KRANT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Zilveren Zwaluw-tournooi Toelating van Leerlingen openbare lagere school I t BEL 170 w De Chr. Muziekver. »Concordia« uit Gaastmeer dirigent: S. Tiemersma hoopt a.s. Zaterdag 23 Juli ’s avonds 7.30 uur TE N1JHUIZUM een Openluchtconcert verzorgen, waar het volgende programma gehore wordt gebracht: 11 S.V.W. AGENDA Zaterdag 23 Juli 1955 No. 29 78ste Jaargang C. GORTER SWfl Laat Uw verouderde brilleglazen vervangen door Abcamêm&mspr^t I I.1J5 per kwartaal per post I 2.50 per halfjaar te Koudum vergadering van DE raad Fryske Brief Cl Doe t ik in wikemanich lyn by ien fan myn freonen kaem, foun ik der de hiele hushalding yn ünstjür. Myn freon siet foar ‘t finster to mal en to sür sjen. Syn frou siet by de tafel mei in gesicht as seis dagen strie-min waer. En de beide dochters, oars tige aerdige en fleurige fammen fan goed tweintich. sieten elkmis yn in hoeke fan de keamer en seagen as ülen. Ik wiste earlik net hwat ik er oan hie. Hwant it is der in hushalding hwer ’t hja altyd wol aerdich iensmei'noarbinne. Sadwaende frege ik dan ek al gau: „Hwat mankearret jimme hjir? Dat sjocht as hiene jimme de iene op en bigjin mei de oare." „Dat sil ik jou gau fortelle,” bigoun myn freon. „Hjirsa, de beide dames, (en hy wiisde op de beide fammen,) hawwe oer in wikemanich sahwat in moanne fekdnsje. Goed fjouwer wike neat om bannen. En nou wolle hja mei in reisforieniging nei it bütenlan. Nei Eastenryk mar leafet, moatte jo dan dochs ris bigripe.” „Nou”, sei ik, „dat hiene hja wol minder bitinke kinnen. Mar hja hawwe great gelyk, der is op ‘t lést neat hwat harren yn ‘e wei stiet. Hja kinne it nou noch dwaen. Ik sil jo dit wol sizze as it my barre mochte, woe ik der grif ek ris sjen." Tige sneu sei er: „Hwat jo wol of net barre mei kin my neat skele. Mar hja geane net. Der komt neat fan yn. It jongfolk hat tsjintwurdich al flersto folie frij. Hja miene mar dat alles kin. Hja dogge krekt hwer ‘t hja sin oan hawwe om te dwaen. Is 't al netmoaijernoch dat hjasafollefekansje hawwe Moatte jo ris neigean hwat wy hiene doe ‘t wy sa üld wiene. Myn leave man wy wiene al as wy simmerdeis ris ien dei fuort mochten. Hja prate nou krektlyk oer in reis nei it bütenlan, as wy yndertiid oer in middei nei Gaesterlan. En as hja fuortynienen har sin net krije kinne, dan daliks it malle fel mar oan. It is mear as skande, sa Qntofreden en üntankber de bern fan tsjint wurdich dochs binne. Hwat hawwe wy dan al in oare „jeugd" hawn.“ Ik weage it om to sizzen: „Ja, it wie yn üs jonge tiid al efkes oars as hjoed de dei. De measten fan üs soarte wiene mei toalve, tretsjin jier fan skoalle óf en moasten dan ek daliks poat oan. Der moasten lange dagen makke wurde en it wie mar inkelden jown om ris in deimanich frij to k rij en. Nou is ‘t oars. De bern leare frijhwat mear as wy ea learden en hawwe mear üntspanning en öflieding. Jimm' beide dochters hawwe hiel hwat leard en binne troch de baen dy ‘t hja hawwe selsstannich en ünöfhinklik fan in oar. Hja kinne harren yn alles skoan rédde en as hja dan ris hwat mear fan ‘e wrald sjen wolle, hwat fierder fan honk as wy ea west hawwe, is it glêd forkeard fan jo om der tsjin yn to gean." „Heart heit it nou wol?” sei ien fan de fammen. Mar dat wie pik op ’t fjür Hy sloech mei de füst op 'e tafel en róp moai lüd: „Ik wol er gjin praet mear oer hearre. Hwat in oar der fan seit kin my neat skele. Jimme kinne mei fekftnsje gean, mar yn it eigen lan. Der is hjir fortier genóch to linen. Hwat deale noch n'ta. Jimme moasten jimme de fingerseinen öfslikje, sa'n pracht libben hawwe jimme. In moanne fekansje en dan ek noch nei it bütenlan ta wolle. Jimme binne noait tofreden.” In bin mar ófsetten, hwant der wie gjin praten tsjin. Hie myn freon nou wier gelyk, mei syn sizzen dat de jongerein fan tsjintwurdich sa üntofreden en üntankber is? Ik foar my seis bin er fan oer tsjüge dat hja net oars binne as wy yn üs tiid. Wis, hja freegje mear as wy ea freegje doarsten. Mar .wy alderen, binne ek net mear tofreden mei itjinge üs ülden wol tofreden mei west hawwe. FRISO. ■t-zlL f FBI IJ II i i— OFFICIËLE MEDEDELINGEN d© 1 1. 2. voor ook 8. PLAATSELIJK nieuws KERKDIENSTEN derde I kan en nam. 3 uur da uur ds P. E. uur van av. beier meel av. Goslinga dat t.i.t, oog Administratie 45 Postrekening 82259 de per Advertentietarief: 7 cent per m.tni Advertenties van bulten Friesland 9 et] pet m,mj Contracten volgens algemene regeling te ten 3. 4. 1. 2. 3. 4. 9. 10. av. van 6. 7. Oedipl. Opticiën Leverancier alle Ziekenfondsen on wel NOARD D 61 Inzending van advertenties uiterlqk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 our Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl medede- I Gedeputeerde Staten van Friesland zal wor den bericht,, dat te;en de incorporatie van wedden voor secretarissen en ontvangers 1 Juli 1955, geen bezwaar bestaat. Punt 3. Voorstel van B. en W. tot (Doopsgez.) Voorin. 11 van Kalium. W., gevoerd de aan te van de be- U ziet er Handicap-klasse: Oeral Thüs, K. van Flierefluiter, J. de Groot Kontiki, Stuurvrouw Mevr v. Wieren Jannie, G. Zeilstra 4 uur ds A. Veldstra uur mej. da M. J: Weer was de heer J. van Wieren in actie met motorboot en waterski’s wat door de toeschouwers bijzonder werd gewaardeerd. De eerstvolgende wedstrijd staat .genoteerd op Zaterdag 6 Augustus. WORDT IETS STEVIGER i VERSTERKT HET WEEFSEL KREUKT MINDER BRILLEGLAZEN PUNCTUAL COUMCKF WORKUM. Deze week slaagden aan de R.K. Vakschool van de Zusters J.M.J. voor ’t eindexamen van de eerste cursus lingerie de meisjes Jikke de Boer, Jettie de Boer, Greta Nijenhuis en Hennie van der Meer. Voor ’t eindexamen tweede cursus Costu- mière slaagde Jopie de Vries uit Assendelft. Zaterdag 23 Juli Voor Workum 1 vertrek per fiets 1.30 uur van de Markt. i2 klasse Anneke, W. Valk Arcus Pluvius, R. van Wieren Windekind, S. A. Visser Unrêst, J. de Vries Hannie, J. Dikkes Absyrtus, J. Haagsma Marjan, H. S. Schaap Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum (Doopsgez.) 's Av. 7.30 van Hamel. Malkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en ’s 7.30 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer R. Jellcma van Molkwerum. ’s Av, 7,30 uur ds P. Dijkstra van Langweer, Fryske Tsjinst. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s 7.30 uur ds B. J, Riemersma Telefoon Redactie en (Herv,) Voorm. 9.30 uur Lees uur ds E. J. Beker van DER GEMEENTE HINDELOOPEN, gehouden op 14 Juli 1955, ’s avonds 8 uur ten gemeentehuize. Aanwezig de leden: W. S. de Boer, F. Kooij, R. Blom, A, Abma, F, Stallmann en K. J. Mulder. Afwezig zonder kennisgeving: IJ. A. Smid. Voorzitter: A. Atema, burgemeester. Punt 1. Notulen van de vergadering van 30 Juni 1955. Deze worden na voorlezing onveranderd vastgesteld. Punt 2. Ingekomen stukken en lingen. DERDE ZEILWEDSTRIJD Zaterdagmiddag werd de derlinge zeilwedstrijd gehouden onder zeer gunstige omstandigheden. Een mooie bries en volop zon, wat een zeiler nog meer wensen. De Marjan en de Anneke waren als eersten over de startlijn.’ Bij de eerste boei voor de Heidenschapsterwal bleek dat de Anneke door wat af te houden, onder de Marjan was door gelopen en eerst kon remden. Dit jacht bleef de hele wedstrijd aan de kop, maar werd toch nu en dan ernstig bedreigd door de Windekind en de Arcus Pluvius. Laatstge- genoemde scheepjes hielden vlak voor de finish nog een loefmatch, doch Visser kon van Wieren niet weer te pakken krijgen. De Windekind was lang goede tweede, maar van Wieren z’n schip liep de hele middag snel en was zoals gezegd voor Valk ook een permanente bedreiging. Ook de Absyrtus en de Hannie streden fel om de vierde en vijfde plaats en gingen ook elkaar oploeven. Hiervan profiteerde de Unrêst die dan ook als vierde kon finishen. In de handicap-klasse waren zes deel nemers, waarvan er vier de wedstrijd uit zeilden. De Flierefluiter deed het weer goed, maar ook nu weer begon de wind wat aan te halen en daardoor kreeg van Gosliga (Bolsward) z’n kans. De volledige uitslag luidt: 16 m; 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. eigen is aan r jJ'!l. verzoek aan het Waterschapsbestuur gedaan kunnen worden, om toestemming voor het aanbrengen van gemeentewege of Plaatselijk Belang van opstapjes bij de hekken. B.enW. zullen hier aandacht aan besteden. Hierna niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze openbare vergadering. ZunSag 24 Juli 1955. Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker, ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling. (Doopsgez.) Voorm, 9,30 uur mej. da M. J. van Hamel. IN „ONS GEBOUW;’ (Gereid Voorm. 9 H. C. Endedijk. (Eapt.) Voorm. 9.30 uur ds J. H. Blenkers van Hoogeveen. Heideuschap (Herv.) Voorm. 9 uur ds D. J. Spaling Nam. 1.30 uur ds E. J. Beker, FerwnuÜe (Herv.) Nam. 1,30 uur ds P. E. van Ooyen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 Ooyen. Hindeloopen dienst, ’s Av. 7.30 Workum. (Geref.) Niet ontvangen. KtiuHum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s 7.30 uur ds F. G. van Binsbergen Oudwoude. WORKUM, 27 Juni 1955. Burgemeester en Wethouders van Workum J. RUSSCHEN De secretaris, VAN DER GOOT het bouwen van een aantal bejaarden woninkjes. Alvorens het voorstel in de openbare ver gadering te behandelen, doet de voorzitter in besloten zitting nadere mededelingen over de onderhandelingen van B. en met de diverse eigenaren van kopen percelen voor de bouw jaarden woninkjes. Na de heropening van de vergadering geeft de ter vergadering aanwezige gemeente.archi- tect een technische uiteenzetting over het plan aan de hand van de tekeningen. De heer Stallmann merkt op, dat hij het jammer vindt, dat de huisjes niet meer naar voren geplaatst kunnen worden en de voor kamer aan de straat krijgen. Oude mensen mogen, graag op de straat uitzien, terwijl nu ook een groot gedeelte van het achter- gelegen erf verloren gaat. De architect meent, dat een gewijzigde opstelling van de huisjes geen kans van slagen zal hebben bij de Wederopbouw. Het plan om voor een soort hofje te maken is van Ir. Visser zelf, terwijl bij de beoordeling van een plan voor huisjes voor ouden van dagen in de eerste plaats rekening wordt ge houden met de stand van de huisjes, ten op zichte van de windstreken. De woonkamer moet te allen tijde op de zonzijde worden geprojecteerd. De heer van der Kooij zag ook liever dat de kamers van de drie huisjes aan de straat kwamen te liggen. Uit opmerkingen van an dere mensen, die het dwaas noemden om de bewoners uitzicht te laten geven op de hokken van P. Bakker, is spreker de mening toegedaan, dat wanneer de mogelijkheid er is, met de wens van de oudjes rekening ge houden moet worden. De oppervlakte van het terrein en de lig ging in ogenschouw genomen is de architect van oordeel, dat een ander plan als het ter tafel liggende niet mogelijk is. Men is ge bonden aan diverse voorschriften en aan de beperkte ruimte. Wanneer men een open terrein ter beschikking zou hebben, zou er zeer zeker een ander plan gemaakt kunnen worden. ‘Het plan voor de hoofdwoning (verzor gingshuis) met recreatiezaal, doet bij de heer Stallman de vraag oprijzen of B. en W. po gingen hebben gedaan om het oude pand van Wed. Tj> Gerlsma aan te kopen om meer ter rein te krijgen, De voorzitter antwoordt, dat dit inderdaad het geval is, doch dat de prijs die hiervoor gevraagd werd veel te hoog was. Wanneer dit perceel ook bij het open terrein gevoegd zou worden, was er nog geen ruimte genoeg om hier nog twee woninkjes op te bouwen. Wanneer men de froofdwoning op de plaats zou zetten waar deze thans is geprojecteerd, aldus de heer Stallman, is er geen gelegenheid meer voor uitbreiding. Als b.v, -<(de hoofd woning meer naar achteren werd geplaatst en men ook nog een gedeelte van het terrein van de woning bewoond door K. van der Kooij zou aankopen, zou het mogelijk zijn dat t.z.t, <tog een tweetal woninkje* dwar» tot verhuur is overgegaan, maar de mogelijk heid onderzocht wordt om een vorm te vinden, de bewoners wanneer de tijd daar is, er dan uit te krijgen. B. en W. willen echter graag de mensen tijdelijk helpen, wan neer dit mogelijk is. De heer Abma merkt op, dat reeds enkele weken een aantal straten opgebroken liggen vanwege de opgravingen door de P.T.T. Spre ker vraagt wie voor herstelling moet zorg dragen, De voorzitter antwoordt, dat na het opbreken, men de sleuf eerst enige tijd laat liggen om te bezinken, waarna enige tijd later de P.T,T. zelf voor herstrating dient zorg te dragen. De heer Stallmann deelt mede, dat hij van enkele oudere personen het verzoek heeft 1 gekregen om pogingen aan te wenden over de stekken, die op de dijk zijn aangebracht op stapjes te krijgen om er overheen te kunnen komen. Speciaal oudere mensen mogen graag de dijk eens om wandelen, doch kunnen dit nu niet doen vanwege de vele hekken dia hiervoor zijn aangebracht. De voorzitter antwoordt, dat dit terrein het Waterschap Westergo’s IJsel- meerdijken. Er zal daarom een vriendelijk Koraalmuziek in bewerkingen van J. S. Bach, arr. P. Wiert Paraphrase over „Houd Gij mijn beide handen”, J. Zuidema Prelude uit „Tarcisius”, H. Vilette Ouverture „La Forca del Destino Verdi p. Stalmeier 5.Grande Marche „Florentiner”, J. Fucik Pauze Chine e Straatserenade Karakterstuk L. Seide Marsmuziek: a. St. Triphon, A. Ney b. Le Mont.d’Orzières, IJ. Chaillet c. Officer of the Day, R. B. Hall Hollands Vreugd, Potpourri van Vad. Liederen, S. P. van Leeuwen Twee Psalmbewerkingen, S. Tiemersma Paraphrase „Blijf bij mij, Heer”, E. Ruh tegen het pand van Wed. Burghgraef werden geplaatst. De gemeente-Srchitect ziet hiervoor echter nog geeen kans, afgezien van het feit, dat het nodige terrein aangekocht zou dienen te worden. De woninkjes zouden echter Veel te duur komen. Het straatbeeld zou ook minder fraai worden. Overigens kunnen heren raadsleden zich wel met het plan verenigen. De heer Kooij spreekt zijn blijdschap over het plan uit en dankt B. en W. en de archi tect voor het vele werk en de moeite die nu reeds zijn gedaan en hoopt dat thans spoedig met de beuw een canvang kan worden gemaakt. De heer Mulder vraagt of ook bii bena- ring te zeggen is, wanneer tot uitvoering van de plannen kan worden overgegaan. De voorzitter antwoordt, dat het raads besluit thans door Gedeputeerde Staten moet worden goedgekeurd, speciaal voor wat betreft de financiële consequenties voor de gemeente. Bovendien moet extra bouwvolume worden toegewezen. Hoe lang een en ander zal duren valt niet te zeggen, doch B. en W. zullen een en ander zoveel mogelijk bespoedigen. Punt 4. Rondvraag. De heer Mulder vraagt wat er met de leeg staande woning van A. J. Poeze moet ge beuren. De voorzitter antwoordt, dat hierover nog niet gesproken is, doch dat vrij zeker een voorstel bij de raad zal komen, het geval te slopen. Ook maant de heer Mulder B. en W. tot voorzichtigheid met betrekking tot een even tuele verhuur van de oude „Wijnberg” voor woning. Het moet niet zo worden, dat de uit voering van de bouwplannen van de huisjes voor ouden van dagen stagnatie ondervindt vanwege de bewoning van de „Wijnberg”. De voorzitter antwoordt dat nog niet Met verbazing las ik in „Friso”, dat Makkum’s corps de moed had, om een concert in Workum te geven. Ze wisten zeker niet, dat Workum geen muziekminnende plaats is, maar dat voetbal en sport de hoofdschotel vormen. Daar weten de mannen van het corps „Liiempf” te Leeuwarden en de schutters muziek uit Bobward van mee te praten, die ook eens een concert hebben ^gegeven. Ze kwamen allen tot de conclusie: „nooit meer naar Workum”, nog nergens hadden ze voor zo’n ondankbaar ppbliek gespeeld, de lief hebbers natuurlijk buitengesloten. Nu was de belangstelling Maandagavond enorm, het gezelschap maakte een keurige indruk. Maar nu ons „Crescendo”, dat niet in dure uniformen kan flaneren, omdat Workum zo- ietis piet kan bekostigen. Als die in het park spelen, dan is daar bii de aanvang één toe hoorder, een agent, die de orde moet bewaren. Na p]m. 1 uur gespeeld te hebben, zijn er 30. a 40 mensem die dan komen luisteren naar goede muziek. Ook „Crescendo” wordt gedirigeerd door één van Frieslands beste directeuren. Waar om waardeert de burgerij dat niet, en loopt te hoop, als er uniformen in het spel zijn? Waarom niet wat meer begrip, en wat min der critiek. voor al die leden, die elke Donderdagavond hun tijd daaraan geven? Workumers let op Uw saeck”, gebruik „Crescendo” niet langer als voetveeg, dat heeft het niet verdiend. U, mijnheer de Redacteur, dankend de plaatsruimte. Iemand, die van muziek houdt. Burgemeester en Wethouders van WOR KUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat per 1 September 1955 nieuwe leerlingen kunneh worden toegelaten tot de openbare lagere school alhier. De kinderen moeten op 1 October a.s. leeftijd van 6 jaren hebben bereikt. Aangifte bij het Hoofd der school, de heer Th. Breukelaar.

Friso nl | 1955 | | pagina 1