r Iedereen naar Sneek! MAY-FAIR van 9 t/m 14 Mei 1955 UOEDSR... WORKUMER KRANT WOUDA’s Een Öxfbrd zit ’m en staat ’in Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland 4 ïti 19.90 Stremming scheepvaart door de sluis te Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur MOEDERDAG BEL 170 S.V.W. AGENDA No. 18 78ste Jaargang Zaterdag 7 Mei 1955 Dit nummer bestaat uit twee bladen plaatselijk nieuws 11‘R de grote mode in rood- en zwart leder GEEF MOEDER EEN BOEK SCHOENHANDEL .--Kggg Grote May Fair Tentoonstelling Open van 9 t.e.m 14 Mei met ruim 100 stands Dinsdag 10 Mei Dag van de Landbouw in Amicitia Rondvluchten per Helicoptere op Dinsdag 10 Mei prijs f 15.Startplaats achter R.H.B.S. Grote B. B. Demonstratie op Woensdagavond 11 Mei Ringrijden met Friese sjezen Donderdag 12 Mei, 12.30 uur Waterfietsen Kampioenschap Friesland Vrijdag 13 Mei, 18.30 uur Intocht Nationale Zeilkoningin 1955, vergezeld van een groot aantal Nederlandse „Koninginnen” op Zaterdag 14 Mei n.m. 2.30 uur Verder: Mode-Shows, Autoscooter, Radio Orkesten, Sprookjesachtige verlichting, Muziek GEBR. FLAPPER per wade Uitgave I—: i I—: OFFICIËLE MEDEDELINGEN i' Workum, 23 April 1955. BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum Feike de aard Advertentietarief: 7 cent per tn.m. Advertenties van buiten Friesland 9 etj pet m;ml Contrasten volgens algemene regeling een van me te om ze voor zou onze ze Burgemeester WORKUM, we ze en zo te 3 Abonnêmêntspi^ii 4 1.15 ptó k*«tail per-post f 2.50 per halfjaar eau: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum voor het diploma stadgenote mej. van Immetje van [Jntema, 24 jaar, Jacob Dijkstra, 81 jaar, echtg. Wiarda. Inzending van advertentie* uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur OxfordklrcHug met dit etiket it gemaakt vao 100% wol. Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaafl J. RUSSCHEN De Secretaris, VAN DER GOOT er een rose baby kregen beschuit met en omdat Uw jongen voelt zich er in1 „thuis”. Oerdegelijke stof krimpvrij kameelharen binnen- J werkonberispelijk afgewerkt. niet als een we in staat ZEILVERENIGING WORKUM” Donderdag 28 April werd in ,,De Wijn berg” de voorjaarsvergadering van de Zeil vereniging gehouden. De punten opening, notulen, jaarverslag en ingekomen stukken gaan vlot onder de hamer door. De penningmeester heeft nog een batig saldo ad, f24,75 en wordt decharge verleend, nadat de ka'commissie bij monde van de heer W. R. de Jong, hem hulde brengt voor het nauwkeurige beheer. De gemaakte onkosten voor de feestavond geven aanleiding tot enig commentaar en het wordt wenselijk geacht een volgend jaar tegen een van tevoren vastgesteld bedrag een gezel chap te laten optreden. De data der wedstrijden worden als volgt vastgesteld: Onderlinge wedstrijden: 19 Mei, 21 Mei, 4 Juni, 9 Juli en als reservedata 6 Augustus en 3 September. De op^n. wedstrijd ■zal georganiseerd worden op 11 Augustus. Bij de rondvraag komen de stemmen los. B. Eiling brengt het bestuur hulde voor het gehouden winterprogramma. P. de Jager in formeert naar de wijze waarop de handicap wordt vastgesteld. H. S. Schaap wenst de wedstrijden stipt op tijd te laten beginnen. S. Visser propageert een systeem om jeugdige fokkenisten te kweken. Als de jachteiganaren willen meewerken zal bij de jongelui stel lig belangstelling daarvoor zijn. Van Gos lings zou ook in de handicap-klasse drie routes willen varen, J. de Groot zou ter gelegenheid van da ppenwedstrijd ook at tracties in de stad willen organiseren. Het bestuur zal trachten aan de meeste wemen van de leien tegemoet te komen. Daarna 'luit de voorzitter te ruim halfelf de vergadering. Benoemd met ingang van half Juni bij de gemeen‘e Amsterdam, n], in de tramvervoet- dienst, onze stadgenoot de heer W, Schaafsma. I Geslaagd te Utrecht A kleuteronderwijzeres, onze A. M. M. Jongstra. en Wethouders van Hoe en op welke wijze U kunt helpen? Het bijkantoor van Het Nationaal Rheuma- fonds te .Rotterdam, Heemraailsingel 303, Postbus 634, zal JJ daaromtrent gaarne in lichten. Bij het op 29 April gehouden examen van de Vereniging voor Handel exam ns op Practische Grondslag voor Stenografie en Machineschrijven, slaagde voor het diploma Steno Nederlands (130 lettergr.) en Steno Duits (100 lettergr.) onze stadgenote mej. J. P. Smid, opgeleid door Instituut „Groote” te Sneek. uur per fiets Wegens werkzaamheden aan de sluis Workum zal de scheepvaart gedurende weken gestremd zijn, nl. van 9 t.e.m. 28 Mei 1955, of zoveel korter of langer als nodig zal blijken. f/ NOORD EN MARKT Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 en ze ver- wanneer de kinderen kwamen, met de kleinkinderen, om haar een uurtje af te leiden. Tegen het einde van de oorlog miste ze erg de radio, waar mede ze baar dagen vulde. Op een dag in 1944 begon ze te huilen. Lang en smartelijk. Ze had zich erop ver heugd haar oudste dochter te zien, die boven ie grote rivieren woonde. Maar door de wonderlijke ingreep van de Geallieerden werden Zuid en Noord gescheiden, en ze besefte voor het laatst, dat een weerzien tot de onmogelijkheden behoorde. Tengevolge van de oorlogshandelingen en haar kwaal, lag ze hele dagen in de kelder met de rekken voor de wijnflessen. Haar handen waren zo misvormd en haar voeten Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 Ze was op het laatst van haar leven een klein, verschrompeld vrouwtje, dat volkomen mismaakte voeten had en handen, waarvan de vingers krom stonden van jle gewrichtsrheu- matiek. Het was mijn moeder. En daarom heb ik zoveel jaren lang hartzeer gehad om haar die ik nooit heb kunnen helpen door haar latere levensdagen te verlichten. Ik heb haar eigenlijk nooit anders gekend dan klagend over haar kwaal. Ai en toe liet ze me haar handen zien. De vingers stonden gebdjgen, en recht zouden ze slechts geworden zijn, als men ze door geweld ,had gebroken. Het moet begonnen zijn, toen mijn jongste zusje was geboren, maar dat herinner ik me nauwelijks. Op een morgen in December, toen het hartje winter was, gingen wij, mijn oudst* zus en de jongens, naar de overburen en toen we na een lange dag terugkwamen in het ouderlijk huis, lag in de ,wieg en we muisjes. Ik was toen acht jaar het woonhuis boven de winkel te klein werd, gingen mijn oudste zus en ik naar kostschool. De eerste keer was het een feest. Moeder zelf bracht me weg. Toen ze in de spreekkamer afscheid van me nam, huilde ze en ik deed het, omdat ik het zo verschrikkelijk vond, dat mijn moeder huilde. Ik bleef er lange jaren en vertaalde er de klassieke Romeinen en Grieken. M e 'er was er tróts op, omdat ze wist, dat ze me voor het leven iets kostbaars meegaf. Wanneer ik dan met vacantie thuis kwam en de trap was opgeklommen, die in de winkel begon en op de zolder eindigde, kreeg ik een zoen en ’t leven was weer mooi, voor de jongen, die nu beseft (Jat hij reeds in zijn jeugd een bijzonder gevoelig hart had. Op zo’n eerste middag van de jacantie, wennend aan de sfeer van het ouderlijk huis, bleef ik dicht bij moeder en dan vertelde ze over alles, wat er in de afgelopen maanden was gebeurd. Over Verheyen, „waar ze nieuw kindje hadden gekregen en over Gorkum, waar de oude oma zomaar ineens was uitgestapt. Wanneer ze dan voor mij een terugblik gaf over de dagen, dat ik niet bij haar was ge weest, liet ze me haar handen zien. Handen, waarop knobbels zichtbaar werden. Maar als jongen begreep ik haar zuchten niet. Kinde ren zijn hard, maar ze weten het niet. De volgende dag al, zocht ik de vriendjes op, die nog gewoon op de stadsschool waren en die nogal opkeken tegen de jongen, die al zo lang alleen was geweest en andere reuken van het leven had bespeurd dan zij. Ik moet een jaar of veertien geweest zijn, toen moeder op een dag in de vacantie niet kon opstaan. De huisdokter, een lange man in een zwarte cape, kwam onze huis kamer binnen en vader, achter hem aan naar boven gekomen, bracht hem in de slaapkamer van de ouders. Toen de dokter in de huis kamer terug was, pakte hij zijn recepten boekje en terwijl hij vader aankeek, zei hij: „Eigenlijk is er geen kruid voor gewassen. Maar ik kan haar misschien een middeltje geven, dat de pijn wat verzacht”. Op die leeftijd doet het iemand eigenlijk erg weinig, maar ik weet nog, dat ik haar kamer binnen liep en alleen maar haar hand pakte en 70 een paar minuten bleef zitten. Ik was haar oudste zoon en om een of andere reden toonde ze soms haar voorkeur. Maar wan neer het weer omsloeg en de zon door de ramen scheen, was haar ziekte eensklaps verdwenen. Dan pakte ze de wandelwagen, zette de i. ruste erin, en we gingen met zijn allen naar het stadspark om de eendjes te voeren. De kwaal werd met ds ji.ren erger. Toen ze op een keer weer nieuwe schoenen nodig had, moesten ze naar maat worden gemaakt. In een gewone winkel kon ze niet meer slagen. Het waif.n ü'.ge schoenen van heel zacht leer, die met veters werden toege regen. l)p de uiterlijke vorm tekende zich de mismaaktheid van haar voeten af. Een wanstaltigheid, waarvoor ik me toen schaamde. Ze ging al niet zo veel meer uit. Wanneer des avonds langs de etalages liepen, pakte de arm van vader en ze dwong hem af toe te blijven staan, omdat het lopen moeilijk was. Na zoveel jaren besef ik, wat bet deze man, die zo graag wandelde en de schone omstreken van de stad ver kende, moet hebben gekost zich bij de werkelijkheid neer te leggen. Hij was nogal impulsief van aard en wan neer ze, vooral tengevolge van het vochtige weer, niet kon, wat hij zich voorgesteld had, kostte het hem veel moeite daarin te berusten. Veel later had hij een punt bereikt, dat men hem om de tegenslag, die hem getroffen had in moeder, kon bewonderen. Toen week hij nauwelijks nog van haar zijde en wanneer ze - op een mooie dag in de lente of de zomer zin had de vrije natuur te bewonderen, liet hij een taxi komen en met haar en de kinderen reed hij door het landschap, waar van noch hij noch moeder ooit afstand hadden kunnen doen. Voor een uur toevend bij een café of restaurant, wandelden wij, voetje voor voetje eigenlijk, het bos in en vader, die zijn jeugd op het platteland had doorgebracht, stak zijn vinger op en zei: „Hoor, een merel!” Of: „Luister, een wiele waal!” WORKUM. Gedaagd te AmsterJa n aan de Nieuwe Huishoudschool voor de akte N VIII (leerares koken en voedingsleer) met ap plicatie voor N VII en art. 38 Nijverheids- wet, mej. A. Heeringa, alhier. toen voorgenomen zorgen dat zovele en niet zo school, huilend oudste zoon, die zou terugzien. Ik heb, ik beken het eerlijk, tot de vol gende morgen gewacht. Toen ik thuis kwam, lag ze al in de kist met gevouwen handen. Het lijden had geen enke'e signatuur achter gelaten op haar gezicht. Een glimlach was gebleven. Ze scheen dingen te hebben ge zien in haar sterven, die haar heel gelukkig hadden gemaakt. Ik had haar niet willen zien sterven. Maar de laatste blik op haar verschrompeld li chaam heeft voor goed iets in me wakker gemaakt. Ik heb me toen voorgenomen alles te doen om te zorgen dat zovele anderen, j'onger dan zij en niet zo vreselijk door de rheuma toegetakeld, zouden kunnen genezen Ik heb die belofte gedaan uit eerbied haar moederschap en haar lijden. Ze niet anders hebben gewild. Als eenling kan men zo weini?. Sindsdien is de wetenschap weer vooruitgegaan. Er zijn rheumatologen en rheumacentra, waar ieder zijn best doet de slachtoffers van deze volks ziekte te genezen. Er zijn medische bureau’s waar men bijna kosteloos adviezen geeft. Maar er zijn zoveel bedden te weinig. Jfeer nog dan door de cijfers die aantonen hoeveel arbgidsuren verloren gaan door de gevreesde rheutna.ziekte, moet men als mens gevoelig zijn voor de verliezen aan levensgeluk en blijdschap, die de rheuma in ons volk heeft aangericht. De ziekte, die het leven van mijn moeder naar mcmelijke berekening heeft v rwoe’t, moet worden terugse ’rongen. Dat kan, in'i n wij allemaal helpen. -Want er zijn vele .dok toren, die helpen kunnen en helpen willen. Er zijn zusters en verpleegsters, die kunnen assisteren. Maar er zijn te weinig bedden in rheuma-klinieken. De rheuma, die op het ogenblik de tb als volksziekte heeft ver drongen, heeft zoveel levens van zijn glans beroofd. Het Nederlandse volk, altijd be reid te helpen, kan ook nu weer hulp bieden. De AVA, Allen Voor Allen, zal met zijn actie een poging wagen, de rheuma in ons volk te vernietigen. Iedereen kan helpen. Helpen, op de plaats en in de positie, waarin hij is gesteld. In het jaar 1936 zijn we naar een andere plaats verhuisd. Al wat bekend was, werd opeens prijsgegeven en ik weet niet of dat moeder wel goed heeft gedaan. Toen kon ze nauwelijks nog vijfhonderd meter lopen en ze was zo blij als een kind, als een van ons haar naar haar stoel bracht, .waar ze ze over haar hulpeloosheid zat te mijmeren, wellicht jnet een zekere .weemoed, maar toch uiteindelijk in een berusting, die haar blij maakte en bereid om nog erger dingen te aanvaarden. En die erger dingen kwamen pOedig. De rheumatiek tastte haar lichaam meer en meer aan. Ze had altijd graag de handen uit de mouwen gestoken, maar er kwam een dag, dat ze geen pan meer kon vasthouden. De gewrichten waren zo aange tast door de kwaal, dat ze weigerden te functionneren. Vader noch de kinderen namen langer genoegen met de middeltjes, die de huisarts voorschreef en er kwamen specialisten. Ze lieten briefjes achter voor de huisdokter, die door de diagnose verontrust, haastig kwam en vertelde, dat moeder moest worden opge nomen in een rheuma-kliniek. Misschien, dat men daar nog met de uiterste zorg en met 11e vindingen van de wetenschap iets ver mocht te bereiken. De oorlog was inmiddels over ons land gegaan. De Duitsers hadden ms land bezet en moeder, die altijd voor haar kinderen had geleefd, wilde het huis niet uit, want ze vond, dat ze erbij moest zijn, nu voor Nederland de rampspoedige dagen waren aangebroken. Toch ging ze. Een vrouwtje, dat bij zichzelf had vastgesteld, dat ze nooit zou terugkomen. Ze kon nauwe lijks nog honderd meter lopen en toch was ’e op een nacht, dat een Engelse bommen werper met gierende motoren brandend om laag kwam, naar vader later vertelde, het eerst het bed uit en op weg naar de kelder met de dikke muren, waarin de vorige be woners rekken voor wijnflessen hadden laten maken. Aanvankelijk scheen het in de rheuma- kliniek te zullen lukken. De doktoren pasten alle bindingen op haar toe. Modderbaden en goud-injecties, massages en gymnastiekoefe ningen deden haar goed. Telkens wanneer we haar bezochten leek de vooruitgang zicht baar. Ze was er zelf uitermate trots op. Van bezoek tot bezoek groeide de zekerheid, dat er toch nog baat was bij haar verblijf in de kliniek. We zochten haar bijna dagelijks op. Ofschoon inmiddels allemaal getrouwd, maakten we ons vrij, want een moeder heeft men slechts één. Ik zal nooit vergeten hoe ze aan mijn arm trots door de prachtige tuin wandelde, waar over de kliniek beschikte en ze blijk gaf van de vooruitgang, die zich in haar vol trok. Nu schaamde ik me niet meer, maar ik voelde een verering in me groeien, die nu, jaren na haar dood, nog levend is in mij. De verantwoordelijke arts toonde zich te vreden. Na een maand of drie mocht ze naar huis. Maar eenmaal weg uit de kliniek, die met alle middelen aan haar genezing had gedokterd, was ze weer overgeleverd aan de gewone gang van het leven en daarom ook herviel ze in een situatie, die we geen van allen hadden gewild. Al vrij spoedig kon ze haar stoel niet meer uit. In de winkel bleef het druk heugde zich op de avonden, Van 22 April t.e.m. 4 Mei 1955 Geboren: Feike Johannes, zv Jong en Geeske Vlas. Gehuwd: Egbert Sjoerds, 33 jaar te He- melumer Oldephaert ca. en Joukje van der Kamp, 29 jaar te Workum. Overleden: Jan Schotanus, 62 jaar, echtg. Straten, (te Sneek); Ulba ongehuwd, (te Sneek); van Pietertje waren zo wanstaltig, dat we nauwelijks weerzin konden bedwingen, wanneer we somtijds zagen. Slechts één keer heb ik meer weerzin ervaren, toen ik in het na-oorlogse Indië kennis maakte met de gevolgen van de framboesia in een kust-kampong tegen over Mcdan. .Toen ook bleken de gevolgen van aderverkalking. Ze begon onzin tegjraten en het dienstmeisje begon haar hoofd te schudden^ wanneer ze trachtte te helpen bij het breiwerk, dat ze met veel geduld en lijdzaamheid voor haar had opgezet. De be- vrijding heeft ze niet als een opperste ge luk ervaren. Toen we in staat waren mijn oudste zuster boven de rivieren te bezoeken, moesten we haar zeggen, dat moeder vol komen verkindst was en nauwelijks pog het bed kon verlaten. Op een dag in November 1945 werd ik door een broer opgebeld. Ik woonde toen niet meer in de plaats, waar we de oorlog hadden doorstaan. Moeder was zoveel minder. In een vrachtauto van de Nederlandse Spoor wegen, toen als vervoermiddel een ideaal, reisde ik naar moeder toe. Ze herkende me niet. Ik heb uren aan haar bed gezeten en haar misihaakte handen gestreeld, heel zacht en met alle innigheid, die een kind in zulk een gebaar kan leggen. Maar mijn beroep vergde mijn aanwezigheid elders. Ik kuste haar. Het was voor het laatst. Toen ik enkele, dagen later weer erd opgeb.ld, was het om te berichten, dat moeder ster vende was. Ik durfde niet te gaan. Ik was bang moeder te zien sterven. Ik zag haar voor me, zoals ik haar altijd voor me zal zien: een nog betrekkelijk jonge vrouw, waar op het leven zijn eerste diepe lijdenssporen heeft gezet, in de spreekkamer van de kost- het afscheid van haar in geen vier maanden Senioren O.N.S. 2—Workum 2, vertrek 2.30 uur Junioren: O.N.S. 1 AWorkum 1 A, vertrek station 1.30 uur Workum 2 A—IJ.V.C. 1 A, 3 uur Bolswardia 1 B—Workum 2 B, vertrek per fiets 3 uur Vr ij dagavond Hielpen 1 B—Workum 1 B, vertrek 6 f /tzrl l

Friso nl | 1955 | | pagina 1