Matthaus Passion ERFSKIP WORKUMER KRANT en Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Morijke-dag RADIO RN TRLRVISIR RADIO HINGST uw BEL 306 b. g.g. 382 De volière en haar bewoners vlottere regeling van uitgifte van kentekenbewijzen t pfc kwartaal Zaterdag 25 februari 1956 No. 8 79ste Jaargang LAAT T. VERZORGEN WARKUMS gastald vpfdt, HM4* tiMBMd jüd WMfa voor de stichting „Het vierde Prinsenkind" TWEE DELEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER IN PLASTIC HOESJE! MÉT INGANG VAN VOLGEND JAAR: I—I 1—1 I—I KERKDIENSTEN Zondag 26 februari 1956 kwart hoger herhaald wordt (vergelijk: Kinderdienst. ’s 7.30 av. da G. Visser. Geen 2 J. (Geref.) Niet ontvangen. BURGERLIJKE STAND mej. da M. in- bezit hebben en gaan ryden. Wordt vervolgd. Uitgave vont Fa. T. GAAlTRA Ba. Boekband.! en Drukkerij, Workum Adm. 05151/314 Postrekening 82259 dan om- NOARD met en zonder chauffeur het ver- - - i ptf port f 2.50 per halfjaar i—i Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van bui'e” Friesland 9 ct. per m.m. Contracten volgens algemene regeling Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens, famiiebe iihten denoods vrijdagamorgens voor 10 uur vos leren de beoefening van Op de verjaardag van Prinses Marijke op alle scholen in Nederland het appèl Midkwerum (Herv.) Voorm. 9 30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. 2 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9,30 uur en nam. 2.15 uur ds B. J. Riemersma. Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 en ’s av. 7,30 uur ds H. J. van Nie. (Doopsgez.) ’s J. van Hamel. zal naar getreefd moeten worden aldus het rapport van de werkgroep: die het nieuwe systeem ontwierp ook voor andere voer, tuigen zo spoedig mogelijk te komen tot het uitreiken van de nieuwe bewijzen. Voor de overhang van „oude” kentekenbewijzen naar 'e nie iwe do umenten is een regeling ge'roffen. Het vo r'eel van de nieuwe rege'iig wordt eens te meer duidelijk, wanneer men bedenkt, dat ieder motorrijtuig gemiddeld 1 maal per 3 jaar van eigenaar verandert. Tot nu toe moed bij elk© verandering van eigenaar het kentekenbewijs door de rijksdienst voor het wegverkeer worden gewijzigd. Volgens nieuwe systeem behoeft alleen deel B and.rd te worden, deel A blijft het motor rijtuig veroezellen totdat het but tag él ecu* geteld wordt, (l is bruinachtig van kleur met zwart gemarmerde aftekening. Aan weerszijden wordt de staart geflankeerd met vuurrode lange spits toe lopende veren. Het onderlijf is roodachtig, terwijl de slagpennen fraai blauw zijn. Men kan dan ook haast geen kleur opnoemen, die niet op deze vogel is te vinden. Dit betreft alleen de hanen, daar de hennen een aller eenvoudiger bruin kleed dragen met donkerder omzomlng van de veren. Men treft de goud fazant veel in parken en volières aan, daar ze in tegenstelling met hun verenpracht toch tot de goedkoopste onder de fazanten kunnen worden gerekend. Naast de goud- treft men de zilverfazant aan. Deze is weliswaar minder rijk aan kleuren, maar toch is het een zeld zaam fraaie verschijning. Boven op de kop een naar achter afhangende zwarte kuif. Vanaf de keel over borst en buik tot onder de staart zwart. Vanaf de kop over de nek en rug overgaand in de lange brede staart zil verwit met elke veer dubbel donker om zoomd. Kop Is vuurrood. Het is een sterke geharde vogel, die ook in gevangenschap goed vooetteélt. Do heMgn lUUbrula Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf Tot nu toe was het zo, dat èn de verkoper èn de koper altijd enkele dagen, of soms zelfs enkele weken, moesten wachten op dit onmibare document. Dat gaf aanleiding tot vele klachten. En het zijn deze klachten ge. weest, als ook het streven naar een vlottere werkwijze bij de betrokken rijksdiensten, die ertoe hebben geleid, dat naar een nieuw sy steem is gezocht. Kentekenbewijzen worden, volgens het be staande systeem, afgegeven op een centraal punt: de rijksdienst voor het wegverkeer. Elke aanvrage legde een lange weg af tussen Av. 7,30 uur Een werkgroep van deskundigen inge steld door de ministers van Verkeer en Wa terstaat en Financiën heeft nu zó gerede neerd: laten wij het kentekenbewijs splitsen in twee delen. Op deel A komen de gegevens betreffende het motorrijtuig; op deel B de per oonlijke gegevens van de houder van het bewijs. Deel A kan dan tevoren worden uit geschreven, n,l. zodra de auto of de motor de fabriek heeft verlaten, of Is geïmporteerd. Wie een nieuw motorrijtuig koopt, kan dit deel A er meteen bij in ontvangst nemen. En voor het uitreiken van deel B heeft men een methode gevonden, die de koper van de motor of de auto geen extra tijd kost: dit deel B zal nl. worden afgegeven door de ontvanger van de accijnzen, bij wie men tóch ’c-echt moet om de wegenbelasting te betalen. Aangezien er in het land 120 van deze ont. vangkantoren zijn, kan men dus spreken van een belangrijke decentrali atie van de werk zaamheden. (Doopsgez.) Voorm. J. van Hamel. 11.30 uur Westhill Koeke en sport. II It koekehouwen, ek wol koek, ha’ij n neamd, is, as wy J. ter Gouw („De Volksvermaken”!” 1871) leauwe meije, in tige aid spul. De "koe ken wurde der apart foar bakt. It binne tinne, taeije sjerpkoeken, dy ’t in protte lykje op in stik soallear. De kunst is, dizze koeken yn triie slaggen mei in lytse bile, net yn in rjuchte, mar neffens in brutsen line mei twa stompe hoeken, midstwa to hakjen. Koeken komme ek to pas by in tredde spul, dat wy nou beprekke sille. Yn 1752 komme der yn Warbum klachten binnen oer it „da gelijkse coek!i”g"ren en koekfkneppelen”. It greatste ti wier rjuchtet him der tsjin, dat soks op snein bart. By it Sylspaed gyng it d’r blykbev sa oan wei, dlt in biwenner, E. Stallinga, in klacht yntsjinnet, dat de jongercin der on snein „bijzonder op zijn daar aan leggend land veel werk maakt van koeks’aan en slingeren”. In gefolch der fan is dan wer, dat der sneins lju op tasetten komme dy ’t koeken f r’teapje. Tonei moat dit üt wèze en sa newish sille de koeken bv de keaplju yn Fe’ach nommen wurde. Wy sille mar oan- nimme dat dit koekekneppeljcn en koeke- ben itelde is. Dit koekekneppeljen sille wy ós sa ‘ah wat foirstelle moatte: der wurdt op mansvi-hte in koeke ophongen. De spyl- 'ers krije de blyndoek foar, en wurde, foar ’at hia der mei in kneppel op óf gean, in mannish k*ar yn ’e rounte draeid, om har ren it snoer bjuster to meitsjen. De bi- ’oe’ing b farrels om mei de fcseppel in stik ran de koeke Óf to slaen, mar dat slagget nas nei ’t hja earst as in Don Quichot yn it wylde wei slaggen yn *e loft dogge. Hwa ’t on «a’n ma-ecr de koeke it fierste fuort lacht, bat it woun. Of dit spul tt’elde is a» it „korstcfnslaan” ’er ’t yn 1770 in kear oer klage wurdt, loare wy net mei wissens to sizzen. dat ze J. Spa'ing Nam. 1.30 uur Jeugddienst Ferwoude (Herv.) Nam. 1,30 uur ds P. E. van Pilatus toestemming, Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm. 9 uur ds P. E. van Ooijen. Hindeloopen (Herv.) Voorm. 9.30 uur en nam. uur ds H. de Wolf Meubelhuis Inconé Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroegmis 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7,30 uur Lof. (Herv,) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp Jeugddienst, ’s Av. 7.30 uur ds D. J. Spaling 9,30 uur mej. da M- uur en Het tweede deel laat ons aanvankelijk nog in Geth-emané verwijlen, waar een der doch- teren van Sion klagend ronddwaalt: „Ach! nun ist mein Jesu hin”; het koor der ge lovigen vraagt haar: „Wo ist denn dein Freund hingegangen?” Dan pas volgen wij Jezus naar het paleis van de Hogepriester; hier moet de Heiland zich verdedigen tegen de beschuldigingen van twee valse getuigen (een canon sugge eert het elkaar napraten). Doch Jezus zwijgt. Zo moeten ook wij leren dulden, waarschuwt de di liter van de profane teksten in het arioso: „Mein Jesu schweigt zu falschen Lügen stille’’; Bach laat de stil verheven me lodie van de tenor monotoon begeleiden door stokkende accoorden van de hobo’s. De fanatieke haat van Jezus’ tegenstanders brandt in het felle koor: „Er ist des Todes schuldig” en in het tartende „Weissage”, wanneer de geblinddoekte Heiland geslagen wordt. In een aangrijpend dramatisch hors- d'oeuvre (muzikaal gemarkeerd door de plot selinge veranderingen van de toonaarden) wordt de profetie van Petrus’ verloochening ver vuld: de discipel ontkent een van Jezus’ vol gelingen te zijn. Het kraaien van de haan herinnert hem dan aan de woorden van Jezus en met een aangrijpende melisme bericht de Evange'ist: „und weinete bitterlich”. De laatste noten hiervan neemt de obligatie viool over in de altaria: „Erbarme dich”. Hoe moet Bach zich vereenzelvigd hebben met Petrus, dat hij zulk een Hooglied van het berouw heeft kunnen geven. Tegenover Judas, die zijn schuld boette door een vrijwillige dood, stond Bach blijkbaar vreemd, hoewel deze discipel toch de antagonist is in het lijdens drama. Men vraagt zich zelfs af, wat de com ponist bedoeld heeft met de „Lustige Musik” (Schweitzer) van de basaria „Gebt mir meinen Jesutn wieder”. Daar onder de Romeinsche overheer ing de Hogepriester geen doodvonnis mocht vellen en dit toch de toeleg is, wordt Jezus voor de Romeinse stadhouder Pontius Pilatus gebracht. Bach tekent Pilatus muzi kaal als een nobel heerserstype, uitgaande van het bijbelverhaal, dat de stadhouders volgens de gewoonte met Pasen een gevangene vrij te laten, het volk voor de keuze stelt: Jezus of de moordenaar Barabbas. Hoe de overpriesters de menigte bewerkt hebben blijkt uit het heftige „Barabbam” en het fanatieke „Lasz ihn kreuzigen”. Op de vraag van Pilatus: „Wat hat er denn Ubels getan?” laat de dichter van de profane tekst subliem antwoorden: „Er hat uns Allen wohl getan” en hij herinnert dan aan de vele genezingen door Jezus. Ook de verstild extatische so- praanaria „Aus Liebe will mein Heiland ster- ben” draagt ertoe bij, dat het tweede „Lasz ihm kreuzigen” (een toon hoger dan de eerste keer) een des te dramatischer indruk maakt. Dan geeft Pilatus den Heiland over om gegeseld te worden. Merkwaardig genoeg beeldt Bach deze marteling niet uit tijdens de woorden van de Evangelist, maar in het striemend, obsederend rhytme van het reci tatief: „Erbarm’es Gottl’’ Wanneer de sol daten Jezus een purperen mantel omhangen, Hem een doornenkroon opzetten en een riet in de hand geven, bereikt de hoon een hoogtepunt in het vals beminnelijke koor: Gegrüszet seist du, Judenköningt”: de Chris tenheid lijdt dan mede met het koraal „O Haupt voll Blut und Wunden”. De krui- i’Jng geschiedt op Golgotha; hier wordt de smaad nog kwaadaar 'i"er. Jezus’ tegenstanders eraan door op de vale getuigenis en honen: „Bist du Gottes Sohn, so steig herab vom Kreusz”. Merkwaardig genoeg laat Bach in tiet vervolg van dit koor de woorden „1st er der Köning Israels” door de sopranen ingen op de melodie van „O Lamm Gottes” uit het beginkoor. Van de zesde tot de ne gende ure heerst op Golgotha diepe duister ts, Wanneer Jezus dan klaagt: „Eli, lama a abthani”, begeleidt niet meer het strijk-; orkest, doch het continuo-instrument. gelijk bij de recitatieven van de nevenpersonen: Het spreekt wel vanzelf, dat elk van de delen A of B afzonderlijk geen betekenis heeft. Het kentekenbewijs is pas compleet ah de houder beide „helften” tegelijkertijd kan tonen. Maar de procedure Is sterk ver eenvoudigd, Wie een auto of motor koopt, krijgt deel A erbij, gaat met deel A naar het ontvangkantoor, krijgt daar deel B èn de werenbelastingkaart, de drie papieren gaan in één plastic hoesje en er kan gereden wor den! Men heeft in verband hiermee ook een ander model wegenhela4ingkaart ontworpen. Wat de kosten betreft: voor deel A moet door importeur of dealer f 10.be taald worden, voor deel B door de koper f 3,In het bedrag van f 10.— is f 3m— inbegrepen „ah waarborgsom”, die wordt te- rughetaald als het voertuig „ophoudt te be staan?. Dit nieuwe systeem tal aller» wreloa toe gepast veos metorrljtuigeo, dh eihuw on XXI Na de pauwen zijn de fazanten wel de mooiste kipachtige vogels, die men aantreft. In tegenstelling met kippen en duiven zijn vrijwel alle fazanten natuurvogels. Dat wil Zeggen dat ze de kleuren vertonen van in ’t wild levende vogels en niet door cultuur zijn gevormd. In ons land leeft alleen de bosfazant in ’t wild, doch deze zijn in vroeger jaren hier ingevoerd en in bossen uitgezet. Dit gebeurt thans nog heel veel. Een groot aantal bosfazanten wordt in gevangenschap gehouden, De eieren worden door hun zelf of door krielkipjes en ook wel in de broed machine uitgebroed en in gevangenschap op gefokt, waarna ze, wanneer ze bijna volwassen zijn, in de bossen worden vrijgelaten om later als jachtwild te dienen. De hennen zijn bruingestreept, doch de hanen zijn fraai gekleurd met lange staart. Om de ogen een brede rode rand, terwijl de vogels over het gehele lichaam gezoomd zijn - en over de staartveren gestreept. Het legsel bestaat uit een 15-tal eieren, doch indien men ze op één na telkens wegneemt, kan men dit aantal tot 25 30 opvoeren. De bos-fazanten kwamen oorspronkelijk uit West-Azië en de kusten van de Kaspische Zee, vanwaar ze door de Grieken naar Europa werden overgebracht. Doordat de vogels fei telijk hier half wild zijn, blijven ze in de bossen vrij tam, waardoor ze nogal gemak kelijk een prooi van de jagers worden. Naast de bosfazant treffen we nog de ring- fazant aan, welke een witte ring om de hals draagt. Deze is afkomstig uit China en het Himalaya gebergte- Ze wordt ook wel uitgezet en heeft vrij veel overeenkomst met bos fazant. Schitterend mooi is de goudfazant. Op de kop een naar achter afhangende gele kuif, welke na een onderbreking van de nek en nekveren over gaat in een rijkbevederde gele rug, De kraag en borstveren zijn fraai oranje met zwart omlijnd. In de paartijd worden deze veren naar rechte en links overgeslagen, terwijl de lange staart tegelijkertijd naar rechte of links wordt ultgeelagen. De staart Telefoon Redactie en Gemeente Workum Van vrijdag 17 t e.m. donderdag 23 febr. ’56 Geboren: Sophia, dv Hendrik Wildschut en Hiitje Visser. Lolkje, dv Douwe Haan- stra en Durkje Eekma. Siebe, zv Douwe Postma en Pietje Verbeek- Gehuwd: Dirk Harmen Jager, 29 jaar te Eindhoven en Akke Attema, 22 jaar te Workum. Overleden: Geen. (Geref.) Voorm. 9 uur ds H. C. Endedijk. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Voorin. 9.30 uur ds D. ds H. H. Tulp met fijne strepen, ’t Vaderland is China. De hanen zijn ook tegenover hun hennen nogal wreed, zodat het meermalen voorkomt dat men ze moet afzonderen, wil men niet Ie kans lopen, dat ze deerlijk verminkt of zelfs gedood worden. Als volgende soort willen we de Lady Am herst noemen. Land van oorsprong is weer China. Ook deze fazant is zeer rijk aan kleuren en heeft een bijzonder mooie lange staart. Niet de kleuren, maar de aftekening heeft grote overeenkomst met de goudfazant. Dit heeft er toe geleid, dat men deze twee soorten nogal veel onderling kruist en de jongen voor Lady Amherst verkoopt, dat deze aanmerkelijk duurder zijn dan de goudfazanten. Ook de hennen zijn vrijwel gelijk aan die van de goudfazant. Het aantal soorten is zeer uitgebreid, doch tot »lot zullen we nog een korte beschrijving geven van de koningsfazant. ’t Schijnt dat hij zijn naam aan de bijzonder fraaie staart heeft te danken. De langste veren kunnen een lengte van een meter en zestig centimeter bereiken, ’t Gevolg van deze bijzonder lange staart is, dat men deze vogel veel met af gebroken staartveren aantreft, waardoor het geheel zeer wordt geschaad. Deze vogel is zeer gehard en vruchtbaar, doch zeer hoog in prijs. Het eerste paar dat hier 90 jaar geleden werd ingevoerd door de heer Polvliet uit Rotterdam, kostte maar eventjes 2300 francs. De kleur van de veren is geelbruin met zwarte omzoming. Land van oorsprong is weer China, waar hij de naam van „Djeuki” draagt. De hennen zijn grijs tot roodbruin met zwarte aftekening. De fazanten hebben over hot algemeen dit mot de momen gemeen, dat de mannen moestal het mo'-lito zjjn, Er komt een belangrijke vereenvoudiging in de regeling voor de kenteken bewijzen voor moto') rijtuigen, zo heeft de minister van Verkeer en Water staat Donderdag aangekondigd by de opening van de RAI te Amsterdam. Als het nieuwe systeem is ingevoerd en dat zal niet later zijn dan 1 Januari 1957 dan kan iemand, die een nieuwe auto of motorfiets koopt, by wyze van spreken nog dezelfde dag het kentekenbewijs in zyn diverse andere diensten, die met het wegver keer te maken hebben, voordat het document kon worden afgegeven. Op ieder kentekenbewijs komen twee soor ten gegevens voor: de technische gegevens over de auto of het motorrijwiel èn persoon lijke gegevens over de man of vrouw, die met het voertuig rijdt. is ■van de stichting „Het Vierde Prinsenkind” voor gelezen. Deze stichting houdt zich bezig met de zorg voor vacantie van oorlogsweesjes, water- snoodweesjes en lichamelijk door de oorlog getroffen jeugd. Voor de laatste categorie is het regel matig terugkerend verblijf in de vacantie- oorden ver uitgegroeid boven hetgeen in het begrip „vacantie” besloten ligt. Immers in de kampen van „Het Vierde Prinsenkind” hebben reeds honderden, soms heel zwaar ge troffen jongens en meisjes de juiste mentale instelling gevonden 'ten opzichte van hun invaliditeit. Ze leren inzien, dat hun handicap uiteindelijk maar ten dele bestaat. Toen dat inzicht, gestimuleerd door bekwame kampleiders en leidsters, doorbrak, veranderde er vaak heel veel in hun leven. U zou ze zomers eens in actie moeten kunnen zien. Vreugde blinkt in hun ogen, hun pittige kampliedjes klinken jubelend over de heide. Ze houden net als gezonde kinderen sen jachten, speurtochten, vlaggenroof, zwemmen, doen mee aan vele takken van sport. Als U dat allemaal zelf zou kunnen zien, zou U onmiddellijk de woorden beamen die Hare Majesteit de Koningin sprak tijdens Haar bezoek aan de kampen: „Hier vergeten de kinderen, valide zijn.” Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Marijke werd aan ieder schoolkind weer het traditionele, persoonlijke offer van één stuiver gevraagd. Vorig jaar deden aan deze actie ruim een half millioen kinderen mee, hetgeen betekent, dat de schoolgaande jeugd van Nederland alleen al ruim 800 door de oorlog getroffen kinderen gratis met vacantie zond. Het bestuur der stichting hoopt, dat ook thans geen enkele school zal achterblijven. Hét zou eigenlijk zó moeten zijn, dat niet alleen de jeugd, doch iedere Nederlander iets bijdraagt om de vacantie van de „kinderen van ons volk” veilig te stellen. Het is een nationale, het is een ereplicht! Het gironummer der stichting is 477800 en staat ten name van de penningmeester van „Het vierde Prinsenkind” te Dordrecht. (Doopsgez.) Voorm. 11 uur ds Nielsen. Jezus is geheel mens geworden. Zeer aangrij pend is ook, dat de vertaling „Mein Gott warum hast du mich verlassen!” na een korte modulatie, op dezelfde melodie doch een kwart hoger herhaald wordt (vergelijk: i „Nie solist du mich befragen” in Wagner’s Lohengrin). Nadat de Evangelist bericht heeft: „Jesu schrie abermal laut, und verschied” volgt het koraal: „Wenn ich einmal soil 1 scheiden”. Welk een mensenkennis van Bach, ons zo «sterk mede te laten leven, door ons aan onze eigen dood te herinneren! Het voorhang-el van de tempel scheurt, de aarde beeft en barst (realistische uitbeelding hiervan door het orgel) en de omstanders be seffen wat gebeurt is: „Wahrlich, dieser ist Gottes Si hn gewe en.” In twee maten openbaart Bach ons muzikaal dit onbeschrijfelijk wonder. Des avonds vraagt Jo eph van Arimathea aan 1 de Heiland te begraven. De profane tekst gaat hierop door met „Am Abend, da es kühle war”, waarvan men de historische feiten niet nauwkeurig moet controleren; Bach werd er echter door geïnspireerd tot de vredigste avondstemming, die de muziek kent. Na de graflegging eisen de overpriesters fanatiek van de stadhouder de bew’aking van het dode lichaam, in verband met Jezus’ pro- phetie van zijn opstanding. Pilatus zegt hun, hiervoor zelf te zorgen. Hier eindigt de toonzetting van het bijbel verhaal, doch er volgen nog twee koren: „Nun ist der Herr zur Ruh gebracht”, een teder afscheid nemen van den Heiland, en het grootste treurkoor „Wir setzen uns mit Tranen nie'er”, dat ondanks de liefelijke bede „Ruhe sanfte” met een schrillen wanklank dreigt te eindigen, die echter berustend oplost. Wij hopen, dat deze artikelen Uw aller belangstelling hebben gehad en velen op 29 februari a.s. zullen opgaan naar de Herv. Kerk.

Friso nl | 1956 | | pagina 1