Nieuwe Volkswagens I VERHOGING ERFSKIP - St. Nicolaas Pypskoft WORKUMER K|RANT en Grafrechten GRATIS BIJ HENGST RADIO EN TELEVISIE IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur KINGMA’s BANK n.v. SSSS5S23S2SaüSS25aS BEL 306 b. g.g. 382 Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten RINNERT DE JAGER ’n Leuke verrassing voor de Jeugd Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Klaproosdag 12 Nov. 1955 RADIO HINGST uw S.V.W. AGENDA EFKES 1 Zaterdag 12 November 1955 78ste Jaargang No. 45 Wie denkt er nu al aan Voor ’n vlotte opname naar I (mens TEL. 202 WORKUM kerkdiensten WARKUMS i mee PEaaTSELIJK nieuws Die gaarne ‘n mooie foto met St. Nic. geeft, wacht niet tot de laatste week. ZITDAG TE WORKUM: Iedere Vrijdag van 10—12 uur Hotel „De Wijnberg” 1 -i A VERZORGEN AJwaaimüüMFr^a: 1 Mé pér fcwirtaél per peet f 2.50 por halfjaar op korte termijn leverbaar Volks wagendealer Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER RENTEVERGOEDING 1 jaar vast 3 °/0 ‘/ajaarvast l'/z °/o bij aankoop van schoenen, laarzen of pantoffels Verdubbeling ledental en hypotheekportefeuille bij de intergemeentelijke bouwkas. De verzorging van het vee bij het opstallen LAAT I I I r i OFFICIËLE MEDEDELINGEN NOARD D 61 auto uur nam 2 uur de ds Dammuller 11.30 T. ds 11 J. uur HCE SKILDERIJEN TO SJEN uur Leesdienst. vaak boven het van te Groningen gehouden slaagde KANTOREN: Leeuwarden Sneek Bolsward Makkum Drachten Gorredijk Bergum Wolvega ds uur Hypotheken Effecten Spaargelden De Secretaris, VAN DER GOOT Sinds 1869 Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties vaa kutten Frieslaad 9 at. per m,m; Contracten volgons algemene regeling binne der yn Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! 1 AWorkum 2 A, vertrek 3.15 uur per Workum 3 BBakhuizen 1 B, 3 uur ds D. J Spaling van vuil kleven, waardoor een deel hiervan tijdens emmer terecht komt. Regelmatig voorradig gebruikte Volkswagens in prijzen van f 1500.tot f 4000. Levering onder garantie, desgewenst via Uw plaatselijke garagehouder. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de Maria Louisestraat 20, Sneek. Tel. K 5150 2220 Harlingerstraat 54-56, Bolsward. Tel. K 5157 -322 10 uur CHR. PLATTELANDSVROUWEN 8 Nov. Na de vorige vergadering op 13 October, toen de heer R. de Groot, hoofd van de Chr. Landbouwschool alhier, een inleiding had gehouden over: „Gouden draden door de H. Schrift”, werd op 3 November j.l. weer een bijeenkomst belegd, De presidente mw. BokmaHaagsma opende met het lezen van Ps. 46 en ging voor in gebed. Ze heette allen hartelijk welkom, in ’t bijzonder mej. Eerdmans van Bolsward directrice van de Chr. Huishoudschool, welke sprak over: „Het nut van het Chr. Land- bouwhuishoudonderwijs”. Hierin besprak spr. de mogelijkheden welke er voor de leerlingen na deze studie zijn, vooral nu in Bolsward een volledige opleiding mogelijk is om bij dit onderwijs een plaats te krijgen. Met de gestelde vragen werden nog ver schillende onderdelen duidelijker uiteengezet, waarna deze vergadering met dankgebed werd besloten, Meubelhuis Inconé ALGEMENE LEDENVERGADERING DER S.V.W. Dinsdag 8 Nov. jl. kwam de S.V.W: in jaarvergadering bijeen in Hotel „De Wijn- borg”. Een flink aantal leden was aanwezig toen de voorzitter de Heer J, Stam deze verga dering opende. Uit de verslagen van de voetbal-, gym- Credieten Rekening-Courant Verhuur Safe-Loketten Deskundige voorlichting bij alle financiële aangelegenheden Molkwcrum (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds W. L. Dekker H.A. Nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Dankz. H.A. WORKUM. Naar we vernemen zullen de zaken, die hun klanten Midreiza-bonnen ver strekten in de komende weken met een krach tige actie g’steund worden, omdat van de ge ruchten, dat die rischèques binnenkort hun waarde zouden verliezen, hoegenaamd niets waar blijkt te zijn. en nam. Verschijnt oetxiMuJ per week Uitgave vwo: Fa. T. GAASTRA Ba. Boekhandel en Drukkerij, Workum uur mej. da M. Voor het examen voor apoth^kers-assistente mej. Boukje Rcnema te Nijhuizum. Westhill Kinderdienst. uur en Uit het onlangs gepubliceerde jaarverslag van de Bouwkas Nederlandse Gemeenten over 1954 blijkt o.m. dat op 31 December j.l. in totaal 10.998 per-onen deelnemer in de Bouw kas waren en dat de totale hypotheekporte feuille op dat ogenblik f 37.458.211,86 be droeg. Op 31 December 1953 waren er 5114 deel- beliep het in hypotheken uit gezette bedrag f 18.880.369,02. In twee jaar tijd zijn dez® cijfers dus verdubbeld. Hetzelfde geldt voor het aantal door deelne mers gebouwde eigen woningen, dat van 2031 op 31 December 1952 opliep tot 4585 op 31 December 1954. Aan spaargeld brachten de deelnemers in 1954 ruim zeven millioen gulden bijeen; hiervan betrof plm- twaalfhonderdduizend gul den de „verplichte spaarbedragen” en de rest extra spaarstortingen. Aan rente en aflos sing op hypothecaire leningen werd door de deelnemers-huiseigenaren ruim twee millioen gulden betaald; dit bedrag bestond voor de helft uit extra afloesingea, Inzending van advertenties aiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur nemers en 8 Novimber. Forüden wike Tongersdei- tejoun hie de öfdieling Warkum fan de „Bond van Piatte’andsvrouwen” wer in by- ienkomst. Nei de iepening troch Mefr. Visser waerd it mienskipsliet songen, hwernei de notulen folgen. In pear forslaggen fregen doe de oandacht, en wol fan de algemiene for- gadering yn Hearrenfean, troch de dames Visser en Beetstra, en fan de jubileumgear- komste yn Den Haech, hwer ek in pear leden hinne west hawwe. Mefr. van der Zijpp tor telde hjir fan, en men koe it hiel goed yntinke, hoe fijn it wie, dat de keninginne hjir west hat. Nei noch inkelde meidielings kaem de sprekker foar dizze joun, de hear D. Osinga üt Ljouwert, oan it wurd, dy as Onderwerp hie: „Het zien van schilderij en”. Hy liet in keur fan skilderijen mei syn projeksjelantcarne sjen, fan de wandschilde ringen üt de pyramiden fan Egypte oan de modernere skilderijen ta. Hjirby wiene üt de earste tiid foaral bibelse tafrelen, hwernei de skilderijen fan ü.o. Rembrandt, Frans Hals, van Gogh, de Gebr. Maris folgen. De hear Osinga fortelde hjirby op ünderhaldenda wize, sadat it in tige moaije en leersume joun wie. Nei de ütslach fan de forlotting en de rounfrage slüte de presidente dizze for- gadering. Warns (Herv.) Voorm. 9 Nam. 2 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur 2.15 uur ds B. J. Riemersma. A.R.J.OJS. 9 Nov. 1955. Hedenavond kwam de A.R.J.O.S. club „Groen van Prinsterer” on der leiding van de heer W. Mundt in verga dering bijeen. Na de gebruikelijke opening las de secretaris de hear B. Riemersma de notulen, waarna de heer Sj. Lantinga het woord kreeg voor zijn referaat: „Flitsen uit de geschiedenis van de laatste 50 jaar”. In vogelvlucht ging spreker de gebeurtenis sen van de laatste halve eeuw na, waarbij hij vooral de geschiedenis van de beide wereldoorlogen uitvoerig besprak. Een discus sie over dit interessante onderwerp volgde nog. Na de pauze werd de politieke kennis der aanwezigen op de proef gesteld door een geheugentest. De dames moesten echter tegenover de heren het onderspit delven. Bij de bestuursverkiezing werd gekozen Mej. IJ. de Vries. In een rondblik werden nog en kele van de voornaamste gebeurtenissen van de laatste tijd onder de loupe genomen. Aan het einde werd deze vergadering door de secretaris met dankgebed gesloten. en handbal afdeling bleek dat de „S.V.W.” kerngezond is, ondanks een nadelig saldo waarmee penningmeester de heer G. 1 der Bijl, zijn boeken moest afsluiten. Het aantal werkende leden steeg tot 363. De bestuursverkiezing alsmede de verkiezing van de diverse commissies verliep vlot. Mevr. H. de Boerde Vries en de heer G. van der Bijl werden herkozen. In de vacature Gor Hunia en Annie de Boer werden Ottelien Molenaar en Tetty de Boer, na stemming gekozen. De heer H. Schaap, die aan beurt van aftreden was als lid van de kascommi“in, wordt opgevolgd door de heer Willem Bakker. De vertoning van enige mooie films die de heer H. Schaap destijds heeft opgenomen en nu op het doek bracht, was een aangename afwisseling bij de afwerking van de agenda. De opnamen van de gym-uitvoering in „De Wijnberg” en in het bijzonder de kleuren film van de „S.V.W.” sportmiddag op het sportterrein werden bijzonder gewaardeerd. Het klokje van elf uur sloeg toen de voor zitter zijn slotwoord sprak, Waarnm is dit scheren zo belangrijk? In de eerste plaats voor de zindelijkheid bij het melken. Immers aan en tussen de lange haren blijft stof en veel kans bestaat dat het melken in de Door het scheren wordt de uier glad zodat minder vuil blijft hangen, waardoor zij dus gemakkelijker is schoon te houden. Naast het voordeel van een zindelijker melkwinning, heeft men nog, dat hetmelken gemakkelijker gaat. Iedere melker weet, hoe lastig het is wanneer men steeds met de vingers achter de lange haren haakt, welke om do speen zitten. Men vangt dus door het scheren van de uier als het ware twee vliegen in één klap, nl. een zin delijker melkwinning en meer gemak bij het melken Naast de uier wordt op verschillende be drijven het gehele achterstel of bij jongvee het gehele lichaam van haar ont- 4aan. Voor een goede huidverpleging is dit alleszins aan te raden. Er zijn verschillende soorten tondeuses in de handel, welke voor dit doel uiterst geschikt zijn. Naast de electrische en de vacuum tondeuse willen we ook de eenvoudige en betrekkelijk goedkope handtondeuse noemen, waarmee men ook redelijk goed werk kan leveren, terwijl men ook met een gewone schaar nog wel iets kan bereiken. Het is tenslotte minder belangrijk waarmee men een uier scheert; als het maar gebeurt, dat is de hoofdzaak. Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Getallen zijn lang niet altijd droge cijfer reeksen, zeker niet als zij iets onthullen over de omvang van een uniek en liefderijk werk. Nederland verricht nl. een uniek werk door ieder jaar weer honderden bezoekers van geallieerde oorlogsgraven hartelijk en gast vrij te ontvangen. Het Nederlands Oorlogs graven Comité heeft die eretaak op zich genomen en zij zal haar blijven vervullen met de vanzelfsprekende hartelijkheid die zij in het verleden heeft betoond. Sedert de bevrijrling ontving het Neder lands Oorlogsgraven Comité dat in dezen als vertegenwoordiger van het gehele Neder landse volk optreedt, ruim veertienduizend bezoekers uit alle delen van de wereld. Dat dit bezoek steeds stijgende is gebleven, be wijzen de volgende getallen: in 1952 ont ving het Comité 1719 bezoekers, in 1953 wa ren het er 1589 en in het vorige jaar kwamen niet minder dan 2793 geallieerde nabestaanden naar ons land. En nog wachten vele duizenden op de gelegenheid om het graf van hun betreurde dodo te bezoeken. Want meer dan 30.000 geallieerde oorlogs graven liggen er in ons land, dat betekent dat er ruim 60.000 directe nabestaanden zijn. Hoezeer Nederland doordrongen is van zijn plicht ten opzichte van die duizenden nabe staanden, blijkt wel hieruit dat met het klimmen der jaren en dus het groter worden van de afstand tot de gebeurtenissen die ons tot dit menslievend werk hebben geïnspireerd, de opbrengst van de Klaprooscoflecten een voortdurende stijgende lijn vertoont. Was die opbrengst in 1952 door de slechte weers omstandigheden niet zo hoog als in de voor gaande jaren, nl. f 104.495,41, in 1953 was ze gestegen tot f 141.561,02, terwijl het resultaat van 1954 de f 145.000 aanzien lijk overschreed. Op 12 November a.s. zal blijken dat het Nederlandse volk niet minder vrijgevig en edelmoedig is dan in een der vorige jaren. Gedenk hen, die voor onze vrijheid vielen. VERGADERING N.V.V. 8 Nov. De algemene ledenvergadering van de Workumer Resturenbond N.V.V. was goed bezocht. Besloten is dat in de maand Februari 1956 een feestavond gehouden zal worden, zulks in verband met het 50-jarig bestaan van het N.V.V. In de maand Maart komt er een filmmiddag voor de kinderen van 6 tot en met 14 jaar. Voor de grote betoging in het Stadion te Amsterdam op 9 Juni ’56 gaven zich reeds 47 personen op. De busjes-actie voor het t.b.c:..fonds heeft over het derde kwartaal f 70.37 op gebracht. Ds ledenwerfactie wordt voortge zet. Het gaat goed met de ledenwinst. Eén van de afdelingen wist het ledental met ruim 68 pCt. op te voeren, zodat de pro pagandaleider opmerkte: ondanks het man dement, de doorbraak gaat door. Zondag 13 November 1955 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis Hoogmis, ’s Av, 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm. 9.30 uur ’s Av. 7.30 uur ds W. L. Dekker Molkwerum. (Doopsgez.) Voorm. 9.30 J. van Hamel. 11.30 uur (Geref.) Voorm. 9 H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur van Alkmaar. uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. J. van Nie van Koudum. Nam. 1.30 uur ds D. J. Spaling. Fcrwoude (Herv.) Nam. 1.30 uurdsP. E van Ooijen, Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooyen. Hindelnopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur H. de Wolf, H. Doop, ’s Av. 7.30 ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Voorm. Nielsen. (Geref.) Niet ontvangen, Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur de heer S. Brouwer van Menaldum. ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. We staan op het ogenblik weer aan het begin van de stalperiode en binnen korte tijd zal al het vee de weide weer verwisseld hebben met de warme stal. Dit opstallen brengt tevens mee, dat de aan dacht van de boer gevraagd wordt, niet al leen voor de voeding, maar ook voor de ver zorging van het vee. De staarten moeten weer worden opgebonden en geregeld ge wassen en ook roskam en borstel worden weer tevoorschijn gehaald. Maar naast „sturtwaskjen” en „kouhim- meljen” zouden wij Uw aandacht willen vragen voor een ander onderdeel van de vee- verzorging nl. het scheren van de uier en omliggende delen. Dit scheren is op veel be drijven al behoorlijk ingeburgerd en er zijn reeds enkele zuivelfabrieken, welke een per soon hebben aangesteld, die de boer op gaat en dan tegen een kleine vergoeding de uiers en eventueel het gehele achterstel van de dieren gaat scheren. Het is raadzaam dat dit echter zo spoe dig mogelijk na het opstallen gebeurt, daar het anders moeilijk gaat door zweten, koek- vorming e.d. Hierbij wordt ter openbare kennis gebracht dat gedurende de maand November gelegen_ heid bestaat om de rechten voor de zgn. eigen graven ter secretarie te voldoen. Nadien zullen deze rechten, vermeerderd met incassokosten, per postkwitantie worden geïnd. Workum, 28 October 1955. Burgemeester en Wethouders van Workum J. RUSSCHEN Buskrüd as Ontsmettingsmiddel! As wy de skoalleskiednisboekjes trochlèze, dan wurde der yn bipaelde kanten fan it folks- en steatsbistean tige nei foaren helle, wylst faek oare bilangrike saken lang net altyd harren gerak krije. Nou mei dêr njonkenlytsen wol hwat forbettering kommen wêze, mar neffens üs bitinken is it noch altyd sa, dat de jongerein, dy ’t dizze stof forarbeidzje moat en letter nca wer in skied- nisboek yn hannen kriget (d.i. fierwei it greatste part) it tinkbyld haldt, dat oarlogen en politike intriges sahwat de iennichste dingen binne, dy ’t fan bilang binne om to ünthalden. Endochs, hwat is der yn de rin der ieuwen net folie bard, dat op in folk in greatere ütwurking hawn hat as de oarlogen, dy ’t meastal mei frjemde hier- troepen fierd waerden. Wis, de bifolking hie soms slim fan pioneering en fornieling to lijen (der wisten de Warkumers ek fan mei to praten), mar it tal slachtoffers, dat it libben der by yn skeat, wie lyts yn for- halding ta it greate oantal dat op in oare tragyske wize syn ein foun. Wy hoege yn Fryslan allinnich mar to tinken oan de greate oerstreamingen dy ’t der west hawwe. Mar ek wolle wy hjir wize op de bismetlike sykten, dy ’t de bifolking slim oantaesten en massa’s slachtoffers fregen. Hwa hat b.g. nea. heard fan de „swarte dea” de pest, dy ’t binammen yn de midsieuwen sa freeslik omgyng? Ek pokken en cholera moatte hjir neamd wurde. Foaral de léste hat hjir de foarige ieu noch slim hüshèlden (tink oan de ballade fan de Wylde Merk). As oarsaken dat goarren doe sa’n omfang nimme koenen moatte wy hjir sjen de breklike hygiënyske tastannen en de ün- foldwaende bistridingsmethoaden. Dat men lykwols de boel net op syn birrn liet, mei bliken dwaen üt maetregels dy ’t de stêd Warkum yn 1779 naem tsjin de „Roode loop” (dysenterie). Yn in proklamaesje „wor den onze Ingcsetenen, onder wier huisge zinnen zig hetzelve besmettend ongemak mogte ontdekken, op ’t ernstigste vermaand om ge durende zodanig ongemak, met het uitstorten van cedik op een glocijen'de steen» of ’t aanstiekcn van eenig buskruid dagelijks hun ne hui sen als te berooken, en alzoo zoo veel mogelijk van besmetting» te zuiveren.” Frjemde en gefaerlike middels, sil men sizze. Jittik, dat giet noch, mar buskrüd..4 En dochs is it net sa gek as it op ?t earste gesicht liket. Süren hawwe yndied in bacteriën-deadz jende wurking, wylst it bus krüd, dat sweveï bifettet, by forbrónnen it üntploft net sa gau ü.o. in gas forspriedt, dat in gelikense wurking hat. Noch hjoed-de.dei wurdt fan dizze eigen- skip fan swevel yn konservenfabriken en troch de hüsfrou by it ütsweveljen fan wekflessen gebrük makke. Senioren: Workum 1Jistrum 1, aanvang 3.15 uur Bolswardia 1Workum 2, vertrek 2.30 uur Junioren: Bolswardia

Friso nl | 1955 | | pagina 1