WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur De Nacht als Bron BEL 170 S.V.W. AGENDA van Inspiratie Zaterdag 12 Februari 1955 No. 6 78ste Jaargang vereenigen, als iij er in voorzien. de waartoe algemeen het verlangen te kennen wordt gegeven. Het ontwerp FRISO. HET LAATSTE BOEK TER WERELD Algemeen wordt daartoe besloten. De Voorz. herinnert dat er gesproken is, over een afstand van 200 en een van 300 M. en verzoekt voorsteller te verklaren of hij een afstand van 200 dan wel van 300 M., wenscht te bepalen. De heer T. S. Visser zou de afstand wel op 300 M wenschen bepaald te zien. De heer Tjebbes tot 200 M. Algemeen goedgekeurd." Hé, hé, dat hat in hiel krewei west om der üt to kommen, Ja, wy laeitsje nou miskien om al de beswieren dy’t men doe ütere. Litte wy net forjitte, in stomboat en it spoar wiene yn dy tiid, einlings mar ófgryslike mQnsters. Nije wike fierder is zoo opgemaakt maar het is voor verbetering vatbaar en spr. stelt voor om een afstand te bepalen. De Voorz. brengt het voorstel van de hr. Tjebbes in rondvraag, om die wijziging in de concept verordening aan te brengen. Fryske Brief LXXXI. FAN TREKSKIP TA STOMBOAT Wy sille nou de „Prins van Oranje” to‘n earsten mar mei rêst litte en ris sjen hwat der nou yn de Warkumer Ried oer de stomboaten bisprutsen wurdt. En dan nimme wy foar üs„Verslag Raadsver gadering van Workum dd. 29 November 1877. Punt 7. Aanbieding eener verordening op het in-, uit- en doorvaren van Stoombooten. Ook dit concept wordt voorgelezen, waarna de Voorz vraagt of men er zich mee verenigen kan. De heer Potma heeft opgemerkt, dat alleen bij het afvaren van stoombooten verboden is een fluitsignaal te geven, wanneer er zich een paard op den trekweg bevindt. Maar als een stoomboot in de vaart is en een rijtuig passeert den trekweg, dan dient het ook verboden te zyn fluit signalen te geven. De Voorz. antwoordt te veronderstellen, wanneer hh. Ged. Staten concessie verlenen voor stoombootdiensten, bij zoo danige gunstige be schikking ook wel de noodige bepalingen zullen stellen, aangezien het vaarwater hier voor stoomboten geschikt, provinciaal vaarwater is. De heer Potma merkt op, dat in de conceptverordening, toch over de stoomfluit gesproken wordt. De secretaris leest nog eens het betrekkelijk art. waarbij voorge schreven wordt, dat bij het afvaren en aankomen \an stoombooten geene signalen mogen gegeven worden, wanneer er zich een paard op den trekweg bevindt. De heer T. S. Visser vraagt, of dat niet teveel gevorderd is, om het geven van sigüalen te verbieden „wanneer er zich een paard op den trekweg bevindt", en spreker vraagt, of het niet beter is om een afstand te bepalen. De Voorz. vraagt of nog iemand het woord verlangt. De heer Bijlsma wenscht deze wijziging in de verordening, dat er een afstand wordt bepaald. De heer Potma acht het nodig, dat als rijtuigen den trekweg passeeren, de stoombooten geene signalen mogen laten hooren. De Voorz. betwijlelt of de raad dat wel bepalen kan. De heer T. S. Visser betwijfelt nog meer of de raad bevoegd is dat fluiten te verbieden als er een paard op den trekweg is, dat dit doelt op den geheelen trekweg. De Voorz. verwacht, als Ged. Staten concessie verleenen voor eene stoomboot, zij dan tevens wel de noodige instructies zullen geven hoedanig gehandeld moet worden. Als het er op aan komt, dan heeft de verordening geen verder regt dan tot de grenzen der gemeente. Spreker had de uitdrukking anders liever niet gebezigd, maar hij wenscht de zaak verder aan heeren Ged. Staten over te laten. De heer Dijkstra kan, als bh. Ged. het goedkeuren, zich er mede vereenigen, nJs zij er in voorzien. De heer T. S. Visser vraagt of het niet het eenvoudigst is om te be palen, op een afstand van 200 of 300 meter. Dat acht spreker beter, dan dat er geen paard op den geheelen trekweg mag zijn, zonder dat de stoomfluit verboden is. De heer Tjebbes stelt voor, om het art. zoodanig te wijzigen, als Vsrtfcbijnf eatafnlal ptir Wik Uitgave t uur KERKDIENSTEN voor uur uur van en Leesdienst. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Van 4 t>t en met 10 Februari 1955. een dat boek, met ANTHONY VAN KAMPEN PLaaTSELIJK NIEUWS Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertentie» van buiten Friesland 9 ct. per m,m; Contracten volgens algemene regeling Administratie 45 Postrekening 82259 Getrost das Leben schreitet Zum ew’gen Leben hin Von innrer Glut geweitet Verklart sich unser Sinn. Het veel NOARD D 61 Abonnomentsprii*: f 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Worknm Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrgdagsmorgens voor 10 uur Ferdinand Nauta en Luitzen Stellingwerf! z Vertrek 3 uur Vertrek 3 uur 3 Senioren: Nijland 1Workum 1 O.N.S. 2Workum 2 Oeverzwaluwen 2Workum Vertrek 2.15 uur per fiets Junioren: Bolswardia 1 AWorkum 1 A Vertrek per fiets om twee O.N.S. 2 AWorkum 2 A Vertrek per trein om 1.40 uur En de nacht symboliseert de Eeuwigheid: Nur eine Nacht der Wonne Ein ewiges Gedicht Und unser aller Sonne 1st Gottes Angesicht. Alphons Diepenbroek, evenals Novalis een groot bewonderaar van de antieke en katho lieke cultuur, heeft twee van deze „Hymnen an die Nacht” en wel de laatste op muziek gezet. In 1899 kwam de Opstandingshytnne gereed. Zij werd opgedragen aan de be kende sopraan Mevr. NoordewierReddingius, die er de eerste vertolkster van was. In hoge mate lyrisch, wekt deze Hymne reminis centies op aan de nachtmuziek uit „Tri tian” van Wagner, ofschoon Diepenbroek minder uitbundig is dan de Duitse componist. Het schijnt overigens wel alsof met de uit vinding van het electrisch licht do invloed van de nacht op dichters en componisten ge heel verdwenen is. Althans in de moderne poëzie wordt hij niet meer bezongen, terwijl sok de hedendaagse muziek aan zijn bekoring voorbij gaat. Hetgeen de naar schoonheid en bezinning hunkerende mens tot weemoed stemt. Geboren: Dirk, zv Lijntje Bijl; Jacob, zv en Jantje van Dijk; Sjoerd en Japke, en dv Tjitze Huitema en Feikje Haitsma. Gehuwd: Geen. Overleden: Engel Haitsma, 90 jr, wed. van Marten Hijlkema, eerder van: Jentje Smits; Elisabeth Rijptna, 80 jaar. JAARVERG. PATRIMONIUM” 9 Febr. ’55. Hedenavond hield de Geief. Mannenvereniging Patrimonium” met de dames haar feestelijke jaarvergadering. De voorzitter, de heer IJ. van der Heide kon na de gebruikelijke opening een feestelijk programma laten gifwerken dat voor „elck wat wils” bood. De verslagen van secretaris en zpenning- meestef getuigden van een opgewekt vereni gingsleven. De heer R. de Groot hield referaat over het boek Richteren. De avond werd verder gevuld met decla matie, samenspraak en spraakwaterval „wie doet het uit de doeken”, ballonblazen enz. Het was reeds tegen twaalven toen deze goedgeslaagde feestavond met dankgebed werd gesloten. BIJ ALLE VERKEER: Uw spullen in orde, maar oplettendheid en voorkomendheid al evenzeer nodig! De minister van Justitie heeft in verband ®et het toenemende aantal verkeersovertredin gen aan rijks, en gemeentepolitie over het gehele land opdracht gegeven om binnenkort een verscherpte controle uit te oefenen op op de naleving der verkeersvoorschriften. Maar in het bijzonder zal gelet worden op de verlichting van alle rijdend verkeer, dus zowel van auto’s, motorrijwielen, motorcar riers, als van bromfietsen, rijw.e en, bespan nen en onbespannen wagens. Speciale aandacht zal hierbij gewijd worden aan de voor- en achterverlichting, stand van de koplichten, de stoplichten en reflectoren en of bij het voeren van gedimde kop.ichten beide kop ich- ten gedimd worden. De politie is geïnstrueerd om niet meer met een waarschuwing te volstaan, maar aanstonds bij het constateren der overtredingen proces verbaal op te maken. In aansluiting op deze verscherpte verkeers controle heeft Garage Speerstra a hier voor a.s. Maandagavond de ge egenheii opengesteld om de verlichting geheel volgens de eisen in orde te laten brengen, zodanig dat een en ander van e«n rijk»m»rk kan worden voorzien. uur ds D. Het gebeurde een kleine twee jaar geleden, op de top der wereld, niet zo heel ver van de Noordpool af. Een bekend Nederlands radio.reporter en ik hadden, na een einde loos lange reis langs de Westkust van Groen land, de allerlaatste, meest Noordelijke plaats ter wereld bereikt, waar nog menselijk le'en voorkwam: Thule. Thule, een ultra- kleine nederzetting van Eskimo’s, wier enige wens was, zo weinig mogelijk contact met de buitenwereld (dat wil zeggen: met de wereld der blanken )te hebben. Deze Eskimo’s ver kozen een leven in hun Stenen Tijdperk vérre boven dat, hetwelk samenhing met a’le wer kelijke of vermeende zegeningen van de Twin tigste Eeuw. Op Thule deden we een paar wonderlijke ontdekkingen, en een ervan was het vinden van het laatste boek ter aarde. Ik vond het in een der verlaten igloo’s, turf.hutjes, van d« stam. Die stam was er overigens niet «M«r. Hij wm gevluiht toen de Amerikaans» UITVOERING EXCELSIOR” Op Dinsdagavond 8 Febr. hield de Chr. Gymnastiekvereniging „Excelsior” haar jaarlijkse uitvoering op de bovenzaal van hotel ,,De Wijnberg”. De overbezette zaal getuigde van een grote belangstelling. Na een massale opmars van alle gymnasten opende de heer M. Vrij deze bijeenkomst. Hierna kreeg de heer Canrinus gelegenheid z’n programma af te werken. Zijn correcte vlotte manier van leiding geven, verdient zeker een pluim. Algemeen was men van oordeel dat er in het afgelopen jaar flink was aangeleerd. „Excelsior” deed zijn naam eer aan. De .wisselbeker ’55 viel ten deel aan de meisjesgroep, die met de oefening „kleine hoepels” het mooiste geheel vormde. Het programma werd op een uitstekende manier afgewisseld door het bekende Wor- kumer muziekgezelschap „The Rangers”. Het was al bijna 12 uur, toen na een kort slotwoord nog gemeenschappelijk werd gezongen. De heer I. de Boer ging voor in dankgebed. De avond kan als zeer geslaagd worden be- whouwj. en nam. Telefoon Redactie en luchtmacht z’n beroemde „Operation Blue Jay” inzette, die resulteerde in de vestiging van een mammoet-vliegbasis op de plaats van de E kimo-nederzetting, Der© geweldige onder neming, in allure te vergelijken met de lan ding in Normandië door de geallieerden in de tweede wereldoorlog, had tot gevolg dat de Zeehonden, de walrussen, de beren, de witte en blauwe poolvossen en de vogels vluchtten. Ze verkozen niet te leven in een wereld van lawaai, stank en afval. Ze zochten een nóg Noordelijker plaats op om te leven. En de Eskimo’s volgden hen, omdat ze zonder die Zeehonden, walrussen enz. niet konden be staan. Teen wij te Thule aankwamen, vonden we daar slechts enkele achtergebleven Eski mo’s. Wat heel oude en enkele heel jonge. Ze zouden later met sleden gehaald worden en ook Noordelijker verdwijnen. Ik bezocht die verlaten igloo’s van ’s-werelds laatste nederzetting. Veel bijzonders vond ik er niet in: wat skeletdelen van rob ben en walvissen, kapot huisraad (gemaakt uit diezelfde skeletdelen), pelzen en huiden, die niet de moeite waard geweest waren om mee te nemen tijdens de moeizame exodus naar de top der wereld. Maar ineens vond ik iets, dat me meer ontroerde dan al die andere, oude, waardeloze, vergane dingen samen: dat boek. Het was geen groot boek. Het bevatte maar een pagina of zestig, zeventig. En iedere bladzijde droeg de sporen van een té veel vuldig gebruik. Er waren gescheurde en door vocht ingevreten pagina’s. Het was een oud, smerig, opgebruikt boekje, dat geen enkele waarde meer bezat. Ik raapte het op afval en WORKUM. De heer Chr. Zwart, onder wijzer aan de Bijz. U.l.o.-school alhier, is met ingang van Mei a.s.. benoemd aan een z»lfd« ond*rwijsiuri»htiag te Utreeht. Dag en nacht, licht en duisternis, beide zijn ontelbare malen door dichters en com ponisten bezongen. Er zijn kunstenaars die zich in hun werken het meest tot de dag voelen aangetrokken, er zijn er daarentegen ook wier oeuvre aan de nacht is gewijd.. De tegenstelling van licht en duisternis vormt eveneens de grondslag van menige religie, ofschoon het hier in feite om de overwinning van het licht op de duisternis gaat, zoals de Oud-Perzische godsdienst ons reeds leert. Bij de kunstenaars ligt de waardering voor d» Inacht echter op een geheel ander vlak, zijn wezen vervult hem vaak met een diepe, weemoed, waarin bij sommigen een mystieke klank te beluisteren valt. Het tijdperk der Romantiek inzonderheid was vruchtbaar aan Verheerlijkers van de nacht en dan in ’t bijzonder van zijn Symbool de maan. Zelfs Goethe, wiens ganse leven toch één wor steling om licht was, heeft in zijn „Faust” de piaan niet verloochend. Bij de toonkunste naars treft men vaak een even grote voor keur voor de nacht aan als bij de dichters. Men denke in dit verband slechts aan Richard Wagner, die in zijn opera „Tristan” de nacht verre boven de dag verkiest. ,,Wonnereich der Nacht” komt hem begerenswaardiger voor dan do boosaardige dag. Toch mene men niet dat de nacht voor iedere kunstenaar hetzelfde betekent. Het sym bool is daarvoor te gecomp'i -eerd geworden. Voor de ee.i zal hij een normaal, natuurlijk verschijnsel blijven, voor de ander zpl zijn inhoud tot een tDyStisch-TeligieuS begrip wor den. Novalis, de grote Duitse romanticus en schrijver van dat merkwaardige stuk „Die Christenheit oder Europa”, koestert een war me Vertrouwelijkheid voor de nacht. In zijn „Hymnen ap die Nacht” zingt hij: „Moet steeds do morgen wederkomen? Eindigt nooit de macht van het aardse? Onzalige werk zaamheid Verteert het hemelse waas van de nacht. Nu weet ik, wanneer de laatste morgen zal zijn wanneer het licht niet meer de nacht en de liefde verdrijft wanneer de sluimer eeuwig en slechts één eindeloze droom zal zijn.” Bevrijdend klinkt het: „De nacht is de machtige schoot der openbaring”. Gelijk de dag zijn voleinding vindt in de nacht, zo is het leven slechts voorspel tot de dood: C.H.U. EN C.H.J.G; 9 Februari werd de familie.avond ge houden, georganiseerd door de afd. Wor kum der Christelijk Historische Unie en de Chr. Hist. Jongeren Groep. Door de heer G. Bakker, voorzitter der Jeugdgroep, werd deze samenkomst geopend met Schriftlezing en gebed. Hij kon een goed aantal bezoekers verwelkomen (alle plaatsen in „Ons Gebouw” waren bijna bezet). Daar de yoorzitter, de heer R. H. Jonkman, we gens lichte griep niet aanwezig kon zijn, las de secretaris der C.H.U.-afdeling, het openingswoord dat door de voorzitter Jonkman voor deze avond was opgesteld voor en gaf vervolgens het woord aan de spreker van deze avond: de Weledele Heer M. Rozendal, thans te Kollum. Als onderwerp had spreker gekozen: j,Den Haag meldt Heiigl” Uitvoerig stond spreker stil bij de „dize” op nationaal en inter nationaal gebied, de spanningen op po litiek terrein, de vraagstukken op het ter rein van 1 andelijk, provinciaal en gemeente lijk huishouden en de houding die men als C.H.U, daarbij moet aannemen. Spreker besloot deze, met gloed uitgespro ken rede, (door de aanwezigen met grote interesse en aandacht gevolgd) met het citeren van Gezang 300, de eerste vier regels. Na het hartelijk applaus waarmee <de spreker beloond werd, trad een groep jongeren voor het voetlicht met het blijspel „Pake”. Door de aanwezigen is genoten van een fleurig stuk, dat door deze groep zeer goed gespeeld werd. Alle spelers vertolkten hun rollen zeer goed. Het was een echte Pake, een gedienstige Siebe, een felle Teatske en bedroefde Bet, terwijl Lies en haar Jan en Bartling de vrijgezel, er ook allen echt „in” zaten. Na gemeenschappelijk zingen werd deze goed geslaagde avond gesloten met een kort slot- woerd «u daakgsbed. Zondag 13 Februari 1955 Wcrkum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, 's Av. 7.30 uur Lof (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds E. J. Beker ’s Avonds 7.30 uur ds D. J. Spaling, (Doopsgez.) Voorm. 10 uur mej. da M. J. van Hamel (extra collecte). 11.30 uur We^thill-Zondagsschool. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. Geen Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9-30 J. Spaling. Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur de heer Lootsma. Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur ds Wouda Bolsward. Hindeloopen (Herv.). Voorm. 9.30 tussen al dat andere keek erin. Het was een in de Groenlandse taal overgezette bloemlezing van sprookjes van Hans Andersen. Het bevatte de geschiedenis van de kleine zeemeermin en die van het lelijke jonge eendje; die van de sneeuwkoningin en van de rode schoen tjes; die van de nachtegaal en de varkens hoeder. Dat boek bezat plaatjes, de originele plaat jes uit de een of andere Deense editie, denk ik. Er waren echter met dikke, onhandige houtskoolstrepen, krassen door al die teke ningen gemaakt. En waar wat plaats was overgebleven op die grauwe, gele pagina’s had het Eskimokind, een jongen of een meisje dat is niet bekend, zé.f tekeningen gemaakt. Onbeholpen, primitief, en zonder enig per spectief. De nachtegaal was echter duidelijk een ptar migan, een sneeuwhoen, geworden; de zee meermin een combinatie van een walrus en een Eskimo, vrouw, en de rode schoentjes waren twee kamikken geworden, de bekende zeehonden-laarzen, zoals alleen de Eskimo’s die dragen. Ik heb daar, geloof ik, nogal lang met dat boekje, dat beslist het laatste ter wereld was, in m’n handen gestaan. Omdat het zo aandoénlijk was te beseffen dat kort daarvoor, in de eindeloos lange Poolnacht, bij het flakkerend licht van een stinkende traan- lamp, een kleine Eskimo bezig was geweest met de schoonste gedachten van Andersen. Het is mogeajk, dat hij, toen hij die ver halen schreef, gedacht heeft: misschien zullen later veel mensen ze lezen. Hij zal beslist niet gedacht hebben: ook de laatste mensen ter wereld zullen ze lezen. Een kind had ze gelezen. Misschien had een moeder ze voorgelezen, hoewel maar weinig moeders daar lezen kunnen. Hoe dan ook— dat kind had zich op z’n eigen manier de verhalen verbeeld en die verbeelding met een stuk houtskool, of misschien een sintel, gestalte gegeven Vele uren van de Poolnacht, die maanden en maanden duurt, waren voor dat kind gevuld geweest met die verbeelding. Het was op die plaats, en op dat moment, dat ik me dieper dan ooit tevoren reali seerde wat soms, in bepaalde omstandigheden, een boék betekent. Dit boekje was naar alle waarschijnlijkheid het enige stuk speelgoed van dat kind geweest. In de haast van de vlucht naar het uiterst Noorden was ver geten het mee te nemen. Treurde dat kind nu om de zelf er bij getekende plaatjes? We zullen het nooit weten. Ik wist alleen die dag, dolend langs de verlaten igloo’s der Noordelijkste stam ter aarde, dat zelfs daar, ja zélfs daar, het boek vreugde, vertroos ting en geluk geschonken had. In een harde wereld, waar iedere vorm van vreugde, ver troosting en geluk, bij uitstek zeldzame zaken zijn. We maakten in die tijd dingen mee, die grootser, sensationeler, wonderlijker wa ren dan de vondst van dit bijna verteerde boekje. Maar dat boekje zal ik nooit vergeten. uur ’s avonds 7.30 uur ds H. do Wolf. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur ds J. T. Nielsen. (Geref.) Niet ontvangen. Koudunt (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds B. J. Riemersma van Staveren. (Doopsgez.) ’s Avonds 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Molkwcrum (Herv.) Voorm. 9.3o uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur 2 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur ’s Avonds 7.30 uur ds B. J. Riemersma.

Friso nl | 1955 | | pagina 1