PROGAMMA 1 Oranjefeesten te Workum op Zaterdag 30 April a.s. ERFSK1P— DE TOREN VAN WORKUM l I i WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Aanbesteding J I' IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur S.V.W. AGENDA Electrische wasmachine, Fa. Romkema - Tel. 69 - Workum BEL 170 Zaterdag 23 April 1955 No. 16 78ste Jaargang DE LEGENDE VAN FRISO. WARKUMS uur: 1.30 4 4 30—6.— uur: 8 8.30 10.- Het maken van plm. 23 M betonwalbeschoeiïng Klokluiden Zang schoolkinderen op de Markt Voorstelling „DE GELAARSDE KAT” in de Tent Zuiderbrug RINGRIJDEN DOOR WORKUM A met paard en rijtuig B met fietsen C combinatie auto’s, motoren, bakfietsen enz. enz. Aangifte bij de voorverkoop van kaarten en Vrijdag avond 29 April van 7—8 uur TOUWTREKKEN voor jongens, op de Markt Prijzen: Beker en medailles VOLKSSPELEN op de Markt Aangifte uiterlijk Vrijdagavond van 7—8 uur in de tent Zuiderbrug 8.— uur: Voorstelling in de tent, terrein Zuiderbrug Revue van Neerlands beste artisten met o.a. „The 3 Jacksons” Handy Fools, komische acrobaten Sjeffalino, sensatie o/h slappe koord Coos Speenhof! Corry Vroons (sopraan); Dolf Driessen (tenor), e. a. Voorverkoop van reductie-kaarten op vertoon van lidmaatschap a f 1.50 26 en 27 April a.s. van 7—9 uur bij de heer D. GIELSTRA, Markt, Workum. Entreekaarten f 2.50. IEDER WORDT VERZOCHT 30 APRIL TE VLAGGEN HET ORANJE BESTUUR Helderheid siert de vrouw! Ze is trots op haar witte was. Maar ze koos de eenvoudigste en gemakke lijkste methode, ze wast met een dat is ideaal Vraagt demonstratie Gratis proef fêste klanten, dy‘t om ‘e tafel siet.) Sal ik in knap briefke foor jou skrieve en dat doene jou er in.” De winkelman woun it pleit. Gortz soe in pear fleskes Haarwater nei Den Haech stjüre. De winkelman traktearre, myn baes traktearre, en de kastlein bleau ek net mei de flesse binefter. Wy klonken en dronken op de sounens fan de takomstige Hofleverancier. Twa dagen letter brocht Gortz in sierlik kistke nei it postkantoar, (in echt stikje ..kasmakkerswurk” sei de man dy‘t it makke hie.) Doe wie ‘t wachtsjen op biricht üt Den Haech. En ja, hear, nei in wikemanich kaem er in great brief. Hwat er yn stie, is gauw forteld. It haargroeimiddel wie goed oerkommen. Ut namme fan de Keniginne tige bitanke. Mear ek al net. Sadwaende hat Gortz it net ta Hofleverancier brocht.” Fryske Brief XIC Yn in ynrjochting foar aide minsken, earne yn Hollan, trof ik in man dy’t tafallich hearde dat ik in ftld-Warkumer wie. Hy draeide earst in kearmanich om my hinne en bigoun doe: „Soa, just jawol, jo binne dos in Warkumer. In brijbek sil ‘k mar sizze. Nou ik haw hiel hwat fuotstappen yn jou berteplak lizzen. Ja dat is ek al wer forskate jierren lyn fausels. Wy hiene aityd in bulte wurk yn en om Warkum hinne. Meast al kreweikes lan sa n moanne as trije, ijouwer. Mar as wy it heal dwaen koene, leine wy yn Warkum yn’ekost. En witte jo by hwa? By Gortz. In bést kosthüs, dat siz ik jo. Wyswalken oeral, mar wy hiene it nearne sa goed as dêrre. Och, och, hwat hawwe wy der aityd in wille hawn. Binammen sa jouns as wy mei syn allen om ‘e greate roune tafel sieten en Gortz yn it formidden mei de lange Dutske pipe oan. Myn leave man, hwat is ‘t er der wol om wei gien. Wy wiene der aityd mei syn trijen. De baes en wy, twa feinten, hwer ik de jongste fan wie. Hwat in moaije tiid hat dat dochs west. It jiers dat Prinses nou Kenigine Juliana, geboren wurde, hiene wy in krewei finder Hielpen, mar wiene by Gortz yn ‘e kost. Sitte wy op in joun op üs wênstich plak om e tafel, seit myn baes sa: „Hea, ja Gortz, soe it net aerdich wêze as jo in stikmanich fleskes hier wetter nei de Keniginne stjürden foar de lytse poppe? Hwat kin it jo kostje, allinne de fracht fan it oerstjüren. En stel nou ris der wurde letter noch mear fleskes bisteld, dan binne jo sa mar boppe Jan. Allinne jou petret op de fleskes, in man mei sa‘n lang burd makket al yndruk”. Mar Gortz woe er neat fan witte. De oare jouns, wy sieten mei in pear „fêste klanten”om'etafel, kaem der ek in Warkumer winkelman yn. Hy hie in boadskip oan Gortz, hwant ik hie him hjir nea earder sjoen. Doe ‘t de man de doar werütsoe, bigjint myn baes: „Moatte jo ris hearre minhear. Wy wolle hawwe Gortz sil in pear fleskes fan syn bikinde „Haarwater” nei Den Haech stjüre foar it lytse Prinseske. Doch hy wol net. Hwat tinkt jo der fan?” De winkelman naem in stoel, gyng sitten en sei: „Kom hier ris Gortz. U» d» tmmtb fh* vsp Wille jou daar niet an? Ik só- sêgge: doen. Daar sit wat in dat plan. Stel dat it in goeie aarde fait, dan krije jou lyk as Akkringa in wapen boven de deur met „Hofleverancier” er op. ‘n Tweede hofleverancier in Workum su aerdich weze. Wete jou wat? Ik hew in ‘e winkel -n paar mooie flacontsjes staan, fan slepen glas. Net kristal. Sal ik je morgen brenge. Plakke jou daar su‘n mooie foto fan jou seis op. En as se dan in Den Haag jou lange beerd siene, segge se fast: „Hwat ‘n haar het dy man.” Jou kale knikker siene se gelukkig niet. Late jou in mooi kiske make fan segareplankjes. Hier su, kan hij wel doen. (En hy wiisde op ien fan de SN ja .t Verschijnt eenmaal per w»»k l—s Telefoon Redactie k'ï BURGERLIJKE STAND OFFICIËLE MEDEDELINGEN en ze zeer gaarne 3 de PLAATSELIJK NIEUWS wanneer welke onveranderd l.ren f Advertentietarief: 7 cent per Advertenties van buiten Friesland 9 et. per m.m; Contracten volgens algemene regeling f l f l brfge, de Beginner 'ge, fan aids Nenningbr ge 8 8 8 8 7 7 4 7 7 5. 6. 7. 8. 9. 10 10 10 10 10 10 10 10 9 9. 10 14 13 13 t 6 4 2 2 2 18 16 14 14 14 10 8 6 6 2 0 n Punten' 14 14 12 11 6 6 6 6. 5 0 Burgemeester en Wethouders van Workum zullen op Maandag 2 Mei a4s. in het openbaar aanbesteden: Abonnèmênt»prija> i, 1.1S p» bwaMul per post f 2.50.per halfjaar Senioren: Workum 1V.V.T. Zwaagwesteinde aanvang 4.15 uur Junioren: Zeerobben 1 BWorkum 2 B vertrek per auto 3.15 uur Gemeente Workum Van Vrijdag 15 t'm Donderdag 21 April ’55 Geboren: Anna Bankje, dv Sjoerd de Boer en Anna Geertruida Jorna. Gehuwd: Geen. Overleden: Jasper Steigstra, 88 jaar, wedn. van Fettje Postma. heten, die zo mooi een huis of toren kon ontwerpen dat hij zelfs tot ver buiten Fries ian ds grenzen bekend en beroemd was. Deze halen en vertelden hem hun Schoolkinderen vrije toegang, anderen 35 cent seizoen. De uitslag der was als volgt Gesp. 9 9 9 9 6 8 6 8 8 6 Van verslagen, berichten enz. gaarne •poedige opgaaf! van Workum, dat wij onze mooie maar eenvoudige toren en niet die, welke door de duivel ontworpen. de vorige vergadering, werden goedgekeurd. Daarna kwam de penningmeester L. de Vreeze aan ’t woord. Dit was heel kort, maar er was een batig saldo. De avond werd verder gevuld door leer rijke besprekingen, vooral wat betrof de nieuwe viswet. Hierover werden heel wat inlichtingen gegeven door onze Leeuwarder sportvrienden. Het e.:tje ongename wat ter tafel kwam, was, dat een paar l.len ziofc agn stroperij Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Bestek en tekening zijn van Maandag 25 April a.s, af verkrijgbaar ter Secretarie f 5.per stel. WOBKUM. De toezegging van beroep naar Utrecht als studentenpredikant is door ds. E. J. Beker, Ned. Herv. predikant alhier, aanvaard. Het officiële beroep zal niet eerder uitge- hr.icht worden dan in September, ds. Beker hier vier jaar gestaan zal hebben. Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur was die tekening ook hij kon zich van die perfecte meer herinneren, wel doemde van de vreemdeling op,- aan z’n opdracht Ook Uw adres voor grote ©n kleinere ritten NOARD D 61 en Administratie 45 Postrekening 82259 Workum, 2o April 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BUSSCHEN De Secretaris, VAN DEB GOOT Het was op een koude, mistige avond in December toen de Vroede Vaderen van het stedeke Workum bijeen kwamen. Veel hadden ze niet te bespreken want wat gebeurde er nu in een stadje als Workum* Maar een van de Vroede Vaderen die wel eens wilde, dat er wat gebeurde, zei: „Ik weet niet of gijlieden de stemming van do poorters kent, maar ik heb verschillende malen horen mompelen dat er een toren moet komen, een toren, die ons stadje be roemd en vermaard maakt!” Hier was niets van waar, maar het was alsof de andere aan wezigen er wel wat voor voelden. De hel® avond werd over het grote plan gepraat en het was twee uur ’s nachts toen de Edelacht- baren naar huis keerden en zich ter ruste begaven. De volgende avond zou er weer ver gaderd worden. Ze werden het er over eens dat een stad als Workum wel een toren moest hebben. Maar wie zou hem moeten bouwen? En hoe zou de toren worden? Het was toentertijd echter wel bekend dat er in Workum een man woonde, Ane ge- zo vroeg in eigen water hadden schuldig gemaakt. Deze heren, zo was het besluit van de ver gadering, zouden eerst nog een keer worden gewaarschuwd; helpt dit niet, dan voor enige maanden hun boekje intrekken, dat hun recht geeft in het floor de vereniging gepachte water te vissen en hierna volgt dan ze te royeren. Bij sluiting werden de aanwezigen dank gezegd voor hun getoonde belangstelling en allen werd een betera vangst toegewenst met het nieuwe sehoen, De brfigen fan Aid Warkum (Slot) Wy neamden de foarige kear de Warkumer- burrebrêge. Faker as ienkear binne mear nammen foar itselde yn gebrük. Dizze stege stie nl. ek bikend as de Brauwersstege, in frij aide namme, hoe wol miskien minder aid as it mölfol dat wy earst neamden. Wy binne dy namme tominsten al. yn 1692 tsjin- kommen, mar letter, yn 1766 wurdt ek de brêge, koart foar de ófbraek, oantsjutten as Brouwersbrcge. Wy stappe hjir nou fan óf en komme ta in folie bilangriker brège, bikend as de Hynste- brêge (Paardebrug). Dizze hie dus de selde namme as in oarenien op ’e ein fan it Dwarsnoard. It wie in royale, brede brêge, der ’t it forkear fan hynder en wein maklik oerhinne koe (der fandinne de namme). Dêr- om ek lei er skean oer. de Wimerts sadat men gjin skerpe bochten hoechde to meitsjen. Hy sil oan ’e westkant sahwat op ’e hichte fan „Bethel” lein hawwe. Tafallich witte wy ek hwat fan syn flntstean óf hwant yn 1645 léze wy hjir oer: ,,de nieuwe Brugge, ten verzoeke van de gebuiren eens voer all bij den stad getimmert, dien men noemt den Bwarsbrugge.” Op Side printen is er noch to sjen. Fuort njonken de Hynstebrêge fine wy op ’e castkant in flapbrêge oer de wyk dy ’t ek wol ris Brauwerswyk aeamd waerd, dus krekt lyk as in wyk oan de oare kant fan de Wimerts, Om dy beide ütelkoar to halden wurdt hy boppedat wol oantsjutten as Jonkerswyk, in namme wierskynlik forban halzend mei it &lde ade’.ike slachte fan de Inthiema’s. Fan de nou noch folgjende brêgen op it Sud is net sa folie bisünders to sizzen. Wy folstean mei in opsomming en it plak der ’t se sahwat lein hawwe moatte. In brêge oer de Wimerts by B 102. Dan ien oan ’e westkant oer de Wid feartswyk omtrint G 28 en ta bislut noch twa oer de Wimerts respect, by B 114 en B120. Der ’t de Droege Dol te en Wimerts gearrane joech in flapbrêge westlik fan de Wimerts tagong ta de $têd. As wy it gehiel ris oersjugge, dan docht it bliken dat noch inkelde bikende brêgen Cmtbrekke, der ’t de skippen brêgejild foar bitelje moasten. Dit wienen dan de flap brêge by de Hollemar, de Noarder flap- en de Nonnebr'ge neamd dy ’t oan ’e ein fan de Nonnestrjitte lei. Wy bislute mei de Ti'Iebrêge, der’t al ier sprake fan is. Dat wy dizze aerdige tagong ta d»Tillefonne noch lang bihaldo reeijt! DAMMEN Evenals de Damclub O.G. heeft ook de jeugddamclub het seizoen afgesloten met een feestelijke sluitingsavond, en wel op 6 April jl. Dat ook de jeugd zich kan roeren zonder dambard bleek ook hier alweer. Geruisloos ging het helemaal niet. Maar voordragers schijnen er wel bij te zijn. Met tussentijdse versnaperingen, uitreiken der me dailles door de leider, voorzitter en enige andere bijdragen, was de avond al gauw ge vuld en scheidden de jeugdige strijders dan ook tot het volgende gehouden competitie 1ste Klasse 1. F. Venema 2. Y. Veenstra 3. G. Dijkstra 4. D. Smid G. Lootsma W. Wagenaar H. de Wit G. de Boer J Bleeker 10. P. v. d. Wal 2de Klasse 1. G. Dijkstra 2. M. Venema J. Vrolijk 4. R. Dijkstra 5. J. Huisman 6. J. Sjoerds 7. B. Huisman 8. G. de Lange 9. P. Dijkstra 3de Klasse 1. W. de Wit 2. S. Scheltema 3. A. Zoethout 4. J. Weerstra 5. O. Lage weg 6. J. Kramer 7. C. de Wit 8. D. Dijkstra 9. H. Gorter 10. J. P. Dijkstra 11. A. de Groot BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN 14 April ’55. De foarsitster koe yn har iepening in flink tal dames it wolkom taroppe. As iepeningsliet waerd songen it Ned. Bonds lied, hwernei de notulen foarlêzen warden. Doe kamen hiel hwat ynkommene stikken oan de oarder ü.o. dat de Jongereindei op 11 Maeije yn ’t Wald halden wurdt. Om ’t it programma tige moai liket, wurde bisluten, üs reiske dit jier dêr dan mar hinne to flwaen; der kamen al in goede tweintich opjeften binnen. Ut it forslach fan de gearkomste fan foarsitsters en skrjuw- sters, dy ’t yn Ljouwert halden is bliek wer hoefolle us Boun, sender ünderskie, foar de mienskip docht. Dan kaem de sprekster foar dizze joun mej. v. d. Sluis nei foaren, dy ’t as Onder werp hie: ,,’s Avonds nog fit.” Dat de measte hüsfroulju in protte op fuotten binne, witte wy allegearre wol, mar dat it faek wol mei hwat minder rinnen kin, bliek üs joun. Troch earst to tinken en dan to dwaen, wylst ek it wurk faek ekonomysker yndield wurde kin, is de hüsfrou jouns minder wur. dich en hat mear tiid foar man en bem en ek noch ris foar dingen hwer ’t hja nocht oan hat, b.g. lézen. Yn it skoft wurden de stikken foar de brei-show sjen litten, der ’t saun fan üs leden oan meidwaen sille ds 20e April yn Ljouwert. Nei de thédrinkerij kamen der hiel hwat fragen en ü.o. de moarnsgymnastyk bliek tige goed foar de hüsfrou! Nei lat mej. v. d. Sluis tank brocht wie foar har aerdige yn- lieding kaem it folgjende punt oan de oarder n.l. de forlotting om it kastokoart op to heffen, hwat dizze earste joun al in sukses wurde. By de rounfrage kaem noch efkes de musykkursus oan de oarder en der sil noch- ris muoite dien wurde, dit foarelkoar to krijen, sa ek in kookkursus fan seis lessen. It wie al let, do ’t de foarsitster dizze drokke joun slüte en wy meienoar de mien- skipssang songen, De kursus „Het leren luisteren naar muziek” troch de Hear Schrik fan Suits kin by genöch dielname 24 Maeije bigjinne. Wolle de leden en/of h^sgenoaten en eventuele jure leufhawwers har oanjaen by T. Bsetstra —Vogels foar 10 Maeije? VERGADERING VISCLUB De vergadering van de visclub W.S.V.C. welke vorige week Woensdag in Hotel „Do Wijnberg” werd gehouden, was bezocht door een 13-tal eigen leden en tevens was een gedeelte van het bestuur van de Leeuwarder Hengelaar-bond aanwezig, waar de Workumer club een onderafdeling van is. Na het openingswoord van de voorzitter werd aan het lid A. Boersma een wisselbeker uitgereikt voor bet vangen van een snoek van twintig pon 1. Deze beker werd aang boden door de secretaris L. Mensonides. Het is de bedoeling dat die prijs driemaal door dezelfde gewonnen moet worden om hem in eigendom te krijgen, Ane lieten plannen. „Goed”, zei hij, „dat zou ik op tekening willen brengen”. „Maar”, zeiden de Vroede Vaderen, „deze toren moet zo mooi en hoog worden dat er zeer veel mensen hem komen bewonderen.” Ane ging naar huis en sliep die nacht niet, allerlei schetsen gingen door zijn hoofd, maar geen enkele was mooi genoeg naar zijn zin, De volgende morgen vroeg ging hij het strand op, dat deed hij wel meer als hij moeilijkheden had. Hé! wie zou dat zijn al zo vroeg in de morgen? Hij zag een man ..in het zwart gekleed naderbij komen, maar hij kende hem niet; het moest een vreemdeling zijn. Toen hij de vreemdeing was genaderd, bleef je7e staan. Hij zag Ane eens aan en sprak toen met een vreemde stem: „Als jo mij je ziel geeft, zal ik je een prachtige tekening geven van de toren die je moet bouwen.” Het schemerde Ane voor de ogen. Hoe wist die vreemdeling dat hij een toren moest bouwen? En moest hij daar zijn ziel voor geven? Zou hij het doen? Toen zei hij met hese stem: „Ja, ik doe het, geef me de tekening maar.” De vreem deling tekende met zijn stok enige lijnen in het zand. Ane hield zijn adem in. Wat een prachtige toren! Maar moest hij daar zijn ziel voor geven. Nu dacht hij: ik doe het niet En voor hij het zelf wist, schreeuwde hij: „Houd je schets maar, je krijgt mijn ziel niet!” Toen de vreemdeling dit hoorde, werd hij bleek en opeens was hij ver dwenen. Ane zag eens om zich heen. Hij zag de tekening noch de vrecmJe'ing meer. Ane dacht dit moet de duivel zijn geweest en daarna zette hij het op een lopen. Toen hij thuiskwam, wilde hij alles vergeten. Onwille keurig dacht hij: hoe weer, maar lijnen niets telkens het beeld maar hij was niet bij machte te beginnen. De tekening van de toren heeft hij nooit kunnen maken, want die zelfde nacht stierf hij van wroeging. Zo komt het, burgers thans onze mooie hebben was A

Friso nl | 1955 | | pagina 1