-I WORKUMER KRANT Teruggaaf van omzetbelasting IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland (f in GAASTRA'S Boekh. cS5èS5SS5<3?SS$5S25£25 I te De feesten te Workum S.V.W. AGENDA BEL 170 Zaterdag 27 Augustus 1955 No. 34 78ste Jaargang HET Haring, een gerecht voor fijnproevers GESCHENK, k EEN 1 Vacantie S.V.W. loopt ten einde oorlogsgewonden langs de en de beste garantie f" Motorrijtuigenbelasting De betekenis van het Landbouwonderwijs voor de practijk I—: Telefoon Redactie I—: I—: 4 i. 2. BURGERLIJKE STAND 3. Gemeente Workum 4. GEVONDEN VOORWERPEN DE FEESTCOMMISSIE KERKDIENSTEN van wens Zondag 28 Augustus 1955 prop papier geef hun ds P. E. van (Herv,) Voorm. 9.30 uur en ’s av. T. J. mej. da M. J: I PLAATSELIJK nieuws De lessen worden hervat op Maandag 29 Aug. Advertentietarief: 7 cent per m.ml Advertenties van bulten Brieslaad 9 «ti pet n^m’ Contracten volgens algemene regeling ELF FRIESE STEDEN re ruim waarop met Warns (Herv,) Voorm. 9 uur en ’s av. 7.30 ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.} Voorm. 9.30 uur 7.30 uur ds B. J. Riemersma Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.l Voorm. 9 uur ds. D. J. Spaling ds E. J, Beker mej. da M. WORKUM. Benoemd tot kapelaan in Am- sterdam-W., de Eerw. Pater Vink, die hier pas een jaar in de Parochie Workum werk zaam is geweest. Afcözmërcontsprïja: f 1.15 pèr kwwtsil per post f 2.50 per halfjaar Zaterdag 27 Aug. Workum Ielftal samengesteld uit de be drijven 4 uur. Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! week ging de buurtvereniging collecteren voor het buurtfeest maar zelden zijn gebeurd, NOARD D 61 van I Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten en met Donderdag 25 Aug. i M opgewekt ka- en muziek en van Vrijdag 19 tot Geboren en Gehuwd: Geen Overleden: Yde Jacobus Engelsma, 78 jaar, wedn. van Sijtske Dijkstra. DE FEBE” DIT JAAR IN WORKUM De Febe, het evangelisatie-motorschip van het Leger des Heils, zal dit jaar op haar jubi'eumtocht door Nedrland ook een bezoek brengen aan Workum en wel op 29 en 30 Augustus a.s. De tent, die aan boord wordt meegevoerd Het onderwijs heeft voor de boerenstand ook een grote vormende waarde. Deze factor is voor de invloed van de practijk nog lang niet genoeg bestudeerd. Het is immers zo, dat, sociologisch gezien de bedrijfsvoering en de practijk altijd aan een zekere stijl ge bonden zijn. Een abrupte doorbreking van die stijl gaat steeds gepaard met een zekere indi iduali ering van hen, die samen een ge meenschap vormen. Hieraan zijn grote bezwa ren verbonden. Het tast de sociale structuur van de plattelandsbevolking aan. Zal het effect van de landbouwvoorlich ting en daarmede ook van het onderwijs op de practijk groter worden dan kan dit alleen, indien de müi u-factoren door het onder wijs op de scho’en worden beïnvloed. Het onderwijs moet dan ook steeds gebaseerd zijn op de plattelands amenleving. mee het feest te doen en ’s av. en waarin elke avond samenkomsten worden gehouden, zal gedurende deze twee dagen ge plaatst worden op het terrein over do Zui- derbrug. Deze samenkomsten zullen geleid worden door de bemanning, bestaande uit een tiental Heilsofficieren, en zullen een rakter dragen, veel zang korte toespraken. Ook van kerkelijke zijde zal hieraan mede werking worden verleend. Voor de jeugd zal er elke middag om vijf uur een verteluurtje worden gehouden. 1 lederen motorhandschoen, 1 lederen hand schoen, 1 houder met vulpen en potlood, 1 vulpen, 1 autoped, 1 blauwe alpinomuts, 1 boodschappentas, 1 kinder.bril, 2 kinder- portemonnaies, 1 zakdoek, 1 broche (rond), ïheren zakhorloge, 1 dames polshorloge, en- ke’e sleutels, enige speldjes, Voorts aange lopen één hokke’ing. Inlichtingen politiebureai De teruggaaf moet worden aangevraagd op een speciaal daartoe vastgesteld formulier, dat, met een bijbehorende toelichting, door de inspecteur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzetbelasting uitsluitend op ver zoek wordt toegezonden. Het zal niet mogelijk zijn deze toezending vóór begin September te doen geschieden. Het verzoek om terruggaaf dient vóór 1 December 1955 bij de inspecteur te worden in gediend. Niet tijdig ingediende verzoeken kun nen niet in behandeling worden genomen. Terruggaaf van een bedrag aan belasting van f 25.of minder wordt niet verleend. De inspecteur zal zo spoedig mogelijk tot een bedrag van doorgaans 90 pCt. een voor schot op de gevraagde terruggaaf verlenen. In het verzoekschrift mogen slecht» wor den opgenomen goederen, welke men op 1 September vo rhanden heeft. Goederen, welke men wel op 1 September voorhanden heeft, doch waarvan men op die datum geen eigenaar is, mogen echter niet worden opgenomen, tenzij men die goederen zelf met betaling van omzetbelasting uit het buitenland heeft ingevoerd. Gebruikte goederen komen niet voor terug gaaf in aanmerking en mogen dus niet in het verzoekschrift worden begrepen. Op 1 Septem. en bak ze heet vet In verband m®t de aanstaande wijziging van de omzetbelasting zal krachtens de „Over- gangsbeschikking omzetbela ting September 1955” (Nederlandse Staatscourant van 24 Augustus 1955, no. 163) aan bepaalde cate gorieën hande’aren en fabrikanten teruggaaf van. omzetbe’asting worden verleend over de bij hen op 1 September a.s. aanwezige voor raden goederen voor welke de xomzetbelas- ting (tijdelijk) wordt afgeschaft of verlaagd. Die goederen kunnen worden samengevat in vier hoofdgroepen: Textielproducten, ook indien deze vóór of na 1 September als weeldegoed wer den c.q. worden aangemerkt. Dierlijke en plantaardige o’iën en vetten, margarine en bak. en braadvet daaronder begrepen. Suiker, gluco.e, alsmede chocolade, cho coladewerken, suiker «erken, en suikergoed en dranken, welke zijn onderworpen aan het z.g. tussentarief. Andere thans nog aan het z.g. tussenta rief of weeldetarief onderworpen goe deren, voor welke dat tarief komt te vervallen. De houders van rijwielen met hulpmotor die in het bezit zijn van een belastingkaart, geldig pa 31 Augustus 1955, kunnen onder inlevering van die kaart teruggaaf van belasting verzoeken bij de ontvanger der accijnzen. Houders van taxi’s en ambulanee-auto’s, die in het bezit zijn van ean belastingkaart waarvan de v^eldigheidsduur eindigt na 31 Augustus 1955, kunnen een verzoek om terug gaaf van te veel betaalde belasting richten tot de inspecteur der invoerrechten en accijnzen. Dit verzoek dient schriftelijk te geschieden, terwijl het kenteken en het merk van het mo torrijtuig behoort te worden omschreven. iu Workum. Haring op het brood. Natuurlijk beperkt U het gebruik van ha ring niet tot de warme maaltijd. Niet alleen "e^akken ha-ing, ook gerookte en tnge'egde «maken uitstekend bij de boterham en zij geven weer wat aangename variatie. Reepjes rolmops of gemarineerde haring- filets op toastjes doen het altijd als hartig hapje aan het begin van de maaltijd. Op gerold en met slasaus gegarneerd staan zij bovendien nog erg aardig. Bepaalt U Uw keus op bokking, bedenk dan dat de wijze van opdienen hier wel veel toe of af kan doen aan het genoegen van het verorberen. Bokking vraagt erom vóór het opdienen van kop, vel en graten ontdaan te worden. De kleine moeite van het schoonmaken wordt ruimschoots vergoed door het genoegen, dat de eter eraan beleeft. XJ kunt haring op zoveel verschillende wijzen op tafel brengen. Hoe en wanneer U deze vis eet doet er niet toe: Als U hem maar eetl Haring is Uw belangstelling zeker waard. 1 I Enige tijd geleden nam de feestcommissie contact op met de besturen van de buurtver- uur H. Doop, ’s Av. 7.30 uur (Doopsgez.) Voorm. 9.30 uur J. van Hamel. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. Geen Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9 den, een trekt. Help daarom allen slagen. De Stichting MOVEO (Meer Ontspanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden) heeft Maan dagmiddag met een stoet van ruim veertig auto’s omstreeks twee uur, ean poosje op ons Marktplein vertoefd, hoewel aan da in zittenden verzocht werd hun plaatsen niet te verlaten. Allen ontvingen hier een tractatie in de vorm van een snoepje en een rokertje. Via de meerijdende geluidswalen hield één van de leiders het gezelschap op de hoogte van het verloop van de tocht en zo werden ook van Workum de voornaamste beziens waardigheden en enke'.e bekende bedrijven op- gesomd. De weersomstandigheden waren als zovele dagen in de laatste maanden buitengewoon gunstig, ’s Morgens was om negen uur van het Zaailand te Leeuwarden gestart, om eerst naar Dokkum te reizen. In Eolsward hadden de deelnemers een lunch pakket ontvangen. De burgemeesters van de elf steden hadden hun medewerking toegezegd en oak van politiezijde waren voor een vlot verkeer de no ioe maatregelen genomen. Na terugkomst in de hoofdstad werd het gezel schap nog op een genoeglijke avond in de Prinsentuin onthaald. Met deze tocht heeft de Stichting MOVEO een veel grotere bekendheid aan haar werk gegeven. Aan het sympathieke doel om da oorlogsgewonden en -weduwen af en toe een gezellige dag te verschaffen, werken in de eerste plaats een aantal autobezitters mede, die hun auto voor dat doel beschikbaar stel len (ook voor vervoer naar uitvoeringen en sportvelden), maar natuurlijk kan ieder dit werk ook financieel steunen door jaarlijks of ineens een bedrag toe te zeggen aan MOVEO, Bleyenburg 38, Den Haag, giroreke ning 5400. MOVEO is een Latijns woord en betekent: „ik beweeg”. Het is echter ook de afkorting van „Meer Ontspanning Voor Ernstige Oor. logsgewonden”. Dus die naam is wel buitenge woon .goed gekozen, want de stichting is in het leven ge.o.pen om de Nederlandse mi litaire oorlogsgewonden, waarvan ve'en aan hun bed, hun stoel of invalidenwagen geklui sterd zijn, in .beweging te brengen, ze nog deel te laten hebben aan het volle leven, zo mogelijk met jaarlijks een flinke r«is en met kleinere uitstapjes. Dat dus ook de genen, die een bijdrage kunnen missen, in beweging mogen komen en op een stortings- of meldingsEiljet hun pen mogen gaan be wegen ten behoeve van MOVEO, de stichting die juist in en door het particulier initiatief haar grootste verdienste heeft. Workum (R.K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. Inzending van advertenties uiterlqk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrqdagsmorgens voor 10 uur her reeds verkochte doch nog niet geleverde goederen mogen e hter wel worden opgeno men. In consignatie gezonden goederen, welke bp 1 September nog niet zijn geleverd, beho ren ten deze tot de voorraad van de onder nemer die de goederen in consignatie heeft gezonden, terwijl goederen, welke op 1 Sep tember in vervoer zijn, behoren tot de voor raad van degene aan wie de eigendom toebe hoort. Voor bepaalde goederen van de groep oliën en vetten alsmede voor suiker en glucose wordt een bedrag per 100 kg. nettogewicht teruggegeven; voor de overige goederen wordt terruggaaf verleend naar een percentage van de invoerwaarde (voor zelf ingevoerde goe deren) dan wel van de inkoopprijs (van binnen landse fabrikanten en handelaren betrokken goederen), welke percentages zijn vermeld in de „Overgangs'eïchi'cking omze be'a,ting Sep tember 1955”. De voorraad per 1 September, welke voor teruggaaf in aanmerking komt, moet door inventari atie worden vastgesteld. De toelich ting bij het formulier bevat voor een aantal gevallen hierover nadere richtlijnen. Indien de boekhouding niet zodanig is in gericht, dat deze rechtsstreeks aantoont tot welke bedragen men aanspraak op terug gaaf heeft, is men verplicht voor de juiste invulling van het formulier de nodige be rekeningen op duidelijke en overzichtelijke wijze op te stellen en die te bewaren tot 1 Januari 1959. Voor nadere inlichtingen kan men zich wen den tot de desbetreffende inspecteur der invoerrechten en accijnzen c.q. der omzet belasting. uur ds E. J. Beker. Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling Ferwoude (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. Ooyen. Gaa«t (Herv.) Nam 1.30 uur Ooijen. Hindeloopen 7.30 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Voorm. 11 Nielsen. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en 7.30 uur ds H. J. van Nie. en Administratie 45 Postrekening 82259 om tijdens de Vierdaagse” de stad Workum zo fraai mogelijk te versieren. Ook deze versiering en eventuele verlichting zullen verzorgd wor den door de buurtverenigingen. Daarvoor is natuurlijk geld nodig. Mag de feestcommissie U langs deze weg vriendelijk verzoeken uw financiële steun niet te onthouden wanneer straks de collectanten bij U komen? Het is - een vaststaand feit, dat naast de verschil lende attracties die er geboden zullen wor- goed versierde stad veel publiek ’s av. komt. Tenslotte globale index er peil zeer hoog ligt. Uiteraard is het niet zo, dat deze sterke stijging van de productie uitsluitend op reke ning komt van het landbouwonderwijs. Wel is echter duidelijk, dat degenen die landbouw onderwijs hebben genoten, meer open staan voor de nieuwere methoden en inzichten dan zij, die hiervan verstoken waren. Een andere factor, waardoor het land bouwonderwijs vandaag aan de dag een grote invloed op de practijk uitoefent, is de nauwe relatie, welke bestaat tussen onderwijs en voorlichting. De voorlichting moet immers steeds steunen op de basis,, die door het land bouwonderwijs is gelegd. Als voorbeeld van de invloed op de practijk zou genoemd kunnen worden de grote verandering, dia in de laat ste jaren de hooioogst in de greidhoek van Friesland heeft ondergaan. Sinds jaar en dag is door het onderwijs op scholen en cur sussen steeds weer gewezen op de grote eiwitveriiezen, die optreden bij de gewone hooiwinning. Gesteund door de voorlichtingsdienst is men dan ook in dit deal van de provincie overgegaan tot de methode van hooiruiteren. Verschijnt eenmaal pér week Uitgave rant Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum met de besturen van de buurtver enigingen met het doal deze te animeren voor het organiseren van buurtfeesten, te houden op Vrijdag 30 September. Zoals U gemerkt zult hebben, zijn enke'.e buurtverenigingen reeds in actie. Het ligt ook in de bedoeling >s' LU ÜTSTAPKE C.B.T.B. De 19de fan ’e Rispmoanne h&ldde de C.B.T.B in ütstapke mei in Mabo-bus. Bi- gunstige mei tige moai waer gyng de reis om binei heal wei achten ut Warkum troch it Heidenskip en fjirder troch de walde, Wald- sein op ’o Lemmer oan en fan der troch de N.O.P. waerd nei yn Emmeloord efkes de merk lans west to hawwen op Urk alderearst) kofjedronken en dernei is Urk trochkuijere. de haven oandien en hjir en der meat. Do’t it hiele selskip wer toplak wie yn ’e bus, wie it net sa’n lange sit nei Schoklan hwer ’t it tsjerkje en museum bisjoen waerden. Nei dit opünthald waerd nou riden nei Giet hoorn; hjir is it middeismiel bihimmele en dernei is mei de punter in rounte yn dy omjowing makke- It gyng fjirder nei Frederiksoard, hwer ’t de tün by de van Swietenskoalle bisjoen is. Hjirwei gyng de reis nei it léste pleister- plak, Oranjewald. Yn ’e boarterstün is noch folie wille makke en nei it brdken fan ien en oar, waerd op hils ta setten, hwer ’t wy nei in tige moaije dei aerdich op tijd wer oankamen. U het al niet gedaan hebt, is het nu de tijd om verse haring op het menu te zetten en wel ten minste één keer per week. Denk niet, dat gestoofde of gebakken ha ring een gerecht is, speciaal bestemd voor het koude jaargetijde. De vis is in de afgelo pen maanden goed doorvoed en smaakt daar om juist nu bijzonder lekker. Gebakken haring vormt met een tomatensla of een gemengde sla van kropsla en komkom mer, samen met aardappe’en in de een of andere vorm, een echt zomers maaltijd, die geen fijnproever zal versmaden. Als U de haring in de koekenpan bakt, hebt U maar weinig olie of vet nodig: een dun laagje is voldoende. Zorg ervoor, dat het vet flink heet is, als U er de vis in legt. Bak hem echter niet te lang: ongeveer 4 minuten aan iedere kant is voldoende. De zgn. „Goudharing” dis koud zeer lek ker smaakt, maar waarvan de gerookte vorm ook gebakken kan worden, is nog vlugger klaar. Wilt U Uw pan na afloop van het bak- festijn bevrijden van de haringgeur, wrijf hem dan flink schoon met een en zout. Er zijn mensen, die aan een paar gebakken haringen niet genoeg hebben en eens ongelijk! Zij zullen het flinke aantal vissen, zich tracteren, bakken in een pan vet of o'ie, een vlugge bereidings wijze als het vet eenmaal heet is. Haal de haringen door bloem in ongeveer 5 minuten in vrij bruin en gaar. Laat ze vóór U ze op een schaal schikt, flink uitlekken. M«ak eeens wat aardigs van een haring- schotel: leg de vjs«en alle met hun staart naar één kant. Een blaadje sla, wat schijfjes citroen of tomaat, een boeketje peterselie erbij maken de schotel tot een geslaagde versiering van Uw tafel. Begin deze „Het Noord” en het zal nog overal, maar dan ook bij elke bewoner, werden de collectanten enthousiast ontvangen. Ner gens een kritisch commentaar, men kreeg steeds te horen: dat moet altijd doorgaan. Dat de collecte is geslaagd, behoef ik niet te melden, dat leest U uit bovenstaande regels. Nu is er dezer dagen een fusie aangegaan met de buurtvereniging „Het Dwarsnoord” en alles wat daar bij hoort en gezamenlijk gaan wij feestvieren en denken daarbij speciaal aan de Dinsdag- en Vrijdagavond. Gezellige avonden staan op het programma en de Vrij dagmiddag zal het jgroot feest zjjn. A.s. Maandag zal er een vergadering zijn van de beide buurten, want allen zullen gaarne meewerken om het feest te doen slagen en er is veel werk aan de winkel. Erepoorten zullen verrrijzen, met kwistige hand zullen groen en. bloemen gestrooid worden en wie nog iets heeft, wat de feestvreugde kan verhogen, hij wordt a.s. Maandag 8 uur in St. Jozef verwacht. Zowel dames als heren zijn welkom en niemand blijve thuis. Het feest zal slagen, dit is de de beide besturen. A. HENDRIKSMA J. B. DE BOER R. v. d. MEER P, J. FLAPPER uur ds De invloed van het landbouwonderwijs op de technische uitoefening van het bedrijf en op de verhoging van de productie is van het begin af aan zeer groot geweest, aldus Ir P. van der Mark, Directeur van de Rijksland- bouwwinterschool te Sneek. Uit een overzicht van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking over de jaren 1949 t/m 1951 blijkt bijvoorbeeld dat Nederland de hoogste productie per ha heeft voor de gewassen tarwe, rogge, suikerbieten en aardappelen. Voorts ligt ons land ook ten aanzien van de melkgift per koe aan de top, terwijl het voor de eiproductie per kip op de tweede plaats wijst de veebezetting als op, dat het, intensiteits- (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur van Hamel, Collecte voor het onderhoudsfonds. Mclkwerum. (Herv.) Voorm. 9 uur ds W. L. Gekker H.A. Nam. 1.30 uur ds W. Jj> Dekker Dankz. H.A.

Friso nl | 1955 | | pagina 1