I W O'R'K U M E R KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Wijziging uitbreidingsplan RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g.g. 382 De volière en haar bewoners S.V.W. AGENDA No. 49 Zaterdag 10 December 1955 78ste Jaargang mee 1. LAAT VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Gemeenschapszin i—: I—: I—i OFFICIËLE MEDEDELINGEN KERKDIENSTEN ds ds J, Louw, cm. Vertrek 2 uur ds P. Ek uur 2. 3. Leesdienst PLAATSELIJK nieuws van de na afloop boven tegen Advertentietarief: 7 cent per tn.tn. Advertenties van buiten Friesland 9 «tj per m.m; Contracten volgens algemene regeling te onze tekening kort dat A. BAKKER. Wordt vervolgd. mooie afte- waren van aan we- het De Secretaris, VAN DER GOOT Meubelhuis Inconé NOARD D 61 Abohnëmêntsprqst 1 MS pér - per post f 2.50 per halfjaar de wijze en de voor- 40- Ook Uw adrea voor grote en kleinere ritten van Wieren wisselbeker Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaafl Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagsmorgens voor 10 uur Senioren: I i ’.lij Hielpen IWorkum II Junioren: Workum 1 ABlauw Wit 1 Workum 2 AO.N.S. 2 A Oeverzwaluwen 1 BWorkum Vertrek 1.45 uur per fiets 2.30 uur 3 uur 1B ünkosten foaral yn ’e bou gans leger, mar dochs binne foar somlike produkten de pri- zen net tige De molkpriis is net tsjin fallen, de richtpriis is 22 sinten en de berekko- ningen jowe ta ütkomst 22,3 sint de Liter by 3,70 fet. De taslach foar it sangebiet sil wêze moatte 1,4 sint. Oer dizze wize fan priisberekkenjen is de foarsitter net tige to sprekken Nci Syn idé is ien molkpriis bet ter hwant it hjoeddeiske systeem jowt folie önbinlikheden. Ek de prRsberekkening fan it L E. I bifredige net, omdat se der net it folie ünkostesifer ta grounslach nim- rne. Dat it oerlean foar ’e boer leger be- rekkene is dan fan ’e arbeider sinnigt him min Foar oankoft féfoar wurdt minder be- rekkene as dat werkelijk brükt wurdt. En foar it ünderhald fan ’e g bouen wurdt ek to min berekkene; dy kosje folie mear. Fjirder jowt spr. oan dat ek nou noch de Kr. organi-aasjes bisteansrjucht en in taek ha. Yn dit forban waerd neamd it Hcrderlyk Skriuwen fan ’e Herfoarme Tsjerke en spr. wol dit sjen foartto kommen üt biwogenheit mei de tanimmende Ontkerstening fan üs folk. It is npi svn mjenjng miskien net al to djdlik steld. mar hy leant Jat hwa dit nou brftkt de Kr. organises je to bestelden, dit skriuwen iensydich ütlcin en it gjfn rjucht docht Op dizze ynlieding folget in moai bijprek en de gearkomste achtet it nedich dat hja har ütsprekt foar ien molkpriis, in mear folsleine trochberekkening fan ’e (inkosten troch in L. E. I. en in net tajaen oan in molkpriis dy ’t leger left as op groun fan 'e L. E. I, sif«rs nedich is. Nei rounfrage hwervn noch efkes praet wurdt oer ’e taslach op ’e molkpriis dy ’t tasein is en de foarsitter seit hoe’t it hjiX I heechstwjerskynlik komt, wurdt dizze gear- kontste slüten cn eindiget de hear G. Twyn- stra mei tankgebet, op Valentijndag beloond met bloemenhulde Op 14 Februari 1956 zal aan honderd land genoten een bloemenhulde worden bereid op grond van hun in 1955 jegens de gemeenschap betoonde speciale verdiensten. Het initiatief van deze bloemenhulde gaat uit van de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, die van oordeel i, dat 14 Februari Valentijn- dag zich bijzonder voor een dergelijke ma nifestatie kent. De waarde van deze manifestatie wordt ver hoogd indien de bloemenhulde namens het gehele Nederlandse volk wordt gebracht. Dit zal mogelijk zijn, wanneer iedereen, die uit zijn naaste omgeving voorbeelden kent van personen, die zich in verdienstelijke zin tegen over de gemeenschap hebben onderscheiden, de Vereniging de Nederlandse Bloemisterij, Koninginnegracht 102, Den Haag, hiervan vóór 10 Januari 1956 schriftelijk in kennis stelt, met opgave van naam en adres van de betrokkene en een korte omschrijving van zijn (haar) verdienste. Da opgaven zullen ter beoordeling worden voorgelegd aan een jury bestaande uit een vertegenwoordiger van het Ministerie van Landbouw, Visserij, en Voed selvoorziening, een journalist en een ver tegenwoordiger van de Vereniging de Ne derlandse Bloemisterij. Kon de jury in 1954 slechts 48 personen aanwijzen, in 1955 waren het er reeds 82, die voor een bloemenhulde vanwege de Ne derland e Bloemi-terij in aanmerking kwamen. Het is aan het publiek om te bewijzen, dat er onder de ruim 10 millioen Nederlanders thans honderd „goede burgers” zijn! Verschijnt éénmaal pér wéék Uitgave nm Fa. T. GAASTRA Bi. Boekhandel en Drukkerij, Workum i— Het Hoofd van het gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis dat van 7 December tot 21 December 1955 ter gemeente-secretarie des voormiddags van 912 uur ter inzage ligt het door de Raad dier ge meente in zijn vergadering van 1 December 1955 vastgestelde plan tot wijziging van het uit breidingsplan van Workum met bijbehorende dwarsprofielen. Binnen 6 weken na afloop van de termijn van ter viieligging kunnen belanghebben den, die zich met bezwaren tot de Raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten der provincie Friesland hun bezwaren indienen. WORKUM, 2 December 1955. Het Hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, J. RUSSCHEN ST. NICOLAAS BIJ S.V.W. JEUGD Op Vrijdag 2 December kwam traditie getrouw St. Nicolaas op bezoek bij de jeugd van S.V.W. in Ons Gebouw. Z >als gewoonlijk was de leeftijdsgrens ge steld tot 10 jaar. Nadat de kinderen Sint en Piet een wel- komsiied hadden toegezongen werden ze ge- tracteerd op chocolademelk en koekjes. Ook Mevr. Schaap hield de kinderen bezig met een leuke vertelling. Daarna werd er nog een filmpje vertoond, o.a. van de gymnastiekuit- oering op het veld en van de feesten in Workum, wat bij de kleintjes erg in de smaak viel. Nadat Mevr. Schaap St. Nicolaas had be dankt voor het bezoek en allen Hem een tot weerziens hadden toegeroepen, behoorde ook deze attractie weer tot het verleden. Hei lenschap (Herv.) Voorm 9.30 uur ds mr Q. Rovers van Warns. Nam 1.30 uur ds D. J. Spaling. Ferwoude (Herv.) Nam. 1,30 uurdsP. Evan Ooijen, Gaast (Herv.) Voorm 9.30 van Ooijen. Hiidebopcn (Herv.) Voorm 9.30 uur ds H. de Wolf Gezinsdienst. ’s Av 7.30 uur ds J. T. Nielsen, Doopsgezind predikant te Warns. (Doopsgez.) ’s Av 7.30 uur ds H. de Wolf, Ned. Herv. predikant. (Geref.) Niet ontvangen. Kfiudum (Herv.) Voorm 9.30 uur ds H. J. van Nie Nam 2 uur ds H. J. van Nie (H. Doop) (Doopsgez.) ’s ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Malkwerum (Herv.} Voorm. 9 30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm 9.30 uur Nam 2 uur ds mr Q. Rovers Staveren (Herv.) Voorm 9.30 uur Leesdienst Nam 2.15 uur ds B. J. Riemersma. WORKUM. Aan de Rijksuniver iteit Groningen is bevorderd tot tandarts stadgenoot, de heer H. K. Wielinga. FEESTAVOND VOLKSONDERWIJS Op 29 November hield de afdeling Workum van Volksonderwijs weer haar jaar lijkse propaganda- en f e tavond in de volle bovenzaal van hotel „De Wijnberg”. Na de opening sprak de heer IJ. Oosten een kort propagandawoord. Spreker wees in het bijzonder op de jubileum actie ten bate van het 90-jarig bestaan van de vereniging Volksonderwijs en spoorde de leden aan vooral hun deel bij te dragen tot het welslagen van dez6 actie, om gezamenlijk het doel te bereiken, welke het hoofdbestuur zich heeft voorgesteld. Bovendien is er neg een jubileum in het vooruitzicht, nl. het 25-jarig bestaan der afdeling op 13 Maart 1956. Hoe deze datum te vieren zal nog niet bekend ge maakt worden. Dat blijft dus nog een ver rassing. Zoals gebruikelijk verzorgde ook dit jaar weer de eigen toneelclub do vrolijke noot van de avond En dat deze noot vrolijk was, zal geen der aanwezigen ontkennen. Voor het voetlicht werd het blijspel „In Bollekeal??” gebracht. Het stuk werd zeer vlot gespeeld en de spelers konden dan ook na afloop een daverende ovatie in ontvangst nemen. Men kan op een zeer geslaagde avond terugzien. C.B.T.B. - WaRKUM 30 Novimber kaem de G.B.T.B. ófd, Warkum foar de earste kear dizze winter byinoar. Krapoan healwei tsienen iepene de foar itter dizze gearkomste mei gebet en Schriftlêzing en hjitte de oanwêzigen fan herte wolkom. De oanteikens fan ’e foarige gearkomste wurde nou lézen en goedkard. Inkelde yn- kommen stikken wurde hjirnei trochnommen. In skriuwen fan it Prov. C.B.T.B, bistjür wiist op ’e needsaek foar in algemiene gear komste yn Ljouwert, pleatselik in lede- of in bistjftrsgearkomste to bilizzen. Hjir sil sa folie mooglik rekken mei h.ilJen wurde; ek sil prebearre wurde mear leden to winnen. Ut ’o sifers fan ’e bigreating fan ’e Prov. Q.B.T.B. blykt dat de kontribüsje oankotn- mend jier gelyk steld is, Hjirnei hat forkiezing pleats foar in Of- dielingsbistjorsljd, in skoaLbitjürslid an in lid foar ’e kommLja fan tasjuch op ’e 14n- bouskoalle. Keazen wurde de hearen D- Vis ser, M. de Boer en P. IJ. van der Valk.' De foar itter haldt nou noch in ynlieding hweryn hy ünderskate dingen oantsjut. Earst wurde neamd de gans bottere wacrsomstan- nighedea dan foarig jier; hjirtrooh bipne do BOND Van PLATTELANDSVROUWEN 1 De imber. Do ’t de foarsitster fan de ófdieling Warkum fan boppeneamd Boun diz ze joun iepene, bliek it lokael hast to lyts, hwat wol wiist op it bloeien fan üs forieni- ging. Nei it sjongen en do notulen kaem daliks de earste sprekker foar dizze joun, de hear v. Beest üt Snits, oan it wurd. Hij fortelde üs ien en oar oer Johnson’s wriuwwaechs pro dukten en oan it ein krigen wy noch in demonstraesje mei in floeiber sulverpoets- middel, Nei de pauze wie mej. de Jong üt Boalsert oan bar, dy as logopeadiste of spraaklerares üs oer har wurk fortelle soe. Hja bihan- ne'.e nou spesiaeï de bernespraek yn har lezing en wol de Ontwikkeling hjirfan fan ba’.y ta kleuter fan sa’n fjouwer jier. Hjirnei brocht hja nei foaren hokfoar ünderdielen en ófwikingen yn it praeten Onder har wurk falie. Nei noch in flink neipetear, folgen noch forskate nwidielings, ö.o. de Krystjoun, en it op stapel setten fan in nije kursus yn Jannewaris nou ’t de muzyk- kursus ófroun is. It wie alwer let do’t de foarsitster nei rounfrage en sjongen slute. Oan it ein wurde kollekteard foar it Frysk Orkest, der ’t wy as leden fan it Prov. Boun ek üs stientsje oan bydrage moatte. LEDENVERG A DERING ZEILVER. .WORKUM” Vrijdag 2 Dec. hield de Zeilvereniging „Workum” een ledenvergadering in Café „De Zwaan”. Da voorzitter, de heer O. de Roos, memo reerde in z’n openingswoord het bijzondere mooie zeilseizoen in de tweede helft van de zomer. Thans heeft de winter opni-uw be lag gelegd op onze mooi® sport en kunnen we beginnen aan het winterprogramma en tevens voorberei ingen treffen voor het vol gende s'i’sen, aldus de voorzitt r. Een verzoek aan de gem enteriad en aan bet Waarschap om enig baggerwerk te ver- riebten in de Holkmeer etranddea op te Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Burgemeester en Wethouders van WOR KUM maken bekend, dat de gemeenteraad in zijn verga lering van 1 December 1955 heeft besloten medewerking te verlenen aan de Nieuwe Vereniging van Chr. schoolonderwijs te behoeve van de U.L.O. school voor het aanschaffen van nieuwe leerboeken voor het vak handelskennis, in verband met wijziging van het examenprogramma, het aanbrengen van dubbele ramen de noordzijde van het schoolgebouw gens onvoldoende verwarming van betreffende lokaal en het aanschaff«n van enige electrische ap paraten en anatomische platen voor het vak kennis der natuur. Tegen dit besluit kan binnen 30 dagen beroep worden ingesteld bij Gedeputeerde Sta ten van Friesland. WORKUM, 5 December 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. RUSSCHEN CHR. PLATTELANDSVROUWEN 1 Dec. Hedenavond kwam de Bond van Chr. Plattelandsvrouwen weer bijeen in de Chr. Landbouwschool. Deze avond werd geopend met gebed en Schriftlezing door de presidente mevr. Bokma Haagsma. Veel vrouwen waren opgekomen naar deze vergadering, die een enigszins feestelijk ka rakter droeg, ter ere van St. Nicolaas. In haar openingswoord sprak de presidente dan ook de wens uit, dat men met elkaar een gezel'ige avond mocht hebben. En dat men in de komende dagen eens niet alleen voor de eigen familieleden of kennissen de pakjes gereed gaat maken, maar ook eens gaat den ken aan een oud of eenzaam iemand, welke toch ook wel eens graag verrast wil worden. Na nog enkele zakelijke mededelingen, werd aan het feestelijke van de avond begonnen. Er werd ge.jo ll, spelletjes gedaan, gegeten en gedronken. Natuurlijk mocht ook ieder een pakje grabbelen. Voor allen vlrog de tijd om, zodat het al [link laat geworden was toen de presidente deze avond sleot, medezeggenschap van de arbeiders in bedrijven. Spr. begon met er op te wijzen hoe wij de verhouding werknemer.werkge: er moeten zien van uit het evangelie, dat ons telkens weer oproept tot d6 verantwoordelijkheid van mens tegenover mens. Door de gevoerde Christelijke Sociale po litiek zijn reeds veel verbeteringen aange bracht waar we dankbaar voor mogen zijn, maar ook nu moeten we ons inschakelen in de strijd om ook op dit terrein uit te komen voor onze belijdenis, In het arbeidsproces brengt de werknemer z’n arbeidskracht in, terwijl aan de andere kant van de weegschaal het kapitaal in de onderneming gebracht wordt. Het is toch re delijk dat ook het kapitaal van de arbeids kracht rente opbrengt. We zien nu reeds de vertegenwoordigers van beide partijen rond de conferentietafèl zitten om te beslissen over de arbeidsvoor waarden e.d. Met de oproep om onze arbeid te zien als ons Goddelijk beroep besloot spr. z’n betoog daarmee de grond leggend voor een alge mene bespreking. Dat hier druk gebruik van werd gemaakt, behoeft geen betoog en de gewone vergader tijd was dan ook al behoorlijk overschreden voor de hamer viel. Met een woord van dank voor waarop dit onderwerp werd ingeleid vragen waren beantwoord, sloot de zitter deze vergadering, die door een tal leden werd bijgewoond. hoge kosten. Wel werd de gemeente bereid gevonden baggerwerk te verrichten in de omgeving van de brug over de Hollemeer. Ge ien het be'ang van de watersport werd be sloten nogmaals een beroep te doen op de betr’ffende instantie de toegezegde bag- gerwerkzaamheden met een gering aantal me ters te verlengen, In de plaats van de heer O. de Roos, welke niet herkiesbaar was, werd met grote meerderheid van stemmen gekozen de heer H. S. Schaap. Bij het punt: voorstel bestuur, wijziging van art, 4 van het huishoudelijk reglement, betreffende bestuursverkiezing, werd met a’ge- rnene stemmen besloten dat in het vervolg om technische redenen het bestuur terstond herkiesbaar is. Met een toepasselijk woord gericht tot de winnaar» van de seriewedstrijden werden door de voorzitter de prijzen uitgereikt. Winnaars 16 M2 Klasse: 1. Arcus Pluvius, R. J. van Wieren, Nijhuizum: 2. Anneke, W. Valk, Workum; 3. Windekind, S. A. Visser, Workum. Handicap klasse: 1. Kon Tiki, Sj. Steensma, Leeuwarden; 2. Oeral Thüs, K. van Gosliga, Bolsward. R. J. van Wieren won voor de tweede maal de wisselbeker aangeboden door de firma Gielstra Zn. en Fré de Boer alhier. Als afgevaardigden naar de vergadering van de N.N.W.B. op 10 December a.s. wer den benoemd de heren H. S. Schaap en S. A. Visser. Aangaande verkiezingen of besluiten werd de afgei aardigden vrij mandaat gegeven. Bij de N.N.W.B. werd ab datum voor de open wedstrijd opg‘geven 21 of 28 Juli. Betr fende de feestavond deelde de voor- •itter mede dat deze gehouden zal worden op 18 Jan. a.s, De avond zal verzorgd worden door de Krite Bolsward. Voor de 180 leien tellende zeilvereniging wordt wederom op een succesvolla avond gehoopt. Bij monde van de heer J. de Groot werd de voor itter bij diens aftreden namens be stuur en leden hulde gebracht voor het vele werk, dat hij verricht heeft voor de nu 20 jaar oude vereniging. Na de rondvraag werden filmopnamen ver toond door de he'r H. S. Schaap, welke bij zonder in de smaak vielen. De September-feesten van ons stedeke wer den in alle kleur en fleur nog eens beleefd, gevolgd door opnamen van de start en verloop van de finale der serie.wedstrijden, dit seizoen gehouden. Te ruim elf uur sloot de voorzitter deze mooie vergadering. Zondag 11 December 1955 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. (Herv.) Voorm 9.30 uur ds D. J. Spaling (H. Doop) ’s Av 7.30 uur ds D. J. Spaling (Doopsgez.)Voorm. 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Collecte voor het Bouwfonds 11.30 uur Westhill Kinderdienst. (Geref.) Voorm 9 uur en nam. 2 uur J. Végh van Andijk. (Bapt.) Voorm 9.30 uur predikant te Groningen. 11.30 uur Zondagsschool. A. R. KIESVERENIGING Dinsdag vergaderde de A. R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje” in een lo kaal achter de Geref. Kerk. Na de gebruikelijke opening door de voor zitter, de heer R. de Groot, en enkele mede delingen, kreeg de heer E. Tilstra van Parre^a het woord om te spreken over ds XV Het najaar is de tijd voor de tentoonstel lingen. En of men nu sportfokker is van hoenders of van konijnen, van duiven of kanaries, na afloop van het fokseizoen krijgt de fokker behoefte om, al is het dan maar naar één tentoonstelling, eens te laten zien wat men in het afgelopen jaar zo al heeft gekweekt of wat men zo al voor moois be zit Men kriigt gelegenheid om zijn fokpro- ducten met die van andere fokkers te meten en wanne r men de tentoonstelling bezoekt, I wordt men vaak aangetrokken door het zien van wat andere fokkers bezitten. Slechts enkele weken geleden had Sneek zijn vogel show. Da rna volgde Leeuwarden met zijn tropenfauna en op 19 en 20 November volgde de Frie e Sbrduivenclub met zijn tentoon stelling in café „De Nederlanden” te Leeu warden. Driehonderd nummers wa-en er in gezonden. In sommige ras:en was een zware concurrentie, terwijl er van enkele andere rassen slechts een enkel paar of één vogel was ingezonden. Het geheel gaf een nette en goed verzorgde indruk. Als altijd werd ingezet met de Hollandse Kropper. Grote, forse vogels met liefst een zware beenbe- vedering alsof de poten vleugeltjes waren. Er waren er 42 inzendingen in 12 verschil lende kleuren. Hierna volgden de ekster- kroppers eveneens met zwaar bevederde be nen met di-pe kleuren en fraaie tekening. Een vijftal Norwich kroppers met grote opgeblazen kroppen werd gevolcd door een vijftal kaalberige eksterkroppers. Dat de kroppers bij de li fhebbers zeer gewild zijn, blijkt wel uit het groot aantal en de grote verscheidenheid. Na een viertal Thuringer kroppers kregen we een grote collectie Brun ner kroppers van maar eventjes 50 stuks. Prachtige slanke vogels met een taille als een jongedame. Alvorens deze vogels in de kooien worden gebracht, worden ze door de fokker afg richt (getraind'i en het is ge weldig hoe sommige vogels er op reageren als de eigenaar of de keurmeester met de keurstok bij de kooi verschijnt. Vorig jaar in het beursgebouw ontsnapte een dezer vogels uit de kooi, doch toen de eigenaar binnen kwam en de vogel toesprak, streek hij op de hand van de eigenaar neer. Een tweetal holle kroppers sloten de rij van deze uitgebreide kropperfami’ie. Een geheel andere verschij ning waren de 30 vUesduiven. Alle zware duiven met fraaie kleuren en I kening De m esten of eigenlijk alk van buitenlandse afkomst, een gevolg het feit dat men zich in de omringende landen meer dan in Nederland toelegt op het fokken van vogels met zware bout, welke in de restaurants veel worden op- ge4iend De namen als cauchois, tameaux, Poolse Lynx en Strasser wijzen voldoende op hun afkomst. De Modanezer schietti, waarvan er 13 waren ingezonden, zijn korte gedrongen vo gels van Oosterse oorsprong, waar men deze vogels africht in het vliegen. In vroeger tijden en misschien nu nog wel eens, ging de eigenaar met een vlag in de hand op ’t dak staan en bleven de duiven zolang in de lucht tot hij ’t teken gaf om neer te strijken. Pauwstaarten, waarvan 15 war n in gezonden, de naam geeft het al aan, sidderen als een pauw en dragen hun staarten als een rad in dezelfde geest als de pauw dit doet, wanneer hij pronkt. De Hyacintduiven waren slechts door één exemplaar vertegen woordigd. Een negental schildduiven, witte vogels met zwart en rode vleugelschilden, laten ons het grote contrast zien door hun diepe glanzende kleuren -met scherpe aftekening. Dan volgden 68 Meeuwen van ver chillende en vederstructuur met bekjes zo ze niet of nauwelijks hun jongen kunnen grootbrengen. Tot slot volgden nog een kl ine vijftig vliegduiven. Vogels die meer in de lucht dan in een kooi thuishoren, zoals Engelse tippkrs die na enige training soms acht uur en langer in de lucht blijven of de Groninger slenken, een oud Hollands ra-, echte luchta-robatcn die gedurende het vliegen de vleugels onder en elkaar slaan. Hindeloopen.

Friso nl | 1955 | | pagina 1