WORKUMER KRANT B. JONGSTRA Wouda’s Schoenhandel halfjaarlijkse Opruiming Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Toelating van Leerlingen openbare lagere school Ontheffing winkelsluiting Concert in het Park Eind September feest 5JISTAS4JV eizoea Opruiming Zaterdag 16 Juli 1955 No. 28 78ste Jaargang In onze op it kieslüken, in gjalp en foei fan har seis. FRISO. KOMT ALLEN NAAR DE OPRUIMING VAN plaatselijk nieuws Ziet onze etalage of nog beter... komt een kijkje ne men in onze vergrote en ge heel gemoderniseerde zaak, waar we U geheel vrijblijvend onze collectie tonen. gaan wij honderden paren SCHOENEN verkopen tegen afbraakprijzen Woensdagavond 20 Juli muzikale optocht door de stad Damesmantels vanaf f 25. Dames japonnen vanaf f 6.95 4 meter stof voor een japon 5 95 - 4 95 - 3.98 per coupon Dit zjjn een paar voorbeelden uit honderden koopjes f C. GORTER Leverancier alle Ziekenfondsen Voor het geld, dat U nor maal moet besteden voor Uw schoenreparatie, kunt U nu een paar kwaliteitschoenen kopen. de sprekkeamer gien wie, wer yn kaem. Han foar de müle en hwat skier om ‘e noas. „Kom" sei Pier, „ik bin dochs de léste net. Der binne altyd noch minsken dy ‘t noch letter komme." Heden, 15 Juli begint onze grote Al onze zomergoederen worden voor bijna de helft van de waarde opgeruimd Wy willen onze zomergoederen lozen, ze moeten weg. Profiteer van deze gelegenheid, alles hangt of ligt geprjjsd. de nije dokter ek, dy ,,Ik kin jo net fan dy har wer by holpen. Doe ‘t hja wer hwat by har süpe en stüt wie, sei hja tsjin Pier: kwea krije." En Pier? Hwat andere dy? Oars net as: Fryske Brief C It wie suver in forromming doe ‘t ien fan de twa fan it toaniel for- W. dwoun, nei de sprekkeamer. De stilte die jin woldiedich oan. Mar de rest duorre net sa lang. Hwant hja wie noch mar amperoan fuort, of der kaem Pier fiskerman de wachtkeamer yn. Greate foarse keardel, fan in stik hinne sechstich. Yn ‘e blauwe trui, pet skean op ien ear. Nou is Pier hwat in ropper. Dat wol sizze, hy mient leau k dat er al tyd yn ‘e wyn op stiet to balten. Syn swier en ropperich lüd kin menwit hoe fier hearre. Nei „moarn sein to hawwen, bigoun er al gau: „Ik sjoch it al, it is fuort ynienen noch net oan my ta. Dat sil wol fier hinne middei wurde ear ik yn ‘e stoel kom to sitten. Ik sei al tsjin myn aid wiif: rier fan 'e middei mar in stik postrou, dat is gau klear en maklik to biten." Doe ’t er de lege stoel seach, hy der op ta en sei tsjin it frommiske hwat der neist siet: „Ik krüp dy mar hwat op 'e side, fanke. Komt my alle dagen net oer om neist san jongwyfke sitte to meijen." Hja seach him oan en sei: ,.Hwat nou hawwe jo pine müle hawn?“ „Pinemüle?“ frege Pier. „Hoe komme jo der sa by?“ „Nou jou wang is al hielendal tsjük, liket my ta?“ Pier gnyske en andere„Men kin al slim oan beide kanten in tried- tsje tabak hawwe. Doch hja nou just ek net op it mültsjefallen sei: „Neame jo dy grauwe klüte in triedtsje? Ik soe sizze it is binei in heal üns hwat jo efter 'e kiezzen hawwe." Pier steurde him der net folie oan en forfette: „Ei ju, dermoatünder alle omstandigheden in prümke by, oars doocht it net. Né, it prümkjenkin ik net litte, al sit ik dan ek op ‘e pynbank. Ja it spul sil er üt is 't doel. Ik hie de léste tiid gans lést fan -e mage. Nou seit de nije dokter dat komt fan myn min gebit. Mar ik haw him sein, dat ik my soks net bigripe kin. Us heit is njoggentich wurden, dy hie gjin kies en gjin tosk mear yn ‘e müle en hat nea gjin lést fan ’e mage hawn. Jimme moatte tinke dy jonge baeskes, lyk as miene dat hja alles witte. Nou sei er forliden wike: pine mage öf helpe ear ‘t de aide kiezzeboel er net üt is. Dat sadwaende sil it dan nou hjoed wêze." Oan safier wie Pier mei syn forhael, doe ‘t it frommiske hwat niisnei slaeijen. Ik der de jouns toalve üre hinne. Nou hy soe my efkes in kies lüke. Mar dat ding siet wol sa glüpende fêst, dat hy skuorde my mei stoel en al de keamer troch. En in bloed, in bloed, né it roun my mei in striel ta de müle üt." Krekt ünder dit léste sizzen,joech it frommiske hwat siet to wachtsjen op it kieslüken, in gjalp en foei fan har seis. Dat joech in konsternaesje fan kom sa. Mar al gau hie de dokter nuipeu. ju>ue i uja wer uwaï uy nai bujjv en o.u. »»ie, ooi ujd Jo mei dy healwize forhalen. In minske moat it hjir wol to „Net kwea wurde, leave. As ik witten hie dat jimme sa gau fan jimm‘ stokje lizze, hie ik it hjir net forteld. Mar ik gean nei hüs, en dy aide kiezzen rinne net fuort." Dermei sette Pier óf en it sil een frage wêze of hy der ea wer komme sil. BEL 170 1 i i LI a J. russchen en daarna te geven door het Makkumer mu ziekgezelschap „Halleluja", Direc teur P. Bakker, Koudum (65 musici met tamboer-maitre) Dit concert is geheel gratis en wordt U aangeboden door: Sj. Homminga, Hotel „DeWijnberg” Fa. Gielstra, Levensmiddelen Fré de Boer, Damesconfectie, enz. Fa. Hingst, Radio en rijwielen Jan Sikkes, Stoffen en Overhemden Vele buitenlandse gasten bij Pieter Stuyvesant-herdenking in Wolvega Voor drie landen is hij een nationale figuur Hja seach Pier tige sneu oan en mei muoite brocht hja üt: „Ei man. dokter had my yn spuite, der moatte twa kiezzen lutsen wurde." In famke gyng fan har stoel öf en sei: „Geane jo mar sitten, hwant ik moat nou komme." Doe naem Pier it wurd wer: „Soa twa kiezzen. Nou as ‘t jo dan mar better of giet as ‘t my ris gien is. It is nou ek al jierren lyn, doe krige ik op in joun sa‘n alderheislikste pine müle, nê öfgryslik. Us eigen dokter wie krekt mei fekansje en wy hiene hjir in dokter, dy hie jierren skips- dokter west. In keardel, nou noch in kop greater as ik en hannen as muzikale klanken Houdt dus Woensdagavond vrij Hier hoort elk Workumer bij. T I—: Telefoón Redactie i— OFFICIËLE MEDEDELINGEN Wethouders i BURGERLIJKE STAND X Advertentietarief: 7 cent per m.ml Advertenties van bulten Friesland 9 et! pet mjmj Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs: f 1.15 pet kwartaal per post f 2.50 per halfjaar WORKUM. Geslaagd voor electro.technisch installateur V.E.V, onze stadgenoot, de heer B. Pruiksma Ozn., thans werkzaam als elec- triciën bij de Ned. Spoorwegen te Amsterdam. Gedlpl. Opticiën 1. 2. 3. 4. 5. Gemeente Workum van Vrijdag 8 Juli taf en niet 14 Juli Geboren: Theunis Tijmon, zv. Hartman Pelle en Minke Valk. Gehuwd en Overleden: Geen. Zuiver beeld tot aan de rand, ook bij het grootste brilleglas. Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige apgaafl Aan de Chr. Landbouwhuishoudschool te Bolsward slaagden voor het diploma twee jarige Primaire opleiding onze stadgenoten de dames F. van Duinen, S. Schoor, P. Smid en G. Lauutn, verbeter». zelf ontworpen raceboot aan het eiland en Bennie Eiling wilde z’n acrobatische toeren, nu op ski’s, wel vertonen. Een aardige attrac tie, die door de aanwezigen wel werd gewaar deerd. De uitslag van de wedstrijden luidt: 16 M2. klasse: 1. Anneke, W. Valk 2. Arcus Pluvius, R. van Wieren 3. Windekind, S. A. Visser 4. Unrêst, J. de Vries 5. Hannie, J. Dikkes 6. Marjan, H. S. Schaap 7. Markol, O. de Roos 8. Absyrtus, J. Haagsma Handicap-klasse Kontiki. J. Steensma Oeral Thus, K. van Gosliga Flierefluiter, J. de Groot Jannie, G. Zeilstra Rakker, L. G. de Jong Inzending van advertentie* aiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur V M VtMHODf BRILLEGLAZEN punctual cOMtCIW een de- stadgcnoten en van do Bijz. Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten NOARD D 61 TWEEDE ZEILWEDSTRIJD Zaterdag hield de Zeilvereniging „Wor kum” onder zeer gunstige weersomstandig heden haar tweede onder'inge wedstrijd. Ditmaal waren de deelnemers dan eens tijdig aanwezig en kon, volgens de afspraak om halfdrie worden gestart. De krachtige Noord-Oostelijke wind gaf al direct bij de start moeilijkheden. De jachten werden met grote snelheid naar de startlijn gestuwd met als gevolg, dat de Unrêst mo©st worden teruggeroepen. Dit scheepje kreeg aan. vankclijk daardoor een grote achterstand, maar wist in de strijd z’n positie veel te en Administratie 45 Postrekening 82259 De „Anneke” lag al direct aan de kop en stond de leiding niet weer af. De „Winde kind” was eerst op de tweede plaats, doch de „Arcus Pluvius” wist zich door een handige manoeuvre na het passeren van de Bdter- pölle van die plaats te verzekeren. De heer Schaap had zich de medewerking verzekerd van de heer B. Eiling, die als trapèze.werker prachtig werk Het zien. De 16-kwadraters mogen, volgens het reglement, van de z.g. trapéze gebruik maken, maar niet iedere fokkenist is in dit werk bedreven. In de Handicap-klasse waren onze Bols- warder sportvrienden ook weer present en voerden de boventoon. De Flierefluiter geeft in den regel goed partij, maar de stijve bries was voor dit scheepje te machtig, waardoor het „smoorde” in het holle water. Na afloop van de strijd werd nog monstratie gegeven met waterski’s. De heer Jouke ven Wieren was met zijn S. V. w. Afd. gymnastiek Onze jeugdleden konden vorige week weer aan hun trekken komen bij de afgenomen jeugdvaardjgheidsproeven A en B. Aan proef A werd deelgenomen door 16 meisjes en 16 jongens. Het resultaat bij de meisjes was heel goed. Slechts 4 strandden op het balwerpen, wat evenals bij da jongens een moeilijk onderdeel blijkt te zijn. De 12 geslaagden zijn: Nannie Boogaard, Bea Hendriksma, Jantje Mast, Marleen van Hamel, Wiebrig da Boer, Ah Weerstra, Annie Boersma, Akke van der Pal, Tjitske de Vries, Jessie Hiemstra, Tineke Ijlst ra, Miepie Eiling. Bij de jongens ging het minder goed. Bijna de helft moest worden afgewezen. Van de 16 deelnemers slaagde het volgende negental: Thomas Beuker, Piet Hamstra, Harmen Zijlstra, Petie Eiling, IJnze Adema. Jacob de Boer, Gerrit Kemker, Chris Veldman, Siemon van der Meer. Aan de B-proeven namen deal 12 meisjes en slechts 4 jongens. Dezen bezaten het A diploma reeds en enkele meisjes behaalden proef B zelfs voor de tweede keer. De onderdelen leverden hier vrijwel geen moeilijkheden op, zodat slechts 1 meisje moest worden teleurgesteld. De geslaagden zijn: Meisjes Annie Sikkes, Corrie de Boer, Netty Bijl- sma, Gerrie Spijksma, Jeanette Kolk, Tineke van de Lageweg, Jetty Visser, Clara van der Werf, Cobi de Boer, Sijke de Boer, lemie Hagen- j'i Jongens Kees Wesselius, Jan WesseliuS, Jaap de Boer, Evert Schaap- Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat per 1 September 1955 nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. de leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat, in verband met met de getroffen vacant ierege’ing voor de bakkerswinkels, voor die winkels op de Woensdagen, vallende op 20 en 27 Juli en 3 en 10 Augustus 1955 ontheffing is verleend van het krachtens artikel 4, le lid der Winkelsluitingswet 1951 gestelde ver bod, met dien verstande, dat genoemde win kels op die dagen voor het publiek geopend mogen zijn tot 18 uur. i WORKUM, 11 Juli 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, VAN DER GOOT Geslaagd voor het Mulo_diploma A te Sneek d» dames Riek van Dijk, te Gaast en Corrie Kramer alhier en onze de heren Guus Brauner, Adam Haagsma Pieter Haytema, allen leerlingen Ulo-school alhier- In totaal geslaagd voor diploma A 14 cand- daten. Afgewezen 2. Het Bestuur van PI. Belang en V.V.Vkomt bij dezen tot U .met de mededeling, dat de Workumer feestweek in de laatste week van Sept, gehouden zal worden. Opdat de grootse plannen van de feest commissie verwezenlijkt kunnen worden, is ’t dringend noodzakelijk dat de gehele burgerij particulieren zowel als zakenlui, haar vol ledige medewerking verleent. Zij kan dit het beste tonen, door royaal in te tekenen op ’t Waarborgfonds. Dezer dagen zult U daarvoor in de gelegenheid worden gesteld. De ambitieuze feestcommissie heeft deze ruggesteun absoluut nodig. Het Bestuur van PI. Belang en V.V.V. Een groot gezelschap gasten was Dinsdag op uitnodiging van het gemeentebestuur van West-StelÜngwerf en het bestuur van de Pieter Stuyvesant-stichting naar Wolvega ge. komen om de opening mee te maken van de feesten, die zich daar concentreren rond de figuur van Pieter Stuvesant, een drietal eeu wen geleden directeur.generaal van Curasao en Nieuw Amsterdam, die in het dorpje Scher penzeel in de gemeente Weststellingwerf werd geboren, Pieter Stuyvesant is de man ge weest, die de levensvatbaarheid van de Ned. Antillen gezien heeft, die de grondslag ge legd heeft van New York en de Amerikaanse natie. Hij was ook de man, die een rol gespeeld heeft in de vestiging van Nederlandse nederzettingen in vele delen van de wereld, zoals dat in de Gouden Eeuw plaats vond. Pieter Stuyvesant is daardoor geworden tot een figuur die door een drietal volken geëerd wordt. Zo was het ook alleszins begrijpelijk dat naast de minister van Overzeese Rijks- delen, Prof. Dr. W. J: A: Kernkamp en de gevolmachtigde minister van de Antillen, Mr. N. Debrot, ook de consuLgeneraal van de Ver. Staten, de heer Elvin Seibert bij de plechtigheid aanwezig was. In Wolvega werd in het Sickingaplantsoen een standbeeld onthuld, vervaardigd door de Friese beeld houwer Jentje Popma, waarop men Stuyvesant ziet met het houten been, omdat hij bij een slag één van zijn benen verloor, maar niet de energie om toch door te zetten en felle strijd te leveren voor het behoud van de Antillen en van Nieuw Nederland voor de West Indische Compagnie. Verder werd Dins dag een nieuwe weg van Wolvega naar de Noordooctpolder (genoemd naar Pieter Stuyve- sanfi geopend, terwijl in Scherpenzeel - ge legen aan deze nieuwe weg - een zuil ter ere van hem werd onthuld. Bij dit alles bleef de middenstand, de handel en industrie van Wolvega en omgeving niet achter, door in een tentoonstel'ing „Scheppend Ambacht”, die door de commissaris van de Koningin in de provincie Friesland werd geopend, hun kunnen te tonen, terwijl b.v. het feest van het 150 jarig bestaan van de veemarkt te Wolvega ook wijst op de economische belangen van de hoofdplaats van de gemeente WeststelKng- werf. WORKUM, 27 Juni 1955. Burgemeester en van Workum J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT Het belooft Woensdagavond a.s. een gezellige avond te worden. Als het weer mee werkt kan het een der mooiste zomeravonden van het jaar worden. Op initiatief van enkele Workumer zaken mensen komt n.l. het bekende Makkumer mu ziekcorps hier in het Stadspark een concert geven. Vooraf wordt een muzikale optocht door de stad gehouden. Deze muzikale avond wordt de burgerij aangeboden door enkele zakenmen en. Waar schijnlijk zal deze aangename afwisseling van de eentonig sfeer hier in Workum door ieder een op prijs worden gesteld. Het zou voor de ondernemende winkeliers een mooie gelegenheid zijn om hier een re- clameoptocht van te maken met vlammende en machtige slagzinnen vol klank en kleur op grote spandoeken. Maar bescheidenheid is ook ,een deugd en daarom vermelden de gulle gevers alleen onder dit berichtje hun namen. Het Makkumer muziekgezelschap, onder lei ding van haar bekwame directeur de heer P. Bakker, geniet tegenwoordig veel belang stelling. Allereerst door de geboden muziek, die op een hoog peil staat. De vele prijzen die op menig concours worden gewonnen zijn hiervan een overtuigend bewijs. Maar dit Makkumer keurcorps weet niet alleen, het oor te strelen. Ook het oog wordt geboeid door de keurige uniformen der muzikanten. Een zeer verzorgde en keurige indruk wekt dit sympathieke gezelschap. Om een dergelijk concert hier te laten geven, stuit meestal af op enorm hoge kosten. De Makkumers komen echter belangeloos. Al leen de niet onbelangrijke kosten voor ver voer van mensen en materiaal komen voor rekening van de Workumer zakenlui die het initiatief namen. Het concert is dan ook ge heel gratis en toegankelijk voor iedereen boven de 14 jaar. Na afloop van het concert wordt het ruim 60 man tellende corps een consumptie aan geboden in Hotel „De Wijnberg”. Dit concert wordt U aangeboden door: SJ. HOMMINGA, Hotel „De Wijnberg” Fa. GIELSTRA, Levensmiddelen FRE DE BOER, Damesconfectie, enz. Fa. HINGST, Radio en rijwielen JAN SIKKES, Stoffen en Overhemden

Friso nl | 1955 | | pagina 1