|l Amsterdam-Vancouver via de Noordpool n KR A'NT WORKUMER Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland i IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur 1 IS NEDERLAND ONVERDEDIGBAAR te .5 S.V.W. AGENDA BEL 170 I Zaterdag 13 Augustus 1955 No. 32 78ste Jaargang i'i - kerkdiensten PLaaTSELIJK nieuws Vacantie S.V.W. tot en met 26 Augustus Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten „Ja”, zegt de heer A. Viruly „Ja”, zegt Generaal Mac Arthur „Neen”, zegt de Ned. Generale Staf Fryske Brief CIII Al wiken foar de tiid hawwe wy wit hoe faek tsjin elkoar sein: As wy earst mar fekansje hawwe. En einiings en to n léste wie 't dan safier. Doe ‘t ik op in joun thüs kaem, koe ik mei rjocht en reden sizze „Sje sa, lit oaren har nou mar mei it wurk rédde. Wy sille der nou ris bihoarlik üs rêst fan nimme.“ Hwat sei ‘k? Rêst nimme. En wylst men fekansje hat. Nou it is hiel oars ütkommen, hear. Hwant ik haw yn gjin tiden sa- folle en salang efter elkoar op ‘e fuotten west as krekt dy dagen. Myn leave stumper en gjin ein, hwat hawwe wy hwat éfswalke en ófsjouwt. Hjir en der en oeral hinne to fleanen fanseis. Oars hat men ommers gjin fekansje! Ik foei jouns as in stik lead op béd, sa dea wurch fan al dat gedan- gel. Myn frou miende, dat ik sa troch in dei tiersto folie sit en tofollefyts. Ik soe hwat mear rinne moatte, dan wende it wol. Litte wy mar oannimme dat it sa is. Doch der wie ik net mei holpen. Mar nou binne de knyntsjedagen wer üt. Moarn wer oan ‘t wurk is 't doel. En as men it my freget, ik bin bliid ta. Wer it gewoane geregelde libben fan alle dagen. Op 'e tiid oan ‘t wurk. Op tiid wer thus. It iten en drinken op tiid en hwat ek in fornaem ding is, jouns op iteigen bêdlizzen gean to kinnen. Hwant men kin der ien lang, twa breed oer prate, yn de fekAnsje is ‘t oarnaris tige üpgeregeld, mei alles. Of wy it dan net nei ‘t sin hawn hawwe? Ei jonge ja, hear. Tige by tige. Myn freon Piter soe wol sizze: „Wy hawwe echt genoaten." Mar it is mei my: Bliid üt, bliid thüs. Oeral thüs, mar thüs it béste. Ja, nou neamde ik niis myn freon Piter. Piter en Jets sil'k marsizze Hwat hawwe dy in rare reis makke, net? Ja, en nou kinne de minsken wol sizze: Hwat dogge sokke lju ek op in bromfyts en dan sa‘n ein fuort, mar dat is praet fan neat. Jan en alleman rydt langer op san ploffer, en hwerom soene Piter en ‘t wiif soks dan net meije? Hwat? Hawwe jimme der noch neat oer heart? Nou miskienfortelik it jimme dan wolris. FRISO. III. Canada, het land van de toekomst. i i l I i i— Ook de kon 1. 1 BURGERLIJKE STAND Gemeente Workum drie goede spelers naar de de ver- ds P. E. van Deventer ach- en ds Koopmans de Advertentietarief: 7 cent per m.ml Advertentie* v*B bulten Vrieslaad 9 atj per m,-m) Contracten volgen* algemene regeling er van De lessen worden dus hervat op Maandag 29 Augustus a.s. gepro- ecn NOARD D 61 on en Abónnêmëntsprfjs: t 1.15 pêr kwartaal per post f 2.50 per halfjaar 4. 5. Van verslagen, berichten enz. gaarne apoedige opgaafl en Wieger Abbring Comb. Workum II en III seriewedstrijden te Ocsterend Vertrek 1.30 uur Zaterdag 13 Augustus Comb. Workum I enll seriewedstrijden te Hindeloopen Vertrek 2.15 uur Al is een hoofdafdeling 40 minuten) vastgesteld. Dat Nederland in feite onverdedigbaar zal zijn in de moderne oorlog, is overigens geen nieuws meer. Dit geit niet alleen voor Neder land, maar ook voor andere kleine naties, zoals Denemarken en België b.v. Dat in een volgende wereldoorlog de belangen van de kleine naties ondergeschikt gemaakt zullen worden aan die van de grote, is een even onbetwistbaar feit. Het voorspel daarvan heb ben we in de jaren 19401945 reeds lijk meegemaakt. Het belang van naties was oorzaak, dat Nederland hongerwinter moest doorworstelen, hoge militaire uit Amerika en uitgerekend hadden, dat we anno 1930, evenmin door de bestrijders van het pacifisme. Anno 1960 zal één domme jongen op misdadig bevel heel Parijs, Moskou of half Nederland kun nen uitmoorden. Dit feit vraagt om een geheel nieuwe bezinning van ons al len. Het betekent m.i. dat het geen zin meer heeft om met andere middelen dan de Rede en een internationaal Saamhorigheid ;fce ef zowel Russen als Amerikanen van aanval èf te houden.” 10 uur eenmaal in het i ons land nu over de Duitse ren om Wieren niet weer af. Als vader van de Friese Zeilkoningin was Rockies en weer over gedeelten van dit hij dat ook wel aan z’n stand verplicht. Molkwerum (Herv.) Voorm. 9 uur en nam. 2 gur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur en av. 7.30 ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9,30 uur Eerw. Heer K. Twijnstra van Sneek. Av. 7.30 uur Eerw. Heer G. Kuperu* van Leeuwarden. enorme land. Niet over Groenland ditmaal. De tussenlanding werd gemaakt in Goose Bay (Labrador). We waren allemaal moe en slaperig, want het was een wel zeer ver moeiende week geweest. Maar vooral waren we voldaan. En zo vlogen we dan terug, vol indrukken. Indrukken, waarvan we er hier enkele op papier hebben gezet. Canada, bruisend van optimisme en leven, Canada, werkend aan een grote toekomst, een scha kel ook tussen West-Europa en de U.S.A., want de Canadees ligt ons over het alge meen beter dan de Yankee. Iemand heeft eens geschreven: Canada, the golden hinge, Canada, het gouden scharnier, waarop de deur draait tussen oude en nieuwe wereld, Canada, de gouden schakel (Nadruk verboden). Ferwnude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooyen. Gaast (Herv.) Nam 1.30 uur Ooijen. Hin3el*npen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur van De Rijp. (Geref,) Niet ontvangen. Kiudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da Schep- man van St. Anna Parochie. x Verschijnt eenmaal per week Uitgave vini Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum Mevr. Hardorf de heer S. IJ; ingenieur van der Pleeg, dir. Zuivelschool Bolsward, heren R. A. Bouma, dir. Coöp. Zuivelfabriek alhier, Teake de Boer, Burgwerd en tegenwoordigers der landbouworgani a'.ies het proefmelken gehouden van de meikerscursus die was gegeven door de heer H. van Rijs, Van de vier candidaten slaagden drie, t.w.: Sjoukje Haagsma, Workum, 184 punten; Fo_ ke-tje Hoekema, Heidenschap, 180 punten Tjeerd Buma, Heidenschap, 175 punten. Zondag 14 Augustus 1955 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw. Heer R. Jel- lêma van Molkwerum. ’s Av. 7.30 uur ds E. J. Beker. (Doopsgez.) ’s Av. 7,30 uur Dijkstra van Harlingen. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. Geen Zondagsschool. Heidensdhap (Herv.) Voorm. 9 uur ds E. J. Beker. Nam. 1.30 uur Eerw. Heer R. Jelle- ma van Molkwerum. Inzending van advertentie* oiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgen* voor 10 uur WORKUM. Voor ze met vacantie gingen ontgingen onze vroegere stadgenoten de heren F. van Dijk en W. de Boer bericht, dat ze per 15 Februari 1955 werden bevorderd tot hoofdagent van de gemeentepolitie te ’s-Gravenhage, welke promotie hun, behalve voor het te besteden vacantiegeld, later ook in ’t pensioen ten goede zal komen. Na de eerste route verspeelde Valk z’n fokuitzetter in de Sont en moest kiezen tussen doorvaren zonder dit attribuut, of enkele plaatsen verspelen. Hij koos het laat ste en was daardoor deze keer niet aan de kop, althans niet in de voorste gelederen. In de handiap-klasse was nog de meeste spanning. Venema en Steensma vochten tot het laatst om de eerste plaats. De harde wind was voor de Flierefluiter te machtig, die daardoor afzakte tot de vierde plaats, moeilijk z’n handicap.tijd nivelleren; ook dit schip is MELKERSCURSUS Op het bedrijf van Haagsma is in het bijzijn van Telefoon Redactie en Administratie 45 Postrekening 82259 gaan staan, nadat zonden hebben. Het kardinale punt is evenwel: Is Ne- land al dan niet verdedigbaar? Want daar gaat het ten slotte om. In ,.El e'iers Weekblad” heeft de bekende vlieger-schrijver A- Viruly middels een inge zonden stuk zijn visie weergegeven en deze js ondanks het denigrerend onderschrift van de hoofdredactie belangrijk genoeg om er enkele pasages uit weer te geven. ,.Wij geven enorme sommen uit aan defensie zonder daarvoor defensie- kracht te krijgen. Er wordt betref fende Nederlands defensieve mogelijk heden eeen illusie in het leven ge houden, waarin gen meer gelooft. Als een vervalste balans zou We logeerden in het prachtig gelegen Banff, tussen de majestueuze bergen met hun met sneeuw bedekte toppen, uitlopers van de Rocky Mountains. Die Rocky Mountains waren we, zoals vermeld, inmiddels tweemaal overgevlogen. We gingen er ook eens „dwars door” met de trein van Calgary naar Vancouver. En daar hebben dan nog enkele an dere aspecten kunnen bekijken. Daarvan zouden we dit willen zeggen: Als men in Canada Is (en we zijn er twee jaren geleden ook geweest, maar toen lan ger), dan valt op het optimisme van de Canadees. De mensen daar geloven in. hun toekomst, in hun eigen toekomst en die van hun land. Daar is reden voor. Het Is niet nodig om somber te worden als er een kleine economische terugslag is, zoals thans het geval is. De lijn van Canada’s toe komst, die naar boven wijst, kan wel eens even een knik vertonen, hetgeen dan Ver velend is voor de betrokkenen, voor de boeren, die minder goede prijzen maken, voor de industriëlen, die moeilijker hun producten kwijt kunnen, voor de werklozen, maar een en ander betekent slechts een on derbreking van de opgaande lijn. De toe komst ligt daar. En wat voor een toe komst. Canada heeft alles wat het nodig heeft op en in eigen grond en met de ex ploitatie van de rijkdommen is pas een be- gin- gemaakt. Het heeft 15 millioen inwo ners en het is 280 maal zo groot als Ne derlandHet is nog een leeg land. Jaarlijks komen er echter tienduizenden nieuwe Canadezen bij, onder wie de Neder landers. Dit land bouwt met een rustig op timisme aan zijn toekomst en men kan wel met zekerheid voorspellen, dat het een grote toekomst zal zijn. Dit dienen ook de Nederlandse exporteurs in hun oren te knopen. Nu hebben ze misschien, nu alles bij ons goed gaat, de Canadese markt niet nodig. Later wel. En de Canadese markt is niet gemakkeljjk (men kan eisen stellen en stelt die ook), maar zij zal steeds be- langrjjker worden. Laat Nederland deze kans niet laten voorbijgaan. Er kan onge twijfeld meer worden gedaan dan thans gedaan wordt. En wie nu iets in Canada begint, zal later met het land meegroeien. De Nederlanders hier ontmoet men over al en in allerlei betrekkingen. Het gaat hun over het algemeen goed. Er is vaak, vooral bij de vrouwen, heimwee in het begin. Ver langen naar het dorp in Nederland, naar familie, naar de Nederlandse gezelligheid. Men mist hier wel het een en ander. Maar men past zich vrij snel aan. Vooral natuur lijk de jeugd. Die is na een paar jaren vol komen ingeburgerd. Nu zullen we zeker niet zeggen, dat het in Canada beter is dan in Nederland, maar er zijn ongetwij feld veel meer mogelijkheden dan binnen onze eigen grenzen. Wij zullen ook niet zeggen, dat het gemakkelijk is. De eerste jaren zijn vaak moeilijk. Maar anderzijds: als men een vak kent of als men boeren arbeider is en wil werken, dan is dit Ca nada een land van enorme mogelijkheden. Tegen jonge mensen, die willen emigreren, zouden we zeggen: ga naar Canada. Go naar Ontario of Alberta, naar Toronto, Ha milton of Vancouver. Want Canada Is het land van de toekomst en er zit niet eens veel overdrijving in als we zeggen: dit is de eeuw van Canada. Een week is te kort. De tjjd was om voor we het wisten. Maar we hebben de week goed besteed. Trouwens: we geloven, dat de C.P.A. er goed aan heeft gedaan een aantal Westeuropese journalisten uit te nodigen. Zoiets geeft meer wederzijds be grip, meer inzicht in eikaars problemen. Ons toestel voerde ons weer over de I (Van een militair© medewerker) f Inderdaad de Duitse herbewapening heeft enige tijd geleden heel wat stof tot schrijven gegeven. Voor, en tegenstanders hebben er het hunne van gezegd in de Nederlandse pers en het percentage tegenstanders was uit de aard der zaak groter dan dat der voor standers. Per slot van rekening is de hui dige generatie de tweede wereldoorlog nog niet vergeten en een oudere generatie even min de eerste wereldstrijd. Wij hebben Frankrijk’s wantrouwen jegens West-Duits- land wel eens gelaakt, maar per slot van re kening hebben wij in de jaren 19401945 de Duitsers ook niet van hun aangenaamste zijde leren kennen. Weliswaar is het toen heersende regime opgerold, maar het bloed kruipt toch, waar het niet gaan kan en sol daatje «pelen, commando’s schreeuwen en vechten zit de Duitser nu bloed. Vandaar, dat men in niet bepaald enthousiast was herbewapening. Men kan die Duitse herbewapening evenwel niet los zien van de onze. Tenslotte is ook West-Duitsland thans opgenomen in het apparaat der West-Europese Verdediging en samen zullen wij ons leven en onze vrijheid moeten gaan verdedigen, als die door wie dan ook wordt bedreigd. En zelfs als dit het geval zou zijn van een der «andere partners, zullen wij de wapens in de hand moeten nemen om o.m. zijde aan zijde met de Westduive soldaten te helpen, de agressor te keren. Of die kans momenteel groot dan wel klein is, laten we in dit artikel ip het midden. Belangrijker voor ons als Nederlanders is de vraag: Wat zal de rol van Ne derland zijn in de volgende oorlog? Vele vooraanstaande Nederlanders zijn van mening, dat het waanzin zal zijn om ons land mot de wapens in de vuist te gaan verdedigen. Aan de andere kant is het natuurlijk even waanzinnig om met de armen over elkaar te we het leger naar huis ge- ZEILVERENIGING WORKUM” Zaterdagmiddag werden de vierde derlinge zeilwedstrijden op de Gaast- Zandmeer gehouden. Er woei een stijve bries uit het Westen, zodat de stuurlui handen vel werk hadden om de banen uit te zeilen. Bovendien was het vrij koud in hun natte plunje, èn voor de schippers, èn voor fokkenisten. Wat de wedstrijd zelve betreft, was weinig spanning. Aanvankelijk streden Wieren, Valk en Visser in de voorste gelede- de leiding, maar al spoedig lag van aan de kop en stond die plaats Van Vrijdag 5 t.e.m. Donderdag 11 Aug. ’55 Geboren: Klaaske, dv Jollo de Vries Janna Tjalma. Tjeerd, zv Hingst en Geeske Hoekstra. Gehuwd: Hendrik Hendriks, 27 jaar, te Hemelum en Helena Geertruida Rcelofs, 22 jaar, te Workum. Overleden: Geen. Oeral Thus sneller bij kalmer weer. De uitslag luidt: 16 M2 klasse: 1. Arcus Pluvius, R. van Wieren 2. Windekind, S. A. Visser 3. Unrêst, Jde Vries Markol, O. de Roos Anneke. W. Valk 6, Marjan, Stuurman B. Ei’ing Handicap-klasse Hommel, F. Venema 2. Kontiki, J. Steensma 3. Oeral Thüs, K. van Gosliga 4. Flierefluiter, J. de Groot. Senioren le klasse A: HJSC, Oeverzwaluwen, Hiel pen, YVC, CVVO, Bolswardia, Woudsend, Makkum, Workum 2. 3e klasse B: Workum 3, QVC 2, Oeverzwa luwen 2, Hie'.pen 2, Makkum 2, Oudega W 1. Junioren A Afde’eing A: Bhuw Wit IA, DWP 1A, ONS IA, Workum IA, Leew. Zwaluwen IA, Heeerenv. Boys IA, Kollum IA. Afdeling B: Balk IA, Bolswardia IA, DOG Zm IA, ONS 2A, YVC IA, Workum 2A, Woudsend IA, Heeg IA. Junioren B Afde’ing A: Hielpen IB, Oeverzwaluwen 1B, QVC 2B, Workum 1B, Workum 3B, Bakhui, zen Zm 1B, Oudega W IB. QVC 1B Afdaling B: Balk IB, HJSC 1B, Workum 2B, Bolswardia IB, Froonacker 1B, Mak kum IB, Nijland 1B, Zeerobben 1B. enkele expert N.V. zulk een verstrekken als ten aanzien van Nederlands verdedig baarheid geschiedt, zou de Wet in grijpen. Zo doen wij enorm hoge militaire, dus onproductieve uitgaven en ken- hen dus voortschrijdende inflatie. (Do aterds hoger wor lende bankbiljettencir culatie is daarvan mede het bewijs. Schr.) Zo komen onderwijs, kunst, we tenschap, sociale zorg en andere icul- tuurmanife’ta'.ies in de verdrukking en ervaren wij verdere geestelijke verar ming door militair bederf van ons land schep en gebrek aan woningen. Wat kopen wij voor dit alles? Geen defensjekracht van betekenis. Een mini male zwerm van eenpersoons(l) jagers als waarover Nederland straks zal be schikken, zal bepaald geen 20 pCt. van een massale bombardementsaanval opvangen maar één H-bom (straks trouwens ook per raket verzendbaar) moordt Holland uit, zelfs al schiet men hem tevoren omlaag bij Utrecht inplaats van hem op Den Haag te krijgen. En wat moeten zelfs vijf pe perdure, maar tegen H-bombardementen praktich met pijl.en-boog bewapende divisies bij Zutphen en Deventer ach ter een riviertje? Wat zei Churchill over de aanstaande atoombommen? Wat zei Mac Arthur? Wat zegt iedere intelligente militair in vertrouwelijke ogenblikken? Een kleine oppervlakte als Nederland is onverdedigbaar tegen H— of Co-bonv men. Mooie kazernes bij Woensdrecht, een vloot mijnenleggers in Den Helder, dure autotreinen zijn daartegen volsla gen onzin. Dat moet ieder terdege be seffen want een volksvertegenwoordi ging), thans op grond van een illusie hande’end, kan het he'.e begrip Neder land uit de toekomst wegwissen. Als deze dingen nuchter gezien worden, kan er pas vruchtbaar gesproken wor den over het Wat dan wèl. Die vraag kan niet beantwoord worden door een antwoord uit de tijd van hot verouderde pacifism* van hot gebroken geweertje S.V.W. NIEUWS Zaterdag 10 Sept. a.s. neemt de compe titie weer een aanvang en zal de S.V.W. weer met acht elftallen haar kansen gaan be nutten, alhoewel deze kansen dit jaar niet zo groot schijnen. Workum I mist enige spelers; het tweede elftal is door haar kampioenschap moveerd, en speelt in de le klasse zware competitie. Voor de Jun, (speeltijd 2 x Workum I B is enigszins verzwakt door het overgaan van A afdeling. Er kan door de leden zelf veel aan gedaan worden, door de training trouw te bezoeken. Vier onzer leden, die het met onze S.V.W. goed menen, nl. Klaas Boonstra, Fré de Boer, Leen Slootjes en Tiemen Boersma, vol gen een trainingscursus, en zijn van plan deze lessen bij de S.V.W. in practijk te brengen door de Jun. A.- en B.-leden te trainen. Het ligt in de bedoeling een terrein- verlichting te bouwen om ook in de winter veldtr;inijjg te kunnen houden. Bondstrainer Kaufman leert deze vier heren heel wat goeds, en de A. en B-leden (en daardoor de club) kunnen hier veel van leren. De jeugdleden moeten er echter reke ning mee houden dat om in het IA en IB elftal te worden opgesteld de verplichte trai ning inderdaad wekelijks bezocht moet wor den. Deze heren offeren veel van hun vrije tijd op en eisen vanzelfsprekend van de jeugdleden een trouw trainingsbezosk. Hieronder volgt de F.V.B.-competitie-indel ling van onze elftallen. persoon, de grote nog een hoewel Canada binnen drie a vier weken ook vanuit het Zuiden bevrijd had den kunnen worden. Maar dit alles is van minder belang dan de grote vraag: heeft het nog enig nut voor het Nederlandse volk, dat we een veel te duur en topzwaar mi’itair apparaat in stand houden? Met andere woorden: Is Nederland al dan niet verdedigbaar? Als het antwoord volmondig ,,ja” is, dan is het inderdaad ook verantwoord, dat we ons offers getroosten voor het militaire ap paraat. Maar gezien bovenstaande uiteenzet ting, rijst er niet alleen bij ons, doch bij tal van weldenkende intellectuelen in ons land de twijfel, of dit alles nog wel nut heeft. Want we zijn maar een klein scha kelt je in de grote defensieketen van het Westen en als er een groot Warenhuis in brand geraakt, zal men zich minder bekom meren over het kleine winkeltje, dat er naast staat, dan om het grote winkelpaleis. dat millioenen heeft gekost. Bovendien dekt de verzekering de schade. Er is evenwel geen enkele verzekeringsmaatschappij, ter wereld, die de schade aan mensenlevens, als ge volg van de moderne luchtoorlog, zal kun nen vergoeden. Vandaar, dat het waanzin is, in ons kleine, trefbare en onverdedigbare land een topzwaar militair apparaat op de been te houden. Desondanks slikt onze volks vertegenwoordiging ieder jaar weer do ver valste balans van de N.V. de Nederlandse defensie. Omdat er helaas geen enkele wet is, die hiertegen kan optreden en omdat er geen enkele Nederlandse rechter de fraude er uit zal kunnen peuren. Want vrouwe Ju- stitia is nog altijd geblinddoekt en dat is in dit geval een nadeel. (Nadruk verboden).

Friso nl | 1955 | | pagina 1