1 I Voor Gedistilleerd Wijn en Likeur if De Vijf van Workum is gestart en Nieuwe Volkswagens WORKUMER t. I -- KR A N T Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland HoofdprijsBinnenvering Bed of 16 els Haar velours Karpet 2e prijs: Theeservies; 3e prijs: Pluche Tafelkleed en tientallen andere waardevolle prijzen Geschenkenhuis Steenringen vanof 119.75 1JEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur BEL 306 AAN PRIJZEN! VOOR RUIM EL 600. RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE C. GORTER HAYE VAN DER WERF ■■BK. S.V.W. AGENDA RINNERT DE JAGER Zaterdag 26 November 1955 78ste Jaargang No. 47 Dit nummer bestaat uit twee bladen GROTE SORTERING n mee PLAATSELIJK nieuws LAAT S. R. DE BOER Workum O. S. Dijkstra en vrouw Mej. Sj. Bokma Mej. W. Voets G. Wouda en vrouw Mej. Tj. Wouda B. Gaastra en vrouw Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Over de uitgeloofde prjjzen hoort men maar één roep: PRACHTIG VERZORGEN 14 Krt. Gouden Dames Workum Koudum STELT U NOOIT TELEUR Hoeveel wegen zij tezamen b. g. g. 382 Fré de Boer R. Harkema Mej. J. Bouma Mej. A. de Jong Mej. H. Smits S. Gielstra D. Gielstra R. Gielstra Jr. Mej. A. Valk Mej. H. Veldman Als U toch wat koopt bij Fré de Boer G. Wouda B. Gaastra Fa. R. Gielstra O. S. Dijkstra vraag daar dan de deelname-formuliertjes De Sinterklaas-attractie van marcheert nu op de bascule of weegbrug toe Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé op korte termijn leverbaar Hij bracht naar voren dat het ons nkt on verschillig kan en mag laten van welk stand punt de mensen uitgaan, dia ons straks zul len regeren. Ons democratisch staatsbestel maakt het mogelijk dat iedere man en iedere vrouw hierop invloed kan uitoefenen, maar ook verantwoording draagt. Daarom eist de I—: i i— GEVONDEN VOORWERPEN r.::::::::::::::::::::::::::::::::;;:::::::::::::::::::::::::::::::::::!:::::;:" BURGERLIJKE STAND Zwaan, Geslagd voor kraamverzorgster bij de stichting Kraamzorg-Centrum WeA: F ijsland van het Wit-Gele Kruis te Hoorn, onze vroe gere stadgenote mej. I. Ketelaar. i do van de ver kenning er Abonnementsprijs: 1 1.15 per kwartaal per post f 2,50 per halfjaar Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van buiten Vriesland 9 et.' pet m.m’ Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur NOARD D 61 men voor bij- de afdelings- de nu Gemeente Workum van Vrijdag 18 t.e.m. Donderdag 24 Nov.’55 GeborenGeen. Gehuwd: Sjoerd Miedema, 29 jaar, en Mart- zen Dijkstra, 18 jaar, beiden te Workum. Overleden: Geen, f I. - - WORKUM. Met ingang van 1 December a.s. is benoemd tot ambtenaar aan het P.T.T.- kantoor te Drachten, de heer S. thans als zodanig hier werkzaam. Benoemd tot technisch directeur van de Condensfabriek „Lechera S. A. M.” \te Re- nedo de Piélagos, prt^v. Santander (Spanje) de heer A. Wedzinga, thans directeur van de N.V. Kaas, en Roomboterfabriek „Workum” voorheen Tjebbes Co., alhier. Op de deze maand gehouden vergadering van de Bond van Ijsclubs ontving ook onze stadgenoot de heer E. Robijns het insigne voor „lid van verdienste”, welke onderschei ding wordt ultger ikt aan ijsclubbestuursleden die hun zilveren jubileum alszodanig mochten herdenken, wat de heer Robijns zorig jaar bij z’n bedanken als bestuurslid reeds met enkele jaren overschreden had. In eigen ver eniging is daar toen wel aandacht aan besteed, maar ’t doet toch prettig aan dat tevens de Bond van Ijsclubs deze clubtrouw alsnog op de gebruikelijke wijze wenste te belonen. 1 fietspomp, 1 zonnebril, 1 oud herenrij wiel, 2 vulpennen, 1 zwembroek met hand doek, 1 kinder onderbroek en hemdje, 1 paar kinder okken, 1 koelek, 1 jopper cn 1 dolkmes, 1 rood kinderjasje, 1 kinder lei band, 1 zilveren ringetje, 1 rubber kinder- popje, 1 zakmes 1 dainesta’, 1 stofbri’ 1 ver zilverde broche, 1 doublé kleui" armbandje, 1 ha’skettin", enkele kinder portemonnak’s, enkele muntbi'jetten, diver e dames, en heren glacéhandschoenen. Ini h*in"en aan het Po'i'.iebureau te WORKUM. FB. MIJ. VAN LANDBOUW 21 Nov. Hedenmorgen kwam van afdeling Workum van de Friesch» Mij. Landbouw een flink aantal leden op bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” in nadering bijeen, In z’n openingswoord gaf de voorzitter, ’e heer R. H. Jonkman, als gebruikelijk een opsomming van al datgene wat voor de land bouw van belang kon worden geacht. De invloeden zowel van het dit seizoen zeer gunstige we?r, als van algemene en plaatse- ij’.e a >rd wer len op zodanige wijze g r le- veerd, dat men een zuiver beeld kreeg van de ontwikke’ingsgang, die zich in be paalde landbouwsector n had voltrokken. Al dus werd weer een tijd beeld gegeven, dat waard is in het verenigingsarchief bewaard te blijven, juist ook omdat het af en toe een locale sfeer weergeeft, De hieropvolgende notu'en, voorgelezen door de secreta'is, de heer S. Smits, werden zon der op. of aanmerkingen goedgekeurd. Wat de binnengekomen vraagpunten pre cies behelsde, zullen deze winter de beide ,s. W ■’.■f. B »- 1 ZIE GINDS KOMT Er is een officieel schrijven binnen gekomen waarin wordt meegedeeld dat op 5 Dec. Sint Nicolaas cn zijn knecht in Workum een be zoek zullen brengen aan de Ned. Herv. School. Het ligt in de bedoeling van de goede Sint om per boot te arriveren van richting IJsselmeer. Als alles volgens plan verloopt, komt Hij precies 1.15 uur ’s middags bij de school aan. Voordat het bezoek aanvangt, hoopt de goede Sint eerst nog tijd te nemen de kleuterschool een bezoek te brengen. Wij hopen dat Workum en speciaal de jeugd, St. Nicolaas hartelijk zal ontvangen. Van verslagen, berichten enz, gaarne spoedige opgaaf! uur per fiets Senioren Workum 2Oeverzwaluwen 1, aanv. 3 uur Oeverzwaluwen 2Workum 3, vertrek 2.15 PARTIJ Van DE ARBEID 21 Nov. Hedenavond hield de afdeling Workum van de Partij van de Arbeid een hus'ioudelijke vergadering jn Café De Zwaan” De voorzitter, de heer R. Harkema, moest in z’n openingswoord wel erkennen, dat er in geruime tijd niet vergaderd was, doch de oorzaken waren te billijken. Hoewel er slechts één dame aanwezig was, omdat er deze avond speciaal voor de vrouwen nog iets op het programma stond, bleek de belangstelling overigens vrij behoorlijk te zijn. Nadat do secretaris, de heer S. Brouwer, de notulen had voorgelezen, werd een flink stapé’tje ingekomen stukken afgewerkt- Ver. scheidene van deze hielden zijdelings verband met de a.s. verk.«zingen en het beroep dat daarin werd gedaan op de medewerking van de leden, werd niet beschaamd; alleen ten opzichte van het gulden handtekeningenboek toonde men zich gere erveerd. Hat idea dat bij het tienjarig bestaan alleen de oudste leden, die vanaf de oprichting der Partij aan gesloten waren, voor die actie in aanmerking kwamen, vonden sommigen ook minder aan trekkelijk. Tot viering van de T Mei-dag in het vol gend jaar was indertijd reeds in principe besloten. Da vraag op welke wijze dit plaats zou vinden, hield de gemoederen nog al even bezig, maar ten slotte kon de regeling aan het bestuur overgelaten worden. Pij de bespreking van de beschrijvingsbrief der gewestelijkt vergader in", hadden een paar voorstellen van andere afdelingen o a. wat betreft een andere contributie-afdracht aan het hoofdbestuur en opheffing van de klassi- fica*ie, volledige bijval. De afgevaardigde, de heer S. Brouwer, zal met do hier verkondigde standpunten, rekening houden. Dat de Vrouwenbond niet meer bijeen komsten hield, werd betreurd, omdat graag enig contact zou behouden ra en i i velerlei vorm voor vergaderingen. In elk geval zal aan •rouweHjke leden verzocht worden om voorgaan de huishoudelijke vergade'ingen me te maken en mee te doen slagen. Voor col- ’nor+a"ewefk Tiad irisn zoals elders, graag de be chikking gehad over een jeugdgroep, maar helaas blijft dit vooralsnog tot de vrome wensen. Intussen zal voor enkele commissies een werkprogramma worden opgemaakt. De cursusvergaderingen van het N.V.V. werden graag in aller belangstelling aanbe volen In samenwerking met de Besturenbond zou voor de volgende vergadering bijvoor beeld ook een avond gehouden kunnen wor den, wanron een deskundige het vraagstuk van de ouderdomsvoorziening kon toelichten. Dat is een onderwerp, waarover menigeen wel eens iets meer zou willen horen, zo luidde de door allen beaamde veronderstelling. Bij de rondvraag werden enkele aange legenheden, van veel belang zowel voor de gehele bevolking als voor sommige groepen, in discussie gebracht. Over en weer waren er steekhoudende argumenten, maar omdat het sluitingsuur al ras naderde, werd geadvi- ecrde bij gelegenheid op een en ander voort te borduren, als dat tenminste vruchtbare resultaten zou kunnen opleveren. Tot slot werd nog af gesproken dat in Janu ari en Maart opnieuw vergaderd zou worden. Telefoon Redactie en Regelmatig voorradig gebruikte Volkswagens in prijzen van f 1500.— tot f 4000 Levering onder garantie, desgewenst via Uw plaatselijke garagehouder. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de Volkswagendealer Maria Louisestraat 20, Sneek. Tei. K 5150-2220 Harlingerstraat 54-56, Bolsward. Tel. K 5157-322 voorbeeld ter navolging. De kansen die er voor een gespecia’.i eerde zuivelafzet liggen, moeten benut worden en de belanghebbenden zullen tot een verantwoorde samenwerking moeten komen. Het eigenbelang overheerst nog vaak te veel, wat tevens een gevolg is van de verdeeldheid die er tussen verschil lende agrarische groepen bestaat. Het standpunt van de regering in de na oorlogse jaren is, dat de boer een redelijk bestaan gegarandeerd moet worden op een sociaal verantwoord, economisch goed geleid bedrijf, doch dit zijn begrippen waaronder de een nogal iets meer of minder kan verstaan dan de ander. De aard van de bedrijven en de oms’am’ijhelen waaronder gewerkt wordt, geven bovendien belangrijke verschillen te zien. Van onze bevolking vindt ongeveer 15 pCt. een bestaan in de landbouw en wan neer daar g en samenwerking of niet een grotere solidariteit ontwikkeld wórdt, dan zal de voorsprong die andere bedrijfstakken zich al verworven hebben, nog slechts groter en gaat het agrarisch bedrijf zelf z’n achterstelling meewerken. stortingen in fondsen, Verschijnt eenmaal pér week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum studiegroepjes wel gewaar worden, aan w.lke deze vragen ter lieantwoording zullen wor den toegezonden. O.m, werd nog medegedeeld dat met de cur us maehinemelken nu spoedig begonnen zal worden en dat er zich nog enkelen voor deelname kunnen o n ge ven. Bij de bestuursverkiezing moest aftreden da he r Sj S. de Witte, aan wie de voorzitter een hartèlijk woord van dank b-acht voor alles wat dit niet herkiesbare bestuurslid voor de Fr. Mij. had gedaan. In zijn plaats werd na de tweede vrije stemming gekozen de heer S. Tjalma, Gaast, die met deze benoeming in kennis gesteld zal worden. De inmiddels ter vergadering verschenen spreker Drs, G. de Groot, secretaris van het Landbouwschap in Friesland, kreeg toen het woerd over het ondrwerp: Landbouw P ijs- po’i iek”. Wat deze spreker hierover zo voor en na opmerkte, getuigde niet alleen van een grote kennis van zaken, maar bovenal van werkelijkh i 's in en zakelijkheid. I ka’isme, hoe goed overigens, moet samengaan m.t er van de harde feiten en dan dient ook dienovereenkomstig te word.n ge handeld De primaire plaats, die de voedings- milde’en lange tijd werd toegekend, wordt in feite niet meer als het voornaamste gewaardeerd. De kosten voor voedingsmidde len wenst de consument heel vanzelfspre kend op hetzelfde peil te houden, terwijl de mate van welvaart wordt afgewogen aan al het andere dat boven die eerste levensbe hoeften b steed kan worden. De waardering van de voe'ingsmi'de'en is hier verhoudings gewijs veel lager dan in de ons omringende landen. Van het totaal volksinkomen en van de gestegen welvaart krijgt de landbouw zo doende een relatief kl iner deel, terwijl door de loonsverhogingen en andere prijsstijgin gen het onkostencijfer aanzienlijk vermeer derd is. Een vermeerdering, waaraan niet te ontkomen i=, omdat de landbouw zich an ders in een nog ongunstiger positie zou stellen ten opzichte van de industrie, waar van nog wel iets g-le^rd kan worden wat be- trert aanpas in", efficiency, verkoopmethoden, reclame e.d. De boeren hebben zich hier tot nu toe nagenoeg all en met de productie bezig ge houden, maar er zal doelbewust ook met de prijzen van de g'f abri-eerde zuivelproducten rekening moeten worden gehouden, wat bij voorbeeld bevorderd kan worden door aan hogere kwa’itcitseisen te voldoen door mid del van een moderne sta’inrichting. De pu blieke opinie suggereert een deskundig oordeel te kunnen geven over allerlei prijzen, zo lang het de landbouw betreft, wat ook een gevolg is van het feit, dat de boer er zich voorheen te weinig om bekommerde, wat er uiteinde’ijk met de geleverde melk gebeurde, doch de tijd is voorbij dat men de bussen alleen maar bij de „hameije” behoefde te zetten en verder van alles af meende te kunnen zijn. Het verkoopapparaat, aantrek- keHjke verpakking en een daarmee overeen stemmende openbare meni igsvorming zijn aan gelegenheden, die de landbouw niet langer onverschillig mogen laten. Daarbij zullen de moderne reclarae-methoden niet veronacht zaamd mogen worden. De industrie heeft in dat opzicht haar positie enorm versterkt en geeft met haar vaak harde zakelijkheid een worden aan Garantieprijzen en subsidies, vaststelling overnameprijs, melk prijs (met volle en halve toeslag), dit alies werd niet eenzijdig, maar juist van ver schillende kanten bekeken en het prettige, zeer zakelijke betoog had daarom zoveel in stemming, omdat het constructieve element daarin de boventoon voerde. Sanering van bedrijven, ruilverkaveling, een hygiënische stalinrichting en al dergelijke verbeteringen zullen nagestreefd moeten wor den, terwijl men zo nodig ook op een andere bedrijfsvoering zal moeten overschakelen, al dus spr. De vragen en opmerkingen die naar aan leiding van deze causerie gemaakt werden, gaven spr. gelegenheid z’n mening over enkele punten nog na Ier te verklaren en toen bleek wel dat men in hem een bekwame raadsman had gevonden. De voorzitter wist zich de tolk van alle aanwe igen te zijn, wanneer hij da spreker hartelijk dankte voor z’n onderhoudende, wel overdachte beschouwingen, en hem later graag nog cens zou uitnodigen. Tot leden van de kascommissie werden aan gewezen de heren M. J. van der Zijpp en R. Hoekema. Om de tijdswille werd inplaats van een be.preking van da agenda der algemene ver gadering te Leeuwarden, gevraagd of er be halve de voorg stelde contributieverhoging ook opmerkingen waren, doch man gaf de bij ac clamatie benoemde afgevaardigden voor zitter en secretaris vrij mandaat. De te houden culturele avond van Fr. Mij., Plattelandsvrouwen en De Jongerein, zou vol gens mededelingen o.m. voorbereid worden door de heer R. Hoekema, terwijl ook het aanbod geaccepteerd was om van het bedrijf van de heer Haagsma in Californië een film te draaien. Bij de rondvraag kwam nu het voorstel om wanneer dan toch een projectie- apparaat aanwezig was, er meteen de zeer ge varieerde opnamen van de laatst gehouden Workumer feesten aan toe te voegen. De avond zal dan misschien wel overdadig ge vuld zijn, maar voor het op te voeren toneel stuk behoefde dat geen bezwaar te zijn. Voor een excur.ie in de winter waren on langs reeds tips binnengekomen, zodat de keuze 'aan het bestuur werd overgelaten en afgewacht zal worden of er nu voldoende be langstelling zal komen. simpele daad in de stembus, voorbereiding en bezinning. Het is da taak van onze Kiesver eniging, als ook van ieder lid afzonderlijk, de aloude maar tegelijk zeer levenskrachtige beginselen der C.H.U. uit te dragen. Dit werk is reeds begonnen met toogdagen en vergaderingen, maar moet doorgang vinden, overal in de gezinnen. Voor da C.H.U. is •*og een grote taak weggelegd, zo belanrijk, dat wanneer deze partij niet bestond, ze vandaag nog moest worden opgericht, om de vele tienduizenden op te vangen. Spreker ging in op verschillende problemen van deze tijd, waarvan de woningbouw voort durend de grootst mogelijke aandacht moet hebben. Men klaagt over algemene vervlak king en onverschilligheid, maar laten wij pal staan en het offer en de arbeid niet schuwen. Deze causerie lokte een geanimeerde be spreking uit over verschillende detailpunten, we’ke z er verhelderend werkte. In zijn slotwoord sprak de voorz. de hoop uit dat ieder lid in haar- of zijn eigen kring propagandist zal zijn voor de C.H.U. Hierna sluiting. Junioren: O.N.S. 1 AWorkum 1 A, vertrek per trein 13.45 uur Workum 2 A—D.O.G. IA, aanv. 3:15 uur Q. V. C, 2BWorkum 3 B, vertrek per auto halftwee van de Markt Workum 1B— Q.V.C. 1B, aanv. 2 uur LEDENVERGADERING CHR. HIST. UNIE Op 22 Nov. j.l. kwam de C. H: Kies vereniging Workum bijeen in Ons Gebouw. De voor-itter, de heer R. H. Jonkman opende op de gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord sprak hij over de taak om ook op politiek terrein de dienende liefde van Christus in practijk te brengen. Na het vaststellen ;der notulen konden namen voor de groslijst worden opgegeven, wat een flinke lijst opleverde. Hierna hield de voorzitter een leerzame beschouwing over het onderwerp „Kamerverkiezing 1956”. VLEKVRIJ

Friso nl | 1955 | | pagina 1