GIELSTRA KOOP BIJ GIELSTRA WORKUMER KRANT en 69 ct Pypskoft Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 39 EFKES UW KRUIDENIER 2 stuk Castello Bloemenzeep Bespaar op Uw huishoudgeld BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 18 Juni 1955 No. 24 78ste Jaargang 49 per pakje 90 98 Samen 75 ct Deze week voor Direct voordeel Altijd goedkoper i Bovendien deze week Bij aankoop van 1 pak Vermicelli HEERLIJK EN GOEDKOOP Bramen- of Kersenjam per pot van 62 NU 49 Grote potten Appelmoes van goudreinetten (met suiker) Kleine potten Appelmoes 29 Leverpastei Blokkaas (extra) Vette Kaas Gehakt (extra fijn) Boterhamworst 3 grote Fruitrollen 3 grote Nougatblokken 3 staven Nougat 3 rol Pepermunt 250 gram zacht Fruit ZEEP 2 staaf Huishoudzeep 10 grote stukken Huishoudzeep Extra vette Zeep grote staaf 900 gram 59 37 35 49 43 49 49 49 45 69 1.09 69 nu 99 25 25 25 25 49 Flensco voor pannekoeken 48 ct 150 gram Rozynen 27 ct Zegels, bonnen en procenten worden betaald van UW centen 250 gram Valencia of 250 gram Koffie Wafels 59 ct Grove Sawattee Prima Koffie 250 gram van 1.98 nu 1.67 Siam Rijst 500 gram van 55 nu 49 Blikken Gehakt 500 gram van 1.19 nu Blikjes Gehakt 200 gram Snijbonen per blik van 1.25 Zuiver gesmolten Rundvet 500 gram Prima Margarine 250 gram Anijs- of Vruchtenhagel 250 gram per blik 200 gram 200 gram 200 gram 200 gram 200 gram een pakje Soep (naar keuze) van 31 voor 22 ct Fryske Brief IVC IN PRAETSJE OER POEPEN EN MEANMESINEN En dan nou in praetsje oer de meanmesinen. Hoe ‘t it yn oare dielen fan üs lan west hat, kin ik net sizze, mar wy kinne wo' foar fêst oannime dat hjiryn ’e Südwesthoeke, foar 1875de mean- mesine noch sahwat net brükt waerd. Ik kin dat opmeitsje üt de berichten yn de üldste jiergongen fan de Friso. Wy fine de meanmesine foaritearst neamd yn 1875. Op de 23ste Juny fan dat jier wurdt der by de Galama- dammen proefmeand. Wy fine der dit bericht oer: „J.l. Zaterdag had bij de Galamadammen een proef plaats met een paar maaimachint s. Goldt voor geruimen tijd het oordeel, dat deze machines 't gras niet diep genoeg af maaiden, bij de jongste proef was dit niet het geval. Toch scheen het re sultaat niet de algemeene goedkeuring weg te dragen, althans de 14e af- deeling der Friesche maatschappij van Landbouw heeft, naar men ons verzekert, met meerderheid van stemmen besloten geene dezer machines voor hare rekening aan te schaffen. Mag nu dit oordeel als gaaf worden aangenomen om de maaimachines te veroordeelen? Wij zijn geene des kundigen, doch meenen, dataaneene machine, die op proef werkt al zeer hooge eischen worden gesteld, dewijl zij doorgaans op bestaande vooroor deefen zijn gebaseerd. Men behoort o.i. daarbij in aanmerking te nemen, dat ook hier „hanteeren leeren doet." Men roun der dos net botte heech mei. Mar üt West Fryslün komme oare lüden. Hjir is in bericht üt'e Friso. „Het gras in de omstreken van Hoorn-, is sedert den gevallen regen in dikte toegenomen en staat reeds op verschillende landen zoo vol, dat bijna gemaaid kan worden. Doch er zullen in die streken weinig handen daartoe nodig zijn, wegens de vele maaiwerktuigen die door de landbou wers, veelal voor gezamelijke rekening aangescbaft worden. Men ziet er telkens zoodanige werktuigen aanvoeren, die dadelijk koopers vinden." De boeren dêrre seagen it dos oars as hjir ta üzes. Wy sille nou ris sjen hwat men er hjir yn Warkum fan sei. „Workum, 6 Juli. [1875] Een voor de landbouwers uit deze streken ongewoon, doch belangrijk schouwspel bood zich gister aan op een stuk land alhier. Men zag daar nl. de hooioogst in volle werking door middel van machinen. Het bedoelde land, groot plm. 10 ponden, was jl. Donderdag in 10 uur tijds gemaaid met eene maaimachine, zóó goed, dat de beste maaijers het niet zouden kunnen verbeteren, en gister werd het geheele stuk land, waarop veel hooi lag schoon gemaakt en aan één groote hoop gebracht, nadat hetzelve dienzelfden dag was bewerkt door een hooischud- der en keerder en door 2 paardenhooiharken. Al deze machines behooren aan den heer H. D. v. d. Werf, van Tjerk- werd, en werkten zoo uitstekend, dat men onwillekeurig moet vragen hoe is het mogelijk dat er nog zo weinig landbouwers van een dergelijke machine voorzien zijn. Wellicht dat ook hier nog te veel vooroordeel te gen al wat nieuw en ongewoon is, de aanschaffing tegen houdt, doch men behoeft slechts te bedenken hoeveel tijd en geld door deze nieuwe hooi- bewerking, bespaard wordt, om van' het nuttige daarvan overtuigd te worden." It soe noch forskate jierren duorje, ear 't dy mesinen mear algemien waerden. En nou is ‘t safier wy soene it er net mear büten stelle kinne. Sa is it dan dos fan ‘t jier krekt tachtich jier lyn, dat hjir foar it earst yn de skiednis, in stik lan mei mesinen biarbeidde wurden is. FRISO. Grondonderzoek is belangrijk eerste zeilwedstrijd LET OP Echte Chocolade 100 gram Kattetongen van 70 nu 59 100 gram Bloemen Chocola van 70 nu 59 150 gram Rumbonen 49 3 repen Chocola 29 VoMehfynt «WMiual per week -i Telefoon Redactie BURGERLIJKE STAND en 2. zijn bekende „knoerten” PLaaTSELIJK nieuws de Gemeente Workum met 16 Juni 1955 Uitgave wdi F*. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief7 cent pet tn.ra. Advertentie* van hutten Friesland 5 etj pef tn,tn; Contracten volgen* algemene regeling Abonnementsprijs: t 1.15 pêr kwartaal per post 1 2.50 per halfjaar i Ook Uw adros voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 sportmiddag. en voetbal De heer Tjeerd de Reus, die vroeger na z’n Indische tijd hier met verwanten enkele jaren bij z’n familie een hartelijk tehuis vond, is dezer dagen te Amsterdam gepromoveerd tot erts. Geboren: Geertje, dv Gerrit Elzinga Geeltje van der Weij. Gehuwd: Geen. Overleden: Klaas Schippers, 80 jaar, wedn. van Pieternella Marina Spits; Baukje Haitsma, 83 jaar; Baukje Wijnja, 82 jaar, wed. van Gerrit Renema. WORKUM. Vorige week slaagde aan de St. LudgeruS-Kweek-chool te Hilversum voor het onderwijzersexamen onze stadgenoot, de heer Obe Flapper, die zo meteen aan de slag kan gaan in de R. K. school te Bolsward. Zaterdag 6.15 uur Belangrijke voetbalwedstrijd tussen F.V.B. (Zondagelftal)F.V.B: (Zaterdagelftal) Entree: f 0.35; kinderen f0.15. Leden en donateurs van de „S. V. W.” geen v r ij entree. Woensdag 22 Juni, aanvang 7.30 uur .Handbal Workum 1Stiens 1 Zaterdag 25 Juni „S.V.W.” Gymnastiek, handbal GEVONDEN VOORWERPEN 2 Oude herenrijwielen; 1 .streng kralen; 1 paar gymnastiekschoenen; 1 paar rubberlaar zen; 1 linker rubberlaars; 1 paai1 sokken; 1 paar zwart lederen motorhandschoenen; 1 duimstok; 1 zakkatn in étui; 1 vlag met stok; 1 vulpen; 1 zakmes; 1 rijwieldynamo; 1 sleu telbos; 1 doublé armband; 2 rode beursjes, waarvan 1 met inhoud; 3 muntbiljetten; enige alpinomutsen. Inlichtingen aan het Postbureau der Rijks politie te Workum. Inzending ran advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familjeberichtsn desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 oor ,S.V.W.” NIEUWS Workum 1B kampioen van Jun. B afd. Bracht Woudsend de grootste ne derlaag van dit seizoen toe. Woudsend eindigde op de tweede plaats. Zo kreeg de „S.V.W.” haar tweede kam pioen! De Jun. B hebben een bijzonder goed seizoen achter de rug. Een elftal, zeer sterk in haar verdediging en een voorhoede die van aanpakken wist. Bepaald zwakke FLINKE OPBRENGST VAN COLLECTE De collecte voor het Rode Kruis heeft te Workum, Nijhuizum, Heidenschap, Oude Sijk en Workumer Nieuwland tezamen opge bracht de mooie som van f671.25. en Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! Van 10 tot en Het productieproces op het greidebedrijf kan globaal verdeeld worden in voederpro- ductie en melkproductie. Het gewonnen voeder dient als grondstof voor de te produceren melk. Aangezien de kosten van het voer van grote invloed zijn op de kostprijs van de melk, is het zaak de voerkosten zo laag mo gelijk te houden. Het voer dat op Uw eigen bedrijf gewonnen wordt, is aanmerkelijk goed koper dan het aangekochte veevoer. Wilt U dus voordelig boeren, dan moet de vóerbe- hoefte van de veestapel zo veel mogelijk gedekt worden door eigen productie. Het aangekochte vqer moet gezien worden als een aanvulling hierop. Bedoelde voerproductie van het eigen be drijf is van vele factoren afhankelijk. Som mige van deze factoren heeft U niet zelf in de hand, zoals grondsoort en weersom standigheden, andere factoren echter wel. Een belangrijke factor, die U wél zelf in de hand heeft, is de bemestingstoestand van de per celen, die van grote betekenis is voor de grasopbrengst. Door het geven'van een juiste bemesting kan de grond in de gewenste vruchtbaarheidstoestand gebracht worden. Bij bemesting van grasland wordt vaak het eerst aan de stikstof gedacht. Dit is be grijpelijk, deze heeft de grootste invloed op de productieverhoging van de greide en do aandacht is hier de laatste jaren sterk op ge vestigd. Dit neemt niet weg, dat ook de overige meststoffen niet vergeten mogen wor den. De bemesting op grasland kunnen we onder scheiden in de basisbemesting en de stikstof- bemesting. Deze ba isbemesting waartoe wo rekenen de bekalking, de kali- en fosfaat- bemesting en de sporenelementen, is als het ware het fundament waarop met behulp van stikstof de grasproductie mogelijk wordt. Zon der dit fundament komt de stikstof niet tot zijn, recht, evenmin als zonder goede funda menten een behoorlijk huis gebouwd kan worden. De groo'te van de stikstof ift wordt a'gemeten naar de bestemming van het percceel, b.v. grasdrogen, kuilen of weiden. Bij een even tuele bekalking is dit echter het geval niet en voor de kali- en fosfaatgift in veel mindere mate. Voor het bepalen van de hoe veelheid die van deze meststoffen gegeven moet worden, moet U de bemestingstoestand van Uw grond kennen. En de enige manier waarop U deze te weten kan komen, is het toepassen van grondonderzoek. Dat het inderdaad nodig is Uw grond zo nu en dan te laten onderzoeken, blijkt wel uit het zo juist verschenen verslag van het ambtsgebied Z.W. Friesland. De analysecijfers van zand, en veengrond wijzen uit, dat de pH op ruim 20 pCt. der percelen te laag is. Tevens blijken op alle grondsoorten de kall en fosfaattoestand in meerdere of mindere mate te wensen over te laten. Aan de hand van de gegeven ^emestingsadviezen kunnen deze percelen in de gewenste bemestingstoe stand gebracht worden. Aangezien echter, zo als ook uit bovengenoemd verslag blijkt, veel te weinig grondmonsters genomen wor den, mogen we aannemen, dat een belangrijk deel der percelen te licht bemest wordt, waar door de maximale productie niet gehaald kan worden. Wilt U voldoende voer voor de winter het afgelopen jaar heeft geleerd, wat het tegendeel betekent! geef dan een be mesting gebaseerd op het grondonderzoek. Sneek. R.L.V.D. De heer H. Drost, indertijd werkzaam ter gem.-secretarie alhier, thans ambtenaar ter secretarie van Oostdongeradeel te Ee, is dezer dagen geslaagd voor het examen Gemeente Administratie I. Geslaagd voor het diploma van de cursus Vakgroep detailhandel in melk, boter, kaas en eieren, onze stadgenoot de heer Joh. Westra- Zaterdag 11 Juni kon dan eindelijk de eerste onderlinge Zeilwedstrijd worden ge houden en nu trof de Z.V.W. het wel met de weersomstandigheden, Een mooie bries, hoewel af en toe sterk krimpend en flink aanwakkerend, vroeg veel van de stuurmanskunsten der deelnemers. De strijd was, zoals we gewend zijn, hevig; men gaf elkaar geen meter toe. De 16 M2 klasse moest driemaal de baan zeilen en de zes deelnemende jachten waren aan elkaar gewaagd, zoals tijdens de race wel bleek. De eerste routes lagen de Arcus-Pluvius Anneke, Markol en Windekind soms op num mer één, dan weer op nummer yier. Deze kopgroep bleef steeds een felle onderlinge Strijd voeren met de Unrêst en Marjan in de achterhoede. Bij het passeren van de Sont in de laatste route begon het hard te waaien en ging ook de Unrêst een woordje meesproken. De volgorde van binnenkomst in deze klasse luidt als volgt: J. Anneke, stuurman F. J. Robijns Arcus Pluvius, R. van Wieren 3. Windekind, S. A. Visser 4. Unrêst, J. de Vries 5. Markol, O. de Roos 6. Marjan, stuurman B. Eiling Doordat een protest door de Windekind tegen de Arcus Pluvius is ingediend, kun nen de toegekende punten, volgens de Olym pische telling, nog niet worden bekend ge maakt, In de handicap-klasse startten vijf jachten en bleek de voorgifte der tijden vrij goed te zijn berekend. Aanvankelijk leek het erop dat de Skrepskütel, stuurman Henk Gaastra, onbedreigd als eerste zou finishen, doch de aanwakkerende wind speelde de jeugdige stuur man parten en daardoor moest de lark de baan verlaten. De Flierefluiter lag inmiddels aan de Ifbp, maar kon deze gunstige positie ook al niet behouden. De Oeral-Thüs had ook teveel wind en lag soms,,plat” op de Gaastmeer,waarvan de Gé-An kon profiteren. In deze klasse was de volgorde van binnen komst: 1. Gé-An, S. Sj. Vlas 2. Oeral-Thus, K. van Gosliga 3. Flierefluiter, J. de Groot 4. Vita-Nova, P. de Jager. Eerst volgende wedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag 9 Juli. plaatsen konden we nooit aanwijzen, vandaar dan ook dat de gehele competitie steeds het zelfde elftal (behalve Invallers) werd gefor meerd. Het reserve elftal had geen betere spelers, vandaar dan ook een goed op elkaar ingespeeld elftal. Aanvoerder Dirk Wielinga, van harte gelukgewenst met .dit resultaat. Het is voor jpllie allen en in het bijzonder voor het ’eugdbestuur wel zeer prettig geweest dat alle wedstrijden sportief en in een zeer goede onderlinge verstandhouding tussen jullie elf, zijn gespeeld. Het jeugdbestuur en ook jullie zullen fijne herinneringen aar dit elftal en d;t kampioenschap bewaren. De rechter- wing van jullie elftal, Theo en Dirk gaan het volgende seizoen in de A’s spelen. Veel succes en prettige wedstrijden verder. Dirk Wielinga, onze sportieve aanvoerder besloot zijn Jun. B loopbaan Zaterdag op een schitterende wijze. Toen Zaterdagavond bij do Jun. seriewedstrijden te Hindeloopen na felle duels, Workum, Q.V.C. en Hielpen ieder met yier winstpunten gelijk eindigden, was hij het die voor „Workum.” de penalty’s moest nemen. Hij deed dit met zijn technisch kwa liteiten op meesterlijke wijze. In de eerste omloop moest Hielpen vijf strafschoppen tegen Workum nemen. Dank zij de „stalen” ze nuwen van Sipke Castelein kon Hielpen het niet verder brengen dan door twee keer raak te schieten. Op een fantastische wijze ranselde Sipke twee harde schoten uit zijn doe1. Aanvoerder Dirk schoot tegen Hielpen driemaal en Q.V.C. tegen Workum ook drie maal raak. Workum en Q.V.C. moesten op nieuw vijf strafschoppen nemen. Drie keer werd onze doelman gepasseerd. Aller ogen waren nu gericht op Dirk Wielinga. Onder enorme spanning bewaarde hij zijn rust en schoot vier keer tegen het net. Workum had do eerste prijs en een uitbundige groep kwam Dirk en zijn kameraden gelukwensen. Over de wedstrijden in het kort het volgende: Hielpen 1BWorkum 2 B (dat voor Bak huizen ging spelen, omdat dit elftal verhin derd was) hield zich kranig tegen Hielpen L Uit een pracht kopbal gaf Gauke Bootsma Hielpen de leiding, waarna Nanne van der Kijpp no. 2 en 4 voor zijn rekening nam en het derde doelpunt opnieuw door een kopbal van Gauke werd gescoord. Na de rust wist Hielpen nog eens te .scoren. Workum 2 speelde niet onverdienstelijk en doelman Jan de Boer redde nog eens uitstekend voor Workum. Q.V.C. 1Workum 1. Een meer aanvallend Workum hield het spel te kort, waardoor de sterke verdediging steeds kon ingrijpen. Bo vendien werd rechtsbuiten Tjeerde zeer zwaar op de huid gezeten door twee of meer spelers, zodat hij zich maar niet vrij kon maken om één van zijn bekende „knoerten” af te vuren. Q.V.C.Workum 2. Rust 10, gescoord ongeveer een halve minuut na de aftrap, zodat Q.V.C. hiermee de medaille voor het snelste doelpunt verdiende. Workum 2 B speel de een beste Wedstrijd en was niet veel zwakker dan Q.V.C. Eindstand 20. Een eervol resultaat. Workum 1 BHielpen 1 B. Uit een voorzet van Theo benut Dirk .zijn niet gemakkelijke kans uitnemend 10. Uit een pass van Urne schiet Theo de bovenlat bijna in tweeën. Jammer van die lat dat die daar net zat, hé Theo! Uit een gewirwar voor ons doel weet Hielpen gelijk te maken. Na de rust een afgemeten pass van Dirk naar rechts buiten Theo, een echte „Bep Bakhuis” kogel en de keeper hoorde wel iets maar zag de bal niet eerder dan toen deze in het doelnet tot rust kwam. Even later kon de kranige Hielpen-keeper een nieuwe „loeier” van Theo niet onder controle krijgen en Herman Bran denburg was er als de kippen bij om de rest te doen: 31. Q.V.C.Hielpen 13. Rust 10- Hielpen technisch sterker en aanvallend zeer gevaar lijk, Workum 1BWorkum 2B: 8 Workum 2 B ging niet in op de zeer ver leidelijke aanbiedingen van Workum 1 B fjjsjes

Friso nl | 1955 | | pagina 1