C. GORTER I WORKUMER KRANT Als de liefde in '1 spel komt, willen wij ook graag meehelpen. Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur Provinciaal Anjerfonds Uitvoering van „Crescendo" met de gezamenlijke koren ERFSK1P— Rekkense inrichtingen RADIO HINGST MDIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g. g. 382 S.V.W. AGENDA 78ste Jaargang No. 50 Zaterdag 17 December 1955 WARKUMS bat. O mee LAAT FRISO. Fryske Brief CXIV By ien fan myn freonen stiet in kas mei boeken yn ‘e keamer, hwer UW VERZORGEN Wij willen U met zorgen om-ringen. Keuze in verschillende breedten 3'/z en 4 m.m. NOARD D 61 WJRKUM KüUDUM Bij aankoop een aardige verrassing De schoonste band .(aan beider hand, I een RING van l Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER “■“spul, mar allegearre goede en djüre boeken. Ek tige seïdsume eksim- plaren, dy ‘t him in han mei jild kostte hawwe, steane op ien fan de planken. Yn ien wurd sein, in kostlik en in djür bisit hwat hy derstean sjen, reade, griene, blauwe, grize, swarte bannen. Hwat in moaije kleuren. En ik tink dan wol faek, hoefolle üren tiid sil it skriuwen, itprintsjen en it ynbinen fan ien sa'n boek wol net koste hawwe?" „Ik kin ’t my net bigripe hwat jo der nou oan fine om allinne mar nei dy boeken to sjen en net witte hwat er yn to lézen stiet," sei ik. „Der sil wol mear wêze hwat jo en ik net bigripe," bigoun hy wer. „Mar ik soe se net graech de kost jaen dy't lyk as ik, in greate kas mei boeken stean hawwe, allinne mar foar de pronk. Doch litte wy üs der de holle mar net oer brekke, der sit noch wer in goede kant ek oan. Ik en myn soarte helpe mei üs „hobby" skriuwers, printers, boekbiners en boek- forkeapers oan brea." ‘k Haw my by dizze riddenaesje mar del lein en haw de hiele kas, mei noch nea lézen boeken, ünderste boppest skuort. En it fornaemste wie wol, dat ik nei lang siikjen foun, hwat ik sochte. wit hoe lang nei sitte to sjen. De moaije kleuren sa tusken dat grien fait de planten is dochs in lust foar de eagen. Mar boeken binne deade dingen e.i i inammen foar jo dy't nea in boek ünder eagen krije." ik eltse kear as ik der kom, suver jeloersk op bin. Ja, hwant sa'n samling boeken sjocht men mar o sa komselden. It is gjin goedkeap As ik soms ris in bipaeld boek hawwe moat, hwat ik oars al min krije kin, nou dan gean ik mar nei him ta en krij it grif mei nei hüs. Kom ik der op in joun en frege: „Nou sit ik forlegen om in boek hwer ‘t ik de titel net fan wit. Mar it moat der en der oer gean en is by dy en dy ütjown. Hawwe jo dat faeks ek „Sille jo seis ris sjen moatte," sei er. „Ik wit dat sa ek net. Hjir is de kaei, dat siikje seis mar. Der leit boppe op in list fan alles hwat er yn stiet. Mar as jo de skriuwer net witte en net hoe ‘t it hjit, ja dan sil it in hiel kerwei wurde." „Ik tocht" bigoun ik wer, „miskien hawwe jo it lézen en witte dan to'n neiste by hwat ik bidoel". Hy seach my oan en lake dat er skodde en sei: „Nou moat it net malder wurde. Dat freget my of ik dat boek faeks lézen haw. Ik en léze! Nou toe mar. Myn leave man ik krije nea gjin boek ünder eagen of it moat al wêze om de printsjes to bisjen dy't er yn steane." „Haldt jou frou dan miskien in bulte fan lézen?" woe ik witte. Hy lake wer en andere: „Dy? Nou likemin as ik. Hja seit altyd: ik kin myn skoandere tiid wol better brüke as om dy mallichheit to lézen." „Dan kin ik myal hielendal net bigripe werom jo dan safolle jild foar boeken ütjowe", frege ik. „Ei nou man, men moat dochs wol hwat yn ‘e keamer stean hawwe, net?" sei er. „En dan, de minsken hjir neist hawwe in great aquarium mei moaije fiskjes er yn. Mar der is in hiele bulte wurk en oppasjen oan sil men dat spul yn ‘t libben halde. Né, jow my dan mar leaver boeken." „Ja mar," ik wer, „sjoch ris oan, fiskjes is libben guod. Der kin men Het bestuur Hy weau mei de han krekt as er sizze woe: Hald jo mar stil. Doe sei er: „Nou goed dan, myn buorman libbene fiskjes en ik deade boeken. En de man hjir oer hat de keamer mei skilderijen bihongen en in oare buorman garret postsegels. Sa hawwe wy stik foar stik üs leafhabberijen. Ik haw der nou ienris nocht oan en sjoch nei myn boeken. Moatte jo ris I—: Van verslagen, berichten BURGERLIJKE STAND PRACHT-RESULTAaT voor reule-end land. was de PLAATSELIJK nieuws n» enz. gaarne spoedige opgaaf] Advertentietarief: 7 cent per m.m.' Advertenties van buiten Friesland 9 «tl per m,m; Contracten volgens algemene regeling f 2-0 0-2 1-1 0—2 0-2 1-1 0-2 0_2 2—0 0-2 6—14 Bij de gehouden kerkeraadsverkiezing van de Doopsgezinde Gemeente alhier, werd de boekhouder, de heer F. Kupeerus herkozen terwijl in de vacatureR. Hoekema (niet her. kie baar) gekozen werd de heer M. van der Meer, Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Inzending van advertenties uiterlijk Donderdagsmorgens, familieberichten desnoods Vrijdagmorgens voor 10 our Geslaagd te Groningen voor de aan tekening Wijkverpleging, onze vroegere stad, genote Mej. R. Dijkstra. WORKUM. Onze vroegere stadgenoot de heer A. Kelderhuis reeds in het bezit van Akte R slaagde een dezer dagen te Zwolle en Kampen voor het Diploma Kinderbescher ming A. Senioren Workum 2—C.V.V.O. 1, aanvang 2,30 uur Junioren: Scharnegoutum 1 BWorkum 2 B, vertrek per auto kwart voor twee Meubelhuis Ineoné deze de avond de werken van AbonMmintfprq«> 1 l.U për kwartaal per post f 2.50 per halfjaar T’ Bij de te Sneek gehouden Kanarie-1 Tentoonstelling, werd een inzending van hc-r Kelderhuis bekroond met Ere.prijs 2e prijs. Naast De in 1955 in Friesland gehouden Anjer fondscollecte heeft in totaal f 11.702,71 op gebracht (vorig jaar f 10.329,85). Voor een uitkering uit die collecte komen in aanmerking die verenigingen en instel lingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur in het algemeen te bevorderen en die met financiële moeilijkheden te kampen hebben. De beslissing op de aanvragen berust bij het bestuur van het Provinciaal Anjer fonds. Belanghebbende veren Dingen enz. wordt er op gewezen, dat aanvragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doel- ste’ling en de financiële omstandigheden, waarop de aanvraag wordt gebaseerd, zo mede of al dan niet aan de in 1955 gehouden collecte is medegewerkt, vóór 1 Januari 1956 moeten worden ingediend bij genoemd bestuur, secretaris de heer A. Hol- kerna, referendaris ter provinciale griffie te Leeuwarden. Aanvragen, welke inmiddels zijn ingediend, zulen zonder meer in behandeling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aan vragen, welke betrekking hebben op vorige collecten. Zoals U reeds in de vergaderagenda van ons plaatselijk blad Friso gelezen zult heb ben, dat deze uitvoering plaats zal vinden op de 2e Kerstdag, willen wij ook gaarne vanaf deze plaats enige bijzonderheden ver melden over dit concert. Deze uitvoering wordt gehouden in de Ned. Hcrv. Kerk te Workum en het tijd- DAMNIEÜWS 12 December ’55. Gisteravond trok het tweede tiental van de damclub naar Sneek om uit te komen tegen Sneek 2. Deze keer meer waard dan de vorige men kwam met de overwin de en een geldprijs bestonden de prijzen uit een tweetal medailles. Een der vogels behaalde een maximum van 92 punten en dit is een aantal dat slechts door de fraaiste exemplaren wordt verworven. van deze vereniging is de verp'eging van geestelijk mis zaak is in onze samenleving Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Bij de onlangs te Utrecht gehouden examens voor vakbekwaamheid Caféhouder slaagde o.a. onze plaatsgenoot, de heer S. A. Westra. stip van aanvang is plm. 8 uur 's avonds. Het programma is vol afwisseling, zowel instrumentaal als vocaal. Ook deze keer vormen de hoogtepunten van ge amenlijke uitvoeringen van Handel, enz Hieraan nemen ongeveer een kleine 200 vocalisten deel en „Crescendo” zorgt voor de begeleiding. Doordat de winteruitvoering van het vorige jaar als zeer geslaagd mag worden be schouwd, hebben wij gemeend ook dit jaar een dergelijk concert te moeten geven in dezelfde vorm, doch het geheel noch groter van opzet. Laat U daarom deze gelegenheid, welke de enige is in de Zuidwesthoek, ja misschien wel van heel Friesland, vooral niet voorbijgaan en komt dit beluisteren, breng Uw vrienden en kennissen mee. De toegangsprijs kan geen bezwaar zijn, deze is zeer laag gehouden nl. f 1.per persoon, zodat wij dan ook verwachten dat de Kerk in alle hoeken bezet zal worden. In verband met de zeer hoge kosten voor deze uitvoering maken wij onze donateurs er op attent dat zij voor dit concert geen vrije 1 toegang hebben, doch dat het donateurs- concert zal plaats vinden in Februari. Zie voor verdere mededelingen de Friso van de volgende week en de raambiljetten- U mijnheer de redacteur dankend voor de toegestane plaatsruimte, roepen wij U allen een tot ziens toe op ons concert. HET BESTUUR Koarddounsjen yn tsjerke Der wie foathinne yn Frysljn hast gjin doarpke to bitinken, hoe lyts ek, of it hie syn eigen merke. Men hoecht der de aide almenakken mar op nei to sjen om dit to biwizen. De wille en it fortier fan de merke, yn de léste tilen haedsack, wienen dit dochs oarspronklik net. Yn foarige ieuwen wie it sa. dat ien of twaris yn ’t jier fémerk holden waerd (foaral hynstemerk) der ’t de boeren üt ’e omkriten op tasetten kamen om in handeltsje to dwaen. Mar, sa as dat mear giet, hwer ’t in protte tninsken ris in inkelde kear byelkoar komrne, der wol ornaris ek de fordivedaesje wol dije. Dit bigrepen net alünnich de stéds- en gri tenij bist j üren (tink oan it organi earjen fan hurddraverijen), mar ek allerhande negoasjelju en „akkrobaten”. Ut de offisjele stikken kin men fansels net* opmeitsje hoe ’t it op sa’n merke krekt om en ta gyng, mar sa nou en dan wurdt üs doch efkes in tipke fan de wale optild. Dit bart dan, as de artisten (sa sille wy al dy lju foar it gemak mar neam'me) tastinnning oan de stêd freegje om harren kunsten op de merkedagen to fortoanen. It lit him tinke, dat de stêd net alünnich each hie foar de redelike en sedelike kant fan de saek, mar dat de fordielen foar de stedskas ek mei- telden. Sa krige it stedsbistjör fan Warkum yn it foarjier fan 1756 in forsyk om ta- stimming to jaen foar it optreden fan koarde. dounsers en marionettespylders. Op himsels noch net sa bi sender. Mar as de f roede mannen fan Warkum dan in gebou foar dit optreden oanwize, dan sille wy dochs wol allerminst oan in tsjerke tinke. En dochs wie dit sa. Hjir folget de tekst fan de resolusje: op 26 April 1756 „is vastgestelt de koor- dedansers en marionettespeelders te accor. deeren, te saam gecoinbineert, in de gast huiskerk aanstaande kermis haren spullen op te setten ende te speelen, en voorts is aan haar aangesegt in vervolg zig hier te absenteren en niet wederom met hare spul len zig hier te sisteren.” Hielendal fan herten gie dy tastimming dus net, hwant se moasten in oar jier mar net wer komnie-.,) Tige lang hat de stêd de jildlike for- lieding net wjerstean kinnen, hwant fan it foamimmen om soks yn de takomst net mear ta to stean fornimme wy yn 1760 neat mear. Yn dat jier wuordt n.l. wer tastimming jown om „met een marionette spul op de a.s. herfstkerthis in de gasthuiskerk te spelen.” Under ien bitinkst: de stêd moast !/j fan de opbringst ha wwe 1 Ien ding moatte wy der noch by sizze: yn de gasthüstsjerke (by it weeshüs) waerd al jierren gjin tsjinst mear holden. was de klap wedstrijd, want ning thuis. De uitslag was als volgt: Sneek 2 O. G. 2 T. KoopmansD. Seekles J. de WalM. Hiemstra P. WensinkA. van Dijk IJ. v. d. GootD. Kramer T. Gerlofs—G. Dijkstra B. CouperusD. Mulder P. JorritsmaSj. de Jong G. S. WarenaarJ. Wiersma G. SpijkerW. de Vries G. HuitemaJ. Tjaarda Uitslag om nu de royaalste weg in te slaan. Het is als een goede start te beschouwen voor de nog veel grotere objecten, die op uitvoering wach ten. Maar laat men dan een volgende maal voor het te vormen garantiefonds de voor waarden duidelijk samenstellen en zo nodig onderscheid maken tussen giften en aandelen, want de benarde positie van enkele vereni gingen zou anders elk initiatief lamleggen, tenzij die verenigingen zelf iets op touw ging- gen zetten, dat hun in de goede richting hielp. Maar dat het niet gemakkelijk is om feest te vieren en er geld van over te hou den, dat weet men zo langzamerhand wel. De controle-commissie hal alle bescheiden, cijfers en tellingen gecontroleerd, alles uit stekend in orde bevonden, zodat de heer van Duinen een woord van lof niet werd onthouden Een jaarlijkse boomplantdag, maatregelen tegen onbesuisd rijden op motoren en brom- fietsen, stichting van een zwembad, waren nog zaken die in de aandacht van het bestuur werden aanbevo'en. Het nieuwe bestuur was wat het zwembad betreft vol goede moed, want dit is het eerste plan dat men krachtig ter hand zal nemen en in het komende sei zoen beslist voor elkaar hoopt te brengen. Het zakelijke gedeelte was toen wel onge veer afgehandeld, waarna de heer Jac. Twijn- stra een door hem opgenomen filmpje van de Workumer feesten afdraaide, gevolgd door een kleurenfilm van de heer H. S. Schaap, eveneens tijdens de laatste festiviteiten ver vaardigd. Heel wat bekende gezichten kwamen op het doek, zodat velen zich zelf of buurman konden toeknikken. De grootse optocht trok opnieuw voorbij en zoals het toen ook in werkelijkheid wa', daar raakte men eenvoudig niet op uitgekeken. De herinnering aan dit feest gaat langzamerhand wel iets vervagen, maar zal later ook meteen weer opgepoetst, worden, zodra deze beeldenrij weer vertoond wordt. Moeite noch kosten zijn voor het slagen van die feesten gespaard en daarom gaan we dit maal ook voor het laatste bedrijf niet tobben over al datgeen wat versnoept is. Dat het speculeren op een verdeling van het garantie.* fonds geen regel moet worden en een bedenke lijke kant heeft, die remm nd zou werken voor volgende ondernemingen, mag niet uit het oog verloren worden. Maar dat komt dan een volgende keer direct van tevo’en ter sprake. Ja, dit moesten we nu eigenlijk eenstemmig kunnen afspreken, ’t Hoeft bovendien geen jaren te du en om weer eens zo’n knap feestje op touw te zetten. „Ze kenne er wel wat van in Workum” en nog heel wat krachtiger uitingen van bewondering hebben de pessimistische, deprimerende uitspraken, naar we hopen, voor goed verjaagd. De nuchtere werkelijkheid maakt wel dat men niet al te overmoedig wordt, maar als we nu dat vroegere, machte loze gevoel maar allemaal kwijt raken, dan is er al veel gewonnen] Verschijnt eenmaal pèr week Uitgave vin: Pa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum i zou V.V.V.Plaatselijk Belang immers zo goed kunnen gebruiken, dat de aandeelhouders eigenlijk verzocht moest worden om van hun aanspraken op het restant garantiefonds af te zien ten behoeve van Plaatselijk Belang. De feestcommissie bleek ook nu niet tegen een beetje werk op te zien, maar*'zou haar taak dan liefst wel zonder schuld beginnen. Men kreeg de indruk dat da meeste van de aanwezige aandeelhouders niets terug zouden willen ontvangn, maar sommigen vonden djt voorstel minder sympathiek dan het ogen schijnlijk le k en waarschuwden dat dit een voleende maal bij het vormen van een garan tiefonds veel moeilijkheden zou opleveren. De reclame die V.V.V. in ’t belang van ons stadje inmiddels reeds heeft gemaakt, was zeker verantwoord en wil men dêrgelijke ini tiatieven sleunen, dan is het saldo toch wel op de beste manier besteed. Een ander vond echter dat men dan ook wel een gedeelte aan „Crescendo” mocht geven, want het corps ploetert met nog veel grotere schulden. Daar werd de vergadering ook even een boekje van open gedaan en het voortbestaan van een muziekvereni"ing, die weer begint te groeien en bovendien met een drumband is uitge breid, werd ook een plaatselijk belang van de eerste orde genoemd. Dit laatste werd grif toegegeven, maar er zullen nog wel een aan tal berooide ve"enisingskaSfen zijn, die allen met een douceurtje ten zeerste gebaat zouden zijn. De gehouden feesten gingen uit en ston den in het teken van vreemdelingenverkeer. Ze hebben de feestgangers veel geboden tegen zo weinig en zo laag mogelijke entrees, waar mee Workum zich een goede naam heeft ver worven. Tegenover de hoge uitgaven voor de tent, vielen de inkomsten tegen, maar overi gens was de geze’ligheid zodanig, dat mm ge rust weer eens iets mag durven organiseren- Men was het er ten slotte wel over eens, dat de aandeelhouders dia dat wensen, onge veer een vierde gedeelte van hun storting terug kunnen ontvangen. De gelegenheid daar toe moet er beslist zijn, maar onder de ge geven omstandigheden mag het voorstel om afstand van die rechten te doen ten bate van het oa.fr roemende V.V.V.-werk van harte worden aanbevolen. Voor deze ene keer en dan liefst zo volledig mogeijk is de hartgrondige wens van het nieuwe bestuur, omdat die heren er anders niet veel voor zouden voelen om op een zinkend schip te stappen. De gemaakte schuld van V.V.V, mag dan al onvermijdelijk zijn geweest, met zo’n blok aan ’t been kan men mo"ilijk aan nieuwe plannen beginnen. Vier dagengoed feest en een propaganda, waar geen plaats,' die niet vergeten wil wor den, meer buiten kan, zijn het zeker waard In verband met de te houden deurcollecte bos engenoetnee itiri h ting i i het zeker niet overbodig U iets van deze inrichting tg laten weten. Doelstelling verzorging en deelden. Deze behalve een noodzaak, in de eerste plaats wel een menselijk voorrecht en een sociale plicht. Op ons ruim 100 H.A. grote terrein te DE VIERDAAGSE FEESTEN EN NU« EVEN ApREKENEN! Vorige week Donderdagavond halve bovenzaal van Hotel „De Wijnberg” Pink bezet toen de voorzitter van V.V.V. Plaatselijk Belang, de heer IJ. Oosten, het openingswoord sprak. De me’ewerkiig van burgerij en gemeentebestuur was voorbeeldig, waarvoor spr. in ’t algemeen dan ook hsrtelijk dank zei en daarbij nog even apart noemde onze muziekcorp en „Crescendo” en „Studio” van ’t Heidenschap. Aangezien de afrekening van de feestcom- mi "ie wel het belangrijkste punt van deze vergadering was, nodigde spr. de heren R. H. Jonkman en R. T. Hoekema uit omkas en boeken van de penningmeester te contro leren, want daarna moesten er ook nog een vijftal bestuur'leden gekozen worden. De heer Jonkman meende dat de beste op- losing zou zijn om het bestuur aan te vullen met de hele feestcommissie en het kassaldo Rekken, zijn in de loop der jaren twee pa viljoens, vele woningen en werkplaatsen ver rezen en een renderend land- en tuinbouw bedrijf. Rekken is een kolonie geworden. Maar Rekken moet verder breiden. Een nijpend plaatsgebrek maakt nieuwbouw onvermijdelijk. Het is daarom dat wij ons veroorloven ten behoeve van onze verpleegden een beroep op U te doen. Daarom vragen wij U voor dit mooie werk. Help ons bouwen] Geef met milde hand] Gemeente Workum Van 7 tot 14 December 1955 Geboren: Lolke, zv Pieter Folkertsma en Gerritje Sikma. Gehuwd en overleden: Geen.

Friso nl | 1955 | | pagina 1