ERFSKIP - KRANT WORKUMER Nieuws- en en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen Zuidwesthoek van Friesland Manifest Wordt Workum een oudemannenhuis? IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur onderlinge wedstrijden voor de groepen tot 12jaar ne RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b.g.382 De volière en haar bewoners S V.W. AGENDA Zaterdag 10 maart 1956 No. 10 79ste Jaargang mee LAAT FRISO. WARKUMS ABONNEERT U OP FRISO VERZORGEN t. U& pér kwaxtwd per post f 2,50 per halfjaar Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Fryske Brief CXX1V In deimanich foar syn 91ste jierdei is yn it rêsthOs ,,Ondeiwatejthof“ to Rijswijk Z.H forstoarn, de hear Johannes Boelsma. En krekt op syn- jierdei, de 1ste Maert, hat men him to höf brocht In moane as wat lyn, op Aldjiersdei, hie him de swierste slach fan syn libben troffen, troch ït forstjerrèn fan syn frou Antje Ybema. Goed 61 jier hiene hja troud west. En nou‘tmyn aide freon Boelsma weinommen is,kinikit netlitte inkelde wurden oer him to skriuwen. Nou is it miskien hwat frjemd as ik hjir bigjinne moat to sizzen dat ik him mar in kearmauich sprutsen haw. Mai it tal blieven hvat ik sa troch de jierren hinne fan him krige, en dy‘t ik biwarre, is in hiel pak. En sadwaende haw ik him kinnen leart as in man mei tige bysundere „gaven”, in man mei in klear forsten en mei in üntbald as men mar o sa komselden fynt. Boppedien in man dy ‘t rjocht troch sé gyng. As ik hwat witte woe oer it Warkum fan de foarge ieu, binammen oer de jierren 1876 en ‘77, en letter tiid, dan skreau ik mar nei Rijswijk en al hiel gau krige ik dan in great brief werom, mei hwat ik witte woe. Sa frege ik him ris in kear: „Ilawwe jo wolris fan de güthelder Stot Tai heart?" (Dy Stot Tai moat yn syn dagen in master yn syn fak west hawwe.) Mar goed, ik krige al gau in brief fan Boelsma en der stie yn: „De goochelaar Stot Tai was zeer beroemd. Werkte veel in Friesland, ik was toen een jaar of acht denk. Onze knecht was by zo'n uitvoering geweest en kon er heel wat over vertellen. Zo sneed Stot Tai iemand het hoofd af en zette het er weer op Hij deed een pit in een bloempot met aarde en aan het oog van de toeschouwers ontwikkelde daaruit een stengel en bloemen, de kelken gingen open en daar viel uit iedere kelk een gouden ring." Ik helje dat hjir allinne mar efkes oan om sjen to litten hwat hy my wiste to tortellen. Ik soe der hiel hwat oer skriuwe kinne. Lyk as ik earder alris skreaun haw, wie Johannes Boelsma fan 6f- komst gjin Warkumer, mar waerd berne to Balk, de 1ste Maert 1865. As jonge kaem er by in omke fan him, Andries de Jong to Warkum om it sniderjen to learen. Doch it sniderjen foldie him net sa tige en hy roalle dan ek al gau, it boarger- foar in soldatepakje. Letter is hy ambtenaer wurden op it Dept, fan oarloch. Myn ê.lde freon Boelsma is net mear. Hy hat de leeftiid birikke meyen, hwer 't mar hiel inkelden oan ta komme. Der is in ein kommen oan syn wolbistege libben. Mei it syn bern en bernsbern ta in treast wêze, in heit, in pake hawn to hawwen, hwer ‘t hja mei eare greatsk op wêze meye. En hwer ‘t hja wis folie oan to tankjen hawwe. Ik sil syn gesellige en fleurige brieven misse. Dat hy yn frede rêste mei. Volgende week maandagavond donderdagavond vrijdagavond telkens van 5.15—7.15 uur RIS t i— NOARD een een De door allen een ar- linde'oopen PLAATSELIJK nieuws pa- oan b Advertentietarief: 7 cent per m..m. Advertentie? van buiten Friesland 9 ct, per m.m,1 Contracten volgens algemene regeling 'UW alt :id. ien, aast ieg- lep. :der EEN VAN DE JEUGD VAN WORKUM de en Jd. er Wordt vervolgd. A. BAKKER Ab len óór Iro- loet En ■m- ,ult an- oe- :i«- nu n.” op uit OP I— Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens, fami iebe-ichten desnoods vrijdags morgens voor 10 uur uitgevoerd door haar doel, n.l. van de adsp Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten belangstelling komen te staan. De grijze rood staart is over het algemeen de meest be gaafde spreker, waardoor hij ook in waarde ZILVEREN JUBILEUM Op donderdag 15 maart a.s. hoopt onze stadgenoot, de heer A. IJntema, de dag te heren viel zeker ïn de smaak bij het publiek gedenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad van de Coöperatieve Zuivelfabriek .,De Goede Verwachting” alhier. Hij was toen 15 jaar oud en heeft via de controle ook jarenlang in het kaa pakhuis met edammertjes emanipuleerd, dus zal hij daar bij leven en e oudheid nog een ouderwets ju’i'eum vol kunnen maken Wie vijfentwintig jaar in het e'f ’o bedrijf werkzaam is geweest, moet met it feit mee ’al menige gelukwens in ontvangst amen, vooral van collega’s.zuivelbewerkers, lus daar zal deze jubilaris ook wel niet -.an ontkomen. van stelling met de beide vorigen, korte staartjes hebben, een Meubelhuis Ineoné i op het podium met een serie prima oefeningen op de evenwichtsbalk. Dit dwingt steeds res pect af, als men ziet hoe deze dames uiterlijk kalm hun oefeningen naar voren brengen. Men moet hierbij zichzelf geheel concentreren op de oefening en de zenuwen onder de duim houden en dat dit niet altijd gelukt, onder vond één der dames deze avond ook. De reactie van de aanwezigen was dan ook danig dat men hoorde: wat jammer, ze veel beter. De brugkeurgroep hie, wienen dizze pealtsje* ta tn Hnaelde hichte wol mei klokke- omkl-eid. Twa of mear persoanen it spul dielnimme, wylst do -r’e.-s” oan ’e kant de spylders oan- XXII I Do papegaaien en kakatoes mogen zich ateeds in een grote belangstelling verheugen. In dierentuinen en vogelparken staan ze bij goed weer al bij de ingang om de mensen te verwelkomen, De jeugd en ook de ouderen wel bieden hun vaak apenoten, vruch ten of anoep aan, wat re dan netjes met do pootjes aannaman, van do bast of schil ontdaan waarna d* lekkernijen worden ge- •ommire papegaaien kunnen enkele woer den of zelf* een zinnetje spreken of ten wü*jo bulten, waardeer m m* sapor te de litten. Dit wie in bütenkanske hwant de oare kastleins wurde oare 1 en dat viel bodpt ni*t tegen, alhoewel bij dezo ploeg de afwerking wol to wensen overllet, doch dit schijnt bij do horen over het algemeen het geval te zijn, maar met een wat stronger toe zicht van. de leiders is hierin beslist ver- wpl word die «perers begeleid op de piano, betering te brengen. Q* dame* kwaden toon Zaterdag 10 maart: Workum 1D.W.P, 1, ,aanvang 4 15 uur Workum 2H.J.S C. 1, aanvang 2.15 uur Heeg 1 A—Workum 2 A, vertr. p. aiito 1 15 u. AFD. GYMNASTIEK mei ütsluten. It oare jier is de bar syn kollega yn ,,’s Lands Welvaren’!, Syttje Annes, dy’t op de tredde merkedei in sulveren bal forkolvje litte mei. Ek yn lettere jierren komme der oanfragen by de froedskip yn om tasiimming ta dit spul to jaen, der ’t .oms ek wol twa kastleins tage- lyk diel oan hawwe. lyk as yn 1768. Bihalve in sulveren bal is in sulveren kolf meastaï de priis. In freuieh forrin hie it kolvjen yn sa’n uerberch net altyd. Der koe gans spul ót fuort komme, foaral as der rvklik drank oan to pa? kaem. Sa wienen ris fjouwer min- sken yn de herberch fan Hndrik Dinklen- urg tsjin e’koar oan ’t kolvjen, doe ’t ien ly’t grif net sa bést tsjin forties koe, op ia stuit fr‘hwat kiezzich sei: „ik sil om ia f’e> e wyn tsjin Johannis kolvje en him in le ke jaen”. It iene wurd helle it oare ut. oartom de freonskip foaroare yn déilisskip. It kolfsnul dan wurd bioefene op it oer- dutren sljuchte ko’.fbaen, dy’t san 20 meter lang en 5 meter breed wie. Op beide einen fan de flier, dy’t üt liem en kalk makke vie, stie in pealt je fan hurd hout yn ’e rotin sa’n f'ege 5 meter fan de kant öf. De pealtsje? wv-?en soms tige moai biwurke. It ark, dat fierders ta dit spul brökt waerd, i.istie üt 1 te elastvske ballen, dy’t makke ‘an sajet, omklaeid mei wyt lear. En dan fansels it ynstrumint. der 't it spul syn namme oan üntliend hat, de kolf, dy’t wy f»eks it béste forgelykje kinne mei in swiere hockey-sHck (yn ü9 aldheitkeamer odnwêzich) De bal waerd delset op in hoopke modder y ien fan de pealtsjes, de saneamde ütslaech- "eal. Mei de kolf moast men nou bisykje '’e bal fuort t> slaen en it fierste pealtsje, de ops'a hneal ta reitsjen. As dit slagge, dan moast men sjen de dtslachpeal to reitsjen. Om bette- bearre to kinnen, oft de bal it pealtsje rekke om: 1 metsel koenen .suppo tootdigeu. Verschijnt eenmaal pér week - Uitgave vam Fa. T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Worktntn Telefoon Redactie en Adm. 05151/314 Postrekening 82259 GYMNASTIEKUITVOERING- S.V.W. Op 1 maart jj. hield de afd. gymna. stiek der S V. Workum haar jaarlijkse uit voering op de bovenzaal van „De Wijnberg” blok met haar lichaam af, met als gevolg dat de jongen bij gebrek aan verse lucht sterven. Het is dus raadzaam om aan beide dj den van het blok een gat te boren, zodat 'e luchtver verting plaats kan vinden. Behalve de papegaaien is er nog een vogeh 'ie soms enige woorden leert spreken. Dat is de beo. Dit is een vogel iets groter 'an een spreeuw. Over ’t gehele lichaam zwart met violette glans. Terzijden van op een paar eigenaardige gele oorlappen op de vleugels een witte spiegelvlek. Twee jaar terug was er één te zien op e vogelshow te Leeuwarden. Hij stond vooral in de belangstelling van de jeugd die hem -naar steeds voorzei: „Beo, is de koffie klaar?” De vogel schap telen. Men geeft ze een groot broedblok van 35 cm hoogte, waarin een uitvlieggat van tenminste 8 cm middellijn. Meermalen ge beurt het, dat ze drie of vier jongen tege lijk grootbrengen. Wie beschrijft evenwel de teleurstelling van een liefhebber wanneer hij een veelbelovend nest groot ziet worden en met spanning de dag afwacht, dat ze het nest zullen verlaten en dan op zekere morgen de jongen allen dood in het nest aantreft? Wat toch is het geval? Wanneer de jongen geheel in de veren komen en het klimaat warmer begint te worden, beginnen de jongen in het nest zelf meer warmte te verspreiden. Instinctmatig denkt het wijfje Jat het niet meer nodig is overdag en ’s nachts op de jongen te blijven zitten. Om de wacht toch bij haar jongen te houden, gaat ze ’s avonds in de opening van het blok zitten slapen. WORKUM. Op het tweetal voor de vijfde re'ikantsplaats bij de Geref. Kerk te Arnhem omt ook voor- naast Ds K. A. Schippers te ‘rmelo. onze plaat elijke predikant Ds. H. Z Endedijk. In de pauze vertoonde de heer Schaap een paar filmpjes van de vorige winteruitvoering en van de turndemonstratie op het sportveld, welke de afgelopen zomer werd gehouden De uitroepen „Dat ben jij en dat is hij” waren niet van de lucht, hetgeen een bewijs was dat do heer Schaap succes had met het vertonen van deze filmpjes Ook werden de vaardigheidsdiploma’s uit gereikt en dat waren nog al een paar, het gehe'e toneel was vol met turners en turnsters, die deze avond hun diploma in ontvangst mochten nemen. Intussen was de eerste grammofoon gere pareerd en werd weer in gebruik genomen. Het eerste nummer na de pauze werd ten beste gegeven door de adsp. heren en heren aan de rekstok, velen van hen zagen we voor Nadat het Workumer kwartiertje was ver- het eerste werken aan dit toestel streken werd een aan vang gemaakt met de opmars-opening en afmars van hot uit 20 nummers bestaande programma Van de opmars kwam niet veel terecht doordat de grammofoon zweeg in alle talen, berichten over de in Djakarta aan hangig® processen tegen Jungschlager en Smiït en de gevangenhouding van andere Neder landers wekken bij ondergetekenden de tndruk dat de fundamentele rechten van de mens zoals deze zijn aanvaard door de Verenigde Naties, daarbij niet naar behoren worden ge eerbiedige. Nu, haar hun is gebleken, deze indruk niet slechts bij henzelf doch ook bij anderen in- en buiten Nederland is ontstaan, hechten zij er aan de Nederlandse Regering met de grootste nadruk de vraag voor te leggen, of het, afgezien van wat zij overigens ten Hiermee sluit ze de enige toegang tot het deze reeds .heeft gedaan, geen plicht is de desbetreffende kwestie voor een internatio naal forum te brengen en hiertoe onverwijld alle voorbereidingen te treffen. Daartoe richte de Regering zich dan tot de bevoegde organen der Verenigde Natie en make zij deze zaken op de daartoe moge lijke wijze aanhangig bij het Internationaal Gerechtshof, opdat met hoor en wederhoor en onderzoek van alle aangeroerde contro leerbare feiten door een onpartijdige en onbe vooroordeelde Rechter worde nagegaan, of in derdaad onze zo zwaar beproefde landge noten niet volkomen onschuldig zijn. De initiatiefnemers vertrouwen dat het Ne derlahdse volk in al zijn geledingen uit- drukke’ijk van zijn instemming met dit strever zaï doen blijken, G. Gh. Aalders. Voorzitter van de Ver v. Ex- po’itieke Gevangenen. R. P. Cleveringa, Hoogleraar te Leider F- J. Goedhart Lid van de Tweede Kamer Leonhard Huizinga, Auteur. Ge.-ina H. J. van der Molen, Hoogleraar aan de Vrije Univer iteit te Amsterdam K van Rijck®'-or el, Lid van de Tweede Kamer. A Goeknop Catshuis „Sorghvliet” Adriaan Goekooplaan 10- ’s Gravenhage Hoe de lezers aan de strekking van dit schrijven adhae ie kunnen betuigen? Een briefkaart of brief met de vermelding „Ik stem in met manifest JungschlSger” is voldoende. Deze dient getekend te zijn ér onder duidelijke vermelding van naam functi on adres, gezonden te worden aan Mr. A. Goekcop. Catshuis „Sorghvliet”, Adr. Goe kooplaan 10, Den Haag. zo- is anders veel beter. De brugkeurgroep van de adsp. dames was werkelijk keurig; zo zijn we het van jullie gewend. Combinatie bok springen door de adsp. en dames was ook van zeer goed gehalte. Bij de meisjes, die werkten op de brug met ongelijke legger- zitten goede krachten voor de toekomst. Het brugturnen en boogbrug van de dames en heren was ook vrij goed, doch leren afwer ken De heer van Delden werkte mee aan brug en rekstok en dat hij nog wel mee kan doen, bewees het applaus uit de zaal. Tot slot kwamen de dames voor het voet licht met een vrije oefening en als we dit noemen „lest best” gal niemand ons dat kwalijk nemen. Hierin overtroffen de dam-- zichzelf, en was het podium nog iets groter geweest dan konden we gerust zeggen: het was afl De plaat voor de vrije oefening deed het zeer goed op de grammofoon, het was dan o-;k ge'ukkig dat ondertussen deze grammofoon was hersteld. Hierna bedankte de presidente het publiek voor hun aanwezigheid en sprak ze de wen uit dat de ouderen en vooral de ouder? van de jeugd, hun belangstelling wilden tonen bij de onderlinge wedstrijden voor de jeugd beneden de twaalf jaar. Deze wedstrijden worden nog gehouden en men raadplege hier voor de Fri-o. Voor het vele werk dat de leider, de heer van Delden, al jaren voor de S.V.W, doet, werd hem een boekwerk over handigd-. De heer Stam betrad hierna het podium en feliciteerde de presidente met haar succes bij de gehouden vaardigheidsproeven en bood ook haar het behaalde diploma aan. Teven’ sprak hij z’n dank uit voor alles wat zij voer de afd. gym. weer had gedaan en bood haar een bos bloemen aan alf dank van de dames, doch ook de heer Schaap werd in d® hulde betrokken, en deze bloemen mogen dan de tolk zijn van de gehele S.V.W.. aldus de voorzitter. De pre i'ente was dan ook zeer getroffen door deze geste en maakte van de gelegenheid gebruik om haar man, die in de regel van geen dank wil weten, toch hartelijk te be danken veor de vertoond* film*. Zo ken dr afd. gym., ondanks de Icorte voorbereiding vanwe e 'e ijspret, terugzien op een geslaagde turoavoud, i doch dit was beslist te p p. om gehoord te worden. Na de groet met de nieuwe vlag en het zingen van het bondslied nam de presidente het wo?rd en heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder Mevr. v. Delden en de afge vaardigden van de chr. gymn. ver. Excelsior. Zij wees tevens de aanwezigen op de mooie S.V.W, vlag waaraan dit jaar een wimpel en twee medailles bij de overigen werden toege voegd, De wimpel was verdiend met de turn- kring-betoging en de medailles waren ver kregen met de avond-vierdaagse. Na een uit eenzetting over deze avondvierdaagse en een verklaring over wat is een gymnastiek-uit- voering, sprak de presidente de wens uit, dat het talrijke publiek een goede sportavond mocht hebben. Hierna volgde de afmars en kwamen de meisjes van 1213 jaar op het podium met een vrije oefening, die later door een B-ploeg van deze meisjes werd herhaald, doch beide ploegen brachten het er niet al te best af. Of het kwam do>r een andere grammofoon die snel ter plaatse verscheen, en niet veel beter was dan de vorige die helemaal zweeg, of dat de zenuwen deze meisjes parten speel den, zullen we maar in ’t midden laten. Ook de brugoefeningen van de adsp. dames kon otw niet bekoren. Veel beter was de rythmi-che baloefening door de dames; zo hoort het! De adsp. heren en.... heren?, die hun eerste optreden begonnen met bokspringen, was ook vrij goed. Hierna volglen de muzikale even- wi htsoefeningen op twee banken. De oefening was leuk, doch adsp. dames, luider toch naar de muziek, daar wordt de oefening veel beter en mooier van. De rythmische knots oefening door de adsp. dames A en B was wel een goeie oefening, doch geheel niet rythmisch. Klassikaal brug. dames beantwoordde niet aan klas ikaal. De grondgymnastiek Mijnheer Redacteur Bij voorbaat dank voor plaatsing. Geachte lezer, zoals u wel weet, gaat weer een industrie Workum verlaten. Als dat zo doorgaat, wordt een rusthuis van heel Workum gemaakt inplaats van alleen voor de bejaarden een ileaal oord als „Mariënacker.” Is er dan niks aan te doen zult u vragen. Ja, volgens mij wel! Er moet industrie aan getrokken worden, zodat er niet elke morgen treinen vol werklustige jongelui hoeven te vertrekken naar andere plaat en, zoals bijv. Sneek, die er alleen maar voordeel bij kunnen hebben dat het in Workum zo’n lakse boel is. Laat de rollen eens omdraaien, maak wat meer reklame met bijvoorbeeld borden in de omgeving met: „Vestig uw industrie te Workpm.” Zoals lezer misschien wel weet, stond er één dezer dagen in de Leeuwarder Courant advertentie waarin plaats werd gevraagd voor de lichte industrie. Zou dat niet wat voor Workum zijn? Laat Workum toch een bekende naam wor den I lt kolfspul It kolfspul, sa wol men hawwë, fynt Syn oarsprong yn Skotlan. Foar it earst wurdt'it neamd yn in oarkonde fan hartoch Albrecht fan Beieren (plm. 1400) Yn it earstoan wie it in spul dat op it iis bioefene waerd. Skilderijen, der ’t dit noch op to sjen is, hingje yn it ryksmuseum to Amsterdam. Letter, as it spul hjir syn greatste bloei bilibbet, is it al forpleatst fan it iis nei jt liln. Of- geande op itjinge wy yn de archieven foun hawwe moatte wy bislute dat it golfspul yn Warkum yn de twadde helte fan de 18de ieu syn hiehtepunt bilibhe. De earste kear dat wy d’r hjir hwat oer fine, is yn it foarjier fan 1757 as oan Bauke Theunis, kastlein yn ,Het Paradijs” op syn forsyk tastien wurdt om op de Maeljemerke in sulveren priis for- kolvje to litten. Dit wie foar Bauke der mei ütsluten. oan zeer kan stijgen. Naast de grijze roodstaart is de amazone- papegaai een der meest gewilde en bekende vogels onder de papegaaien. Deze is over het grootste deel van zijn lichaam groen van kleur met rode yleugelboog. Hij leert soms ook enkele woorden spreken. Zeer fraai van kleur zijn ook de lorri’s de blauwe bergen. Déze heeft in tegen- die slechts zeer lange puntige staart. Borst, buik en onderkant staart zijn helgeel van kleur. Bovenkop, vleugels, rug en bovenkant staart hemelsblauw. De kakatoes zijn meestal wit, of wit met rode gloed van kleur, terwijl ze een gele of rostige kuif dragen. Wel hebben ze, zo als bijna alle papegaaien en kakatoesoorten, de eigenschap om zo nu en dan hard te schreeuwen. Vrijwel alle papagaaien hebben sterke snavels, waarvan de bovensnavel sterk gekromd over de ondersnavel heen steekt. Tot de famiie der kakatoes behoort ook uog de valkparkiet, wat wel aan zijn kuif valt af te leiden. De valkparkiet is ongeveer even groot als de tortelduif. Het mannetje en het wijfje zijn in tegenstelling met bovenge noemde soorten, zeer goed te onderscheiden. O’er het gehele lichaam zijn ze muiskleurig grijs van kleur. Het wijfje vertoont onder de staart een aantal koekoekkleurige ge streepte veren. Het mannetje heeft een fraai geelgekleurde kuif met dito wangen, waarin een rode ronde vlek, valkparkiet wordt veel als volière- gehouden. Ze heeft de goede eigen- dat ze in gevangenschap goed voort- A

Friso nl | 1956 | | pagina 1