I f f II KRANT WORKUMER Nieuw Amsterdam-New York f I I l MISTASAiv brilleglazen f <TCi/ doen Nieuws- en Advertentieblad voor de gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland Voetbal seriewedstrijden IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur S53S33S32S32S32SS2SS3 De volière en haar bewoners C. GORTER S25S2S225è25S3SSSSSS BEL 170 S.V.W. AGENDA enó bedt voor Zaterdag 9 Juli 1955 No. 27 78ste Jaargang 13 kansje, de aide papieren en boeken oan ‘e kant skouwe. Hwant it is - li FRISO. beter meel TIMMERLIEDEN PATROONSVERENIGING TE WORKUM door zo goed en vlug mogelijk U te bedienen Fryske Brief IC Litte wy nou sa foar in kear it forline marris rêste en sa tsjin defe- Doet U Uw best voor ons door zo vlug mogelijk te betalen wachtkeamer fan de toskedokter. Allegearre minsken dy t wachten op it eagenblik dat de man mei de wite jas, harren freonlik noegjend freegje soe, in sit to nimmen yn de greate maklike stoel, dy’t hy yn de sprek- keamer stean hat. Yn de stoel, dy’t al hoe noflik men jin der ekyndeljaen kin, jin dochs it binaude swit ütbrekt. Hwant sa gau men der yn sit, is ‘t de müle iepen en dan ja dan moat men ófwachtsje hwat er herders barre sil. In tosk of in kies der üt? Miskien wol mear as ien. Of ek, sil de dokter ien of mear gatsjes boarje? Né, men kin nea foarüt sizze hwer it op üt draeije sil. Nou nimt de iene it wachtsjen al gemoedliker op as de oare. Mar hoe dan ek, it sprekt fansels men is der al hwat oars as oars yn ‘t liif. Gysbert Japicx wist der yn syn tiid ek al oer mei to pralen. Hy skriuwt„WY dwae az dy lytse bern dy alle dei klaege habbe, mar az dy genezmaster komt, net meer sjeack binne. Az dy jinge aeck dy de heele wycke ynne dwelm roan habbe to kiermjen, mar asse de hünmaester kommen sieane om dy uwt toluweken, nin tosck seerte meer flelle.“ Né, alle minsken binne nou ienris net gelyk. In diel sit der sünder ek mar ien stom wurd to sizzen. In oar diel siket treast, yn de, (aimeast aide) printsjekranten en boekjes, dy‘t op in tafeltsje lizze Fak^ntiids- sün der to sjen hwat er yn stiet. Mar louter en allinne om ‘t hja ynwindich sa ünrêstich binne, hwat eangstich foar de man mei de wite jas. Hwer ‘t al- hielendal gjin reden ta is. By in oar diel oppenearret dv eangst wer op in hiele oare wize. Hja sitte oan ien tried wei troch to riddenearjen En tink er marris om, itbinne hast altyd forhalen oer sykte en sear, oer „freeslike pine“ en „öfgryslik lijen.'' Forhalen hwer ‘t oarnaris streamen bloed by to pas koD<me. Sa yn de trant fan.„Och myn leave minske, it wie ien bloed, alle gearre bloed. Ik wie der seis naar fan.“ Sjoch, sok praet giet er der altyd wol yn. Men is dan yn 'e stimming sa ‘t skynt. Nou sasahwat wie ‘t dy moarn ek. It greatste part fan de wachtsjen den haldde de müle stiif ticht, moai grif mei it doel dat hja dy dan aenst, as ‘t er oan ta wie, nammenste wider op dwaen koene. Mar der sieten in pear froulju, nou dy praten foar tsjien. Hja snotte ren en rattelen mar oan ien wei troch. Hwat de iene de oare fortelde, [en de oare de iene] wie öfgryslik. Forhalen oer ,,operaesjes‘‘ waerden der oer de tafel brocht, krekt of seach men it foar jin. Mar hja hellen ek dingen op, dy’t men dochs net „ten aan- hore” fan Jan en alleman docht Foaral net hwer 't bern by sitte lyk as nou it gefal wie. Men begrvpt net hoe ‘t sokke froulju harren net skamje, en harren hwat yn acht nimme, oer hwat hja rounkrantsje. Nije wike fierder. yn in hiele bulte hüshaldingen dizze wiken wol sa, men hat süver oars gjin praet as oer de kommende fekünsje. En it is hjir by üs al net oars. Derom kom ik dan nou mei in forhaeltsje, hwer ‘t nou just gjin stüdzje foar nedich wie, mar dat ik sa foar ‘t op skriuwen hie. Wy sille der boppe sette: MINSKEN YN ‘E WACHTKEAMER Der siet de inoarns, lyk as alle dagen it gefal is, in protte folk yn ‘e U ziet er VeMohijnt eenmaal pér week Uitgave v<a ISb t— 4 na BURGERLIJKE STAND Lk. Gem-ente Workum ze EEN AFWISSELEND REISJE is Hindeloopen. PLAATSELIJK NIEUWS sjouwen f 117.500..— ■M* jj Advertentietarief: 7 cent per m.tn.' Advertentie» van bulten Vriaelaad 9 »tf per tn,mj Contracten volgens algemene regeling de de Geslaagd voor het toelatingsexamen van de Meisjes H.B.S. te Leeuwarden onze stad genote, tnej. Tineke Mulder. een en Deelnemende clubs: R.E.S., Bolsward Hielpen, Hindeloopen Oeverzwaluwen, Koudurn Workum. AJxmnêmtfneprfla: f 1.15. pér kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Gedipt. Optlclën Leverancier alle Ziekenfondsen PUNCTUAL CORRECTED Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 van: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum lan ook in kleur waar te A. Valk, onze stadge- Administratie 45 Postrekening 82259 Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! f 5995.— 5934.— 5865.— 3390— EEN STANDBEELD Uit die schamele nederzetting op het ei land Manhatten is inmiddels een wereldstad gegroeid met evenveel inwoners als Neder land, Waar eens de Hollandse boerderijen stonden en Hollander» negotieerden met In- Zestig guldens, tien hemden, 80 paar kou sen, 10 geweren, 30 kogels, 30 pond kruit, 30 bijlen, 30 ketels en één koperen braad pan betaalde Peter Minuit en daarvoor kreeg hij (in 1625) het eiland Manhatten van de Indianen in ruil. IHollanders stichtten een bruggenhoofd op het Amerikaanse continent. Heyndrick Hoitsen (Henry Hudson), de bevelhebber van de Halve Maen, was reeds vóórgegaan toen hij, op zoek naar de Noordwestelijke doorvaart, land de aan de monding van de rivier die nog zijn naam draagt. Hadden de Hollanders daar rechten? In zekere zin wel, want Hudson vertelt van „schoone Krabben”, die daar op de kust lagen te zonnen „haer Schaeren van Couleur als onse Princevlagge, Orangie, blanck en blau, soo dat de Krabben genoegh vertoonen, dat wij (de Hollanders) behoo- ren dat Land te Peupeleren ende het ons toekomt”, ’t Is een wankele rechtsgrond, maar bezit is (en was ook toen) negen/tiende recht. Vast staat, dat die schone „couleuren” oranje.blanje.bleu, thans nog voorkomen in de stadsvlag van New-York, WORKUM. Dezer dagen slaagde te Am sterdam voor het Politiediploma Aa onze stad genoot, de heer T. J. Walthuis. Zaterdag 9 Juli, aanvang 2.30 uur Te Den Haag slaagde voor het Di ploma Schoonheidsspecialiste onze vroegere ■stadgenote Mevr. A- VisserKemker, thans te Leeuwarden, Maandag j.l. hielden de Bapt. Vrouwen- -e-enisingen 7usterhulp” van Workum en Makkurn hun jaarlijks uitstapje. Morgen om 6 uur werd gestart. De reis ging via de Afsluitdijk en Wieringermeer naar Velsen, waar enige tijd werd gepauseerd. Toen naar het doel van de reis: Den Haag. Daar werd o.a. „Madurodam” en Panorama Mesdag” bezichtigd. Ook werd een bezoek gebracht aan de Ruïne van Brederode nabij Santpoort. Na nog naar Amsterdam gereden te zijn, werd in Hotel Harkeina gedineard. ,s Avonds 11.30 uur arrriveerde men weer in Workum. Inzending van advertentie» aiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrij dagsmor geus voor 10 uur Telefoon Redactie en Voor het «c’il’-"r—erk kwamen de vo’g n'e inschrijvingen binnen: Firma J. en G RicmersnSa W. de Jong Bouwsma en de Vries J. Veldman De gunning is nog aangehouden. Leg ze in de koker, ’t deksel met de elas- stiekjes er op en nu trekt U de stok er uit. Er zit nu een mooi rond gat in en U zult zien, dat ze niet meer sjouwen. Mocht het U nog niet voldoende duidelijk zijn, dan kijkt U maar eens even bij de pas geopende publieke volière te Hindeloopen. Wordt vervolgd. A. BAKKER. Van Vrijdag 1 Juli t m Band r ag 7 Juli ‘55 G boren: Jantje, dv Atze Oppewal en Grietje V te Cnnri u. D'uwe Wiebe Martinu-, zv Marten Hui e na ea Tetje Braaksma. Trijntje dv Haijte Wou a en Diauwke Boersma. Gehuwd en Overleden: Geen. TEGEN DE BIERKAAI Maar Pieter Stuyvesant vocht tegen de bierkaai. Noch de mensen in Holland, de Heren Bewindhebbers, noch zijn kolonisten, waren uit het hout gesneden waaruit men Empire.bcuwers maakt. Winst en een goed leven, dat was al. Toen dan ook Koning Karel II in een goedgeefse bui aan zijn broer, de hertog van York, heel Nieuw-Nederland cadeau deed met als bijkomstige voorwaarde, dat hij het eerst nog moest veroveren, was het met het Nederlandse hguggehoofd op Manhattan gedaan. Uit Nederland kwam geen hulp. De kolonisten waren tot gewapende weerstand niet te bewegen. Stuyvesant mocht nég zo te kegr gaanuitelndelijk moest de toen 72-jarige gouverneur het hoofd buigen voor de Engelse overmacht. Zo werd Niauw-Neder- land Engels, en Nieuw.Amsterdam kreeg de naam New-York Nog steeds zijn er namen die herinneren aan deze Stuyvesant.periode. Wall Street, de straat der geldmagnaten, waar de beurs staat, herinnert aan de wal die Stuyvesant daar liet bouwen ter verdediging van zijn kolonie; Brooklyn aan Breukelen, Harlem aan Haarlem. In deze laatste stad.in-eenj- stad, waar vooral de negers en andere kleur lingen wonen, wordt nog immer „Amsterdam News”, een blad speciaal voor de negers, uitgegeven. VI. In ons vorig artikel hebben we even vluch tig de meest voorkomende volièrevogels ge noemd. Laten we thans overgaan enkele soor ten iets vollediger te bespreken. We willen dan beginnen met het Zebra- 'inkje of bruinoorvink. De eerste benaming ontlenen ze aan de zebratekening, welke het mannetje zowel als het wijfje op de staart vertonen. De tweede aan de bruine oorvlek, welke alleen de mannetjes vertonen. Als de jongen uit het nest komen, zijn allemaal vrijwel aan het popje gelijk. Na vier of vijf weken vertonen de mannetjes de bruine oorvlek, terwijl dan tevens de witte puntjes op bruine ondergrond zich terzijden van het lichaam vertonen. Er valt i buitengewoon groot verschil tekening bij beide geslachten nemen. Het zebravinkje is zeer vruchtbaar. Wanneer men een teelbaar paartje thuis krijgt, is het een heel gewoon verschijnsel als men na tien dagen reeds eieren vindt. Het legsel bestaat uit 3 tot 7 eieren, die na 13 dagen uitkomen. Het nest wordt zowel in een blok als in een nestkastje gemaakt en vertoont weinig kunstigs. Ze maken vaak grote nesten en alles er in wat ze maar kunnen vinden, ’t Gevolg hiervan is dat ze soms de eerste eieren onder het nestmateriaal begraven, zo dat men later wanneer de jongen uitvliegen nog eieren tussen het nestmateriaal ontdekt. Wanneer de jongen allen uitgevlogen zijn tn nog door de ouden worden gevoederd, krijgt men iets moois te zien en te horen. Wanneer een der ouden naar de bodem vliegt, volgen de jongen haar of hem op voet. De jongen gaan nu in een kring om oude vogel staan, leggen de kopjes op ’t zand met het achterhoofd naar beneden en de keeltjes en bekjes omhoog. De oude vogel gaat er nu bij langs en stopt beurtelings wat voeder in de geopende bekjes, waarbij de jongen allen tegelijk een geluid vóórt brengen alsof er op. een klein fluitje wordt geblazen. Men kan dit op een flinke afstand horen en men kan het ’t best vergelijken met Hoewel de dames een plezierige dag hebben gehad, was het toch jammer dat hat zulk koud en onbestendig weer was. Geslaagd voor het Mulo.diploma A de dames: H. van der Weij te Ferwoude, W. IJska te Gaast, A. Valk, Zuid, Stationsweg, beide alhier, en noten de heren Th. de Vries, IJ. de Wit, A. Bouwman en F. Zweed te Hindeloopen, allen leerlingen van de Chr. Ulo-school alhiert- UITSLAG AANBESTEDING 6 Juli. Hedenavond werd in Hotel „De Wijnberg” alhi r, de aanbesteding gehouden '■oor het bouwen van een nieuwe kleuter school, waarvoor bij uitnodiging, als volgt werd ingeschreven H. J. Voets Combinatie SmidEekma en Joh. Dijkstra 114.900. Beuker’? B u"’beJrijf 94.000. Bij der" hoofdbouw w"ren ook inb^ren-n 'e sanitaire en electrische installaties. Gemeente Hindeloopen Maand Juni 1955 GeborenJenna Marijke, dv Albert Atema "n Jantje Wierstra(l Juni); Cornells Jo hannes, zv Cornells Pruis en Albértha Geer- truida Vos (15 Juni). Gehuwd en overleden: Geen. ORTGI'ETE UITNO^I'llNG Naar wij vernemen ligt het i i d-' be- loe’ing dat de he'i-opter, waarmede Bols- wards burgemeester Zaterdag 9 Ju'i de Friese elfsteden zal bezoeken om de burgemeesters dier steden en in hen de inwoners van tad en plat'e'and uit te ro 'i en, de f e?'en te Bol,werd van 1323 Juli a.’. te komen bijwonen, hier zal landen om tien minuten over negen. Het ble»k niet mogelijk, de helicopter op de Markt te doen landen, wat aanvankelijk in de hedoe’ing lag. Als landingsterrein i nu aangewezen het sportterrrein aan de Heiden- «ehapiterweg. Wanneer dezer dagen te Wolvega (Friesland) het standbeeld van Pieter Stuy vesant wordt onthuld, gaan de gedachten terug naar de tijd waarin Nederlanders een bruggehoofd stichtten op het Amerikaanse vasteland waarin Pieter Stuyvesant de laatste was onverzettelijkheid vertegenwoordigde. dianen, rijzen thans de machtige wolken krabbers omhoog. De Nederlandse vlag is nog niet verdwenen uit New York. Ze wappert van de achterste ven der Hollandse schepen in de haven, zo prijkt op de staart van de KLM’ers die hoog over de wereldstad koersen. Maar mét Pie ter Stuyvesant verdween het laatste restje Hollandse invloed van het Amerikaanse vast land. Hij zelf kon in Holland niet meer aarden, het nieuwe land had hem in zijn greep. Hij keerde naar Amerika terug om daar, de leeftijd der zeer sterken te hebben be reikt te sterven, en bij de kerk van St. Marcus is hij begraven. Het heet dat zijn geest er nog spookt, maar de New-Yorkers hebben het te druk om daarop te letten. Al wat wij, drie eeuwen later, kunnen doen, is een standbeeld oprichten voor de man, die droomde van een nieuw Nederland over de Oceaan, en ons neer te leggen bij het feit, dat de Gouden Eeuw voorbij isX en nooit meer terugkomt. (Nadruk verboden) een klein corps met de directeur in ’t midden. Men moet dit gezien hebben om dit tafe reeltje naar haar waarde te beoordelen. Wanneer de jongen uitgevlogen zijn, be ginnen de ouden weer aan een nieuw nest. ,t Is nu zaak om op te leetten waar zij dit' maken, want ze kunnen er soms de onmoge lijkste plaatsen voor uitzoeken, waardoor hun medebewoners gestoord worden. Zelf heb ik het meegemaakt dat ze hun nest gingen bouwen boven over een viertal half volwassen kanaries en een andere maal zelfs boven over een broedende kanarie heen. Gedurende de tijd dat de ouden de jongen moeten verzorgen, stellen ze geen buitenge wone eisen. Een stukje oud brood in water of melk geweekt en een weinig eivoeder, bef schuit, fijn gewreven en vermengd met wat ftard gekookt ei) vooral zorgen dat het steeds in verse toestand is. Verder een stukje sepia en wat groenvoer, liefst kort geknipt, want als ze kans zien het in het nest te sjouwen, kan het gebeuren dat de jongen ey onder bedolven worden. Wij gebruiken bij voorkeur een bijzonder model nestkastje voor zebravinken, hetwelk ik U zal trachten te beschrijven. Men maakt een koker van hout van 10 bij 10 cm. in het vierkant en 25 cm. lang. Deze koker wordt horizontaal tegen de zijwand opgehangen met de opening naar voren. Het bovenste gedeelte van de koker is ’t deksel, dat er af genomen kan worden en door een paar elastiekjes er op wordt gehouden. Neem nu een ronde stok ter dikte van 8 cm. Omwind deze stok nu met lang hooi. PIETER STUYVESANT Maar dat heette nog geen New-York toen Minuit daar zijn kousen, hemden en vooral de .koperen braadpan uitstalde voor de ver baasde Indianen. Nieuw-Amsterdam zou de naam van de nieuwe vestiging der West- Indische Compagnie zijn, een vestiging die aanvankelijk bestond uit een paar boerderijen. Onbekwame gouverneurs waren er toen ook, en vooral Willem Kieft, die meende dat uitroeiing van Indianen het beste mid del was om zijn gezag te handhaven, maakte het bont. In zijn plaats kwam, in 1646, Pieter Stuyvesant, de Friese domineeszoon, met zijn' arendsneus en zijn houten been, dat, naar de overlevering wil, met zilveren banden en fraaie kopspijkers was opgesierd. Zijn been had hij in de strijd verloren, want Stuyvesant schuwde die niet. Hij was al vroeg in dienst getreden van de West-Indische Compagnie maar pas op zijn 50ste .kreeg hij een post van betekenis: gouverneur van Curasao. Twee jaar later werd dat been geamputeerd, maar veel hinder blijkt hij er niet van gehad te hebben. Zijn strijdlust en ondememing-gce't tenminste leden er niet onder. En nog twee jaar later werd hij gou verneur van de ABC-eilanden. Aruba. Bo naire en Curasaoen van Nieuw Ne derland. In die laatste functie heeft hij vermaard heid gekregen. Déar was het dat hij de door het wanbeleid van zijn voorganger ont stane chaos heeft „geredderd”. Hij hield hiet van halve maatregelen en hij had een ontzaglijke hekel aan stuurlui-aan-de.wal. Als die te veel praatjes hadden stuurde hij hen naar huis. Erg democratisch was hij niet aan gelegd; hij was een „regent” van de oude stempel, Van het soort dat over Oceanen heen een Imperium stichtte voor het kleine Nederland. de en die de „Gouden Eeuw” in moed en

Friso nl | 1955 | | pagina 1