WORKUMER KRANT f l I Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Oranjevereniging Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur HERINNERINGEN UIT DE LAATSTE DAGEN DER BEZETTING £SaSS3g52SS23S2£S2SS2 S.V.W. AGENDA RADEX GAASTRA'S Boekhandel 2§5aKS25S25S2SSSS5S3 BEL 170 No. 15 78ste Jaargang OP HET KANTJE AF FRISO. per doosje f 1.55 'J x -2 Ld j-JOÜO j*in. verkrijgbaar in Zaterdag 16 April 1955 Fryike Brief XC De 5e Maeije, oer in wikemanich dos, sil hiel it lün troch it greate feit bitocht warde, hoe ’t wy foar tsjien jier lyn, üotslein rekken fan it folk dat hjir binei fiif jier lang de baes spile. Dat wy ünder it swiere jok wei rekken fan minsken, dy‘t to oardieljen nei har dieden, neat gjin minsliks mear yn- en oan har hiene. Is it nedich hjir in opsomming to jaen fan alles hwat hja üs oandien hawwe? Moatte wy hjir ophelje fan it leed en de illinde dy‘t hja üs brochten? Fan de djippe wounen dy't hja sloegen? Fan de rou en de smert dy t hja üs nei lieten? Litte wy er mar oer swye. Net om ‘t wy de tüzenen enjitristüzenen dy't it libben litten hawwe forgetten binne. Né en jitris né. Hwant wol hat de tiid de sleine wounen hiele, mar de groeden binne bleaun en kinne by tiden pynlik wêze. Derom sille wy mei greate en oprjochte tankbrens bitinke, hoe't wy nou tsjien jier frij binne. Én dochs Immen sei okkerdeis ris: „It is mei de Bifrijding hiel oars roun as wy tocht hiene." En der is wol hwat fan oan. De fiif jier dat wy ünder it twangjok sitten hiene, hie üs ta oare minsken makke. Nei alles hwat wy sjoen en bilibbe hiene, hwat wy troch makken, hie yn üs it gefoel fan haet mar ek fan wraek to wekken roppen. Wraek nimme, der op slaen mei de bile of mei de kneppel. Sa sahwat as yn dat aide teltsje fan: „Kneppeltsje, kneppeltsje üt ’e sek.“ Ja, as wy earst marris frij wiene, hwat soene wy „se“ dan reitsje. Dermei soene wy nou seis dwaen, hwat wy yn dy oaren êfkard hiene. Lokkich, tige lokkich dat dit allegearre hiel oars roun is. Dat wy gjin gelegenheit krige hawwe om eigen rjochter to spyljen. Éi ja, der is noch safolle mear op to neamen hwat üs öffallen is. Wy mienden tiden tomjitte to gean fan frede en in ienriedich neist elkoar stean fan alle minsken en alle folken. Wy forwachten frede en rêst en hwer is it op üt roun? Op ünfrede en ünrêst, oeral en roun om, oer de hiele wrald Sa leit it spul der op 't heden hinne. Mar lit üs ek de liochtkant fan de dingen sjen doare. Wier, wy hawwe alhielendal gjin reden to kleijen, noch om to krimmenearjen, noch om to seuren. It is just oarsom Der is sa’n bulte om tankber foar to wêzen. Ik neamde 5 Maeije. Mar witte jimme wol hwat dei it hjoed is? Ja sjoch mir nei de datum dy't op dizze Friso stiet. 16 April n't wier. En hwat seit üs dat? Wachtsje efkes, sil ik der de Friso byhelje fan April 1945. It earste nümer nei de Bifrijing. Lit my der in riglemanich üt oer skriuwe. „Bevrijding" „De 16de April 1945 zal voor Workum een gedenkwaardige dag blij ven. Enkele dagen tevoren was de kleine Duitsche bezetting ver trokken en reeds toen merkte men een verademing op zowel bij oud als jong, terwijl het groote gebeuren van de bevrijding algemeen vóór voeld werd. Én toch toen Maandagsmiddags de Canadeesche tank en auto's hier, over de Wijmerts rolden, kon men zich ternauwernood indenken dat we geheel vrij, van alle verdrukking en vervolging ver lost waren." Warkum, hjoed krekt tsjien jier forlyn, frij. V ’J VeêsihijAt eenmaal per week x Telefoon Redactie slot) met en zonder chauffeur Refrein: del, BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum voor deel- PLAATSELIJK NIEUWS de zorgt Abonnementsprijs: t 1.19 per kwartailc per post f 2.50 per halfjaar f Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum een ons: Daarom laten we het verhaal op rijm hier ook maar even volgen: ver- de Op dizze grouwelike joune En in nacht lang sünder rêst, Kaem in moarntiid swier fan soargen En in tinken hwat to dwaen. Mar neidat mem yn Warkum Efkes mei heit praten hie,v Kaem in lyts gHmke fan hope, Nou wie ’t in skreppen, wier. Refrein, we klaar want ook een fijne dag, ook iets moois. Wij om voor Eén van waarvoor te Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertentie» vin hutten Friesland 9 et; pet m,m; Contracten volgens algemene regeling NOARD D 61 Van verslagen, berichten enz, gaarne ■poedige opgaaf! Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten De pleats waerd leech nou heil®, Elk sjouwde hwat er koe, Mar yn üs wie it tinken Oan dat hwat barre soe, Us bea gyng nei omheech’n, Oan God, Dy machtich wie, Om allegear to s.parjen, To rédden fan de dea. Refrein. - ■I‘t* Junioren: Bclswardia 1 AWorkum 1 A, Vertrek per fiets 3 uur D.W.P. 1 AWorkum 2 A, vertrek per auto 2 uur. Bclswardia 2 BWorkum 2 B, vertrek per fiets 1.45 uur. Makkum 1 BWorkum 3 B, Vertrek per -fiets 1,45 uur. er tussen door Frij, frij, frij, Fryske lan Hwat wiene we ungelokkich Yn ’t aide Fryske lan. en onder Van 8 t.e.m. 14 April 1955. Geboren: Christina Catharina, dv Bauke Smeding en Suzanna Theodora Brandsma. Gehuwd en Overleden: Geen. Hwat wiene it wylde troanjes, Hja fleagen troch it hits. It die ut alles bliken: It wie forried net oars. It durre mar in setsje Doe rounen de manlju ’t paedtsje Oantriine troch dy moffen Hwat waerden wy doe kjel. Refrein, Heit siet net yn ’e rige, Hy wie dy deis net thus. Hy koe sa aenstons komme, Foar him wie ’t hjir net plus. Waerd er nou yntiids warskóge, Mar né, dat barde net. Men liet him nei hós ta reizgje En ia. hou wie ’t to let. Refrein. De radio kaem foar ’t Ijocht Op ’t drigen mei fjür en bran. En ’t jild en goudgdd wiene Doe yn de rovers han. It wie in treastleaze oanblik Sa ’t hja fort rokken. Lang neistoarre troch üs alien It herte sloech sa bang. Refrein. Senioren Nijland '1Workum 1, vertrek 3.30 uur Supporters kunn.en mee. IJ.V.C. 2Workum 2, vertrek Workum 3Balk 2, aan vang 4 uur zolang er Nou is in jier forstrutsen En wer binne we byelkoar, Om tankber to bitinken, T» sjongen mei elkoar Fan ’t frije, frije Fryslan, Bifrijd fan Dutske ban. En dat we fredich wenje Yn ’t aide heitelan. Refrein. We vieren, nu aanstonds de tiende jaardag van onze bevrijding. Eén van spjor wegmannen heeft dit helaas niet meer mogen beleven. Vorige herfst is hij, geknakt naar de geest, gestorven, want het gebeurde van tien jaar geleden had hem blijkbaar meer aangepakt dan eerst vermoed werd. Hij was altijd even zorgzaam en hulpvaardig, in welke geest z’n nagedachtenis steeds bij ons zal voortleven. Laten we onze dankbaarheid over de be vrijding tonen door te zorgen voor de nage laten betrekkingen. Stichting 194q’45 wijst U de weg. Vier het bevrijdingsfeest waardig! Refrein: Frij, frij, frij Fryske lan Hwat waerden we d;e wer lokkich Yn ’t aide Fryske lan. WORKUM. Aan de Technische School te Bclsward is onze stadgenoot M. Terpstra ge slaagd voor het diploma van de B.cursus Machine-bankwerken en niet van een ander vak, zoals abusievelijk vermeld was. SIMAVI-COLLECTE De Simavi-collecte heeft dit jaar op gebracht: in Workum f366.87, in ’t Heiden schap f 59.10, totaal f 425.97. Allen die heb ben medegewerkt om dit fraaie resultaat te behalen, hartelijk dank. ,S.V.W.” NIEUWS Afd. Jeugdvoetbal. Geen der jeugde'ftallen heeft het Zaterdag tot een overwinning kunnen brengen. De grote wedstrijd was die te Heeg. Een beter spelend Heeg heeft een 30 overwinning weten te behalen op kampioens-candidaat Workum. Een fraaie prestatie voor Heeg, Deze jongens waren technisch in betere con- i ie en profiteerden hi' rvan op het gladde veld, De 30 uitslag is enigszins geflatteerd, d :ch een overwinning voor Heeg was zeker tutrt. i i ,3 iizi ii>i o lïiTOinn (Vervolg en De moffen griepen him by ’t skouder, Smakten him by d’ oaren del, Bewake troch dy ploerten, h Gewear yn oanslach, fel. Men brocht har klean en iten, Lyts’ Jepie siet by heit Hja hie gjin erch yn alles Hwat barde doe dy deis Refrein, De WorkumerS hadden iets met pech te kam pen. Twee schoten van T jeer de die onhoudbaar waren geweest, werden door paal en lat gekeerd. I Voor de rust leidde Heeg met 10 uit een I penalty. Een wel wat zware straf voor een kleine overtreding n.l. het springen naar de bal met twee benen. Ons elftal heeft echter als een paard gewerkt en al werd het een nederlaag, het jeugdbestuur prees dit taaie volhouden en na afloop gingen we allen in de beste stemming op naar Heeren- veen. Een drukte was het me daar! De jeugd leider werd goed door de jeugd geassisteerd om na veel gedrang voor het loket te komen. En toen in looppas naar het doel van de Munck. Het gehele elftal mocht naast elkaar op de eerste rij achter en naast het doel plaats nemen. Hierdoor kregen zij een ideaal plaatsje en behoefden niets van het ge raffineerde spel van Abe en v. d. Hart te missen. Ze konden genieten van het rustige en tevens fraaie werk van onze internationale keeper de Munck. Wat een stijl, wat een reactievermogen! Dat het een overwinning voor het best spelende elftal, in dezen Fortuna ’54 werd, zal iedere bezoeker bevredigd heb ben. Heerenveen, evenals Workum in Heeg moest verliezen, door beter spel van de tegenstander. Aan een overwinning die niet verdiend is, zit toch een veel zuurdere na smaak. Later weer beter, jongens. De kam- pioenkansen zijn er nog, alhoewel de voor spreng niet meer zo sprekend is. en Administratie 45 Postrekening 82259 En Durk, dy Reach doe daliks Nei al de buorren ta. En nei in amerijke Wie ’t oan t lokwinksjen ta. ’t Waerd in joun fan tankbrens, Fan Widens en fan nocht; We lusterden en we fregen, Sa hiene we ’t üs nea tocht. Refrein. Sa kaem doe wer de jduntiid, ’t Wie skymrich al oer ’t lUn. We hearden hwat klomp.geskeufel, Hwat wie der oan de hén? Op iens der wie üs heit wer. Wer by üs allegear. We gülden ’t. üt fan blidens Dat wie in ütkomst, hjer. EIEREN ZOEKEN 14 April. Weer of geen weer, als de kieviten over de „wjuk” draaien, dan blijven eierzoekers niet bij de kachel het beschuttende dak of onder de warme de kens zolang er tijd en daglicht is om hun speurzin uit te leven. Ondanks regen, wind en kou trekken ze er op uit. Zo vond op Goede Vrijdag de 16-jarige Eeltje Westra een ei van een grutto (skries), waarmee hij wel één van de eersten is geweest. Maar wat de 15-jarige Petrus van der Pal op Woens dag 13 April overkwam dat is iets wat elke eierzoeker graag eens zou beleven, nl. het inden van vijf kievitseieren in één nest, doch dat geluk is men niet zo heel gauw be- choren, tenminste niet in een omgeving als hier, waar zo intensief gezocht wordt. Nog enkele dagen, tot Dinsdag 19 April is het eierzoeken toegestaan en uit dank dat er dit jaar over ’t algemeen zo’n groot aantal eieren geraapt is, zal men de vogels daarna nok onverbiddelijk de hun toekomende rust mneten gunnen. Dat op overtredingen de straf fen en het toezicht verscherpt mogen worden, is een wens die eigenlijk overbodig moest zijn. Wat nu nog een geliefkoosde sport heet, is na 19 April een laffe roof, waaraan een flinke jongen en een sportieve jongeman zich zeker niet schuldig aal willen maken! ’t Is nou in jier forlyn pas Dat op in maitiidsjoun We wiene krekt oan ’t boartsjen De Dütsker üs hjir foun. We wiene bang en skrüten, Mar boarten lykwols troch. Hwat soe hjir aenstons barre, Hwat makket mem thüs troch. Nog enkele weken en het zal weer volop feest moeten zijn in onze stad ter viering van de verjaardag van Koningin Juliana, 3o April. Het bestuur heeft ook in de afgelopen maanden alles gedaan om haar leden en de schoolkinderen een programma voor te zetten dat er wezen mag, en we geloven dat wanneer in het volgende nummer van dit blad het officiële programma wordt geplaatst dat jong en oud er mee tevreden zullen zijn. Enkele medede’ingen volgen nu name en tijdige kennisgeving. Verwijzend naar de advertentie in dit blad zal er ’s middags naast Volksspelen, als hoofd- numiner een grote ringrijderij uitgeschreven worden. Reeds nu zijn de eerste aangiftes al bin nen. Jong en oud in Workum, toon wat je waard bent en doe hier aan mee en let nu ook speciaal op de extra prijzen die ge geven worden voor SCHOONSTE GEHEEL EN MOOISTE COMBINATIE Dit moet e en vertoning worden voor elke deelname apart, waar je van kunt zeggen: Dat is een mooi geheel! Maar ookDe lach moet voor de zotste combinatie! Denkt U hier allen om. DUS DIT IS AFGESPROKEN? Het bestuur blijft niet achter en voor geldprijzen die er zijn mogen. Maakt U klaar, ja begin nu al de fiets, de rij tuigen, de paarden en de bakfi ‘tsen feestelijk te tooien en vergeet je Zelf niot met feest- muts en passend costuum aardig op te tuigen. Verder een medede’ing voor ’s avonds. Er komt weer een eersteklas gezelschap, be kend door de radi met een programma dat klinkt als een klok. Vanaf de Bagijnestraat, Parkstraat, Zuid en Noord, er is maar één roep: WE GAAN naar de feesttent die avond. Voor de schoolgaan ’e kinderen zeggen nu al reeds: maak je maar voor jullie wordt het vast in de feesttent komt er willen er nog even op wijzen dat bij de kindervoorstelling in de tent, de entreeprijs voor niet-schoolgaande kinderen 35 cent be haagt; dit om moeilijkheJen te voorkomen. Spoedig volgen me rlere gegevens en het programma voor die dag, HET BESTUUR VAN DE ORANJEVERENIGING hebben verraden, dat veel om gas en. Het was echter nog niet mooi genoeg. Nu moesten we bij een trap op en kwamen in een ander kamertje. De S. D. officier zei ons: „In dit kamertje hebben menigmaal de ter dood veroordeelden ge zeten.” Ons doodvonnis (de straf voor stakend spoorwegpersoneel in oorlogstijd en voor de genen die aan dergelijke mensen onderdak verlenen) werd nog eens voorgelezen, doch nu zonder meer en het leek onherroepelijk te zijn, toen hij zich verwijderde. Een land- wachtman met geladen karabijn bewaakte ons. We zeiden zo onder elkaar: zouden ze ons nu toch nog doodschieten? De landwachter zei: geen sprake van; de politieke gevangenen zijn vanmorgen vrijgelaten en ju’lie gaan ook naar huis. De Canadezen zijn al in Steenwijk. We hadden nog een beetje „tüntsjebaai” en draaiden nog niet helemaal opgelucht, maar wel iets minder wanhopig, een cigaret. Na daar een half uur gezeten te hebben, mochten we paar beneden. De Ortscomman- dant gaf de persoonsbewijzen terug, maar zei dat hij het geld (achtduizend gulden) in be slag nam, waarop ik me ontvallen liet: „Dat jild is toch niks mear wurdich.” Wat zeg je daar, vroeg hij. Dat geld is niets meer waard! „Donder op kerel” werd er nu gezegd. Toen wij weer buiten waren, meenden we nog nooit eerder zo’n mooie lucht en zulke prachtige bomen ge’ien te hebben. Het was of waren wij uit de dood verrezen. We gingen nu op mars naar huis, In het voormalige tramstation werd nog even gedronken en gegeten. Juist toen onze wegen zich gingen scheiden, dook er een vliegmachine op een auto en schoot deze in brand, ’t Was wel even een angstig ogenblikje, maar daarna spoedden we ons naar hui De een op een geleende fiets, een ander nog maar op één klomp, want in de al eratie om dekking te zoeken voor het aanvallende vliegtuig was een klomp zoek geraakt en bleef onvindbaar. Ongeveer negen uur werden de huisge noten verrast met de thuiskomst. Precies een jaar na dato is in intieme kring de be houden terugkeer herdacht en voor die ge legenheid werd een gedicht op de wijze van „Home, sweet home” gezongen door een paar jongedames, wat toen voor de betrok kenen ontr e.-en’e momen'en wa en. ’t Gaat dan immers ni t in de eerste plaats om de onberispelijke inhoud, maar zoal* de Franiman aagt: c’ gat la ton, gui fait la muai^ue. Na de nacht in het Workumer Politiebureau doorgebracht, was heel begrijpelijk de stem ming zeer gedrukt. Hoewel menigeen met het droevig lot van de opgeslotenen be wogen was, kwam een dreigend onheil nader en nader, ’s Ochtends tegen elven werden van do beide N.S.-mannen namen en antecedenten opgenomen. Intussen had een Workumer sla ger enkele worsten laten bezorgen, wat ten zeerste gewaardeerd werd. Ze werden met smaak genuttigd. Toen het onder de hand twaalf uur was geworden, kwamen er enkele overweldigers, die ook een platte Kagen, be spannen met een wit paard, hadden daten aanrukken. Enkelen konden op hun fietsen mee rijden en de rest moest op de wagen. Onderweg schoten de begeleiders zo nu en dan opeenden. Dat het scherpschutters waren, bleek toen wel, want elk schot was een eendvogel. Vlak voor Bolsward mochten we van de wagen om eens even te lopen. We werden toen overigens goed behandeld. Door Bols ward moesten we met flinke draf rijden. Ze waren namelijk bang dat we bevrijd zouden worden. Op rijksweg 43 moesten we onder de rook van Folsgare van de wagen. Er was gevaar voor een luchtaanval, maar dit gevaar verdween spoe’ig weer. Daarna reden we Sneek binnen, dat als ’t ware in een vesting herschapen leek. Boven de barricaden had wel kunnen staan: „Gij, die hier binnen treedt, laat alle hope varen.” Echter de mens wikt, God beschikt. We komen bij de Leeuwarder straatweg in het herenhuis, bewoond door de S.D. We treffen hier ook al een bekende, die z’n postpakje voor het tenue* van Landwacht verwisseld had. Hij zette .een hoge borst op en zei: „Het valt niet mee, hoor, de knobus te moeten verschijnen.” ons vroeg hem om een glas water, hij zei toestemming van z’n superieuren zullen vragen, maar we zagen onderwijl kans een glas water te bemachtigen en zó ver kwikkend afs dat was valt niet te beschrijven. Nu kwam het verhoor. Van de elf mensen waren wij de laatsten, die er voor moesten. We zagen er tegen op als tegen de dood. De beer en de twee spoorwegmannen moesten mee naar een apart kamertje. Hier werd de doodstraf tegen ons geëist. Echter was er een middel pm de straf te ontgaan. Het geld en de sieraden moesten er toe dienen om ons vrij te krijgen. Onze gezichten zullen wel we daar niet zo heel «f

Friso nl | 1955 | | pagina 1