Viert V.V.V. (eest? I l WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I Raadsvergadering Workum IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL 170 S.V.W. AGENDA 1 Zaterdag 21 Mei 1955 No. 20 78ste Jaargang FRISO. 4 PLAATSELIJK nieuws 16 Mei 1955 18 DAGELIJKS door onze Medisch- en Rijksgedipl. VOET EN SCHOEN DESKUNDIGEN te WORKUM en BOLSWARD Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 i noch skippersfeint wie, wie 't in nüveren ien”. Sjoch, sa wurdt er oarnaris sein, h watte? It is wier, doe ‘t hy noch yn ‘e hüs wie, waerd syn namme hjir noch al faek neamd. Binammen as sa by ‘t hjerst en winterdeis wit hoe folie skippersfeinten thüs.wiene. As der dan jouns it iene of oare uthelle wie, koe men der mar dryst fan op oan dat hy syn part der ta dien hie. Och, och, hwat hawwe syn heit en mem wol oer him yn noed sitten en in eangst ütstien. Net sa sear om ‘t er in forkeard aerd yn him siet, né dat net, mar altyd healwiizje en malfarje. Ja, hjerstmis en winterdeis as it skippersfolk by honk wie, hwat koe it er hjir dan allerheislikst om wei gean. Men seit dan wolris: ,,It giet er oan ‘e hoasbannen ta troch!" Nou sa wie ‘t dan al. Litte de ülderen mar sprekke hwat er hjir dan ütheefd waerd. Fan dat gilde" wie hy in warber lid. Doe ‘t syn aldelju forstoarn wiene, rekke hy nei Hollan en hat hjir mar hiel inkeld ris wer west. Och, der wie neat mear hwat him oan it aide sté boun. Sit ik okkerdeis by minsken hwer ik sa foar en nei noch alris kom, seit dy man: „Zeg, weet jij dat er hier in de straat nog ’n oud-stadgenoot van jou woont?" Ik wist it net en frege syn namme. Doe ‘t men my dy neamde, moast ik my earst alris goed bitinke hwa ‘t dat wêze koe. Hwant der wennen hjir yndertiid safolle dy ‘t dy namme hiene. (Nou mar in stik twa, trije mear.) Mar ik kaem der dochs üt, en nei 't letter bliken die, hie ik goed' redt. It like mei wol aerdich en gean der de middeis efkes hinne, hwa wit hwat ik noch to hearren krije soe. Oer dat bisyk dan nije wike. Fryske Brief V11IC De man oer hwa ik it hjir hawwe sil, is in ald-Warkumer, doch al langer as fyftich jier üt syn berteplak wei. Hy is nou in stik hinne tachtich. By hwannear ik syn namme hjir neamde, soene allinne de alderaldste lêzers sizze kinne: ,,Hea, libbet dy noch? Nou doe ’t dy Verschijnt eenmaal per week Telefoon Redanctie Dwar- d e. 1 70 om daarom de Heiden- geldlening groot f 2. 3 f. SCHOEN EN VOET-SPECIALISTEN I Abonnementsprijs: f 1.15 P*r kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Advertentietarief: 7 cent pet tn.tn. Advertentie* van buiten Friesland 9 «tl pet m.m; Contracten volgens algemene regeling b. 1 4 1 3 2 4 4 2 6 0 0 0 1 1 0 0 5 6 6 5 6 9 van onze voor 25 21 16 16 13 9 6 2 2 23 31 35 45 37 16 39 70 69 2. 3. c, 12 12 10 9 9 6 Uitgave 1 - 1 3e klas I? 9 6 6 5 0 4 4 3 voelen voor verwacht 52 42 19 19 10 23 12 21 4. medewerking verlenen plannen voor een i Noordhergum. Jaarverslagen van: N,V, Intercommunale Waterleiding, ge bied Leeuwarden; Provinciale Keuringsdienst; Fries Natuurhistorisch Museum. Uitslag van de op 2 Mei j.l. gehouden aanbesteding voor het maken van een ■9 Tl 12 11 10 11 12 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Senioren Workum 2—Delfstrahuizen 2 2.30 Workum 3Makkum 2 Junioren: Workum Jun. I A—Makkum Jun. I A Vrijdagavond 7 uur Wmdsend Jun. I- BWorkum {Jun. I B vertrek 3.00 uur B. yn voor WORKUM. Naar gemeld wordt, is het winkelpand van de heer L. D. de Jong, ,,Spar”-kruidenier onderhands aangekocht door z’n buurman, de heer D. Graafsma. uur 4,15 uur ren advies omtrent orthopaedische modeschoenen WATERSCHAP WESTERGO’s IJSSELMEERDIJKEN 12 Mei. Heden werd de voorjaarsver gadering van Volmachten van het Water- chap Westergo’s Jjsselmeerdijken gehouden in het Waterschapshuis te Workum. In zijn openingswoord herdacht de Dijk graaf de overleden Volmacht S. S. Kooistra in verband waarmee een minuut stilte in acht werd genomen. De Commissie belast met het nazien der rekening over het dienstjaar 1954 rappor teerde bij monde van de heer Th. J. Wiersma dat alles in goede orde was aangetroffen, waarna conform het voorstel van de com missie besloten werd de rekening en het jaar verslag over 1954 vast te stellen zoals deze in concept werden aangeboden. Naar aanleiding van een verzoek van het Waterschap Het Workumec.Nicuwland werd besloten onder bepaalde voorwaarden het per ceeltje weg, gelegen tussen de spoorhekken bij Wachtpost 33, in beheer en onderhoud over te nemen, wanneer het Bestuur van dit boezemwaterschap met de gestelde voorwaar- len accoord kan gaan. In het op 20 October 1954 vastgestelde Plan van uit te voeren werken in 1955 werd een wjjziging aangebracht, daar het onderhoud der wegen meer zal eisen dan oorspronkelijk gedacht was. Gondelvaart, ballonvaart, waterorgel, een havenkroeg (maar hier moet dan bij de in gang staan „een matig mens is zijn vrijheid waard”) Komen er kinderspe'en, volksspelen, wielrennen, poppententoonstelling, bloemen corso, historische- of reclame optocht. Open luchtspelen, een walvis of een circus, een vreugde'uur, lunapark, motor, of dziguiten kozakken, Mau-Mau, de Grote Vier, ring- rijden per paard, auto, motor, fiets of komt ér helemaal niets. U ziet er zijn feestnummers genneg en met een weinig fantasie zijn er nog talloze attracties aan toe te voegen. Evenals met veel fanta i al deze genoemde feestnummers uit te voeren zijn. Kom 1 Juni op deze belangrijke vergadering historie maken, helpt, helpt allen; laat dit feest niet in het water vallen. Vrijwilligers voor Het feest gaat door. Namens het Bestuur van V.V.V. Workum Erevoorzitter Burg. RUSSCHEN Voorzitter IJ. OOSTEN Secretaris JAN SIKKES Penningm. S. W. DE BOER SJ. HOMMINGA S. GIELSTRA S. P. GAASTRA Voorzitter de heer J. Russenen, Burgm. Secretaris de heer D. van der Goot Aanwezig alle leden. Punt 1. Notulen van ii? vergaderingen van 27 December 1951 en 28 Februari 1955. Deze worden onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken Slechts éénmaal heeft dit elftal in deze competitie verloren en wel tegen dezelfde club welke a.s. Zaterdag op bezoek komt, nl. Delfstrahuizen 2. Dat dit elftal momenteel wel wat in zijn mars heeft, dat is Heeg 2 verleden Zaterdag aan de weet gekomen, want met niet minder dan 60 moest zij het onderspit delven in Delfstrahuizen. Het is dus te verwachten, dat wij a.s. Zaterdagmid dag half drie een spannende y/edstrijd tege moet kunnen zien. De jongens van Workum 2 komen geladen in ’t veld; in de eerste plaats te trachten om kampioen te worden en in de tweede plaats om zo mógelijk revanche te nemen op de 52 nederlaag welke in Delfstrahuizen werd geleden. Wij verwachten dan ook veel publiek langs de lijn, om de jongens aan te moedigen. Workum 3 speelt Zaterdag haar laatste wedstrijd ook op het sportterrein en wel tegen Makkum 2. Wint Workum of speelt zij gelijk, dan heeft zij een behoorlijke tweede „plaats op het competitie ranglijstje onder Balk 2, welk elftal Zaterdag onge slagen kampioen is geworden in die afdeling Competitiestand 2e klas A Workum 2 Zeerobben De Kooi Z.M. D.W.P. 2 Delfstrah 2 O.N.S. 2' Heeg 2 Froonacker Y. V C. 2 Competitiestand Balk 2 Workum 3 Q.V.C. 2 Oeverzwaluwen 2 Makkum 2 Hielpen 2 Bakhuizen 3 Inzending van advertentie* uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur en Administratie 45 Postrekening 82259 ,S.V.W.” NIEUWS De competitie loopt naar het einde en in de meeste afde’ingen zijn de kampioenen of a.s, kampioenen reeds bekend. Workum I heeft een behoorlijk seizoen achter de rug, en eindigde als tweede achter de kampioen Q.V.C. Het tweede elftal kan a.s. Zaterdag het kampioenschap behalen als zij da wedstrijd tegen Delfstrahuizen niet yerhest. Dat zij het zover hebben gebracht, is voor een groot deel te danken aan onze oud-leden, die thans in Leeuwarden woonachtig zijn en hun club trouw zyn gebleven, rn niedt d'lingcn Resoluties van de Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van de volgende raadsbesluiten: 1. wijziging van de staat van waterstaats werken (afvoering van de Heiden- schapstervaart.) aangaan van een 100.000.— wijziging begroting 1955 (beschikbaar, stelling, van f 1000.— voor de viering van het bevrijdingsfeest.) i aan de gewijzigde rust/verpleeghuis te van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum Het wordt tijd dat men weer eens wat komt te horen over PI. Belang en V.V.V. Workum1. Men zou anders geneigd zijn te denken dat er geen activiteit is bij deze verenigingen. Inderdaad ligt er tussen de dag van oprichting en de dag van heden een periode van stilte. Dit zou vermoedens kunnen wekken dat Wor- kums V.V.V. als een nachtkaars is uitgegaan. Het tegendeel is echter waar en het vlammetif, dat vorige nazomer is ontstoken, brandt noe. helder. En dat dit geen strovuurtje is zult straks stellig bemerken. Maar voor do vlammen kunnen uitslaan moest er eerst ge stookt worden Zonder dat de openbaarheid er aan te pas kwam, is er al veel voorbereidend werk ver richt. De ledenwerving, waar vorige zomer mee werd begonnen, heeft tot resultaat ge had dat V.V.V. al bijna 300 leden heeft. Ge zien naar de vele adressen welke nog be zocht moeten worden, is het niet denkbeeldig dat er duizend leden voor de V.V.V. te boeken zijn. i Maar het is tijdrovend werk en de Bestuurs leden kunnen weinig vrije tijd vinden om dit op korte termijn uit te voeren. Het zou prettig zijn als men zich spontaan bij een der bestuursleden kwam melden als lid voor V.V.V. Het is bewezen dat er nog velen lid wensen te worden, want van de zes adressen die bezocht werden gaven zich gemiddeld vijf op ejs lid. U weet de minimum bijdrage is per jaar f 1.00. Het Bestuur geeft gaarne nadere inlichtingen en het is zo klaar als een klontje dat er naast belangstelling ook financiële steun moet zijn. Dan pas kan V.V.V. Workum een Succesvolle opmars beginnen. Intussen heeft het Bestuur een groot aantal folders laten drukken en deze papieren pro pagandisten doen reeds hun nuttig werk. Regelmatig komen er aanvragen om inlich tingen omtrent vacantjereizen en dagtochtjes naar onze omgeving. Zelfs uit het buitenland komen aanvragen. De folders zijn n.l. ook in het Engels gedrukt. Deze zomer kunnen we reeds rekenen op een toenemend aantal toe risten naar ons oude stadje. Het heeft veel geld, moeite en tijd gekost om deze fofders gereed te krijgen, maar de toekomst zal leren dat deze reclame goed besteed was. Allereerst zullen onze plaatse lijke Hotel- en Restauranthouders hiervan straks profiteren. Maar ook de winkeliers zullen dankbaar zijn voor bezoek van buiten. Toeristen mogen graag winkelen ■in een vreemde pleats. Als onze zakenmensen dit inzien, zullen ze ook willen meewerken voor een bloeiende V.V.V. Want de winkeliers toch zijn representatief voor hun plaats en kunnen veel doen om vreemdelingen ten dienste te zijn. Daar het seizoen vorig jaar te ver ge vorderd was om de >oen reeds geopperde feestplannen uit te werken, werden deze plan, nen uitgesteld. Maar nu is de tijd rijp om deze plannen tot werkelijkheid te maken. Het Bestuur stelt zich voor om straks in het najaar, in de Keuringsweek een groots feest te organiseren. Het wordt hoog tijd dat Workum weer eens uit de band kan springen. Vanzelfsprekend moet dï'. een feest worden voor de hele burgerij. Tal van at tracties in velerlei vorm moeten dit tot een onvergetelijk feest maken. Het Bestuur heeft hiervoor de medewerking nodig van alle ingezetenen. Altereert moeten dan Crescendo’s koperen klanken klinken, maar ook de zaken mensen, sportmensen, ook auto- en motor sport, alle buurtverenigingen en alle andere clubs zijn hiervoor nodig. Er moet geld op tafel komen, misschien door middel van een waarborgfonds. Laat onze burgerij dan tonen, dat de welvaart die over Nederland is ge komen, niet alleen zichtbaar is op de be lastingformulieren. Ret volk roept om brood en spe en. Als de bakkers tijdens deze feest dagen niét sluiten, dan is er brood en voor de spelen zullen de feestcommissie’s zor gen, Zo mogelijk moet onze stad worden verlicht en ver.ierd, opdat men uit wijde omtrek naar Workum zal trekken. Avond feesten moeten de mensen worden geboden en rondom Keuringsdag moet er enkele dagen een afwisselend feestprogramma zijn, Woensdag a.s. 1 Juni ’s avonds 8 uur in de bovenzaal van Hotel „De Wijnberg’ zal de beslissing vallen. Qp deze „feesf’ver- gadering verwacht V.V.V. al haar leden, maar ook niet-leden. (Toon dan uw belang stelling, critiek, medewerking en hulp. Deze vergadering zal de barometer zijn, waarop men kan aflezen hoe en wat voor feestweek er komt. Men zal op deze verga dering bespreken of er een feesttent of een feestterrein moet, komen. Of feest door de hele stad? Komen er dure gezelschappen of een feesttrein. Komt er een auto, motor en brommer ster- of knobelrit, vuurwerk, films, tentoonstelling, warenshow, Russische tanks of Japanse Geisha’s, muziekconcours of con- cours-hippique, etalagewedstrijd. cabaret, zak- kenrcp.ers, he’i"optère. braderie of stafmu- zi«k, Komt er ^aar narkt, prijsschieten, toren springer* of koorddan»«r»*»eni van met stilzwijgende instemming kennis wordt genomen, In Uw vergadering van 27 December 1954 besloot U, het plantsoen op hot D war‘noord te laten verdwijnen en in het midden een verhoogd pad aan to brengen. De Directeur van Gemeente werken geeft een oplossing aan, waar bij het verhoogd middenpad wordt weg gelaten en het tegel trottoir aan de noordzijde van de straat wordt ver breed. In dit troittoir zullen dan bomen worden geplant. Naar onze mening dient aan deze oplossing de voorkeur te worden gegeven boven het aanbrengon van een middenpad met bomen. Onder overlegging van een situatietekening geven wij U in overweging Uw* besluit in die zin te wijzigen. De heer Oosten verklaart lichtelijk ver wonderd te zijn over deze gang van zaken. Immers een half jaar geleden heeft de Raad reeds een besluit genomen, maar irplaats dat met de uitvoering daarvan wordt be gonnen, komt er een ander tamelijk ingrijpend voorstel. Met de kwestie zelf kan spr. zich ook niet verenigen en trouwens ieder van do omwonenden, die er toevalligerwijs over ge polst werd, blijkt om meer dan één reden weinig op te hebben met een rij bomen aan de noordzijde. Een dergelijke gelegenheid voor éénrichtingverkeer kan 'immers best benut worden, terwijl demooie bestaande bomen in het plantsoen dan behouden kunnen blij ven, wat in ’t midden toch veel mooier zal staan dan een straat aan één zijde met bomen beplant, Spr. wil dan ook voorstellen het oorspronkelijke plan, zoals dit is aange nomen, te handhaven, omdat dit zeker fraaier en voordeliger zal zijn. De voorzitter verklaart daarop, dat de directeur van gemeentewerken, dit nieuwe plan heeft opgemaakt, omdat dit verkeers technisch heter voldoet en het R. en W. ook wel acceptabel leek. Desgewenst kan de heer Wiersma gevraagd worden om er enkele toelichtingen op te geven. En zoverschijnt even later de directeur van gemeentewerken, die aan de hand van de tekening z’n zakelijke opmerkingen maakt. Eén flinke rijweg van negen meter breed, aan weerskanten trottoirs en aan de noord zijde een royaal wandeltrottoir met een be scheiden bomenrij, bijvoorbeeld geschoren lindebomen of Z'Veed?e meelbes, is ter plaatse te verkiezen boven twee rijbanen met één richtingsverkeer. ge'cheiden door een bomenrij Voor het verkeer zal dit laatste geen ver betering worden, aldus spr, De heer Oosten blijft meer het oorspronkelijke plan en verwacht dat aan weerszijden ruim voldoende breedte over blijft, omdat de verhoging in ’t midden niet breder dan een meter behoeft te worden. Nog zes leden zijn blijkbaar van dezelfde gevoelens, want het nieuwe .voorstel van B. en W. wordt verworpen met 74 stemmen. Vóór dat voorstel stemden de heren de Jager en Bakker met de beide wethouders. Nog een drietal punten zijn na het op maken van de raadsstukken onder inge komen stukken” aan de agenda toegevoegd. De heer Jonkman vraagt ;óf er bepaalde redenen zijn om deze kwesties nu nog te behandelen en ziet graag dat dit voortaan vermeden Wordt, omdat men nu wel wat plotse'-ing tegenover deze zaken komt te staan. De voorzitter antwoordt dat het voor de betrokkenen, met name voor de Oudheid kundige vereniging wel van belang is hoe hot besluit zal luiden, omdat dan me te m met het voorrbereidende werk begonnen kan worden. Zonder hoofdelijke stemming worden de voorstellen van B, en W. dan aangenomen, resp. instemming met de ontwerp-regeling van Ged. Skaten betreffende de salarissen van de secretarissen - en ontvangers, toeken ning van een vergoeding van 100 pCt. van 14 12 1 15 ,9 3 3 14 .7 .2 .5 41 14 6 11 6 8 3 10 2 11 13 beton walbeschoeiing aan het noord. Overeenkomstig het voorstel van W. worden bovengenoemde stukken kennisgeving aangenomen. Verzoek van de Prot. Chr. Stichting voor Maatschappelijk Werk ten behoeve van doofstommen om voor het jaar 1955 een subsidie te verlenen f 20,voor een oud-leer’ing uit gemeente, die het Chr. Instituut Doofstommen „Effatha” te Voorburg heeft bezocht. In verband met het feit, dat een inge zetene uit onze gemeente het Instituut vo r Doofstommen Effatha” i id rtijd heeft bezocht, stellen B. en W. voor, uitsluitend voor het jaar 1955, een sub sidie uit de gemeentekas te verlenen van f 20.waartoe z.h.s. wordt besloten. Verzoek van de Stichting 19401945 om voor 1955 een eenmalig subsidie te verstrakken als jubileumgift ter ge legenheid van de 10-jarige herdenking van onze hevrijding, De Stichting hoopt te bereiken, dat door bijdragen van Nederlanders in binnen, en buitenland en van bedrijven een bedrag van f 4.500.000-— wordt bijeengebracht; van de gemeentebesturen in d6n lande wordt gerekend op een bedrag van f 500.000. hetgeen ongeveer 5 cent per inwoner betekent. Het voorstel van B. en W. luidt: Voor éénmaal een subsidie te verlenen van f 200.wat ongeveer gelijk staat met 5 cent per inwoner. De heer Bakker merkt op dat voor hat vieren van het bevrijdingsfeest door de ge meente een bedrag van f 1000 beschikbaar is gesteld en nu wordt voor dit doel maar f 200 uitgetrokken, hetgeen spreker geen verhouding vindt en daarom wil hij dit bedrag verdubbelen. De voorzitter antwoordt dat deze subsidies eigenlijk niet met elkaar vergeleken kunnen worden, De Stichting 1940’45 heeft ge lukkig al veel meer inkomsten gehad en met haar contribuanten is wel ongeveer vast te stellen welk bedrag nu bijeengebracht moet worden. De heer van der Wal meent gehoord te hebben, dat er over genoeg geld beschikt kan worden, zoals de zaken nu staan, hetgeen d® voorzitter moet toegeven, voorzover het de provincie Friesland betreft, want hier is indertijd op voorbeeldige wijze geofferd, maar om de zaak landelijk geheel gezond te maken is momenteel deze aanvulling nodig. Omdat het voor de laatste keer is dat aan de gemeente een financieel offer gevraagd wordt, zou de heer de Jager het wel een mooi gebaar vinden om er nu vierhonderd gulden van te maken, hetgeen in stemming gebracht, verworpen wordt met 65 stemmen. Vóór dit voorstel stemden de heren de Jong, de Jager, Bakker, Haytema en Ketelaar. Tegen de heren Harkema, Gaastra, Niemantsverdriet, Oosten, Jonkman en van der Wal. Het voorstel van B. en W. werd hiermee geacht ,te jjijn aangenomen. Van Mevr. A. SchotanusSteringa, we duwe van de heer N. W. Schotanus, ontvingen wij een reproductie van een door Max Nauta geschilderd portret van H. M. Koningin Juliana. Deze re productie kon een goed© plaats gegeven worden in de. hall van het stadhuis. Wij stellen U voor, deze schenking te aanvaarden en Mevr. Schotanus daar voor har’eüjk dank te betuigen, aldus deze mededeling van B, en W., waar- het bevrijdingsfeest door de ge- dit doel

Friso nl | 1955 | | pagina 1