Wereldspaardag WO^KUMER K*R ANT IJEME DE BOER, Autoverhuur MINNE? BRIEF J Een novemberavond in oktober! Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland I J RADIO HINGST uw WD/0 EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA en bezitsvorming BEL 306 b.g.£.382 ELASTA NYLONS „MAISON IRENE" De volière en haar bewoners XXXIV I 79ste Jaargang Zaterdag 20 oktober 1956 No. 42 KERKDIENSTEN Dit nummer bestaat uit twee bladen NOARD 69 met en zonder chauffeur 1 en mee LAAT FRISO. Hindeloopen PLAATSELIJK NIEUWS Van verslagen; berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Ik hoopje datst’ in tüt fortsjinnest! dyn Tsjal. P.S. Net om my dwaen fanseis! It moat dy mienen# wêze; A Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J; Oudeboon Tel. 234 de en S. V. W.-NIEUWS V.V.T. IA—Workum IA: 0-7. Bij aankomst in Zwaagwesteinde, waar de oudere sportgenoten op een mooi aangelegd terrein moesten spelen, terwijl te hunnen behoeve prachtige kleedzalen en ontelbare douche-cellen aanwezig waren; verwees men de Juni* VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Incon4 Senioren: Workum 1—Balk 1 Aanvang 4 uur Workum 2—Makkum 1 Aanvang 2.15 uur I Ja, dat is nu mogelijk! De jaarlijkse novemberavond van het C. N. V. is dit jaar door de Chr. Besturenbond ge steld op 23 oktober, om de drukke novemberavond in elk geval van deze vergadering te ontlasten. Het belooft weer een heel mooie avond te worden. Het gezelschap dat verleden jaar optrad met „Vuur op aarde”, waarover door velen nog lang is nagepraat, komt nu met een nieuw stuk: „De dag begint vanavond”. Ver der behoeft er weinig van gezegd te worden. Als spreker hoopt op te treden vriend A. de Vries van Leeuwarden, terwijl de dames Kloosterman weer voor de omlijsting zorgen. Ieder is van harte welkom! Met dank voor de plaatsruimte. De Chr. Besturenbond te Workum Verschijnt eenmaal per week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Advertentietarief: 7 cent per m.m! Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.’ Contracten volgens algemene regeling Telefoon Redactie en Adm.' 05151-314 Postrekening 82259 Staveren (Herv.) Voorm! 9.30 uur ds B. J. Riemersma Nam. 2.15 uur ds mr Q. Rovers van Warns (DoopsgezJ Geen dienst Molkwerum (Herv.) Voorm 9.30 uur en nam. 2 uur ds W; L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm; 9 uur ds mr; Q. Rovers Nam. 2 uur ds B. J. Rie mersma van Staveren (Doopsgez.) Voorm.' 9.30 uur ds J. T. Nielsen; Koudum (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur can- didaat H. J. Beerthuis ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van HameL' Het woord bezitsvorming gaat iets krijgen van een gevleugeld woord. Daar heeft de langdurige kabinets crisis veel toe bijgedragen. Heeft de overheid al of niet een taak ten op zichte van de bezitsvorming? En, zo ja, hoe moet die taak tot uitvoering worden gebracht? Vragen van deze soort hebben band gelegd tussen bezitsvorming politiek. Sterker dan de band tussen bezits vorming en politiek is de band tus sen bezitsvorming en de persoonlijke sfeer. Bezitsvorming is een woord waarop maar weinigen „neutraal” re ageren. Er zijn en worden vele we gen bewandeld om tot bezitsvorming te komen. Wegen waarop men grote kans loopt de strafrechter te ont moeten; paden die juist met een flauw bochtje om de strafrechter heen lei den; wegen bij welker aanleg de wals onbarmhartig over alle menselijkheid is heen gegaan. Maar er is ook een koninklijke weg naar bezitsvorming: de weg van nij vere arbeid en sparen. Velen bewande len deze weg, maar zij plegen hun weg te gaan zonder lawaai. Daarom WORKUM, 16 oktober ’56. De Unie- collecte voor het Chr. onderwijs bracht ruim f 840.— op; (Vorig jaar f 805.—). Een prachtig resultaat. De plaatselijke scholen ontvingen f 600.—? Voor B.L.O. te Sneek, Effatha (voor doofstomme kinderen) en de scholen in het buiten land is het overige bestemd. Junioren: D.W.P; 1A-Workum 2 A Vertrek 2.45 uur per auto Bakhuizen 1B—Workum 1B Vertrek 2.15 uur per auto H.J.S.C. 1B-Workum 2B Vertrek 2 uur per auto Uitslagen zaterdag 13 oktober: V.V.T.-Workum 3-1 Workum 2 A—Balk 1A 0—9 Workum 2B—Oudega 1B 0—3 V.V.T. 1A—Workum 1A 0—7 Q.V.C.' 1B-Workum 3B 2-17 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten 1 Al ij De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.50 terwijl de overige lichaamsdelen geel met bruin zijn. pe roodbekwever ondergaat een min der grote verandering. Deze is alleen in de zomer iets fletser van kleur, wat later verandert in een zachte rose tint. De tekening blijft hier hetzelfde. Bovenomschreven vier soorten zijn thans in de publieke volière te Hinde loopen te bezichtigen en prijken in hun volle pracht. Naast boven omschreven wevers zijn er nog de citroenwever, die bijna geheel geel is. De vuurwever en .de madagascar-wever, welke over vrijwel het gehele lichaam scharlakenrood zijn Verder de oryx- en de baya-wever. De iets grotere roodnekwever en de textorwever. Dit zijn dan de meestvoorkomende soorten, welke alle dezelfde eigenschap pen in meerdere of mindere mate ver tonen, nl. het weven van kunstige nesten, het verkleuren en de fraaie contrasten van kleuren.' (wordt vervolgd) A. Bakker E. I' Zondag 21 oktober 1956 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. De wevers De verscheidenheid is bij de wevers zeer groot. Over het algemeen zijn ze stevig gebouwd en hebben middenlange snavels, ’t Zijn tamelijk sterke vogels die ons klimaat goed verdragen. Tegenover de kleine astrilden zijn ze nog al onverdraagzaam. Men kan ze dan ook beter een aparte volière geven waarin soortgenoten en grotere soorten vogels. Bij hun behoefte om te weven halen ze vaak het nestma- teriaal uit de nesten van broedende vogels en pikken dan imposant een eitje leeg of nemen een jonge vogel mee. Het interessante van de wevers is het bouwen van de nesten en vooral het verkleuren. Wanneer de paartijd aanbreekt begint het verkleuren der mannetjes en omdat in de landen van herkomst het voorjaar begint als bjj ons de herfst nadert, beginnen de meeste wevers hier pas in de nazomer te verkleuren. Dat verkleuren van de mannen is iets dat haast aan het ongelooflijke grenst. De poppen hebben vrijwel alle de wildkleur en zijn in de zomer vrijwel gelijk aan de mannen. Dan opeens is het alsof er enkele gekleurde veertjes te voorschijn komen en na ongeveer vier weken zijn ze niet meer te her kennen. De oranje wever heeft dan een fraai glimmend zwart pakje met een aan rood grenzende halskraag overgaand in rode rug en staart. De napolionwever krijgt een z.warte ring om de snavel. Een dito halve- maanvlek in de nek en een zwarte buikvlek. Het overige deel van het lichaam is fraai citroengeel met bruin. De gemaskerde wever heeft enige overeenkomst met de napolionwever. De voorste delen van de kop zwart (masker). Da zwarte buikvlek ontbreekt oren naar een stukje land, ergens in de buurt van Twiizelerheide. De oneffen vlakte was omgeven door een sloot aan de éne zijde, waaruit de bal geregeld moest worden opge wist en een soort vervallen barak aan de andere zijde, waarin echter de aan geboden thee, tjjdens de rust, heerlijk smaakte! In de eerste helft was Workum direkt de sterkste ploeg, doch het overwicht werd slechts door 1 doel punt (van Guus Brauner) uitgedrukt. Men moest er eerst beter inkomen, en na de rust zette spil Johs. Koo- pen de voorhoede aan het werk, scoorde als bewijs, dat het „kon” zelf eerst een doelpunt van behoorlijke afstand. Onmiddellijk werd de score verhoogd door doelpunten van L. Ha gen en D. Wielinga; Jan Tjalsma deed met een hard schot de lat kraken en midvoor Jac. van der Meer nam zelf een toegewezen penalty, echter precies in handen van de keeper. Vermoedelijk rekende hij bij voorbaat op meer goals. Keeper Herre Ketelaar kreeg het wat koud en wandelde zo ongeveer op het middenveld: toch slaagden de V.V.T.-ers er in om een enkele keer door te breken; zij strandden echter op onze achterhoede, die een solide indruk gaf. De keeper behoefde slechts een enkele keer handelend op te tre den. In de laatste minuten (er is trou wens volgens onze aantekeningen en kele minuten te lang gespeeld), maak te de rechtsbuiten het vijfde doel punt, midvoor het zesde, terwijl deze speler uit een corner het zevende doelpunt inschoot. Einde 0—7. Men kan dus tevreden zijn met de uitslag van de eerste wedstrijd, wélke in dit seizoen is gespeeld. Wij verwachten echter zwaarder'' te genstanders, zodat het kampioenschap nu juist nog niet direkt voor het grij pen ligt. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds D. J. Spaling ’s Av. 7.30 uur ds H. H. Tulp H (Doopsgez.) Voorm! 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel.’ Collecte voor het Bouwfonds 11.30 uur Westhill Kinderdienst.’ kan het soms lijken dat er niet veel verkeer is op deze weg. De cijfers leren het tegendeel. Sinds 1924 worden in de laatste da gen van oktober over de gehele we reld de „wegwijzers” naar deze weg opgeschilderd. Dan is er minstens een Wereldspaardag, vaak een Wereld- spaarweek; Werkelijk wereld-omvattende bewe gingen zijn er maar weinige. Het woord wereld wordt gemakkelijk voor een ander woord geplakt. Gaat men ech ter op onderzoek uit, dan blijken er vaak wel wat erg veel en erg grote uitzonderingen te bestaan. De Wereld spaardag, die in 1924 op een inter nationaal spaarbankcongres te Milaan werd ingesteld, heeft echter dit jaar een belangrijke vordering gemaakt. De spaarbanken in de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben, namelijk hun nationale spaarweek, die zij in januari plachten te houden, laten va ren voor de Wereldspaarweek in het laatst van oktober. De emigranten hebben de spaarbank- gedachte, die omstreeks 1800 in En geland opkwam, al spoedig meegeno men naar de „Nieuwe Wereld”. De eerste levensvatbaar gebleken spaarbank in Europa ontstond in 1810 in Schotland. Reeds in 1816 hadden Philadelphia en Boston hun spaarbank. In Nederland dateren de oudste spaar banken (die te Haarlem en Workum) van 1817. Een der spaarbanken in New York heet nog steeds Emigrants Savings Bank. Deze naam is op een bord van ruim 27 m hoog op het grote spaar- bankgebouw aangebracht, zodat zij vanaf de binnenvarende schepen is te lezen. t Wiersum; oktobermoanne, 1956 Leave, Loaije Liuwe! Ja, dou silst wol tinke: hwat moat dat der tuskenyn? Loai? Ja, it earste hearst’ leaver fansels, mar ik sil dy dit wol sizze: ast’ sa oanhaldste, dan set ik dat der tonei net mear foar! Né, dou hoechst net sa forheard to sjen! Ik haw it dy wol faker op dyn brea jown, dat it nou ek hast ris üt wêze moat mei dat: Lieve Tjal (of Tjaltje) boppe dyn brieven en mei al hwat dêr dan folget yn ’t Hollansk. Dou kinst nou wol sizze: hwat soe dat, Se binne like goed miend. Né ik kin der net oer as is ’t noch sa, dêr! Of wolst’ faeks ek sa leaf wol Hol lansk tsjin elkoar prate? O! Sa skriuwst’ fansels ek oan dyn alden. Ja, miskien setst’ dêr noch boppe Heit en Mem, mar dan bist’ ek op ’e ein fan dynFrysk, dat foar dy hast Latyn skynt to wêzen. Skammest dy net? Dou fregest ofst dêr nou minder om biste? Né en ja! Dou witst dat ik fan dy hald. Dou hast in boel eigenskippen, dêr ’t ik dy om lije mei en oant nou ta haw ik dizze kwesje ek altyd noch hwat tnei de gek bislein. Lykwols haw ik dêr de léste tiid oer neitocht en my óffrege: hoe wol dit op ’en dür komme tusken üs? Hwat is yn ’e groun de oarsaek, dat Liuwe net Frysk skriuwt? Mei in: ik kin it net, bist’ der net óf, hwant it is net sa’n karwei om it to learen. Hwerom wolst’ dat net? Ik haw it nou wol boppe dizze brief set, mar is it wier-wier loaijens? Dan is ’t net bést! Is it ünforskilligens? Dat soe noch minder wêze! Bist’ üt prinsipe op it Frysk, dus op dyn eigen memme- tael tsjin? Dan wie dat it alderminste! Men kin dat nou wol forguodlikje en sizze: ei nou, de iene is nou ien- kear oars as de oare, mar dêr kin ’t yn dit gefal net mei ta. As wy op dit stik sa fier ütelkoar rinne, dan meije wy üs earst wol ris goed biriede, eart wy üs oan elkoar forbine foar altyd. Ast’ dit oerdriiuwen of fanatisme neamste, dan slachst by de planke troch, Liuwe. Ik fiel it sa: as in Fries himsels bliuwe wol, dan kin er net oars as Fries wêze en immen dy’t him sels respektearret, wol syn eigen tael kenne. Dy’t dêr oars oer tinkt, hat in ófwiking oan syn karakter. En dat is slim! Nou sil ik dy dit sizze: skielk bigjint wer in njje Fryske kursus. Dou hast dus wer in kans. Ik sil ris ófwachtsje hwatst’ nou dochste en dêmeffens sil ik dy oardielje. Nou moatst’ it suver seis witte. Hjir hast’ it adres: Ynstitüt Fryslan, v. Swietcnstrj; 9, Ljouwert; (Geref.) Voorm. 9 uur ds F. A. Hofman van Arnhem Voorber. H.A. Nam. 2 uur ds F. A; Hofman (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.15 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm! 9.30 uur ds H. H. Tulp Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling Gezinsdienst (Geref.) Voorm; 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Bil Ferwoude (Herv.) Nam; 1.30 uur ds P. E. van Ooijen H.A; Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen Dankz. H.A.’ Hindeloopen (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur en ’s av. 7.30 uur ds A. Hoekert van Voorburg (Doopsgez.) Voorm. 11 uur ds J. T. Nielsen; f Fryske Brief CXLVIII It wie noch al in hiele reis nei Frinton. Wol net sa fier, mar mei it oerstappen en wachtsjen op de oanslutende trein, wie ik dochs in moai skoft ünderweis. Boppe dien ride der allinne mar lokaeltreinen fan it selde soarte as wy hjir kinnen hawwe. In aide „lokemetief” mei in steal Side weinén der efter. Treinen dy’t hjir al lang net mear ride. Der reisgje yn dy hoeke dan ek net folie minsken mei ’t spoar, Hwat neat gjin wünder is. Hwant net allinne dat de treinen eltse amery stoppet op it iene of oare lytse stasjon, mar ek dat de doarpen in hiel ein fan de spoarbaen óf lizze. De lytse stasjons hawwe allegearre noch peteroalje lampen en lantearnen. En dy lantearnen binne wol sa alderwetsk. Né, ik leau net dat wy hjir noch ien sa’n ding fine kinne. Nei ’t ik letter sjen soe, reisgje de minsken der folie mear mei de bus, as mei ’t spoar. In förskynsel hwat wy hjir ek wol sjogge. Mar it for- skil mei de busseri hjir, en dêrre is wol hwat great. Foar it greatste part sjocht men der bussen riden, mei noch in bus er. boppe op. Al hwat in frjemde gewaerwurding as men boppe sit, en men sjocht de sjefeur net. Hwat my der al gau op foei wie, dat er yn inkelde streken, prachtich moai swart bünt fé roun. De kij, sa op it each neat minder as it Fryske fé, hear. Wis, ik kaem ek troch streken hwer ’t reabünt en müskleurich fé roun, mar dy wiene gans ek lichter as it swartbünte. De lanstreek dêr, liket in bulte op Süd-Limburg. Bou en greide, mar ek hiele stikken mei fruchtbeammen. Einlings en to ’n léste kaem ik dan dochs ta it doel fan myn reis, Frinton oan sé. It is in „badplaats” en noch al frijhwat deftich, dos ek djür. Hwant dat sprekt fansels, deftich moat djür wêze, oars it ’t net deftich. Men rekket der yn de hotels mar leafst tweintich goune foar ien nacht sliepe. En al kriget men der dan it moarnsbrea op ta, it is foar üs soarte minsken dochs net to biteljen. (Ja, ik wie gans goedkeaper üt, hear) It is der in idiael oarde foar minsken dy’t fan silen en swimmen holde. Men sylt en kano’t der op sé, en in eintsje fan ’e kust óf lizze in hiele rige flotten en steane wit hoefolle springplanken foar de swimmers. It stran is der mar smel en stiet by heech wetter alhielendal ünder. De hiele kust lans steane hünderten simmerwenten, dy’t men ek winter- deis stean lit, om ’t men der gjin lést hat fan de Südweste wyn. Alles by alles kin ik net oars sizze as it hat my dêr tige foldien. Allinne Der is in sprekwurd dat seit: Hwer in bulte Ijocht is, is ek in bulte skaed. Sa wie ’t mei myn reis ek Hwat my der net foldien hat, is it thé-drinken hwat men der docht. Thé; moarns as men wekker wurdt. Thé, foarmiddeis. Thé, foar-, ünder en nei it iten en dan jouns wer thé. En doe ’t ik op ’e thüsreis, de moarns om fiif üre mei de boat yn de Hoek oankaem, bin ik hurd op in draef nei de wachtkeamer ta setten, om gau in stikmanich koppen kofje to drinken. En nei al de mingels thé dy’t ik de léste dagen hawn hie, smakke my de kofje lekkerder as ea tofoaren. I 1

Friso nl | 1955 | | pagina 1