ERFSKIP SCHAA TSEN' 8. EILING ’t laagst in prijs! WORKUMER KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Rmdsvergadering Workm BEL 306 b g.382 IMD/0 F/V THFWJ/F RADIO HINGST uw Zaterdag 4 februari 1956 No. 5 79ste Jaargang WARKUMS NOARD met en zonder chauffeur Friese Noren Leerwerk enz. mee Leren Mutsen Handschoenen, Jassen LAAT VERZORGEN FRISO. a. d. i Friese Veiligheidsdoorlopers Sport Kunstschaatsen NOOITGEDAGT Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit Vootdeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé SCHOENMAKERIJ Telefoon 287 AhctCMBMMMfvije i Mü pi* ItmaHad per post f 2,50 per halfjaar Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten w. tJV Fryske Brief CXX Yn it Süden fan it lan, hat koart lyn in boppemaster proses krige W om ‘t hy in jonge tan in jier of trettsjin omraek óftichele hie. En sadwaende hat master foar 't rjocht, of wol foar de hearen mei de wite bef, forskine moatten. Neffens de kranten, moat ien fan de rjochters sein hawwe„Itmoaste nou mar ris üt wêze om de bern in pak op 'e hfid to jaen. Soks past net mear yn üs tiid.” It eintsjebislüt is, master is yn ‘e boete slein. Hy moat fyftich goune bitelje of oars tweintich dagen efter de greate doarren. As men it my freget, is dy straf wol ridlik swier, mar boppedien alhielendal forkeard. Gean seis marris nei. Stel noüris, master vol leaver net sitte. Dan moat er dos ta de ponge en bitelje fyfticijggoune. Mar hwa moat it dan bilije? Né master net, mar syn hüshalding/Hwant masterke kriget flif tientsjes minder to fortarren. Goed biskêge kriget hja dos straf foar eat hwat har man misdie. Der komt it docks op del hwatte. Né, dy rjochter hat mis west. Dy hie tsjin master sizze moatten: „Harkris heite, jo meije de bern net slaen en jo dogge it dochs. Om jo dat nou óf to leren, moatte jo safolle middeis in pear fire skoaile bliuve. En dan skriuwe jo eltse kear tüzen kear: „Ik mag de kinderen niet slaan." Sjoch dat hie de rjochte straf west. Dan hie de man dy‘t de klappen ütdield hie, seis de klappen krige. Wolle jimme wol leauwe dat ik einlings meilijen haw mei dizze man. Ja, dat is nou gjin gekheit, mar ik mien it wier. Hokfoar libben sil hy der op dat doarp nou krije De alderen gnyskje dat master sa to pal rekke, en de bern? Dy witte nou dat master harren net (mear) slaen mei. En der binne altyd wol fan dy knapen, dy‘t der handich gebrük fan meitsje sille. Fan dat opslfipte guod, dy‘t in skoalmas- ter it libben danig sür meitsje kinne, en him it bloed finder ‘e neilen wei- helje. En master? Al brüzet, siedet, bounzet en fljocht him it bloed ek noch sa fuleindig troch de ieren, hy moat him ketoen holde, en de bannen thus of yn de bfisse. Ik soe foar gjin noch safolle yn syn skuon stean wolle. Lit men nou net tinke, dat ik in foarstanner bin fan de methoade: Hwa ‘t net hearre wol, moat it mar flele. Dos fan, slaen mar raek. Né. alhielendal net. Mar it kin wolris nedieb wêze, dat om de frede en de rêst to „hanthaven", der earst fiks hwat opkipers ütdielt wurde moatte. Sa as yn it gefal hwat in skoalmaster mei forhelle. Hy sei: „Ien fan de jonges fanhat by my yn ‘e klasse sitten. Nou dat wie lang gjin bésten ien. In dogeniet op en üt. As dy moarns earst net in fiks pak op ‘e hfid krige, wie der gjin lan mei to bisilen. Dan sette hy de hiele boel op stelten. Mar as ik him moarns fuort ynienen syn part tametten hie. nou dan wie er de hiele dei rêstich en gehoarsum." Dit wie dan foar master en syn learling, dan moai grif in soarte fan „ochtendgymnastiek." Ik wol hjirmei mar sizze: Slaen mei dan forkeard wêze, mar ik leau net dat it altyd gean sil sfinder sa foar en nei ris in stikje „ribsmoar" üt tö d;elen. i hier volledig en lopen. b. c. van voor daar het van ver- ver- van de Voorzitter van Koophandel en Fabrieken vol- met Punt 2. Eencemiog van een wecsvoegd. Met algemene stemmen wordt de heer S. H. Jelgersma herbenoemd. fornijing, oer, /lOscii^iW per week Uitgave vans Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum ti Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van buien F ie.'and 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene rege i.ig medi.Qclingcn. de Gedeputeerde Staten Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! we r een De heer Haytema verontschuldigde zich dat hij niet op tijd aanwezig had kunnen zijn en dankte de voorzitter voor de gesproken woorden. Misschien valt het nog iets mee, zodat de raad over meerdere kwesties be slissingen kan nemen en spr. wenst dan dat we met Gods zegen samen mogen opbouwen in het belang van ons stedeke Workum. f. Schrijven van de Gedeputeerde Staten waarbij in overweging wordt gegeven de verordening op het ophalen van vuilnis enz. zodanig te wijzigen, dat de arti- kelen 9 en 10 hieruit worden verwijderd. Van generlei zijde bleken er bezwaren te zijn om aan deze wensen tegemoet te komen. Verzoek van de he r Ch. Hilverda om hem met ingang van 1 maart a.s. ontslag te ver lenen als ambtenaar van de burgerlijke stand, in verband met zijn benoeming tot commies ter Provinciale Griffie van Fries- land. Overeenkomstig het voorstel van b. en wordt het gevraagde ontslag eervol verleend met ingang van een nader te bepalen datum. Verslag over 1954 van de N.V. Inter communale Waterleiding, gebied Leeu warden. Al deze stukken worden voor kennisgeving ingang van 1956, evenals in soortgelijke ge vallen, een vergoeding toe te kennen van f 15.per jaar, waartoe z.h.s. besloten. Van het stichtingsbestuur werd de volgende voordracht ontvangen: 1. mej. Tj. Demmer, wijkverpleegster Groe ne Kruis, Huizum. 2. mej. A. v. Hout, Hoofd linnenkamer, St. Geertruidenziekenhuis, Deventer. 3. mevr. J. SmitMolendijk, Hoofd huishou ding Huize „Het Oosten”, Bilthoven. Voor tot de stemming wordt overgegaan, deelt de voorzitter mede, dat vanmorgen be richt ontvangen was van no. 2 van de voor dracht, dat ze haar sollicitatie intrekff. Op nummer 1 blijken daarna negen stem men te zijn uitgebracht, terwijl de andere twee stembriefjes blanco waren. Alzo is mej. T. Demmer te Huizum met ingang van 1 april a.s. benoemd. -|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUItlimillNIIIIIIIIIIIIIIIIH1IIIIIIIIIIIIIUIIIHIIIIIIIIIII monumen- hoogst ur en w. voor de gemeentelijke subsidie te bepalen op 10 pCt., waarmee de raad stilzwijgend in- •tept. in deze gemeente. Daar aan alle voorgeschreven eisen daan wordt, stellen b. en w. voor om Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgen-, fami ie' e i hten de noods vrijdagsmorgens voor 10 uur Op maandag 30 januari, ’s avonds hall acht kwam de Workumer gemeenteraad voor de eerste maal in 1956 bijeen. Toen kort na de opening ook de heer H. Haytema nog verscheen, waren alle leden aanwezig. Voor zitter de heer J. Busschen, burgemeester. Se cretaris de heer D. van der Goot. Zoals gebruikelijk hield de voorzitter in deze eerste vergadering van het nieuwe jaar een sobere toespraak, die we laten volgen Mijne Heren, W-Tine r ik U een overzicht ga geven van wat 1955 voor ons is geweest, kan het wel niet anders dan in de eerste plaats te releve ren dat wij in dit jaar herdachten hoe wij voor 10 jaar bevrijd werden van het juk der tirannie, waaronder we 5 bange jaren re u ht hadden. Jaren waarin geweld en vijand schap hoogtij vierden. We kregen weer vrede, een vrede die wel geen gouden tijd zou blijken te zijn, maar harde arbeid van ons ging vra gen, om te herstellen en uit te bouwen, wat vernield was en verdrukt. Dankbaar kunnen wij constateren dat 5 jaar verdrukking ons niet blijvend gebracht heeft op de weg van haat en vijandschap, maar dat het ons Nederlandse volk gemaakt heeft tot strijders voor vrede en welvaart. Dankbaar zijn we ook voor het illustere voorbeeld hierin gegeven door onze geë rbie ’igde Koningin en Haar Gemaal ZK.H. Prius Bernhard. De levenskracht van het li chaam, zowel van de geest van een land als van een mens, blijkt niet uit het ontbreken van wonden, doch uit het vermogen om de wonden die geslagen worden te genezen. Von del dichtte in zijn tijd „Gods roeden, die het lichaam plagen, zijn bezems om de ziel te vagen”. Het bedenken hiervan en de vervulling van het grote gebod der liefde zullen on misbare factoren zijn om de geslagen wonden te helen en voor de verdere opbouw van ons volksleven. Het welvaartsrapport van de Z.W.hoek, waar we al een paar jaar op wachten, is helaas nog niet verschenen. Onvoldoend ge schoold personeel bij het E.T.I.F. is de reden hiervan; we hopen dat men dit jaar gereed zal komen. Ondertussen behoeven we niet stil te zitten, doch het is teleurstellend en ontmoedigend te moeten ervaren dat practiich alle initiatieven afstuiten op de huisvestingsmoeilijkheden. De be taande industrieën worden hierdoor al in een moeilijke po itié gedrongen, terwijl de ge- meente-clas"iricatie nog steeds remmend werkt op het aantrekken van arbeidskrachten. Blijft de Regering bij het toewijzen van bouwvolume het tot dusver gevolgde systeem handhaven, dan kan het haast niet anders of wij zullen binnen afzienbare tijd „achtergebleven” ge bied zijn geworden. Men krijgt tegenwoordig geen krant in handen of woont haast geen vergadering bij of men leest en hoort hoog dravende woorden over bevordering van cul tuur en strijd tegen massificatie. Door de tot dusver gevolgde verdeling van het bouw- bespaard blijven. We zullen eensgezind onze schouders onder deze taak moeten zetten en trachten haar zo vruchtdragend mogelijk te verrichten. Het is me een behoefte de heren wethouders en de secretaris en in hem alle gemeeinte- functionarissen hartelijk te danken voor de zeer prettige samen, en medewerking welke ik dage’ijks van hen mocht ondervinden en ik wil eindigen met de hoop uit te spreken dat God U en Uw gezinnen rijkelijk moge zegenen m 1956. de beslissing over de en de begrotingen en het gasbedrijf Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 Punt 1. Inge'ro men stukken Resoluties van houdende: 1. verdagi g van gemeentebegroting voor het landbouwbedrijf voor 1956; 2. goedkeuring van het raadsbesluit tot verlenging van de ontruimingstermijn van de onbewoonbaar verklaarde woning B27; 3. vaststelling van het presentiegeld voor het bijwonen van de raadsvergaderingen op f 7.50 en voor de commissievergaderin gen op f 4.per vergadering. Nieuwjaarsrede van de Voorzitter de Kamer van voor Friesland, Verzoek van K. van Beek te Workum, G 259 om toekenning van een vergoeding als bedoeld ia art. 13 der L.O. wet 1920, wegens het bezoeken door zijn dochter Trijntje van de Ghr. U.L.O. school Sniebaljen forbean I Bigjin 1795. It aide biwald rint nei de ein, in nije tiid wankt, in til'd fan „Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap” sa as it pa- roal dan is. Mar sa dramatysk as it „ancien régime” yn Frankryk syn ein fynt, sa ün- bitsjuttend en knoffilich binne de dieden fan it regear to uzes yn de léste jierren fan syn bistean. It liket wol, dat de skyn fan autori teit ta eltse priis de ünnoazelste saken dek- k6 moot en it hoecht jin dan ek net to fornuverjen dat it dekorum Ander sokke om standigheden op it lest forwurdt ta eat bi- spotliks. Ta yllustraesje it folgjende stealtsje. By de „Ed. achtbaarheden” fan Warkum binne klachten ynkommen oer it sniebaljen. Yn in tiid, dy ’t skreaut om fornijing, om gerjuchtichheit foar it folk oer, soe men fan de oerheit hwat oars forwachtsje as it him ynlitten mei sniebalklachten. Mar né, de greate fraechstikken wurde oan ’e kant lein, as telden hja net, en it ünskuldige en ünbilangrike wurdt mi trommelslach op plech tige wize oan de boargerij bikend makke. Op 4 febr. 1795 lit de Ed. Achtbare Ma- gistraet fan de stèd Warkum „door deesen aan elk en een iegelijk, wie hij ook zij, verbieden het sneeuwballen of het smijten met sneeuw, tot veiligheid des geenen, die de straat passeeren, bij poene (straffe) van voor een ieder wie zig daar aan mogte schuldig maaken te verbeuren drie Caroli guldens, waar van de helfte zal zijn ten voordeele van de aanbrenger en het resteerende ten pro- fijte van de armen, zullende de ouders voor hunne kinderen aansprakelijk zijn Dit wie ien fan de léste bisluten fan it aide bistjur. Noch gjin twa wiken letter hienen de Ed. Achtbaerheden it paed romme foar de municipalitejt sa as it nije stedsbi- stjur hjitte. It folk koe de frijheitsbeam plantsje. Dat dizzs frijheit ütrinne soe op in Franske diktatuer, koe it fansels doe net witte. deze eis, maar grotingswijziing de verlaagde op de begroting gebracht. Onlangs heeft ons college hierover met de Gedeputeerde Staten een conferentie gehad, waarvan het uiteindelijk resultaat U binnen kort zal worden medegedeeld. Hierop voor- uitlopende moet ik U nu alreeds mededelen dat enkele kapitaalswferken, o.a. vernieuwing Bagijnebrug en de brug over de Pothuiswijk als niet strikt-urgent in 1956 niet kunnen wor’en uitgevoerd terwij. bij alle uitgaven de uiterste zuinigheid zal moeten worden be tracht Wij zullen ons hier noodgedwongen wel bij neer moeten leggen maar overigens j uiterst waakzaam moeten zijn om ons ver- zcrgingspeil niet onnodig naar beneden te j laten drukken. Zoals U ziet zullen de moeilijkheden bij zeggen, wanneer onze aanvraag in behandeling het besturen onzer gemeente ons in 1956 niet Punt 3. Pen neming van een directrice van „.Mïrië.iacker”. volume, zal de trek naar de grote steden en daardoor een vervlakking van de geest worden bevorderd, want het platteland is steeds ge weest en is dit nog het reservoir waaruit het volk zijn geestelijke weerbaarheid nut. We zullen dan ook alle krachten moeten inspannen om in de wijze van verdeling van het bouwvolume verandering te krijgen. Zo als de toestand nu is zullen we in 1956 geen enkele woning kunnen bouwen. We hopen dat het gewijzigde uitbreidingsplan ianenkort door de hogere instanties goedge keurd zal worden, maar ook dan zullen we og heel wat moeilijkheden moeten overwin- nen om deze grond bouwrijp te maken ik enk hi r alleen nog maar aan de begro- tingsmoeilijkheden zodat wat dit betreft e toekomst van Workum er niet zo roos- deurig uitziet. Niets zal ons teveel moeten zijn om hier verandering in te krijgen, want e ellende, vooral moreel, die van de woning- chaarste het gevolg is, is moeilijk onder voorden te brengen. Gelukkig kunnen we er ons in verheugen, dat we voor enkele groepen van personen toch weer wat meerdere levensvreugde konden scheppen. Ik bedoel allereerst de werkplaats voor mindervalide personen. Hoewel, nog pas zeer primitief begonnen, kunnen we nu al constateren dat deze groep personen groter is dan we aanvankelijk gedacht hadden en dat er door deze -werkplaats mogelijkheden ge schapen worden, waarvan we ons nog nooit bewust zijn geweest. Het zal misschien on mogelijk blijken en Workum zal er waar schijnlijk wel te klein voor zijn om zelfstan- ig zo’n inrichting te exploiteren, maar toch is het jammer voor ons dat deze werkplaats straks naar Koudum wordt overgeplaatst. Door e gemeenschappelijke rege’ing welke we met Hinde'ocpen, Hemelunrr Old f rd, Staveren en Gaasterland te deze hebben, was Koudum meer centraal gelegen. We hopen dat dit onze gemeenten aren niet verhinderen zal daar zo veel mogelijk gebruik van te maken. Verder' verleende de gemeenste voor eerst financiële hulp aan de aanstelling twee gezinsverzorgsters, welke door de R. K. en Ned. Herv. Kerk zijn aangetrokken, ter Wiging van de nood in gezinnen waar ten gevolge van ziekte de zaak spaak dreigt te lopen. Dat de burgerij omgekeerd ook waardering heeft voor hetgeen het gemeentebestuur voor haar burgers deed, blijkt o.a. uit de schenking van een paar schilderijen, waardoor het in terieur van het stadhuis een fraaier aanzien kreeg. Zoals U gezien zult hebben zijn de bordjes met nieuwe straatnamen en nummers bij de huizen aangebracht, wat vooral voor vreemde lingen en P.T.T. een grote verbetering zal zijn vergeleken bij de moeilijk bverzichtelijke huis- nummering van weleer. De secretarie-ambtenaar die uit de aard van zijn functie hiermede de 1 de meeste bemoeiing heeft gehad en die ons met de reële inkomsten. Uw raad voldeed nu binnenkort gaat verlaten kan dit werk deze eis, maar tegelijkertijd werden bij be- aangenomen, als een waardige afsluiting van zijn ook overi- grotingswijzi ing de verlaagde uitgaven weer gens gewaardeerde arb id aanmerken. De walbeschoeiing op het Dwarsnoord kreeg zijn be lag. Wc hopen dit jaar de demping van een gedeelte Dolte en de verdere modernisering van het Dwarsnoord in orde te brengen. Dat wij op de Waard zo vlot werden aan. ge loten op het waterleidingsnet stemt ons tot vreugde. Wanneer we nu ook nog spoedig van Rijkswaterstaat ontheffing krijgen van het verbod tot b: uwen van boerderijen, dan zal dat een zeer aantrekkelijk ge'siid worden het agrarisch deel onzer bevolking om bedrijven te stichten. De gemeente diende ook een aanvraag in tot ruilverkaveling in ’t Heidenschap. Door het gr tot aantal aanvragen valt nog moeilijk te Punt 4. Verzoek van het R. K. Sehoolbe stuur »m uit de gemeentekas gelden he se! i b ar e tellen voor het bouwen van een ieuwe jo gensschool en een nieuwe meisje ch tul aan de Brouwer! rdyk* Uit het prae-alvies bleek dat het school bestuur diver e tekeningen met een drietal begrotingen had ingezonden, nl, een plani tot verbouw van het bestaande schoolgebouw, waarin al het onderwijs was ondergebracht, een andere verbouwing met alleen een nieuwe jongensschool op het terrein aan de Erouwers- dyk en een nieuwe drieklassige jongens- en een drieklassige meisjesschool op genoemd ter rein (eventueel met kleuterschool, speel lokaal, hanc'enarb i 'lokaal en vaknaaischool). Om verschillende redenen wordt zowel door b. en w. als door het schoolbestuur de voor keur gege'en aan het laatste plan, waarvan de kosten met inrichting en inventaris, glo baal geraamd worden op f 200000. Zonder hoofde ijke stemming wordt daarop de gevraag de me ewerking verleend. zal komen. Mede tengevolge hiervan zal de olectrificatia van dit deel der gemeente voorlo- ig nog wel tot de vrome wensen blijven be horen en zal men met de personeelsvoor- ieningen aldaar steeds groter moeilijkheden rijgen In dat opzicht heeft men in Nijhuizum zijn tijd beter verstaan. Voor zover nodig heeft ook hier onze gemeente haar volle medewerking verleend. De school in ’t Heilenshap onderging enige verbeteringen; met de bouw van een gymna- tieklokaal bij de Herv. School werd een be rin gemaakt, zodat in de nabije toekomst ook dit onderwijs beter tot zijn recht kan komen. Met de restauratie van de Doopsgezinde Kerk moet, zoals U uit een der agendapunten kan blijken, noodgedwongen worden aange vangen; we hopen dat na gehele restauratie er weer een mooi bouwwerk aan de histori sche gebouwen van onze gemeente zal worden toegevoegd. De ervaringen, opgedaan met aardgas, zijn gunstig. Mede tengevolge hiervan is het bruik reeds meer dan met 100 pCt. meerderd. Tenslotte zou ik dan nog iets willen zeg gen over de financiële positie onzer gemeente. Sekrt ik hier in functie ben hebben we steeds met begrotingstekorten moeten werken. Door appeleren bij de hogere instanties heeft men daar getoond begrip voor onze moeilijkheden te hebben, zodat wij door toekenning van hogere uitkeringen in staat gesteld werden toch nog onze plannen te yerwerkelijken. Tot en met 1955 hebben we daardoor onze begrohi gstekorten kunnen wegwerken, en kon den we zelfs een reserve aan batige saldi kweken van ruim f 34 000,Zoals U be kend is, gaf de ontwerp-begroting van 1956 tekort te zien van f 70.000,De beruchte circulaire van Minister Beel, waar over in de pers zo veel is en nog wordt ge chrcven, verplichtte ons echter s uitgaven in overeenstemming te brengen aan Punt 5. Verzoek van de kerkeraa’d der Doops- ge iade Gemeente om sub idie uit de ga meentekas in de kosten van restauratie van e DuopsgAinde kerk. Volgens het prae-advie? is een gelijkluidend verzoek gezonden aan het Rijk, dat dan 60 pCt. vergoedt en aan de provincie met 15 pCt Doch dit is op voarwaar-’e dat de gemeente 10 pCt- bijdraagt ia de kosten, die in totaal ge raamd zijn op f 73 100. De toestand van het dak bleek vorig jaar reeds 'zó slecht te zijn, dat inmildels de voorgenomen herstel lingen aan de kap zijn uitgevoerd. Waar restauratie van dit op de tenlijst vo, r omende kerkgebouw gent mag worden genoemd, stellen b.

Friso nl | 1956 | | pagina 1