I WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Grote Expositie van Dames- en Kinderkleding i S53S525?3g52g52S52SS3 HERINNERINGEN UIT DE LAATSTE DAGEN DER BEZETTING BEL 170 S.V.W. AGENDA Emmabloem-coIIecte Friesland op E 55 i Zaterdag 9 April 1955 No. 14 78ste Jaargang i'.V OP HET KANTJE AF I J Vanaf Donderdag 7 April tot en met Zaterdag 9 April a.s. Entree vrij - Allen near 'I Noord naor B. JONGSTRA Fryske Brief LXXXIX. Om ‘t hja op myn „folk“ roppen bleau hwer ’t hja wie, roun ik op ‘e keamersdoar ta. Stie hjayn de lege keamer, op in aid wrak treppentsje, to souder êfnimmen. „It liket my ta, jo krye lést fan dóvens. Stean ik my der by de doar to roppen, mar jo alje mar troch,“ sei ik. Hja kaem fan ‘t trepke en sei: „Set earst dy radio marris êf. Ja, jo moatte tinke ik mei graech musyk hearre en dan heart men net as er immen by de doar is.“ „Is Sytse net thus?" frege ik. „Né,“ andere hja, „dy is fan ’e moarn al ier 6f setten to aeisykjen. Forliden wike hat er in stikje yn 'e kr&nte stien, dat men yn ‘t lést fan Maert, wol sahwat it earste Ijipaei forwachte. Nou is «r net to halden.Hat er justermiddei de dyk in ein üt west en Ijipkes sjoen. Mar ik haw krekt de kofje brün. Kom mar gau mei nei ‘t keukentsje, der is ‘t waerm." Doe ‘t wy goed en wol sieten, sei ik: „Ik bigryp net hwat jo bihei- sterje. Steane jo op sa’n wrak treppentsje, ien misslap en jo trüzelje der 6f. Earmen en skonken brekke, sa komt it mei jo. Hwerom litte jo it Sytse net dwaen." Hja lake en sei: „Och myn leave stumper en gjin ein. Sytse my helpe to souder öfnimmen? Sa‘n Aide knoffelpot. Nou dat soe him öfjaen, leau dat mar. Né, sa lang ik my seis noch sa skoan redde kin, haw ik gjin help nedich." Krekt doe 't wy üs twade bakje op hiene, fieach hja oer ein op ‘e doar ta en röp: „Sjoch derris, Sytse mei de wiete kros.“ Stie de aid man by de efterdoar, roungear en trilje fan de kjeld. It wetter roun him ta it hier, ta de duffel en ta de boksen üt. Mar Djoeke biredt as altyd, hie him sa skjinne ünderklean oan en fiif menüten letter siet er prinshearlik by ‘t kacheltsje. Hy hie oer in planke sillen, mar rekke der by del, sa fortelde er. Ik miende sizze to moatten, dat it net bitrouwd wie en gean mear allinne it lan üt. En hwat sei Djoeke? „As Sytse to aeisykjen wol, moat er it net litte. Hy rint yn gjin sawn sleatten tagelyk. Dat myn Aide krüper nou ris in kear mei in snoek thüs komt, ynpleats fan mei Ijipaeyen, hwat let dat nou? Moarn better, hwat jo aide ‘kBin marêfsetten, hwant tsjin sa'n „optimisme" wie ik net opwoechsen. FRISO. 3, Wip, OkSVal wfele Uitgave i— i i— met en zonder chauffeur BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum PLAATSELIJK nieuws NOARD D 61 Administratie 45 Postrekening 82259 algemeen men passeerde 0-6. per poet f 2.50 per halfjaar Ve-’/t 0-1 0-1 V,-'/a 1-0 1—0 Ve-l/i 5Vj—4'/2 GOED VOOR DE CONSUMPTIE. Op de te Sneek gehouden Paasvee.ten. toonstelling werd in de rubriek twee brede tanden, een eerste prijs toegekend aan een vaars van Blom’s Slagerij, waar aan de wand een medaillekast hangt, die al menige prijs bevat met prima slachtvee verworven. Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten het wordt avond; verlos.spelen. Plot- i we, dat de moffen ons dat van buurman omsingeld heb- Advertentietarief7 cent per m.m. Advertenties v»n bulten Friesland 9 et. pet m.nx Contracten volgens algemene regeling M. JnasmaP. JQiemantsverdriet E. HoesumW. van Terwbga F. OosterbaanM. Rozendal J. van PolenK. Meijer A. SevensterR. A. Bouma L. Scholl—Fr. Meijer 1 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaafl Inzending van advertenties uiterlijlr Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij dagsmorgens voor 10 unr nerkt, maar plannen die er het geheel een 1 van ons gewest te kunnen m»Miu« van de Friese Senioren: Surhuistepveen 1—Workum; vertrek 2,30 uur. Workum 2Froonacker 1; 4 uur. Wedstrijd HeerenveenFortuna. De S.V.W. laat Zaterdag een bus rijden naar de be langrijke weds rijd HeerenveenFortuna. Ver trek vanaf de Markt 2,30 uur. Opgave bij Stam en Fré de Boer. WORKUM. Geslaagd te Leeuwarden voor het diploma melkcontroleur, onze stadgenoot A. N. Visser, werkzaam aan de Coop. Zuivel fabriek ,.De Goede Verwachting” alhier. t Wedstrijden voor Zaterla?. De grote wed strijd wordt Heeg 1 BWr-rkum 1 B. Wordt deze wedstrijd gewonnen dan zit Workum op fluweel. Komt Workum tot de volle winst dan wil het jeugdbestuur de jongens een gratis bezoek aanbieden aan de wedstrijd: HeerenveenF r’una Zat"rJacmld "ag 5 uur. Ge'racht zal worden de wedstrijd iets ver vroegd te krijgen in Heeg. Wokum 2 AO.N.S. 2 A: overwinning voor Sneek. W< rkum 3 B—Hielpen 1 B. De g-'S’en zu'len wel winnen, W rkum 2BNil nd 1 B, In de'e «e's'r d zullen de jongens uit Nijland zeer waar schijnlijk als overwinnaars uit de strijd treden. Nijland 1» »»n kopploeg. Telefoon Redactie en Van Vrijdag 1 t.e.m. Woensdag 6 April Geboren: Simentje Aaltje, dv Bauke Foe- kema en Anpa de Jong. Frederik en Jotje, zoons van Johannes Steiginga en Hiltje Zel- denrust. J ohanna Fenna, dv Jan Haanstra en Antje Haagsma. Gehuwd: Geen. Over’eden: Klaas Steicinga, 72 jaar, echtg, van Tjitske Gerritsen. Iers. Workum speelde zonder Gerrit de Boer, doch zijn plaatsvervanger Th. Tje rle was bijzonder goed op dreef. Workum zat fel op de bal en reeds in de eerste minuten gaf Guus Brauner een pracht van een voor zet weg; de keeper miste, doch Sjoerd Wier sma knalde raak: 01, Na goed werken van Pier Buma werd het 02 en vrij spoedig werd de stand opge veerd tot 03, toen onze aanvoerder uit een keurige voorzet van Ane Bouwman wist to scoren. Na de rust trachtte Oeverzwaluwen het spel te verplaatsen doch onze achterhoede, mot .-Is ui b’inker Durk Bakker, wist van geen wijken. Bovendien was keeper Herre Ketelaar in goede vorm. Door de middenlinie werd steeds op de juiste wijze de voorhoede tot aanvallen in de gelegenheid gesteld. Cft één dezer aanvallen liet Sjoerd Wier sma het houtwerk „kraken” en rechtsback Bakker, van a-h’e-en gekomen zijnde, schoot met een effectvolle l>al hoog op doel, en het was 04. Evert de Jong presenteerde hierna een mooie trekbal aan Guus en Sjoerd gaf de laatste stoot: 05. Een van de mooiste go. Is volgde nu; een prachrige diepte-pass van Ane Bouwman naar de in volle ren spurtende Durk Dijkstra, die de rechtsback en onhoudbaar wist te doelpunten: i' Eindelijk kon Koudum hierna de eer redden. Wellicht werd onze keeper door de zon gehinderd? 16. Durk Dijkstra en Sjoerd Wiersma wisten tenslotte de stand nog op 81 te brengen. Workum 2 A haalde een zeer verdienstelijk gelijk spel 22 tegen IJ.V.C. 1A binnen. Een prima resultaat. Workum 2 B hield zich goed door met 30 te verliezen tegen H.J.S.C. 1 B. z’n „opstel” zorgvuldig we 4*® blad lozen dan onder meer het vol- van: Pa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij. Workum Wii staan weer aan de vooravond van de Emmabloemcollecte, één van de oudste, be kendste en mee t populaire Nederlandse col lecten ten bate van de t.b.c.-bestrijding, die in onze gemeente op Vrijdag 15 April a.s. zal worden gehouden. Ofschoon er een constante daling van de sterftegevallen is en een evenzeer duidelijke daling van het aantal nieuw gevonden ge vallen op de consultatiebureaux en door massa-onderzoek in de bedrijven en bevol kingsonderzoek, wil dit toch niet zeggen, dat de strijd tegen deze zo zeer gevreesde volks ziekte moet ver lappen. Integendeel, deze dient met kracht te worden voortgezet. Die strijd kan echter alleen mogriijk zijn door ruime geldelijke middelen ter beschik king te stellen. De overheid gaat hierin voor door elk jaar weer subsidies te -ver strekken, doch ook de bevolking zelf dient bij te dragen. Het middel daartoe is de Emmabloem collecte. Geeft daarom zo veel mogelijk! „Door «allen, voor allen.” Namens het bestuur van de afdeling Workum van de vereniging „Het Groene Kruis”, J. ROBIjN’S, voorzitter. Junioren: Workum 3 B—Hielpen 1 B; 3 uur. Workum 2BNijl. nd IB: 4.15 uur. O.N.S. 2 AWorkum 2A: Vertrek per trein 13.40 uur. Heeg 1BWorkum 1 B:: Vertrek per auto 1.30 uur. Vacantie S.V.W. van 8 t/m 15 April a.s. Op de grote EnergietentoonsteUing E 55, die dit jaar van 18 Mei t.e.m. 3 September te Rotterdam gehouden zal worden, zal Fries land over ie en paviljoen van 12 bij 12 m kunnen beschikken en het is dus niets te veel gezegd, dat men met de ruimte heeft moeten woekeren. Immers 144 m2 is wel heel weinig voor een hele provincie, terwijl bovendien nog een belangrijk deel hiervan moet worden vrijgehouden voor het publiek. Men heeft daarom dan ook besloten te trachten in deze zeer beperkte ruimte een algemeen beeld van de provincie te geven, zodat men "hier dus tevergeefs naar een be paald bedrijf en een bepaalde instelling zal zoeken. De Friese inzending zal dus een karakter hebben en daarbij heeft men zich natuurlijk nog weer sterk moeten beperken, zodat op vier sectoren de aandacht gevestigd zal worden, nl. de industrie, de landbouw, de recreatie en de cultuur. Wat de industrie betreft zullen o.a. enige producten van Je Friese industrie te zien zijn, de landbouw komt o.a. naar voren in een diorama met een Fries landschap met daarbij de betekenis van de landbouw in cijfers en bij de recreatie zal de nadruk op de watersport vallen. Op deze inzending zal o.a. een groot wapen van Frie land, uitgevoerd in Makkumer tegels de aandacht trekken, terwijl het ook in de bedoeling ligt, tegen een lage prijs boekjes met gegevens over onze provincie be'cbikbaar te stellen. Aangezien qp de ten toonstelling zelf maar zo weinig over onze provincie kan worden getoond, is men boven dien nog bezig met het vervaardigen van een groot draaiboek, om daarin nog andere aspecten van onze provincie te tonen. Op 25 Mei zal er een speciale provincie dag voor Friesland worden georganiseerd. Wat er op deze dag precies allemaal zal gebeuren, staat nog niet vast, maar wel staat al vast, dat het publiek die dag een echte Friese ringrijderij zal kunnen aanschouwen, uitge voerd door leden van het Fries Paarden stamboek. De kosten van een en ander zullen veertig tot vijf en veertig duizend gulden bedragen. Hiervan neemt de provincie f 20.000.voor haar rekening, terwijl de rest van andere zijden wordt verwacht. Inmiddels heeft het bedrijfsleven hiervoor al ruim twaalfduizend gulden opgebracht. Verschillende bedrijven heb ben ook technische hulp toegezegd, om zo de kosten te drukken, hetgeen uiteraard dankbaar is aanvaard. Momenteel 'is men druk bezig de verschillende plannen uit te verken en te verwezenlijken, waarbij het dan in de bedoe ling ligt, eerst in Leeuwarden, voor zover aal althans mogelijk is, de zaak in elkaar te zetten, voor men alles naar Rotterdam over brengt. Het paviljoen Friesland zal tussen de paviljoens van Groningen en .Drente in komen te liggen, Zoals gezegd, de ruimte is eigenlijk te be- toch hoopt men volgens de nu worden uitgewerkt, .van aantrekkelijk „visitekaartje” ben. Het lijkt wel of ze uit de grond komen. Vader f.uistert ons in het oor: „doorspelen, net doen of er niets aan de hand is” en vader gaat zelf ook weer aan zijn werk, maar als hij opnieuw drinken moet halen, want hij is aan het kalveren voeren, gaat hij vlug even naar moeder en zegt: „De moffen zijn er, gauw de radio weg, ik ga weer aan mijn werk.” En net alsof er niets aan de hand is, gaat vader weer door met kalve ren voeren. Maar bij buurman beginnen ze direct aan een huiszoeking. Buurman zelf is niet thuis, maar twee spoorwegmannen en een gewone onderduiker zijn in de stal aan het werk. Ze kunnen zo gauw niet wegkomen om naar de schuilplaats te gaan. Een van hen probeert nog te vluchten, met de roeiboot, maar de Wurkumer n.s.b.-leider, die er natuurlijk ook bij was, begint op hem te schieten, natuurlijk niet raak, maar dat kan er toch wel van komen en daarom worden de ontvluchtings- pogingen opgegeven. Inmiddels is buurman ook thuis gekomen en nu moeten ze allemaal op de knieën voor in ’t gras zitten. Onder tussen gaan de moffen door met huiszoeking en ze vinden ook nog een radio. Dan schijnen zo tevreden te zijn, want ze druipen met de boer, de drie onderduikers en de radio wecer af. „En nu komen ze zeker op ons af”, denkt vader, maar dat valt gelukkig nog al mee. Wel komt de in die dagen meest besproken Workumer nog even aan de voordeur en zegt: „Wij nemen de boot mee.” Hij vraagt ook nog: „Jullie hebben zeker niet van die rom mel, wel?” „Nee hoor,” zegt moeder, ,;want dan zou het hier ook nog wel eens raar kunnen gaan.” „Ja” zegt.ie, „we hebben de handgranaten bij ons en hadden ze hier naast ook maar even ontkend dat ze een radio bezaten, want we wisten dat er één was, dan hadden wc - de hete boerderij in brand gestoken.” En zo trekt de hele troep af: Enkelen gaan te voet, de anderen met onze boot naar een andere buurman, waar nog twee onderduikers, die er ’s middags net gekomen waren, werden aangetroffen en die nu ook mee moesten, evenals aanvankelijk de boer ook, maar op de smeekbeden van zijn vrouw, mocht hij tenslotte thuisblijven. Thans ging do stoet per boot naar de andere kant, waar de fietsen van de overwel digers stonden en toen ging het door ’t land naar Nijhuizum. ’t Was prachtig weer op deze twaalfde April. Zo nu en dan zei de officier, die er ook bij was, op dreigende toon: „Die Bauer zullen we wel aan het spreken krijgen”. Ze passeerden het kerkje van Nijhuizum, waar de Workumer hoofd man opmerkte: „Hier preekte dominee Schot horst vroeger: waren het allemaal maar zulke dominees”. De grintweg langs tot aan het tolhuis gebeurde er niet bijzonders. Wel waren er zeer strenge instructies gegeven om bij de geringste poging tot ontvluchting, on middellijk zonder waarschuwing te schieten. Tussen Schakel en de rolpaal komt de stoet dokter Noordhoff tegen; deze werd aange houden, maar kan zich voldoende legiti meren en mag verder gaan. Vanaf de rolpaal tot Workum heeft men juist het gezicht op 'de vele lichtkogels die boven de afsluitdijk hangen; dit was een fantastisch gezicht. Thans ging het regelrecht naar hotel Ke tel aar, het verblijf van de bezetters. De radio wordt hier op tafel gezet en de moffen zetten dan hun geweren af. Nu moet die Bauer het toestel inschakelen, maar dit speelt natuurlijk niet zender aarde en atenne, zodat Jeze demonstratie gauw is afgelopen. Eén van de onderduikers moet hier blijven en wordt tot twaalf uur aan een kruisverhoor onderworpen. Hij verstaat en spreekt behoor lijk Duits, zodat het antwoorden hem niet al te moeilijk valt. Met z’n vijven worden de Jong, Kamstra en Wijnfa (beide spoorwegmannen') met Fokke Oo.terbaan en Cor Slobbe naar het politie bureau vervoerd. Hier zat als wachtsman de heer Ate Mulder, terwijl de plaatselijke po litiemannen nu de eigenlijke bewakers zijn. Velen zijn ontdaan over het bericht dat er drie Workumers en twee Hollandse heren ingesloten zijn en zich nu in de cellen ter ruste hebben gelegd. Dit vijftal verblijft er de ganse nacht en ze begrijpen thans dat ze van hun vrijheid volledig zijn beroofd. Zodra het licht wordt, beginnen de bewoners van de cellen op de deuren te bonsen, alsof de wereld zou vergaan. Zo graag willen ze er uit. Als het intussen acht uur geworden is, wordt hun door de concierge van het ge meentehuis koffie en brood verstrekt. Ze zien nu ook hun lotgenoot Cor Propstra voor het venster in hotel Ketelaar heen èn weer lopen. Hij gelijkt wel een muis in de val. De stemming is zeer gedrukt, want er wes netbofd cm ontsnappingsmogelijkheden in ernstige overweging te flemen, maar daar was nog niets van gekomen. (Volgend» w»»k h»t vervolg.) S.V.W.» NIEUWS Oeverzwaluwen 1 AWorkum 1 A: 1—8. Zaterdag j.1. kwam eindelijk de jeugdafd. weer eens las. De Jun. A trokken naar Koudum en speelden daar een pittige wed strijd, Koudum verscheen met »nig» inval- Tien jaar geleden, nog levende onder de Duitse bezetting, vol verwachting hoe de steeds naderbij komende bevrijding zich aan ons zou openbaren, maakten enkelen een bange tijd door. Familie en kennissen in het Westen van het land stonden toen nog voor de ver schrikkelijkste weken van honger en uitput ting, een ellende waar wij ons in Friesland geen voorstelling van konden maken. Wat zich toen echter in onze omgeving afspeelde, was voor de betrokkenen om nim mer te vergeten. Een zeer jeugdige oog getuige heeft daarvan indertijd een beschrij ving gemaakt en bewaard. Na tien jaren slaan zijden op en gende: Het is een stille voorjaarsavond; je kunt een speld horen vallen. Geruisloos sluipen vijf mann6n voort, van Oudega (W.) naar wacht post 29. Ze komen behoedzaam nader, nog even en ze zijn er. Stil gaan ze naar binnen en halen er wat gereedschap uit. Dan gaan ze weer terug, paar de bocht, waar ze het werkje zullen opkn.ppen. Nu komt het tnceilijkste, ze moeten de rails opbreken. Ze schr'even en ze schroeven. Ze moeten oppas sen dat er niets valt. Het minste geluid klinkt ver in het rond en kan ook tot het moffen oor doordringen. Het gaat goed, ze spelen het klaar. Ge'ukkig, dat werk is weer op geknapt, Nu moeten ze de gevolgen maar af wachten. Ze sluipen even behoedzaam als ze gekomen zijn terug. Dit gebeurt 9 April, des nachts om een uur of twaalf. Dinsdagmorgen, daar trekt een groep mof fen langs de spoorlijn, alles nauwkeurig na kijkend, want ze weten, dat er een trein met munitie komt, maar ze kunnen niets ontdek ken van wat er die nacht gebeurd is. Woens dag opnieuw een inspectietocht, maar gelukkig weer met hetzelfde resultaat. Tïonderdagmorgen, Vader ziet het raam eens qven uit, maar wat is daar gebeurd? Daar staat een trein; wat zou die daar moeten? Het lijkt eigenlijk wel alsof hij ontspoord is. De locomotief ligt bij de rails neer. Verder wordt er ook niet over nagedacht. »s Morgens zowat tien uur. „Wat gebeurt daar”, zegt vader, „kijk enkele vliegtuigen om die trein heen en hoor, ze beginnen waarempel ook te schieten.” Op de trein? Maar wat geeft dat dan; wat hebben ze er nu aan om zo’n trein kapot te schieten. Je kunt de kogels in het water zien ketsen. Maar dan opeens een gewei'i;e knal, onmiddellijk gevolgd door een tweede, nog verschrikke lijker. Nu gaan de vliegtuigen weg; ze vin den het zo wel goed. Direct komen de mof fen er ook al pan. Ze zijn woedend omwat hier gebeurt en ^ze grijpen een .paar eierzoe- kers, die onschuldig in het land lopen. Zo verloopt de middag en we zijn prettig aan het seling bemerken we, dat huis en SCHAKEN Philidor 2 kampioen Schaakbond. Zoals te voorzien was, is niet dan na felle strijd de beslissing gevallen in de club- compeiitie van de Friese Schaakbond. De spanning is er tot het allerlaatst in ge bleven, zo zelfs, dat deze pas na arbitrale uitspraak werd gebroken. De jl. Vrijdag te Leeuwarden gehouden beslissingswedstrijd tus sen Philidor 2 en O.D.I. 1 werd na vier uur spelen afgebroken met de voorlopige uit slag 42 in het voordeel van Philidor, maar in drie van de vier afgebroken partijen stond O.D.I. gunstiger, zodat van alles nog mogelijk was. De kans op een overwinning voor O.D.I. of op zijn minst een gelijk spel werd groter, toen de O.D.I.-speler de Boer, bij de voortzetting van de partij een onnauw keurigheid van zijn tegenstander afstrafte, door in een verloren stelling remise af te dwingen. Het was echter tevergeefs, want de arbiters) heeft (hebben) van de overige drie partijen, die alle gunstig voor Workum ston den één voor Workum gewonnen verklaard en twee remise. Daardoor werd de uitslag 51/?4’/2 in het voordeel van Philidor 2, die daarmede kampioen van de F.S.B. werd. De Workumer club heeft zich in deze strijd op zijn minst een .gelijkwaardige tegenstand ster getoond en het geeft haar ongetwijfeld voldoening, dat zij slechts met minimaal ver schil als tweede is aangekomen. De gedetailleerde uitslag van de beslissings wedstrijd luidt: Philidor 2 O.D.I. 1 Dr. HoitsmaDr. Meijer Vs*/a A. van der WalD. van der Goot 10 J. DurkszE. de Boer W. TwijnstraJ. Ijberna

Friso nl | 1955 | | pagina 1