe”, klaagde verleden week de vrouw van een kleine kruidenier. „Hoefolle wy noch net to barren hawwe! Mar de grossiers wachtsje net mei ós do rekken» to stjören en wy moatte fuort bi- telje.” Als wij, als huisvrouwen, ons eens even realiseren in welke zorgelijke positie wij onze leveranciers brengen door dat gemak zuchtige „Schrijf maar even op”, dan gingen wij er vandaag nog toe over alles contant te betajen. Nog afgezien van de narigheid die we ons zelf berokkenen door het kopen „op de pof”, want U weet net zo goed ais ik, dat de rekeningen achteraf altijd veel hoger blijken te zijn, dan we hadden verwacht. In de moderne economie kan het eenvoudig niet meer, dat rekeningen in geen tijden wor den voldaan, De huisvrouw ontneemt de win kelier de rente van zijn geld, zijn mogelijk heden om zijn voorraden op peil te houden. De fabrikanten zorgen wel dat ze op tijd hun ge.d binnen hebben om de productie op zo groot mogelijke schaal te kunnen voort zetten. Onze timmerman zei gisteren nog: „Wanneer ik vandaag zes nieuwe deuren bestel aan de fabriek, heb ik overmorgen de nota in huis, de deuren komen misschien na oen week. Heb ik de nota binnen de maand niet voldaan, dan staat meteen al de posibodc met een wissel voor mijn neus”. Zo gaat dat tegenwoordig. Aan deze situatie, waarin het ge,d vlug moet circuleren om er met zijn a.lcn het meeste profijt van te .rokken, zu.len wij, als huisvrouwen, die zo’n enorm deel van het nationaal inkomen in beuren en uitgeven, ons moeten aanpassen door contante betaling. De timmerman zei er meteen bij: „Dat ik soms te weinig geld omhanden en teveel bij de klanten heb zitten, is voor een groot deel mijn eigen schuld. Ik stel het uitschrijven .an rekeningen veel te vaak en te lang uit: En dat overkomt veel kleine bazen en kleine zakenmensen op de dorpen. Ze hebben over- en vaak ook ’s avonds de handen vol hun werk en komen aan het schrijven WORKUM. Het heeft al een» eerder in de bedoeling gelegen om ook hier een pro pagandas »ond van de V.P.R.O. te ge»en. Thans is het programma en de datum bekend, nl. Woensdag 26 Januari. Dan wordt do prachtige film „Het is middernacht, doctor Schweitzer’’ g araaid. Nu Dr. Schweitzer met hot bereiken van z’n 8j_jarige leeftijd op 14 Januari opnieuw een weiveruiende aandacht tot zich trekt, mag verwacht worden dat voor deze film een grote belangstelling zal be staan. Ve.en zullen met groot genoegen voor do tweede maal enkele flitsen uit dit impo nerende mensenleven op het witte doek wil len volgen en wie dit nog niet eerder ge zien heeft, dnag zich deze kans niet laten ontglippen, want dit is een film die uitermate boeit en ieder enorm deugd doet] BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN. 6 Jan. De moannen Jan. en Febr. scene wy foar proef op rniddei gearkomme, om it ós batenleden hwat makliker to meitsjen. Sa iepene om goed 2 óre do foarsitster dizze gcarkomste mei in apart wurd fan woikom ta de sprekster mej. A. Tolsma fan Ljouwert. De opkomst wie minder as op do jouns- forgaderingen, mar ,’t wie ek kaid en dan is it in hielo toer om fan bóten to kommen. Nei it sjongen folgen de notulen en de ynkommene stikken, hwerby foaral it skriu- wen fan de Huish. Voori. ten Plattelande ós oandacht frege. Hjiryn wurden forskate kur- sussen en lêzings nei foaren brocht. Mej. Tolsma bigoun dan mei har lëzing oer: „De zorgen voor onze geestelijk minder begaafde leerlingen.” It B.L.O. datearret eins fan 1896 hwer ’t it yn Rotterdam doe foar ’t earst tapast wurde. Dit ónderwiis stiet yn Nederjta op ’t eagcnblik grif op in goede namme as men oilinkt, dat hjir 8u presint fan dizze bern de B.L.O.-skoaile bisiket, yn Ingelan 18 pre. sint, yn Dótskign der net folio oan dien wurdt, wylst yn België tige goede internaten binne. Mej. Tolsma fortelde oer har wurk oan de skoalle yn Ljouwert fan de bern, hweroan men sjen kin, hwat der mei folie geduld en leafde dochs noch to birikken is en hoe lokkich de bern har hjir fiele. Der kamen forskate fragen, wylst der ek noch se.smakke leermiddels toand wurden. Mefr. Visser tankte de sprekster ut namme fan ós ailegearre, hwernei de rounfrage en slóting folgen. Eén onzer abonné’s zag gaarne als inge zonden atuk geplaatst een artikeltje dat vorige maand in het „Friesch Dagblad” was ge schreven over de „Betaal contant”-actie van de Kamer van Koophandel. Dit was volgens hem in zo’n vorm gegoten, dat het prettig leest en veler ogen zou openen voor eeu euv©!, waarond r het bedrijfleven en vooral de kleine zakenlui gebukt gaan. Met eigen woorden, kan ik het nooit zo duidelijk zeg gen en de zaak waar het om gaat, is wel zó belangrijk dat het overnemen van dat artikeltje ieders instemming moet hebben, omdat het een groot algemeen belang is en die actie in de komende maanden blijvende resultaten moge afwerpen, aldus een van de belanghebbende kleine luyden. ,,/t is forskriklik hoefolle jild as wy Under de klanten hawwe” „Schrijft U maar even op, kruidenier!” zegt het mevrouwtje opgewekt, pakt haar inkopen in een tas en wipt de deur uit*. De kruidenier haalt zijn langwerpig winkel- boek voor de dag en zet onder de naam van het mevrouwtje, onder een al flinke lijst, bet nieuwe bedrag. „Schrijft U maar even op, slager”, „U schrijft het wel even op, niet melkboer?” Het is allemaal zo eenvoudig. Je houdt de beur» in de tas, geen gewissel enwel gekocht, maar geen geld! kwijt. Je schuift de gedachte aan de uiteindelijk toch komende rekening maar rustig op de lange baan. Dat je kruidenier, je «lager, je melkboer, je Mhilder ook wel eens zitten te springen om geld, wie denkt daar nu aan? Vroeger op de dorpen was het zo ongeveer gewoonte, dat a.les werd opge chreven. Per half jaar of per jaar kwam dan iedere leverancier met de rekening. Ik herinner me nog, dat ik in de vacantiedagen na Nj uwjaar voor mijn grootmoeder rekeningen mocht gaan betalen. De timmerman, de schil der, de brandstofftn.everancier, de slager »n de bakker, enfin, ik had een hele lijst en een dikke beurs mee. En ook een klein kioderbeursje, wam bij ieder kreeg ik wel een dubbeltje of een kwartje „foar it boad- »kip”. Wanneer ik nu de dorpswinke.iers en ambachtslieden hoor, dan is deze manier van kopen en betalen nog veel in gebruik. Zozeer schijnt deze gewoonte ingeroest te zijn, dat sommige klanten raar, en zelfs kwaad kijken, wanneer de rekening eerder gepresenteerd wordt. En dan opeens lees je van een actie van de gezamenlijke Kamers van Koophandel in de vier noordelijke provincies om eens en voorgoed af te rekenen met het: „Schrijft U maar even Op.” Van de zakenlieden, die allemaal inge schreven zijn bij de Kamer van Koophaude], juichan vaiau d«z« actis to«, anders hadden aÜMB da Brtast takenmaMM niet 2OOJXM

Friso nl | 1955 | | pagina 1