ERFSKIP - WORJKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Grafrechten De Kinderboekenweek 1955 IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Een dringende oproep S.V.W. AGENDA De volière en haar bewoners BEL 306 b e s. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Zaterdag 29 October 1955 No. 43 78ste Jaargang plaatselijk nieuws WARKUMS mee xni Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit foordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER waterschap j i KERKDIENSTEN OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD D 61 Hierbij wordt uur ds PJ uur ’s avonds 7 uur S. T. uur de opbrengst Nam. 7.30 uur 2 uur ds de kleine BURGERLIJKE STAND Op de lijst Hindsloopw. vertrek 230 uur vertrek 2.30 uur Advertentietarief7 cent per Advertentie» van bulten Friesland 9 et. pet tn.m; Contracten volgens algemene regeling Algemene ïnstel- Kinderbescherming. Abon&saêntApv^s1.15 pér kwartaal per poet t 2.50 per halfjaar i— om er een van De Secretaris, VAN DER GOOT 8 Nov. LEDENVERGADERING in Hotel „De Wijnberg”. VenaWgat eenmaal pér week Uitgave va ui Fa, T. GAASTRA Bs. Boekhandel en Drukkerij, Workum Meubelhuis Inconé valt niet te ontkennen dat over een WORKUM. Geslaagd voor het eerste ge deelte van het examen gemeente.administratie II onze stadgenoot, de heer Chr. Hilverda, ambtenaar ter gemeentesecretarie alhier. voor de buiten. Van verslagen, berichten enz. gaarne ipoedige opgaaf! de collecte die voor van een 1B: 3—1. voorsprong van de S.V.W. Zoals reeds is gemeld, heeft Ds. H. H. Tulp te BadhoevedorpLynden, het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier aange nomen en inmiddels is nu ook de datum van intrede vastgesteld op Zondag 22 Januari 1956. in de laatste een boek geven en het aantal WESTERGO’s IJSSeLMEERDIJKEn 26 October 1955. In het waterschaps- huis te Workum kwamen volmachten van het Water chap We t rgo’s Ijs elmerdijke.i vftn- daag in vergadering bijeen. Na opening van deze vergadering door de Dij’- „raa' van het Waterschap, da Beer H. R. Kiugma, worden de geloofsbrieven van de gekozen en herkozen volmachten nagezien, Alle stukken blijken i» orde te zijn. DAMNIEUWS 22 October. Onze Damclub O. G. had voor gisteravond de Kampioendammer van ons land uitgenodigd voor het geven van simultaanseance, nl. de heer Huisman Leiden. Aan deze match werd deelgenomen door 41 spelers; van deze partijen wist de heer Huisman 38 te winnen, terwijl 3 partijen ein digden in remise, te weten tegen Joh- Haag- sma en C. Buma uit Heidenschap en Wiersma, een lid van O. G. Na deze match speelde de heer Huisma» nog een blindpartij, welke na 33 zetten ook met winst eindigde voor de gast. Al met al een mooie avond op damgebied. Vorige week slaagde te Utrecht voor de Vestigingswet Schildersbedrijf onze stad genoot, de heer A. Bouwsma, die tevens in Maart j.l. in Den Haag slaagde voor de Vestigingswet Behangersbedrijf Inzending van advertenties aiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 oor Het vogelliefhebber, die alleen volière beschikt, de winter wel het grootste probleem is. Niet alleen dat men bij vorst geregeld het water moet verversen, doch ook de vogels zelf vereisen meerdere zorg, vooral wanneer het tropische vogels betreft. In de eerste plaats moet men zorgen dat de vogels ’s nachts goed beschut zitten, zodat regen en tocht hen niet kan hinderen. Moeilijker is het evenwel om de vorst buiten het nachtverblijf te houden. Meermalen is men dan ook genoodzaakt enkele van de teerste soorten binnenshuis te halen. Worden ze dan in de huiskamer geplaatst, dan zal het geruime tijd duren voordat ze weer naar buiten kunnen, omdat de over- gang uit een verwarmd vertrek naar buiten te groot is. Heeft men de beschikking over een vertrek waar de thermometer slechts enkele graden bo'en ’t vriespunt komt, dan is dat de beste plaats, omdat men de vogels dan zodra de vorstperiode geweken ie, weer naar buiten kan brengen. Wanneer men elec- trisch licht in de volière kan aanbrengen, kan men gedurende de vorstperiode één of merdere zwa'e warmtelampen laten branden, doch dan dient men er voor te zorgen dat de warmte nooit boven ’t vriespunt komt, daar de vogels anders verwend zouden worden en dus niet meer in de buitenvolière kunnen. Een van de allerbeste tnani-ren is om ge durende de wintermaanden een kist in het nachthok op te hangen en deze geheel met •tro «n hooi te vuljen er voor aorgend dat Hofkesjongers oan de skandpeal Wy hoege fanseis yn dizze tiid fan it jier net ut to lizzen hwat hofkesjonge is. Hwa ’t in tón mei appel- en parrebeammen hat, wit, dat it net altyd allinnich de hurde wyn is dy ’t it klearspilet yn jen nacht de fruchten fan de beammen te reagjen. Dat is nou sa, en dat wie foarhinne net oars. Mar like aid as it hofkesjongen seis binne de maatregels dy’t oan dit „gebrÖk in ein bisykje to meitsjen. Dit kaem üs yn ’t sin doe’t wy vn in aid boek fan de stèd Warkura sieten to blêdzjen, en der yn in nijsgjirrjch fonnis founen, dat wy hjir folgje litte. Yn de hjerst fan 1772 giet it sa röch mei it fordwinen fan de appels en parren, dat de jongelju, dy’t hjir de hén yn hawn hawwe. nou mar ris in goede óflear hawwe moatte. It slagget de plysje harren to pakken to krijen en de boargemaster, as presidint fan it pleatseRk gerjucht, sprekt in opmerklik fonnis üt. Wy léze dan „nopens ’t rooven van appelen, peeren en andere tuinvrugten” dat in seistal jonges as foarnaemste dieders foroardield wurde ,,om yder met een appel tmi deB hals, een half uur aan de kaak te staan, anderen tot een voorbeeld, en zullen de overige jongens buiten op ’t Bordes van ’t stadhuis zig moeten ophouden om zulks te aanschouwen; voorts zijn ze weder binnen gestaan zijnde (yn it stedhüs), door den hcere H. van Sloterdijk (de boargemaster) ernstig vermaand zig van zulke baldadigheden te ont houden of dat ze anders voor zwaardere straf fen te vreezen hadden,’’ Oft It folie holpen hat?? Gemeente Workum van Vrijdag 21 t.e.m. Donderdag 27 Oct.’55 Geboren: Lieuwe Leendert, zv Marten de Vries en Klaaske Looijenga. Jan, zv Jacob Schipper en Joukje Hoekstra. Gehuwd en Overleden: Geen. Zondag 3o October 1955 Workum (R.K.) Voorin. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av, 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9 30 uur ds H. de Wolf Hindeloopen Voorber. H.A, Nam. 7,30 ds mr Q. Rovers van Warns LESROOSTER ingaande Maandag 31 Oct. Maandags: 5.15 meisjes 67 jaar 6.15 meisjes 10 jaar 7.15 meisjes 12, 13 jaar 8.15 adsp. dames 14, 15 jaar 9.15 dames Donderdags: 5.15 meisjes 8. 9 jaar 6.15 meisjes 11 jaar 7.15 Handbaitraining 8.15 Voetbaltraining 9.15 Sen. dames Vrijdags: 5.15 jongens 69 jaar 6.15 jongens 912 jaar 7.15 jongens 1216 jaar 8.15 dames 9.15 heren ds B. uur ds mensen 5 of 6 uur nog in zoete niet veel trek in hebben om warme nest te kruipen, doch goed vogelliefhebber is geen moeite er Senioren H. J. S. C. 1Workum 2 Bolswarda 3Workum 3 Junioren: Workum 2 AIJ.V.C. 1 A, 3 uur Hielpen 1 BWorkum 3 B. vertrrek per fiets 2.30 uur H.J.S.C. 1 BWorkum 2 B. vertrek per auto 1.30 Warns (Herv.l Voorm. 9 uur ds mr Q. Rovers Woensdag 2 November Nam. 7.30 uur mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur J. Riemersma H.A. Nam. 2,15 B. J. Riemersma Dankz. Afd gymn. Vrijdag 28 October a.s. „Vaardigheidsproeven” Meenemen: het vaardigheidsdiploma 1954 en f 0.25 de zgn. uur ds W. L. Dekker H. Doop Nam. 2 uur ds W. L, Dekker Woensdag 2 November Dankstond voor het Gewas en nam. FANCY-FAIR 1955 Vorige week 20 - 21 en 22 Oct. hield het bestuur van de R. K. stichting Gezins zorg en de Jeugdbeweging een bazar ten bate van hun kas in de R. K. Meisjeschool op het Noord. Honderden bezoekers hebben daar genoten van de fleurige aankleding en de gezellige attracties. Vier lokalen waren overvol met verkoopbare artikelen en menige moeder ging gepakt en gezakt weer naar huis toe, maar natuurlijk met een lege beurs, daar zorgde het ijverige bestuur met zijn 101 medewerkers wel voor. Er was voor elk wat wils en de kinderen werden niet vergeten, voor 5 cent en een dubbeltje konden ze overal terecht Het waren drie gezellige avonden. Dat het bestuur tevreden was over het be zoek behoeven we nauwelijks te vermelden want de opbrengst was f 3617.18. Kinderen roepen U. Kinderen, 5000 kin deren roepen Uw medewerking in. Vijf duizend kinderen van alle geziadten, uit alle provincies in Nederland. Ook uit deze pro vincie. Zij viagen Uw hulp om hen gehouden zal worden in de week 31 October tot 5 November a.s. tot succes te maken. Zij vragen Uw bijdrage om van deze collecte zo hoog mogelijk te doen zijn. De kinderbescherming heeft met grote moei lijkheden te kampen. Een goede opbrengst van de collecte in deze gemeente is dringend nood zakelijk om haar vele werk in stand te hou den en zo mogelijk uit te breiden. En we worden allemaal zo „collectemoe”. Maar zegt U deze keer niet „neen”. De kinderen hebben Uw hulp, Uw bijdrage zo dringend nodig. Het grote en nobele werk der kinderbe scherming gebeurt tegenwoordig veel meer in stilte en achter de schennen dan vroeger, daat het karakter meer van lichamelijk op geestelijk terrein is overgegaan. En daarom durven wij er op vertrouwen, dat U deze dringende oproep positief zult be antwoorden. Dat U Uw bijdrage zult willen geven om mede te helpen kinderleed te verzachten. Dat U zult willen me’ewerken om ’n toekomst te bouwen voor hen, wier verleden dikwijls zo troosteloos was. De vijfduizend kinderen zullen U voor Uw hulp zeer erkentelijk zijn. Verbond van lingen voor Namens de „Bond van Plattelandsvrouwen” afd. Workum HET BESTUUR Ferwnude (Herv.) ’s Av. 7.30 E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen, Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9,30 uur Lees- dienst Nam. 7.30 uur ds H, de Wolf (Doopsgez.) Voorm. 11 uur ds J. Nielsen. (Geref.) Niet ontvangen. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 ds H. J. van H. J. van Nie Dankz. (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Herv.) Voorm. 9,30 Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 S.V.W.»' NIEUWS Workum 1 BHielpen 1 B: 70 Wor. kum begint hard van stapei te lopen, want al spoedig laat Gerrit Deinum uit een pass van rechtsbuiten Jan Sieperda, de Hielper doelman vissen, en kort daarna is het 2—0. Workum glijdt met snelle passes door de H.-verdedi- ging. Een achterwaartse kopbal van Gerrit Lootsma gaat naast, evenals een schot van D. Smid, doch dan is het weer raak als •Tan Sieperda hoog op doel mikt en keeper reeds geslagen is. Onder goed opbouwend werk Koopen gaan de roodhemden steeds ten val en voor de rust is de stand reeds 60. De kleine rechtsbuiten Jan heeft het tegen de zwaar gebouwde linksback van Hielpen deze middag niet gemakkelijk. Onze achterhoede heeft het niet al te druk wat ook maar goed was, want de links back leek ons niet zo solide als anders. De kleine Bintje greep enige keren zeer vakkundig in en wist de bal steeds goed af te geven, Hielpen hield vol, doch een doel punt kwam nog voor Workum. Een hoge voerzet van G. Deinum werd met een be heerste boogballetje van Gerrit Lootsma in een doelpunt omgezet Workum 2 BScharnegoutum Schamegoutum neemt direct een en is eep3t sterker. Geleidelijk komt Workum er beter in en heeft pech als doellat en paal van S. redding brengt. Uit een voor zet van links schiet R. F. de Boer net over. Een mooie kopbal van Jurjen Wiersma weet de keeper met moeite te stoppen. Rust 01. Toch zou Workum spoedig gelijk maken toen de doelverdediger verkeerd ingreep 11. Workum kreeg wegens hands een penalty tegen zich, doch Henk Harkema hoefde niet in te grijpen. Over| Workum forceerde enige corners waaruit de stand op 31 werd gebracht. Een zware, doch verdiende overwinning. Ons backstel, waarvan Jan Wesselius uitblonk, speelde een nrima wedstrijd. Een keurig resultaat voor Workum 2. Workum 1 AD.W.P. 1 A: 60. van uur Woensdag 2 November Nam. 7-30 uur 'ds D. J. Spaüng Dankstond voor het gewas (Doopsgez.) Geen Dienst (Geref.) Voorm. 9 uur ds H. C. End’dijk H.A. Nam. 2 uur ds H. C, Endedijk H:A: en Nabetr. Dinsdag 1 November ’s Av. 7.30 uur ds H. G. Endedijk Dankstond voor het gewas (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G, Visser. 11.30 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm 9 uur ds D. J. Spaling H.A. Nam 1.30 uur ds D. J Spaling Dankz. H.A. Woensdag 2 November Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling Dankstond voor het gewas. van Joh. aan- en Nam. 2 uur Nie H.A. Nam 7,30 uur ds Hierbij wordt ter openbare kennis gebracht dat gedurende de maand November gelegen heid bestaat om de rechten voor eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, vermeerderd met incassokosten, per postkwi antie worden geïnd. Workum, 28 October 1955. Burgemeester en Wethouders van Workum J. RUSSCHEN Al een kwart eeuw kent ons land de jaarlijkse Boekenweek. Dit jaar wordt voor do eerste maal een speciale Kinderboeken week gehouden, van 27 October tot 3 No vember. Waarom? Is het dan nodig in onze twintigste Eeuw (djkwijis de Eeuw van het Kind genoemd;) het Kinderboek nog eens extra in het mi Idelpuiit van de belangstelling te plaatsen? Het blijkt, dat djt geen over bodige weelde is: in vele gezinnen krijgt het Kinderboek ternauwernood de plaats, die het toekomt. Bij een onderzoek, enige tijd geleden ingesteld onder de leerlingen van de hoogste klasse van een lagere school (waarvan de ouders over ’t algemeen een redelijk in komen. hadden), bleek, dat op Sinterklaas avond van de vijfenveertig leerlingen er slechts vijf een boek hadden gekregen; de andere veertig waren verblijd met talrijke nuttige en zéér gewenste geschenken, zoals meccanodozen, schaatsen, étuis, schooltassen enzovoorts; het boek kwam plaats....! En bij het kopen van maar al te dikwijls de prijs bladzijden de doorslag. Plus de plaatjes...) „staan er veel in?” De inhoud speelt maar zelden een rol. Zelfs is dit laatste het geval in gezinnen, waar grote aandacht wordt ge schonken aan de kleding en het voedsel van de kinderen; en menigeen ziet over het hoofd, dat ook het goede boek het kind voedsel ver chaft, gee’te'ijk voedsel. Waarom dan door zovelen géén of ternauwernood aan dacht aan dit geestelijk voedsel wordt ge schonken? Wij weten het niet. Maar het is een feit. Voedsel voor de geest, het klinkt wat zwaar en overdreven. Maar tóch is het zo. Kijk die jongen eens: hij leest een boek, dat het leven van Edison beschrijft, Zijn wangen gloeien; hij leeft méé met Edison; hij slaakt een juich kreet, als Edisons pogingen om wat nieuws uit te vinden gelukken! De jongen vereen zelvigt zich met Edison. En als hij ’t boek dichtklapt, neemt hij zich voor, om nèt te doen als Edison, om zijn voorbeeld te vol gen... hard te werken... iets te bereiken... zich niet door mislukkingen teneer te laten slaan! Het boek is voor hem een vriend ge worden, die hem niet in de steek zal laten, een vriend, die zijn geest heeft gevoed en verrijkt. En zie eens dat meisje: ze leest een boeiend geschreven verhaal... een zwervend gezin.... kinderen, die alles tekort komen, kinderen, die worden verwaarloosd. Als ’t boek uit is, nemt het meisje het besluit, onderwijzeres of verpleegster in een kinderziekenhuis te worden. Het boek heeft haar de weg gewezen, het boek heeft haar zoekende geest het nodige voedsel verschaft. Ook voor haar is het boek een vriend geworden, op wie ze steeds zal kunnen bouwen. Een gned boek, een goede vriend! Dat is het, wat de Kinderboekenweek 1955 onder ieders aandacht wil brengen. Op vele plaat sen in ons land zullen tentoonstellingen van goede Kinderboeken worden ingericht, ter wijl deskundige mannen en vrouwen voor drachten zullen houden. Op deze wijze hopen we het minderwaardige boek (beeldroman!) te bestrijden en ieder op te wekken, het goe’e Ki"d rboek als geschenk de plaats te geven, die het toekomt: de eerste plaats! LEONARD ROGGEVEEN Besloten wordt met ingang van 1 Januari 1956 toe te laten als volmachten, de heren I. K. Terpstra. J. N. Galerna, R, H, Jonkman) J. K. de Vries, G. M. Gerbrandij, B, K, Okma, U. van der Kooij en K. B. Hijlkema. Besloten wordt voorts de brug in het dorp Gaast over te dragen aan de Gemeente Wonse- radeel. Nadat de begroting voor het dienstjaar 1955 is gewijzigd, wordt de begroting voor het dienstjaar 1956 vastgesteld. Ook in het komende jaar zal de heffing van water schapslasten weer 21/, pCt. van het kadas traal inkomen bedragen. van aanbeveling ter vervulling van de post van Dijksgedeputeerde van het waterschap, in de vacature A. Gaastra te Workum, die per 1 Januari 1956 periodiek moet aftreden, worden geplaatst, als no. 1 A. Gaastra, Workum. als no. 2 R. H. Jonk man te Workum, als no. 3 U. van der Kooij te Nijega (H.O.) Als suppletoire leden van het Dijkshestuur worden herkozen de heren R. H. Jonkman en G. Miedema. Besloten wordt nog om aan Ged. Staten te verzoeken in artikel 28 van het water- schapsreglement een kleine wijziging aan te brengen. Ten slotte worden nog enkele waarderende woorden gericht tot do Volmacht S. A. Koopmans te Akkrum, dio voor de laatste maal ter vergadering is in verband met zijn aftreden als zodanig per 1 Januari a.s. Hem wordt dank gebracht voor de steeds betoonde vriendschap en medewerking in do vergaderingen van Volmachten en voor het vele werk dat hij als volmacht van het vierde gebied in de Gemeente Utingeradeel voor het waterschap heeft verricht. de vogels er gemakkelijk in kunnen kruipen. De voorkant van de kist vorziet men van enkele over dwars geslagen latjes om te vor komen, dat het stro er uitvalt. Van deze latjes maken de vogels dan tevens gebruik om in en uit het stro te wippen. Het is opmerkelijk hoe gauw de vogels dit in de gaten hebben en ’t duurt ook maar heel kort, of al het tropisch goed zit in de hooikist en ze kunnen daar ’s nachts de strengste vorst trotseren In de winter zijn bij ons, in tegenstelling met de tropen, de nachten zeer lang en de dagen zeer kort. Het gevolg hiervan is, dat de vogels te lang geen voedsel kunnen op nemen en te kort in beweging zijn. Ook hierin moet men trachten de vogels zo goed mogelijk tegemoet te komen door een ge deelte van de nacht een helder licht in de volière te laten schijnen, doch hierbij moet men ook weer practisch te werk gaan. Wan neer men b.v. ’s middags van 4 of 5 uur tot 9 uur de verlichting opsteekt, dan zullen de vogels wanneer ’t licht uitgaat, hun schuilplaatsen niet meer kunnen vinden en zou ’t middel erger zijn dan do kwaal. Nu is het ook nog wel mogelijk om dan nog enige tijd een zwak licht door te laten branden doch men is er dan nog nooit zeker van dat er geen vogels meer rondvliegen. Wi'len we nu toch ons doel ber’iken, dan steken we ’s morgens om 5 of 6 uur ’t licht aan en laten dit branden tot het daglicht weer vol doende schijnt. Nu weet ik wel, dat de meeste ’s morgens om 5 of 6 uur nog rust zijn en even uit ’t voor een goed vo[_ te groot als het welzijn van zijn vogels mee gebaat is. Nu nog even over ’t drinken in de winter. Veel mensen, waaronder ook zij die in de wjnter de vogels in de natuur voedsel en drinken eeven, zijn van mening dat men ’e vogels dan een genoegen doet door ze een bakje met lauw water te presenteren. Dit is evenwel niet goed. Men geeft de voffels in de winter steeds koud water te drinken, waardoor ze beter tegen de ko.ude zijn bestand. Daar mij herhaaldelijk gevraagd wordt:: „maar hoe komt het nu deze winter met iullie buitenvolière” is het zeker wel eens goed deze zaak uitvoerig te b-handelen. Wordt vervolgd. A. BAKKER.

Friso nl | 1955 | | pagina 1