BELGIË—NEDERLAND ERFSKIP KRANT Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland WORKUMER IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE BEL 306 b. g. g. 382 S.V.W. AGENDA Zaterdag 7 april 1956 79ste Jaargang No. 14 mee LAAT WARKUMS Voorbeschouwing ons aangeboden door de heer H.W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie van de K. N.V. B. VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voor kwaliteit ldoordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER I 1 IJ i i—i KERKDIENSTEN ds P. E- av. uur 2 auto per uur ’8 av. 2 auto uur 2 auto uur BURGERLIJK E STAND o onze Pietersballen geheel PLAATSELIJK nieuws was ZONDAGSDIENST ARTSEN WORKUM Van zaterdag n.m. 6 uurmaandag v.m. 7 uur W. Magendans Tel. 535 Adm. 05151/314 Postrekening 82259 NOARD Meubelhuis Inconé VèrsoUjht eenmaal pèr wèok Uitgave vans Fa, T. GAASTRA Bz. Boekhandel en Drukkerij, Workum t’ Inzending van advertenties uiterlijk donderdagsmorgens, farniieheihten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Advertentietarief: 7 cent per m.m. Advertenties van bui en Friesland 9 ct, per m.m. Contracten volgens algemene regeling Van verslagen, berichten enz. gaarne spoedige opgaaf! tot voorkominge insolentien woonten per Bakhuizen 1 B—Workum 3 B, vertrek per Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten 10 uur Zaterdag 7 april: Senioren Workum 2—Woudsend 1, aanvang 4.30 uur aanvang 2,30 uur WORKUM. Naar we vernemen draait hier in „Ons Gebouw” op woensdag 11 april a.3. -ie bekende film van het Leger des Heils: ,In opmars”, welke film een duidelijk beeld geeft van hef werk en arbeidsveld, waarmee het Leger des Heils zich bezig houdt. uur en nam. 2 en ’s av. AhpMipmSnittpi^ t. 1»U pér kwartaal -L per post r f 2.50 per halfjaar i Zondag 8 april 1956 Workum (R.K.) Voorm. 7,30 uur Vroegmis Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof, (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds Ds. D- J. Spa. ling, Jeugddienst, ’s Av. 7.30 uur ds H. H. nam 2 uur ds Sint Piter in overweging is genomen, dat jaar lijks bij ’t soogenaamde St. Pietersballen vele ongeregeldheden so aan de huisen van de nieuwgetfouwden als andersints door jongens wierden gepleegt, gelijk daar van vele voor vallen in geheugen waren; off’t dethalven van diergelijke saken en niet beter was die slegte ge en ondeugende oude gebruiken ge heel af te schaffen, waar op gedelibereert synde is goedgevonden bij Tromslag ’t soge- naamde St. Pietersballen geheel te ver. bieden Boppesteande kinne wy leze yn in resolüsj fan de stgd Warkum (5 Febr. 1753) Fan u St. Pitersfeest is net folie oerbleaun. Grou is it iennichste plak yn Fryslën, der ’t op 23 febrewaris noch elk jier de hillige Piter as in soarte surrogaet Sinterklaes by de bern yn heech oansjen stiet om it folie goede dat hy op syn jierdei krekt yn dit doarp (noch) docht. Dat Sint Pitersdei foar- hinne op folie mear plakken fierd waerd, is faeks net sa bikend, Tagelyk blykt üt de resolusje dat it feest doe wol in hiel oar karakter hie as it tsjjntwurdige Grouwster feest. Hwant hwat is dat „Sint Pietersballen” winliken? Wy kinne üt de resolusje wol op- meitsje, dat it hwat üt to stean hat mei pas troude lju. Yn diad, as wy de bitref- fende lektuer der rjs op nei slaen, dan wurdt üs miening der yn Jnfestige, hwant wy for- nimme der üt, dat it brékme wie, dat jongelju, dy ’t it jier to foaren troud wienen, ballen ta it hés ütsmieten, der ’t ien fan forsierd wie- Feinten en fammen, en letter ek bern, moasten nou sjen de forsierde bal to pakken to krijen en dat joech gins in trelit. Hwa ’t it op it lést slagge de goede |>al to pakken, wie kening en gyng mei syn maten by de doarren lans om jüd. Oare bysénderheden litte wy hjir béten bisprek it brékme wie nammers ek net rounom gelyk mar, lyk as by safolle fan dy aide gebréken, hawwe' wy hjir wier- •kynlik in bipaelde Symbolyk yn to sjen. It soe é.o. in fruchtberheitsrite ynhélde, kom- binearre mei in oergongsrite (it oer ge an fan in hesteaad* Uoiyljsbig «ftl ia Workum 3—Q.V.C. 2, Junioren: Harkema Boys 1A—Workum 1 A, vertrek per auto 2.45 Balk 1 AWorkum 2 A, vertrek Balk 1 B—Workum 2 B vertrek wou maar daaruit dan de kosten enz. te be- Tulp. (Geref.) Voorm. 9 uur en H. C. Endedijk. (Doopsgez.) Geen dienst. 11.30 uur Westhill Kinderdienst. (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser. 11.30 uur Zondagsschool. Heidenschap (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds H. H. Tulp. Nam. 1.30 uur ds D, J. Spaling Jeugddienst. Ferwtiude (Herv.) Geen Dienst Gaast (Herv.) Nam. 1.30 uur van Ooyen. Hiadeloop(n (Herv.) Voorm. 9.30 uur en’s 7.30 uur ds H. de Wolf. (Doopsgez.) Geen Dienst (Geref.) Niet ontvangen. K iutlum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en 7.30 uur dr F. Bloemhof van Bergum (Doopsgez.) Geen Dienst Molkwerum (Hcrv.\ Voorm. 9 30 uur en nam. 2 uur ds W. L. Dekker. 0—2 2-5 IA 4-2 2—1 1— 4 2— 2 S. Brouwer deelde mede, voldoende Vertrou wen in het bestuur te stellen en dan ook met de voorgestelde regeling accoord te kunnen gaan. Aan de bestuurstafel kwam door deze be sprekingen ook nog het denkbeeld naar voren om dan maar een auto voor de vereniging aan te schaffen, doch naderhand kwam men hierop terug; de voorsteller wees er nog op dat alles veel duurder was geworden en dat d© uitbreidingen van bureaux enz. dienden plaats te hebben, hetzij nu of in de toekomst. De wijkzuster kwam nu met het verzoek om niet f 150J.per jaar, doch f 30.— per week te ontvangen, hetgeen neerkomt op f 1.560. per jaar, hetgeen dus even voordeliger voor haar was. Nadat nu de diverse meningen van de leden naar voren waren gekomen, wees de voorzit ter er nog op, dat er ook verenigingen zijn die de bezoeken van de wijkzuster laten be talen, waarmede hij eigenlijk wilde zeggen, dat men bij onze afdeling niet te duur uit is, te meer, daar de gemiddelde contributie bijna overal thans hoger ligt. Ook zeide hij nog, dat verzoeken tot de gemeentebesturen van Wonseradeel en Wymbritseradeel zijn gericht om een bijdrage in de kosten, aangezien de wijkzuster geregeld bezoeken bij leden, in die gameenten woonachtig, aflegt. Ten laatste bracht hij in stemming het voorstel om de bijdrage van f 30.per week te verlenen, hetgeen meteen inhjeld, dat de contributies zullen worden verhoogd, doch dat een nadere regeling hieromtrent zal worden getroffen. Het werd aangenomen met enkele stemmen en één onthouding tegen. Nader werd nog bepaald dat deze vergoeding met September a.s. zal ingaan en dat de contributieverhosingen het volgend jaar haar beslag zullen krijgen. Besloten werd dat de controlecommissie met het bestuur deze nader zullen vaststellen- Tot slot volgde de gebruikelijke rondvraag dia nu eigenlijk geen bijzonderheden meer op- leverde Op een desbetreffende opmerking werd geantwoord, dat de woning, waar de wijkzuster verblijft, aan het telefoonnet zal worden aan. gesloten. De heer H. J. Mulder sprak daarna nog een dankwoord tot de scheidende voorzitter, waarna deze de vergadering sloot. Telefoon Redactie en Gemeente W,rkum Van vrijdag maart t/m donderdag 5 april Geboren: Elizabeth, dv Andries Alting en Trijntje Noordveld; Marten, zv Jan Hiemstra en Jeltje van der Kamp; Hendrik Sipke, zv Johannes Deinum en Niesje Sjollema; Maria Suzan, dv Sjoke Michael Kamstra en Maria Dooper; Thomas, zv Thijs van Zanten en Trijntje Bergstra; Willem, zv Folkert Venema en Janke de Wilde. Gehuwd: Geen. Overleden: Corneliske Sijbrandi, 76 jaar, wed. van Ate Ferwerda. Warns (Herv.) Voorm. 9.30 uur ds mr Q. Rovers. Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur 7,30 uur ds B. J. Riemersma. Uitslagen zaterdag 31 maart: Workum 2IJ.V.C. 1 Q.V.C. 3Workum 3 Wcrkum 1 ALeeuw. Zwaluwen W rkum 2 AHeeg 1 A H.J.S.C. 1 BWorkum 2 B Workum 3 B—Q.V.C. 2B Daarop kregen de aanwezigen het jaarverslag over 1955 te horen, waaruit we het volgende aanstippen Er behoefden geen patiënten, hetzij ge heel, hetzij ten dele, op kosten der vereni ging te worden uitgezonden, zodat de T.B.C.- dienst, na een reeks van jaren een nadelig saldo te hebben opgeleverd, thans voordelig kon worden afgesloten, De ontvangsten bedroegen nl. f 3.988.74 en de uitgaven f3.201.33; saldo derhalve f 787.51. De Gewone Dienst bracht echter door de steeds stijgende kosten en lasten, een klein tekort. De inkomsten waren f 7.491.30 en de betalingen t 7.531.64; nadelig saldo'f40.34* Het ledental verminderde met 3 en bedroeg op 1 januari jl. 1037. Dit jaar werd een moedercursus gehouden, terwijl in Juni werd begonnen met een kleu- terbureau. Het consultatiebureau voor zuige lingen ging gewoon door. Door de wijkzuster werden de volgende be zoeken afgelegd: 2794 bij gewone patiënten; 123 bij t.b.c.-patiënten 39 bij rheuma-patiënten 468 bij zuigelingen. Afgelegd werden 19 personen. Op het consultatiebureau werden 706 con sulten door de plaatselijke artsen verleend aan 132 zuigelingen, alwaar ook regelmatig werd ingeënt tegen pokken, kinkhoest en diphterie. 659 maal werden goederen uit het magazijn in bruikleen verstrekt. Ook het jaarverslag werd goedgekeurd. Het lid E. de Roest merkte op dat z.i. de Emmabloemcollecte wel meer kon op brengen, dan de laatste jaren het geval was. Volgens hem zijn de meisjes, die collecteren, to jong. Van bestuurszijde werd echter bij monde van mevr. Jonkman medegedeeld, dat het elk jaar heel wat moeite kost om deze collecte voor- elkaar te krijgen, doch met de gemaakte op merking zal rekening worden gehouden. Door de heer S. Brouwer werd, namens de controlecommissie, rapport uitgebracht om trent de bevindingen van kas, boeken en be scheiden van de administrateur over 1955. Hij deelde mede, dat alles prima in orde was en stelde daarom "voor hem kwijting over dat jaar te verlenen, waaraan werd voldaan, terwijl aan de commissie dank werd be tuigd. Bij de daarop volgende verkiezing, wegens aftreden van de heer J. Robijns, werd, na drie stemmingen met het lot beslist, dat de heer J. Stam hem als bestuurslid zal ver vangen. (Naar ons later ter ore kwam, is hij tevc.ns de nieuwe voorzitter geworden). In de vacature, ontstaan door het vertrek van de heer H. J. Mulder, werd bij de eerste stemming met bijna algemene stemmen ge kozen de heer S. J. Oudeboon. Het aftredende lid van de controle-commissie werd vervangen door de heer F. van Duinen. Na het nuttigen van een consumptie kwa men echter de tongen eerst recht los aangaande het nu te behandelen punt: Bestuursvoorstel tot contributieverhoging in verband met de uitbreiding der werkzaamheden en hogere kosten. De voorzitter lichtte één en ander toe, door er op te wijzen, dat er verschillende redenen zijn om met dit voorstel te komen. Ten eerste laat het ingekomen schrijven van de Provinciale Vereniging niets aan dui delijkheid te wensen over, doch ook enkele stemmen uit de vereniging zelf, die tot hem zijn doorgedrongen, wijzen er op, dat de con- tributie_omslagen dienen te worden herzien en verhoogd, want anders zullen de uitgaven niet meer door de gewone middelen gedekt kunnen worden. Ten tweede was, aldus de voorzitter, op de onlangs gehouden bestuursvergadering, de heer H. J. Mulder met het denkbeeld ge komen om voor de wijkzuster een kleine auto aan te schaffen, omdat dit z.i. een eis van de tijd was en ook omdat het bromfietsen, vooral in het winterhalfjaar, op de duur na delige gevolgen voor de betrokkene kon mee brengen Hij, zo zeide de voorzitter, had dit voorstel al vooraf met de wijkzuster be sproken, die bereid was om de aanschaffings- kosten, ongeveer f 3.500.eerst zelf te be talen. Zij was niet in de bestuursvergadek- ring aanwezig geweest en had laten weten, dat zij niets daarvoor had, doch nu bleek nader hand, dat er wel degelijk, als gevolg van het vorenstaande een belangrijke beslissing moest worden genomen en eigenlijk dit voorstel al verhoging inhield, daar het bij de huidige stand van zaken niet uit te voeren was. De berekeningen van deskundigen in aan merking genomen, zou de voorsteller verwe zenlijkt willen zien, dat dan per jaar f 1.500. aan de wijkzuster wordt uitgekeerd zijnde f 800.voor onkosten en f 700.voor af- 1 schrijving, waarmee dan de auto in vijf jaar vergoed is. De omslag zou dan met f 1.50 moeten worden verhoogd. Daartegenover zou dan de jaarlijkse vergoeding van f 250. voor de bromfiets komen te vervallen. Uit de vergadering kwamen dan enkele meningen van de leden naar voren, alsvolgt: D. de Jager bleek geen voorstander van de verhoging (f 1.50 per lid), doch zou alle omslagen willen herzien en aanpassen aan de huidig» omatendighedaa en dan >W draag- Met de fraaie overwinning van het Ne derlands elftal op de wereldkampioenen in Düsseldorf is het vertrouwen in een glo rieus reveil van Oranje bij velen volkomen teruggekeerd. Zozeer zelfs, dat men in ons land bepaald al te optimistisch is over een gunstig resultaat van de volgende Interland ontmoeting, nl. die welke a.s. Zondag op het programma staat. Ik voor mij heb me over het fraaie succes in Düsseldorf bijzonder verheugd. Niet alleen om de uitslag, maar vooral ook om de wijze waarop deze overwinning aan een altijd toch zeer sterke tegenpartij werd afgedwongen. Dit bracht mij immers de grote dagen van weleer in herinnering, toen het Nederlands elftal het ook presteerde wedstrijden tot een gun stig einde te brengen, die qua vergelijkende kracht en mogelijkheden eigenlijk verlies had den moeten zijn, maar in zulke wedstrijden trokken de Oranjespelers zich geen bal aan van reputaties en vochten zij zich met meer dan gewone overgave naar de overwinning. Door de zegepraal in Düsseldorf is er m.i. weer aansluiting met dat verleden gemaakt; voor dé zoveelste keer hebben geestdrift en wilskracht het gewonnen van grauwe theorie en wellicht zelfs ook van wat meer technische vaardigheid Theoretisch spelinzicht en tech nische bekwaamheden zijn uit de aard der zaak noodzakelijk, wanneer men in inter land voetbal zijn krachten moet meten, maar mentale eigenschappen, teamspirit en aanpas singsvermogen vormen inderdaad toch ook scherpe wapens, die voor elke tegenpartij onaangename verrassingen kunnen opleveren. De Düsseldarfse wedstrijd zal aan de Keuze. commissie bovendien wat anders hebben ge leerd, nl. dat men nu over een ploeg be schikt, waarvan zonder meer de grote kern ge handhaafd kan blijven. Ook dèt geeft aan leiding tot een parallel met het verleden. Ook vroeger bestond een Succesvol Ne derlands elftal geruime tijd uit een grote kern van spelers. Doorgaans bepaalde de vraag of ®r moest worden veranderd zich om een of twee plaatsen. Daardoor werd de goede geest in het elftal bevorderd en kwam er evenwicht in de ploeg. Het is eigenlijk wel jammer dat onze Keuze- commissie zich vandaag voor moeilijkheden ge plaatst ziet, die haar taak voor de belang rijke uit.wedstrijd tegen België nu niet weinig verzwaard hebben Enkele Oranjespelers, die van een vaste plaats waren verzekerd, suk kelden met blessures en nu we dit schrijven is nog geenszins bekend hoe onze nationale vertegenwoordiging Zondag voor deze derby- van-de.lage-landen zal worden geformeerd. Zal lenstra kunnen spelen, zal Van der Hart de spilplaats kunnen bezetten, is Timmermans fit voor de linksbuitenplaats? Ziedaar een aantal vragen, waarvan de beantwoording aan de naaste t. ekomst moet worden overgelaten. Maar voor het elftal zijn ze van enorme betekenis. Bij de Belgen liep ook niet alles op wieltjes. De Belgische Keuze.commissie heeft de laatste tijd nog al wat teleurstellingen moeten incasseren Dit heeft tot gevolg gehad, dat men op de spilplaats Carré is gaan ver vangen door de Daringspeler Van Kerckhoven. Carrré is jarenlang een sterk punt in de Belgische verdediging geweest, maar de laatste tijd viel hij toch terug en vermoedelijk zal zijn vervanging aan het Rode Duivels team van Zondag een solidere defensie bezorgen. Er is de laatste jaren bij onze zuiderburen een zekere Heining geweest om aan de wedstrijden tegen Nederland grote winstkansen toe te kennen overigens niet zonder reden. Vans daag zullen de Belgen, na hun nederlaag tegen ons in Rotterdam, na onze overwinning ini dit seizoen tegen Zwitserland en Saarland en vooral na het opzienbare succes van Oranje in Düsseldorf wel overtuigd zijn, dat dit Ne derlands elftal Zondag de hel van Deurne zal betreden met het verlangen om andermaal aan het legioen van Nederlandse supporters en paar vreugdevolle uren te schenken. De Belgen van hun kant zullen daardoor waarschijnlijk geïnspireerd worden om te po gen de Nederlanders de voet dwars te zetten. Zo is het altijd geweest en zo verwachten wij dat het ook nu zal gaan. In onze allerbeste tijd, toen we een s izoen- lang ongeslagen bleven, hadden we de Belgen met 80 in Amsterdam geklopt, maar in de retumwedstrijd in Antwerpen waren we blij, 'at we daar de Rode Duivels een gelijk spel hadden kunnen afdwingen. Altijd zit er in de wedstrijdenreeks tussen België en Neder land naast een sfeer van blijvende vriend schap toch ook dat tikkeltje denken aan een gezonde sportieve revanche. We geloven niet, dat voorlopig voor ons een technische suprematie tussen de voetballijnen bereikbaar zal zijn Dat zal nog wel enige jaren moeten duren, maar wel hebben wij wederom met andere speleigenschappen mid- 'e’.en ter beschikking om ook tegen technisch sterkere tegenstanders goede resultaten te be halen. We denken bijv, aan schotvaardigheid, aan snelheid van handelen, activiteit en een gezond opportunisme. Kan het elftal deze eigenschappen Zondag ontplooien, dan zal het krachtsverschil niet groot zijn en is het mo gelijk, dat ditmaal in Antwerpen een dikke streep zal worden gezet onder de reeks van negatieve resultaten, die hier in achtereenvol gende jaren door Oranje moesten worden ge ïncasseerd. Het wordt Zondag m.i. een felle wedstrijd met wisselende kansen. Ik hoop dat echt Ne derlands spel andermaal voor een plezierige Zondagmiddag zal zorgen. Al zullen we dan de wedstrijd niet via de televisie kunnen zien, voor de radio hopen we met □ranjeploeg te mogen meejuieehen. H. W. H. HERBERTS (Nadruk verboden.) kracht, zoals nu ook het geval is. Ook J. Stam wijst op min. en onvermo- genden, die bezwaarlijk de hogere contributie zullen kunnen voldoen, waarbij M. de Jong zich aansluit, die de omstandigheden van de Drees-mensen” naar voren brengt. De bode D. Koopen merkte op, dat reeds ongeveer één derde deel van de bedragen zijn geïnd en verwacht, dat er veel bezwaren zullen komen, wanneer eventueel over dit jaar nog maals een omslag wordt geheven. Bovendien vond hij de opzet wat al te groot en gaf in overweging dat de wijkzuster wel vaker een auto kon huren bij minder gunstig weer. Ook wees hij op de meerdere moeiten, die in dat geval door hem zouden moeten worden ver richt en meende dan wel om een bromfiets te kunnen verzoeken. E. de Roest vond de voorgestelde verhoging eveneens onbi'-lijk en meende, dat de wijkzuster best wat vaker een taxi kon nemen. A* van der Meulen wou, na aanneming van het voorstel, waarop hij zeker al bij voorbaat rekende, de contributie maar in twee of vier gedeelten innen. S. B. Algera kon met het voorstel wel meegaan, doch wou maar een autofonds stich ten om strijden. S, Walta bleek om diverse redenen ook voorstander te zijn, daar het z.i. nodig om aan de uitbreidingen mede te werken. S. A. van der Meulen drong er op aan, dat de auto geheel voor rekening en risico van de zuster zou zijn en de vereniging zou moeten zorgen, dat in 5 jaar de kosten de prijs vergoed was. Er gingen nl. ook stemmen op, die na 5 jaar de dan te schat ten waarde bij eventuele overdracht aan de vereniging wilden doèh toekomen. Zou de de zuster dan eventueel weer een nieuwe auto aanschaffen, dan kon weer opnieuw een besluit genomen worden. Gemeente Hindeloopen Maand maart Geboren: Jan, zv Lammert Steigenga en Trijntje Mulder(ll maart). Gehuwd en Overleden: Geen. HET GROENE KRUIS 24 maart. Hedenavond werd in hotel ,De Wijnberg” de jaarlijkse ledenvergade ring van bovenvermelde vereniging gehouden. Evenals vorige jaren was ook nu de op komst niet zo groot, ondanks het feit, dat er nogal een belangrijk agendapunt te be handelen was. De voorzitter, de heer J. Robijns, kon, buiten het bestuur, waarvan al leen de heer J. Veldman afwezig was, en het personeel der vereniging, slechts 16 leden welkom heten. Na de opening volgde voorlezing van de nogal uitgebreide notulen der vorige leden vergadering door de administrateur, de heer B. Smid, welke ongewijzigd werden vastge steld. Voorts deed deze voorlezing van een ingekomen schrijven van de Provinciale Ver eniging, waarin, met het oog op de komende uitbreiding van de werkzaamheden in de aan staande jaren, de raad werd gegeven tot ver hoging van de contributie over te gaan en 'eze te stellen op gemiddeld f 6.per lid. (Thane bedaaagt het geoüdd^d» hier f 4.50).

Friso nl | 1956 | | pagina 1