Onder de helm van Mercuur WORKÜMER KRANT GAASTRA’S BOEKHANDEL Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland IJEME DE BOER, Autoverhuur Sluiting wegen bij opdooi 525S£S5§5225èS5S25S52 BEL 306 b. g.g. 382 40 JAAR JAARBEURS RADIO H1NGST uw RADIO RN TELEVISIE Zaterdag 3 maart 1956 No. 9 79ste Jaargang 0 P? VERZORGEN zondagsdienst doktoren i' Telefoon 314 Work urn JEUGDBOEKEN „Ontmoetingen met schrijvers" Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd mee Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Fryske Brief CXX1II Doe ‘t wy forline simmer de brant yn ‘t hok krigen, tocht ik by my seis: „Dér rédde wy it in hiel ein mei. As ‘i hwat wol, komme wy der de winter mei troch.“ Mar, o leave guont, hwat breki üs datraer by de hannen öf. Nou, yn de lêstn helte fan febrewaerje ib ‘t hok in stik hinne leech en sa *t it liket, binne wy to‘n earaten noch net fan de kjeld öf. It wie alle dagen frieze en nachts in graed oi tsjien, kiekt as wie ’t mar neat. In echte ülderwetske winter wurdt er sein. Ik bin alhielendal net s» lijm: adrich, mar dit soarte ülderwetsken» bin ik dochs net gleon op, heai Earst stiver alle dag én in pak snie. Soms twa, tfyeus ceib,o< slofje de strjtte four en efterhü» oanfeije. Eu $joe dy füleiudige kjeld der oei hinne. Fleane en drave om moarns op ‘t wurk to kommen, en jouns noch folie harder fleaue om wer thus to kommen. Ja, en uou sil ik net kleije, hear, hwant och ik kin myn wurk by de Kachel öf. Mar dyjinge dy ‘t büten forkeare moatte, dy hawwe it net fan ‘t romste. 'k Spriek fan ‘e wike noch in bakkersfeint dy ‘t mei de böllekarre, of better sein mei de „böllebakfiets" op ’e dyk ried. Hy sei: ,,lt süteJjeu ;s my op ‘t heden moardners wurk. Litte forskate houlju jin tk noch in healüre by de doar stean klomjen. En as hja dan einlings en to n léste ris ut e waerme keamer weikomme, moatte hja faeks earst it beuiske noch siikje. Mar wy steane wileus stiif fan ‘e kjeld. Ik haw al in kearmamch seinDer wurdt nou alle war dien om de fügels yn 't libben to balden En ik bin der tige foar. Mar lit men de minsken dy ‘t by de doarren lans moatte to süteljen, dochs ek net forjitte. Ja, ik sil de goeden net to nei Somme, mar in hiele bulte minsken skine net to bignpen, dat in bakje waerm drinken, üs tige by tige wolkom is." Dit wie dan dos hwat dy bakkersfeint my sei. Wylst ik sa kop en earen (hast) yn ‘e Kachel sit to skriuwen, bringt de post üs in „folder" hwer ‘t tige moaije printsjes yn steane, en hwer ‘t mei greate letters op stiet: „Hebt u reeds vacantieplannen gen aakt. Ik haw dy printsjes sitten to bisjen. Minsken oan ‘t stram Minsken yn maklike stuoilen Onder ‘e beammen. En dan moaije sylboatsjes, enslh. Oer ien sa'n streek hwer't frij hwat rek lame foar makke wurdt, lés ik: „Het is alles blijheid, die uit het landschap straalt, het groen glanzende bergland, dat zich zuidwaarts machtig verheft naar de top van de met eeuwige sneeuw en ys bedekte Nou ik wie fuortynienen al takocht. „Iwich mei snie en iis bidutsen", stiet der yn. En der soe ik fan 't simmer mynfekansjeslitemoatte? ‘k Woe al sa leaf. Né, ik moat er net oan tinke fan 't simmer noch snie en iis om mv hinne. Ik gean dan al sa leaf, hjir of dér yn ‘t gêrs lizzen, en lit my troch it sintsje brün barne. Om de kjeld dy ‘t wy fan ‘t winter op diene, der wer üt to stoven. „Plannen foar de fekünsje?" As ‘t sa küld bliuwt earst mar sjen dat wy wer hwat foer foar de swarte man yn ‘t hok krije. Litte wy mar hoopje, dat as dit skriuwen finder de eagen fan de Friso-lêzers komt, de rédens foar dit jier Onder wei binne en de strjitten wer skjin. Mar hwa wit, hoe gau it waer omslacht. It mei lang duorje ef koart, de Maeitiid komt. FRISO. donderdag: 1 maart a.s., te 8 uur De beschikbare BOEKENGIDSEN kAK.“° zijn rondgedeeld en afgehaald Voor cadeaux bij verschillende gelegenheden vindt U hierin veel keus. Alles kan lang niet in voorraad worden genomen, maar als U tijdig bestelt, is vlugge levering meestal verzekerd. LAAT 1—1 OFFICIELK MEDEDELINGEN NOARD a. BURGERLIJKE STAND DAMMEN PLaaTSELIJK NIEUWS „Export, basis van toe S. van met I i DE JEUGDUITGAVE (Gedichtenbundel) „De muze zwerft door Nederland" l» i 75 cent verkrijgbaar Vfaagt tpfchttagea 14 11 12 10 13 13 11 10 9 9 10 9 6 8 8 5 5 5 4 5 4 5 3 2 2 8 5 6 6 6 3 7 6 4 4 3 3 0 0 2 1 3 2 6 4 1 ,3 1 3 1 0 0 1 1 6 3 4 6 5 4 5 8 6 0 8 17 13 10 9 8 7 0 18 14 11 9 8 8 6 5 3 1? 13 13 12 12 7 18 16 16 16 15 14 12 11 8 6 Gesp. 11 9 8 8 11 11 9 8 7 9 6 5 3 3 1 1 2 0 6 6 6 6 7 4 4 4 1 2 3 1 6 4 4 6 3 5 3 4 3 2 ,6 4 4 4 1 6 4 3 6 2 3 1 2 1 2 1 0 Klas® 5. G. J. Dijkstra J. Haagsma E. Smid W. Brink Sjoerb J. Weerstra 12 15 14 13 15 15 12 14 16 13 5 12 met en zonder chauffeur 3 2 4 4 6 4 3 5 7 8 Ook Uw adres ▼oor grote en kleinere ritten en de waarop Advertentietarief: 7 cent per m.tn. Advertenties van bui en Frietland 9 ct, per m.m; Contracten volgens algemene rege'ing i—» jt? r; Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaai-1 Klasse 4. L, v. d. Pol S. Couperus J. v. d. Wei P. Nauta A. Visser P. Couperus KI. Oppewal men (algemene èr 131 690 kan men Ook flinke keuze Adm. 05151/314 Postrekening 82259 4<wh^i - -* per post f 2.50 per halfjaar i—t Een ieder die tijdens de Boekenweek voor tenminste f 4.50 contant Nederlandse boeken koopt ontvangt gratis do uitgave Dr. P, H. Bitter Jr, schrijft in dit boekje over een aantal Nederlandse auteurs uit de oude- en midden-generatie, of zoals hij zelf zegt hij beschrijft een stuk van zijn eigen leven in zoverre dat met schrijvers te doen heeft gehad. i BOND VAN PLATTEL. VROUWEN 23 febr. Yn har iepeningswurd hjitte de foarsitster, mefr. van der Zijpp, bihalve ds Van toon af ging bot crescendo, In 1932 bleek het reeds nodig twee beur sen per jaar te houden. Hot aantal gebouwen nam «teel» toe: ia 1932 (crisis!) kwam hot dorde Jaarbeursgebouw tot stand, in 1936 de Irenehal, in 1953 werd de Beriihardhal in eoruik genomen, in 1954 de Margriethal en in 1956 komt er weer een nieuw gebouw ter beschikking waarmee de totale expositie-op- KOUDE DRUKTE De eerste beurs was voor onze begrippen zo geweldig niet. Twee „dorpen” van houten monsterkamers op het Vreeburg en het Sint Janskerkhof, midden in de stad, opgetrokken. En koud dat het was in die februari-maand van 1916! Het Jaarbeursbestuur had er ten minste voor gezorgd, dat op vele plaatsen in de stad vuurpotten waren opgesteld waaraan de Jaarheur bezoekers zich konden warmen! Na de oorlogsjaren kreeg de Jaarbeurs het permanent karakter, dat ze in 1918 formeel al had gekregen, toen men bemerkte hoe gewei, dig de belangstelling was. Op 25 februari 1920 legde Prinses Juliana de eerste steen van het eerste permanente Jaarbeursgebouw. Gesp. Gew. Gel, Verl. Pnt 1 3 3 4 5 5 6 Ten gerieve van onze lezers zal voortaan zoveel mogelijk direct onder de Kerkdiensten een korte aankondiging voorkomen, waaruit blijkt welke van de beide plaatselijke artsen de eerstvolgende zondag dienst heeft. Door even uw Friso” te raadplegen, kan voor komen worden dat men de dokter, die z’n vrije zondag om de veertien dagen heeft, on nodig lastig valt. Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt 19 17 16 14 14 14 13 13 13 10 7 6 Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt 15 12 14 14 14 14 11 12 14 12 Gesp. Gew. Gel. Verl. Pnt 5 8 5 4 7 9 Gew, Gel. Verb Pnt 2 1 2 2 6 4 4 5 4 Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgen’, famiiele ihten desnoods vrijdagsmorgena voor 10 uur Meubelhuis Insoné Klasse 2. G. Dijkstra A. v. Dijk M. Hiemstra J, Molenaar D. Mulder Sj. de Jong Tj. Dijkstra Dz. D. Kramer W. de Vries D. Seekles J. Sjaarda J. Wiersma UITVOERING EXCELSIOR” De Chr. Gymnastiekvereniging „Excel sior’’ hield dinsdag 28 febr. haar jaarlijkse uitvoering op de bovenzaal van hotel „De Wijnberg”. De belangstelling was groot, want de zaal was tot in alle hoeken bezet. Na een kort openingswoord door de heer Vrij, werd het programma op keurige wijze en in vlot tempo afgewerkt. Gezien de prestaties van de gymnasten is een woord van waardering voor directeur Canrinus, hier zeker wel op zijn plaats. Verschillende groepen kwamen bijzonder mooi naar voren, zoals b.v. de kleuters met de Poppenwinkel”, de meisjes op de even- wichtslat en de jongens met de springbak. Ook de volksdansjes oogstten veel bijval. Voor een verrassing zorgden de senioren dames. Hoewel dit niet op het programma ver meld stond, kwamen zij op met een keurige knotscefening. Deze dames hebben zeker een pluim verdiend, temeer daar dit hun eerste publieke optreden was. Moge deze oefening een drijfveer vormen voor andere dames, om zich op te geven als lid van „Excelsior”. Het laatste nummer van het programma werd verzorgd door de „rhythmi,che ploeg”. Het was een oefening op de Fryske Grien- tnank. Aan het slot van dit nummer stond de ploeg in V vorm, terwijl één van de gym nasten, gekleed *n Fries costuutn, naar voren trad met de Friese vlag. Spontaan zongen alle aanwezigen staande het Friese volkslied mee. Na het slotwoord, waarin o.a. de wens werd uitgesproken dat „Excelsior” zo door mag gaan en zich in het komende jaar mag verheugen in een toename van het aantal leden, ging de heer I. G. de Boer voor in dankgebed. Achteraf bekeken was het een zeer geslaagde avond. 1 I I pervlakte is gebracht op 63.000m2. Wanneer dan nagaat dat het aantal deelnemers en vakbeurzen) 7106 bedroeg en m2 expositieruimte werd verhuurd, zonder overdrijving zeggen, dat de Utrechtse Jaarbeurs een enorme vlucht genomen heeft] LUCTOR ET EMERGO Luctor et Emergoik worstel en ont kom; die spreuk uit het Zeeuwse wapen is ook op de Jaarbeurs van toepassing. Reeds die gedurfde opening in het oorlogsjaar 1916 getuigde van de geest, die Nederland niet wilde doen ondergaan. Maar tijdens Wereld oorlog II maakte men opnieuw een periode van gedwongen rust door, die inzette toen enige dagen voor de opening van de Voorjaars- heurs 1942 de Duitse autoriteiten hun veto deden horen. Had men in 1941 nog een ■ieuwe expo itiehal in gebruik genomen en die vrijmoediglijk gedoopt met de naam van Prinses Irene, toen volgden jaren waarin men niets kon doen. Maar prompt in 1946 verscheen weer het affiche met de U onder Je helm van Mercuur en hield men een jaarbeurs met 1629 deelnemers, waaronder 681 buitenlanders. Ondanks alle vervoersmoei- lijkheden telde men toen ca, 350.000 bezoekers. KLANT IN DE WINKEL Iedere verkoper weet welk een inspanning het kost, zijn producten onder de aandacht van de klant te brengen. Hij weet ook dat hij zijn doel het naast f.s, wanneer \hij de klant in zijn winkel krijgt. En dat ie nu juist de grote betekenis van de Jaar beurs men krijgt de klant bij zich thuis. Van heinde en verre komt men naar Utrecht om te zien wat de Nederlandse industrie te ie ’en heeft. In een situatie waarin export een ’e'ensnoodzakelijkheid wordt genoemd, is het ren niet te onderschatten voordeel, dat die Utrechtse Jaarbeurs onder de internationale jaarbeurzen burgerrecht verkregen heeft en een uitstekende reputatie. En het jubileum van de Nederlandse jaar beurs is niet alleen voor het zakenleven van belang. De export is niet alleen een levens kwestie voor de zakenmensen, maar voor iedere Nederlander. De U onder de helm raa Mercuur U eea Symbool van de vaste wil van Nederland, om - --- - T—- ondanks de «ware tegenslagen in en na de werd de eerste Agrarische Jaarbeurs geopend, oorlog, er bovenop te komen en er boven in 1938 bouwde dp fa If^l 1 op U W^seo. pUdsuk Telefoon Redactie en A. Mol fan WAns, dy ’t dizze joun sprekke soe, in tal gaston hertlik wolkom. Nei it sjongen fan it mienskipsliet, de notulen en noch inkelde meidielings, krige ds Mol al gau it wurd. Dizze hie as ünderwerp „Mijn werk als legerpredikant”. Hij gyng earst efkea tobek yn de skiednis, hweryn der oan dit wurk neat dien wurde. Yn de mobelisaesjo ’14’18 wieiie der fjouwer legerpredikanten, hwat fanseis neat to bitsjutten hie. Nei d© léste oarloch is it hurd forbettere en tsjintwurJich is it sa, dat as de dokter, dominé en aalmoezenier goed meielkoar oer de wei kinne, hja yn it leger hiel hwat birikke kinne. Ds. Mol tortelde fan syn eigen Anderfiningen en dat fan oare dominé’s by de soldaten en officieren en de tiid wie samar om- Nei noch inkelde fragen biantwurde to hawwen, stie de auto al foar en tanke de foarsitster ds Mol rjocht hertlik foar dizze moaije joun, dy foar allegearre fan bilang wie, omdat elts der eins mei to meitsjen hat. It jier- forslach fan de ponghaldster kaem nou noch efkes oan de aorder en wurde yn oarderbi- foun troch de kaskommisje. Foar de kureus „Spreken in het openbaar” wlene al 17 dielnimsters, dat it wurde skfelik allegearre foarsitsters! Dizze kursus bigjint 6 mrt. yn hotel „De Wijnberg”. Nei de rounfrage en it sjongen fan it Ned. Bondslied slüte de foarsitster dizze moaije joun. Der joegen har fiif nije leden op. Burgemeester en Wethouders van Workum brengen ter openbare kennis dat vanaf tot nadere aankondiging tijdens de periode van opdooi alle gemeentewegen in de gemeente Workum gesloten zullen zijn voor het verkeer met alle voertuigen waarvan de belasting enig wiel meer dan 600 kg bedraagt, uitzondering van: de trekweg naar Bolsward en de weg WorkumNieuwe Aanleg, waarop het verkeer wordt toegestaan met voertuigen waarvan de belasting van enig wiel niet meer bedraagt dan 1200 kg. De sluiting zal door waarschuwingsborden worden aangegeven, Workum, 29 februari 1956. Burgemeester en Wethouders voorneem d. J. RUSSCHEN De Secretarie, VAN DER GOOT Klasse 3, H, Tjerkstra A, Folkertsma Br. Sietinga U, v. d. Meer G, de Boer J, Dijkstra Jac. v. d. Meer Sj. Wiersma J. Snijder „Export, basis van onze welvaart” was de titel van een radiopraatje, onlangs door Mi nister Zijlstra gehouden. Wanneer het voor ons land inderdaad een kwestie is van „exporteren of sterven” dan springt direct het belang in het oog van die jubilerende instelling, de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs, die in Mei 1916 werd gesticht. Het embleem van de Jaarbeurs, de U (van Utrecht), bekroond door de gevederde helm van Mercurius, is wijd en zijd bekend. Op de Jaarbeursdagen kunnen de straten van de Domstad de honderdduizenden nauwelijks verwerken. En al getuigt het van bewonderenswaardic; optimisme, dat het initiatief werd genomen in 1916, het derde oorlogsjaar, zelfs het op timisme van de stichters zal de geweldige vlucht die de Jaarbeurs sindsdien heeft ge nomen, niet hebben voorzien. Trouwens.... de eerste Jaarbeurs was niet op export gericht. Ze was een propagandastunt voor Nederlands fabrikaat! De eerste Jaar beurs werd geopend door Minister Posthuma, de ouderen onder ons nog wel bekend men behoeft hun het woord „eenheidsworst” maar te noemen! Voor die eerrste jaarbeurs was de belangstel ling enorm. Het nieuwtje natuurlijk. Het verzetje in deze grauwe tijd. Maar ook de goedkope tarieven van de NS voor jaar beursbezoekers. Tussen Spoorwegen en Jaar beurs heeft altijd een nauwe band bestaan...» 't zijn stadgenoten. WORKUM. Naar we vernemen zal volgende week vrijdag 9 maart, behalve de V.P.R.O, Cabaretavond ook een filmavond uitgaande van het N.V.V* worden gehouden Daar de onderlinge competities van damclub O. G. alweer voor ongeveer twee derde gedeelte zijn gespeeld, willen we de stand hier even vermelden. Wanneer we de klassen zo één voor één even bekijken, ko men we tot de conclusie dat er vooral in de eerste klas verwoed om de puntjes wordt gevochten met nog zeven A acht candidaten voor het kampioenschap. In klas 2 zien we de baas vanhet spul eigenlijk al als de grote favoriet; voor no. 2 nog volop spanning. In klas 3 gaat H. Tjerkstra fier aan de kop met als goede tweede A, Folkertsma. En zal men in klas 4 L v. d. Pol nog kunnen bedreigen? In klas 5 heeft G. J. Dijkstra momenteel de leiding, doch jongens in de buurt van de rode lantaarn, laat het er ,nog niet bij ritten, maar laat in de komende weken mer ken dat je er ook nog bent! Thans de uitslagen van de ,tot nu gespeelde wedstrijden Klasse 1. Wiersma Sj. Folkertsma F. Sjoerds D. v. d. Meer J. Dijkstra Pzt» M. v. d. Weide J. de Vries D. Tjerkstra J. Nijenhuis R. Dijkstra Venehqikt eMiaaAal për wéék Uitgave vent Fa. T. GAASTRA Ba. Buekftandd en Drnkkarij, Worftffln Gemeente Woekem (Van vrijdag 24 februari te.m. donderdag 1 maart 1956) Geboren: Janke IJmkje, dv Jan van der Weij en Tjitske Stiemsma. Gezina Catharina, dv Martinus de Jong en Femmie Adetna. Anne zv Otte Verbeek en Freerkje de Jong. Gehuwd: Geen, Overleden: Bruinsje Hornstra, 59 jaar. wed. van Ude Engelsma. Adam van der Weide, 70 jaar, echtg. van Antje Reitema.

Friso nl | 1956 | | pagina 1