Nabeschouwing Veekeuring d WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur PLaaTSELIJK nieuws een BEL 306 b. g.g. 382 S.V.W. AGENDA Hieronder volgt een schematische voorstelling van de behaalde prijzen op de laatstgehouden Fokveekeuring Zaterdag 15 October 1955 No. 41 78ste Jaargang 13 ay FRISO. (1) Ut „It rike jier" fan Sjoerd Meinesz. Bleds. 19. Laat ook Uw familieberichten in „Friso” opnemen Namen fokkers De P.I.T.-collecte wordt gehouden in de week van 1722 October a.f. dy ‘t oan ‘t nou ta sa'n akte hiene, kinne ien oanfreegje. Mar it doel is dochs: „Nieuwe vergunningen worden niet meer gegeven, zodat na ver loop van tijd de peurder geheel van het visserijtoneel verdwenen zal zijn." Sa stie er yn dy krante. Doe ‘t ik it lézen hie, frege de Aid man: „En hwat seist erfan?Moai net? Mar ik sil dy dit wol sizze, as dit troch giet, dan skriuw ik seis in brief nei de Keninginne, dat hja üs raer to titer hat.“ „Moatte jo er al efkes rekken mei halde, dat de Keninginne der neat oan dwaen kin. Dy hat yn dit stik fan saken ek neat to sizzen." Tige noartich sei er: „Dat kin my op ‘t lést ek gjin byt skele. Ik skriuw har in brief en dan moat hia har Ondergeskikten der marris op wize, dat hwat hja nou wolle, fiersto fier giet." Hy gvng oerein en sei: „Kom ik sil de poer riuwe, hwant it is sa wer tsjuster. Fryske Brief CXI „Simmerjoune, tsjust're moanne, Alles amper yn 'e rêst. Nou ‘t gjin minske mear yn ‘t spier is Komt de fisker üt syn nést. Yn ‘e smoute fen ‘e reiden Jowt er him mei ‘t skouke del, 't Pypke oan en smoke om 't libben Hwant de neven bite fel. Nou omheedh en den omleech Lyk de slinger fen in klok, Altyd troch oan ien trie wei Giet mar op en del de stok. Krekt allyk gean Onder wetter Wjirmen oan in kleaune reaun, Hwent as waer en wyn hjar foeget Binn‘ dêrop de iellen gleon." (1) Rin ik oars noch al gauris by myn 01de freon Jetse oan, nou hie ik der yn gjin tiden oan ta komme kinnen. Mar doe ‘t ik in dei twa lyn by harren op ‘e buert wêze moaste, koe ik it net oer myn hert krije en rin de doar foarby. It trof wol aerdich, hwant Jetse en syn sydsulver Frouk, sieten krekt oan ‘e thé. Sa gau hy my seach bigoun er: „Nou ik haw al in kearmanich tsjin Frouk sein, hy kin it paed hjir hinne grif net mear fine. Men sjocht dy noait mear." „Dat komt wol üt," sei ‘k. „Mar jo binne ommers nea thus, man. Moarns üt angeljen. Middeis in Ore manich efter ‘e bedsdoarren en jouns üt ‘e poeren." „Krekt sa ‘t jo sizze," biame Frouk. „Amperoan tiid om to iten en to drinken. Oars gjin doel as angelfiskje, poere en wjiimsiikje. Dy wurdtnou yn nije wike seis en sawntich en noait gjin rêst yn ‘t gat." Jetse hie de piip stoppe en wylst er de bran er ynjage, wie ‘t:„Hast fêst wol lézen tink, hwat se fan doel binne? Wy meije op in oar jier net mear poere. De stikmanieh ieltsjes hwer ‘t wy sa nou en dan mei thüs komme, binne to fet foar üs Lizze üs to swier yn ‘e mage. Iel is nou ien- ris gjin earmlju's iten. Mar ik neam it skande. In skandael is ‘t, dat men üs de aerdichheit fan it poeren üntnimme wol." „Mar hwa hat jo soks wysmakke frege ik. Hy helle in kranteknipsel üt ‘e tabaksdoaze en wylst er it my oer- rikte: „Hjir lés it seis mar. Hat üs Bouke üs fan ‘t wike stjürd." Yn dat krüntebericht stie: Nei 1 Janewaerje '56 sil men gjin nije akten mear krije kinne. Allinne de fêste klanten, dat wol sizze deminsken I—: I—: even- KERKDIENSTEN maar ds E. J, Beker van type was met Rubr. 17 t/m 20 Totaal Coll, en Fokfam. Rubr. 1 t/m 13 2e 3e 2e 3e Ie Ie 2e 3e Ie 1e 2 Zn. en 2 2 2 2 BURGERLIJKE STAND 1 2 2 1 2 2 v»n 1 2 2 8 i 1 2 1 1 2 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 4 2 1 t Advertentietarief: 7 cent per Advertentie» van buiten Friesland 9 et, pet m.m; Contracten volgens algemene regeling Aantal aangifften Abonnementsprijs: i 1.15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar 5 5 1 3 4 1 1 1 2 3 6 5 2 5 2 1 1 1 3 4 1 1 2 1 1 2 1 1 1 2 4 5 1 2 2 2 1 1 3 1 3 2 8 8 1 3 4 1 2 2 1 2 5 4 7 7 2 5 2 2 1 1 7 4 7 3 2 2 8 1 2 3 4 4 1 2 2 1 1 1 1 20 16 15 13 8 8 8 7 7 7 6 6 6 6 5 5 5 4 4 4 4 3 3 3 2 2 1 1 1 1 1 1 duidelijk de drang (Protestants Interkerkelijk Thuisfront) 3 1 2 1 5 4 7 3 2 1 7 1 2 5 2 2 5 1 1 4 5 2 2 3 1 2 2 4 3 2 2 1 2 1 3 1 2 1 1 Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum NOARD D 61 11 10 12 14 11 7 12 9 9 6 10 14 5 4 7 6 4 5 4 3 3 2 7 1 3 4 1 1 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrqdagsmorgens voor 10 uur Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! de Wolf HA. Nam. 2 Dankz. H.A. (Doopsgez.) Geen Dienst (Geref.) Niet ontvangen, Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds H. 3. van Nie. (Doopsgez.) Geen Dienst Mnlkwerum (Herv.) Voorm. 9,30 uur en nam, 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur 2.15 uur ds B. J. Riemersma. 10 uur wij het Nederlandse geestesmerk. Uit onze geschiedenis blijkt zo de drang naar zelfstandigheid en naar buiten. Toen ons land onder de druk van Spanje zat, waar hot staatsabsolutisme heerste, was ons land rijp voor het Calvi nisme en werd de republiek opgericht, waar- was op het individu, be- van Utrecht. „Ieder z’n geweten.” wel weer een gevaar, Gemeente Workum Vrijdag 7 t.e.m. Donderdag 13 Oct. ’55 Geboren: Sikke, zv Sierd Harkema en Henderika Nauta. Sijtske dv Hi'.brand Boschma en Corneliske van der Valk. GehuwdGeen Overleden: Sjoerdtje Pijlgroms, 95 jaar. Reitse Riemersma, 70 jaar, echtg. van Maaike Gijsen. Fedde Teernstra, 93 jaar, wedn. van Jacoba van Metz. Pieter Cornells de Lugt, 85 jaar, wedn. van Maria Clara Tijlkens, eerder van Geertje Beidschat. en nam. Senioren Workum I—Q. V. C. Aanvang 3.30 uur uur en nam. 2 Totaal aantal 2e 3e prijzen Wed. S. Tj. Westendorp 21 J. B. van Dijk 22 J. P. Kuipers 21 Wed. D. D. van der Werf 14 D. J. Haagsma S. IJ. Haagsma G. Stellingwerf A. M. Jorna H. F. Kuipers KI. Pruiksma B- J. Schurer Wed. C. Vaartjes en Zn H. We terhuis Blom’s S'agerij S. D. Gerritzen L. J. Stelli’gwerf Douwe van der Meer KI. Bakker E. U. Dijkstra Th. T. Popma W. Tijsma J. M. Kuipers P. Buwalda J. Wesselius KI. Bokma IJ. de Boer M. J. van der Zijpp G- W. Twijnetra R. H. Jonkman A. Buma IJ, IJntema S- C. Posten» Junioren: Workum 1 BWorkum 3 B Aanvang 2 uur in alles gericht lichaamd in de Unie diene God naar Ook hier was wel weer een gevaar, en wel dat van het materialisme. Dit is alleen te bestrijden door een diep beleefde Gods dienstzin. De band aan de historie moet worden be waard. „Een volk dat z’n geschiedenis ver geet, is niet meer waard voort te leven,” sprak eens een gezaghebbende staatsman. In deze tijd van devaluatie is er nog een toekomstverwachling als ons volk zich begeeft tot Gods Woord. Op dit prachtige referaat volgde een mooie bespreking, waarna de vergadering gesloten werd met dank aan God. s. V. W. NIEUWS Junioren: Workum IAHark. Boys IA: 10. Van begin tot het einde een aardig partijtje voetbal. De beide clubs waren aan elkan der gewaagd, hoewel Workum het meest in de aanval was. Na em kwartier spelen maakte Sjoerd Wiersma een doelpunt: het eerste, dat tevens ook het enige doelpunt zou zijn. Vóór de rust had deze speler ook nog enkele kansen; eenmaal alleen voor het doel, doch hij speelde preies in handen van de keeper, die trouwens tot een goed soort behoorde. Dan hadden wij nog een doelpunt verwacht: de keeper was reeds gepasseerd, doch één der backs zag kans de bal voor het doel te stoppen, zonder hands te maken. Onze binnenspeler Jacob van der Meer probeerde ook enkele malen te scoren, maar ook deze schoten strandden, dank zij de prima capaciteiten van de Hark, keeper. De voorhoede van de gasten was ook wel op dreef, maar onze achterspelers beletten vaak een doorbraak. „Die backs hewwe in hurd skot yn ’e poaten”, liet pich een jongensstem aan de lijn ontvallen. Onze kee per heeft trouwens ook goed werk gedaan. Na de rust hadden de gasten even iets overwicht en vr esden wij de gelijkmaker, doch de stand bleef 10 in het voordeel van Workum. Een mooie overwinning: Ga zo voort jon gelui enge kunt nog kampioen worden Zondag 16 October 1955 Warkum (B.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur 'Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J Spaling *- 7.23 uur ds E. J. Beker Afscheid uur mej, da M. Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 ’s Av. 7.30 (Doopsgez.) Voorm. 9.30 J. van Hamel. 11.30 uur Westhill Kinderdicnst. (Geref.) Voorm. 9 uur en nam 2 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur Geen Dienst. Nam. 1.30 uur ds E. J, Beker Af scheid. Ferwoude /’Herv.) Nam. 1.30 uurdsP. E van Ooijen Dankz. H.A. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. Ooijen H.A. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. uur ds H. de Wolf WORKUM. Naar we vernemen zullen het Herv. Kerkkoor, het Jeugdkoor en het Man nenkoor op a.s. Donderdagavond een tegen bezoek brengen aan Staveren in de Ned. Herv. Kerk aldaar, waar ook als soliste zal optreden Mej. Beintema van Leeuwarden. Vorig jaar heeft het Staverse kerkkoor en dubbelmannenkwartet hier aan een zangavond medewerking verleend. A. R. KIESVERENIGING 12 Oct. Gisteravond kwam de A. R. Kiesvereniging „Nederland en Oranje” onder voorzitterschap van de heer R. de Groot voor de eerste maal in dit seizoen bijeen. Na de opening met Sch rif lezing en gebed, werd spoedig een aanvang gemaakt om de om vangrijke agenda af te werken. Verschillende bestuursvoorstellen werden na een korte toelichting goedgekeurd. Het punt financiën kon vlot worden afgehandeld, daar het bestuur ondanks de verdubbelde afdracht aan de Partij, meende geen extra lasten op de leden te mogen leggen en daarmee haar ingenomen standpunt handhaafde om zo weinig mogelijk geld van de leden te vragen, zonder dat de arbeid voor de partij daardoor on gunstig wordt beinvloed. Verder werd ge sproken over het gelegde contact met de omliggende gemeentelijke kiesverenigingen, waaruit een vruchtbare samenwerking kan ontstaan. Het winterprogram was reeds vastgesteld, waarvan meegedeeld kan worden dat er weer een tweetal gezinsavonden zullen worden ge houden, waarvoor telkens een goede belang stelling bestaat. Bij punt bestuursverkiezing werd gekozen de heer Sj. Lantinga, terwijl de tweede ge kote .e de Ie oen ing nog even op beraad hield. Als onderwerp werd door de voorzitter in geleid Nationaal Besef”, waarin spr. naging wat eigenlijk om der natie verstaan moet worden. In het licht van Navo, Benelux, K.S.G, enz. is hier een groot gevaar dat ons nationaal be ef bedreigt, want hierdoor ont wikkelen zich ook nationale gevaren. Maar wikke’en zich ook interna'ionale gevaren. Maar we moeten niet staren naar de getrokken landsgrenzen, daar het een veel diepere, geestelijke zaak is. Daarom is het nodig dat we ons laten voorlichten uit de bijbel, waar in we lezen dat God Zich wil laten verheer lijken door de verscheidenheid der volken, en talen. Zo ook hebben wij een apart stempel mee gekregen van on* voorgeslacht* en zo dragen op de vierde Woensdag van September i Workum voor boeren, burgers en buitenlui een altijd weer boeiend schouwspel af. Maar dit jaar werd op verzoek van de „vierdaagse” feestcommissie besloten de attracties van dia ene dag over twee dagen te verdelen. De vrees dat de Keuringsdag aan belangrijkheid zou inboeten of dat de tweede dag minder goed tot z’n recht zou komen, is gelukkig voor geen van beiden bevestigd. Beide dagen zijn uitstekend geslaagd, hoewel de veetentoon. stelling het dit jaar zonder de rubrieken jongvee moest doen. Maar die Woensdag met ’s middags een ringrijderij, een gezellig ver sierde stad en een intiem vermaakcentrum was er toch aardig drukte. De inzenders van fok- vee hadden nu wat meer tijd en zo was ver wacht, zij zouden dus wel van de gelegenheid gebruik maken om aanwezig te zijn bij de na bespreking door en met de jury. Er waren echter maar enkelen present, doch deze vonden naderhand de besprekingen wel van zoveel belang en dermate geanimeerd, dat zij er van overtuigd bleken te zijn dat mocht men nog eens weer e n dergelijke nabeschouwing hou den, velen die nu ontbraken, dan wel zouden zorgen er ook bij te zijn. Nadat de voorzitter van de keuringscom missie, de heer M. J. van der Zijpp, een in leidend woord had gesproken, gaf de heer R. H. Schaap aan, welke lijn er bij de be sprekingen gevolgd zou worden, doch toen een ander jurylid ook graag de volledige uitslag zou horen, werden eerst nog alle be kroningen gecontroleerd en voor zover nodig door de betrokkenen aangetekend. Het oordeel van de jury geven we heel in ’t kort weer en waar de eerste prijswinnaars eigenlijk alleen in bespreking kwamen, naast soms een algemene indruk van een rubriek, worden hierna slechts de catalogusnummers genoemd. Met een behendig overzichtje van de gewonnen prijzen willen we deze nabe trachting dan besluiten. De jury die rubriek 1 keurde, vond dit een aardig ploegje enterstieren. No. 3 liep er wel een klasse uit, had een goede kop, evenredige bouw, vaste indruk, foktype, doch de rapporterende keurmeester zag persoon lijk de benen graag iets sterker. Als deze stier niet meegedongen had, waren er misschien nog wel andere eerste prijzen gevallen, maar het verschil was aldus iets sterker aangegeven. (Een pluimpje dus voor de eerste prijswinner, maar een 1A prijs klinkt anders ook niet gek en voor de beste tweede prijzen werd ’t zodoende min of meer een sneu geval Red.) Rubriek 4a bevatte de beste koeien, zeer mooi type. Tussen de nos. 41 en 54, resp. de 1B en IA prijs was weinig verschil, wat ook bij de strijd om ’t kampioenschap wel bleek, want toen viel de waardering juist andersom. Rubriek 4b jongere melkkoeien, mocht er ook wel wezen. No. 75 goed gelijnde koe, te zware beharing, met weinig fouten en een goede uier. No. 77 aardig type koe, moest iets meer adel hebben. No. 94 fraai type fokkoe. No. 93 fraai type, met kleine be merking op uier. Een vrij matige rubriek was 5: Melke twenterieren met te veel afwijkingen aan uier, hoewel op de beide eerste prijswinners weinig was aan te merken. Rubriek 6: Melke enterneten eveneens niet denderend. No. 123 mooi soort, evenredig, achter een beetje nauw, voldoende uier. No. 130 bemerking op de achteruier. Wanneer de dieren niet of onvoldoende uitgemolken zijn, dan moet een mindere of geen bekroning toegekend worden, wat hier ook reeds werd toegepast en waarmee in ’t vervolg de inzen ders terdege rekening kunnen houden. In rubriek 7 de oudste hokkelingen is hier wel eens een betere collectie getoond. No. 153 mooi hokkeling, geen moeite om deze de IA prijs toe te kennen. No. 157 zware pink hoorns een beetje voorlijk. No. 146 mooi, evenredig gebouwde pink, achter de schou ders iets dieper, over ’t geheel iets breder. Rubriek 8 jonge hokkelingen, veel inzen- Volgens jarenlange traditie speelt zich dingen, aantal bekroningen hieraan niet in redig. No. 168 heel mooi soort, adel en mooie lijnen; ook de tweede prijzen van dezelfde eigenaar, van mooi soort. No. 180 kop kon iets beter. No. 183 zondigde in ’t kruis. Nof. 186 bemerking op ’t kruis, iets minder adel dan de vorige. 12a. Oudere droogstaande kalvekoeien was een goede rubriek. No. 286 mooie typische koe, kort en diep, met goede uier. No. 283 ook heel goede soort. No. 288 doet wat grof aan, maar de klasse sprak er uit. Rubriek 12b jonge droogstaande kalve koeien, voldee maar zeer matig, wat ook wel hieruit blijkt, dat op de eerste prijs alleen maar derde prijzen volgden. No. 290 fraai soort, schouders wat voorlijk. 13a: Oudere productickocien. No. 301 heel mooie koe, minder goede kop, doch wel een beste uier. No. 313 een oude bekende, de benen bijna versleten, eigenlijk niet een ver schijning, die zich meer verdedigen kan, maar overigens toch nog zo, dat men deze de eerste prijs niet onthouden mocht. 13b: Jonge productieko ien was geen extra beste rubriek. No. 315 goed type, best kruis, kop en hals iets te lang. No. 319 aardige verschijning, maar te weinig adel, goede uier. Rubriek 14 collectieve inzendingen. No. "27 mooie, uniforme groep, koppen goed, niet bij allen fraai kruis. No. 329 uiers minder en meer oudere versleten koeien, vooral in de rieren minder dan de IA. Bij rubriek 15 fokfamidies was nogal eens een bemerking op de inzendingen. No. 339 was aan exterieur het beste; wel iets op de kruisen aan te merken, maar de enige die voor een eerste prijs in aanmerking kwam. In de rubrieken 17 tot en met 19: fokscha pen, ooi- en ramlammeren, Texels ras, waren verscheidene, bijna de helft eerste prijzen toegekend. Deze inzendingen waren over ’t algemeen prima, maar de rubriek 20: „Vee ter opluistering” spande van alles do kroon. Hier bleef geen enkele inzending zonder be kroning en dan: 17 eerste, 6 tweede en 2 derde prijzen zegt toch wel iets. Het vette rundvee met 14 eerste prijzen, 5 tweede en 1 derde (eigenaars van 6 en 7 stuks, beide met 5 eerste prijzen) kon misschien op vegetariërs geen indruk maken, maar wel in dit gezel schap, want do commissie werd geadviseerd om voortaan voor een dergelijke rubriek een op dit gebied gespecialiseerde jury aan ta wijzen. Gelegenheid om vragen te stellen was er voldoende, maar toen drongen ook de geuren van dat uitgelezen, maar intussen ook uitge beend en voortreffelijk bereid slachtvee de zaal binnen. Er waren tenslotte ook nog an dere plichten te vervullen en dat ging, zoals een keuringsdag in Workum meestal passeert: op een gemoedelijke, prettige wijze.

Friso nl | 1955 | | pagina 1