Pypskoft ii WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I Oproep voor het afgeven van bloed IJEME DE BOER, Autoverhuur Anjerdag 1955 EFKES De volière en haar bewoners BEL 170 S.V.W. AGENDA Zaterdag 25 Juni 1955 No. 25 78ste Jaargang iï O? men dy ‘t men de bi wenners fan ünderskace stêdden en doarpen sa wolris Zaterdagavond concer- plaatselijk nieuws Heden teert de Johon Willem Friso-Kopel uit Assen te Rijs, waar U graag verwacht wordt. met en zonder chauffeur S I Ook Uw adret voor grote en kleinere ritten Fryske Brief II1C HWAT IS IN „BRIJBEK"? It wie nei ófrin fan in gearkomste, dat wy mei in man of hwat yn ’e seal sitten bleauwen om noch it ien en oar to bipraten. Doe ‘t wy der klear mei wiene, kaem it praet sa mar ymenen op de skeldnam- UT5 jowt. it gyng aimeast oer it ünistean fan dat soane nammen. Frege ien: „Hea ja, hoe komme jimme einlings oan de namme fan „biybekken". Dit wie tsjin my. In oaren ien sei der fuort ynienen oer hinne: „hou fansels, om ‘t de Warkumers allegearre sa gleou op brij binne. As hja middeis it liif net fol sdpengroattenbry hawwe, is harren de dei bidoarn Der waerd om lake, mar ien üc it omsittend laech sei: ,,Ik leau net dat it is sa 't jimme miene. Sa goed my tinke mei, bat it wurd brijbekken, neat mei bry üt to stean. Hoe 't it nou krekt is, wit ik net, mar ik haw der ris hwat oer lézen. Ik mien hast dat ik noch in boekje hawwe moat, hwer ‘t it ien en oar oer de skeldnammen yn to lézen stiet.” Syn sizzen makke my danich nijsgjirrich en wy sprieken óf, hy soe ris siikje en my dan dat boekje stjüre. In deimanich letter krige ik in brief. Hy skreau my, dat er alles Onderste boppest skuord hie, mar hy hie it net fine kinnen. Soks muoidemy danich, hwant ik hie der minlike graech hwat mear oer witte wollen. En sa rekke ik dan oan 't sneupen, mar it boekje haw ik netfoun. Mar der kaem my hwat oars Onder eagen. Miskien kin Os datop weihelpe. Ik siz, miskien. As wyopslaneit: „Friesch woordenboek. (Lexicon Frisicum" hwat Onder bistjOr fan Waling Dykstia ütjown is, (1LC0) fine wy op side 235: „brijbek ken, pl. scheldnaam voor die van Workum. R. ind. T. 329.“ De Warkumers binne dos brybekken. It stiet hjir swart op wyt. Nou stiet der noch by: R. ind. T. Litte wy der de Rimen en Teltsjes fan de Bruorren Halbertsma, nou mei iens ek mar byhelje, dan witte wy fuort ynienen hwer it oer giet. Yn de skearwinkel fan Joute baes, sit Jappe, ien fan de klanten Onder it més. Jappe hat in reis nei Warkum makke en is der oer oan ‘t forhael. Joute baes freget dan: „To Warkum? Ei, ju! Hwer sjippen se dy dér mei yn? Mei brij Ik helje dat hjir oan, om sjen to litten dat Warkum en bry, ien bigryp wiene, en noch binne. Tink mar oan: „En to Warkum stiet in brijpot op ‘e toer.“ Doch litte wy nou ris fierder sjen. Wy nimme wer it niisneamde wurdboek foar Os en siikje nei it wurd: „brijbek." Ja, der stiet it. „brijbeck, cg. scheldend voor een, die brouwt. Zie brye." „brije, brykje, v. brouwen, de letter r niet goed kunnen uitspreken. Dat is hiel oare thé, as dy fan Swaentsje, hwatte? Dér hawwe wy üs altyd ütskelle litten foar biijbekken, cm ‘t nei men miende, wy soklt greate leafhabbers fan in grou liif fol blij wiene, en hwat blykt nou? De brij hat part noch diel oan üsskeldnamme^ Wy haw we it seis léze kinnen: In brijbek is immen dy ‘t de r net ütsprekke kin. Immen dos, dy'tmuoite hat om to sizzen„Trije protters op in prikje." Men soe it ek in „spraek gebrek" neame kinne. Kin it faeks wêze, dat in great diel Waiktn eisder eartiids oan sukkele hat? Né, wy witte it net, mar it leit wol sahwat yn 'e reden. It stiet nou yn alle gefallen fêst, wy meije dan brijbekkennean d wurde, mar dat er hjir ta üzes in brijpot op ‘e toer stiet, en dat wy in brij itende naesje wêze soene, isinljeagen. Wy litte üs datnetmear oanwriuwe. O, soa, dat tocht ik ek. Mocht er faeks immen wêze, dy ‘t it hjir net iens mei is, lit dy him/har mar oppenearje. FRISO. Het is weer het Baanspad. S.V.W. Sportmiddag Zaterdag 25 Juni 1.30 uur „Gij steunt het culturele leven door aan het Anjerfonds te geven” Samengestelde meststoffen Vendwjot eenmaal per week i M ij BURGERLIJKE STAND Workum, 21 Juni 1955. wordt Hindeloopen. R. L. V. D. V. i fazantje, ’t tijgervinkje, ’t goudborstje, de Uitgave vani Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum Administratie 45 Postrekening 82259 Advertentietarief: 7 cent pet tn.tn. Advertenties van bulten Friesland 9 «tj pet m;m; Contracten volgens algemene regeling en in Optocht (Opstelling bij de Grasdrogerij] Route: Zuid, Markt, Sportterrein G y mnastiekdemonstra tie NOARD D 61 de de AbönnKnen&prijs: f 1.15 pët kwartaal per post f 2.50 per halfjaar i i blok, wat ’t vorig jaar oorzaak werd dat de prijs er totaal af was. Tegenover kleinere hokbewoners jijn ze nogal onverdraagzaam. ’t is een en al leven Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl noemen de Mijheer de Redacteur. Gaarne zag jk dit schrijven in Uw blad opgenomen. Bij voorbaat mijn dank. Wie de laatste weken daar niet is ge weest, die staat al even vreemd te kijken, en die denkt: Waar is die bende van voor heen? Want hij staat nu op een gewone straat, niets meer of minder als ergens an ders. Een knap stukje werk. En daarom wilde ik van deze plaats iedereen die heeft mede gewerkt om het in orde te maken bedanken voor die medewerking. Ik schrijf dit namens de gehele buurt van het Baanspad. F. S. Inzending van advertenties aiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrqdagsmorgens voor 10 uur Zoals de lezers bekend zal zijn, ieder jaar op of omstreeks de verjaardag van Z.K.H. Prins Bernard (29 Junil een Anjer- fondsci l’-ecte gehouden. Lm ’elijk wordt d ze co}'.eet> georgani Jeerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting, staande onder het re gentschap van Z.K.H. Prins Bernhard. Het grootste deel van de in de provincies gehouden inzameling wordt uitgeke rd aan instellingen en verenigingen in de betreffende prosincie, die de zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur bevorderen. Het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds Friesland beslist op de uit Friesland komende aanvragen om subsi 'i Omtrent de door dat bestuur uit de opbrengst van de in 1954 gehouden collecte verleende subsidies tot een totaal bedrag van f 8.100.werd onlangs een bericht gepubliceerd. Aan een groot aantal verenigingen en instellingen werd een uitkering toegekend, variërende van f 50.— fco,t f 300- Het begrip „Cultuur” wordt daarbij in de ruimste zin genomen, godat b.v. zowel de Fryske Cultuerried als plaatselijke zang- muziekverenigingen voor steunverlening aanmerking zijn gebracht. De komende collecte zal plaats vinden door verkoop van foto’s van het Koninklijk ge zin en speldjes. Aan de foto is dit jaar een kaart gehecht met een door H.K.H. Prinses Beatrix ontworpen en getekende rebus, als opgave voor een prijsvraag. Aangezien een dringende behoefte aan col lectanten bestaat wordt het op prijs gesteld, dat ieder die aan de collecte wil mede helpen, zich aanmeldt ter gemcente-secretarie. Het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds heeft voor de organisatie van komende collecte de medewerking van ondergetekenden ingeroepen, die gaarne een warm beroep op de bevolking doen, om deze voor het culturele leven in de provincie zo belangrijke collecte zo goed mogelijk te doen slagen. Het Provinciaal Anjerdag-Comité, Mr H. P. Linthorst H man, L’warden, voorz. A. Holkema, Leeuwarden, Secr-penningm. H. C. Bui man Blok Wijbrandi, L’warden G. FaberHornstra, Leeuwarden J. J. KeuningZan-tra, Dantumawoude M. KramerBruggenkamp, Berlikum T. PasmaVel'e, Or. njewoud L. PostBeuckens, Veenwouden A. C. WiersmaRi selada, Leeuwarden R. Boomgaardt, Huizum K. Bosje, Oldeberkoop J. G. S. Bruinsma, Bolsward L. P. de Jong, Leeuwardan Mr H. W. Kuipers, Wommels J. A. Landstra, Leeuwarden J. Piebenga, Leeuwarden H. K. Schippers, Drachten F. Schurer, Heerenveen R. J. Sipkens, Sneek B. Tuinstra, Wommels S. E. W.n'el.iar Bonga, Dokkum Dr H. G. W. van dar Wielen, Bakkeveen Jhr J. W. J. Witaen Elias, Leeuwarden. Telefoon Redactie en 2.30 uur 3.30 uur Handbalwedstrijd WorkumS.G.K. Stiens 4.30 uur Gymnastiekdemonstratie Entree f 0.35- Wanneer dan de volière gereed is, rijst de vraag: welke vogels zullen we er in doen? Deze vraag in eens te beantwoorden gaat niet, omdat de smaken zoveel verschillen, terwijl de keuze zeer groot is. Laten we eens enkele soorten vluchtig bezien. De kanarie heeft als volièrevogel zeer veel goede eigen schappen, daar ze zowel met andere soorten als alleen kunnen worden gehouden. Er is een grote verscheidenheid in kleuren, terwijl ze de strengste koude kunnen weer staan. Zonder moeite gaan ze over tot nes telen en broeden, terwijl de gefokte pro ducten vrijg regeld togen redelijke przen van de hand kunnen worden gedaan, zodat men zich aan deze liefhebberij vaak zonder fi nanciële oiffers kan wijden. Als volgende willen we noemen de gras parkiet. Ook hier weer een grote verscheiden heid van kleuren, De fok levert in vele ge vallen geen moeilijkheden op. ’t Is zelfs zo, dat wanneer men enkele goede fokparen heeft, *t aantal jongen zeer groot kan zijn. Soms komen ze met 5 ,tlot 7 tegelijk uit ’t broed- een ander weer ze overgoten met kleine «vitte blauwe roodstaart en het Sint Helenafazantje. Al deze soorten gaan een enkele keer in gevangenschap aan het broeden. Als laatste groep wil ik nog wevers. Deze vogels gaan in gevangenschap niet gemakkelijk over tot broeden doch beijveren zich in het weven van nesten. Als er een boompje in d© volière staat, is er geen tak of hij is omwonden met nest- materiaal. Sommige soorten maken er een waar kunstwerk van, terwijl andere soorten weer hele grote nesten, bouwen met een groot aantal ingangen. In de natuurstaat zijn deze soms wel een kubieke meter groot. Buiten de hier omschreven soorten zijn er nog tal van vogels die voor het bevolken van een volière in aanmerking komen. Wordt vervolgd. A. BAKKER. Samengestelde meststoffen zijn meststoffen waarin meer dan één plantenvoedende stof voorkomt. Op de boerderij worden vrij regel matig meststoffen met elkaar gemengd ter verkrijging van een zekere arbeidsbesparing bij het uitstrooien. Geen wonder dus dat de industrie naar mogelijkheden heeft gezocht deze meststoffen gemengd, dus kant en klaar, aan de gebruikers aan te bieden. Eén van de meststoffen die de laatste jaren veel wordt gebruikt is fosfaat- ammonsalpeter. Dit product wordt in de handel gebracht door het Stikstofbindings- bedrijf van de Staatsmijnen. Meestal bevat het 20 pGt. stikstof en 20 pGt. fosforzuur. De stikstof in deze meststof is gelijkwaardig aan die in kalkammonsal- peter. Het fosforzuur komt er in dezelfde vorm in voor als in dubbel kalkfosfaat. Toch werkt fosfaatammon als fosfaatmest trager dan dubbelkalkfosfaat „Fertiphos’’, doordat de oplosbaarheid tengevolgde van de korrrel- vorm geringer is. Men kan de stikstof en fosfaatbemesting eventueel uitsluitend in de vorm van fos- faatammonsalpeter geven, mits de grond niet al te fosfaatarm, maar ook niet al te fos faat rijk is. Op fosfaatarme gromden zal de fosfaat- werking vaak onvoldoende zijn. Zou men op deze gronden, door middel van deze mest- tof. voldoende fosfaat geven,, dan zou men veel te veel stikstof aanwenden. Op dergelijke gronden kan men bovendien beter een sneller werkende fosfaatmeststof gebruiken. Op fosfaatrijke gronden kan men de Jeans lopen te veel fosforzuur te .geven, wat niet economisch is. .De prijs van fosfaatammonsalpeter is als tegel zeer aantrekkelijk gezien de planten voedende stoffen die deze meststof bevat. Deze meststof wordt de laatste jaren veel '.angekocht. Somstijds is de vraag groter dan het aanbod. Bovengenoemde meststof bevat du" twee plantenvoedende bestanddelen nl. stikstof en fosforzuur. Vele andere samengestelde meststoffen be vatten ook nog kali. De samenstelling wordt Itijd aangegeven in de volgorde, stikstof, fosforzuur, kali. Mengmest 12 x 10 x 18 wil dus zeggen dat deze meststof 12 pCt. stik stof,. U) pCt. fosforzuur, en 18 pCt. kali bevat. Bekende mengmeststoffen zijn A.S.F. korrels, Granumix en Vulcaan. Deze meststoffen komen in diverse samen stellingen voor. De voordelen verbonden aan hei gebruik van deze meststoffen zijn o.a. a. Besparing op de kosten van emballage en transport, t b. De kosten van uitstrooien zijn geringer Hier tegenover staan de volgende bezwaren, a. De kans op een minder doelmatige be mesting is groter, dan bij het gebruik van enkelvoudige meststoffen. Bij de tijd van aanwending zal men zich vaak richten naar de stikstof. Men geeft dan echter gemakkelijk te veel of te weinig fos forzuur en kali, of men strooit deze bestand delen op een daarvoor minder geschikt moment. Natuurlijk kan men het bezwaar van de Vrijdag 8 Juli des avonds komt in Wor kum in het St. Jozef Gebouw een team van het Centraal Laboratorium van de Bloed- transfu.iedienst van het Nederlandsche Roode ixrub \o>.r het afnemen van b.oed. Voor het afstaan van bloed komen in aanmerking gezonde vrouwen en mannen tusschén 18 en 60 jaar. Niet in aanmerking komen personen, die de afgelopen twee jaar aan geelzucht hebben geleden en zij, die het afgelopen half jaar om welke reden dan ook in het Ziekenhuis werden verpleegd. Daar het bloed tot plasma wordt verwerkt, zijn bloedgrcepbepalingen en bloedonderzoek overbodig. Door Uw bloed af te .staan, kunt U het leven van Uw medemens redden. Bedenk, dat zich te eniger tijd de mogelijkheid voordoet, dat weer bloed van een ander voor U of een van de Uwen levensreddend kan zijn. Het bloedplasma wordt verder gebruikt voor het tijdelijk onvatbaar maken tegen bepaalde infectieziekten. Afstaan van een bepaalde hoeveelheid bloed is volkomen onschadelijk. Laten velen zich dus opgeven. Eén dezer dagen krijgt ieder een faluer in huis, waarop ,U naam, adres, leeftijd en huisarts kunt invullen. Dit laatste is van belang, omdat'de plaatselijke hu's- artsen de aangiften tevoren controleren. U krijgt dan nader bericht op welk tijdstip U wordt verwacht. Voor de vlotte gang van zaken js het wenselijk, dat U zich hieraan zoveel mogelijk houdt. Ingevul-e kaarten kunnen bij dokter Mulder in de bus worden gegooid. goede verhoudingen ondervangen door mest stoffen te fabriceren voor alle mogelijke gewassen en omstandigheden. Men krijgt dan echter een zeer groot aantal samenstellin gen waaruit het dan weer moeilijk is een keuze te maken, nog afgezien van de moeilijk heden bij voorraad vorming en opslag. In de Verenjgde Staten van N. Amerika ge bruikt men veel mengmeststoffen in verband met de grote afstanden en het hoge arbeids loon. Daar staan echter óok niet minder dan 350 samenstellingen geregistreerd. b. De prijs van mengmeststoffen is veelal hoger dan die van enkelvoudige mest stoffen. Daarom is het voor de boer vaak voor deliger en doelmatiger enkelvoudige mest stoffen aan te kopen en deze zelf te mengen. Er moet echter wel om gedacht worden, dat sommige meststoffen niet gemengd mogen worden, b.v. kalkammonsalpeter met fosfaat- meststoffen, of alleen gemengd mogen wor den vlak voor het uitstrooien b.v. kalk ammonsalpeter en kali-40. Sneek. hokbewoners jijn ze Ze zijn winterhard en en bedrijvigheid. Als derde soort wil ik aanbevelen het zebravinkje. Ook deze kunnen het gehele jaar door in de buitenvolière verblijven als men er maar voor zorgt dat ze ’s nachts in een kistje met hooi kunnen kruipen. 'Vooral het mannetje is schitterend mooi getekend. Tien of meer jongen in een jaar is iets heel ge woons. Zingen doen ze niet en het geluid dat ze voortbrengen is van dien aard dat men ze bij yoorkeur niet in de woonkamer houdt. Als volièrevogel verdient ze evenwel alle aanbeveling evenals het japanse gneeuwtje. Deze komen voor in wit, geelbont, zwart en Jjruinbont. De tekening is geheel wille keurig, zodat ze voor ’t oog weinig aantrekke lijks hebben. Ze zijn buitengewoon yruchtbaar, wat dan ook de enige reden is, waarom men ze ge regeld bij de liefhebbers aantreft. Om ons artikel niet te lang te maken, zullen we nu een grote groep nemen die men vrijwel alleen houdt om ,wat variatie in de volière te brengen, omdat ze zonder uitzon dering fraai getekend en of mooi van kleur rijn. We noemen dan de zwartkop en de drie kleurige non, het muskaatvinkje, de rijstvogel en de bandvink. Behalve de laatste zijn al deze vogels verdraagzaam en winterhard te -maken. De bandvink staat bij de liefhebbers evenwel op de zwarte lijst, omdat ze er van verdacht wordt de jongen van andere, kleinere vo gels uit de nesten te halen. Een tweede nog groter groep vormen de Met ingang van Juni 1955 is benoemd, voor een uitzending van drie jaar, als be- tuursambtena',r bij de P.T.T. in Nieuw-Guinea >nze stadgenoot de heer J. Kemker, die in middels reeds per vliegtuig op de plaats van bestemming is aangekomen. Een dusdanige benoeming mag gerust als een mooie onder- cheiding be chouwd worden, waarvan deze iccurate, behulpzame P.T.T.-<r naar we hopen, eel voldoening en genoegen mag beleven. In zijn plaats is hier thans werkzaam onze roegere stadgenoot, de heer A. van der Baan. STRAKS PENSIOEN! Wanneer op a.s. Woensdag 29 Juni onze stadgenoot, de heer M. Valk de 65- jarige leeftijd bereikt zal hebben, is hij bijna 45 jaar werkzaam geweest aan de Coöp. 'uive’fabriek „De Goede V.rwa-hting” al ien Gedurende al die jaren werd hij door iirecteur en mede-arbei Iers gewaardeerd als en zeer plichtsgetrouw personeel lid. Dat hij nog menig jaar met z’n vrouw en kin deren van z’n welverdiende rust mag ge nieten en z’n bootje nog dikwijls onge hoord mag laten zeilen over de meren, wordt hem van ganser harte toegewenst. DIENSTREGELING SPOORM EG EN Met het oog op de samenstelling van de aanstaande winterdienstregeling der Neder landse Spoorwegen worden belanghebbenden in de gelegenheid gesteld eventuele .wensen en opmerkingen aangaande de dienstreg*- ling 1955 vóór 9 Juli a.s. ter kennis te brengen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voer Friesland te Le uwar 'en, die deze opmerkingen in handen zal st-llen van haar vertegenwoordiger in de Spoorwegraack Gemeente Workum van 17 tvt en met 23 Juni 1955 Geboren en Gehuwd: Geen. Overleden: Johann Heinrich Westerman, 76 jr., echtg. van Cornelia van der Wal. 7.uur Voetbalwedstrijd Workum 1Chr. v.v. Leeuwarder Zwaluwen (3e klasse K.N.V.B.) Entree f 0.35. astrilden. Dit zijn de kleinsten en deze kunnen ge durende de wintermaanden, althans wanneer het kwik beneden nul daalt, naar binnen worden gehaald. Wie nooit een collectie van deze pracht vinken bijeen heeft gezien, zal zijn ogen haast niet kunnen geloven zo groot is de verscheidenheid en zoschitterend zijn de kleuren van .deze vogeltjes. De één hemelsblauw en als waren parels. De meest voorkomende zijn het napoliontje, het oranjekaakje, ’t vuurvogeltje, ’t blauwe WORKUM. De volgende leerlingen uit de zesde klas van de „School met de Bijbel” ■Ihier, slaagden voor het toelatingsexamen an het Christelijk Lyceum te Snek: Rint je S. de Boer, Pieter W. Boogaard en Sikke Postma. Afgewezen: geen. Benoemd tot technisch ambtenaar le klas, speciaal voor het bouw- en woning toezicht, bij de dienst openbare werken in le gemeente Wonseradeel, onze vroegere stad genoot, de heer S. C. Gielstra, thans bouw kundig ambtenaar bij de rijksgebouwendienst ‘e Leeuwarden. Hu

Friso nl | 1955 | | pagina 1