Herdenking „500 jaar Stadsrechten” WORKUMER K-RANT I I Sneek Nieuws- en Advertentieblad voorde gemeenten Workum, Hindeloopen en Zuidwesthoek van Friesland f IJEME DE BOER, Autoverhuur met en zonder chauffeur PIERRE BIERSMA RADIO HINGST uw RADIO EN TELEVISIE S.V.W. AGENDA BEL 306 b.g.f. 382 3ELASTA NYLONS MAISON IRENE” 79ste Jaargang Zaterdag 8 september 1956 No. 36 NOARD 69 COMMISSIE „RUS FOARUT mee LAAT KERKDIENSTEN FRISO Abonneert U op »Friso« BURGERLIJKE STAND Bezoekt 8 SEPTEMBER de seizoensluiting van „Riis Foarüt” Van verslagen; berichten enz.’ gaarne spoedige opgaaf! Telefoon Redactie en Adm. 05151-314 Postrekening 82259 Verschijnt eenmaal per Week Uitgave van: Fa. T. Gaastra Bz.' Boekhandel en Drukkerij, Workum Gemeente Hindeloopen Maand augustus 1956 Geboren: Peter Hilbrand zv Goolt- sjen de Koe en Fopjen Boonstra (22 aug.) Gehuwd en Overleden: Geem Gemeente Workum Van 31 aug.—6 sept. 1956 Geboren: Jeuk je, dv Marten Keuning en Baukje de Groot. Gehuwd en Overleden: Geen. ZONDAGSDIENST ARTSEN Workum Van zaterdag namiddags 6 uur tot maandag voormiddags 7 uur S. J. Oudeboon Tel. 234 Fryske Brief CXLII In hiele bulte alden kleije stien en bien dat de jongerein tsjintwurdich sa üthüzich is. Dat dy mar neat leaver wolle en dogge, as de doar üt to fleanen. Nei alle setten en pretten ta, en dy binne der alle dagen wol Jouns fiersto let op bêd, en moarns mei gjin stok wekker to krijen. Bop- VOORLICHTING VAN De fout om bij het inrijden van een inrit te gaan voorsorteren dus rij den tegen de weg as aan wordt zeer veel gemaakt. Er mag alleen maar by een kruising of splitsing van wegen voorgesorteerd worden. Hier ziet U hoe men bij een inrit moethandelen. De automobilist moet rechts blyven rijden en mag daarna met een boog daar links gaan. Van zelfsprekend moet hy er zich eerst van overtuigen, dat zyn manoeuvre geen gevaar of belemmering voor andere weggebruikers oplevert. Evenals vorig jaar zullen ook dit jaar weer het fonds „Draagt Elkanders Lasten en de sanatoria „Sonnevanck” en „Zonnegloren” een beroep doen op Uw offervaardigheid. De collecte zal dit jaar gehouden worden omstreeks half september 1956. Alhoewel het aantal t.b.c?-gevallen de laatste jaren aanmerkelijk terug loopt is het toch nog altijd noodzake lijk voor de volle 100 pCt. de strijd (Herv.) Voorm. 9 uur Eerw; Heer A. Steginga Candidaat t. d. H. D. ’s Av. 7.30 uur ds H. H. Tulp (Doopsez.) Voorm. 9.30 uur mej. da M. J. van Hamel Optreden van het Show-gezelschap VERZORGEN Meubelen van Inconé gaan een mensenleeftijd Inconé voot kwaliteit Voordeel en gezelligheid FRÉ DE BOER Meubelhuis Inconé Abonnementsprijs f 1:15 per kwartaal per post f 2.50 per halfjaar Zaterdag 8 september D.W.P. I—Workum 1 Vertrek 3 uur Ook Uw adres voor grote en kleinere ritten Zondag 9 september 1956 Workum (R.K.) Voorm. 7.30 uur Vroeg mis, 10 uur Hoogmis, ’s Av. 7.30 uur Lof. Warns (Herv.) Voorm. 9 uur ds B. J. Riemersma van Staveren Nam. 2 uur ds mr Q. Rovers (Doopsgez.) Voorm.1 9.30 uur ds B. K. Homan van Blokzijl Staveren (Herv.) Voorm. 9.30 uur dsmr Q. Rovers van Warns ’s Av. 7.30 uur ds B. J. Riemersma. (Doopsgez.) Geen dienst (Geref.) Voorm. 9 uur en nam. 2 uur ds K. Dekker van Enkhuizen (Bapt.) Voorm. 9.30 uur ds G. Visser 11.30 uur Zondagsschool Heidenschap (Herv.) Voorm.’ 9 uur ds H. H. Tulp Nam. 1.30 uur Eerw. Heer A. Steginga Candidaat t. d. H. D (Geref.) Voorm. 9.10 uur Leesdienst Nam. 1.30 uur ds Hoogsteen van Sta veren. De bekende HOLLANDIA ALLEEN BIJ 2.95 tot en met 5.59 Zoals bekend zal zijn, viert Sneek op 13, 14 en 15 september a.s. feest ter gelegenheid van ’t feit dat de Waterpoortstad 500 jaar geleden stadsrechten verwierf. Intussen is het programma voor die drie dagen bekend geworden, waarvan we hier het voornaamste laten volgen: „VEILIG VERKEER*1 CORR ESPONDENTIE Wie een ingezonden stuk geplaatst wil zien, zal zijn of haar naam toch aan de redactie bekend moeten ma ken, maar overigens valt er niet aan te twijfelen dat de naam geheim ge houden wordt. Het deze week met „de J.” ondertekende stuk kan om bovengenoemde reden niet geplaatst worden, doch wel in het volgende nummer als de schrijver zich even meldt. Het is dan met dit nummer van „Friso” eindelijk zover, dat de nieuwe letter voor een groot gedeelte ge bruikt kon worden, hoewel het toch niet allemaal zo vlot verliep met le vertijd en revisie als eerst verwacht werd. Doordat verschillende machine onderdelen vervangen moesten wor den, was te voorzien dat de nieuws- beri.h en minder uitgebre’d gezet zou den worden en er zelfs enkele hele maal geschrapt dreigen te worden. Daar staat echter tegenover dat deze nieuwe letter veel prettiger leest en aan duidelijkheid heeft gewonnen. Voor de volgende weken hopen we alle rubrieken weer vollediger te kun nen geven, maar de correspondenten worden niettemin verzocht hier en daar wel enige kortheid te betrach ten. Het persklaar maken van de copie vergt anders te veel tijd. Redactie Friso”. i,Eerste „zilveren broodmand” voor minister Mansholt De Ned. Ver. van Meelfabrikanten heeft besloten tot inste.ling van een onderscheiding, welke elk jaar zal worden verleend aan een landgenoot, die zich in de afgelopen periode op het gebied van de Ned. voedselvoor ziening bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt. Deze verdiensten kunnen lig gen op wetenschappelijk, bestuurlijk, organisatorisch, economisch of tech nisch terrein. De onderscheiding, die zal bestaan uit een zilveren broodmand, zal voor het eerst dit jaar worden uitgereikt aan de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt. Bij haar besluit heeft de Ned. Ver. van Meelfabrikanten overwogen, dat het beleid van minister Mansholt voor de voedselvoorziening in Nederland van grote betekenis is geweest, waarbij speciaal herinnerd wordt aan de na-oorlogse jaren van schaarste en distributie. De uitreiking van de eerste „zilveren broodmand”, die in de komende herfst zal plaats hebben, zal door een aantal vooraanstaande figuren op het gebied van de voedselvoorziening in Neder land worden bijgewoond. Tot slot een schitterend vuurwerk, groter dan ooit te voren Aanvang halfacht Advertentietarief: 7 cent per m.m: Adv. van buiten Friesland 9 ct. p. m.m.' Contracten volgens algemene regeling •~W Inzending van advertenties uiterljjk donderdagsmorgens Familieberichten desnoods vrijdagsmorgens voor 10 uur Donderdag 13 sept. worden ’s mor- geus om acht uur de feesten ingeluid met klokgelui en fanfare, terwijl een half uur later een rondrit wordt ge maakt door herauten, die op ver schillende punten in de stad een pro clamatie bekend zullen maken. Om tien uur zal een officiële raads vergadering in het stadhuis worden gehouden, terwijl ’s middags om twee uur een herdenkingsbijeenkomst wordt belegd, waar mr dr K. de Vries, di recteur van de Chr. Kweekschool te Leiden, een herdenkingsrede zal uit spreken. Aan deze herdenkingsbijeenkomst zal medewerking verleend worden door de organist R. Beintema uit Leeuwarden, het Cantate Koor en de Chr. Oratoriumvereni0ing o.l.v. Gezi- nus Schrik. Deze bijeenkomst in de Martinikerk zal ongeveer anderhalf uur duren. Om half drie is er een ringrijderij in Fries costuum en Friese sjezen, georganiseerd door de Vereniging Het Friese tuig- paard. De start van de ongeveer twin tig deelnemers vindt plaats op de Veemarkt. Na afloop ongeveer vier uur zullen de prijzen door burge meester Rasterhoff op het stadhuis aan de prijswinnaars worden uitge reikt. Om half vijf volgt de opening van de tentoonstelling „oude pren ten” in het koor van de Martinikerk. De toelichting tot deze tentoonstelling geschiedt door drs. H. Halbertsma. De toegang tot deze tentoonstelling blijft gedurende de drie feestdagen voor ieder vrij toegankelijk, terwijl in het stadhuis eveneens verscheidene fo to’s van oud en nieuw Sneek bezich tigd kunnen worden. Om half zes is er een ontvangst van genodigden door het Gemeentebestuur in de Foyer van Amaciiia, waarna om 8 uur een concert op het Wippodium volgt. Om acht uur is er tevens een eerste opvoering van het stuk „In minskesin is in minskelibben” door het gezelschap Tetman de Vr es. De entree voor deze uitvoering is f 1.50. Vrijdag 14 september is gewijd aan de jeugd. Van negen tot elf uur trek ken de oudste klassen van de lagere scho1en naar het Martiniplein, waar tegen half twaalf aan het opbouwspel van de Oosterpoort wordt begonnen. Iedere school of groep komt met een deel van de Oosterpoort en medewer king wordt verleend door tamboers- en pijperscorpsen. Van 9—12 en 2—4 uur zijn In Amlci- tia poppenkastvoorste lingen en goo chelen voor de leerlingen van de vier laagste klassen der lagere scholen. In de diverse kleuterscholen is er feest voor de kleuters. Van 9—12 en van 2—5 uur is er eveneens een sport dag voor leer’ingen aan ULO-, Nijver heids- en Middelbare scho’en. Onder leiding van de heer C. Kan zjillen op verschillende punten in de stad gym- nastiekdemonstraties en sportwedstrij den worden gehouden. Om acht uur ’s avonds is er weer een concert op het Wippodium, terwijl het gezelschap Tet man de Vries opnieuw een uitvoering geeft, doch nu in „Ons Gebouw”. Zaterdag 15 september organiseert de M.A.C. „J. C. Visser” een oriënte- ringsrit met als slot behendigheids- wedstrijden op het Martiniplein. Hier aan zullen circa 150 deelnemers hun medewerking verlenen. Om half vijf starten vanaf het Martiniplein tien muziekcorpsen voor de marswedstrijd. De beoordeling zal plaats vinden op het Singel. Van half acht tot half tien wordt op het Wippodium opnieuw een con- Ferwoude (Herv.) Nam.’ 1.30 uur ds P. E. van Ooijen. Gaast (Herv.) Voorm 9 uur ds P. E. van Ooijep. Hindeloopen (Herv.) Voorm.’ 9.30 uur en ’s Av. 7.30 uur ds H. de Wolf (Doopsgez.) Geen dienst Koudum (Herv.) Voorm. 9.30 uur en ’s Av. 7.30 uur ds H. J. van Nie (Doopsgez.) ’s Av. 7.30 uur mej. da M. J. van Hamel. Molkwerum (Herv.) Voorm.’ 9 uur ds W. L. Dekker H.A. ’s Av. 7.30 uur ds W. L. Dekker Dankz. H.A; eert gegeven door de Amsterdamse Po'itiekapel. De feesten worden zater dagsavonds met een groot vuurwerk op ’t „Eiland” besloten, hetwelk om tien uur ontstoken zal worden. De toe gang tot dit vuurwerk is vrij. Vo.r meer uitvoerige gegevens raad plege men ’t binnen enkele dagen ver schijnende programmaboekje. pedien kleije de alderen der oer, dat de jongerein fan nou, sa üntofreden is, ensfh. Doch dat lietsje kinne wy allegearre wol sahwat. Mar is it wier, binne de bern fan nou safolle oars as de bern eartiids? En mocht dat sa wêze, hwerleit soks dan oan? Oan de bern seis? Oan de alden of oan de omstandigheden? Né, ik wit der gjin andert op, om de dea ienfaldige reden dat er oan dit „probleem” hiel hwat fêst sit en it my fier boppe myn pet giet. Der skine lykwols minsken to wêzen dy’t jin op in hier nei witte to fortellen hwer’t de oast sit, en hwaens skuld it is, dat de bern sa hiel oars binne as wy (de alderen) yn üs tiid. Myn aide freon Piter, dy’t der oer de measte dingen in (tige) eigen J „By hwanear men my freget hoe ’t men noch mei inoar om ’e tafel skikt. bern net üthüzich, om de dea ienfaldige reden, thüs hawwe.” yn hoefier Pier gelyk hat, wit ik net; mar lit elts dat foac him seis mar ütmeitsje. miening op nei holdt, seit er dit fan: „By hwanear men my freget hoe ’t it komt, dat it jongfolk yn it algemien hwat oars is as wy yn üs jonge tiid west hawwe, wol ik der dit fan sizze. As in hiele bulte jongfolk har treast mear buten doar siket as thüs, dan is dat foar it greatste part de skuld fan de aldelju. Ja, der hearre jo miskien dy bern hawwe gjin „echt” thüs en net oars. Fierwei de measten fanwol hwat nüver fan op, mar sa is it mear. Ik sil jo sizze hoe’t ik dat bidoel. Sjoch, doe’t wy jong wiene, stie de tafel in stik hinne midden yn ’e keamer, krekt under de lampe. En as jouns de lampe opstutsen waerd, kamen de gerdinen ticht en wy, heit en mem en de bern, skikten om ’e tafel. Elts aimeast op syn eigen plak. En elts fan üs hie beuzichheit. Itsy dat wy sieten to lézen of hwat dan ek. It barde ek manich kear, binammen Sneontojouns, dan hellen heit en myn aldste broer de harmonika üt ’e kas. Dan waerd er Spile en songen, né in wünder. Hwant sjonge diene wy allegearre graech. En fan dy moaije ferskes witte jo wol, sa fan: ,,’t Wordt duister mijn roosje.” Of fan „Ons hutje bij de zee”, en al sa mear. Wis ek wol Fryske ferskes, hear. Dat gjin ien fan üs prakkesearre der oer en gean de doar üt. Sa wie’t by uzes thüs. Doch sjoch nou ris, hoe’t er hjoed deis yn in hiele bulte hüshaldingen by stiet. De tafel stiet yn in hoeke fan ’e keamer. Dat neamt men dan de „eethoek” leau’k. As’t skimerich bigjint to wurden, wurde de nedige en ün- neuige lytse lampkes opstutsen. Heit en mem en de bern (foar sa fier dy dan foar in kear thüs bliuwe) jowe har yn in maklike stoel del, mar leafst tige fier fan inoar óf. Yn eltse hoeke fan ’e keamer sjocht men ien. Dan de radio fiks lüd oan to balten, dat hearren en sjen jin forgiet. Mar it slimste is wol, de gerdinen bliuwe de hiele joun wiid iepen. Krekt of’t in keamer in ütstalling is. Né, men fynt der net it smüke, it smoute en it gesellige hwat in keamer jin jaen kin. Elts libbet (der sadwaende syn eigen libbentsje It is gjin „hüshalding” der yn dy keamer, né it binne ünderskate persoanen elts appart en elts op him ,sels. Ja, jo laeitsje miskien om myn êlderwetske opfettingen; Mar ünthold mar hwat ik "jo sïz: De lokkigste en de béste hüshaldingen binne dy hwer’t jouns as de lampe opstutsen wurdt, de gerdinen ticht geane en hwer’t men noch mei inoar om ’e tafel skikt. Yn sokke hüshaldingen wurde de dat hja noch in „echt” tegen deze ziekte te blijven voortzet ten; want nog teveel patiënten worden jaar in jaar uit in de sanatoria en thuis verpleegd, want zij hebben onze hulp dringend nodig. Wanneer men zelf gezond is kan men dit niet genoeg waarderen en daarom moet het ons een aangename plicht zijn iets voor onze zieke mede mens te doen. Wij hopen, dat U aan deze collecte Uw medewerking weer zult willen geven. In de eerste plaats door Uw bijdrage in de bus en in de tweede plaats door Uw medewerking. Geeft U op als collectant. U hebt toch wel een ochtend, middag of avond van Uw vrije tjjd voor dit mooie doel over? Natuurlijk! Indien een halve dag teveel is, besteedt dan een uur of een paar uurtjes voor deze collecte. De patiënten zullen er dankbaar voor zijn. U betekent hierdoor iets voor anderen en kunt zelf Uw dankbaarheid voor Uw gezondheid tonen. Want daar hebt U toch niets meer recht op dan ande ren die dit voorrecht niet genieten? Bent U zelf wel eens ziek geweest en was U dan ook niet dankbaar wan neer anderen iets voor U deden? Toon dan ook nu Uw dankbaarheid voor de gezondheid die U elke dag weer ontvangt en meldt U aan als collectant bij een van de onderstaande adressen. Er is véél hulp èn.J.I.I.:.’..’ zeer veel geld nodig. Veel kan worden bereikt, mits U Uw steun óók geeft. Opgave s.v.p: aan onderstaande adressen: Mej. B.' Dijkstra, Begine Mevr. Spaling G; de Lange, Sylspaed 51 1 i l i!

Friso nl | 1956 | | pagina 1