WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Inschaling Workumerwoard Raadsvergadering Workum BEL 170 i Zaterdag 5 Maart 1955 No. 9 78ste Jaargang njonkenlytsen ta it léste bidriuw fan it FRISO. Turfschipper." Hwer ’t hjir de puntsjes steane, stiet yn de adfortinsje de namme folut skreaun. Mar de klant liet soks net op him sitte en dy set ek in adfortinsje yn ’e Friso. Herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen. Wijk A, B, C en G op Dinsdag 15 Maart 1955 van 9.3012 en 1316 uur Wijk D, E. en F op Woensdag 16 Maart 1955 van 612.30 uur En dan nou mar wer efter it nijs fan de stomboaten oan. Mar der wie net folie mear to finen. Yn de Riedsforslaggen gjin wurd oer de stomboaten en barges. Allinne de Prins van Oranje en de Stad Workum bikonkerearje elkoar noch op libben en dea. Hwat my opfalt is, dat Onder de adfortinsje fan de Prins van Oranje net mear stiet F. Faber en comp., mar F. Faber, ondernemer- Inbiwiisdat dizze dos nou allinne eigner is. Mar dan ynienen great en wichtich nijs. Nije wike it léste. Turfschipper te Workum. De ondergeteekende waarschuwt een ieder, geen Handel in Turf te drijven zonder eerst de Waar te hebben geprobeerd, opdat men niet genoodzaakt worde, om misschien f5.00 toe te geven aan de Leveran cier, als die zijn afgekeurde Waar terug haalt. Workum. w. wordt in aansluiting op de door de gemeente Gaasterland aangebrachte wijziging de tij Js- Warkumer gemeentebistjür en in stikmanich ündeinimmende en waibere jongkeardels. Doch foar wy it gerdyn foar dat léste bidriuw oan ’e kant skouwe, moat ik earst noch efkes op hwat oais wize. Bigjiu April, (1878) komt de Friso mei it nijs dat: De fearskipper R. S. Visser in stomboat bouwe litte sil, dy’t de namme kriget „Stad Mor- kum.” Dizze boat komt yn ’t plak foar it fearskip fan ...Warkum op Snits. En ja, hear, de 15de July is’t safier. Der mei kriget de „Prins van Oranje” dos in konkerint. Neffens de tsjinstregeling giet de „Stad Workum1- moarns healwei achten fan Warkum, allinne Tiisdei om sawn üre. Fan Snits middeis om trije üre Tiisdei om twa. De „Prins van Oranje" fan Workum om acht üre. Tiisdei healwei sawnen. Fan Snits óf middeis healwei fjouweren. Tiisdei healwei trijen. Lyk wy sjogge, sieten de beide boaten elkoar dos net yn ‘tfarwetter, ek al foeren hja de selde route Ians. Mar twa boaten yn ien it selde fear, wie dochs wol hwat tofolle fan it „goede" soe men sa sizze. En dat wie‘t. Hwant it hat in striid west op libben en dea. Wy sille nou de beide boaten efkes mei rêst litte, om foral de üldere lêzers, in stikmanich adfortinsjes léze to litten. Ut de Friso fan 20 July 1878: „Ondergeteekende bericht dat hij voortaan alle dagen met eene HANDKAR zal rijden van Koudum naar Workum en teiug Bood schappen en pakjes voor Molkwerum, Warns, Hemelum en Bakhuizen worden nog dezelfden dag door hem bezorgd. Beleefdelijk beveelt zich aan S. A. Schaaf, Koudum. Der sille grif noch hiel hwat minsken wêze, dy‘t Sake Schaaf mei syn ófgryslike greate hounen foar de karre, foar de geast krije kinne. Men doarste yn dy tiid hiel hwat oer elkoar yn ‘e krante skriuwe. Nou ja, troch in adfortinsje dan altyd. Hjir binne twa fan dat soarte en it giet tusken in turfskipper en ien fan syn klanten. „TER OPHELDERING. De ondergeteekende nog ruim voorzien zijnde van Turf, verzoekt be leefd ieders gunst, uitgezonders van Fryske Brief LXXX1V. FAN TREKSRIP TA STOMBOAT Foar safier ik neigean kin, is F. F. van Ham de nye pachter wurden. Mar it soe gjin jier mear duorje, doe wie er „skipper to toet.” Dat wol sizze de barges rekken oan 'e kant. Hwant wy komme nou sa i stomboatdrama. Goed bisköge hat it in drama west, dizze striid tusken it UeMbMjnt eenmaal per week f Uitgave s 1 Telefoon Redactie OFFICIËLE MEDEDELINGEN Wethouders van en a. b. c. t d. L f. om l L l l t l I I waarna van dat i ons om- ons NOARD D 61 Abówwn&itaprijst Utó per bwartail per post I 2.50 per halfjaar Tim Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum werd, doch niet bekend of do zo wenselijk Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties vin buiten Friesland 9 «tl per tn,m; Contrasten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! B. en W. indienen van leiding bestaat,, waarna het ook voor kennis, ge'mg wordt aa.ig nomen. Voor vervolg Raadsver-lag ZIE ACHTERPAGINA J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT Voor hen die in 1955 in aanmerking wensen te komen voor het inscharen van koeien, hok- kelingen en/of paarden in do Workumerwaard zijn ter secretarie voorwaarden en aanvraag formulieren verkrijgbaar. H©t ingevulde aanvraagformulier moet uiteriijk vóór of op 15 Maart a.s. ter secre tarie worden ingeleverd, WORKUM, 3 Maart 1955. Het Gemeentebestuur van WORKUM, J, RUSSCHEN, Burgemeester VAN DER GOOT, Secretaris De herkeuring van maten, gewichten en meetwerktuigen zal in deze gemeente plaats hebben in bet handwerklokaal der openbare lagere school en wel voor de bewoners van Belanghebbenden worden voorts verwezen naar de uitvoerige bekendmaking, welke in het publicatieka4je aan het Stadhuis is aan geplakt. WORKUM, 25 Februari 1955- Burgemeester WORKUM, e. De heer Harkema merkt E.T.LF—ver.Lg slechts éénmaal wordt duur der rege ing z.h.s. bepaald op 1 Januari 1966, nadat de heer Jonkman gevraagd had welk motief daarvoor aangevoerd buiten het genoemde was gemeente H.O.N. dit zelf wel vond. Maandag 28 Februari, ’s avonds half acht, dus op de laatste dag van de kortste maand de eerste vergadering van ’s Workums ge meenteraad in 1955, waarbij aanwezig tien raadsleden plus voorzitter: de heer J. Rus- schen, burgemeester en de heer D. van der Goot, Secretaris, één keurig geunifortnde con cierge en twee herstelde persmannetjes. Van de heer IJ. Oosten was bericht van verhindering wegens ziekte ontvangen. In de beschouwing, waarmee de voorzitter deze zitting opende, werd gesproken van het afglijden van een besturende tot een meer administrerende taak als gevolg van een toe nemende spedali a ie en integratie. Het slot bij de rondvraag had daarmee wel enige ge lijkenis wat het afglijden en moeilijk besturen op de .Workumer straten als gevolg van de sneeuwval betreft, maar dit laatste is ge lukkig maar een tij le ijk euvel. Toch h..dlen beide omschreven situaties een intense be langstelling en vorm .en ze de bvile hoofd punten, waartussen een vrij besch i'en agenda werd afge'.iaadvlond r_r. keu door een Le sloten zitting nar aanleiding van een nieuw te benoemen rtiniger.re.erve.chauffeur, wat toch nog zoveel tijd kostte, dat na het met Pensioen gaan van de directeur van gemeente werken men wel fris en uitg slapen moet verschijnen om het wakende mee te maken wdke plaatsvervanger gekozen zal worden. Althans, wie met vergelijkingen begint, zou dat kunnen denken, maar ’t komt immers ook vaak anders uit, dus nu terzake. En dan is de burgemeester aan ’t woord: Naar gewoonte wil ik bij de aanvang van de eerste raadsvergadering in dit jaar een enkel woord tot U zeggen. Voor ik nu ga spreken over hetgeen in het afgelopen jaar onze belangstelling had en wat we in de nabije toekomst hopen te doen, enkele alge mene opmerkingen. In de wereld van, onze dagen valt een dubbel verschijnsel waar te nemen, dat zijn stempel dreigt te zetten op heel onze samen leving in haar bonte verscheidenheid: ener zijds een steeds sterker klinkende roep naar éénwording, naar hpt opnemen in één geheel, aangeduid door het woord integratie, ander zijds de steeds toenemende neiging tot af splitsen in afzonderlijke delen, tot specialisatie. Het lijkt me niet ondienstig in deze kring ep deze verschijnselen van samenbundeling en specialisering iets nader in te gaan. Als we eerst het terrein der specialisatie bezien, dan valt op te merken dat op het terrein van het openbaar bestuur de splitsing in gespecialiseerde onder'een in zo snel tempo gaat, dat dit voor de gewone burger bijna ontoegankelijk is geworden. Of het nu finan ciën betreft of onderwijs, maatschappelijke zorg of bevolkingsboekhouding, al deze dingen zijn zodanig van opzet, dat alleen specialis tische scholing het mogelijk maakt ze te be heersen. Toegegeven kan worden dat deze ontwikke ling min of moer in de natuurlijke gang der dingen ligt, maar aan de andere kant dreigt hierdoor een kostelijk iets verloren te gaan, n.l. het begrip voor het universele in onzo samenleving, ook in haar bestuur, het besef dat de onderscheiden delen zich niet als droog zand naast elkaar bevinden, doch dat er een onderlinge samenhang bestaat, welke h6t evenwicht in stand houdt. Dit universele, waarbij de bestuurder, ver leven boven de materie, de geest verstaat, waardoor zijn beleid moet worden gedragen, gaf hem de brede vi i» op bet gehele bestuurs- terrein. waarop hij geplaatst werd. Op verschillende terreinen kan men dit ver- cchijnsel der specialisatie waarnemen, omdat :et als het ware werkt als een kettingreactie .ij atoomsplitsing. De tijd dat Vondel bij het onterfeitsel van de beroemde Vossius kon ichten: „al wat in boeken staat, is in dit noofd gevaren” is onherroepelijk voorbij. Toch zullen we nooit mogen vergeten dat die samen hang er is: Gespecialiseerde wetstoepassing, doet hem die er mee belast is, als vanzelf in eenzijdigheid verstarren en eerder dan hij het weet, met oogkleppen door het openbare leven gaan. Hij verliest het contact met de werkelijkheid en eigenlijk is er na verloop van tijd op aarde niets belangrijker dan die ene wet, dat bepaalde voorschrift, met de uitvoering waarvan hij werd belast. Zo is er een kans dat de bestuurder zijn werk vol brengt in de schemering van het onzekere, omdat hij niet bij macht is in de perfectie der specialisatie zich onafhankelijk een eigen inzicht te vormen en glijden we af van de besturende naar de administrerende Over heid. Daarnaast staat onze tijd, met name ook in bestuurlijk opzicht, in het teken van de integratie, de opneming van delen in één geheel. Deze gedachte beheerst na de oorlog de volkeren van West.Europa, niet als een mode of gril, maar als een bittere noodzaak. Do Benelux, de Kolen en Staalgemeenschap, de strevingen in dit opzicht op agrarisch gebied, doch ook d« ontwikkeling binden onze Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur en Administratie 45 Postrekening 82259 grenzen dringt, als gevolg van technische mogelijkheden cn economische noodzakelijk heden, begunstigd door een zich daarbij aan sluitende wetgeving, steeds sterker in de rich ting van een intercommunale samenwerking. Streekregelingen op zo menig gebied, aan gelegenheden georganiseerd in regionaal ver band, gemeenschappelijke rege in gen van tal van zaken. Ik denk hierbij b.v. aan de school artsendienst. bescherming burgerlijke bevol king, werkplaats voor minder.validen, elec. triciteits., gas. en watervoorziening, tehuis voor geestelijk onvolwaardigen te Bergum. Eenmaal tot stand gebracht, zijn de daarbij geregelde zaken aan de directe bemoeiing van Staten en Raden onttrokken, waardoor de leden dier lichamen de aanraking daar mede verliezen. Zo zien zij geleidelijk de omvang van hun taak inkrimpen en hun be voegdheden wezenlijk uithollen. Te keren zijn d6ze dingen niet. zij liggen in de lijn der ontwikkeling. Maar toch dient er voor ge zorgd te worden ter wille van de instand houding van ons democratisch bestel, dat in de bestuurscolleges mannen zitting heb ben, die begrip voor deze verschijnselen heb ben en naast degoede zijde daarvan, ook de daaraan verbonden gevaren onderkennen. Door de specialisatie niet meer voldoende op de hoogte, bepaalde bevoegdheden aan zich ontnomen door de integratie in wat voor vorm ook bevindt de bestuurder zich tus sen twee polen, pool en tegenpool, die zijn positie in vergelijking tot zijn ambtgenoten van enkele tientallen jaren geleden, heel wat moeilijker heeft doen worden. In de ontlading tussen de positieve en nega tieve krachten van pool en tegenpool ontstaat echter, gelijk bekend is, in de wereld der natuurwetenschap, een nieuwe kracht, die vaak ongedachte, niet vermoede mogelijkheden biedt. Zo is het ook in de wereld', der bestuurswetenschap. Wij dienen hiervoor pog te hebben. Aan specialisatie is niet meer te ontkomen, inte gratie ligt in de lijn der ontwikkeling, doch evenals in de schepping op elk terrein God H6t ontbreken van bouwterrein zal ons dit jaar direct plaatsen voor het zoeken naar een oplossing voor dit probleem. De uitvoering van het z.g. plan Zuid van ons uitbreidings plan schept zoseel technische en financiël» moeilijkheden dat we genoodzaakt zullen zijn op zeer korte termijn wijziging van ons uitbreidingsplan te maken om in de behoefte aan bouwrijpe grond te voorzien. Tengevolge van de winter en de zeer beperkte aanveer van stenen, kon daweg BurenOude Heidenschapsterwcg nog niet ge reed komen; het werk is echter zover ge vorderd dat het dit voorjaar wel spoedig; gefced zal komen. Zoals U ziet ligt er nog veel verantwoor delijk werk op ons te wachten; ik hoop dat door hartelijke samenwerking dit werk voor ons allen een vreugde mag zijn en dat Gods zegen moge rusten op onze arbeid in het belang der gemeeente Workum. Ik eindig met de hoop uit te spreken dat 1955 voor U allen persoonlijk een goed jaar moge worden. Voor deze woorden dankt de heer Haytema, menende namens de Raad te spreken, hij .wenst dat B. en W. in ’t belang de gemeente mogen voort arbeiden en God Z’n zegen ook daaraan verbinden moge. Punt 1. Ingekoincn stukken en mededelingen. Resolutie van de Gedeputeerde Staten houdende vaststelling van de rekening van het landbouwbedrijf, het gasbedrijf én van de gemeente, dienst 1952. Alsvorcn houdende goedkeuring van het raad: besluit tot verkoop van bouwterrein aan R. Abma. Schrijven van het bestuur van het Frysk Orkest waarin dank wordt beug! Voor het verhogen van de gemeente ijke sub sidie tot 12 cent per inwoner. Nieuwjaarsrede van de Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland. Verslag over 19s4 van het E.T.I.F. op dat in het over de Zuid westhoek ge ept wordt en dan meer als r6creatie-gebied, wat ook wel belangrijk is, doch spr. vindt het nu wel gewenst dat op gereedkomen van het rapport over deze om- ge’ ing wordt aangedrengen, De voorzi.ter had niet zonder reden dat rapport eigenlijk al verwacht, maar hoe de uitspraken daarin ook mogen luiden, in dustrie-vestiging heeft men alleen daarmee natuurlijk niet. Genoemde stukken worden daarna voor ken nisgeving aangenomen. Mededeling van B. en W. van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde dat de ge meenteraad van Gaasterland de gemeen schappelijke rege ing inzake de ©xpl itatie van een werkplaats voor minder-valide arbeiders heeft va tgesteld met dien ver stande, dat de geldigheidsduur der rege ling, in afwijking van het bepaalde in artikel 27, werd gewijzigd en nader be paald op 1 Januari 1966 (in artikel 27 was dit bepaald op 1 Juli 1979). Overeenkomstig het voorstel van B. en ,_.lz - - de samenhang heeft gelegd en openbaart aan hem, die oog daarvoor heeft, zal ook de moderne bjestuurder zich bewust dienen te zijn, dat ook hij in deze tijd eeen hoge ver antwoordelijkheid draagt en een taak ver richt, die zijn glans ontleent aan het licht der Eeuwigheid, Na deze woorden, die ik gaarne zou willen zi6n als het voorgerecht, dat de bedoeling heeft een bijdrage te vormen tot aantrekke lijkheid yyin het gehele menu, om deze toe spraak nu maar eens zo te betitelen, nog een overzicht van de voornaamste gebeur tenissen welke zich op het gemeentelijk ter rein hier hebben voorgedaan. De meeest op de voorgrond tredende feiten zullen wel zijn het tot stand komen van „Mariënacker”, de overgang van stadsgas op aardgas en de daaruit voortvloeiende nieuwe straatverlichting. Ik geloof niet dat we vaak zullen beleven, dat er zoveel ineens en jnet zoveel instemming begroet is. Bij de bestudering van het probleem van de ouder wordende mens bleek al spoedig, dat wanneer er gesproken zou kunnen woruen van „het geschenk van een langer leven”, er nogal een en ander veranderen moest. Een „geschenk” kan dit leven slechts zijn, indien we tot in hoge ouderdom een klare geest behouden, inuien het lichaam, waarin zich allerlei kwalen kunnen openbaren, niet al te veel last bezorgd, indien wij ringd mogen blijven met mensen, die bun hartelijkheid en hun zorg wijden, indien ons hoofd, ons hart en onze handen dagelijks een doel vinden, dat inhoud aan ons leven kan ge'en en indien wij de jaren, die zo bij uitstek geschikt zijn voor bezinning, weten te gebruiken om ons innerlijk leven te ver rijken. Niet allen zal dat gegeven zijn. Hulp van anderen, hulp van de gemeenschap zul len velen van ons nodig hebben bij het overwinnen van de obstakels^ die zich ge durende het laatste deel van ons leven op onze weg kunnen voordoen. Daarom was het goed dat we een tehuis stichtten voor onze bejaarden, waardoor we veel van die belemmeringen kunnen wegnemen. Ik wil van deze plaats gaarne mijn grote waardering uitspreken voor de wijze waarop directrice en personeel van „Mariënacker” zich van hun vaak moeilijke taak kwijten. Do nieuwe straatverlichting, waarbij met tweemaal zoveel lichtpunten als voorheen, tienmaal zoveel licht verkregen werd, is een grote verbetering gebleken. Op het ogenblik kunnen we een vergelijking met de grote steden in dit opzicht glansrijk doorstaan. De ervaringen met aardgas zijn in eerste instantie goed, maar nog te kort om het juiste financiële resultaat ook te kunnen be oordelen. We hebben goede hoop, dat we niet in onze verwachtingen zullen worden teleur gesteld. Door de aanschaffing van een nieuwe baby- brandspuit is ons brandweeerapparaat behoor lijk pp peil. De paraatheid en het enthousias me waarmede de brandweerlieden hun arbeid vel-richten, stemt ons tot grote dankbaarheid. Het aanbrengen van straatnaambordjes met de door de Raad vastgestelde straatnamen zal in de loop van dit jaar ongetwijfeld zijn beslag krijgen wanneer ook voor de enkele nog niet vernoemde straten het advies van de straatnamencommissie zal zijn ont vangen. Met het baggeren van de vaarten in het Heidenschap is een begin gemaakt; de mede werking van do aangrenzende Landgebruikers is helaas niet evenredig aan het algemeen belang dat daarmee gebaat is. Tengevolge van het overlijden van de heer Westendorp en het vertrek van de heer Folmer ontstonden er twee vacatures in de Raad, welke weer vervuld werden door de heren Ketelaar en de Jong. Met dankbaarheid gedenken we wat beide eerstgenoemden in het belang van de gemeente Workum gedaan hebben. We hopen dat de gerezen moeilijkheden te komen tot de bouw van een werkplaats voor minder-validen te Koudum spoedig over wonnen zullen worden. Voor mij persoonlijk was de herbenoeming tot burgemeester van Workum zeer belang rijk; ik hoop dat de historie zal uitwijzen dat dit ook in het belang van de gemeeente geweest is. De financiële positie van onzo gemeente is nog steeds alleesbehalve rooskleurig. Hier door kunnen verschillende op zich zelf nuttige dingen niet uitgevoerd worden. Ons aller streven zal er op gericht moeten zijn een grote uitkering uit het gemeentefonds te krijgen. De woningpositie laat nog veel te wensen over, wat zeer remmend werkt voor verschil lende bedrijven, terwijl het voor veel jonge mensen daardoor onmogelijk wordt gemaakt een gezin te stichten. De ellende welke hierdoor ontstaat, moet ons niets te veel doen zijn om hierin verandering te krijgen. Binnenkort zal de school van de Nieuwe Vereniging voor Christelijk Schoolonderwijs gereed komen, waardoor weer een lang ge koesterde wens in vervulling zal gaan. We hopen dat het kleuteronderwijs binnen kort ook beter gehuisvest zal kunnen worden, terwijl tengevolge van het steeds toenemen de verkeer, vernieuwing van de Bagijnebrug steeds urgenter wordt. Punt 2. Verzoek van Se commissie „Drank wet” ven de Nationale Commissie tegen het alcuhu i me om, overeenkomstig het bepaalde in de Drankwet, bij II.M. de Koningin een voorstel in te di uen tot verl. ging van het maximum aantal ve: loven A. Volgens het prae.advies van B. en W. werd in 1935 naar aanleiding .van een overeekomsiis verzoek overwogen dat verlaging van het w6ttelijk maximum weinig zin zal hebben, daar het aantal verloven zich niet zal uit- br^id^n boven de redelijke behoefte^ zoals het zich voorheen ook steeds heeft aangepast aan die behoefte en dat die overwegingen juist waren, moge hieruit blijken dat 'het aan tal verloven sedert 1935, toen het aantal zo.’ bedroeg, tot vier is gedaald (het aantal vergunningen daalde van acht tot vijfj. menen dan ook dat voor het bovengenoemd verzoek jjeen aen- SKI i

Friso nl | 1955 | | pagina 1