ERFSKIP OE VIJF VAN WORKÜM Nieuwe Volkswagens WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur S.v.w. AGENDA 15 Steens Anker Horloge RADIO H1NGST uw RADIO EN TELEVISIE C. GORTER BEL 306 b. g. 382 RINNERT DE JAGER 34.50 Zaterdag3 December 1955 No. 48 78ste Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen WARKUMS mee LAAT Voor degenen, Abonneert U op »Friso« geven formuliertjes waarop het gewicht onderstaande 2 VERZORGEN Workum Koudum NOARD D 61 van personen ingevuld moet worden op korte termijn leverbaar 27—24 5- 60 4-62 17—21 31—3 10—13 6— 13 3— 14 4— 7 o o o Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit yoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Volkswagendealer Maria Louisestraat 20, Sneek. Tel. K 5150 -2220 Harlingerstraat 54-56, Bolsward. Tel. K 5157-322 schaken die het totale gewicht het dichtst benaderen, zijn verscheidene en echt mooie prijzen beschikbaar gesteldzie de etalage van de heer D. Gielstra, bij de Merk D 31. Inlevering van de formulieren bij de deelnemende winkeliers tot en met 7 December. ST. NIC. RECLAME Waterdicht, Anti-magnetisch en met onbreekbare veer t' t— Van verslagen, berichten BURGERLIJKE STAND Gemeente Wurkum halen, uur uur 9 12 8 om D. D- Uitslag 2 18 C. N V.-AVOND S V.W. NIEUWS PLAATSELIJK nieuws 1 di- 3 1 Fré de Boer R Harkema Mej. J. Bouma Mej. A. de Jong Mej. H. Smits S. Gielstra D. Gielstra R. Gielstra Jr. Mej. A. Valk Mej. H. Veldman O. S. Dijkstra en vrouw Mej. Sj. Bokma Mej. W. Voets enz. gaarne spoedige opgaafl 0 1 0 0 0 0 0 1 0 1 2 2 0 0 2 0 1 0 2 2 0 2 G. Wouda en vrouw Mej. Tj. Wouda B. Gaastra en vrouw 0 2 2 1 0 0 1 2 0 0 2 1 2 2 2 2 2 1 2 2 2 0 1 0 van van 1 1 0 0 0 o o o 9 8 7 8 7 7 8 7 7 9 8 8 8 9 7 2 1 1 2 1 2 1 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 33—19 17-16 22—25 17-36 8-39 17— 15 18— 15 9—21 14—16 2—39 11 11 6 4 3 2 1 14 13 9 9 7 6 5 1 11 10 7 3 1 Ahonninangsprlja i I 1.15 per kwtrteal per post f 2.50 per halfjaar IJ. Sj- 19 12 12 II 8 2 5 5 3 2 1 1 1 1 voor helft niet zo dik Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Van Vrijdag 25 November t.e.m. Donderdag 1 December 1955. Geboren: Catharina Maria, dv Rejn Mar en Maria Westendorp OverledenGeen. Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van bulten Friesland 9 «t. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Regelmatig voorradig gebruikte Volkswagens in prijzen van f 1500— tot f 4000.—. Levering onder garantie, desgewenst vla Uw plaatselijke garagehouder. P- Tuik J- Tiemersma W a i der Tempel 2 A. Douma R. van Es U Holtrop S- Tjepkema E- Postma Breeman Schaafsma Meppol 2 U. A. Su elbeek L- Jonkman R. Westerhuis U. Mast S- Boer A. J. Schreur R. Vos S- Swiers A. Hageldoom P. S. HuLman en op wijze ^die bewondering af dwong. Het het dankwoord 52—7 52-6 3 37—27 2 26—17 4 8 54-13 18 13 9 8 6 5 5 4 2 12 12 8 7 5 2 9 6 - 5 5 3 1 1 27—12 1 2 3 3 4 5 O.G .1 J. de Vries Sj- Folkertsma S- Wiersma R Dijkstra J. Dijkstra Pzn. D. Tjerkstra M. v.d Weide afg br J. Nijenhuis G. Dijkstra D. Seekles Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 oor 1 1 1 1 1 1 9- 6 1 4 1 4 2 2 2 2 9 7 8 5 7 7 7 Meubelhuis Ineoné Workum 1B—Q.V.C. 1B: 1—3. Tegen dit spel van Q.V.C, was Workum niet opgewassen, De oudere en ook iets ste viger gebouwde spelers van Q.V.C. hadden het niet moeilijk om uit deze wedstrijd de beide punten binnen te halen. Durk Smid als rechtshalf was één der uitblinkers en aan hem was het te danken dat de neder laag niet groter werd. Onze voorhoede had te weinig stootkracht tegen de robuste backs van Q.V.C., temeer toen Joh. Knopen te veel als teruggetrokken midvoor ging spelen. Dit was de grote handicap voor Workum. Een midvoor moet zich steeds scherp opstellen. Over de wedstrijd in het kort het volgende: Q.V.C. nam de leiding door een prachtig door K. de Graaf voor doel geplaatste bal. Jopie Veldman wist dankbaar te profiteren van fouten in onze verdediging. Workum kreeg een strafschop te nemen. Onze inid- voor plaatste zich achter de bal (was dit wel de bedoeling van onze aanvoerder??) Zijn schot was niet zuiver gericht en de prima Q.V.C.-keeper had hiermee geen moeite., Herman Brandenburg kreeg een bal toe gespeeld en schoot beheerst en rustig in de onbeschermde hoek. Acht minuten voor tijd maakte Jelle de Vries aan alle onzekerheid een einde: 31. Als W. deze wedstrijd had gewonnen waren de kansen zeer gunstig op een kampioenschap geweest. Nu is het nog opletten. 4 3 1 2 1 Workum 2 AD.O.G. IA: 22. Door een misverstand in onze verded*- ging nam D.O.G. de leiding. Technisch be keken was de club uit Wolvega sterker, doch onze jongens werkten als paarden. Uit een voorzet van L. Hagen (die als één van de bester spelers van Workum genoemd mag worden) raakte de D.O.G.-keeper in het nauw, waarvan E. Westra gretig profiteerde 11. Na de rust nam Workum de leiding door midvoor Tjerk Bakker, die er alleen tussen door wist te glippen. Toch was laatstge noemde in het verdere verloop te egoïstisch, waardoor zijn mede voorhoedespelers te wei nig in het spel werden betrokken. Tegen het einde wist D.O.G. de gelijkmaker te sco ren Met een hoog schot werd onze keeper verrast. Een gelijk spel gaf het juiste beeld van de vertoonde wedstrijd. Vraagt vrijblijvend inlichtingen bij de tinus Zeinstra Gehuwd en Voorlopige uitslag 9 Rauwerd 2 1 2 Het tweede tiental van O.D.I. moest j.l. Dinsdag de strijd aanbinden tegen het sterke .Vomelius” I te Wommels. Daar Wor kum niet in z’n sterkste formatie verscheen, kon een nederlaag verwacht worden. Het werd 31/9ö’/j in het voordeel van Wom mels. Maar de tweede helft van Workum’s tiental he.-ft het dan ook wel wat heel erg laten zitten. Geen enkel winstpuntje en zelfs geen half puntje vermocht deze tweede helft te scoren. De bovenste vier spelers hebben zich tegen sterkere tegenstanders uitstekend geweerd. De gedetailleerde uitslag luidt: Vomelius 1 A. Bootsma G. van Wieren G. Bootsma K. v. d. Meer J. Rollema F- v. d. Meulen S- Andela Tj. Tiemersma D. ten Dam M. Postma DAMNIEUWS 25 November 1955. De damclub O.G. trok gisteravond er weer op uit om de eerste wedstrijd te spelen voor de competitie van de K.N.D.B. en wel naar Rauwerd met het eerste en derde tiental. Het eerste kwam uit met twee invallers en het derde met vier. De einduitslag was dan ook niet erg bev-edigend* Het eerste kan misschien nog gelijk spel het derde moest echter» een neder laag boeken. De uitslag was: Rauwerd 1 R. Bergsma 2 H. van der Goot 0 H- Jelsma Oppenhuizen P. Felkers K- Berkenbos J. E ishui tra afgebr. S- Reitsma R. Visser R. de Vries 6 6 5 5 5 5 6 7- 6 4 4 3 2 2 8 Uitslag Op 30 November ging O.G. 2 naar Joure daar te spelen tegen Meppel 2. Dit werd een dikke nederlaag zoals men hier onder kan zien. Workum 2 D. Seekles M. Hiemstra A. van Dijk Kramer R. Dijkstra Mulder H. Tjerkstra J. Wiersma U. van der Meer 0 J. van der Meer 0 7 6 6 3 12 5 113 5—14 3- WORKUM. Bij de gehouden verkiezing van ambtsdragers in de Geref. Kerk alhier zijn gekozen als ouderlingen de heren L. van der Heide en A. G. Wouda en als diaken de heer E. Speerstra. De verkiezing van ouderlingen en akenen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, wees uit dat herkozen werden als ouderling de heren L. de Haan, R. Harkema en G. Twijnstra, terwijl als diakenen gekozen wer den de heren A. Bouwsma en A. Goedhart. De aftredende notabelen werden alle her kozen, nl. de heren O. de Boer, P. Fekkes, H. J. de Jager en S. Smits. MUZïKKURSuS 30 Nov. 1955. Utgeande fan it Boun fan Platteljpnsfroulju öfdieling Warkum js hjir in rige lêzingen mei muzyk halden troch de hear S. de Boer üt Hüzum, Onder de titel: „Het leren luisteren naar muziek”. It wiene fiif jounen, hwerby de hear de Boer op treflike wize ütkomtne liet, hwat goede muzyk yii üs libben bitsjutte kin. Neist syn utiensetting brükte hy piano en grammofoan en grif sille de dielnimrners nou faek mei mear ynteresse nel de hwat swjirdere muzyk foar de radio en s.m. op konserten laster je. De léste joun wurde in kollekte foar it Frysk Orkest hélden. De 29e Febr. eil hjir yn de greate tsjerke in ütfiering jown wurde fan de Matheus-passion. In wike foaröf sil de hear de Boer hjiroer in tfthantting j*en, Senioren: V.V.T. 1Workum 1, vertrek 1.15 Junioren: Heerenv. Boys 1 A—Workum 1 A, vertrek per auto 2 Workum 1 BOeverzwaluwen 1 B, aanvang 3.15 uur (Workum in wit shirt) Workum 3BHielpen 1B: aanvang 2 uur A.s. Maandag (Sinterklaasavond) geen gymnastieklessen O.N.S. 1AWorkum IA: 11. Dat is een drukfout: 11, zullen de spe lers van 1 A zeggen. Neen, ’t. is opzettelijk zo doorgegeven, omdat dit verslag alleen betrekking heeft op de eerste helft. (d6 rest mag direct worden vergeten). W. zat er direct goed in, terwijl daaren tegen weinig verband in de O.N.S. ploeg was waar te nemen. De gasten profiteer den van het overwicht en Sjoerd Wiersma maakte al spoedig een doelpunt. Uit een mooie corner van Jacob van der Meer was bijna een doelpunt ontstaan, terwijl Sjoerd Wi’rsma nog een goede kans miste, zodat het helaas bij één bleef. Er hadden minstens twee of drie bij moeten zijn. Even vóór de rust kwamen de Snekers er beter in; met een mooie kopbal van de mid voor werden de partijen op gelijke stand ge bracht: 11. Eerlijkheidshalve dient nog vermeld dat het Sneker elftal beter lot verdiende en het spel van de Workumers na de rust aan kracht had verloren. Sneek was aldoor in de aanval. Onze keeper redde eerst prima. Eenmaal stompte hij de bal corner (meters hoog kwam het monster in een boom terecht). De defensie liet echter nogal eens een steek vallen en toen de gastheren met 51 voor stonden, was de moed er uit bij de gasten. Er werden achterhoede_spelers naar voren getransporteerd en nadat eerst D. (Mikie) Kuipers de linie doorbrak en scoorde, gelukte het ook Gerrit de Boer nog een doelpunt te maken. O.N.S. liet echter onze keep r nog driemaal vissen. Eindstand aldus: 8—3. Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Unblklnde gildeproeven. It mei bikend foróndersteld wurde, dat in oantal ambachten en bidriuwen yn de stêdden harren al ier ta bipaelde organisaesje foarmen, de s.n. gilden forienige hiènen. Men soe sa’n gilde yn de fierte mei in fakforienifhg forgelykje kinne, dér ’t it lidmaetskip fan forplichte wie. De gilden koenen der troch hiel hwat macht ütoefenje en joegen de leden yn it ütoefenjen fan harren ambacht in bi paelde biskermiig dy ’t konkurinsje fan bü- tensteanders ut Ju te. Yn Warkum treffe wy foar de Franske tiid in njoggental gilden oan, dy ’t wy hjir net allegearre opneamm® sille. Sicmelink hat yn syn bikend bock in apart haedstik hjir oan wijd. Wy kinne der yn léze, hwat de regleminten fan de énder- skate gilden ynholden en ek oan hokker bitinksten men moast foldwaen om ta in gilde talitten to wurden. Der gis n.l. in eksamen fan fakbikwamens oan foaróf. Bij Siemelink fine wy al dizze gildeproeven” biskreaun... op inkelde ütsünderingen nei, hwant, (sa skriuwt hy der by't: J5Voor schoenmakers, kuipers en veerschippers vond ik geen proeven aangegeven.” Wv kinne üs lêzers nou meidiele, dat it üs slagge is de noch ünbikende gildeproeven op to spoaren. (J>e fearskippers kinne wy der bóten litte^ hwant hia dienen gjin, proef). Ja, foar inkelde nije „fakgroepen” founen wy ek noch proeven oanjown. Yn art. 8 fan it gildebrief (1750) fan de skuonmakkers léze wij: „Dat de proef van desen Gilde sal bestaan uit het maken van een paar nieuwe platrande mans schoenen, een paar leersen en een paar nieuwe vrouwen schoenen en muilen, beide met houten hielen.” Yn 1753 waard der noch oan tafoege „dat de proeve van de Leertouwers en lavers sal wesen het maken van een huid en een vel van droog leer met een huid en een fel gelaagd leers.” (De léste trije wurden binne net düdlik to lézen). De „leertouwers en lavers” foarmen dus in nije „ünderfak- groep” fan it skuonmakkersgilde. De proef foar de kópers fine wy togearre mei dy foar de byldhouwers en stoelmakkcrs yn de folgjende bipaling üt 1753: „....Bui lende des beeldhouwers proeve wee-en het ma ken van een Neptunusbeeld, insgelijks is ge- resolveert dat des cuipers proeve zal zijn het maken van een boeij, de stoelwinders- proeve: een cromme stoel.” En ta bislüt dan noch de proef fan de blikslagers, dy ’t yn 1753 oan it smids- of St. Elorisgilde tafoege waerden: „...het ma ken van een blikken schenkketel, de boom, tuit, knop en hengels van geel coper, tusschen de hengsels een gedraijt houten handvatt, een blikken coffijkan met één Of-drie coperen cranen, coperen boom en knop.” 6V, O.G. 3 H. Tjerkstra J. Snijder U van der Me r 0 Jac. van der Me:r2 G. de Boer A Folkertsma P. Nauta A. Vis er J. van der Weij 2 G. Dijkstra 0 17—7 15-17 6— 9 9—20 7— 25 8— 14 26—6 2 26—7 3 29—12 3 4 5 4 7 Workum 2Oeverzwaluwen 1: 60. Ook in de lastige wedstrijd tegen het eerste elftal van de Koudumer Zwaluwen hebben dz reserves van Workum de volle buit binnen gehaald. Door verhindering van de Ferwoudster veteraan werd O. Genee uit de voorhoede weggehaald naar de rechts- back-plaats. Verder kwam het elftal geheel voïleiiig voor de dag. Het leek er in de eerste helft niet op, dat Workum deze wedstrijd zo dik zou winnen, want in de eerste helft werd er slechts een maal ge>- scoord en wel door, de linksbuiten A. Wouda. Na de thee ging het beter geleidelijk werd de score opgevoerd en toen het tien minu ten voor hot einde 50 stond, hadden alle voorhcedespelers deze doelpunten eerlijk ge deeld Ieder bad er eenmaal de prima spe lende keeper van Koudum laten vissen. In de resterende minuten werd in het half duister het half dozijn volgemaakt. Een prima resultaat voor Workum 2, dat dit seizoen weer voor het eerst in de 1ste klas van de F. V. B. speelt. Zaterdag a.s. hebben de lagere elftallen van Workum een vrije dag, terwijl het eerste naar de Friese Wouden gaat om te proberen V.V.T. een puntje af te snoepen. Als het lukken zal, is zeer de vraag. Overige uitslagen senioren: Oeverzwaluwen 2—Workum 3: 72. 29 Nov. Hedenavond werd in lokaal Rehoboth te Workum, de jaarlijkse propa- ganda.avond van de Chr. Besturenbond ge houden. Het samenzijn werd geopend met het zingen Ps 89 1 (en 8 en het lezen van Openb. 3 14—23. In zijn openingswoord kon de voorzitter, de heer J. D. de Jager, een 180-tal aan wezigen welkom heten. In ’t bijzonder wer den welkom geheten de spreker van deze avond de heer van Beek, districtsbestuurder van het C.N.V9 het gezelschap uit Gerkes- klooster dat op zou voeren het stuk „Vuur op Aarde”, a'smede enkele bestuursleden van de Chr. Be turenbond Sneek en Ijlst. De voorzitter wekte allen op in het Chris telijk organi atiewerk niet lauw te zijn, maar warm te lopen voor het ideaal om Christen te zijn in woord en daad, ook in het werk van de Chr. Vakorgani atie. Het woord werd hierna gegeven aan de heer van B ek, die het onderwerp behan- J,o!le .Christelijk Sociaal. Nu! In eene korte maar krachtige rede schetste spreker enkele sociale problemen van deze tijd en noemde daarbij o.m. de komende ou derdomsvoorziening en het aandeel dat de Vakverenigi igen daarin hebben- Hij wees ver volgens op de noodzaak van Christelijke orga ni atie, die gebouwd is op het fundament Christus. Niet georganiseerden en Verkeerd O.D.I. 2 P. van der Valk V, M- Bruggenkamp 1 Fr. Meijer W. Lubberts S. Wa ta H. Wi-rsma R. F. de Boer O. de Boer E- Robijns B R. de J3ng 3V, Verschijnt éénmaal pet week Uitgave van: Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drnkkerq, Workum De compeiili'standen van de verschillende klassen zijn momenteel als volgt: Junioren A O.N.S. IA Blauw Wit 1 A Workum 1 A Hark. Boys 1 A Heerv. Boys 1 A D.W.P. IA Zwaluwen 1 A Balk IA O.N.S. 2 A Heeg 1 A Wcrkum 2 A IJ.V.C. IA Bolswardia 1 A D.O.G. IA Woudse^d 1 A Junioren B Q.V.C. 1B Workum 1 B Oeverzwa’u wen 1 B Hielpen 1B Bakhuizen 1 B Workum 3 B Q.V.C. 2B Oudega W. 1B Balk 1 B W rkum 2 B H.J.SC. 1B Balk 2B Scharnegoutum 1 B Senioren H J.SL. 1 Makkum 1 Workum 2 Hielpen 1 IJ.V.C 1 Woudsend 1 C.V.V O. 1 Bolsward 1 Oeverzwa’uwen Makkum 2 Hielpen 2 Bolsward 3 Q.V.C. 2 Workum 3 Oecerzc. a u wen 2 Q.V.C, 3 11 7 10 8 9 9 10-10 5 1 .1 4 2 3 1 georganisetrden werd met klem op hun pfich* in dezen gewezen. Nadat een tweetal vragen door spreker wa ren beantwoord, trad, het gezelschap uit Ger- kesklooster voor het voetlicht. Met grote aandacht werd geluisterd naar het tone. Isluk met een mooie propagandis tische inslag: „Vuur op Aarde”. Dit stuk, dat het probleem van de sociale verhoudingen in deze tijd behandelde, werd op voortreffelijke wijze gespeeld. De ernst, die soms naar voren kwam, was ontroerend, terwijl anderzijds bij het opkomen van enkele personen, r.eds gelachen werd voordat nog een woord gesproken was, In zijn geheel werd in het stuk, dat uit vier bedrijven bestond, getekend hoe soms ce verhouding n werkgeverwerknemer zijn in een bedrijf en hoe'zij kunnen en behoren te zijn na overleg tussen werkgever en werk nemer en welke heilzame invloed samen. spreking en overleg kan hebben. Het stuk werd uitstekend gespeeld, alle medewerkenden vertolkten hun rol een harteiijke applaus en het dankwoord van de voorzitter was dan ook zeer zeker verdiend. Voor en na het stuk tussen de bedrijven zorgden de dames Kloosterman met zang in ernst en luim op zeer verdienstelijke wijze voor de vulling van de pauzes. AI met al is het een zeer mooie avond ge weest, waar met genoegen aan kan worden teruggedacht. Tegen middernacht werd de bijeenkomst die in alle opzichten geslaagd is, gesloten met het zingen van de avondzang, waarna de heer van Dijk van Sneek eindigde met dankgebed i 2 4 3 22-J20 4 20—25 4 18—32 5 11—22 2 7 10-35 6—1 33—13 6 2 29—17 1 20—11 3 27-15 4 28—28 1 6 5-

Friso nl | 1955 | | pagina 1