en WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur De volière S.V.W. AGENDA VOOR LUXE LEDERWAREN HENGST 5% huurverhoging niet voor krotten en verwaarloosde woningen BEL 170 en haar bewoners j Tv r Zaterdag 3 September 1955 No. 35 78ste Jaargang IX. FRISO. plaatselijk nieuws als damestasjes, beursjes, portefeuilles, actetassen enz, SLAAGT U BETER en stukken voordeliger bij Fryske Brief CV Einlings en to 'n léste is it mei de strjittenammen nou docks ta in ütdragene saek kommen. De Ried hat op 2 Augustus ütspraek dien oer de namme hwer ‘t men it oan ‘t nou ta noch, net iens wie. Itgyng nammentlik oer „de Parkstraat." It adfys fan de kommisje hie west, dizze strjitte de namme to jaen fan „Tiaraleane". Mar by meartal fan stimmen is besletten dat it wurde sil,,Tiaralaan“. Sa mei de earste eachopslach komt it frijhwat op it selde del. Maras men it goed biskóget is it dochs hiel oars. Hwant dat „laan" fait hjir raer üt ‘e toan. Foral, en der giet it om, as men it strjittenammerapport der op nei- sjocht. It is wol foldwaende bikind, dat de kommisje almeast de üldenam- men oanholden hat. Der fan dinne hawwe wy dan ek ,,Langelean".,,Lieuwe Klazes lean," en boppedien it „Spükersleantsje" en it „Papeleantsje". De „Tiaraleane" hie dos alhielendal yn de geast fan it rapport west. Doch net de kommisje, mar de Ried hie it to sizzen en der hat elts him mar ünder del to jaen. En sa hat Warkum nou dan ek in „laan." Hokfor biswieren der tsjin dat „leane" west hawwe, is üs net rjocht düdlik wurden. Mar dit sil wol west hawwe dat men „laan" moaijer foun hat as it platte, (mar eigene) „leane". Och elts is op ‘t lést frij om to sizzen hwat er tinkt en derneffens to hanneljen. Wy kinne en sille der nimmen sneu om oansjen. Hwat my lykwols danich muoit hat is, dat ien fan de Riedsleden mient hat sizze to moatten, dat de hiele nammejowing him mar min oan stie. En ik freegje dan ek by my seis: Hwat hie men dan wollen? Lit üs noch ris wize op it rapport. En dan lit ik de kommisje büten bisköging, mar as „deskundigen" hwaens nammen deryn neamd wurde, sizze dat it fan great bilang is, de aide nammen oan to balden, lyk as nou bard is, hwat wolle wy dan einlings noch mear? De krotwoningen Geen huurverhoging voorverwaarloosde woningen Bezint eer ge begint Brochure geeft antwoord op allerlei vragen Samenwoning, stoffering en meubilering De R in de maand aandacht voor vitamine D Welke huren gaan omhoog? I— I Telefoón Redactie I—: i de BURGERLIJKE STAND na |j_|. VOORLICHTINGSBUREAU Advertentietarief: cent per m.ml Advertenties van buiten Friesland 9 et’ P«t «n.m! Contracten volgens algemene regeling Abonnementsprijs t' t 1.15 per kwartail per post i 2.50 per halfjaar Gemeente Workum van Vrijdag 25 Augustus t e.m« 1 September Geboren: Engelina Christina Maria, dv. Leendert van Poelje en Susanna IJntema. Gehuwd: Gerardus Altena, 25 jaar en JoJ hanna de Vries, 24 jaar, beiden te Workum. zijn, en Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl een hun grijze Hindeloopen. Bij het afdrukken van dit ar'ikel hebben de vier eitjes reeds plaats gemaakt voor drie jongen, terwijl een paar oranjewevers in volle pracht aan de collectie is toegevoegd. Wordt vervolgd. A. BAKKER. Krotwoningen, die door de gemeente onbe woonbaar zijn verklaard, zijn na de oorlog vrij gebleven van huurverhogingen. Ook de 5 pCt. verhoging geldt voor deze woningen iet. E1- zijn e ht r in ons land oude woningen die niet onbewoonbaar zijn verklaard en die toch met krotwoningen glijk gesteld kun nen worden. Een nieuwe bepa ing in de Huur wet maakt het mogelijk, deze woningen „on geschikt voor bewoning” te laten verklaren. Zo-’ls reeds werd opgemerkt kan alleen de Mini ter van Wederopbouw zo’n verklaring afgeven. H eft de minister dat gedaan, dan wordt de huur van zo’n krotwoning verlaagd tot het huurpeil van 1950, dat komt dus practisch neer op da vooroor’ogse huurprijs. Een huurder van zo’n krotwoning ka> zelf een verzoek om Huur ver1 aging indianen, of wel rechts: r eks bij de Mini ter ofwel bij het gemeente' estuur. Het spreekt vanzelf, dat ean der elijk vermak alleen kans op inwilli ging m akt, als het huis inderdaad onbewoon baar is en niet meer in redelijke staat kan worden gebracht. Tenslotte is er nog de mogelijkheid om van de 5 pCt. huurverhoging te worden vrijge steld, als een huis ernstig verwaarloosd is. Een verzoek om deze vrijstel'ing moet wor den gericht tot het gemeentebestuur of tot de huureommistio op een formu'ier in twee voud, dat kosteloos op elk gemeentehuis ver- krij b ar is. Bij het indienen van dat forrr.u ier moet een belrag van f 5worden betaald, anders wordt het niet in behande’ing ge nomen. Wordt de aanvrage ingewi'.’igd, ver keert het huis dus werkelijk in slechte staat van onderhoud, dan worden dis f 5terug betaald. Besluit het gemeentebestuur of de huurcommissie dat de huurverhoging wel moet worden betaald, dan is de aanvrager zijn twee rijksdaalders kwijt! Het is wel duidelijk, waarom die f 5. betaald moet worden. Niemand vindt het pret tig meer huur te gaan betalen. Zonder de „rem” van de f 5.zou het aantal verzoeken om vrijste’ling van de huurverhoging mis schien wel in de honderdduizenden gaan lopen. Vrijstelling zal alleen worden verleend, wan neer er inderdaal, door de nalatigheid van de verhuurder, van zo ernstige verwaar’ozing sprake i>, dat de woning niet meer voldoet ran re 'elijke eisen van bewoonbaarheid en instandhouding. Als daken lekken, putten en regenbakken en af voorleidingen niet meer functionneren, of zich belangrijke gebreken voordoen aan balcons of als muren, vloeren, stenen trappen of plafonds hinderlijke of gevaarlijke scheuren vertonen, of het hout werk van kozijnen, ramen, deuren, vloeren, kasten, balklagen of trappen in gebrekkige toestand verkeert, bf gas, water en electri- citeitsleidingen beschadigd zijn, of schoor stenen lekken en het bui enverfwerk zo slecht is, dat hout of ijzer dreigen te vergaan, dan kan er sprake zijn van ernstige verwaar lozing en dan is er een goede kans, dat de huurcommissie of B. en W. een aanvrage in. wil'igen. De verhuurder krijgt in zo’n geval een maand de tiid, zich te verweren tegen de klachten van de huurders. Gemeentebestuur of huurcomir.i) ie nemen d arna een beslis ing, waarbij verhuurder en huurder zich moeten neerleggen. ,_J I i Workum IHielpen I Aanvang 4 uur Oeverzwaluwen Jdomb.Workum Comb.' Vertrek 3.15 uur Verschijnt eenmaal pèr week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum De nieuwe bepalingen in de Huurwet zijn, ro werd reeds opgemerkt tamelijk ingewikkeld. Daarom heeft de Minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting een brochure samen gesteld „Huurprijzen en onderhoud”, waar in de belangrijkste bepa'ingen van de Huur wet en van de uitvoeringsvonr’chriften op be vattelijke wijze worden uiesn^z t aan de hand van voorbeelden. Niet alleen de nieuwe bepalingen zijn iu dit bo kje behandeld, maar ook de maatregelen, die reeds eerder werden genomen. Het boekje is omstreeks 1 September voor de prijs van f 0.25 verkrijgbaar in de boek handel en op alle postkantoren. t&WBUK VERBODEN) NOARD D 61 Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur WORKUM. Voor de t ezegging van beroep,’ uitgebracht door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente alhi.r, ter voorziening in de a.s. vacature van Ds. E. J. Beker, heeft Ds. J. E. L. Brümmelkamp te Westervoort bedankt. en Administratie 45 Postrekening 82259 Ook Uw adres voor grote en kleiuere ritten Het spreekt vanzelf, dat in geval van „sa menwoning” van bijv. 2 gezinnen, elk van die twee een evenredig deel van de huurver hoging voor zijn rekening neemt. Wat het berekenen van de huurprijs bij samenwoning betreft, zijn de vroegere bepalingen van kracht gebleven. De hoofdbewoner mag, zoals be kend, de zuivere huurprijs van het onderver huurde gedeelte met 20 .pCt. verhogen, als tegemoetkoming voor het ongerief, dat inwo ning met zich meebrengt. Voor het gebruik van stoffering en van meubilair mag per jaar berekend worden Vr van Je waarde die de stoffering en het meubilair op dat ogenblik vertegenwoordigen. Ook dat is een r eds langer geldende bepaïng, die onge wijzigd is gebleven. Bekend is ook, dat de huur-adviescommis- sies (niet te verwarrren met de nieuw in te stellen huurcommi -ies) in geval van moeilijk heden advies uitbrengen over de huurprijs, die iemand verschuldigd is. 'Èen nieuwe be paling in de Huurwet is, dat een eigenaar, die een nieuwe centrale vcrwarmingsinstal- latie in een huis laat aanbrengen, do huur prijs daardoor iets méér mag verhogen dan sinds 1951 het geval was.' Elk jaar lijkt het of de zomer nauwelijks is begonnen wanneer we ons alweer moeten opmaken om de winter onder ogen te zien. Beperk Uw voorbereidingen voor koude tijden niet tot het uit de mottenballen halen van Uw wintergarderobe: er moeten nog andere voorzorgsmaatregelen genomen worden. De zomer was het seizoen, waarin wij volop genoten van zon, licht en lucht. Onze huid’■werd erdoor gebruind: wij deden er gezondheid mee op. Door de inwerking van bepaalde zonnestralen in de huid werd in ons lichaam vitamine D gevormd, het vi amine, dat een belangrijk aandeel heeft in de op bouw en het herstel van het beenderstelsel. Dit vitamine is voor volwassenen van be lang; voor kinderen is het onontbeerlijk. Wat nu, wanneer de zon meer en meer verstek laat gaan en kou en regen een steeds belangrijker plaats in het weerbericht in nemen? Volwassenen behoeven zich daarover niet veel zorgen te maken. Vermoedelijk is hun behoefte aan vitamine D niet zo groot en komen zij, als ze voldoende van de bui tenlucht blijven profiteren, wat dit betreft aan hun trek. Voor kinderen en aanstaande moeders ligt het geval echter anders. Juist door de be tekenis die vitamine D heeft voor de been- deropbouw is het voor hen noodzakelijk in minder gunstige jaargetijden te zorgen voor extra toevoer van dit vitamine. Omdat er vrijwel geen voedsel bestaat, dat van nature rijk is aan vitamine D, zijn ze aangewezen op praeparaten als levertraan en vitamine D-druppels, dan wel op levensmid delen, die kunstmatig gevitamineerd zoals margarine, bepaalde biscuits in enkele gevallen melk. Hoeve 1 vitamine D? Op de verpakking van deze producten staat aangegeven hoeveel vitamine D eraan toege voegd werd. Deze hoeveelheid wordt uitge drukt in I.E. (Internationale Eenheden). Als U weet, dat kinderen, evenals aan staande moeders, ongeveer 500 a 800 I.E. nodig hebben, kunt U zelf berekenen of U deze hoeveelheid haalt met de voeding of dat U Üw toevlucht moet nemen tot extra praeparaten. Wanneer U b.v. margarine gebruikt, die 40 I.E. per gram bevat, dan zou met een dagelijkse hoeveelheid van 10 15 gram waarmga 3 4 boterhammen bemcerd wor. den'al een behoorlijke hoeveelheid vitamine D worden opgenomen. U zult er echter zonder hulp van levertraan, ge'itamine rde melk of gevitamine rde bis cuits niet komen, al zult U er een kleinere hoeve lheid van nodig hebben dan wanneer U de boterhammen besmeert met boter of margarine, die 10 dan wel minder I.E. per gram bevat. Over het algemeen zal men het gebruik van ge'i’aminerde levensmiddelen aantrek kelijker vinden dan dat van levertraan. Wan neer Uw dokter echter levertraan heeft voor geschreven, moet U daarvoor in de plaats beslist geen andere vitamine-D rijke pro ducten gebruiken. Het is overbodig naast de levertraan ook nog eens een plaats in te ruimen aan levensmidde'en, die vitamine D bevatten. Bedenk, dat kinderen tot hun 18e jaar de hele winter door vitamine D hard nodig hebben Aanslaande moeders behoren het ge durende alle maanden van de zwangerschap te gebruiken. Maar niet alléén vitamine Dl Vitamine D kan slechts werkzaam zijn wan neer er tevens voldoende calcium (kalk) en phosphor in de voeding voorkomen. Het be hoort 0.1. tot de taak van dit vitamine er voor te zorgen, dat kalk in het beenderstelsel wordt opgenomen en vastcehou 'en, vandaar dat men het ook wel calciferol of kalkdrager noemt. Zorgt U daarom niet alleen voor voldoende vitamine D, maar ook voor genoeg kalkrijk voedsel, melk (eventueel in de vorm van karnemelk of yoghurt) en kaas. U weet het: kinderen tot 12 jaar 1/Q liter melk daags, aanstaande moeders 1 liter en iedereen tenminste één boterham met kaas. AF«CHFlD EN KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING 1 Sept. Terwijl de vlag op de Gerei, school wapperde ter ge’egenheid van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina heerste gister in de school een sfeer die iets tot weemoedigheid stemde, daar mej. J. Pruik sma deze dag haar laatste lessen gaf als onder wijzeres, hoewel ze terug kan zien op een loopbaan die wel tot de uitzonderingen zal blijven behoren. Ruim 40 jaren heeft zij de jeugd vertrouwd gemaakt met de eerste beginselen der wijs heid, steeds tastend naar de mogelijkheden en moeilijkheden van het jonge kind. Tijdens de laatste les werd de jeugd na tuurlijk getracterd en kreeg mej. Pruiksma als aandenken van haar Jeerl/jugen een Jraiaie Indische plant aangeboden. Er was veel belangstelling voor de afscheids avond die ’s avonds belegd was in de Geref. Kerk. De leiding berustte bij Ds. H. C. Endedijk, die in z’n oneningswoord wees op het voor- ge'ezen SchriftgeJeelte uit Jesaja, waar ge sproken wordt van de kracht die vernieuwd wordt door het geloof. Verder werd stilgestaan bij wat dit afscheid betekende, maar laten we, aldus spr., niet op de mens zien, maar op de grote Kinder vriend, Die de gaven geschonken heeft dat deze arbeid gedaan kan worden en dat we onze jeugd kunnen laten onderwijzen vanuit de bijbel. De voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. Harkema. nam daarom officieel af scheid van mej. Pruiksma, waarbij hij deed uitkomen met hoeveel waardering het be stuur steeds haar arbeid had gevolgd. Hij dankte dan ook hartelijk voor alle arbeid, die door de scheidende leerkracht was ge daan in het belang van school en jeugd De nieuwe onderwijzeres, mj. T. Minnema, laatst verbonden aan da school te Twijzel, werd met groot vertrouwen tegemoet getreden. Als hoofd der school, stond da heer Vrij -til bij de prettige verstandhouding dia steeds tussen de leerkrachten bestond en spr. kon he’emaal niets vinden wat dat in de weg had gestaan. Hij besloot met de wens dat mei: Pruiksma nog lang en in een goede gezondheid van haar pen ioen mag genieten en hoopte in geval van nood nogmaals ean beroep op haar te mogen doen. Namens het gemeentebestuur sprak burge meester Russchen. Hij gewaagde van de be langstelling die dit college heeft voor alle onderwijs-aangel'genheden in onze p’aats en roemde de activiteit die door de scheidende 'erares was ontplooi!, ook op terrein buiten school, en kerkelijk verband. Het hoogtepunt was wel de mededeling door de burgemeester met voorlezing van het Koninklijk Besluit, dat H.M. de Koningin an mej. Pruiksma had toegekend voor haar arbeid de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau in bet goud, met welke versierselen de scheidende onderwijzeres daar na getooid werd. Laten wij eens een kijkje nemen bij de nieuwgebouwde vo’ière van de ver. „Vogel- vreugd” te Hindeloopen. ’t Weer werkt deze zomer reusachtig mede, zodat de vogels zonder uitzondering in prima conditie zijn, wat niet in geringe mate komt doordat de vo’ière aan de noordkant door huizen is ingesloten en de zon vrijwel de gehele dag toegang heeft. De vlier in het mid den van het buitenhok doet het uitstekend en geeft de vogels ’s nachts enige beschut ting terwijl de roodbekwever ijverig bezig is om overal in de boom kunstige nesten te bouwen of beter gelegd te weven. Niet met de fe’o ling om er ei ren in uit te broeden, doch al’een om aan zijn behoefte tot weven te voldoen. Van zijn wijfje neemt hij helemaal geen noti ie. Boven het nest wordt een dakje gebouwd en het is interessant te zien, dat een paar blauwe fazantjes hun intrek in een dezer ne ten hebben genomen en geregeld naast elkaar gezeten voor de ingang poseren. De sperling dwerg-papega ien zitten meestal rus tig op het rek zij aan zij en kop aan kop elkander hun genegenheid te tonen. ’s Nachts verblijven ze in een nestblok en er is een goede kans dat zo volgend voor jaar tot broeden overgaan. Een paar zebravinkjes zit reeds rustig op een vi’rtal eitjes te broeden in een bloempot waarvan de helft van de bodem is wegge zaagd. Een paar ekstertjes hebben hun intrek in een open nestkastje genomen, waar ze geregeld strootjes in aanbrengen, doch ze moe ten met lede ogen aanzien dat de wever het er weer even hard uithaalt om weer aan een nieuw nest te beginnen. Als vergelding breken de ekstertjes in sa menwerking met een paar zilverfazanfes de nesten van de wever wo'r af. Zo blijft er werk en bedrijvigheid onder de vogels. Treffend voor de ve’e bezoekers is, hoe de meeste paren tropfsche vogels steeds in el kanders nabijheid zijn. Men treft ze samen op de zitstok, samen in het boompje of bij de en ’s nachts soortgenoten bij soort- De huurverhoging van 5 pCt. per 1 Sep tember de derde na de oorlog is kleiner dan de beide vorige, maar in gewikkelder wat aller’ei bijkomende be palingen betreft. De nieuwe verhoging geldt n.l. niet zonder racer voor alle vooroorlogse huizen en voor een deel van de na 1940 gebouwde. Er zijn enkele uitzonderingsbe palingen in de Huurwet opgenomen, die verband houden met de bewoonbaarheid van een huis en met de staat van onderhoud. Een huis kan „ongeschikt voor bewoning” worden verklaard en dan geldt een lagere huurprijs. Er is ook een mogelijkheid om vrij gesteld te worden van de 5 pCt. huurver hoging, als een huis ernstig verwaarloosd is. Het spreekt vanzelf, dat iemand niet z.lf kan gaan uitmaken, of hij meer huur moet gaan betalen of niet. Het „ongeschikt” ver klaren van een huis moet door de Minister van Wederopbouw gebeuren en een vrij stelling” kan gegeven worden door het ge meentebestuur of, in gemeenten met meer dan 10 000 inwoners door „huurcommtssies” die daarvoor speciaal in het leven zullen worden geroepen. Zolang een dergelijke of ficiële beslissing nog niet is genomen, moet de verhoogde huurprijs worden betaald, ten zij de huiseigenaar zelf van een verhoging afziet. Om te beginnen worden dus per 1 Septem ber de huren verhoogd van alle vooroorlogse woningen, behalve wanneer dat onbewoon baar verklaarde krotwoningen zijn; van een gede.lte van de in de oorlogsjaren gebouwde woningen en van een gedeelte der na 1945 gebouwde huizen. De verhoring mag alleen berekend worden van de zuivere huur. Als in een huurprijs een bedrag is inbegrepen, bijv, voor water- everin?, moet dit laa ste te’rag eerst van het totaal worden afgetrokken, voordat de 5 pCt. erbij geteld kan worden. Voor bedrijfsruimten geldt de automa'ische huurverhoging niet. In het algemeen blijven de geldende huurprijzen van kracht, tenzij verhuurder en huurder anders overeen komen. voederbak genoten. De tijgervinkjes die eerst nog niet op kleur waren, beginnen thans in hun bruiloftskleed te komen. Een drietal edelzangers doen hun naam nog geen eer aan, daar ze nog steeds zwijgen, Jit in tegens’el'ing met ean paar zwartkop- nonnen, waarvan het mannetje maar steeds zit te kwinkeleren, doch hun geluid is zo ^wak dat het maar nauwelijks is te horen. De men indigovink verklaarde na enkele weken de oorlog aan de veel kleinere staal- vink, zodat eerstgenoemde uit de volière moest worden verwijderd. Een twintigtal kanaries in geel, wit en ge kuifd zorgen voor leven en af wishing, daar de meeste tropische vogels nogal donker van kleur zijn. Een uitzond'ring maken de rijst- vogels in hun grijze pakje en zwart met witte kop. De cubavinkjes, waarvan de man een pp- val’end mooie ge’e kraag draagt, geven nog niet het minste teken dat ze tot nestelen zullen overgaan. De witte zebravinkjes met hun karmijnrode bekjes zijn reeds druk bezig een nestje te bouwen, zodat er een goede kans is dat ze het voorbeeld van soortgenoten nog zullen volgen. Het grijze roodstaartje, dat kort na aan komst zijn wijf’e verloor, is een van de fraaiste en licfpjkste vogels uit de volière, daar ze elke bezoeker van nabij begroet cl of ze haar fraai grijs pakje met de helrode rug en staart aan ieder wil tonen. Het p artje napo’ions en de oranjekaak-’es staan eveneens steeds in de belangstelling van de bezoekers, daar ze bij goed weer geen ogenblik stil zitten, het staartje naar rechts en naar links zwaaiend, van de ene tak naar de andere vliegend.

Friso nl | 1955 | | pagina 1